Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#51 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

A što se plaše peticije za Fatmira? Da li bi ih ona obavezala da promijene mišljenje kada prijete čak i policijom?
Javni prostor zabranjen za peticiju „Jednakost za Fatmira“?

Zajednički saopćenjem za javnost danas (24.05) se oglasilo 16 nevladinih organizacija koje su pokrenule potpisivanje peticije „Jednakost za Fatmira“. U ovom saopćenju se navodi:

Šesnaest nevladinih organizacija koje stoje iza peticije “Jednakost za Fatmira”, a kojom se traži ukidanje nezakonite i diskriminatorske odluke Nastavno-naučnog vijeća Filozofskog fakulteta u Sarajevu kojom se mr. sc. Fatmiru Alispahiću – u ime ideološke nepodobnosti – oduzima pravo da doktorira na fakultetu na kome je diplomirao i magistrirao, obavještava javnost da se Općina Centar Sarajevo nečasno pridružila Filozofskom fakultetu u Sarajevu u blokiranju građanskog i demokratskog prava da javnost putem peticije izrazi svoj stav o ideološkoj diskriminaciji u procesu obrazovanja i usavršavanja.

Nakon što je dekan Filozofskog fakulteta u Sarajevu Ivo Komšić u četvrtak 17. maja zabranio potpisivanje peticije ispred Fakulteta, ovih 16 organizacija su uputile zahtjev Općini Centar da se dopusti potpisivanje peticije na trotoaru pored Filozofskog fakulteta. Uprkos upitima, nismo dobili ni odobrenje, ni obavještenje, čime nam je stavljeno do znanja da će eventualno potpisivanje peticije biti sankcionirano od strane policije.

Ovim saopćenjem obavještavamo javnost da nećemo odustati od organizacije peticije „Jednakost za Fatmira“, jer nas na to obavezuje i oko 1.400 građana koji su peticiju potpisali putem interneta. Naš cilj je da prikupljene potpise predamo Senatu Univerziteta koji bi na sjednici u junu trebao oboriti nelegalnu i diskriminatorsku odluku Nastavno-naučnog vijeća Filozofskog fakulteta, kojom se mr. Fatmiru Alispahiću - pod klevetama za rasizam i fašizam, a bez ikakvog pravnog osnova - oduzima građansko i akademsko pravo da doktorira.

Ukoliko i u drugim sarajevskim općinama budu sprječavali građansku slobodu zbora i dogovora, koja je zagarantovana još ZAVNOBIH-om 1943. godine, mi ćemo se obratiti Islamskoj zajednici i zamoliti da nam se ustupi prostor za odbranu demokratije i građanskih sloboda.

Potpisnici:

- AKOS BiH

- U.G. “Svitanje” Sarajevo

- Udruženje “Mladi Muslimani” Sarajevo

- Udruženje “Demus” Sarajevo

- ”Tesnim” Sarajevo

- U.G. “Selam” Zenica

- Liga za Sandžak

- U.G. “Hedija” Sarajevo

- U.G. ”Knjiga-izvor” Zenica

- web portal islam-iman.com

- KC “Karneol” Zenica

- Udruženje “Izvor Selsebil” Živinice

- U.G. Život Bihać

- Omladinski kulturni centar (OKC) Gradačac

- Asocijacija studenata općine Bužim

- Bosanski akademski krug iz Njemačka
User avatar
basicm
Posts: 10478
Joined: 16/01/2012 21:38

#52 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by basicm »

al_uqaab wrote:Mogu shvatiti velikosrbe i Hrvate što im Fatmir golica sinapse, ali ove pojedine sarajevske Bosnje su fenomen. Tako nizak nivo aspiracije ja u zivotu nisam vidio. Vjeciti kompleks inferiornosti koji se ogleda u bezuslovnom uvlacenju Srbima i Hrvatima.
Zar Sarajevo koje je prezivjelo opsadu i imalo skoro 12 000 mrtvih, koje je imalo slavnu pravoslavnu brigadu i u kojem i dan danas nakon svih grozota velika vecina Srba i Hrvata sasvim normalno i lezerno zivi i radi, u kojem nije srusen skoro nijedan objekat ili spomenik suzivota, zar je to Sarajevo spalo na to da mora fasistickim ideolozima dokazivati svoju toleranciju i multikulturalnost histericnim negiranjem svega sto ima veze sa bosnjastvom i islamom? Zar je spalo na to da se u njemu digne kuka i motika zbog otvaranja poslovnog centra u kojem nema svinjetine (zasto se nije tako reagovalo zbog McDonaldsa u kojem takodje nema svinjetine i alkohola)? Ako to nije fasizam i diskriminacija, onda ne znam sta je. Pa po citavoj Europi takvi objekti su normalna pojava...
Svaka afirmacija srbstva i hrvatstva se slavi kao multikulturalnost, pa oni to koriste i rade sta hoce (vecinu toga im i ne osporavam), a ako se radi o Bosnjacima i islamu onda krecu razne alergije i svrabezi, jer ne daj Boze, mogu drugi pomisliti da mi imamo nesto sa islamom, pa necemo biti pogodni za multikulti shake. Sve su komponente za shake pozeljne osim islama, on mu kvari okus i malo gorkne.
Ja znam da su oni trazili dugo takve Bosnjake kao Kazaz i da su provodili ankete, pa nije ni cudo da jedan Bosnjak ispadne Risto Podvoznjak i dozivi ovakvu stvar u Sarajevu koje diskriminaciju slavi kao pobjedu multikulturalnosti....al ovaj izgleda nece nazad u Perucicu... :bih:
aferim :thumbup:
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#53 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by iceman2010 »

Sve da je Fatmir osudjen za fasizam i da lezi u zatvoru ne moze mu se zabraniti da se skoluje! To je kljuc problema! Ne moze necije privatno misljenje o kandidatu, pa ni njegovo (kandidatovo) misljenje ili ideolosko opredjeljenje, biti razlog da se nekome zabrani skolovanje. Pa po americkim zatvorima ljudi zavrsavaju fakultete i postaju advokati npr.
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#54 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

iceman2010 wrote:Sve da je Fatmir osudjen za fasizam i da lezi u zatvoru ne moze mu se zabraniti da se skoluje! To je kljuc problema! Ne moze necije privatno misljenje o kandidatu, pa ni njegovo (kandidatovo) misljenje ili ideolosko opredjeljenje, biti razlog da se nekome zabrani skolovanje. Pa po americkim zatvorima ljudi zavrsavaju fakultete i postaju advokati npr.

Hvala, :thumbup: bas o tome i ja govorim. Zabranjuju elementarna demokratska prava, sloboda govora i pravo na skolovanje.
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#55 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by touch brain »

iceman2010 wrote:Sve da je Fatmir osudjen za fasizam i da lezi u zatvoru ne moze mu se zabraniti da se skoluje! To je kljuc problema! Ne moze necije privatno misljenje o kandidatu, pa ni njegovo (kandidatovo) misljenje ili ideolosko opredjeljenje, biti razlog da se nekome zabrani skolovanje. Pa po americkim zatvorima ljudi zavrsavaju fakultete i postaju advokati npr.
pa i nisu ga zbog toga odbili....odjeb je dobio radi teme (a valjda i sadrzaja) doktorske disertacije..nebi bilo lose da procitas prve postove :)
sto se tice gospodina Alispahica,moje misljenje je da se radi o nacionalisti..a kad nemoze biti po tvome ,koristi provjereni recept: ustasko-centicko-baliska zavjera i oni tamo preko su krivi( zavisnosti kojem plemenu pripadas tj u ovom slucaju cetnicko-ustaskoj)....ako mozes jos pridobit vjesku zajednicu kojoj pripadas i razne sumljive "gradjanske" udruge dobije savrsen recept za ispiranje mozga i proboj nacionalizma,mrznje i svega ostalog na ustanovu u kojoj toga nebi smjelo biti takvih stvari

ps:moze li mi itko odg kakave ime veze sandjak (koji se ne nalazi u granicama bih) i mladi muslimani(jeli ovo medresa ili drzavna ustanova?) sa ovim?zasto se oni petljaju gdje im nije mjesto?

- Udruženje “Mladi Muslimani” Sarajevo

U.G. “Selam” Zenica

Liga za Sandžak

web portal islam-iman.com

-
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#56 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by iceman2010 »

touch brain wrote:
iceman2010 wrote:Sve da je Fatmir osudjen za fasizam i da lezi u zatvoru ne moze mu se zabraniti da se skoluje! To je kljuc problema! Ne moze necije privatno misljenje o kandidatu, pa ni njegovo (kandidatovo) misljenje ili ideolosko opredjeljenje, biti razlog da se nekome zabrani skolovanje. Pa po americkim zatvorima ljudi zavrsavaju fakultete i postaju advokati npr.
pa i nisu ga zbog toga odbili....odjeb je dobio radi teme (a valjda i sadrzaja) doktorske disertacije..nebi bilo lose da procitas prve postove :)
sto se tice gospodina Alispahica,moje misljenje je da se radi o nacionalisti..a kad nemoze biti po tvome ,koristi provjereni recept: ustasko-centicko-baliska zavjera i oni tamo preko su krivi( zavisnosti kojem plemenu pripadas tj u ovom slucaju cetnicko-ustaskoj)....ako mozes jos pridobit vjesku zajednicu kojoj pripadas i razne sumljive "gradjanske" udruge dobije savrsen recept za ispiranje mozga i proboj nacionalizma,mrznje i svega ostalog na ustanovu u kojoj toga nebi smjelo biti takvih stvari

ps:moze li mi itko odg kakave ime veze sandjak (koji se ne nalazi u granicama bih) i mladi muslimani(jeli ovo medresa ili drzavna ustanova?) sa ovim?zasto se oni petljaju gdje im nije mjesto?

- Udruženje “Mladi Muslimani” Sarajevo

U.G. “Selam” Zenica

Liga za Sandžak

web portal islam-iman.com

-

Citaj ti ponovo. Nisu ga odbili radi teme. Dubravko o temi uopste ne govori. Govori samo o Fatmiru fasisti. Ta naknadna Kazazova pamet (procitao sam i to da ne bude zabune) je samo pokusaj ispravke velikog za.eba kojeg su napravili. Dakle tema nije bila predmet analize uopste. Procitaj pobovo sta sam Lovrenovic kaze o tome.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#57 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sezam »

Ne mogu se dogovoriti zasto su ga odbili...jedan kaze zbog fasizma i rasisma, drugi kaze zbog kvaziznastvenosti.

De ba intelektualci, uskladite stavove. :D
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#58 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

touch brain wrote:
iceman2010 wrote:Sve da je Fatmir osudjen za fasizam i da lezi u zatvoru ne moze mu se zabraniti da se skoluje! To je kljuc problema! Ne moze necije privatno misljenje o kandidatu, pa ni njegovo (kandidatovo) misljenje ili ideolosko opredjeljenje, biti razlog da se nekome zabrani skolovanje. Pa po americkim zatvorima ljudi zavrsavaju fakultete i postaju advokati npr.
pa i nisu ga zbog toga odbili....odjeb je dobio radi teme (a valjda i sadrzaja) doktorske disertacije..nebi bilo lose da procitas prve postove :)
sto se tice gospodina Alispahica,moje misljenje je da se radi o nacionalisti..a kad nemoze biti po tvome ,koristi provjereni recept: ustasko-centicko-baliska zavjera i oni tamo preko su krivi( zavisnosti kojem plemenu pripadas tj u ovom slucaju cetnicko-ustaskoj)....ako mozes jos pridobit vjesku zajednicu kojoj pripadas i razne sumljive "gradjanske" udruge dobije savrsen recept za ispiranje mozga i proboj nacionalizma,mrznje i svega ostalog na ustanovu u kojoj toga nebi smjelo biti takvih stvari

ps:moze li mi itko odg kakave ime veze sandjak (koji se ne nalazi u granicama bih) i mladi muslimani(jeli ovo medresa ili drzavna ustanova?) sa ovim?zasto se oni petljaju gdje im nije mjesto?

- Udruženje “Mladi Muslimani” Sarajevo

U.G. “Selam” Zenica

Liga za Sandžak

web portal islam-iman.com

-
Ne znam šta ti smetaju Sandžaklije kada im je zakonom dozvoljeno da budu državljani BiH pa tako i sandžačke nevladine organizacije mogu biti ujedno i bosanske. Što je manje važna ili ne smije dati svoje mišljenje neka nevladina organizacija ako ima vjerski predznak? U suštini nije ni bitno ko je pokrenuo peticiju nego zašto je peticija zabranjena?
Milan Zjajić, iz Ministarstva civilnih poslaova BiH, posebno naglašava:

„Kod političara postoji nekakvo vaganje koliko to može biti za ili protiv interesa pojedinih konstitutivnih naroda u BiH. To je veoma teško reći - kaže se da sporazum Srbije i BiH preferira interesima RS. Situacija je skoro pa apsolutno drugačija - da se taj sporazum puno više implementira u Federaciji. Bošnjaci iz Sandžaka uzimaju državljanstvo BiH kao dvojno državljanstvo više negoli to neki državljani Srbije uzimaju državljanstvo BiH.
U početku priče Fatmir nije odbijen zbog teme. Ove naknadne priče su prozirne izvlakuše. Zašto su Komšić i Lovrenović odugovlačili sa obrazloženjem, a Kazaz nešto dvosmisleno muljao?
Nastavno-naučno vijeće Filozofskog fakulteta u Sarajevu proglasilo je Fatmira Alispahića, novinara i publicistu, nepodobnim za stjecanje doktorata. Na dramatičnoj sjednici održanoj 9. maja Dubravko Lovrenović, prodekan za nastavu na ovom fakultetu, za Alispahića je, navodno, rekao da je rasista i pobornik ksenofobije, govora mržnje i nacionalizma te da kao takav ne može steći doktorat iz humanističkih nauka, prenosi Dnevni avaz



Pozitivna ocjena

Prema tvrdnjama izvora Avaza, u ovim stavovima Lovrenovića je podržalo još 20 profesora, među kojima i dekan Ivo Komšić te profesor Enver Kazaz. Alispahić i njegova tema pod nazivom "Iseljeničko iskustvo u novijoj bošnjačkoj književnosti" dobili su saglasnost i pozitivnu ocjenu Odsjeka za književnosti naroda BiH o podobnosti i kandidata, o čemu je izvještaj podnio profesor Fahrudin Rizvanbegović. Pozitivno je glasalo još 50 profesora, ali Alispahić nije dobio odobrenje, jer su, prema tvrdnjama izvora Avaza, nedostajala još četiri glasa.

Avaza saznaje da je Alispahićevu temu podržao i profesor Ugo Vlaisavljević, koji se snažno usprotivio uvredljivim riječima te rekao da se, očigledno, radi o lovu na vještice i povratku zagovaranja moralno-političke podobnosti, karakteristične za totalitarne sisteme.

Teške riječi

Dekan Ivo Komšić jučer nije htio govoriti o teškim riječima koje su pale na sjednici najvišeg tijela ove visokoškolske ustanove, uz konstataciju da se sjednice Nastavno-naučnog vijeća ne komentiraju. Za razgovor "na daljinu" nije bio raspoložen ni profesor Dubravko Lovrenović, piše Avaz.

- Ne mogu razgovarati jer sam u romingu, možemo se čuti kada se vratim u zemlju, u nedjelju - kazao je Lovrenović.

Novinari Avaza su pokušali dobiti komentar i od profesora Envera Kazaza, ali on jučer nije odgovarao na telefonske pozive.

Rizvanbegović: Rasprava o moralnoj podobnosti historijski presedan

Profesor Fahrudin Rizvanbegović je za Avaz potvrdio da je Lovrenović na Alispahićev račun izrekao niz uvredljivih riječi te da je u ovom slučaju napravljen svojevrstan presedan.

- Ovo je prvi put u historiji fakulteta da se takvo nešto dogodilo, da se govori o moralnoj podobnosti kandidata, a ne o temi. I dalje smatram da je tema dobra i da kandidat ispunjava sve uvjete - rekao je Rizvanbegović.

Alispahić: Ovo je diskriminacija

Fatmir Alispahić kaže da ga je ova odluka Filozofskog fakulteta, na kojem je on ranije diplomirao i magistrirao, zatekla.

- Ovo je diskriminacija. Nisam ni rasista ni fašista i nijedan sud me nije proglasio takvim, što mi neki žele prišiti. Mislim da je problem i u temi kojom se želim baviti. Bošnjačko iseljeničko iskustvo prvi put bi se našlo u književnosti, a ono podrazumijeva i bavljenje genocidom nad Bošnjacima, što određeni krugovi ne žele da bude tema na Filozofskom fakultetu u Sarajevu - kaže Alispahić i dodaje da će ustrajati u nastojanju da doktorira u Sarajevu.

avaz.ba
Kad se vraća @oridjidji da 'podgrijemo' ovu temu? :mrgreen:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#59 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by ultima_palabra »

Ukoliko i u drugim sarajevskim općinama budu sprječavali građansku slobodu zbora i dogovora, koja je zagarantovana još ZAVNOBIH-om 1943. godine, mi ćemo se obratiti Islamskoj zajednici i zamoliti da nam se ustupi prostor za odbranu demokratije i građanskih sloboda.
:lol: Ovo je vrh... gospodo, pogledajte malo na čemu je nastao ZAVNOBiH i kako bi se vijećnici istog odnosili prema tom bolesniku kojeg branite... nema tolerancije prema netolerantnim.

A IZ i odbrana demokratije i građanskih sloboda :-) Jel to u okviru festivala "Sarajevsko ljeto"?
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#60 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

ultima_palabra wrote:
Ukoliko i u drugim sarajevskim općinama budu sprječavali građansku slobodu zbora i dogovora, koja je zagarantovana još ZAVNOBIH-om 1943. godine, mi ćemo se obratiti Islamskoj zajednici i zamoliti da nam se ustupi prostor za odbranu demokratije i građanskih sloboda.
:lol: Ovo je vrh... gospodo, pogledajte malo na čemu je nastao ZAVNOBiH i kako bi se vijećnici istog odnosili prema tom bolesniku kojeg branite... nema tolerancije prema netolerantnim.

A IZ i odbrana demokratije i građanskih sloboda :-) Jel to u okviru festivala "Sarajevsko ljeto"?
Da si pažljivije čitao tekst ne bi ovo moglo zvučati sarkastično jer se pozivaju namjerno na taj dokumenat koji je stariji i od UN ili EU konvencija o ljudskim pravima što ne znači da su ove potonje isključene. Ne pokreće IZ ništa nego ove organizacije bi možda u krajnjem slučaju tražile njen prostor vjerovatno ispred džamija.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#61 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by avicena »

Sarajmen wrote:Stranački nacionalizam je nova pojava u našem društvu...mogao bi i tu pojavu neko adekvatno tretirati.
O tome je sinoć na FACE TV pričao Selim Bešlagić. Upravo je upotrijebio ovu sintagmu.
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#63 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

Ma nije njima do objektivnosti i postivanja zakona, nego do toga da obezvrijede Fatmira po svaku cijenu i opravdaju ovaj sramni potez sovinista sa FF. Mrznja je tu i ideolosko jednoumlje u pitanju. Da im do sutra pricas o ljudskim pravima ili Fatmirovim djelima i radovima, oni bi opet na kraju copy paste onih par citata hinjski izvucenih iz konteksta (ako se vec nesto dokazuje onda se pravednosti radi postavi cijeli tekst) i vrtili ko navijeni "Fatmir je fasista, Fatmir je Fasista". Kad nemaju nista drugo, onda te pokusaju ismijati i narugati se, pronaci ti neku gramaticku gresku i ti folovi...djecija posla...
Nego, posto smo zakljucili da nas Dubravko ima novootkrivenu sposobnost da procjenjuje moral i fasizam u ljudima i ovlastili ga da to i prakticira, treba covjeku kupiti zutih traka da stavlja na ruke onima nemoralnima i fasistima da svi znamo ko su ti izdajnici. Samo tako mozemo sacuvati ovaj nas poredak blagostanja i demokratije koji neki pokusavaju ugroziti svojim doktoratima...
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#64 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by taxi_driver »

Al u onoj temi u vezi fatmira, sam ti rekao, da bi fatmir i slicni njemu u zatvoru bili da je ovo iole normalna drzava. Ali posto nije onda dolazimo i do toga da svaka budala hoce doktorat.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#65 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by iceman2010 »

taxi_driver wrote:Al u onoj temi u vezi fatmira, sam ti rekao, da bi fatmir i slicni njemu u zatvoru bili da je ovo iole normalna drzava. Ali posto nije onda dolazimo i do toga da svaka budala hoce doktorat.
Sve i da je u zatvoru ne moze mu se zabraniti da doktorira! U normalnim drustvima se ni osudjenim kriminalcima ne osporava pravo na skolovanje.

A ako cemo posteno, prije Fatmira bi morao najmanje 100.000 drugih strpati iza resetaka.
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#66 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by taxi_driver »

iceman2010 wrote:
taxi_driver wrote:Al u onoj temi u vezi fatmira, sam ti rekao, da bi fatmir i slicni njemu u zatvoru bili da je ovo iole normalna drzava. Ali posto nije onda dolazimo i do toga da svaka budala hoce doktorat.
Sve i da je u zatvoru ne moze mu se zabraniti da doktorira! U normalnim drustvima se ni osudjenim kriminalcima ne osporava pravo na skolovanje.

A ako cemo posteno, prije Fatmira bi morao najmanje 100.000 drugih strpati iza resetaka.


Jest, ali da je u zatvoru ko kriminalac. Ali kao fasista sigurno ne bi. Mjesate kruske i jabuke. Ili je to samo zbog toga sto je fatmir nas? Da se zove jovo ili stjepan drugu bi pricu pricali.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#67 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by nedims »

Ako podjemo od zakonske cinjenice da postoji slijed napredovanja u akademskoj zajednici a to bi za svakoga trebalo biti jednako onda to ide ovako:
Prva faza: asistent...pa ide dalje...visi asisent.Mora imati magisterij. Slijedeca faza je docent.Kod takvih je doktorat u toku i u pravilu skoro svi i doktoriraju.Kada se oslobodi mjesto...postajes prof.dr.Naravno, moras ispuniti uslove oko objavljenih radova i sl. A ima faza i vanredni profesor...
Kod nas u BiH imaju neki puno kraci putevi...pa se u pravilu preskacu faze... i ljudi dobivaju katedre i statuse prof.dr. bez ikakvih regularnih osnova. To se desava na skoro svim fakultetima, negdje vise negdje manje...Primjer lose akademske politike su, vec spomenuti Pravni fakultet...ima takvih primjera i na Ekonomiji, a Saobracajni fakultet je, doslovice, mjesto gdje se moze postati sef katedre a da pojma covjek nema gdje se nalazi i sta treba da radi.
Zasto sam ovo gore napisao:
Tokom, cini mi se, l993 godine prof.Rizvanbegovic je stigao u Sarajevo.Bio je uhapsen od strane hrvata i intervencijom Franje Tudjmana je pusten i sproveden u Sarajevo. Prof.Rizvanbegovic je do tog casa bio srednjoskolski profesor istorije u Stocu.Tokom 1995 godine, a narocito 1996 godine na televizi se pojavljuje ime a uz ime i akademska titula: prof.dr Fahrudin Rizvanbegovic.Postao je, cini mi se neki ministar ili nemam pojma sta... i bio je vrlo cesto sagovornik TV novinarima...Znaci ... za par godina, usred rata...covjek je magistrirao i doktorirao...a ministarskim radom stekao je reference da moze odmah preuzeti katedru i educirati nase studente. Iza njega, od tih ratnih godina pa do danas, nema ama bas nista napisano i objavljeno.I pokraj toga on se redovito bira i postaje vrlo uvazeni strucnjak ... koji eto, moze biti i mentor doktorantu Fatmiru Alispahicu...i kompetentno ocjeniti njegov rad kao dovoljno dobar i predloziti kolegama da se doticni gospodin promovira u doktora nauka.
Niko ozbiljan nece prihvatiti...prvo Rizvanbegovica kao kompetentnu osobu...a onda ni Alispahica...jer takvi doslovice ne bi trebali biti dio akademske zajednice. Ja se savrseno dobro sjecam Seselja...u to doba je bio asistent.Nevjerovatno pametan lik...i sta se desi sa tim nevjerovatno pametnim likom ...? U mnogo cemu me Alispahic podsjeca na Seselja ... i zato mislim da njemu nije mjesto u nasoj akademskoj zajednici.
Ljudi, valjda cuvajuci svoja radna mjesta ...cute o ovome. Niko ne ce da spomene kako je Latic postao prof.dr.
Ima jako mnogo takvih primjera i mozda bi se mogla otvoriti rasprava na tu temu...
E, sada ... ovde ljudi trose svoje slobodno vrijeme pisajuci o necem o cemu pojma nemaju...i naravno...hajmo se prebrojavati...hrvat, musliman, srbin...
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#68 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

Ponekad citam sta taj Dragan pise jer ima interesantan pogled na neke stvari ali u ovom slucaju vidi se da ide necije druge interese.

("Ovdje, shvatili ste, nije riječ ni o slobodi mišljenja – garantiranom, uostalom, Etičkim kodeksom Univerziteta – ni o podobnosti doktoranta s tezom o srebreničkoj laži: kako vidimo, ni sam magistar Alispahić nema problem s tim da Ljiljana Bulatović sutra na sarajevskom Univerzitetu doktorira s temom "Jevrejsko iskustvo u novijoj bošnjačkoj mitologiji". Riječ je o znanstvenoj kompetenciji: ima li autor koji tezu o genocidu nad Bošnjacima brani uspoređujući ga s lažnim mitom o holokaustu ijednu referencu za doktorsku disertaciju na ozbiljnom Univerzitetu? Naročito na onome koji u članku 18. svog Etičkog kodeksa izričito zabranjuje "tendenciozno tumačenje naučno-istraživačkog rada"?") Oslobodjenje, Dragan Kunundzic.

Prvo su glasali protiv osobu da nije podoban i da se nemora razmatrati njegov doktorat zbog sto je on fasista i nemoze da stekne doktorat u humanisticnim naukama jer te nauke nemogu biti u istoj sobi kao fasizam.

Drugo Eticki Kodex nemoze se aplicirati na Alispahica jer on radi doktorski rad, nije zaposljen na univerzitetu i nije studenat, tj nije upisan. Dole sam ti naveo sta Prof. Dr Ugo V. pise, imas link da procitas. A to sto Dragan blati Alispahica to je da se baca prasina u oci ljudima da nebi bilo sankcije Lovrenovicu i ostalim jer oni znaju da su se za*ebali debelo.

Trece, Eticki komitet odlucuje po nalogu Etickog Kodexa, a ne dekani, prodekani ili profesori, zbog sto Alispahic pada van Etickog kodexa znaci on je bio diskriminiran od pojedinaca na fakultetu. Sad je pocelo javno bacanje prah u oci. Naprimjer sto nisu Avaz, Oslobodjenje ostale velike novine dale prostor prof Dr Ugi da kaze svoje misljenje o tome sto se desilo. On je dobio medijski prostor u novine koje veoma mal dio drustva cita. Znaci procitaj i razmisli dalje.

"Zar prodekan doista ne vidi da se pretvorio u političkog komesara, koji bdije nad moralom akademske zajednice, nad kojom je stekao vlast? Zar ne zna da i odluke o kršenju Etičkog kodeksa Sarajevskog univerziteta donosi Etički komitet, a ne prodekani po svome nahođenju? Još krupniji previd je ovdje u igri: etički kodeks na kojeg se on poziva (pišući ga malim slovom) važi za nastavnike i uposlenike Univerziteta, a ne za kandidate poput Alispahića. Od Zakona i Kodeksa ostade tako na isturenom položaju samo Savjest! Koliko daleko je u svome moraliziranju sklon da ode prodekan vidi se i po tome što je sebi predvidio i ulogu Velikog svećenika Univerziteta: veli da bi možda promijenio svoje mišljenje ako bi se Alispahić iskreno pokajao za svoje grijehe!" (Dani, str. 18, drugi stupac) Prof. Dr. Ugo Vlaisavljevic

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=45826

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=45823
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#69 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

Sarajche, samo da ti skrenem paznju da je Dragan fotograf, a tekst je napisao Boris Dezulovic...pozdrav tebi :)
Sarajche#1
Posts: 11
Joined: 26/05/2012 17:03

#70 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by Sarajche#1 »

al_uqaab wrote:Sarajche, samo da ti skrenem paznju da je Dragan fotograf, a tekst je napisao Boris Dezulovic...pozdrav tebi :)
Haha, hvala, ah rijetko gledam imena kad citam clanak, al mu je slika uvijek pored clanka haha.
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#71 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

Inace, Boris Dezulovic je sjajan primjer principa podobnosti i hipokrizije ovih sto hoce "normalnu drzavu". Kada on u svojim prepotentnim i cesto besmislenim tekstovima (nekad i pogodi, mora mu se priznati) ismijava i vrijeđa muslimane i njihove vrijednosti, psuje, prica viceve o Muji i Fati kao sinonimima za glupost i nazadnost, lupeta i svakako naziva istaknute licnosti i i izvrce ruglu bosnjacke institucije i pojave, onda se on okiva u zvijezde, aplaudira mu se, uvlaci i svi su sretni kako je on dovitljiv i smijesan. To je njihovim isprogramiranim mozgovima prihvatljivo, nebitno sto je to mozda uvrijedilo njihove brojne sugrađane.
Kad s druge strane Fatmir ili neko slican napise nekakvu kritiku o diskriminiciji i duplim standardima u drustvu, onda se lafo zgroze njegovom "fasizmu" i "nacionalizmu" jer njihove usi to ne zele cuti.
Znamo vec ono ko o postenju prica u onoj izreci...
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#72 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

kakavdanakneiskustvu wrote:
al_uqaab wrote:Inace, Boris Dezulovic je sjajan primjer principa podobnosti i hipokrizije ovih sto hoce "normalnu drzavu". Kada on u svojim prepotentnim i cesto besmislenim tekstovima (nekad i pogodi, mora mu se priznati) ismijava i vrijeđa muslimane i njihove vrijednosti, psuje, prica viceve o Muji i Fati kao sinonimima za glupost i nazadnost, lupeta i svakako naziva istaknute licnosti i i izvrce ruglu bosnjacke institucije i pojave, onda se on okiva u zvijezde, aplaudira mu se, uvlaci i svi su sretni kako je on dovitljiv i smijesan. To je njihovim isprogramiranim mozgovima prihvatljivo, nebitno sto je to mozda uvrijedilo njihove brojne sugrađane.
Kad s druge strane Fatmir ili neko slican napise nekakvu kritiku o diskriminiciji i duplim standardima u drustvu, onda se lafo zgroze njegovom "fasizmu" i "nacionalizmu" jer njihove usi to ne zele cuti.
Znamo vec ono ko o postenju prica u onoj izreci...

dežulović vrijeđa muslimane?
Reci mi da se salis s tim pitanjem...
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#73 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by taxi_driver »

Al tebi je fatmir idol i s tobom se ne treba raspravljati. Tebi je dobar samo onaj ko muslimanima ide niz dlaku, cim koju kriticnu napise onda je islamofob i protiv bosnjaka. Citaj malo prijasnje radove dezulovica i mislim da ima pravo kritikovati koga on hoce. Mene ovo podsjeca na ono mi smo bosnjaci naj naj, i niko ne smije da nas bije(kritikuje). Ko da smo pande pa zasticena vrsta.
al_uqaab
Posts: 99
Joined: 13/03/2012 10:19

#74 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by al_uqaab »

Reisu-l-ulema Chuck ef. Norris by Boris Dežulović

Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic. Znaš li, kaže, da je Chuck Norris oborio Allaha iz vjeronauka? Baš se Allah nasekirao, odgovorih ja. Ionako mu po novome ne ulazi u opći uspjeh. Sva je sreća da mu Chuck Norris ne predaje fiziku, kemiju i biologiju. I da mu Arzija Mahmutović nije kantonalna ministrica obrazovanja. Morao bi Allah popravljati prosjek na fizičkom...

eto jedan onako na prvu. ima ih jos sijaset....
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#75 Re: Dubravko Lovrenović, doktorat gospodina F, intervju

Post by taxi_driver »

Al, bi li borisu dozvolio da doktorira? Sumnjam jer si nacionalista kao i fatmir. Tebi su samo bosnjaci dobri i oni koji im idu niz dlaku. Daj ba , popusti malo samo se provaljujes.
Locked