Dug prema firmi

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
smartdnk2
Posts: 12
Joined: 06/04/2016 19:58

#1 Dug prema firmi

Post by smartdnk2 »

Ako ima neko da pomogne savjetom bila bih jako zahval a. Muz je otvorio szr 2009. godine. Na pocetku je uredno plaćao sve. Poslije je prestao plaćati poreze. Dug koji je napravljen je 70 000 KM. Strašno. On te novce nema. Niti misli da to rješava. Jako je neodgovoran. Izgubljen. Nezainteresiran. Zanima me da li taj dug prelazi na mene i našu djecu? Radnju je otvorio prije braka sa mnom. Molim vas dajte mi neki savjet. Hvala.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Dug prema firmi

Post by muminovic »

"On te novce nema"

Na ostavinskoj raspravi se mozete odreci nasljedstva.

Na taj nacin se odricete sve imovine (i duga i svega ostalog ako ista ima, mada kazes da nema).
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Dug prema firmi

Post by kuli1961 »

Koliko vidim iz pitanja, o duzniku se pise u prezentu, dakle ziv je, pa ostavinska rasprava ne dolazi u obzir.
Nisam se u praksi sretao sa ovakvom situacijom. Posto se radi o STR, rijec je o dugu fizickog lica, pa bi tada odgovarao i njegov bracni drug.
Mogli biste se osloboditi obaveze, ukoliko je do dugovanja doslo iskljucivo poslovanjem iz posebne imovine vaseg muza, a za tako noesto biste ga morali tuziti u parnicnom postupku, nesto kao tuzba za utvrdjenje da njegovi dugovi nisu i vasi, jer nisu nastali iz zajednicke imovine.
Druga moguca opcija bi bila da se makar djelimicno oslobodite obaveze, da se precizno utvrdi da li je dug nastao prije stupanja u brak. To ujedno znaci da biste bili suodgovorni za dugovanja nastala od casa stupanja u brak pa do danas, ukoliko brak i dalje traje. Ovo pod pretpostavkom da je do duga doslo poslovanjem iz zajednicke imovine.
Treba vidjeti da li se radi iskljucivo o dugu iz osnova poreza na dohodak, eventualno poreza na dobit, ili u dugujucu sumu ulaze i dugovanja za doprinose. Pogledajte Zakon o poreskom postupku, potrazite odjeljak koji govori o zastarjelosti utvrdjenja poreske obaveze i zastarjelosti prinudne naplate, mozda se tu može smanjiti obaveza za neku sumu...
smartdnk2
Posts: 12
Joined: 06/04/2016 19:58

#4 Re: Dug prema firmi

Post by smartdnk2 »

Molim vas ako ste mi voljni odgovoriti na par poruka privatno. Javite mi se ako nije problem. Hvala vam.
Post Reply