drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1251 Re: drzavni ispit

Post by Admir_1984 »

Pozdrav, interesuje me ako pripravnik odradi 9-10 mjeseci staža (iskresne prilika za posao), da li on na osnovu tog perioda ima pravo polagati državni, a kasnije i stručni ispit (ako mu se ukaže prilika u javnom sektoru). Ili mora proći svih 12 mjeseci
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1252 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

Admir_1984 wrote:Pozdrav, interesuje me ako pripravnik odradi 9-10 mjeseci staža (iskresne prilika za posao), da li on na osnovu tog perioda ima pravo polagati državni, a kasnije i stručni ispit (ako mu se ukaže prilika u javnom sektoru). Ili mora proći svih 12 mjeseci
Moras imati 12 mjeseci iskustva. Ne mora na jednom radnom mjestu, može na više različitih, ali na kraju mora biti 12 ukupno.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1253 Re: drzavni ispit

Post by Admir_1984 »

purgatorio wrote:
Admir_1984 wrote:Pozdrav, interesuje me ako pripravnik odradi 9-10 mjeseci staža (iskresne prilika za posao), da li on na osnovu tog perioda ima pravo polagati državni, a kasnije i stručni ispit (ako mu se ukaže prilika u javnom sektoru). Ili mora proći svih 12 mjeseci
Moras imati 12 mjeseci iskustva. Ne mora na jednom radnom mjestu, može na više različitih, ali na kraju mora biti 12 ukupno.
Znači npr 10 mjeseci u javnoj ustanovi, ispadne prilika za posao u privatnom sektoru i tu nakon dva mjeseca imam uslov za taj ispit
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1254 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

Admir_1984 wrote:
purgatorio wrote:
Admir_1984 wrote:Pozdrav, interesuje me ako pripravnik odradi 9-10 mjeseci staža (iskresne prilika za posao), da li on na osnovu tog perioda ima pravo polagati državni, a kasnije i stručni ispit (ako mu se ukaže prilika u javnom sektoru). Ili mora proći svih 12 mjeseci
Moras imati 12 mjeseci iskustva. Ne mora na jednom radnom mjestu, može na više različitih, ali na kraju mora biti 12 ukupno.
Znači npr 10 mjeseci u javnoj ustanovi, ispadne prilika za posao u privatnom sektoru i tu nakon dva mjeseca imam uslov za taj ispit
Da, samo uvjerenje da o radu da bude u skladu s zahtjevima agencije.
Pravnik
Posts: 10
Joined: 06/07/2005 16:42

#1255 Re: drzavni ispit

Post by Pravnik »

Moze li neko podijeliti iskustva ko je polagao strucni upravni ispit za VSS kod Ministarstva pravde? Kakav je pismeni dio, sfa konkretno bude, usmeni? Jesu li puno zahtjevni?
Sanjalica29
Posts: 1
Joined: 22/03/2019 22:34

#1256 Re: drzavni ispit

Post by Sanjalica29 »

I mene zanima,ako neko moze da napise utiske sa strucnog upravnog ispita u Ministarstvu pravde?
Kakav je pismeni dio ispita?
Da li imaju primjeri u prirucniku i sta najcesce daju?
Hvalaa!😋
kockar_iz_mahale
Posts: 57
Joined: 02/03/2014 22:55

#1257 Re: drzavni ispit

Post by kockar_iz_mahale »

P308 wrote: 26/04/2018 14:26 Moje iskustvo sa ispita u Ministarstvu pravde sa detaljima i sitnicama koje su mene najvise zanimali ali ih nigdje nisam uspio naci pa mozda jos nekim ludim ljudima poput mene ove informacije dobro dodju :D

U 17 sati pocinje pismeni dio ispita i pise se rjesenje (u nasem slucaju o godisnjem odmoru). Primjer rjesenja mozete pogledati u prirucniku. Obratiti paznju na elemente koje rjesenje treba sadrzavati (a cak vam zapisnicar objasni doslovno u detalje kako treba da izgleda prije nego sto pocnete). Taj dio ispita svi prodju bez vecih problema a u jednom trenutku jedan od clanova komisije cak i ustane da obidje i pomogne ako treba. Radi se 45 minuta ali svi su zavrsili za manje od pola sata.

Nakon toga vas zamole da napustite salu i sacekate ispred. Nakon nekih 20 minuta pocinje usmeni dio ispita a ulazi jedno po jedno. Dakle nema odgovaranja pred drugim kandidatima, sto je meni recimo olaksavajuca okolnost jer imam tremu od "javnog nastupa" :D Medjutim, uzimajuci u obzir da je ispit javan i da osim kandidata svi drugi mogu prisustvovati istom, nama su prisustvovale dvije osobe koje su dosle a koje ispit trebaju polagati u buducnosti. Ipak sjede dosta dalje od vas pa meni nisu smetali. Sreca pa ih je bilo samo dvoje :D

Usmeni ispit - meni prestrasan :D Ali ja sam tremaros tako da zaista nisam objektivan. :D Kod nas su bila cetiri clana komisije (jedno je ispitivalo dvije oblasti). Svi postave po 3 pitanja i trude se da ne peglaju previse iako ponekad dodaju jos ponesto, cisto da izvuku sto vise iz vas. Dva od cetiri clana komisije su se IZUZETNO trudila da pomognu gdje god da zapne i HVALA im do neba na tome :D U svakom slucaju clanovi komisije su maksimalno korektni i u cilju im je da polozite. Ne morate znati sve napamet niti govoriti doslovno onako kako je napisano u knjizi, a oprosteno je ako ponesto i ne znate. Bilo je skoro 20 sati kada sam izasao sa ispita koji sam, na svu srecu, uspjesno polozio :D Na licu mjesta vam kazu da li ste polozili ili ne. Meni je ovo bio straaaaaaaasan stres i ne mogu vam opisati kakvo olaksanje sam osjetio kad su mi rekli da sam polozio. Ma ni na odbrani diplomskog se nisam osjecao ovako :D Danima mi je bilo muka i nisam mogao funkcionisati :D

Mislim da su za svaku oblast imali pripremljno jedno desetak pitanja koja su vrtili izmedju kandidata tako da su nas skoro sviju pitali isto sa minimalnim izmjenama. Dok ovom pisem, prirucnik nije uz mene tako da cu, ukoliko se sjetim, pitanja ispisati naknadno. Moram malo prelistati da bih se sjetio.

Eto, nadam se da sam pomogao bar malo. :) Sretno svima koju budu polagali u narednom periodu.

Jesi li ovo polagao za VSS ili je ovo za SSS? Hvala
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#1258 Re: drzavni ispit

Post by Gerro »

pozdrav, da li me položen pravosudni ispit oslobađa polaganja stručnog upravnog ispita ?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1259 Re: drzavni ispit

Post by P308 »

kockar_iz_mahale wrote: 28/11/2019 10:59
Jesi li ovo polagao za VSS ili je ovo za SSS? Hvala
VSS
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#1260 Re: drzavni ispit

Post by programerAnel »

Više od godinu dana kako sam predao dokumentaciju za pologanje, Sudski tumač za Engleski jezik.

NIgdje nikakve upute kada kad ko šta

Ima li ko informacije o tome ??
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1261 Re: drzavni ispit

Post by kuli1961 »

Gerro wrote: 01/12/2019 22:03 pozdrav, da li me položen pravosudni ispit oslobađa polaganja stručnog upravnog ispita ?
Nisam siguran za Federaciju BiH, ali u Republici Srpskoj, shodno Uredbi o strucnom ispitu za rad u upravi RS (Sl.gl.RS broj 68/11) članu 26. tačka v- lice koje je položilo pravosudni ispit u RS ili u BiH, ovaj ispit ne polaže.
Vjerujem da je i u FBiH situacija ista, jer nema nikakvog valjanog razloga da bude drugačije. Upravni ispit je telašika u poredjenju sa pravosudnim.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1262 Re: drzavni ispit

Post by kuli1961 »

kuli1961 wrote: 05/12/2019 22:10
Gerro wrote: 01/12/2019 22:03 pozdrav, da li me položen pravosudni ispit oslobađa polaganja stručnog upravnog ispita ?
Nisam siguran za Federaciju BiH, ali u Republici Srpskoj, shodno Uredbi o strucnom ispitu za rad u upravi RS (Sl.gl.RS broj 68/11) članu 26. tačka v- lice koje je položilo pravosudni ispit u RS ili u BiH, ovaj ispit ne polaže.
Vjerujem da je i u FBiH situacija ista, jer nema nikakvog valjanog razloga da bude drugačije. Upravni ispit je telašika u poredjenju sa pravosudnim.
Našao sam:
UREDBA O USLOVIMA, NAČINU I PROGRAMU ZA POLAGANJE ISPITA OPĆEG ZNANJA I STRUČNOG ISPITA ZA KANDIDATE ZA DRŽAVNU SLUŽBU U FEDERACIJI
BOSNE I HERCEGOVINE iz 2017- prečišćeni tekst, član 4. stav 3:
"Kandidati koji su položili stručni upravni ispit, javni ispit za državne službenike u institucijama Bosne i Hercegovine ili pravosudni ispit izuzeti su od polaganja ispita općeg znanja."
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#1263 Re: drzavni ispit

Post by Yamcha »

Ima li iko ikakvu skriptu ili literaturu za polaganje strucnog ispita?
vojopd
Posts: 1792
Joined: 28/05/2018 18:14

#1264 Re: drzavni ispit

Post by vojopd »

Da li je skripta sa Scribda (oko 113 strana) dovoljna za polaganje stručnog ispita u Brčkom za VSS?
Ivanaaaaa
Posts: 1
Joined: 29/01/2020 14:57

#1265 Re: drzavni ispit

Post by Ivanaaaaa »

Iz SBK sam i trenutno radim kao volonter prema vladinom konkursu Volonter/pripravnik-Osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa. Ugovor je na jednu godinu. Zavrsila sam prvi ciklus (240 ects) na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i rekli su mi da sam zavrsila master ovo bi se vodio kao pripravnicki, a ovako samo kao iskustvo. Zanima me mogu li u drugom kantonu na osnovu ovog papira polagati strucni ispit?
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1266 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

Ivanaaaaa wrote: 29/01/2020 15:11 Iz SBK sam i trenutno radim kao volonter prema vladinom konkursu Volonter/pripravnik-Osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa. Ugovor je na jednu godinu. Zavrsila sam prvi ciklus (240 ects) na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i rekli su mi da sam zavrsila master ovo bi se vodio kao pripravnicki, a ovako samo kao iskustvo. Zanima me mogu li u drugom kantonu na osnovu ovog papira polagati strucni ispit?
IOZ i stručni upravni možeš polagati.
Dragana+54-
Posts: 6
Joined: 31/01/2020 10:37

#1267 Re: drzavni ispit

Post by Dragana+54- »

Yamcha wrote: 12/12/2019 18:46 Ima li iko ikakvu skriptu ili literaturu za polaganje strucnog ispita?
I mene ovo zanima....ima Prirucnik na stranici ministarstva pravde iz 2011god....(moze se skinut sa neta) i taj se i koristi i to je dovoljna literatura ako se polaze u Ministarstvu pravde pitala ja jucer meilom....ali ima 300str ....pa ako je neko skoro polagao i ima neku kracu verziju toga u vidu skripte ili pitanja sa odgovorima....kao sto ima ako se polaze preko agencije u sklopu konkursne procedure bilo bi ljepo da je okaci...
Ili barem ako neko ima pitanja....da znamo na sta cemo obratit paznju
Razlicita je literatura ako se polaze u ministarstvu pravde ili preko adsfbih ili adsbih
.....i razliciti se zakoni uce...zavisno da li ces polagat na drzavnom ili federalnom nivou....

I za koliko se vremena moze to odprilike spremit ako ima neki pravnik da se javi...posto je pravnicima malo lakše.

I gdje je lakse polozit ...u ministarstvu pravde ili preko adsfbih ili adsbih...i koliko se ceka na izlazak na ispit od momenta prijave
Dragana+54-
Posts: 6
Joined: 31/01/2020 10:37

#1268 Re: drzavni ispit

Post by Dragana+54- »

vojopd wrote: 28/01/2020 07:55 Da li je skripta sa Scribda (oko 113 strana) dovoljna za polaganje stručnog ispita u Brčkom za VSS?
.....I mene ovo zanima....sad sam prcitala da ako se u brckom polaze vrijedi za teritoriju cijele BiH...da li je to tacno
Dragana+54-
Posts: 6
Joined: 31/01/2020 10:37

#1269 Re: drzavni ispit

Post by Dragana+54- »

To sad ispadne da se može polagati na 5 razlicitih mjesta
1.ministarstvo pravde BiH-strucni upravni ispit
2.federalno ministarstvo pravde
3.adsbih-javni ispit
4.adsfbih-ispit opceg znanja
5.brcko
I da je na svih 5 mjesta razlicita literatura

Gdje je sad to najpametnije polozit....mene je najviše strah da ne promasim literaturu...i ispadne mi najsigurnije polagati u ministarstvu pravde po njihovom prirucniku
Last edited by Dragana+54- on 31/01/2020 19:43, edited 1 time in total.
Dragana+54-
Posts: 6
Joined: 31/01/2020 10:37

#1270 Re: drzavni ispit

Post by Dragana+54- »

kockar_iz_mahale wrote: 28/11/2019 10:59
P308 wrote: 26/04/2018 14:26 Moje iskustvo sa ispita u Ministarstvu pravde sa detaljima i sitnicama koje su mene najvise zanimali ali ih nigdje nisam uspio naci pa mozda jos nekim ludim ljudima poput mene ove informacije dobro dodju :D

U 17 sati pocinje pismeni dio ispita i pise se rjesenje (u nasem slucaju o godisnjem odmoru). Primjer rjesenja mozete pogledati u prirucniku. Obratiti paznju na elemente koje rjesenje treba sadrzavati (a cak vam zapisnicar objasni doslovno u detalje kako treba da izgleda prije nego sto pocnete). Taj dio ispita svi prodju bez vecih problema a u jednom trenutku jedan od clanova komisije cak i ustane da obidje i pomogne ako treba. Radi se 45 minuta ali svi su zavrsili za manje od pola sata.

Nakon toga vas zamole da napustite salu i sacekate ispred. Nakon nekih 20 minuta pocinje usmeni dio ispita a ulazi jedno po jedno. Dakle nema odgovaranja pred drugim kandidatima, sto je meni recimo olaksavajuca okolnost jer imam tremu od "javnog nastupa" :D Medjutim, uzimajuci u obzir da je ispit javan i da osim kandidata svi drugi mogu prisustvovati istom, nama su prisustvovale dvije osobe koje su dosle a koje ispit trebaju polagati u buducnosti. Ipak sjede dosta dalje od vas pa meni nisu smetali. Sreca pa ih je bilo samo dvoje :D

Usmeni ispit - meni prestrasan :D Ali ja sam tremaros tako da zaista nisam objektivan. :D Kod nas su bila cetiri clana komisije (jedno je ispitivalo dvije oblasti). Svi postave po 3 pitanja i trude se da ne peglaju previse iako ponekad dodaju jos ponesto, cisto da izvuku sto vise iz vas. Dva od cetiri clana komisije su se IZUZETNO trudila da pomognu gdje god da zapne i HVALA im do neba na tome :D U svakom slucaju clanovi komisije su maksimalno korektni i u cilju im je da polozite. Ne morate znati sve napamet niti govoriti doslovno onako kako je napisano u knjizi, a oprosteno je ako ponesto i ne znate. Bilo je skoro 20 sati kada sam izasao sa ispita koji sam, na svu srecu, uspjesno polozio :D Na licu mjesta vam kazu da li ste polozili ili ne. Meni je ovo bio straaaaaaaasan stres i ne mogu vam opisati kakvo olaksanje sam osjetio kad su mi rekli da sam polozio. Ma ni na odbrani diplomskog se nisam osjecao ovako :D Danima mi je bilo muka i nisam mogao funkcionisati :D

Mislim da su za svaku oblast imali pripremljno jedno desetak pitanja koja su vrtili izmedju kandidata tako da su nas skoro sviju pitali isto sa minimalnim izmjenama. Dok ovom pisem, prirucnik nije uz mene tako da cu, ukoliko se sjetim, pitanja ispisati naknadno. Moram malo prelistati da bih se sjetio.

Eto, nadam se da sam pomogao bar malo. :) Sretno svima koju budu polagali u narednom periodu.

Jesi li ovo polagao za VSS ili je ovo za SSS? Hvala
......po kojoj literaturi ste spremali ovaj ispit i koliko vremenski dugo odprilike
Dragana+54-
Posts: 6
Joined: 31/01/2020 10:37

#1271 Re: drzavni ispit

Post by Dragana+54- »

I ako se polaze u ministarstvu pravde ne pitaju evropske integracije kao kad se polaze preko adsfbih?....jer nema u programu u onom njihovom prirucniku.
Dragana+54-
Posts: 6
Joined: 31/01/2020 10:37

#1272 Re: drzavni ispit

Post by Dragana+54- »

mostar123 wrote: 10/11/2011 12:44 Ja sam prošli tjedan položio ispit općeg znanja u Agenciji za državnu službu FBiH, napravio sam također sljedeću stranicu gdje sam stavio sve materijale iz kojih sam ja učio.

Ovdje možete pogledati:
http://drzavni-ispit.foto55.com/
Moze li se jos uvijek polagat po ovim pitanjima....meni su dvije djevojke koje su skoro polagale dale ovu literaturu...apsolutno je ista....i da li Ispit opceg znanja ako se polaze preko adsfbih i javni ispit preko adsbih vaze dozivotno kao i strucni upravni preko ministarstva pravde
User avatar
dzeko1
Posts: 793
Joined: 18/09/2012 13:55

#1273 Re: drzavni ispit

Post by dzeko1 »

Moze li me neko uputiti malo kako ide polaganja opceg/strucnog ispita preko adsfbih? Prije par dana zavrsio pripravnicki, sada vidim da imaju par otvorenih konkursa za koje ispunjavam uvjete, ali se polazu ispit opceg znanja i strucni ispit. Kakva je procedura, da li se placaju ti ispiti, i ako se poloze, da li vaze i za ostala mjesta, ili se moraju svaki put polagati iznova?
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1274 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

dzeko1 wrote: 04/06/2020 23:48 Moze li me neko uputiti malo kako ide polaganja opceg/strucnog ispita preko adsfbih? Prije par dana zavrsio pripravnicki, sada vidim da imaju par otvorenih konkursa za koje ispunjavam uvjete, ali se polazu ispit opceg znanja i strucni ispit. Kakva je procedura, da li se placaju ti ispiti, i ako se poloze, da li vaze i za ostala mjesta, ili se moraju svaki put polagati iznova?
Teško ti čitati, evo da sumiram:

Ne plaća se ništa. Procedura je sljedeća: Prijaviš se na konkurs za koji ispunjavaš uvjete i čekaš da nakače datum polaganja ispita općeg znanja na stranici. Nakon položenog ispita općeg znanja, polaže se stručni ispit (pismeno/usmeno ili kako je već određeno pojedinim kantonalnim zakonima).

IOZ ti vrijedi za sve konkursne procedure, dobiješ uvjerenje.
Stručni se za svako radno mjesto polaže (i različit je).
ljubijankic
Posts: 1233
Joined: 20/11/2011 21:38

#1275 Re: drzavni ispit

Post by ljubijankic »

Zavrsio sam arhitekturu, zna li neko proceduru za polaganje strucnog ispita? Zanime me gdje naci potrebnu literaturu, te ako neka ima iskustva kako izgleda usmeni dio
Post Reply