Duša !?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#101 Re: Duša !?

Post by pustopoljina »

Princ_Magike wrote:
pustopoljina wrote:ti trzaji se desavaju kad su nervi prenadrazeni i izazivaju misicne kontrakcije.odnosno,tijelo je umorno (misici gube tonus- dozivljaj otprilike kao kod pada), ali nervni sistem radi punom parom i to registrira kao gubitak ravnoteze (pad) i onda se trgnemo.
tj.to se desava od premorenosti,iscrpljenosti.
Pričaj mi o tome...
Anatomija, 1. godina :-D :-D :-D

No, jesi li sigurna da imaš detaljno objašnjenje za to...
Sve se dešava s razlogom (rečenica moje profesorice anatomičarke)...
Sve jedno... U to oko zamorenosti se ne možemo pouzdati...

pustopoljina, jesi li imala iskustva na astralu...
Astralna projekcija, lucidni snovi i slično ???
Praksa je majka znanja...
lucidne snove- jednom i danas ga pamtim (nista posebno znacajan).
astral...hm...kako da ti kazem...citala sam ja kastanedu (i arku :lol: ),ali...spadam u one koji vise vjeruju u djelovanje meskalina, nego u astralne letove.
meni se dozivljaj "pada" desavao stvarno od iscrpljenosti: bubanja za ispite dok ne pocne vristati u usima i svjetlaci pred ocima igrati, bdijenja uz kompjuter ili jednostavno teskog fizickog rada citav dan.
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#102 Re: Duša !?

Post by Princ_Magike »

pustopoljina wrote:
Princ_Magike wrote:
pustopoljina wrote:ti trzaji se desavaju kad su nervi prenadrazeni i izazivaju misicne kontrakcije.odnosno,tijelo je umorno (misici gube tonus- dozivljaj otprilike kao kod pada), ali nervni sistem radi punom parom i to registrira kao gubitak ravnoteze (pad) i onda se trgnemo.
tj.to se desava od premorenosti,iscrpljenosti.
Pričaj mi o tome...
Anatomija, 1. godina :-D :-D :-D

No, jesi li sigurna da imaš detaljno objašnjenje za to...
Sve se dešava s razlogom (rečenica moje profesorice anatomičarke)...
Sve jedno... U to oko zamorenosti se ne možemo pouzdati...

pustopoljina, jesi li imala iskustva na astralu...
Astralna projekcija, lucidni snovi i slično ???
Praksa je majka znanja...
lucidne snove- jednom i danas ga pamtim (nista posebno znacajan).
astral...hm...kako da ti kazem...citala sam ja kastanedu (i arku :lol: ),ali...spadam u one koji vise vjeruju u djelovanje meskalina, nego u astralne letove.
meni se dozivljaj "pada" desavao stvarno od iscrpljenosti: bubanja za ispite dok ne pocne vristati u usima i svjetlaci pred ocima igrati, bdijenja uz kompjuter ili jednostavno teskog fizickog rada citav dan.

Pa dobro...
Svi smo različiti...
Ne kažem da nije moguće...
Naravno, psiha i emocije jesu ti koji egzistiraju, djeluju na astralu...
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#103 Re: Duša !?

Post by GOLFER »

statix wrote:
Ljudi se prepuštaju hedonizmu i materijalnim užicima i padaju na sve niži nivo, na kraju se pretvaraju u Zvijer Apokalipse (666)...
Nije ni Antihrist niti ikakva istinska zvijer koja će nas uništiti, sami sebe dovešćemo (ako već nismo) na rub uništenja, na Smak svijeta... Eto, to je...
To si fino rekao, ali treba konkretno navesti primjere i ono sto uistinu prijeti covjecantstvu, a ne samo reci hedonizam i manjak vjere u Boga. Dakle, takve stvari nece izazvati smak svijeta, jer nekad su ljudi mnogo vise bili skloni hedonizmu, bili politeisti, vjecito ratovali itd., pa svijet nije propao. Ali opet stoji da gotovo sve naše teškoće uzrokovali smo sami, a možemo ih i riješiti sami.

Istinska prijetnja trenutno dolazi od nekontrolisanog rasta populacije, sto zbog napretka medicine, poljoprivrede, povecanja ekonomskog rasta odredjenih zemalja, i narusavanja prirodne ravnoteze naseg ekosistema (sjeca suma, koristenje nafte, struje itd.) itd. Veza između siromaštva i visoke stope nataliteta dobro je dokumentirana. Ovim tempom za 50 godina bice nas 20-25 milijardi, i sta onda? Hoce li vjernici uperiti prste u nevjernike i kazati "Eto vidite sta ste uradili svojim bogohuljenjem!". Treba malo dublje analizirati problem. Sto se tice materijalizma, pa to je uslov i za duhovni razvoj, jedno i drugo su usko povezani, koliko god mi bjezali od toga.
danasnje katastrofe u svijetu (ukljucujuci i ratove i siromastvo i bolesti itd...) su 99% slucajeva rezultat ljudske pohlepe i potpune posvecenosti materijalnim bogastvima itd... pa i sam terorizam je produkt toga svega a u nekim slucajevima odgovor na zloupotrebu resorsa, naroda, prirodnih bogastava izrabljivanje cijelih naroda itd... Zemlja jeste dovoljno velika da svi zivle normalna (NORMALAN) savremen zivot , negdje sam procitao da bi ciljela ljudska populacija mogla da se naseli na Australijski kontinent i da u uredjenom sistemu normalno zivi, istinito ili ne nije ni bitno...
zelim da kazem da istinska prijetnja nije od rasta populacije, nego je od onih 100 ljudi koji kontrolisu resorse, koji namecu trendove, upravljaju medijima, zapocinju ratove na kojima profitiraju na svim poljima... neravnomjerno rasporedjeno bogastvo koje se zloupotrebljava protiv ljudi i ove nase planete to je problem i to ce nas unistiti.

A ovo oko materijalizma i dhovnog razvoja to je cisti supljak, pa svakome je jasno da je potrebno materijalno da bi se moglo postizati i duhovno, o tome niko i ne prica niti to ko osporava, pa mi nije jasno radi cega to tako jako naglasavas? Ovdje se prica o necemu drugom, o ljudskoj pohlepi i potpunom zanemarivanju duha u covjeku i pokusaju substitucije istog u materijanim stvarima koje se ogledaju u nasilnom konzumerizmu stotina brendova koji nam ''ispunjavaju zivot''... u ovoj prici neki su ovce a neki cobani...
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#104 Re: Duša !?

Post by Princ_Magike »

GOLFER wrote:
statix wrote:
Ljudi se prepuštaju hedonizmu i materijalnim užicima i padaju na sve niži nivo, na kraju se pretvaraju u Zvijer Apokalipse (666)...
Nije ni Antihrist niti ikakva istinska zvijer koja će nas uništiti, sami sebe dovešćemo (ako već nismo) na rub uništenja, na Smak svijeta... Eto, to je...
To si fino rekao, ali treba konkretno navesti primjere i ono sto uistinu prijeti covjecantstvu, a ne samo reci hedonizam i manjak vjere u Boga. Dakle, takve stvari nece izazvati smak svijeta, jer nekad su ljudi mnogo vise bili skloni hedonizmu, bili politeisti, vjecito ratovali itd., pa svijet nije propao. Ali opet stoji da gotovo sve naše teškoće uzrokovali smo sami, a možemo ih i riješiti sami.

Istinska prijetnja trenutno dolazi od nekontrolisanog rasta populacije, sto zbog napretka medicine, poljoprivrede, povecanja ekonomskog rasta odredjenih zemalja, i narusavanja prirodne ravnoteze naseg ekosistema (sjeca suma, koristenje nafte, struje itd.) itd. Veza između siromaštva i visoke stope nataliteta dobro je dokumentirana. Ovim tempom za 50 godina bice nas 20-25 milijardi, i sta onda? Hoce li vjernici uperiti prste u nevjernike i kazati "Eto vidite sta ste uradili svojim bogohuljenjem!". Treba malo dublje analizirati problem. Sto se tice materijalizma, pa to je uslov i za duhovni razvoj, jedno i drugo su usko povezani, koliko god mi bjezali od toga.
danasnje katastrofe u svijetu (ukljucujuci i ratove i siromastvo i bolesti itd...) su 99% slucajeva rezultat ljudske pohlepe i potpune posvecenosti materijalnim bogastvima itd... pa i sam terorizam je produkt toga svega a u nekim slucajevima odgovor na zloupotrebu resorsa, naroda, prirodnih bogastava izrabljivanje cijelih naroda itd... Zemlja jeste dovoljno velika da svi zivle normalna (NORMALAN) savremen zivot , negdje sam procitao da bi ciljela ljudska populacija mogla da se naseli na Australijski kontinent i da u uredjenom sistemu normalno zivi, istinito ili ne nije ni bitno...
zelim da kazem da istinska prijetnja nije od rasta populacije, nego je od onih 100 ljudi koji kontrolisu resorse, koji namecu trendove, upravljaju medijima, zapocinju ratove na kojima profitiraju na svim poljima... neravnomjerno rasporedjeno bogastvo koje se zloupotrebljava protiv ljudi i ove nase planete to je problem i to ce nas unistiti.

A ovo oko materijalizma i dhovnog razvoja to je cisti supljak, pa svakome je jasno da je potrebno materijalno da bi se moglo postizati i duhovno, o tome niko i ne prica niti to ko osporava, pa mi nije jasno radi cega to tako jako naglasavas? Ovdje se prica o necemu drugom, o ljudskoj pohlepi i potpunom zanemarivanju duha u covjeku i pokusaju substitucije istog u materijanim stvarima koje se ogledaju u nasilnom konzumerizmu stotina brendova koji nam ''ispunjavaju zivot''... u ovoj prici neki su ovce a neki cobani...
Materijalno neophodno za duhovni razvoj ??? :?: :?: :?:
Jesi li siguran ???
Pa sjetimo se samo Adema i Have (Adam i Eva)...
Hahahahaa... Pa da, da nije bilo dva smokvina lista kojima su pokrili splovila, vjerujem da se ne bi ni spomenuli u Bibliji... Hahahahaha =)))))
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#105 Re: Duša !?

Post by adda_sa »

ovaj link za knjigu, "zivot poslije smrti" ne radi...jel ima ko drugi, ili ko je vec skinuo da mi posalje na mail?
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#106 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

Tu sam ja, ko me zvao? xD doduse, fali mi kvacica, izgubih je usput :sad:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#107 Re: Duša !?

Post by harač »

ronhill wrote:
potres_mozga wrote:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...
medicinski dusa je dokazana i to je prihvaceno (nema skepticnih doktora)
mjerili su tijela prije i nakon smrti i svako je bilo lakse za 21 gram
:D :sax:
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#108 Re: Duša !?

Post by PR-player »

Dusa ne postoji.

Hvala
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#109 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

PR-player wrote:Dusa ne postoji.

Hvala

Smjesnije nesto odavno nisam procitala. Hvala. :-D
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#110 Re: Duša !?

Post by PR-player »

dusa_raskopuša wrote:
PR-player wrote:Dusa ne postoji.

Hvala

Smjesnije nesto odavno nisam procitala. Hvala. :-D

Drago mi je sto si tolerantna i postujes drugacije misljenje.
Dusa da postoji neko bi vec dokazo :D
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#111 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

"Dusa da postoji neko bi vec dokazo"

E mojA ti :mrgreen: Samo mogu da kazem da si se grdno prevario/la. ;-)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#112 Re: Duša !?

Post by harač »

dusa_raskopuša wrote:"Dusa da postoji neko bi vec dokazo"

E mojA ti :mrgreen: Samo mogu da kazem da si se grdno prevario/la. ;-)
čovjek bi očekivao više od retorike :D
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#113 Re: Duša !?

Post by sarajlija_ba »

dusa_raskopuša wrote:"Dusa da postoji neko bi vec dokazo"

E mojA ti :mrgreen: Samo mogu da kazem da si se grdno prevario/la. ;-)
Kako ti dozvoljavaš da ti u po face kažu da ne postojiš ? :D
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#114 Re: Duša !?

Post by harač »

sarajlija_ba wrote:
dusa_raskopuša wrote:"Dusa da postoji neko bi vec dokazo"

E mojA ti :mrgreen: Samo mogu da kazem da si se grdno prevario/la. ;-)
Kako ti dozvoljavaš da ti u po face kažu da ne postojiš ? :D
svi se navukli na blue pill :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#115 Re: Duša !?

Post by fatamorgana »

harač wrote:
dusa_raskopuša wrote:"Dusa da postoji neko bi vec dokazo"

E mojA ti :mrgreen: Samo mogu da kazem da si se grdno prevario/la. ;-)
čovjek bi očekivao više od retorike :D
E nemere, retorika je jedan od važnijih predmeta na vjeronauci, :wink:
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#116 Re: Duša !?

Post by PR-player »

dusa_raskopuša wrote:"Dusa da postoji neko bi vec dokazo"

E mojA ti :mrgreen: Samo mogu da kazem da si se grdno prevario/la. ;-)
A mozes li ti meni to objasniti bolje bez nekih bajkica i pretpostavki pa da vidim jesam li se prevario?

Hvala
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#117 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

"A mozes li ti meni to objasniti bolje bez nekih bajkica i pretpostavki pa da vidim jesam li se prevario?

Hvala"

Pa dobro, ima tu i odredjena doza vjerovanja u nesto iz cega proizilazi i vjerovanje u postojanje duse. Da nam duse nisu "udahnute", ne bismo bili zivi, tako to ja posmatram. Jer bez duse, ostane samo tijelo, a tijelo u cjelini gledano bez duse je meni isto k'o da posmatram svaki dio tijela odvojeno. Ne moze se to dokazati, isto k'o sto se ne moze dokazati da Bog postoji, jer ga niko nije vidio, sto ne znaci da ako nesto ne vidis da to nije tu, oko nas.
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#118 Re: Duša !?

Post by PR-player »

dusa_raskopuša wrote:"A mozes li ti meni to objasniti bolje bez nekih bajkica i pretpostavki pa da vidim jesam li se prevario?

Hvala"

Pa dobro, ima tu i odredjena doza vjerovanja u nesto iz cega proizilazi i vjerovanje u postojanje duse. Da nam duse nisu "udahnute", ne bismo bili zivi, tako to ja posmatram. Jer bez duse, ostane samo tijelo, a tijelo u cjelini gledano bez duse je meni isto k'o da posmatram svaki dio tijela odvojeno. Ne moze se to dokazati, isto k'o sto se ne moze dokazati da Bog postoji, jer ga niko nije vidio, sto ne znaci da ako nesto ne vidis da to nije tu, oko nas.
Znaci li to da sva ziva bica imaju dusu?
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#119 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

Da, to znaci da sva ziva bica imaju dusu, kao sto imaju noge i ruke i ostale dijelove tijela. :-D

Hvala
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#120 Re: Duša !?

Post by PR-player »

dusa_raskopuša wrote:Da, to znaci da sva ziva bica imaju dusu, kao sto imaju noge i ruke i ostale dijelove tijela. :-D

Hvala
A na kom vjerovanju(religiji) se zasniva tvoje tumacenje ako smijem pitati?

I postoji li ijedan opipljiv pokazatelj da covjek ima dusu? Nesto, sta bilo, da ukazuje makar malo da je ima...
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#121 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

Na Islamu. :mrgreen: Vjerujes li ti u nesto ili?
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#122 Re: Duša !?

Post by PR-player »

Editovo sam post nakon sto si odgovorila.

Vjerujem u nesto valjda :D
Uglavnom se trudim da prosirim znanje kad god mogu, nema nesto u sta vjerujem apsolutno.
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#123 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

Pa dobro, rekoh, tesko je. Nekome ne trebaju dokazi da bi vjerovao u nesto, a nekome trebaju. Ja jednostavno vjerujem u Allaha dz.s., i u postojanje duse i ne trebaju mi nikakvi dokazi. Jednostavno to uzimam kao aksiom :-D

Evo par rijeci o dusi:"Covjek je sazdan od dvije komponente, od tijela i duse, dakle, od materijalnog i duhovnog. Obje ove komponente, i tijelo i dusa, imaju potrebe koje covjek mora zadovoljiti da bi se osjecao potpunim. Ipak, cinjenica je da danas dominira materijalna komponenta pa tako danas covjek vecinu svog vremena i energije koristi da udovolji svome tijelu i njegovim potrebama, zapostavljajuci pri tome dusu. Mnogi su pisali i polemisali o pitanju duse ali nikome nije poslo za rukom da nam kaze jasnu i preciznu definiciju tog pojma. Na cemu onda temeljimo svoje saznanje o dusi?

Odgovor lezi u casnom Kur'anu u kome Allah dz.s. opisujuci stvaranje Adema a.s. kaze melecima: ''A kada mu oblik dam i u njega udahnem Svoga Ruha vi mu sedzdu ucinite.'' Dolaskom na ovaj svijet, odnosno jos u majcinoj utrobi, na emanet dobijamo cistu dusu. Nasa misija sastoji se u tome da bas tu cistu i neukaljanu dusu takvom vratimo Svevisnjem Gospodaru (jer smo Njegovi i Njemu se vracamo). Cuvati dusu cistom i nastojati da je kroz ovodunjalucki zivot sto manje uprljamo svrha je naseg postojanja jer nam i Kur'an porucuje da je ''uspio onaj ko dusu ocisti a propao onaj ko je ukalja."
PR-player
Posts: 395
Joined: 01/11/2011 17:02

#124 Re: Duša !?

Post by PR-player »

Znaci svi fakticki dobijemo istu cistu dusu? Nema nikakve razlike?
Slazem se da je covjek ima dvije komponenete i da je jedno od tih duhovna al ta duhovna isto moze biti rezultat obicnih hemijskih procesa u mozgu. Iskljuci covjeku par centara u mozgu i automatski vise nema duhovne strane.

I nema potrebe da mi tumacis rijeci Kur'ana, znam sam citati i razmisljati a to kad mi neko tumaci za mene me strasno nervira. :D
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#125 Re: Duša !?

Post by dusa_raskopuša »

Ma ne...to sam cisto onako, da napisem nesto novo, a da to pritom ne bude nesto sto sam ja napisala, da ne ispadne da pametujem, tj. da se ne ponavljam :) ima i tog tvog...s tim da covjek ima dusu, bez obzira da li bio los ili dobar...ako si mislio na to pod ovim automatskim iskljucenjem :mrgreen: samo mu je dusa "ukaljana", sto pise i ovom paragrafu iznad. Ali on i dalje ima dusu, tj. svi je imamo, i imacemo je i na "onom" svijetu, za razliku od tijela, koje posjedujemo samo na ovom. Zato bih ja rekla, da je mnogo vazno da dusa ostane cista, jer je ona prisutna i na ovom i na buducem svijetu. :) Halali, ako te iznervirah, nisam imala namjeru.
Post Reply