drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#1326 Re: drzavni ispit

Post by abfahrt »

Miss Moonlight wrote: 12/04/2022 00:27
abfahrt wrote: 11/04/2022 21:20 Poštovani,

Imam pitanje vezano za polaganje Stručnog upravnog pri ministarstvu pravde BiH. Ja sam navedeni ispit položio prije nekih 7 godina i tada se ispit polagao pismeno i usmeno. Na pismenom dijelu si morao uraditi rješenje (kod mene je bilo rjršenje o godišnjem) dok na usmenom su bila pitanja iz onih 5 oblasti. S obzirom da mi drug ubrzo treba to polagati, interesuje me da li je došlo do nekih izmjena? Da li se i sada polaže na isti način? Da li se koristi ista literatura tj. da li i sada važi onaj isti priručnik (crvena knjiga) od autora Fazila Musić, Ines Krtalić, Bojan Ninković, godina izdanja: 2011. ili ima neki drugi. Pokušavali smo stupiti u kontakt sa službenicima u ministarstvu, ali na onaj kontakt broj niko se ne javlja. Hvala Vam svima na odgovorima!
Sve je isto i sada. Ako ima položen ispit općeg znanja pri ADSFBiH, onda ne mora polagati, samo podnese zahtjev za priznavanje.
Ako sam vas dobro razumio, vi hocete reci da je Stručni upravni pri ministarstvu pravde BiH i ispit općeg znanje pri ADS ista stvar?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1327 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

abfahrt wrote: 12/04/2022 18:41
Miss Moonlight wrote: 12/04/2022 00:27

Sve je isto i sada. Ako ima položen ispit općeg znanja pri ADSFBiH, onda ne mora polagati, samo podnese zahtjev za priznavanje.
Ako sam vas dobro razumio, vi hocete reci da je Stručni upravni pri ministarstvu pravde BiH i ispit općeg znanje pri ADS ista stvar?
Isto je gradivo, ako govorimo o ispitu za namjestenike. Podnesete zahtjev za priznavanje, dostavite ovjerenu kopiju uvjerenja da ste polozili ispit opceg znanja i uplatite 200 KM
Dzenaida
Posts: 1
Joined: 01/06/2022 16:34

#1328 Re: drzavni ispit

Post by Dzenaida »

teuta06 wrote: 22/03/2021 12:19 je li tko u skorije vrijeme polagao Ispit općeg znanja pri Agenciji za državnu službu FBiH? Odakle ste učili, jesu li aktualna ova pitanja sa stranice http://drzavni-ispit.foto55.com/ispitna%20pitanja.html ?


Pozdrav, i mene zanima da li su ova pitanja jos uvijek aktuelna ili raspolaze sa jos nekim? Hvalaaa,lppp
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#1329 Re: drzavni ispit

Post by Zoooka »

Pozdrav, kakva je forma usmenog ispita(intervjua) u ADSFBiH nakon strucnog ispita zna li neko?

Jel ispitivanje gradiva kao za pismeni ili je vise upoznavanje sa kandidatom?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1330 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

3 clana komisije postavljaju 3 pitanja vezana za struku
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#1331 Re: drzavni ispit

Post by Zoooka »

Miss Moonlight wrote: 13/06/2022 23:50 3 clana komisije postavljaju 3 pitanja vezana za struku
Iz pravilnika vezanog za tu ustanovu ili opcenito ? Znaci 9 pitanja ukupno. Hvala puno
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1332 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

Zoooka wrote: 14/06/2022 00:08
Miss Moonlight wrote: 13/06/2022 23:50 3 clana komisije postavljaju 3 pitanja vezana za struku
Iz pravilnika vezanog za tu ustanovu ili opcenito ? Znaci 9 pitanja ukupno. Hvala puno
Ne. jedan član komisije postavlja jedno pitanje, tri pitanja ukupno.
Npr ako si aplicirao na poziciju programera pitat ce te nesto o programiranju.
Sretno
Eminentna
Posts: 7
Joined: 25/02/2014 12:31

#1333 Re: drzavni ispit

Post by Eminentna »

Ja sam zvala Ministarstvo pravde BIH i rekli su mi da mi za stručni ispit za namještenika ne vazi polozen IOZ kod ADSFBIH...


Ako sam vas dobro razumio, vi hocete reci da je Stručni upravni pri ministarstvu pravde BiH i ispit općeg znanje pri ADS ista stvar?
[/quote]

Isto je gradivo, ako govorimo o ispitu za namjestenike. Podnesete zahtjev za priznavanje, dostavite ovjerenu kopiju uvjerenja da ste polozili ispit opceg znanja i uplatite 200 KM
[/quote]
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1334 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

Eminentna wrote: 19/06/2022 00:23 Ja sam zvala Ministarstvo pravde BIH i rekli su mi da mi za stručni ispit za namještenika ne vazi polozen IOZ kod ADSFBIH...


Ako sam vas dobro razumio, vi hocete reci da je Stručni upravni pri ministarstvu pravde BiH i ispit općeg znanje pri ADS ista stvar?
Isto je gradivo, ako govorimo o ispitu za namjestenike. Podnesete zahtjev za priznavanje, dostavite ovjerenu kopiju uvjerenja da ste polozili ispit opceg znanja i uplatite 200 KM
[/quote]
[/quote]

I meni su na telefon rekli, ali to nije tacno. Ovjerenu kopiju uvjerenja o polozenom ispitu opceg znanja i uplatnicu na 200 KM predate u min.pravde i oni vam na adresu posalju uvjerenje o polozenom strucnom upravnom ispitu. Najbolje otidjite direktno u min pravde
Eminentna
Posts: 7
Joined: 25/02/2014 12:31

#1335 Re: drzavni ispit

Post by Eminentna »

Pokušat ću, ako uspije, častim ❤️
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1336 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

Eminentna wrote: 19/06/2022 18:37 Pokušat ću, ako uspije, častim ❤️
Hoce sigurno, licno sam prije par mjeseci isto uradila.
User avatar
Bigtaurus
Posts: 79
Joined: 17/06/2009 11:09

#1337 Re: drzavni ispit

Post by Bigtaurus »

Pozdrav svima,

Uskoro bi trebao da polazem strucni ispit za rad u organima uprave pa me interesuje ako moze par uputa kako je najbolje ga pripremiti?
Da li se imaju negdje pronaci pitanja da se moze po tome pripremati?
Da li je validna skripta iz 2011. godine?

Usput iskreno moze li se to poloziti :)
Ammarzinho
Posts: 272
Joined: 23/08/2012 14:44

#1338 Re: drzavni ispit

Post by Ammarzinho »

Pozdrav,

Da li neko zna provjerenu informaciju, da li se Ispit opceg znanja sa FBiH priznaje kao Stručni upravni za državni nivo (VSS), ili je to neka poluinformacija ?

Hvala.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1339 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

Ammarzinho wrote: 03/04/2023 15:30 Pozdrav,

Da li neko zna provjerenu informaciju, da li se Ispit opceg znanja sa FBiH priznaje kao Stručni upravni za državni nivo (VSS), ili je to neka poluinformacija ?

Hvala.
Priznaje se kao ispit za namjestenike. Zahtjev podnese, prilozis ovjerenu kopiju uvjerenja da si polozio ispit opceg znanja i uplatis 200 KM.
Najbolje nazovi min pravde i provjeri jos jednom. Ja sam tako uradila prosle godine.
Ana-_
Posts: 3
Joined: 09/04/2023 14:45

#1340 Re: drzavni ispit

Post by Ana-_ »

Pozdrav svima,
Zanima me da li ima neko ko je polagao od učiteja ili učiteljica stručni ispit u Brčkom?
Ukoliko imam željela bi da pitam za iskustvo i da li postoje neke skripte za stručni i pravni dio?
kikilika
Posts: 261
Joined: 10/01/2011 22:41

#1341 Re: drzavni ispit

Post by kikilika »

drzavni nivo je u pitanju, a vezano je za javni ispit - koliko sam skontao javni ispit vazi samo za odredjeni konkurs za radno mjesto na koje se prijavis; pitanje je kada se onda javni ispit polaze, danas sam nekoliko puta zvao ADS i nikog nisam uspio dobiti, hvala na odgovoru
amnesa
Posts: 12
Joined: 24/07/2012 11:35
Location: Sarajevo

#1342 Re: drzavni ispit

Post by amnesa »

Pozdrav raja evo svježih pitanja ako nekom trebaju, ja sam se polomila trzeci hahah prije ispita, polagala sam u Federalnom ministarstvu pravde sa SSS
Ustav: BiH i da li je nesta nadležna za odlučivanje i donošenje naknadni odluka ( jeste npr. Ministar. Odbrane nije prije bilo a sad ga ima )
Parlamentarna skupština
Sudije i ko ih bira i njihov mandat na kantonalnim nivou.
Organi uprave: poslovi kojima se bave organi uprave, kako se financiraju organi uprave, sredstva za rad organe uprave
Upravni postupak
Načelo zakonitosti, ispravka rjesenja, upravni postupak sta je
Radni odnosi
Uslovi za zasnivanje radnog odnosa, povrede radnog odnosa
Ocjenjivanje državnog službenika
Kan.poslovanje: sta je kancelar poslovanje , kako se otprema posta i sastavni dijelovi akta.
To su meni bila pitanja
Jos su pitali , parlamentarna skupština federacije,nadležnosti predsjedništva, nadležnosti institucija Bih , općenito sta je ustav
Načela organa uprave, vrsioci organa uprave , opći podzakonski pravni akti su (pravilnici, uputstva, naredbe i instrukcije)
Sta je žalba, sta sadrži dostavnica, rješenje ,načela upravnog postupka, komuniciranje stranke sa organima ,dokazi
Interni konkurs, način prestani radnog odnosa, prekobrojnosti na poslu, probno rad
Sta je pisarnica, osnovne knjige evidencija, rokovnik predmeta
kockar_iz_mahale
Posts: 57
Joined: 02/03/2014 22:55

#1343 Re: drzavni ispit

Post by kockar_iz_mahale »

Može li mi neko odgovoriti.

Da li se može polagati stručni ispit u Federalnom mimistaratvu pravde za VSS?

Hvala
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1344 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

kockar_iz_mahale wrote: 24/09/2023 04:55 Može li mi neko odgovoriti.

Da li se može polagati stručni ispit u Federalnom mimistaratvu pravde za VSS?

Hvala
Samo za VŠS.
kockar_iz_mahale
Posts: 57
Joined: 02/03/2014 22:55

#1345 Re: drzavni ispit

Post by kockar_iz_mahale »

Hvala ti

Imam još jedno pitanje.

Osoba koja je položila 5 oblasti u Federalnom ministarstvu pravde sa SSS. Ima li neke mogućnosti polagati samo 6 oblast Evropske Integracije da ne polaže opet ove prethodne 5 jer ih je veće položila.

Hvala :)
Post Reply