Dubioza Kolektiv

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#451 Re: Dubioza Kolektiv

Post by cLo »

medvjed23 wrote: imam jaku sklonost crnom humoru, al da sam javna ličnost, pažljivo bih vagao gdje ću i šta ću reći ili napraviti.. ima svako slobodu da radi (skoro) šta hoće, ali ne škodi držati na umu to da radnje imaju posljedice sa kojima se valja nositi.. što te veći komad slave zapadne, to su posljedice tvojih postupaka jače i šire..
Igzaktli. Bez teatralnosti i kipucih emocija, u ovih par redaka je zakopcana sustina.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#452 Re: Dubioza Kolektiv

Post by insomnia78 »

It_is_a_Leclerc wrote:Vrlo je bitno reći da pravi razlog ofanzive na Dubiozu Kolektiv nije nikakva fotografija ili ništa slično. To je samo zgodno poslužilo kao sredstvo izvršenja namjere.

U pitanju je jedna SDA-botovska navala na Dubiozu, pokušaj da ih se diskreditira, proglasi "neprijateljima države", po starom oprobanom fašističkom metodu, kako bi se otupila njihova oštrica u pjesmama u kojim krimogenu, nacionalističku i kleptomansku političku oligarhiju i njen sistem dovodi do apsurda.

S obzirom da je Dubioza ultimativno popularna, široko prihvaćena, vrlo često artikulira prihvatljive i rasprostranjene političke stavove generacije ogročenih mladih ljudi u ovoj državi, jedino što je preostalo džamijsko-stranačkim glodarima je da pokrenu ovu kampanju po svojim opskurnim portalčićima i profilima, ne bi ili ljudi "zamrzili Dubiozu".

No, Brano ih je vrlo rezolutno otresao. I to treba samo ponoviti - "Trebalo im je pokazati jedan prst. I to srednji".
Mladji maloljetnici nece jos zadugo steci pravo glasa. SumLjam da SDA tako daleko planira :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#453 Re: Dubioza Kolektiv

Post by medvjed23 »

a i inače se politički značaj muzike debelo precjenjuje.. balaš sa pravom reče: " ja sam hteo da spasim svet pesmom, ali jedan prosečan minobacač može da zagluši sve stihove koje sam ikad napisao, to je tako".. a dubioza je po talentu, bar onom za stihove, daleko ispod balaša..
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#454 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Mali_Vuk »

Kakav Brano i srpski nacionalista, niđe veze. Ali da će mu ovo donijeti dodatne bodove kod komšija, hoće sigurno. Sumnjam da će se Brano ljutiti zbog toga. Veliko je Srbija tržište


I možda bi bilo bolje da se umjesto o ovakvim stvarima priča o muzici i o njihovom zadnjem albumu, al tu se fakat nema šta pričat, nažalost :D
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#455 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Jack Be Nimble »

Prvo Prosinecki, pa sad Brana :D Meni je to sve besmisleno sve dok iza tri prsta ne krene cetnicka prica. Bilo mi je smijesno i glupo kada u skoli vise nije bilo pozeljno dici dva prsta, nego se moralo tri ili pet prstiju :-), tako i ova citava rasprava me podsjeca na taj period.

Sah mat je izgleda ako udjes u kafic u BL i narucis dvije kahve i pokazes usput prstima, a u SA tri kafe sa tri prsta :bih:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#456 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Radio Sarajevo »

tandmand wrote:Branu sam prekrizio, kada je na tv pricao neku pricu u stilu "ko nas bre zavadi" - "bratstvo i jedinstvo" i sl. te u svemu tome je Bošnjake nazivao Muslimanima. Nakon ova triprsta sam dobio potvrdu da je Brane definitivno glasnogovornik/pevač onog jugoslovenskog standarda, kako smo svi isti ali šiptari i Muslimani su malo manje isti .... :run:

Pa i jeste to sve isti kurac...



Ono ga prekrižilo :lol: :lol: :lol:
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#457 Re: Dubioza Kolektiv

Post by nema me tamo »

prekrizio ga
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#458 Re: Dubioza Kolektiv

Post by tandmand »

Brane Čorba
Prosvetitelj socijalno ugroženih masa zatvorenih u bosanski tor
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#459 Re: Dubioza Kolektiv

Post by ultima_palabra »

Prekrižio sam ih zato što im je muzika karina... ovo ostalo su priče na nivou Expressa.

Pa jedan Zoster ili Letu Štuke su Pink Floyd za njih.
User avatar
Better Man
Posts: 16657
Joined: 01/10/2006 20:10

#460 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Better Man »

ultima_palabra wrote:Prekrižio sam ih zato što im je muzika karina... ovo ostalo su priče na nivou Expressa.

Pa jedan Zoster ili Letu Štuke su Pink Floyd za njih.
Upravo tako. Više umjetnosti, poetike, protesta i kritike ima u jednom stihu, bilo kojem stihu Koje i Discipline Kičme, nego u čitavom opusu Dubioze kolektiva. Da ne spominjem Električni Orgazam, Partibrejkerse, EKV, Idole itd.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#461 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Ommadawn »

Better Man wrote:
ultima_palabra wrote:Prekrižio sam ih zato što im je muzika karina... ovo ostalo su priče na nivou Expressa.

Pa jedan Zoster ili Letu Štuke su Pink Floyd za njih.
Upravo tako. Više umjetnosti, poetike, protesta i kritike ima u jednom stihu, bilo kojem stihu Koje i Discipline Kičme, nego u čitavom opusu Dubioze kolektiva. Da ne spominjem Električni Orgazam, Partibrejkerse, EKV, Idole itd.
:thumbup:
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#462 Re: Dubioza Kolektiv

Post by zomri »

Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#463 Re: Dubioza Kolektiv

Post by ultima_palabra »

zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Ovo je sad ona rasprava "treba li Ed Sheeran biti headliner na Glastonburyju".
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#464 Re: Dubioza Kolektiv

Post by cyprus »

zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Sve OK, meni je drago da imamo jedan bend čija popularnost prelazi državne, pa i regionalne granice :thumbup: Ja samo tvrdim da su im tekstovi previše plitku za teematiku kojom se bave... Ozbiljne i kompleksne socio-ekonomske probleme današnjice obrađuju kroz pjesmuljke, realno... Što je OK, neka, tako dopiru do širih narodnih masa, samo u tom slučaju ne treba to što oni rade nazivati nekom visokom umjetnošću, nego više nekim urbanim turbo-folkom...

PS Ja nemam ništa protiv turbo folka, samo da se zna :mrgreen:

PPS Zapravo ono što mi najviše smeta je propagiranje zabranjenih supstanci :-D Tako onaj ko svijet doživljava kroz njihove pjesme, može steći ovakvu sliku: na jednoj strani nacionalizam, političari (naravno - svi isti), lopovi, zlo - a na drugoj narod, cvjeće, drveće, dobrota, sloboda i vutra :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#465 Re: Dubioza Kolektiv

Post by zomri »

cyprus wrote:
zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Sve OK, meni je drago da imamo jedan bend čija popularnost prelazi državne, pa i regionalne granice :thumbup: Ja samo tvrdim da su im tekstovi previše plitku za teematiku kojom se bave... Ozbiljne i kompleksne socio-ekonomske probleme današnjice obrađuju kroz pjesmuljke, realno... Što je OK, neka, tako dopiru do širih narodnih masa, samo u tom slučaju ne treba to što oni rade nazivati nekom visokom umjetnošću, nego više nekim urbanim turbo-folkom...

PS Ja nemam ništa protiv turbo folka, samo da se zna :mrgreen:
Ne znam ko stalno uvodi umjetnost u priču, kad oni skroz djeluju u okvirima popularne kulture. Ne kažem da ih svi trebaju slušati ili voljeti to što rade, ali neki minimum poštovanja bi trebao postojati.

Bijah u Skenderiji na zadnjoj svirci. To je milina pogledati svu onu djecu i omladinu kojima je to bio istinski doživljaj. Nisu oni baš ni namjenjeni metuzalemima poput nas :mrgreen:
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#466 Re: Dubioza Kolektiv

Post by cLo »

Ultimina usporedba DK sa Stukama i Zosterom stima, ali ovaj Better hladnokrvno pomijesa babe i zabe, gdje su Kitchma i EKV demode babe zamrznute u potpuno drugom sistemu i fazonu, a DK zabe koje krekecu i skacu :D Mog'o si ih komparirat i sa Tchaikovskim, sve u cilju golemijeg minimaliziranja, ha ya :zzzz:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#467 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Ommadawn »

zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Niko od mojih prijatelja Svedjana, koji su itekako upuceni u muziku, nije cuo za bend Dubioza Kolektiv.
Za Disciplinu Kicme jesu, kao i za Gorana Bregovica ali ne i Bijelo Dugme - i to ne preko mene. Neki su culi i za rahmetli Adija Lukovca koji je svirao na jednom znacajnom festivalu ovdje prije nekoliko godina. No za Dubiozu Kolektiv - niko nije cuo.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#468 Re: Dubioza Kolektiv

Post by zomri »

Ommadawn wrote:
zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Niko od mojih prijatelja Svedjana, koji su itekako upuceni u muziku, nije cuo za bend Dubioza Kolektiv.
Za Disciplinu Kicme jesu, kao i za Gorana Bregovica ali ne i Bijelo Dugme - i to ne preko mene. Neki su culi i za rahmetli Adija Lukovca koji je svirao na jednom znacajnom festivalu ovdje prije nekoliko godina. No za Dubiozu Kolektiv - niko nije cuo.
to što tvoji prijatelji nisu čuli, ne znači da niko nije čuo. pogledaj slike sa nastupa u sofiji, istanbulu, po festivalima...sve dijaspora, yeah right.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#469 Re: Dubioza Kolektiv

Post by zomri »

ultima_palabra wrote:
zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Ovo je sad ona rasprava "treba li Ed Sheeran biti headliner na Glastonburyju".
je li ed sheeran kao headliner srozavanje glastonburyja ili potvrda sheeranove relevantnosti?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#470 Re: Dubioza Kolektiv

Post by ultima_palabra »

zomri wrote:
ultima_palabra wrote:
zomri wrote:Smiješno je to koliko pokušavate hraknuti bend koji je uspio svirati na sve i jednom značajnijem festivalu, te puniti dvorane diljem svijeta mahom nedijasporskom publikom.
Ovo je sad ona rasprava "treba li Ed Sheeran biti headliner na Glastonburyju".
je li ed sheeran kao headliner srozavanje glastonburyja ili potvrda sheeranove relevantnosti?
Za mene uvijek ovo prvo, ali svako ima svoje mišljenje.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#471 Re: Dubioza Kolektiv

Post by ultima_palabra »

cLo wrote:Ultimina usporedba DK sa Stukama i Zosterom stima, ali ovaj Better hladnokrvno pomijesa babe i zabe, gdje su Kitchma i EKV demode babe zamrznute u potpuno drugom sistemu i fazonu, a DK zabe koje krekecu i skacu :D Mog'o si ih komparirat i sa Tchaikovskim, sve u cilju golemijeg minimaliziranja, ha ya :zzzz:
Poenta stoji, ali Koja nije demode... vazda se prilagođavao vremenu :D
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#472 Re: Dubioza Kolektiv

Post by zomri »

ultima_palabra wrote: Za mene uvijek ovo prvo, ali svako ima svoje mišljenje.
retoričko pitanje :)
da su oni samo svirali na glastonburyju tako što su izglasani na nekoj internet anketi recimo, pa bi argument i stajao, ali su svirali na brojnim drugim osim njega. nije valjda da su se svi srozali ili nisu relevantni :?
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#473 Re: Dubioza Kolektiv

Post by zomri »

Kojina engleska faza dovoljan je testament njegovoj vrijednosti izvan kruga exyu nostalgičara. Kako su ga samo ispljuvali u NME i Melody Makeru onomad, nije mu bilo lako tih dana
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#474 Re: Dubioza Kolektiv

Post by wewa »

cyprus wrote:
PPS Zapravo ono što mi najviše smeta je propagiranje zabranjenih supstanci :-D Tako onaj ko svijet doživljava kroz njihove pjesme, može steći ovakvu sliku: na jednoj strani nacionalizam, političari (naravno - svi isti), lopovi, zlo - a na drugoj narod, cvjeće, drveće, dobrota, sloboda i vutra :mrgreen:
a tako mu nekako i dodje

iliti ko je ikad vidio napusenog politicara? nema ta pita. :D
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#475 Re: Dubioza Kolektiv

Post by alipasijaner »

Više ne možeš ni pišat uz drvo na Vilsonovom da te ne proglase seksualnim manijakom koji drka na maloljetnice.. sve je otišlo u mp3..
Post Reply