DSLR za početnike

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
AljosaZ

#1 DSLR za početnike

Post by AljosaZ » 24/01/2017 00:25

Pozdrav svima
Počela me zanimati fotografija i slikao sam dosta sa telefonom i običnim foto-aparatom.
E sada bi želio da pređem na nešto malo ozbiljnije.
Trenutno imam Canon SX160 IS.Ovo je skroz oke kompaktna kamera ali bi prešao na neki DSLR.Za sada imam plan da kupim neki jeftiniji DSLR da neko vrijeme malo učim o fotografiji,podešavanjima aparata i ostalim stvarima.Zapeo mi je za oko Canon 450D.Poprilično star aparat,ali po mom mišljenju dobar za nekoga kao što sam ja.Volio bi čuti vaše mišljenje o ovom aparatu ili ako vi imate neki prijedlog za početnika kao što sam ja u cjenovnom rangu oko 150e (može se malo povećati budžet).Naravno,tu mislim na polovan aparat sa nekim objektivom.

ismar2215

#2 Re: DSLR za početnike

Post by ismar2215 » 31/01/2017 09:45

I ja također planiram uzeti neki DSLR da počnem učiti. Ja ne bih kupovao polovno ništa jer se ne razumijem dovoljno, a i kontam uzeti na rate. Naišao sam u Univerzalno na Canon EOS 1200D u dvije verzije. Sa jednim objektivom (18-55mm) i sa dva objektiva (18-55mm i 75-300mm). Ovaj sa jednim je 64 KM na 12 rata, a ovaj sa dva 96 KM. Vjerovatno bih uzeo ovaj sa dva objektiva. Pročitao sam neke recenzije i pišu svi da je dobar aparat za početnike. Dvojba mi je jedino da li pokušati sa Nikonom D3200 koji košta 68KM na 12 rata (sa 18-55mm objektivom). U nekim stvarima je bolji Nikon u nekim Canon, pa se još dvoumim. Gledao sam fotografije koje prave i jedan i drugi i, ovako laički, nije neka razlika. Jedino što sam vidio je da su kod Canon-a malo jače boje. Ovaj Nikon ima veći Max ISO, ali Canon ima ostale stavke za svijetlo bolje (Veći senzor, AE...). Opet kažem, tek počinjem, pa nije moje mišljenje baš ni relevantno. :D

AljosaZ, ako šta uzmeš, napiši :D

Evo sad vidim da je odlična opcija i Nikon D3300, koji je po svima bolji od Canon-a 1300D, koji je naprednija verzija ovog 1200D. Ovaj Nikon je 82 KM na 12 rata.

testertestni1

#3 Re: DSLR za početnike

Post by testertestni1 » 11/06/2018 15:42

Jedna zamrla tema... Volio bih da neko od iskusnih forumaša da svoj prijedlog/viđenje ovog aparata:

NIKON D5600

Ovo je cijena u IMTEC-u:
https://imtec.ba/fotoaparati/30980-niko ... 105mm.html

Dakle, u pitanju je osoba sa amaetrskim fotogarafijama (do sada), sa željom da hobi fotkanja digne na maaalo veći level. Preporučujete li možda neku drugu opciju ?

Hvala :)

Dope_Man

#4 Re: DSLR za početnike

Post by Dope_Man » 11/06/2018 15:56

Ja sam neki amatercic koji oko godinu dana ima aparatic i zeza se sa tim za svoju dusu. Ono sto sam ja naucio u ovih godinu posjedovanja je da samo tijelo nije toliko bitno, bitni su objektivi i naravno covjek koji drzi aparat, ali da ne skacemo na to - objektivi su po meni ono sto treba gledati. Naravno da i bolja tijela imaju svoje prednosti, ne postoje tek tako, ali za nas amatere nisu bitna i ne treba davati toliko love, bolje uzeti jeftinije tijelo (i polovno je OK) a onda ga dograditi sa dva-tri solidna objektiva.

Opet, i tu ima svega od pocetnickog do profi nivoa.. ali tijelo (polovno) za 5-6 stoja + 2-3 objektiva od kojih je svaki od 1-3 glave je po meni odlican setup za pocetnika i zezanje. Istina, ni ove cifre nisu bas zezanje za vecinu ljudi al hebiga, takav je ovo hobi. A moze se i otplatiti eventualno. Ja to inace ne radim, al par pozanika mi trazilo da uradim vjencanje, jednu maturu klincima iz komsiluka.. uzelo se haman da se pokrije ta uplata, tako da mi je hobi ispao skoro dzaba.

Uzevsi ovo u obzir, ja ne bi nikad dao toliko za ovo iznad. Jedina OK stvar je sto nije bas mrtvi klasik 18-55 vec je 18-105, ali i dalje je to f3.5-5.6.. dakle objektiv koji ces koristiti skoro nikad ako uzmes ikakav bolji. Toliko iz mog iskustva, neko iskusniji mozda ima drugacije misljenje.

lonely_wolf

#5 Re: DSLR za početnike

Post by lonely_wolf » 11/06/2018 21:18

testertestni1 wrote:Jedna zamrla tema... Volio bih da neko od iskusnih forumaša da svoj prijedlog/viđenje ovog aparata:
NIKON D5600
Ovo je cijena u IMTEC-u:
Dakle, u pitanju je osoba sa amaetrskim fotogarafijama (do sada), sa željom da hobi fotkanja digne na maaalo veći level. Preporučujete li možda neku drugu opciju ?
Sto se tice aparata i cijene, koliko na brzinu uspjedoh proguglat, cinimi se OK, cijene su tu negdje u par dekika, da li vrijedi tih para to je drugi par rukava :-D .
Sam aparat ko aparat nije loš, napucan je ovim sad nezaobilaznim stvarima kao sto su NFC, WiFi, Bluetooth, a od bitnih stvari za samu fotografiju je srednja žalost. Doduše ne može se ni očekivati nešto više od "entry level" serije, mada je lider u svojoj klasi.
Objektiv je klasični plastikaner, dobar za turističku fotografiju ali za iole ozbiljniji rad jedno veliko ništa (imam isti ako neko misli da preuveličavam :D ).
E sad šta da ti preporucim, a kažeš da si "amater" pa bi sada da ideš na stepenicu više, onda mi moraš dati još ulaznih podataka. Sa čime si do sad fotkao (ono tipa neki obicni digitalaci ili mobitel), Šta te to privlači kod fotografije (šta voliš da fotkaš, landscape, street, portret, macro, event...), koliko je tvoje znanje o fotografiji (aperture, shuter, ISO, DOF, kompozicija...) i na kraju najvažnije pitanje ŠTA JE TO PO TEBI MAAALO VEĆI LEVEL ???
Ako se misliš profesionalno baviti fotografijom i od iste živiti onda moras ici i na bolju i opremu, ne samo aparat i objektiv nego i rasvjeta, stativi, razni difuzori, zilberice, klinci palci.... Naravno ovo vrijedi ako želiš da radiš kvalitetno, ali ako misliš da budeš fotograf tipa @Dope_Man onda uzmi neki polovnjak tipa D3100 sa 18-55 sve ukupno 400-500KM i fataj levate koji svrše kad vide "mašinu", a ti odma na FB profil pored imena metni "photography" i ubijaj lovu, ha ja.

Dope_Man

#6 Re: DSLR za početnike

Post by Dope_Man » 12/06/2018 11:04

Samo da napomenem da dope_man nema, niti ce ikad imati tu Ime Prezime Photography stranicu, instagram i ostalo... to je jedna od rijetkih stvari na koje sam alergican :D

Kao sto rekoh, moj rad je bio za poznanike ono ''hej, ti imas ono neko sljocalo, aj uslikaj da nije s mobitelom'' fazon. U skladu s tim sam i dao savjet iz mog ugla, nekoga ko ima aparatic (Sony A58 btw - dakle nista special) i par objektiva i slika za svoju dusu i polako uci.

black

#7 Re: DSLR za početnike

Post by black » 12/06/2018 12:40

testertestni1 wrote:Jedna zamrla tema... Volio bih da neko od iskusnih forumaša da svoj prijedlog/viđenje ovog aparata:

NIKON D5600

Ovo je cijena u IMTEC-u:

ti najbolje znas koliko se mozes protegnuti, amater/profi nemoj se sa tim opterecivati, samo skupa sega mega giga oprema ne cini nekoga fotografom, tu su u igri i drugi faktori, kvalitetnija (al ne mora preskupa) oprema moze ti olaksati ako se bavis komercijalnom fotografijom, evo i @wolf te pito, sta je za tebe veci level ? prije vec ulozis pare u opremu, ulozi malo vise slobodnog vremena u svoje znanje, nacin na koji vidimo i dozivljavamo okolinu ne moze nadoknaditi nikakva oprema, i to je nesto sto se bas i ne moze nauciti :) ali da ne teoretisem i zalazim u sferu umjetnosti, filozofije, estetike.... :mrgreen:

Nikon D5600 18-55 VR, na akciji 1430km
Nikon D7100 tijelo, na akciji 1398km
Nikon D7200 tijelo, na akciji 1520km
Nikon DX 35mm f/1.8G, na akciji 370km
Nikon DX 18-140mm VR 558km
Nikon AF NIKKOR 50mm f/1.8D oko 230km
Nikon D7200 + 18-140 VR, akcija 2020km
Nikon D5600 tijelo je oko 1100-1200km

ovo je novo, naravno mozes i polovno, sto da ne, a detaljnije za polovne ti moze @wolf reci, on zna pouzdanog lika

testertestni1

#8 Re: DSLR za početnike

Post by testertestni1 » 12/06/2018 17:32

Hvala puno za detaljnim odgovorima @black, @lonely_wolf, @dope_man.

Mnogo materijala za razmišljanje ste mi dali :-D

Slažem se da nikakav aparat ne može nadomjestiti talenat - fotografija je na kraju krajeva - uvijek u oku fotografa :)
Kad kažem "maalo veći level" - volio bih da mogu uslikati nešto tipa opcija long exposure i slične zafrkancije, tu i tamo uslikati neki fin portrait, priroda po lokalnim planinama, jezerima, rijekama..., a da to nije uslikano mobitelom i da slika nema one "žute" primjese. Dakle, nemam iluzija i ambicija da ću jednog dana živjeti od fotografije niti mi trenutni tajming vremenski dozvoljava da se time bavim svakodnevno... Samo neko ko uživa da fotka, kasnije to prebaci na računar, edituje i čuva za svoju dušu :-D Pola tih opcija ionako ne razumijem (ali imam želju da to ovo ljeto fino izučim: čitaj obradim sedmično po jedan tutorial na netu), pa tragam za nečim što će zadovoljiti medium apetite. Razlog tome je, ne bih da nakon 2-3 mjeseca kažem: Vidiš, nema ova opcija na ovom aparatu, sad trebam nešto drugo da uzmem. Uglavnom, dobar izbor mi djeluje ovaj Nikon
black wrote:

NIKON D5600

Ovo je cijena u IMTEC-u:

ti najbolje znas koliko se mozes protegnuti, amater/profi nemoj se sa tim opterecivati, samo skupa sega mega giga oprema ne cini nekoga fotografom, tu su u igri i drugi faktori, kvalitetnija (al ne mora preskupa) oprema moze ti olaksati ako se bavis komercijalnom fotografijom, evo i @wolf te pito, sta je za tebe veci level ? prije vec ulozis pare u opremu, ulozi malo vise slobodnog vremena u svoje znanje, nacin na koji vidimo i dozivljavamo okolinu ne moze nadoknaditi nikakva oprema, i to je nesto sto se bas i ne moze nauciti :) ali da ne teoretisem i zalazim u sferu umjetnosti, filozofije, estetike.... :mrgreen:

Nikon D5600 18-55 VR, na akciji 1430km
Nikon D7100 tijelo, na akciji 1398km
Nikon D7200 tijelo, na akciji 1520km
Nikon DX 35mm f/1.8G, na akciji 370km
Nikon DX 18-140mm VR 558km
Nikon AF NIKKOR 50mm f/1.8D oko 230km
Nikon D7200 + 18-140 VR, akcija 2020km
Nikon D5600 tijelo je oko 1100-1200km

ovo je novo, naravno mozes i polovno, sto da ne, a detaljnije za polovne ti moze @wolf reci, on zna pouzdanog lika
@black Odakle su ove cijene ?

lonely_wolf

#9 Re: DSLR za početnike

Post by lonely_wolf » 12/06/2018 18:51

testertestni1 wrote:Hvala puno za detaljnim odgovorima @black, @lonely_wolf, @dope_man.
Mnogo materijala za razmišljanje ste mi dali :-D
E sad mozemo razgovarati :D , sto se tice DSLR_a i pratece opreme tu ce ti uvjek nesto faliti, to je jednostavno tako. I ja sam krenuo sa D3100 i 18-105 i mislio da je svjet moj, ali kao sam dublje ulazio u svijet fotografije poceli su apetiti da rastu, jebuga hobi je gori od profesije, al nejse.

Za tvoje potrebe D5600 je sasvim solidna mašina, ima sve što tebi kao početniku treba. Naravno treba prihvatiti činjenicu da se ovde radi o ulaznom DSLR modelu, ali kako ti ranije napisah ovaj model je lider u klasi.

Pogledaj ovu ponudu, za nekih 200tinjak KM jeftinije od IMTEC-a, sto se tice prodavca nema mjesta za brigu. Lik je prva liga i mogu komotno garantovati za njega. Pojavi se ponekad i ovde na temi "mojoa fotografija"
https://www.olx.ba/artikal/25881220/nik ... 00mm-novo/

Slobodno se pozovi na mene, pa vidi mozda ima jos nekih ponuda u opticaju.

black

#10 Re: DSLR za početnike

Post by black » 13/06/2018 09:44

testertestni1 wrote:
@black Odakle su ove cijene ?
poslacu ti pp

Gazija1212

#11 Re: DSLR za početnike

Post by Gazija1212 » 28/03/2019 10:04

Zdravo svima,

Da ne otvaram novu temu, zanima me nekoliko stvari pa bih volio da mi neko odgovori ko je stručan u ovom polju :D

Zelim da kupim prvi fotoaparat koji bi se koristio ispočetka u svrhu slikanja, snimanja videa na raznim putovanjima i dešavanjima, a kasnije bi se vjerovatno trebao koristiti u malo ozbiiljnije svrhe tipa snimanja možda nekih kratkih filmova, scena i slično. Eh mene sada zanima, da li postoji neki aparat koji bi ovo sve obuhvatio do 1200 KM, a da pri tome to bude kvalitetno. Napominjem da sam laik u ovome, i aparat bi vise bio poklon za zensku osobu koja bi se sa njim koristila, znaci trebao bi biti malo i laksi.

Gledao sam aparate, i sada imaju ovi mirrorless aparati koji su laksi od dsrl, pa me zanima da li njih preporučujete u odnosu na dsrl i da li postoji neki aparat mirrorless koji ispunjava ovo sto sam napisao vec ?

Ukratko, posto sam mozda malo konfuzno napisao.

1. Koji mi aparat preporučujete do 1200 KM koji se moze koristiti za putovanja ali i za ozbiljnije snimanje (kratki filmovi i sl.)
2. Da li se isplati kupovati mirrorless u odnosu na DSRL, i koji mi preporučujete ?
3. Budžet do 1200 KM.

Hvala unaprijed, volio bih kada bi se neko potrudio i napisao pa da i ja nesto naucim :)

black

#12 Re: DSLR za početnike

Post by black » 28/03/2019 11:29

Gazija1212 wrote:Zdravo svima,

Da ne otvaram novu temu, zanima me nekoliko stvari pa bih volio da mi neko odgovori ko je stručan u ovom polju :D

Zelim da kupim prvi fotoaparat koji bi se koristio ispočetka u svrhu slikanja, snimanja videa na raznim putovanjima i dešavanjima, a kasnije bi se vjerovatno trebao koristiti u malo ozbiiljnije svrhe tipa snimanja možda nekih kratkih filmova, scena i slično. Eh mene sada zanima, da li postoji neki aparat koji bi ovo sve obuhvatio do 1200 KM, a da pri tome to bude kvalitetno.
ne postoji

Gazija1212

#13 Re: DSLR za početnike

Post by Gazija1212 » 28/03/2019 13:01

odlicno, moze li odgovor na ostala pitanja ?

Entropio

#14 Re: DSLR za početnike

Post by Entropio » 28/03/2019 14:19

GoPro Hero 7 Black.

lonely_wolf

#15 Re: DSLR za početnike

Post by lonely_wolf » 30/03/2019 00:41

Gazija1212 wrote:Zdravo svima,
Zelim da kupim prvi fotoaparat koji bi se koristio ispočetka u svrhu slikanja, snimanja videa na raznim putovanjima i dešavanjima, a kasnije bi se vjerovatno trebao koristiti u malo ozbiiljnije svrhe tipa snimanja možda nekih kratkih filmova, scena i slično. Eh mene sada zanima, da li postoji neki aparat koji bi ovo sve obuhvatio do 1200 KM, a da pri tome to bude kvalitetno. Napominjem da sam laik u ovome, i aparat bi vise bio poklon za zensku osobu koja bi se sa njim koristila, znaci trebao bi biti malo i laksi.
Gledao sam aparate, i sada imaju ovi mirrorless aparati koji su laksi od dsrl, pa me zanima da li njih preporučujete u odnosu na dsrl i da li postoji neki aparat mirrorless koji ispunjava ovo sto sam napisao vec ?
Ukratko, posto sam mozda malo konfuzno napisao.
1. Koji mi aparat preporučujete do 1200 KM koji se moze koristiti za putovanja ali i za ozbiljnije snimanje (kratki filmovi i sl.)
2. Da li se isplati kupovati mirrorless u odnosu na DSRL, i koji mi preporučujete ?
3. Budžet do 1200 KM.
Hvala unaprijed, volio bih kada bi se neko potrudio i napisao pa da i ja nesto naucim :)
Koliko god tržište bilo preplavljeno razno-raznim aparatima za kvalitetan aparat treba izdvojiti cifru, tako da trenutno na tržištu u ovom cjenovnom rangu (1200KM) ne postoji aparat koji zadovoljava ostale tvoje kriterije.
Mirrorless aparati su trenutno jako traženi i trenutno koplja lome Sony, Fuji, Panasonic,Canon i Nikon. u posljednje vrijeme izbacili su jako kvalitenih modela ali im je i cijena "kvalitetna" od 1500€ pa naviše i to bez objektiva, a njih neću ni spominjati.
Iskreno ne znam šta bi ti preporučio, možda neki kompakt. Oni se mogu naći u tom cjenovnom rangu ali ne očekuj čuda. Ma koliko bili primamljivi na papiru u naravi nisu ni u pola dobri kao je napisano.
Evo ti par modela pa malo pretraži recenzije jer teško da će se neko naći ovde da ti iz prve ruke kaže utiske, jer mahom smo svi na DSLR_ovima.

https://pcfoto.biz/panasonic-dmc-lx100- ... NJCvCEOopU
https://pcfoto.biz/panasonic-dmc-lx100- ... tativ.html
https://pcfoto.biz/canon-powershot-g1-x-mark-ii.html
https://pcfoto.biz/canon-powershot-g7-x ... tativ.html i za kraj evo ti jedan mirrorless
https://pcfoto.biz/canon-eos-m50-15-45-is-stm.html
možeš ih naći i na OLX_u
https://pcfotobiz.olx.ba/

Post Reply