drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1201 Re: drzavni ispit

Post by teuta06 »

Ja imam položen Ispit općeg znanja pri ADS FBiH. Kolege na poslu spominju tzv. državni ispit koji se mora položiti pri Ministrastvu pravde BiH, koji košta 400 KM, a koji se mora položiti u roku od 6 mjeseci ako se zaposlim u organima uprave?



Može mi netko ovo objasniti?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#1202 Re: drzavni ispit

Post by valter.ba »

Zar nema niko sa SSS da je polagao nedavno? Ako se neko pojavi molio bih da napiše najčešća pitanja. Hvala
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#1203 Re: drzavni ispit

Post by Murphy90 »

Ja imam položen Ispit općeg znanja pri ADS FBiH. Kolege na poslu spominju tzv. državni ispit koji se mora položiti pri Ministrastvu pravde BiH, koji košta 400 KM, a koji se mora položiti u roku od 6 mjeseci ako se zaposlim u organima uprave?



Može mi netko ovo objasniti?
Kolege na poslu vjerovatno misle na stručni upravni ispit, koji se polaže pri Ministarstvu pravde BiH, u biti ista ti je materija kao za ispit općeg znanja, samo što imaš pismeni dio i usmeni pred komisijom.
http://www.mpr.gov.ba/organizacija_nadl ... gTag=bs-BA
durnalist
Posts: 46
Joined: 25/09/2012 22:10

#1204 Re: drzavni ispit

Post by durnalist »

Nakon položenog ispita općeg znanja, je li potrebno dostavljati Agenciji neku dokumentaciju/prijavu za sudjelovanje na stručnom ispitu?

I kako izgleda taj stručni ispit? Znam da popis literature bude objavljen kada i datum samog stručnog ispita i da ima pismeni i usmeni dio. Sad, kako izgleda taj usmeni dio ispita?

I... je li tko kada prošao bez štele :shock: :?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7748
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1205 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

durnalist wrote:Nakon položenog ispita općeg znanja, je li potrebno dostavljati Agenciji neku dokumentaciju/prijavu za sudjelovanje na stručnom ispitu?

I kako izgleda taj stručni ispit? Znam da popis literature bude objavljen kada i datum samog stručnog ispita i da ima pismeni i usmeni dio. Sad, kako izgleda taj usmeni dio ispita?

I... je li tko kada prošao bez štele :shock: :?
Nisam lično prisustvovao, ali kolega mi je rekao da cjepidlače na usmenom. To je uglavnom posljednja prilika da se obore ovi koji nemaju štelu :-D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1206 Re: drzavni ispit

Post by P308 »

Moje iskustvo sa ispita u Ministarstvu pravde sa detaljima i sitnicama koje su mene najvise zanimali ali ih nigdje nisam uspio naci pa mozda jos nekim ludim ljudima poput mene ove informacije dobro dodju :D

U 17 sati pocinje pismeni dio ispita i pise se rjesenje (u nasem slucaju o godisnjem odmoru). Primjer rjesenja mozete pogledati u prirucniku. Obratiti paznju na elemente koje rjesenje treba sadrzavati (a cak vam zapisnicar objasni doslovno u detalje kako treba da izgleda prije nego sto pocnete). Taj dio ispita svi prodju bez vecih problema a u jednom trenutku jedan od clanova komisije cak i ustane da obidje i pomogne ako treba. Radi se 45 minuta ali svi su zavrsili za manje od pola sata.

Nakon toga vas zamole da napustite salu i sacekate ispred. Nakon nekih 20 minuta pocinje usmeni dio ispita a ulazi jedno po jedno. Dakle nema odgovaranja pred drugim kandidatima, sto je meni recimo olaksavajuca okolnost jer imam tremu od "javnog nastupa" :D Medjutim, uzimajuci u obzir da je ispit javan i da osim kandidata svi drugi mogu prisustvovati istom, nama su prisustvovale dvije osobe koje su dosle a koje ispit trebaju polagati u buducnosti. Ipak sjede dosta dalje od vas pa meni nisu smetali. Sreca pa ih je bilo samo dvoje :D

Usmeni ispit - meni prestrasan :D Ali ja sam tremaros tako da zaista nisam objektivan. :D Kod nas su bila cetiri clana komisije (jedno je ispitivalo dvije oblasti). Svi postave po 3 pitanja i trude se da ne peglaju previse iako ponekad dodaju jos ponesto, cisto da izvuku sto vise iz vas. Dva od cetiri clana komisije su se IZUZETNO trudila da pomognu gdje god da zapne i HVALA im do neba na tome :D U svakom slucaju clanovi komisije su maksimalno korektni i u cilju im je da polozite. Ne morate znati sve napamet niti govoriti doslovno onako kako je napisano u knjizi, a oprosteno je ako ponesto i ne znate. Bilo je skoro 20 sati kada sam izasao sa ispita koji sam, na svu srecu, uspjesno polozio :D Na licu mjesta vam kazu da li ste polozili ili ne. Meni je ovo bio straaaaaaaasan stres i ne mogu vam opisati kakvo olaksanje sam osjetio kad su mi rekli da sam polozio. Ma ni na odbrani diplomskog se nisam osjecao ovako :D Danima mi je bilo muka i nisam mogao funkcionisati :D

Mislim da su za svaku oblast imali pripremljno jedno desetak pitanja koja su vrtili izmedju kandidata tako da su nas skoro sviju pitali isto sa minimalnim izmjenama. Dok ovom pisem, prirucnik nije uz mene tako da cu, ukoliko se sjetim, pitanja ispisati naknadno. Moram malo prelistati da bih se sjetio.

Eto, nadam se da sam pomogao bar malo. :) Sretno svima koju budu polagali u narednom periodu.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#1207 Re: drzavni ispit

Post by mini2 »

Pozdrav,

u septembru treba da završim pripravnički i imam par nejasnoća; je li se u biti prijavljujem tek kada dobijem papir da sam završila pripravnički? i što se tiče samog ispita, je li budu pitanja iz zakona ili ipak bude u pitanju neeki praktični zadatak? i još nešto; meni je prijatelj koji je polagao prije par godina rekao da on nije plaćao tih 400 KM pa mi je sad sve to nejasno i zbunjujuće malo...

i još jedna zbunjujuća okolnost je da li polažem taj ispit općeg znanja pri ads-u ili državni ispit pri federalnom ministarstvu pravde?

Hvala :)
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1208 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

mini2 wrote:Pozdrav,

u septembru treba da završim pripravnički i imam par nejasnoća; je li se u biti prijavljujem tek kada dobijem papir da sam završila pripravnički? i što se tiče samog ispita, je li budu pitanja iz zakona ili ipak bude u pitanju neeki praktični zadatak? i još nešto; meni je prijatelj koji je polagao prije par godina rekao da on nije plaćao tih 400 KM pa mi je sad sve to nejasno i zbunjujuće malo...

i još jedna zbunjujuća okolnost je da li polažem taj ispit općeg znanja pri ads-u ili državni ispit pri federalnom ministarstvu pravde?

Hvala :)
Da bi prijavila stručni upravni ispit moraš imati potvrdu o godinu dana radnog iskustva nakon stjecanja diplome, što znači da trebaš završiti pripravnički. Plaćanje je obavezno za sve i 400 KM je, ispit se prijavljuje Ministarstvu pravde BiH i polaže se pred komisijom koju su oni oformili. Same detalje ispita imaš u postu iznad tvog. To ti je znači stručni upravni, a ispit općeg znanja je nešto drugo. On se ne plaća, polaže se na osnovu objavljenog konkursa i njegovi rezultati važe samo za taj konkurs, što znači da svaki put moraš izlaziti na taj ispit ako se prijaviš na neki konkurs. Stručni upravni se polaže samo jednom, trajan je i važi za sve nivoe vlasti.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#1209 Re: drzavni ispit

Post by mini2 »

aham, puno hvala na pojašnjenju, sad mi je jasno :)
suncicamala7
Posts: 5
Joined: 17/03/2015 11:53

#1210 Re: drzavni ispit

Post by suncicamala7 »

Imam dilemu oko javnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine koji imam položen i ispita općeg znanja na nivou Federacije. Da li je prilikom prijave na konkurs u kantonalnom odnosno federalnom nivou priznat javni ispit? Imam čak i stručni položen, ali nemam ovaj ispit općeg znanja.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#1211 Re: drzavni ispit

Post by funeral blues »

P308 wrote:Moje iskustvo sa ispita u Ministarstvu pravde sa detaljima i sitnicama koje su mene najvise zanimali ali ih nigdje nisam uspio naci pa mozda jos nekim ludim ljudima poput mene ove informacije dobro dodju :D

U 17 sati pocinje pismeni dio ispita i pise se rjesenje (u nasem slucaju o godisnjem odmoru). Primjer rjesenja mozete pogledati u prirucniku. Obratiti paznju na elemente koje rjesenje treba sadrzavati (a cak vam zapisnicar objasni doslovno u detalje kako treba da izgleda prije nego sto pocnete). Taj dio ispita svi prodju bez vecih problema a u jednom trenutku jedan od clanova komisije cak i ustane da obidje i pomogne ako treba. Radi se 45 minuta ali svi su zavrsili za manje od pola sata.

Nakon toga vas zamole da napustite salu i sacekate ispred. Nakon nekih 20 minuta pocinje usmeni dio ispita a ulazi jedno po jedno. Dakle nema odgovaranja pred drugim kandidatima, sto je meni recimo olaksavajuca okolnost jer imam tremu od "javnog nastupa" :D Medjutim, uzimajuci u obzir da je ispit javan i da osim kandidata svi drugi mogu prisustvovati istom, nama su prisustvovale dvije osobe koje su dosle a koje ispit trebaju polagati u buducnosti. Ipak sjede dosta dalje od vas pa meni nisu smetali. Sreca pa ih je bilo samo dvoje :D

Usmeni ispit - meni prestrasan :D Ali ja sam tremaros tako da zaista nisam objektivan. :D Kod nas su bila cetiri clana komisije (jedno je ispitivalo dvije oblasti). Svi postave po 3 pitanja i trude se da ne peglaju previse iako ponekad dodaju jos ponesto, cisto da izvuku sto vise iz vas. Dva od cetiri clana komisije su se IZUZETNO trudila da pomognu gdje god da zapne i HVALA im do neba na tome :D U svakom slucaju clanovi komisije su maksimalno korektni i u cilju im je da polozite. Ne morate znati sve napamet niti govoriti doslovno onako kako je napisano u knjizi, a oprosteno je ako ponesto i ne znate. Bilo je skoro 20 sati kada sam izasao sa ispita koji sam, na svu srecu, uspjesno polozio :D Na licu mjesta vam kazu da li ste polozili ili ne. Meni je ovo bio straaaaaaaasan stres i ne mogu vam opisati kakvo olaksanje sam osjetio kad su mi rekli da sam polozio. Ma ni na odbrani diplomskog se nisam osjecao ovako :D Danima mi je bilo muka i nisam mogao funkcionisati :D

Mislim da su za svaku oblast imali pripremljno jedno desetak pitanja koja su vrtili izmedju kandidata tako da su nas skoro sviju pitali isto sa minimalnim izmjenama. Dok ovom pisem, prirucnik nije uz mene tako da cu, ukoliko se sjetim, pitanja ispisati naknadno. Moram malo prelistati da bih se sjetio.

Eto, nadam se da sam pomogao bar malo. :) Sretno svima koju budu polagali u narednom periodu.
Hvala ti sto si podijelio to iskustvo ovako javno.
Ako mognes da postavis pitanja koja si imao, javno ili u pp...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1212 Re: drzavni ispit

Post by Rockefeller »

I ja iduci mjesec polazem pismeni drzavni na njemackom jeziku.

:zoka:
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1213 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

suncicamala7 wrote:Imam dilemu oko javnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine koji imam položen i ispita općeg znanja na nivou Federacije. Da li je prilikom prijave na konkurs u kantonalnom odnosno federalnom nivou priznat javni ispit? Imam čak i stručni položen, ali nemam ovaj ispit općeg znanja.
Ako imaš stručni za ispit općeg znanja te niko neće pitati.
suncicamala7
Posts: 5
Joined: 17/03/2015 11:53

#1214 Re: drzavni ispit

Post by suncicamala7 »

Evo provjerila sam ako koga zanima: Polozen Javni ispit u institucijama BiH iskljucuje polaganje Ispita opceg znanja na nivou Federacije. A Strucni ispit iz bilo koje oblasti ne iskljucuje. :-)
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1215 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

suncicamala7 wrote:Evo provjerila sam ako koga zanima: Polozen Javni ispit u institucijama BiH iskljucuje polaganje Ispita opceg znanja na nivou Federacije. A Strucni ispit iz bilo koje oblasti ne iskljucuje. :-)
Stručni upravni ispit je iznad svih ostalih. Kad ga jednom položiš ne trebaš izlaziti ni na jedan javni ili ispit općeg znanja. Ja govorim o stručnom upravnom ispitu koji se polaže u Ministarstvu pravde BiH i plaća se 400 KM, bez izuzetka. Ne znam na koji ti misliš.
Darko12
Posts: 73
Joined: 15/02/2012 13:44

#1216 Re: drzavni ispit

Post by Darko12 »

Imam par jednostavnih pitanja vezano za ovu tematiku i molim da mi ne odgovaraju osobe koje imaju neprovjerene i poluinformacije.

Zanima me polaganje strucnog upravnog ispita na nivou FBIH.
Jasno mi je da strucni ispit zamjenjuje ispit opceg znanja, ali me zanima ako polozim strucni upravni ispit pri Ministarstvu pravde FBIH da li taj ispit zamijenjuje svaki drugi strucni ispit koji se polaze pri konkursnoj proceduri. Ne zelim naravno dati 400 maraka i opet polagati nekakve ispite.

I da li mi neko moze postaviti relevantne propise iz ove materije.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1217 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

Ovdje se miješaju stručni upravni ispit i stručni ispit, koji je sastavni dio konkursne procedure koja ide sljedećim redom - javni ispit, stručni ili pismeni dio ispita (pitanja vezana za konkretno radno mjesto) i intervju. Ukoliko kandidat dostavi rješenje o položenom stručnom upravnom ispitu, oslobođen je polaganja javnog ispita i to je to. Naravno da mora izaći na stručni ispit pa onda na intervju. Na osnovu čega će biti ocijenjen?
suncicamala7
Posts: 5
Joined: 17/03/2015 11:53

#1218 Re: drzavni ispit

Post by suncicamala7 »

badalpur wrote:
suncicamala7 wrote:Evo provjerila sam ako koga zanima: Polozen Javni ispit u institucijama BiH iskljucuje polaganje Ispita opceg znanja na nivou Federacije. A Strucni ispit iz bilo koje oblasti ne iskljucuje. :-)
Stručni upravni ispit je iznad svih ostalih. Kad ga jednom položiš ne trebaš izlaziti ni na jedan javni ili ispit općeg znanja. Ja govorim o stručnom upravnom ispitu koji se polaže u Ministarstvu pravde BiH i plaća se 400 KM, bez izuzetka. Ne znam na koji ti misliš.
Evo objasnicu: Kada npr. Elektroinzinjer ili Arhitekta ili Mašinski inžinjer diplomira, nakon određenog vremena polaže Stručni ispit iz svoje oblasti kako bi imao validan potpis na projektima. Prilikom polaganja tog ispita polaže se i opći dio, a to je pravni dio uokviru  stručnih ispita iz oblasti arhitekture, građevinarstva,elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja. E taj ispit se zove Strucni ispit i nema veze sa Stručnim upravnim.
Zato sam pitala da li su ljudi oslobođeni polaganja IOZ obzirom da ovaj uključuje sve oblasti kao i na IOZ. Nazvala sam ADS i rekli su mi da samo Javni ispit polozen na nivou države BiH kao i Stručni upravni isključuju polaganje IOZ na nivou Federacije.
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#1219 Re: drzavni ispit

Post by mistek »

Ova godina iskustva koja je uslov za stručni upravni ispit može biti bilo gdje ostvarena? Ako sam 10 mjeseci radio pripravnički u državnoj instituciji i onda dobio normalan posao u privatnom sektoru, mogu regularno to polagati nakon što odradim ovamo 2 mjeseca?

I kakvom potvrdom se dokazuje iskustvo? Ili je i tu iskustvo samo šuplja i ustvari možeš donijeti papir, a da nisi ni radio? :-D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1220 Re: drzavni ispit

Post by P308 »

mistek wrote:Ova godina iskustva koja je uslov za stručni upravni ispit može biti bilo gdje ostvarena? Ako sam 10 mjeseci radio pripravnički u državnoj instituciji i onda dobio normalan posao u privatnom sektoru, mogu regularno to polagati nakon što odradim ovamo 2 mjeseca?

I kakvom potvrdom se dokazuje iskustvo? Ili je i tu iskustvo samo šuplja i ustvari možeš donijeti papir, a da nisi ni radio? :-D
Nije bitno gdje si stekao iskustvo sve dok na potvrdi pise da si radio poslove sa VSS sa tacno naznacenim datumom od kojeg do kojeg perioda. Ja sam takodjer radio u dvije razlicite firme i iz obje dostavio potvrdu (jedna drzavna, jedna privatna) i nije bilo nikakvih problema.
Potvrda naravno mora imati pecat poslodavca koji je istu izdao.
selma_sg
Posts: 1
Joined: 02/08/2018 11:39

#1221 Re: drzavni ispit

Post by selma_sg »

Molim vas, ako je neko u skorije vrijeme polagao ispit opceg znanja u ADSFBiH, da mi odgovori na par pitanja.
Nakon koliko dana od zatvaranja konkursa bude ovaj ispit? Da li ima i usmeni i pismeni dio?
Hvaaalaaaa
Piroga
Posts: 3
Joined: 26/11/2017 21:57

#1223 Re: drzavni ispit

Post by Piroga »

Pozdrav ljudi,,,,može li mala pomoć oko državnog ispita?
Krenuo sam da učim pravnio dio ispita i čuh :) da na pismenom radimo neko obrazloženje nekih odluka, da trebamo napisati neko rješenje? Odakle šta kako? pomagajte :shock: :?:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1224 Re: drzavni ispit

Post by P308 »

Piroga wrote:Pozdrav ljudi,,,,može li mala pomoć oko državnog ispita?
Krenuo sam da učim pravnio dio ispita i čuh :) da na pismenom radimo neko obrazloženje nekih odluka, da trebamo napisati neko rješenje? Odakle šta kako? pomagajte :shock: :?:

Pisalo se o tome vise puta a cak imas i moj post iz aprila mjeseca na istoj stranici, gore iznad. Pise se rjesenje, mi smo dobili rjesenje o koristenju godisnjeg odmora (mislim da gotovo uvijek to bude zadatak). Pise se 45 minuta. Primjer imas u knjizi. Mislim da to svi poloze, tako da nema razloga za brigu, najbitnije je da dobro naucis za usmeni. Sretno.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#1225 Re: drzavni ispit

Post by mini2 »

pozdrav, (izvinjavam se, znam da se ne tiče baš teme moje pitanje)
u ovim konkursima koje sprovodi ADSFBiH sam primijetila da, konkretno za poziciju stručnog saradnika se konkursom zahtijeva radni staž, a ne radno iskustvo kao u konkursima ADSBiH... imam godinu radnog iskustva jer sam volontirala u struci, to znači da uopće ne mogu predavati na konkurse koje oglasi ADSFBiH?
Last edited by mini2 on 23/10/2018 21:59, edited 1 time in total.
Post Reply