drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1301 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Thanos69 wrote: 18/11/2021 11:03 Pozdrav,

prijavio sam se na konkurs za prijem pripravnika i pozvali su me na pismeni i usmeni ispit, u pitanju je opce znanje. Znate li koja pitanja bi mogla biti?
ovisi koji organ je raspisao konkurs...očekuj pitanja iz struke i djelatnosti tog organa
Thanos69
Posts: 13
Joined: 29/04/2020 02:16

#1302 Re: drzavni ispit

Post by Thanos69 »

teuta06 wrote: 18/11/2021 11:53
Thanos69 wrote: 18/11/2021 11:03 Pozdrav,

prijavio sam se na konkurs za prijem pripravnika i pozvali su me na pismeni i usmeni ispit, u pitanju je opce znanje. Znate li koja pitanja bi mogla biti?
ovisi koji organ je raspisao konkurs...očekuj pitanja iz struke i djelatnosti tog organa
Dakle ne bi trebalo da bude nista o drzavnoj upravi i strukturi?
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1303 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Thanos69 wrote: 18/11/2021 13:30
teuta06 wrote: 18/11/2021 11:53

ovisi koji organ je raspisao konkurs...očekuj pitanja iz struke i djelatnosti tog organa
Dakle ne bi trebalo da bude nista o drzavnoj upravi i strukturi?
meni nije bilo..ja sam prije par godina išla u Min. vanjskih poslova...bilo je pitanja iz onog čime se Ministarstvo bavi.... na usmenom pravnicima je bila pravna norma, ekonomistima nešto oko usvajanja budžeta... ne sjecam se da su bila pitanja o državnoj upravi....ali sve to opet ovisi od ministarstva do ministastva..
Thanos69
Posts: 13
Joined: 29/04/2020 02:16

#1304 Re: drzavni ispit

Post by Thanos69 »

teuta06 wrote: 18/11/2021 14:26
Thanos69 wrote: 18/11/2021 13:30

Dakle ne bi trebalo da bude nista o drzavnoj upravi i strukturi?
meni nije bilo..ja sam prije par godina išla u Min. vanjskih poslova...bilo je pitanja iz onog čime se Ministarstvo bavi.... na usmenom pravnicima je bila pravna norma, ekonomistima nešto oko usvajanja budžeta... ne sjecam se da su bila pitanja o državnoj upravi....ali sve to opet ovisi od ministarstva do ministastva..
Hvala ti puno. :thumbup:
Ambula
Posts: 283
Joined: 20/11/2020 14:41

#1305 Re: drzavni ispit

Post by Ambula »

Ostala su mi jos tri mjeseca pripravničkog staža da odradim 12 mjeseci sa VSS. Šta mi je najbolje poslije toga da odmah odradim stručni ispit i koje su mi najbolje opcije ako neko ima ko je prošao taj put da mi napiše svoja iskustva?Hvala unaprijed
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1306 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Ambula wrote: 20/11/2021 12:49 Ostala su mi jos tri mjeseca pripravničkog staža da odradim 12 mjeseci sa VSS. Šta mi je najbolje poslije toga da odmah odradim stručni ispit i koje su mi najbolje opcije ako neko ima ko je prošao taj put da mi napiše svoja iskustva?Hvala unaprijed
moje osobno iskustvo je ovakvo: ja kad sam završila pripravnički nisam išla polagati stručni upravni ispit iz jednog razloga, a to je nisam bila sigurna da cu se zaposliti u državnoj službi...nisam htjela iskeširat 400 KM, a nezz hocu l uopce radit u državnoj službi...danas radim u privatnoj firmi....ako nekad se ukaže prilika da se zaposlim u državnoj službi, imam rok od 6 mjeseci da ga položim od dana stupanja u službu

jedino sam položila Ispit općeg znanja, jer se ne plaća, te da mi je lakše pri konkurisanju pri ADS FBIH i ADS BiH...
Ismiro
Posts: 28
Joined: 07/08/2010 21:12

#1307 Re: drzavni ispit

Post by Ismiro »

Postovanje ljudi.
Jedno pitanje.?
Ako je na konkursu kojeg upravo provodi Adsfbih, za pozicije u institucijama Grada Sarajeva, kao jedan od uvjeta naveden strucni ispit. Na koji strucni ispit se misli?
Da li na strucni upravni ispit u min. pravde, ili? Ako jeste, da li se moze konkurisati, a tek naknadno, eventualno po zaposlenju isti i poloziti?

I generalno taj strucni upravni ispit, kakva korist od njega u praksi?
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1308 Re: drzavni ispit

Post by jasib »

Ismiro wrote: 30/11/2021 17:35 Postovanje ljudi.
Jedno pitanje.?
Ako je na konkursu kojeg upravo provodi Adsfbih, za pozicije u institucijama Grada Sarajeva, kao jedan od uvjeta naveden strucni ispit. Na koji strucni ispit se misli?
Da li na strucni upravni ispit u min. pravde, ili? Ako jeste, da li se moze konkurisati, a tek naknadno, eventualno po zaposlenju isti i poloziti?

I generalno taj strucni upravni ispit, kakva korist od njega u praksi?
Nemaš pojma koliko si u pravu s ovim pitanjem, obzirom na strukturu zaposlenih na budžetima i njihovo znanje materije koje rade :D

Šta će kandidatima ikako i fakultetske diplome, a ne još kojekakvi stručni ispiti :lol: :lol:
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1309 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Ismiro wrote: 30/11/2021 17:35 Postovanje ljudi.
Jedno pitanje.?
Ako je na konkursu kojeg upravo provodi Adsfbih, za pozicije u institucijama Grada Sarajeva, kao jedan od uvjeta naveden strucni ispit. Na koji strucni ispit se misli?
Da li na strucni upravni ispit u min. pravde, ili? Ako jeste, da li se moze konkurisati, a tek naknadno, eventualno po zaposlenju isti i poloziti?

I generalno taj strucni upravni ispit, kakva korist od njega u praksi?

misli se na stručni upravni ispit pri Min pravde... možeš konkurisati, a naknadno ga položiti, 6. mjeseci od stupanja u službu

a kakva korist od njega u praksi, pa vidjet ćeš :lol:

ako radiš u organima uprave, postoje određena pravila o kancelarijskom poslovanju, organizaciji organa uprave ( da znaš šta radi općina, ministarstvo itd.), postupanje organa uprave, prava i dužnosti državnih službenika, ustrojstvo države itd... državni službenici postupaju po određenim pravilima, a ti kao (potecijalni) državni službenik moraš ih znati
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1310 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

teuta06 wrote: 02/12/2021 16:05
Ismiro wrote: 30/11/2021 17:35 Postovanje ljudi.
Jedno pitanje.?
Ako je na konkursu kojeg upravo provodi Adsfbih, za pozicije u institucijama Grada Sarajeva, kao jedan od uvjeta naveden strucni ispit. Na koji strucni ispit se misli?
Da li na strucni upravni ispit u min. pravde, ili? Ako jeste, da li se moze konkurisati, a tek naknadno, eventualno po zaposlenju isti i poloziti?

I generalno taj strucni upravni ispit, kakva korist od njega u praksi?

misli se na stručni upravni ispit pri Min pravde... možeš konkurisati, a naknadno ga položiti, 6. mjeseci od stupanja u službu

a kakva korist od njega u praksi, pa vidjet ćeš :lol:

ako radiš u organima uprave, postoje određena pravila o kancelarijskom poslovanju, organizaciji organa uprave ( da znaš šta radi općina, ministarstvo itd.), postupanje organa uprave, prava i dužnosti državnih službenika, ustrojstvo države itd... državni službenici postupaju po određenim pravilima, a ti kao (potecijalni) državni službenik moraš ih znati
Ne misli se na stručni upravni ispit, već stručni ispit za konkretnu poziciju koji će biti organiziran tijekom konkursne procedure. Za ostale informacije pročitati Uredbu o uslovima, načinu i programu za polaganje ispita općeg znanja i stručnog ispita za kandidate za državnu službu u kantonu Sarajevo,
“Službene novine kantona Sarajevo” br. 8/17 i 7/18.

Stručni upravni ispit je neophodan za namještenike, a ne državne službenike i polaže se kod kantonalnih ministarstava pravde za SSS i kod federalnog ministarstva za VŠS.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1311 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

Namjestenici strucni ispit moraju poloziti u roku od 6 mjeseci od pocetka rada.

Drzavni sluzbenici ga polazu u sklopu konkursne procedure. Ide prvo ispit opceg znanja, pa strucni i onda interviju
spqr100
Posts: 2
Joined: 14/01/2022 19:47

#1312 Re: drzavni ispit

Post by spqr100 »

da li je istina da su oni koji imaju polozen ispit opceg znanja u adsfbih sa vss prije 2018.g, oslobodjeni polaganja sturcnog ispita za namjestenike?

ovo prije 2018.g pominjem jer se sada za svaki konkurs sa vss mora polagati i ispit opceg znanja, a ko ga je polaozio prije 2018g, vazi mu stalno i ne mora vise polagati taj ispit.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1313 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

spqr100 wrote: 14/01/2022 19:52 da li je istina da su oni koji imaju polozen ispit opceg znanja u adsfbih sa vss prije 2018.g, oslobodjeni polaganja sturcnog ispita za namjestenike?

ovo prije 2018.g pominjem jer se sada za svaki konkurs sa vss mora polagati i ispit opceg znanja, a ko ga je polaozio prije 2018g, vazi mu stalno i ne mora vise polagati taj ispit.
Jednom položen ispit Općeg znanja važi uvijek.
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#1314 Re: drzavni ispit

Post by space_x »

:zzzz:
jasib wrote: 30/11/2021 23:34
Ismiro wrote: 30/11/2021 17:35 Postovanje ljudi.
Jedno pitanje.?
Ako je na konkursu kojeg upravo provodi Adsfbih, za pozicije u institucijama Grada Sarajeva, kao jedan od uvjeta naveden strucni ispit. Na koji strucni ispit se misli?
Da li na strucni upravni ispit u min. pravde, ili? Ako jeste, da li se moze konkurisati, a tek naknadno, eventualno po zaposlenju isti i poloziti?

I generalno taj strucni upravni ispit, kakva korist od njega u praksi?
Nemaš pojma koliko si u pravu s ovim pitanjem, obzirom na strukturu zaposlenih na budžetima i njihovo znanje materije koje rade :D

Šta će kandidatima ikako i fakultetske diplome, a ne još kojekakvi stručni ispiti :lol: :lol:
Nedavno ja bio na jednom konkursu za Poreznu upravu Federacije, pozicija za uplatu doprinosa u Ilijašu i mogli se prijaviti i sa ekonomijom i sa pravom.Prođem ja na usmeni, pozove nas direktor u ured gore na Ciglanama i neki lik iz Olova (u 50 tim godinama života) koji već radi u poreznoj u Olovu kao namještenik konkurisao i haj prošlo to sve, kad dobivam za nekih 20 tak dana obavijest da je njega izabrao :-)

Šta da ti dalje pričam, a nas 13 sa fakultetima mjesecima čekali i učili za taj konkurs.

I da stvar bude gora nakon što njega prebace u Ilijaš morat će raspisivati konkurs za namještenika u Olovu.
To ti je naša država.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1315 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

space_x wrote: 29/01/2022 01:15 :zzzz:
jasib wrote: 30/11/2021 23:34

Nemaš pojma koliko si u pravu s ovim pitanjem, obzirom na strukturu zaposlenih na budžetima i njihovo znanje materije koje rade :D

Šta će kandidatima ikako i fakultetske diplome, a ne još kojekakvi stručni ispiti :lol: :lol:
Nedavno ja bio na jednom konkursu za Poreznu upravu Federacije, pozicija za uplatu doprinosa u Ilijašu i mogli se prijaviti i sa ekonomijom i sa pravom.Prođem ja na usmeni, pozove nas direktor u ured gore na Ciglanama i neki lik iz Olova (u 50 tim godinama života) koji već radi u poreznoj u Olovu kao namještenik konkurisao i haj prošlo to sve, kad dobivam za nekih 20 tak dana obavijest da je njega izabrao :-)

Šta da ti dalje pričam, a nas 13 sa fakultetima mjesecima čekali i učili za taj konkurs.

I da stvar bude gora nakon što njega prebace u Ilijaš morat će raspisivati konkurs za namještenika u Olovu.
To ti je naša država.
Šta ti je tu čudno?
Imaš ljude koji se sa VSS zaposle na poziciju sa VŠS i godinama čekaju priliku da se unaprijede. Unaprijediti se iz namještenika u državnog službenika može samo konkursom.
A država nam jeste komplikovana i procedure i sve crpe previše vremena i sredstava al jbg....
User avatar
Bigtaurus
Posts: 79
Joined: 17/06/2009 11:09

#1316 Re: drzavni ispit

Post by Bigtaurus »

Pozdrav svima,

Novi sam u ovome,interesuje me polaganje stručnog ispita za rad u organima državne uprave , malo sam se raspitivao i trazio na netu jedni kazu da se moze polagat u Ministarstvu Pravde a jedni da je moze polagat u Agenciji za državnu službu BiH.

Zamolio bih ako neko ima iskusta da napise :

Gdje se tacno polaze stručnog ispita za rad u organima državne uprave?
Gdje se može pronaci sta se mora sve pripremiti/nauciti?
Gdje se moze pronaci literatura za pripremu i ucenje?

Unaprijed vam hvala.

Lp,
noname77
Posts: 1
Joined: 21/02/2022 09:28

#1317 Re: drzavni ispit

Post by noname77 »

Pozdrav,
Da li neko ima literaturu za polaganje ispita općeg znanja?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#1318 Re: drzavni ispit

Post by valter.ba »

Misliš na stručni upravni?
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1319 Re: drzavni ispit

Post by Logovan »

noname77 wrote: 21/02/2022 09:37 Pozdrav,
Da li neko ima literaturu za polaganje ispita općeg znanja?
http://drzavni-ispit.foto55.com/ispitna%20pitanja.html
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1320 Re: drzavni ispit

Post by Dimu1927 »

purgatorio wrote: 04/12/2021 09:29
Ne misli se na stručni upravni ispit, već stručni ispit za konkretnu poziciju koji će biti organiziran tijekom konkursne procedure. .
nisi upravu

taj strucni ispit za konkretnu poziciju koji spominjes je pismeni i usmeni ispit koje polazes prilikom konkursne procedure i sluzi samo ako ga polozis da bi uopste dosao na listu uspjesnih kandidata za tu poziciju.
pismeni je 10 pitanja, moras imati 7 tacnih minimalno, ako to pogodis onda ides dalje na usmeni jos 2 ili 3 pitanja. ovo pricam za konkurse preko ADSFBIH


a ako je strucni ispit naveden u oglasu za posao kao uslov pored ostalih (struka, iskustvo, jezik, rad na racunaru...) onda se to odnosi na ovaj "pravi" strucni ispit koji je gore neko vec opisao


btw meni je zanimljivo recimo da na federalnom nivou skoro nigdje ne traze strucni ispit medju uslovima, dok recimo na kantonalnom i opcinskom nivou skoro svuda je i strucni ispit naveden kao uslov... :?
spqr100
Posts: 2
Joined: 14/01/2022 19:47

#1321 Re: drzavni ispit

Post by spqr100 »

Nedavno sam zavrsio drugi ciklus studija. Gledajuci obrazac za prijavu od adsfbih nisam siguran gdje tacno upisati master studij.

Koliko vidim, ima da se upise ko je zavrsio po starom sistemu, zatim ide prvi ciklus po bolonji sa 180 bodova. Ispod toga ide prvi ciklus sa 240 bodova. To su oni sto su zavrsili npr pravo ili ekonomiju po sistemu 4 + 1.
I na kraju stoji da se upise ko ima naucno zvanje magistra (nauka valjda) ili doktora nauka. Drugi ciklus, odnosno master nije naucno zvanje vec akademsko zvanje.

Dakle gdje se upisuje drugi ciklus studija na obrascu kod onih koju su zavrsili po sistemu 3+2? Za prvi ciklus i 180 bodova ima jasno mjesto.
Fiko 90
Posts: 1
Joined: 17/03/2022 18:13

#1322 Re: drzavni ispit

Post by Fiko 90 »

Postovanje,
Zanima me kako se prijaviti na ispit opceg znanja i koja cijena je?
Hvala
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1323 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

Fiko 90 wrote: 17/03/2022 18:28 Postovanje,
Zanima me kako se prijaviti na ispit opceg znanja i koja cijena je?
Hvala
Prijavi se na bilo koji oglas ADS za koji ispunjava uslove i besplatno polazes ispit Opceg znanja. Sretno
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#1324 Re: drzavni ispit

Post by abfahrt »

Poštovani,

Imam pitanje vezano za polaganje Stručnog upravnog pri ministarstvu pravde BiH. Ja sam navedeni ispit položio prije nekih 7 godina i tada se ispit polagao pismeno i usmeno. Na pismenom dijelu si morao uraditi rješenje (kod mene je bilo rjršenje o godišnjem) dok na usmenom su bila pitanja iz onih 5 oblasti. S obzirom da mi drug ubrzo treba to polagati, interesuje me da li je došlo do nekih izmjena? Da li se i sada polaže na isti način? Da li se koristi ista literatura tj. da li i sada važi onaj isti priručnik (crvena knjiga) od autora Fazila Musić, Ines Krtalić, Bojan Ninković, godina izdanja: 2011. ili ima neki drugi. Pokušavali smo stupiti u kontakt sa službenicima u ministarstvu, ali na onaj kontakt broj niko se ne javlja. Hvala Vam svima na odgovorima!
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#1325 Re: drzavni ispit

Post by Euphoria »

abfahrt wrote: 11/04/2022 21:20 Poštovani,

Imam pitanje vezano za polaganje Stručnog upravnog pri ministarstvu pravde BiH. Ja sam navedeni ispit položio prije nekih 7 godina i tada se ispit polagao pismeno i usmeno. Na pismenom dijelu si morao uraditi rješenje (kod mene je bilo rjršenje o godišnjem) dok na usmenom su bila pitanja iz onih 5 oblasti. S obzirom da mi drug ubrzo treba to polagati, interesuje me da li je došlo do nekih izmjena? Da li se i sada polaže na isti način? Da li se koristi ista literatura tj. da li i sada važi onaj isti priručnik (crvena knjiga) od autora Fazila Musić, Ines Krtalić, Bojan Ninković, godina izdanja: 2011. ili ima neki drugi. Pokušavali smo stupiti u kontakt sa službenicima u ministarstvu, ali na onaj kontakt broj niko se ne javlja. Hvala Vam svima na odgovorima!
Sve je isto i sada. Ako ima položen ispit općeg znanja pri ADSFBiH, onda ne mora polagati, samo podnese zahtjev za priznavanje.
Post Reply