drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1176 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:29, edited 1 time in total.
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1177 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:28, edited 1 time in total.
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1178 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:27, edited 1 time in total.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#1179 Re: drzavni ispit

Post by didzej1602 »

ognjenaptica wrote:
didzej1602 wrote:

Dostavljaš diplomu prvog ciklusa.
reba li dostaviti i dodatak diplomi (u pitanju je I ciklus sa 180 ECTS, trogodišnji studij)?

Djevojko, hvala ti. Svaka ti čast! :thumbup:
Koliko vidim u konkursu ne traže dodatak, tako da to ne dostavljaš. Samo kopiju diplome i potvrdu o iskustvu i koliko vidim za poznavanje rada na računarima. :) Nema na čemu, drago mi je ako sam pomogla :)
User avatar
MrNobody
Posts: 33
Joined: 15/12/2013 14:02

#1180 Re: drzavni ispit

Post by MrNobody »

Dostavljajte sve što imate od dokumenata i dodatak diplomi i potvrde o poznavanju engleskog i rada na računaru. Posebno ako imate kakve potvrde da vam je roditelj pripadnik boracke populacije, da vam se ne desi kao meni da zbog ove potvrde, koju nisam dostavio uz dokumentaciju, izgubite posao, odnosno meni je odbor za zalbe ponistio rjesenje o imenovanju, jer nisam ovu potvrdu dostavio odmah uz ostalu trazenu dokumentaciju.
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1181 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:26, edited 1 time in total.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7748
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1182 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

ognjenaptica wrote:Pozdrav :)
Poslala sam prijavu na konkurs ADS FBIH. Zanima me kakva je dalja procedura? Primijetila sam da na stranici ADS FBIH objavljuju termine polaganja IOZ, ali ne i imena kandidata koji pristupaju polaganju. Da li Agencija poziva kandidate usmeno ili pismeno da pristupe polaganju, odnosno da li šalju odbijenicu i razlog odbijanja pismeno na kućnu adresu? Hvala.
Mene niko nije obavijestio, nego sam ih nazvao da mi potvrde da li se nalazim na spisku za poloaganje.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#1183 Re: drzavni ispit

Post by didzej1602 »

ognjenaptica wrote:Pozdrav :)
Poslala sam prijavu na konkurs ADS FBIH. Zanima me kakva je dalja procedura? Primijetila sam da na stranici ADS FBIH objavljuju termine polaganja IOZ, ali ne i imena kandidata koji pristupaju polaganju. Da li Agencija poziva kandidate usmeno ili pismeno da pristupe polaganju, odnosno da li šalju odbijenicu i razlog odbijanja pismeno na kućnu adresu? Hvala.
Ja sam se dva puta prijavljivala za IOZ i oba puta su me obavijestili telefonski. Ali prati i online, stave obavijest o polaganju i na web stranicu, obično budu dvije grupe zavisno od početnog slova prezimena, tako je bar kod mene bilo :)
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#1184 Re: drzavni ispit

Post by Opal_89 »

Polozila sam strucni ispit u Ministarstvu pravde sa SSS u medjuvremenu sam stekla uslov da polazem i sa VSS ali bih to pokusala preko ADS FBiH. Da li bi mi oni priznali ranije polozene predmete tako da mi ostane samo onaj drugi dio za polaganje?
ifaufa
Posts: 49
Joined: 05/12/2012 09:41

#1185 Re: drzavni ispit

Post by ifaufa »

Zdravo, imam pitanje vezano za polaganje ispita u ADS BiH, kako se prijaviti za polaganje? Da li se ceka da raspisu konkurs za neko odredeno mjesto, pa se treba prijaviti i ako zadovoljavas uvjete oni te pozovu da polazes? Mozda sam ja pogresno shvatila..i da li se moze polagati mimo konkursa za posao? Hvala puno.
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#1186 Re: drzavni ispit

Post by negredo »

Pozdrav. Ako sam polozio pravosudni ispit i konkurisem na poziciju strucnonog saradnika, konkretno evo, sudski strucni savjetnik u Vrhovnom sudu FBiH, da li polazem taj strucni ispit, i iz koje oblasti? hvala .
ifaufa
Posts: 49
Joined: 05/12/2012 09:41

#1187 Re: drzavni ispit

Post by ifaufa »

negredo wrote:Pozdrav. Ako sam polozio pravosudni ispit i konkurisem na poziciju strucnonog saradnika, konkretno evo, sudski strucni savjetnik u Vrhovnom sudu FBiH, da li polazem taj strucni ispit, i iz koje oblasti? hvala .

Član 13.
(Pravo na oslobađanje i priznavanje)


Javni ispit nije dužno polagati:
a) lice koje je na bilo kom nivou vlasti pred nadležnim organom uprave u BiH, položilo za visoku školsku spremu stručni upravni ispit, javni ispit, ispit općeg znanja, odnosno ispit koji odgovara pobrojanim ispitima;
b) lice koje je na bilo kom nivou vlasti, pred nadležnim organom uprave u BiH položilo pravosudni ispit;
c) lice koje je oslobođeno od obaveze polaganja stručnog upravnog ispita za visoku stručnu spremu ili javnog ispita odlukom nadležnog organa u skladu sa propisima;
d) magistri i doktori pravnih nauka, docenti i profesori pravnih fakulteta u BiH, te magistri i doktori društvenih nauka iz oblasti ustavno pravo, upravno pravo ili radno pravo;
e) lice koje je položilo stručni ispit u okviru druge struke za visoku stručnu spremu pred nadležnim organom uprave, ukoliko je po tom osnovu nadležni organ donio rješenje kojim se oslobađa obaveze polaganja stručnog upravnog ispita na nivou BiH.

Oslobođen si. Samo dostavi uvjerenje da imas polozen pravosudni.
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#1188 Re: drzavni ispit

Post by negredo »

ifaufa wrote:
negredo wrote:Pozdrav. Ako sam polozio pravosudni ispit i konkurisem na poziciju strucnonog saradnika, konkretno evo, sudski strucni savjetnik u Vrhovnom sudu FBiH, da li polazem taj strucni ispit, i iz koje oblasti? hvala .

Član 13.
(Pravo na oslobađanje i priznavanje)


Javni ispit nije dužno polagati:
a) lice koje je na bilo kom nivou vlasti pred nadležnim organom uprave u BiH, položilo za visoku školsku spremu stručni upravni ispit, javni ispit, ispit općeg znanja, odnosno ispit koji odgovara pobrojanim ispitima;
b) lice koje je na bilo kom nivou vlasti, pred nadležnim organom uprave u BiH položilo pravosudni ispit;
c) lice koje je oslobođeno od obaveze polaganja stručnog upravnog ispita za visoku stručnu spremu ili javnog ispita odlukom nadležnog organa u skladu sa propisima;
d) magistri i doktori pravnih nauka, docenti i profesori pravnih fakulteta u BiH, te magistri i doktori društvenih nauka iz oblasti ustavno pravo, upravno pravo ili radno pravo;
e) lice koje je položilo stručni ispit u okviru druge struke za visoku stručnu spremu pred nadležnim organom uprave, ukoliko je po tom osnovu nadležni organ donio rješenje kojim se oslobađa obaveze polaganja stručnog upravnog ispita na nivou BiH.

Oslobođen si. Samo dostavi uvjerenje da imas polozen pravosudni.
Hvala puno, svako dobro. :)
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#1189 Re: drzavni ispit

Post by LikoZeko »

Pozdrav,

kakve ja prednosti imam ukoliko polozim strucni ispit. zavrsio sam saobracajni fakultet i imam dvije godine iskustva u struci.

laicki receno, sta ja imam od toga.
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1190 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:26, edited 1 time in total.
durnalist
Posts: 46
Joined: 25/09/2012 22:10

#1191 Re: drzavni ispit

Post by durnalist »

Prilikom ispunjavanja prijavnog obasca za ispit općeg znanja, što ste napisali pod 6 gdje je pitanje "strani jezik kao nastavni predmet na fakultetu DA, prijepis ocjena broj... i datum...."

trenutno živim u gradu daleko od grada u kojem sam studirala pa mi se neda bas ići na fax da izvadim taj prijepis ocjena :( razmišljam da li bi moglo tu umjesto prijepisa ocjena priložiti se d :( dodatak diplomi kopiran i ovjeren, iz kojeg se također vidi strani jezik i ocjena :?

Koliko sam shvatila sa stranice ADS FBIH prilikom prijave na konkurs poslati samo ispunjen prijavni obrazac i potvrdu onu o radnom stažu poslije VSS, je li tako? A tek u daljoj konkurskoj proceduri se šalju dokazi o ispunjavanju posebnih uvjeta konkursa?
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#1192 Re: drzavni ispit

Post by ptičica »

durnalist wrote:Prilikom ispunjavanja prijavnog obasca za ispit općeg znanja, što ste napisali pod 6 gdje je pitanje "strani jezik kao nastavni predmet na fakultetu DA, prijepis ocjena broj... i datum...."

trenutno živim u gradu daleko od grada u kojem sam studirala pa mi se neda bas ići na fax da izvadim taj prijepis ocjena :( razmišljam da li bi moglo tu umjesto prijepisa ocjena priložiti se d :( dodatak diplomi kopiran i ovjeren, iz kojeg se također vidi strani jezik i ocjena :?

Koliko sam shvatila sa stranice ADS FBIH prilikom prijave na konkurs poslati samo ispunjen prijavni obrazac i potvrdu onu o radnom stažu poslije VSS, je li tako? A tek u daljoj konkurskoj proceduri se šalju dokazi o ispunjavanju posebnih uvjeta konkursa?
Prilikom prijave na konkurs trebas osim ispunjenog obrasca i potvrde o radnom iskustvu, predati diplomu, potvrdu o poznavanju rada na racunaru i poznavanju stranog jezika (ako se trazi oglasom). Ako ti fali bilo koji od tih dokumenata, prijava se ne uzima u obzir.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#1193 Re: drzavni ispit

Post by didzej1602 »

durnalist wrote:Prilikom ispunjavanja prijavnog obasca za ispit općeg znanja, što ste napisali pod 6 gdje je pitanje "strani jezik kao nastavni predmet na fakultetu DA, prijepis ocjena broj... i datum...."

trenutno živim u gradu daleko od grada u kojem sam studirala pa mi se neda bas ići na fax da izvadim taj prijepis ocjena :( razmišljam da li bi moglo tu umjesto prijepisa ocjena priložiti se d :( dodatak diplomi kopiran i ovjeren, iz kojeg se također vidi strani jezik i ocjena :?

Koliko sam shvatila sa stranice ADS FBIH prilikom prijave na konkurs poslati samo ispunjen prijavni obrazac i potvrdu onu o radnom stažu poslije VSS, je li tako? A tek u daljoj konkurskoj proceduri se šalju dokazi o ispunjavanju posebnih uvjeta konkursa?
Za jezik nisam sigurna, najbolje da nazoveš ADS i pitaš njih. A što se tiče prijave na konkurs, došlo je do izmjene procedure prilikom prijave na konkurse, zavisi da li imaš položen ispit općeg znanja ili ne. Ako nemaš, dostavljaš popunjen prijavni obrazac i dokaz o radnom stažu, a ako si položila IOZ onda dostavljaš samo popunjen obrazac.
Ja sam se u decembru prijavljivala na konkurs da bih položila IOZ i slala sam prijavu i uvjerenje o pripravničkom, sve je bilo ok :) Sretno!
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1194 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:25, edited 1 time in total.
User avatar
lugarin
Posts: 47
Joined: 06/06/2007 11:01
Location: Mostar

#1195 Re: drzavni ispit

Post by lugarin »

Ima li ko da je u skorije vrijeme polagao u drzavnom ministarstvu pravde, ako moze da kaze koje pitanje (cisto da vidim u kojoj formi su pitanja, tj. jesu li to podnaslovi kao pitanja ili se izvlace pitanja iz pasusa). Takodje, zanima me da li je dovoljno jednom recenicom ili se mora malo opsirnije. Svaki odgovor je dragocjen, hvala. :)
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#1196 Re: drzavni ispit

Post by valter.ba »

Ima li neko skriptu za stručni upravni na državnom nivou? I mene zanima koliko detaljno ispituju, ima li razlike za SSS i VSS? Unaprijed se zahvaljujem :)
amrq7u
Posts: 166
Joined: 26/01/2016 20:00
Location: Sarajevo

#1197 Re: drzavni ispit

Post by amrq7u »

Interesuje me kad mogu početi sa polaganjem državnog ispita za vozača. Je li se to završava ovdje u Sarajevu u Saobraćajnoj školi? Počinje li kad i redovna nastava? Koliko vremenski traje polaganje? Završavam mašinsku školu, smjer konstruktor na računaru. Koliko će me okvirno izaći otprilike da li zna neko? Ili je bolje u Širokom?

lp
User avatar
liaar
Posts: 3780
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#1198 Re: drzavni ispit

Post by liaar »

amrq7u wrote:Interesuje me kad mogu početi sa polaganjem državnog ispita za vozača. Je li se to završava ovdje u Sarajevu u Saobraćajnoj školi? Počinje li kad i redovna nastava? Koliko vremenski traje polaganje? Završavam mašinsku školu, smjer konstruktor na računaru. Koliko će me okvirno izaći otprilike da li zna neko? Ili je bolje u Širokom?

lp
Brat je to završio ovdje u Sarajevu sve, dobio diplomu iz Širokog. Oko 1500 KM, radiš test skoro pa isti kao i onaj kod polaganja.
amrq7u
Posts: 166
Joined: 26/01/2016 20:00
Location: Sarajevo

#1199 Re: drzavni ispit

Post by amrq7u »

liaar wrote:
amrq7u wrote:Interesuje me kad mogu početi sa polaganjem državnog ispita za vozača. Je li se to završava ovdje u Sarajevu u Saobraćajnoj školi? Počinje li kad i redovna nastava? Koliko vremenski traje polaganje? Završavam mašinsku školu, smjer konstruktor na računaru. Koliko će me okvirno izaći otprilike da li zna neko? Ili je bolje u Širokom?

lp
Brat je to završio ovdje u Sarajevu sve, dobio diplomu iz Širokog. Oko 1500 KM, radiš test skoro pa isti kao i onaj kod polaganja.
hvala ti
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#1200 Re: drzavni ispit

Post by Murphy90 »

U novom prijavnom obrascu ADSFBiH pod tačkom 3.obrazovanje kandidata nalazi se ova tabela.

3. OBRAZOVANJE KANDIDATA:

NAZIV I SJEDIŠTE USTANOVE KOJA JE IZDALA DIPLOMU: (navesti grad i državu)
NAZIV ZAVRŠENOG FAKULTETA:
VRSTA/SISTEM VISOKOG OBRAZOVANJA:
STEČENO ZVANJE - VII VSS
DATUM DIPLOMIRANJA
DATUM IZDAVANJA I BROJ DIPLOME

STEČENO ZVANJE SA 180 ECTS BODOVA
DATUM DIPLOMIRANJA
DATUM IZDAVANJA I BROJ DIPLOME
STEČENO ZVANJE SA 240 ECTS BODOVA
DATUM DIPLOMIRANJA
DATUM IZDAVANJA I BROJ DIPLOME

U uputstvu za popunavanje prijavnog obrasca stoji da prvih 6 rubrika ne trebaju popunjavati oni koji su završili po Bolonjskom sistemu, te da bolonjci sa 240 ECTS bodova popunjavaju samo zadnje 3 rubrike, što mi se ne čini logičnim iz razloga što onda ne bi bila navedena ustanova koja je izdala diplomu, te sistem visokog obrazlovanja.

Može li mi neko pojasniti da li mi bolonjci trebamo ispunjavati ove rubrike, unaprijed hvala.
http://www.adsfbih.gov.ba/uploaded/prij ... rijava.pdf
Post Reply