drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#1226 Re: drzavni ispit

Post by mini2 »

pozdrav, (izvinjavam se, znam da se ne tiče baš teme moje pitanje)
u ovim konkursima koje sprovodi ADSFBiH sam primijetila da, konkretno za poziciju stručnog saradnika se konkursom zahtijeva radni staž, a ne radno iskustvo kao u konkursima ADSBiH... imam godinu radnog iskustva jer sam volontirala u struci, to znači da uopće ne mogu predavati na konkurse koje oglasi ADSFBiH?
User avatar
Deriguz
Posts: 636
Joined: 30/07/2009 21:29

#1227 Re: drzavni ispit

Post by Deriguz »

Zdravo svima,
Da li neko moze podijeliti svoje iskustvo sa strucnog ispita (za konkretno radno mjesto), dakle to je ispit koji se polaze nakon ispita opceg znanja/javnog ispita, i koliko sam upoznat ima dva dijela - pismeni i usmeni. e sad otprilike dotle i seze moje znanje o ovom ispitu :D . Zanima me kakva su pitanja na pismenom dijelu, da li su odgovori "na zaokruzivanje", i kakva pitanja najcesce budu iz ZUP-a. Uglavnom sto me vise mozete uputiti to bolje, bio bih Vam jako zahvalan :D Lp
DaD00
Posts: 91
Joined: 03/07/2009 13:48

#1228 Re: drzavni ispit

Post by DaD00 »

pozdrav svma!
imam vozačku B kategorije 11 godina. interesuje me koja je sad procedura za polaganje državnog ispita i vozačka D kategorije. koliko to vremenski treba i gdje se može položiti taj državni ispit. dal moram uraditi prekvalifikaciju za KV vozača ili ??
User avatar
Skeleton-8
Posts: 21
Joined: 26/02/2019 22:01

#1229 Re: drzavni ispit

Post by Skeleton-8 »

Vezano za stručni upravni ispit i koga zanima. Polagala sam prije par dana i sljedeće informacije mogu podijeliti: Stručni upravni ispit za SSS u Ministarstvu pravde koji se plaća 400 KM sam polagala da ne bude zabune. Pismeni dio se sastoji iz toga da se napiše neki akt: tipa poziv na sastanak, zahtjev za slobodan dan i sl. Bitno je pravilno napisati zaglavlje kome se obraćamo, ili ako npr pišemo u ime Ministarstva da napišemo njihove podatke u zaglavlju, ispod naše podatke (ako sami sebi pišemo npr poziv za sastanak), predmet, kratak sadržaj poziva, podnosilac zahtjeva, te vrlo bitno kome se dostavlja. U biti i ako to ne znate sami sastaviti, zapisničar vam pomaže. Usmeni ispit se sastoji iz 5 oblasti po 3 pitanja iz svake oblasti, 5 ispitivaoca. Svi su ok, trude se max da vam pomognu, ali morate znati!! Meni je bilo predsjedništvo bih, ovlasti, i tako (USTAV), organi oprave: šta su organi uprave, tj ko su, njihove nadležnosti i sl, upravni postupak, nadležnosti čini mi se, radni odnos: vrste odmora, ugovor na određeno i neodređeno i sl., kancelarijsko poslovanje: šta podrazumijeva prijemna kancelarija, šta je arhiva.
Uglavnom, uz malo truda se zaista može položiti, ali nemojte ići bez znanja. Komisija je super, ako vam ne mogu pomoći, sigurno vam neće odmoći.
Sretno svima!!!
User avatar
translater
Posts: 999
Joined: 31/05/2010 01:51
Location: prypyat

#1230 Re: drzavni ispit

Post by translater »

.
Bosankajc
Posts: 3
Joined: 03/04/2019 10:28

#1231 Re: drzavni ispit

Post by Bosankajc »

translater wrote:.
Jel samo može odgovor, koliko nakon prijave ste imali termin za polaganje?
Skeleton-8 wrote:Vezano za stručni upravni ispit i koga zanima. Polagala sam prije par dana i sljedeće informacije mogu podijeliti: Stručni upravni ispit za SSS u Ministarstvu pravde koji se plaća 400 KM sam polagala da ne bude zabune. Pismeni dio se sastoji iz toga da se napiše neki akt: tipa poziv na sastanak, zahtjev za slobodan dan i sl. Bitno je pravilno napisati zaglavlje kome se obraćamo, ili ako npr pišemo u ime Ministarstva da napišemo njihove podatke u zaglavlju, ispod naše podatke (ako sami sebi pišemo npr poziv za sastanak), predmet, kratak sadržaj poziva, podnosilac zahtjeva, te vrlo bitno kome se dostavlja. U biti i ako to ne znate sami sastaviti, zapisničar vam pomaže. Usmeni ispit se sastoji iz 5 oblasti po 3 pitanja iz svake oblasti, 5 ispitivaoca. Svi su ok, trude se max da vam pomognu, ali morate znati!! Meni je bilo predsjedništvo bih, ovlasti, i tako (USTAV), organi oprave: šta su organi uprave, tj ko su, njihove nadležnosti i sl, upravni postupak, nadležnosti čini mi se, radni odnos: vrste odmora, ugovor na određeno i neodređeno i sl., kancelarijsko poslovanje: šta podrazumijeva prijemna kancelarija, šta je arhiva.
Uglavnom, uz malo truda se zaista može položiti, ali nemojte ići bez znanja. Komisija je super, ako vam ne mogu pomoći, sigurno vam neće odmoći.
Sretno svima!!!
Bosankajc
Posts: 3
Joined: 03/04/2019 10:28

#1232 Re: drzavni ispit

Post by Bosankajc »

:bih:
User avatar
Skeleton-8
Posts: 21
Joined: 26/02/2019 22:01

#1233 Re: drzavni ispit

Post by Skeleton-8 »

Bosankajc wrote:
translater wrote:.
Jel samo može odgovor, koliko nakon prijave ste imali termin za polaganje?
Skeleton-8 wrote:Vezano za stručni upravni ispit i koga zanima. Polagala sam prije par dana i sljedeće informacije mogu podijeliti: Stručni upravni ispit za SSS u Ministarstvu pravde koji se plaća 400 KM sam polagala da ne bude zabune. Pismeni dio se sastoji iz toga da se napiše neki akt: tipa poziv na sastanak, zahtjev za slobodan dan i sl. Bitno je pravilno napisati zaglavlje kome se obraćamo, ili ako npr pišemo u ime Ministarstva da napišemo njihove podatke u zaglavlju, ispod naše podatke (ako sami sebi pišemo npr poziv za sastanak), predmet, kratak sadržaj poziva, podnosilac zahtjeva, te vrlo bitno kome se dostavlja. U biti i ako to ne znate sami sastaviti, zapisničar vam pomaže. Usmeni ispit se sastoji iz 5 oblasti po 3 pitanja iz svake oblasti, 5 ispitivaoca. Svi su ok, trude se max da vam pomognu, ali morate znati!! Meni je bilo predsjedništvo bih, ovlasti, i tako (USTAV), organi oprave: šta su organi uprave, tj ko su, njihove nadležnosti i sl, upravni postupak, nadležnosti čini mi se, radni odnos: vrste odmora, ugovor na određeno i neodređeno i sl., kancelarijsko poslovanje: šta podrazumijeva prijemna kancelarija, šta je arhiva.
Uglavnom, uz malo truda se zaista može položiti, ali nemojte ići bez znanja. Komisija je super, ako vam ne mogu pomoći, sigurno vam neće odmoći.
Sretno svima!!!

Pa oko 25 dana od dana prijave je bilo zakazano polaganje.
Bosankajc
Posts: 3
Joined: 03/04/2019 10:28

#1234 Re: drzavni ispit

Post by Bosankajc »

E hvala puno.
chi13
Posts: 5
Joined: 15/08/2013 14:15

#1235 Re: drzavni ispit

Post by chi13 »

Zdravo,mene zanima da li je neko u skorije vrijeme izlazio na strucni ispit za konkurse koje raspise ADS BiH, tacnije da li je neko polagao pismeni dio strucnog ispita gdje je moguce da u zavisnosti od pozicije dobijete jedno,dva,tri ili cetiri pitanja? Da li se smije koristiti literatura? U obavijesti o polaganju nije navedeno sta treba uciti,niti da li se neka literatura smije koristiti? Te kako izgledaju ta pitanja? Hvalaaa
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1236 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

Jel se može izaći na Ispit općeg znanja kod ADS FBiH i ako se isit položi, ne izaći na stručni za konkretno radno mjesto. Tj. da li će u takvoj situaciji biti izdano uvjerenje o položenom IOZ?
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#1237 Re: drzavni ispit

Post by zgiba »

purgatorio wrote:Jel se može izaći na Ispit općeg znanja kod ADS FBiH i ako se isit položi, ne izaći na stručni za konkretno radno mjesto. Tj. da li će u takvoj situaciji biti izdano uvjerenje o položenom IOZ?
Moze i izdaje se. :-D :-D
User avatar
PlusSA
Posts: 3143
Joined: 13/07/2011 16:51

#1238 Re: drzavni ispit

Post by PlusSA »

Ima li neko pristup RECKO portalu sa sajta rec.ba?
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#1239 Re: drzavni ispit

Post by Kinaski »

Zavrsio sam fakultet, poslije toga odradio pripravnicki, jel trebam sad taj neki drzavni pologati ili sta vec i gdje se polaze?
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#1240 Re: drzavni ispit

Post by ptičica »

Kinaski wrote:Zavrsio sam fakultet, poslije toga odradio pripravnicki, jel trebam sad taj neki drzavni pologati ili sta vec i gdje se polaze?
Trebas polagati stručni ispit, polaže se pri Minsitarstvu pravde BiH, cijena 400,00 KM, kod njih mozes uzeti i prirucnik.
Evo ti link za potrebne informacije:
http://www.mpr.gov.ba/organizacija_nadl ... gTag=bs-BA
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1241 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Kinaski wrote:Zavrsio sam fakultet, poslije toga odradio pripravnicki, jel trebam sad taj neki drzavni pologati ili sta vec i gdje se polaze?
možeš to polagati.... ali možes prijaviti se na neki natječaj pri Federalnoj agenciji za drzavnu sluzbu, poloziti ispit opceg znanja, da ti je lakse prolaziti natjecajnu proceduru za natjecaje na federalnom i drzavnom nivou... (ne placa se), a ako/kad se zaposlis u drz.instituciji polozis taj ispit

strucni ispit mozes polagati pri fed.min.pravde ili drzavnom... ja ga konkretno nisam jos polozila...jer mi se nije davalo 400 KM a nisam znala da li cu se zaposliti u drzavnoj sluzbi...tj. moj plan je bio kad se zaposlim onda cu poloziti (imas rok od 6 mjeseci od zaposlenja da ga polozis) iako sam predavala na dosta natjecaja...nisam nikad prosla i nisam jos polozila...
trenutno radim u privatnoj firmi, pa ak ikad zaposlim u drz.instituciji onda cu i polagati :) ovo je moje misljenje :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#1242 Re: drzavni ispit

Post by Kinaski »

teuta06 wrote:
Kinaski wrote:Zavrsio sam fakultet, poslije toga odradio pripravnicki, jel trebam sad taj neki drzavni pologati ili sta vec i gdje se polaze?
možeš to polagati.... ali možes prijaviti se na neki natječaj pri Federalnoj agenciji za drzavnu sluzbu, poloziti ispit opceg znanja, da ti je lakse prolaziti natjecajnu proceduru za natjecaje na federalnom i drzavnom nivou... (ne placa se), a ako/kad se zaposlis u drz.instituciji polozis taj ispit

strucni ispit mozes polagati pri fed.min.pravde ili drzavnom... ja ga konkretno nisam jos polozila...jer mi se nije davalo 400 KM a nisam znala da li cu se zaposliti u drzavnoj sluzbi...tj. moj plan je bio kad se zaposlim onda cu poloziti (imas rok od 6 mjeseci od zaposlenja da ga polozis) iako sam predavala na dosta natjecaja...nisam nikad prosla i nisam jos polozila...
trenutno radim u privatnoj firmi, pa ak ikad zaposlim u drz.instituciji onda cu i polagati :) ovo je moje misljenje :D
ali na dosta konkursa se ne mogu prijaviti jer pise da je uslov godina radnog iskustva i položen strucni ispit
jesi sigurna da se moze naknadno poloziti ?
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#1243 Re: drzavni ispit

Post by ptičica »

Moze se polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema na radno mjesto.
Član 56. Zakona o radu u institucijama http://www.ads.gov.ba/v2/attachments/19 ... 026-04.pdf
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#1244 Re: drzavni ispit

Post by Kinaski »

ptičica wrote:Moze se polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema na radno mjesto.
Član 56. Zakona o radu u institucijama http://www.ads.gov.ba/v2/attachments/19 ... 026-04.pdf
hvala puno, raduje me ova informacija. Da ne bacam pare uzalud
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1245 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

ptičica wrote:Moze se polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema na radno mjesto.
Član 56. Zakona o radu u institucijama http://www.ads.gov.ba/v2/attachments/19 ... 026-04.pdf
Ovo važi samo za specifična radna mjesta, tj. za koja je utvrđeno Zakonom o državnoj službi da su izuzeta od primjene tog Zakona. Za sva ostala na državnoj razini vžai Zakon o državnoj službi i polaganje javnog ispita (ko nema položen federalni IOZ, stručni upravni kod ministarstva pravde ili Agencije za državnu upravu RS) i stručnog ispita.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#1246 Re: drzavni ispit

Post by ptičica »

purgatorio wrote:
ptičica wrote:Moze se polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema na radno mjesto.
Član 56. Zakona o radu u institucijama http://www.ads.gov.ba/v2/attachments/19 ... 026-04.pdf
Ovo važi samo za specifična radna mjesta, tj. za koja je utvrđeno Zakonom o državnoj službi da su izuzeta od primjene tog Zakona. Za sva ostala na državnoj razini vžai Zakon o državnoj službi i polaganje javnog ispita (ko nema položen federalni IOZ, stručni upravni kod ministarstva pravde ili Agencije za državnu upravu RS) i stručnog ispita.
Ovo vazi i za zaposlenike i za drzavne sluzbenike, radim u drzavnoj sluzbi i dobro znam kakve su procedure i propisi. Strucni ispit se moze polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema, a javni svakako moras poloziti u konkursnoj proceduri da bi uopste mogao biti primljen na radno mjesto.
Ovo je na drzavnom nivou, ne znam kako je na federalnom ili kantonalnom.
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1247 Re: drzavni ispit

Post by purgatorio »

ptičica wrote:
purgatorio wrote:
ptičica wrote:Moze se polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema na radno mjesto.
Član 56. Zakona o radu u institucijama http://www.ads.gov.ba/v2/attachments/19 ... 026-04.pdf
Ovo važi samo za specifična radna mjesta, tj. za koja je utvrđeno Zakonom o državnoj službi da su izuzeta od primjene tog Zakona. Za sva ostala na državnoj razini vžai Zakon o državnoj službi i polaganje javnog ispita (ko nema položen federalni IOZ, stručni upravni kod ministarstva pravde ili Agencije za državnu upravu RS) i stručnog ispita.
Ovo vazi i za zaposlenike i za drzavne sluzbenike, radim u drzavnoj sluzbi i dobro znam kakve su procedure i propisi. Strucni ispit se moze polagati u roku od 6 mjeseci od dana prijema, a javni svakako moras poloziti u konkursnoj proceduri da bi uopste mogao biti primljen na radno mjesto.
Ovo je na drzavnom nivou, ne znam kako je na federalnom ili kantonalnom.
Svi konkursi koji idu prema Zakonu o državnoj službi (za državne službenike) moraju se sprovoditi u skladu sa Odlukom o načinu polaganja javnog i stručnog ispita („Službeni glasnik BiH“, br. 96/07, 43/10 i 103/12). U skladu sa navedenom Odlukom, tijekom konkursne procedure, polažu se dva ispita:

1) Javni ispit, za svaki konkurs se polaže ponovo (ne polažu ga lica koja imaju položen upravni ispit, javni ispit, ispit općeg znanja, odnosno ispit koji odgovara pobrojanim ispitima ili pravosudni ispit)

2) Stručni ispit, koji važi samo za konkretno radno mjesto i obuhvata provjeru kompetencija samo za TO SPECIFIČNO RADNO MJESTO.

Ovako piše u gore pobrojanim propisima.
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1248 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

_______
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:03, edited 1 time in total.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1249 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Kinaski wrote:
teuta06 wrote:
Kinaski wrote:Zavrsio sam fakultet, poslije toga odradio pripravnicki, jel trebam sad taj neki drzavni pologati ili sta vec i gdje se polaze?
možeš to polagati.... ali možes prijaviti se na neki natječaj pri Federalnoj agenciji za drzavnu sluzbu, poloziti ispit opceg znanja, da ti je lakse prolaziti natjecajnu proceduru za natjecaje na federalnom i drzavnom nivou... (ne placa se), a ako/kad se zaposlis u drz.instituciji polozis taj ispit

strucni ispit mozes polagati pri fed.min.pravde ili drzavnom... ja ga konkretno nisam jos polozila...jer mi se nije davalo 400 KM a nisam znala da li cu se zaposliti u drzavnoj sluzbi...tj. moj plan je bio kad se zaposlim onda cu poloziti (imas rok od 6 mjeseci od zaposlenja da ga polozis) iako sam predavala na dosta natjecaja...nisam nikad prosla i nisam jos polozila...
trenutno radim u privatnoj firmi, pa ak ikad zaposlim u drz.instituciji onda cu i polagati :) ovo je moje misljenje :D
ali na dosta konkursa se ne mogu prijaviti jer pise da je uslov godina radnog iskustva i položen strucni ispit
jesi sigurna da se moze naknadno poloziti ?
moze... ja sam radila u ministarstvu na drzavnom nivou kao pripravnik i ljudi koji su zaposleni na neodređeno, polagali su drzavni nakon sto su dosli na posao.... sad ne znam na fed.nivou.. ali mislim da je princip isti
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1250 Re: drzavni ispit

Post by P308 »

ognjenaptica wrote:Pitanje za one koji su polozili strucni upravni ispit u Ministarstvu pravde BiH, da li uvjerenje o polozenom ispitu salju preporucenom postom na kucnu adresu i u kojem roku ste otprilike dobili uvjerenje tj.koliko je vremena proslo od dana polaganja do dana prijema uvjerenja?
Salju preporucenom posiljkom na kucnu adresu i mjesec dana otprilike treba da stigne. Tako je bar meni bilo.
Post Reply