Dug nakon zatvaranja firme

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#1 Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Molim za pomoć.
Nakon lošeg poslovanja moja majka je zatvorila firmu i odjavila se u poreznoj i Pio. ali nije u sudu jer je morala uplatiti sve doprinose.Sad nakon 13 god. je dobila rješenje od porezne da je dužna 31 000KM jer se nije odjavila kao direktor firme. Za to vrijeme nije bilo nikakvih aktivnosti u firmi niti kakvih transakcija.Sad je vrijeme da ide u penziju s 65 god. Interesuje me ima li kakvih mogućnosti da se ta situacija riješi?Hvala
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by Haris.ba »

Platiš dug i završiš likvidaciju. Tako ćeš riješiti.

Teško da će se riješiti na drugačiji način. Jer po svemu sudeći, firma se i nije zatvorila.
jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#3 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Firma se nije u sudu zatvorila jer nisu izmireni svi dugovi ali se odjavila u Pio, poreznoj i zatvorio račun u banci.14 god. se ništa nije dešavalo i sad se obračunalo dug za direktora jer firma nije sudski zatvorena
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#4 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by ibi »

jaaa wrote:Firma se nije u sudu zatvorila jer nisu izmireni svi dugovi ali se odjavila u Pio, poreznoj i zatvorio račun u banci.14 god. se ništa nije dešavalo i sad se obračunalo dug za direktora jer firma nije sudski zatvorena
otidji kod nekog racunovodje i ponesi dokumentaciju, vidi jel sta zastarilo

jer sve ovdje navedeno je poprilicno nejasno
jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#5 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Kaže da ovi doprinosi ne mogu zastariti.Suština je da firma nije likvidirana zbog duga i taj dug je dijelom podmiren kasnije a dijelom sad zastario a da firma mora imati direktora .Pa sad je obračunato sve doprinosa za 14god. iako firma nije radila.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#6 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by ibi »

dakle firma nikad nije likvidirana, a niti otisla u stecaj
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by moonca »

Ocigledno, nije. Tako da ce morati platiti dug.
jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#8 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Nije niti likvidirana niti otišla u stečaj
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#9 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by Puf »

Firma nije zatvorena jer ima dug, mene zanima na ime koga je taj dug? Drzave, radnika, rezije, nekih drugih pravnih lica?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#10 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by DaffyDuck »

[/list]
jaaa wrote:Nije niti likvidirana niti otišla u stečaj
Dobro se raspitaj kakva je opcija da se sada proglasi stecaj, onda nek ti mama ode u PIO i moli nekoga da joj da savjet kako najbolje da rijesi situaciju (za sve postoje neke cake, al nece da kazu) i treca je stvar kako firma nije prosla onaj proces "samougasenih" firmi nakon uvodjenja PDV-a... Mozda trebate negdje samo predati neki zahtjev da se to rijesi. Pogotovo ako se ona jos tada uspjela odjaviti.
jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#11 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Samo doprinosi koji se vode na direktora firme, koja je se odjavila u poreznoj, pio.. ali je sad terete jer firmu nije ugasila i sad kad treba u penziju dug 30 hiljada
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by moonca »

Ipak se informisi kod advokata.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#13 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by passiv »

Ima li neko da preporuci advokata za ovakve stvari. Moze i preko PP neki savjeti a da se plate naravno.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by славянин »

passiv wrote:Ima li neko da preporuci advokata za ovakve stvari. Moze i preko PP neki savjeti a da se plate naravno.
Ne treba ti advokat nego dobar racunovodja/consultant.Advokat je za stvari gdje zakon nije jasan ili se spori pa sud tumaci.U tvom slucaju zakon je jasan - kao sto si sam rekao "Firma nije sudski zatvorena" a da bi se firma smatrala zatvorenom sud mora da nastupi tu.
Sada ti je traziti rupe,ispravke i sta vec mozes da minimaliziras pridonose koje ti mama mora da plati.Zavisi i koja joj je funkcija bila u firmi (direktor sa punim ovlastima,prokurator itd) i kakav je ugovor pravno lice sklopilo sa njom kao fizickim licem.
Dakle za ovo ti treba dobar racunovodja/consulting kuca.
jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#15 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Ma išao sam, dobijam informaciju da oni ne mogu tražiti taj iznos jer je jasno da firma nije poslovala.Ali je problem što mama ne može u mirovinu i što porezna napravila opterećenje na imovinu
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by Haris.ba »

jaaa wrote:Ma išao sam, dobijam informaciju da oni ne mogu tražiti taj iznos jer je jasno da firma nije poslovala.Ali je problem što mama ne može u mirovinu i što porezna napravila opterećenje na imovinu
Slab ti taj računovođa. I kako ne može u penziju, a porezna opteretila penziju?
jaaa
Posts: 47
Joined: 30/07/2008 00:05

#17 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by jaaa »

Porezna je opteretila imovinu a za penziju mora riješiti dugove
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#18 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by superiska »

Ima li tvoja mama obrazac da je odjavljena (kao uposlenik, direktor)?
Po svemu sudeći ona nije odjavljena (ili obrazac nije prošao regularnu proceduru) te su se godinama gomilali dugovi na ime doprinosa. Ako nije odjavljena (provjeri u Poreskoj upravi), nažalost morat' će sve to platiti. Penziju ne može ostvariti jer se u PIO/MIO zavodu još uvijek vodi kao zaposlena osoba a od skoro je na snazi novi Zakon baš u vezi ovoga te se osoba mora odlučiti da li će raditi ili primati penziju. Čak ne postoji mogućnost da penzioner bude negdje privremeno angažovan (ugovor o djelu ili autorski ugovor) ali to je već druga tema.
Po mom mišljenju jedina opcija zašto je terete za navedeno je da nikada nije prošla njena odjava o prestanku radnog odnosa.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#19 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by passiv »

славянин wrote:
passiv wrote:Ima li neko da preporuci advokata za ovakve stvari. Moze i preko PP neki savjeti a da se plate naravno.
Ne treba ti advokat nego dobar racunovodja/consultant.Advokat je za stvari gdje zakon nije jasan ili se spori pa sud tumaci.U tvom slucaju zakon je jasan - kao sto si sam rekao "Firma nije sudski zatvorena" a da bi se firma smatrala zatvorenom sud mora da nastupi tu.
Sada ti je traziti rupe,ispravke i sta vec mozes da minimaliziras pridonose koje ti mama mora da plati.Zavisi i koja joj je funkcija bila u firmi (direktor sa punim ovlastima,prokurator itd) i kakav je ugovor pravno lice sklopilo sa njom kao fizickim licem.
Dakle za ovo ti treba dobar racunovodja/consulting kuca.
Nisam ja otvarac teme ali blizi can familije ima neki slican problem. Znaci ipak racunovodju traziti. :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by moonca »

Nije dobar, vec ' muckaros' da mu 'skuha' knjige. Tesko da ce ko to prihvatiti sada.

I dalje mislim, da ti treba advokat.
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#21 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by TheDocToR »

Ima li neko sa rjesenjem za ovaj problem?
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#22 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by Puf »

Ocigledno da nema, dug je dug, dug je validan po zakonu (tako se cini) i to je to
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#23 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by DaffyDuck »

Rece mi prijatelj da u RS-u nigdje u zakonu nije navedeno da direktor mora biti prijavljen i imati zakljucen ugovor o radu.
Nadjite zakon(e) o radu i privrednim drustvima za taj period na koji se odnosi "dug" i pokusajte vidjeti da li se mozete pozvati na isti s obzirom da je izvrsena odjava u poreskoj....Znam da po posljednjem zakonu o radu direktor ne mora imati zakljucen ugovor o radu ako je vec negdje prijavljen i zaposlen. U tom slucaju vas mogu duziti od stupanja na snagu novog zakona da danas...
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#24 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by PRO165 »

Nisam pravnik ni otprilike ali ovo su teze, neke provjerene, a neke moje razmišljanje:

- Provjeri status firme u sudu, odnosno provjeri da li je ikada podnesen zahtjev za stečajnim ili likvidacionim postupkom (advokat). Ako jeste to je osnova da sa tim danom prestanu teći nove obaveze, tj doprinosi.

- Ako ti je mama negdje drugo bila prijavljena, ne može biti biti prijavljena na puno radno vrijeme u drugoj firmi.

- Ozbiljan posao za advokata bi bio da uloži žalbu na teret koji ti se stavlja mami na imovinu. Ako je bio u pitanju doo / djl, on odgovara do visine svoga ulagačkog kapitala a ne mama kao fizičko lice. Ali ovo je posao za dobrog advokata i bojim se da ovo može ići jako daleko. Moje znanje o ovim stvarima je jako skromno ali ja bih ovo gonio do Strazbura jer ova praksa porezne uprave kosi se zakonom o privrednim društvima u koji je ugrađena institucija odgovornosti do visine ulagačkog kapitala a koja svoje korijene ima još u 19. vijeku u zakonima Habsburške monarhije čija je pravna stečevina prenošena kroz dvije Jugoslavije i onda kroz BIH. I onda se nađe papak da sruši 150 godina tradicije.

- Što se zastare tiče nema je za potraživanja za PIO, Zdravstveno zastarjeva za 5g -to je neka praksa. Međutim opet je pitanje ko je dužnik, firma ili pojedinac. A tvoja mama nije firma.

- U slučaju zatvaranja nenaplaćeni dugovi propadaju. To znač da će tvoja mama ostati "oštečena" od strane firme.

- Ljudi su ove stvari završavali na razne načine. Nije jedan slučaj da je PIO retrokativno uradio papire. Ganjaj tamo nekoga jakog.

-Svi te upućuju na računovođu, ali ja mislim da ovdje više treba advokat. Trebaće i računovođa naravno.
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#25 Re: Dug nakon zatvaranja firme

Post by Amko80 »

U BiH ne postoji mogućnost da se 'zaledi' status firme koja ne posluje. Ako iz bilo kojeg razloga firma nije u mogućnosti poslovati, potrebno je podnijeti zahtjev za likvidaciju, ukoliko firma može izmiriti obaveze, ili zahtjev za stečaj, ukoliko firma nije u mogućnosti izmiriti svoje obaveze. Najgora opcija je pustiti firmu i ništa ne poduzimati, jer ona obično ima jednog uposlenog-direktora, kojem svo to vrijeme idu obaveze. Obaveze se ogledaju u doprinosima, koji su na platu i iz plate. Dio doprinosa plaća poslodavac, i to je obaveza firme, a veći dio plaća radnik. Ovaj dio doprinosa koji plaća radnik obračunava i u vaše ime plaća poslodavac, iz praktičnih razloga, a teoretski bi poslodavac mogao da plati dio doprinosa, a vama isplati ostatak plate iz kojeg bi vi morali obračunati i platiti ostatak doprinosa kao i porez na dohodak. Ove obaveze se računaju bez obzira jeste li faktički primili platu. Dakle, mati ti vjerovatno duže za ovaj dio doprinosa i poreza i bojim se da nemate opcija, osim nekog sporazuma sa poreznom gdje bi vam odobrili plaćanje na rate kroz duži period.
Takođe, na isti problem ćete naići i u PIO, gjde će faliti uplata doprinosa za taj period.
Post Reply