Duša !?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
apsurdina
Posts: 21
Joined: 28/07/2003 00:00

#51 Re: Duša !?

Post by apsurdina »

Kad tijelo umre postane lakse za tih nekih 200 grama i neki to zovu "dusa", a meni je logicno da posto prestaje sva energija i krvotok , masa postaje laksa. Nema dokaza ni za , ni protiv duse, to ti je isto ko religija, ili vjerujes ,ili ne vjerujes. Ja se najezim na ove bjerske dijaloge i "poredjenja " sto oni nazivaju logicko zakljucivanje.
apsurdina
Posts: 21
Joined: 28/07/2003 00:00

#52 Re: Duša !?

Post by apsurdina »

apsurdina wrote:Kad tijelo umre postane lakse za tih nekih 200 grama i neki to zovu "dusa", a meni je logicno da posto prestaje sva energija i krvotok , masa postaje laksa. Nema dokaza ni za , ni protiv duse, to ti je isto ko religija, ili vjerujes ,ili ne vjerujes. Ja se najezim na ove vjerske dijaloge i "poredjenja " sto oni nazivaju logicko zakljucivanje.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#53 Re: Duša !?

Post by sheilak »

Pa, svi cemo na kraju saznati sve. Just wait and see! :-D
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#54 Re: Duša !?

Post by turban »

ovo_malo_duse wrote:
potres_mozga wrote:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...
Nemam vremena da ti trazim link sad ali radzene su studije po tom pitanju i upravo medicinski je dokazano.. ljudi su vagani precizno prije smrti i nekoliko minuta nakon. Znaci nista u tjelu umrlog se nije promjenilo krv je jos tu i sve ostalo ali tjelo je lakse za cinimi se 321 ili 621 gram. Neznam tacno nesjecam se ali je tacno da je tijelo lakse iz nebojasnjivih razloga..Studija postoji 100% , uradzena je na velikom broju primjeraka u jednoj Americkoj bolnici... A ta studija je potekla od NACISTA koji su ma kako to moralno ili eticki ili neljudski zvucalo dali veliki doprinos u medicini izivljavajuci se na jevrejima i ostalima...

Na jednom brodu u sjevernom moru su radili eksperimente na hiljadama i hiljadama ljudi bukvalno mjereci visinu tezinu obim i odsjecali djelove tjela da bi ih vagali (ovo pojednostavljeno) i postavili temelje ERGONIMIJI kao nauci. (nemoj da bi me neko pogresno shvatio da ja sad pdrzavam taj nacin kojim su oni dosli do rezultata). Iz ovih rezultata kojih su se naravno Ameri docepali je izbila na povrsinu ta teza u razlici u tezini minut prije smrti i minut poslije..et.

I da zakljucim, ja vjerujem da DUSA postoji ...i ovo gore navedeno mi nije trebalo kao dokaz al je zanimljivo.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#55

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:02, edited 2 times in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56 Re: Duša !?

Post by tranquil »

turban wrote:
ovo_malo_duse wrote:
potres_mozga wrote:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...
Nemam vremena da ti trazim link sad ali radzene su studije po tom pitanju i upravo medicinski je dokazano.. ljudi su vagani precizno prije smrti i nekoliko minuta nakon. Znaci nista u tjelu umrlog se nije promjenilo krv je jos tu i sve ostalo ali tjelo je lakse za cinimi se 321 ili 621 gram. Neznam tacno nesjecam se ali je tacno da je tijelo lakse iz nebojasnjivih razloga..Studija postoji 100% , uradzena je na velikom broju primjeraka u jednoj Americkoj bolnici... A ta studija je potekla od NACISTA koji su ma kako to moralno ili eticki ili neljudski zvucalo dali veliki doprinos u medicini izivljavajuci se na jevrejima i ostalima...

Na jednom brodu u sjevernom moru su radili eksperimente na hiljadama i hiljadama ljudi bukvalno mjereci visinu tezinu obim i odsjecali djelove tjela da bi ih vagali (ovo pojednostavljeno) i postavili temelje ERGONIMIJI kao nauci. (nemoj da bi me neko pogresno shvatio da ja sad pdrzavam taj nacin kojim su oni dosli do rezultata). Iz ovih rezultata kojih su se naravno Ameri docepali je izbila na povrsinu ta teza u razlici u tezini minut prije smrti i minut poslije..et.

I da zakljucim, ja vjerujem da DUSA postoji ...i ovo gore navedeno mi nije trebalo kao dokaz al je zanimljivo.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Nisu nacisti nego Duncan MacDougall, bilo je puno prije nacista i prilično neprecizno, tako da je tih 21 gram više neka srednja vrijednost nekoliko mjerenja. Ovo sa 321 i 621 je malo pretjerano, ode pola kile pa to bi već neko primjetio :)

Nije nigdje prihvaćeno u naučnoj zajednici jer je navlačio rezultate. Da su bili tačni neko bi ih već ponovio.

Naravno, kao i svaki mit, i ovom se dodaje kao što se vidi iz gornjih citata.

I da zaključim, to što vjeruješ da duša postoji, ne mora značiti da moraš povjerovati u svaku priču koja potvrđuje tvoje vjerovanje, bez obzira koliko ona netačna i neprovjerena bila.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#57 Re: Duša !?

Post by Kjajević Majko »

Moraš, to je religija, slijepo vjerovat šta god ti neko napiše. :D
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#58 Re: Duša !?

Post by Aduu »

Kjajević Majko wrote:Moraš, to je religija, slijepo vjerovat šta god ti neko napiše. :D
I naravno, pokoravati se :D
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#59 Re: Duša !?

Post by shalaedin »

omar little wrote:
shalaedin wrote:Pustimo se iracionalnih brojeva nije im dzabe naziv takav... 0 nije broj. 1 i -1 su brojevi. samo su jedni racionalni drugi iracionalni. Cuj ti matematicara :)
Aaajj sta rece to?? Nula je itekako broj. Cijeli, racionalan i realan broj. Nula je broj po definiciji i pravilima aritmetike.

Ne znam gdje se spominju iracionalni brojevi? I zasto? bj d vej, 1 i -1 su racionalni brojevi. Iracionalni brojevi su brojevi koji se ne mogu napisati u obliku razlomka.
da nula je broj s kojim kad saberes neki broj dobijes taj drugi broj, kad oduzmes dobijes taj isti broj, kad pomnozis dobijes jedan, a kad podijelis nulu... napomeni me ako grijesim ... onda koji je smisao toga broja da napravi razliku izmedju 9 i 10 :)
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#60 Re: Duša !?

Post by shalaedin »

Kjajević Majko wrote:Moraš, to je religija, slijepo vjerovat šta god ti neko napiše. :D
Nemoras ... zaboravio si slobodnu volju...
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#61

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:10, edited 3 times in total.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#62 Re: Duša !?

Post by Kjajević Majko »

shalaedin wrote:Nemoras ... zaboravio si slobodnu volju...
Da je slobodne volje ne bi ni bilo religija.
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#63 Re: Duša !?

Post by omar little »

shalaedin wrote:
omar little wrote:
shalaedin wrote:Pustimo se iracionalnih brojeva nije im dzabe naziv takav... 0 nije broj. 1 i -1 su brojevi. samo su jedni racionalni drugi iracionalni. Cuj ti matematicara :)
Aaajj sta rece to?? Nula je itekako broj. Cijeli, racionalan i realan broj. Nula je broj po definiciji i pravilima aritmetike.

Ne znam gdje se spominju iracionalni brojevi? I zasto? bj d vej, 1 i -1 su racionalni brojevi. Iracionalni brojevi su brojevi koji se ne mogu napisati u obliku razlomka.
da nula je broj s kojim kad saberes neki broj dobijes taj drugi broj, kad oduzmes dobijes taj isti broj, kad pomnozis dobijes jedan, a kad podijelis nulu... napomeni me ako grijesim ... onda koji je smisao toga broja da napravi razliku izmedju 9 i 10 :)
Hocu, napomenucu te. :D Vjerojatno si napravio gresku u tipkanju jer kad se neki broj pomnozi sa nulom dobije se nula. Bilo koji broj na nultu potenciju je jedan, ako si na to mozda mislio. A tjerajuci mak na konac i teoretski govoreci, podjela s nulom nije definirana.
Ne znam na sta mislis kad kazes smisao broja da napravi razliku izmedju 9 i 10 (vidi je i vidi joj smisla :D)? Vaznost nule seze daleko vise od jednostavnih aritmetickih operacija i primjena, na koje mozda ti mislis, i apsolutno je nemjerljiva u polju modernih nauka.

Nula predstavlja prazan skup i kao broj i koncept ima centralnu funkciju u matematici i matematickim sistemima koji, za uzvrat, imaju nevjerojatnu vaznost u, recimo, fizici koja objasnjava (u isto vrijeme matematicki dokazujuci) pojave u prirodi.

Nije mi bas najjasnije zashto neko dovoditi u pitanje koncept koji je rijesen prije nekih dvije tisuce godina (a u decimalnom sistemu nekih 700) i od tada do danas, moglo bi se reci, kreirao revoluciju u ljudskom napretku. Zato sto neki Ebu Hanife koji kaze? I kao sto @Jofla napomenu Izmedju 0 i 1 postoji beskonacno mnogo brojeva.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#64 Re: Duša !?

Post by clav »

cuj medicinski dusa ne postoji :lol:
onda ne postoje ni klinike za lijecenje dusevnih bolesti?? dusa sigurno postoji u istoj mjeri koliko postojimo i mi, samo je fazon sto se na razlicit nacin dozivljava taj pojam od strane teologa, naucnika, filozofa i nadriprofesija.
User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#65 Re: Duša !?

Post by polumasni »

Kod nas je pojam "dusevna bolest" politicki korektna verzija pojma "mentalna bolest." Po tome dakle tvoja psiha je u stvari dusa. A psiha je nesto sto potice iz organske materije (nervnog sistema) i nesto sto se lijekovima i drugim metodama moze manipulisati, tretirati, itd. Emocije koje dozivljavamo su takodjer produkt hemijskih reakcija nervnog sistema. Dakle, "dusa" nema veze ni s tim. U sta ljudi sve vjeruju, za nepovjerovat je :evil:
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#66 Re: Duša !?

Post by clav »

polumasni wrote:Kod nas je pojam "dusevna bolest" politicki korektna verzija pojma "mentalna bolest." Po tome dakle tvoja psiha je u stvari dusa. A psiha je nesto sto potice iz organske materije (nervnog sistema) i nesto sto se lijekovima i drugim metodama moze manipulisati, tretirati, itd. Emocije koje dozivljavamo su takodjer produkt hemijskih reakcija nervnog sistema. Dakle, "dusa" nema veze ni s tim. U sta ljudi sve vjeruju, za nepovjerovat je :evil:
ekvivalent duse u naucnom svijetu je mind, dakle ima veze :evil: to sto razlicito neko dozivljava dusu ne dokazuje njeno postojanje, odnosno nepostojanje. Sve sto dokazuje je irelevantnost dokazivanja iste. :evil:
User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#67 Re: Duša !?

Post by polumasni »

mind = um, soul = dusa. Mislim da opasno mijesas pojmove. Slazem se sa irelevatnoscu dokazivanja... nemoguce je dokazati nepostojece :mrgreen:
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#68 Re: Duša !?

Post by clav »

polumasni wrote:mind = um, soul = dusa. Mislim da opasno mijesas pojmove. Slazem se sa irelevatnoscu dokazivanja... nemoguce je dokazati nepostojece :mrgreen:
Ne mijesam ja nista, radi se o razlicitom vidjenu tog pojma i sta taj pojam oznacava. Neko ce ga pokusati vagati, a neko ce reci da nema veze s materijalnim svijetom. mind=soul, psiha,svijest,um=dusa, sa stajalista pametnih ljudi izmedju ostalog i nobelovaca. Dobra knjiga za citat pred spavanje The Astonishing Hypothesis - Francis Crick, a i procitaj jos jednom u rijecniku sta sve oznacava mind.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#69

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:09, edited 3 times in total.
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#70 Re: Duša !?

Post by Aduu »

clav wrote:cuj medicinski dusa ne postoji :lol:
onda ne postoje ni klinike za lijecenje dusevnih bolesti?? dusa sigurno postoji u istoj mjeri koliko postojimo i mi, samo je fazon sto se na razlicit nacin dozivljava taj pojam od strane teologa, naucnika, filozofa i nadriprofesija.
jok eto postoji :lol:
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#71 Re: Duša !?

Post by Aduu »

polumasni wrote:Kod nas je pojam "dusevna bolest" politicki korektna verzija pojma "mentalna bolest." Po tome dakle tvoja psiha je u stvari dusa. A psiha je nesto sto potice iz organske materije (nervnog sistema) i nesto sto se lijekovima i drugim metodama moze manipulisati, tretirati, itd. Emocije koje dozivljavamo su takodjer produkt hemijskih reakcija nervnog sistema. Dakle, "dusa" nema veze ni s tim. U sta ljudi sve vjeruju, za nepovjerovat je :evil:
:thumbup:
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#72 Re: Duša !?

Post by clav »

Aduu wrote:
clav wrote:cuj medicinski dusa ne postoji :lol:
onda ne postoje ni klinike za lijecenje dusevnih bolesti?? dusa sigurno postoji u istoj mjeri koliko postojimo i mi, samo je fazon sto se na razlicit nacin dozivljava taj pojam od strane teologa, naucnika, filozofa i nadriprofesija.
jok eto postoji :lol:
:zzzz: :zzzz: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez tipkaj soul
nego ateisti s dogmatskim svjetonazorom su u trendu izgleda!?
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#73 Re: Duša !?

Post by xfacktor »

Dusa je software tijela koji je hardware. Kad se kod hardvera batali neka komponenta ko srce recimo, onda dusa ide na mjesto u kojem moze da egzistira priblizno kao i u prvobitnom hardveru u kojem je nastala. To objasnjava duhove
.....nidje veze,,,
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#74

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:09, edited 3 times in total.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#75 Re: Duša !?

Post by clav »

jOFLA wrote:
clav wrote:nego ateisti s dogmatskim svjetonazorom su u trendu izgleda!?
Za razliku od ateista - agnostike koji religiji najviše smetaju ne može se optužiti za bilo kakav dogmatski svjetonazor, niti ih se može optužiti za bilo kakvu herezu, niti ih religija uspjeva privoliti sebi. Nek crknu zbog ovog što nisu podložni dogmama :-D

Stvarni trend je zapravo: podvij rep pod kakvom-takvom dogmom, bilo kakvom, inače te prozivamo i javno pljujemo.
:-) to je bila vise ironicna kritika na nacin rezonovanja, nego na ateizam, teizam, ili jos manje agnosticizam. opet ja sam optimisticniji i smatram da je sve veci broj ljudi koji se oslobadjaju dogmi.
Post Reply