drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1151 Re: drzavni ispit

Post by Sociolog »

use your illusion wrote:
Idemedosumom wrote:Stručni ispit ti je filter koji treba oboriti one koji nemaju štelu. U mom slučaju su recimo, na stranicu tek nekih 5-6 dana prije samog ispita postavili literaturu iz koje će pitanja biti. Poslije pismenog dijela odma je slijedio i usmeni dio.

Nikakve koristi od položenog stručnog ispita nemamo ako nas ne prime na posao. Ako bi kojim slučajem osoba koja je primljena ned'o Bog preminula, zatim se odmah ponovo raspisao konkurs za isto radno mjesto, ti bi ponovo morao polagati taj isti stručni. Dakle, za razliku od položenog ioz, ovaj stručni je "jednokratan".
Sve to znam...samo me zanima kako izgleda intervju da otprilike imam predstavu..je li ti daju neki zadatak da rijesis vezano za to konkretno radno mjesto ( tipa rjesenje i sl.) ili je to samo usmeno(veebalno)
Pozz, jedno glupo pitanje? Jeli se, iko uspio zaposliti kao strucni saradnik , s bakaureat diplomom, prvog ciklusa, u Institucijama?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7747
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1152 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

Iako lično ne poznajem osobe - svi konkursi za koje sam ja predavao su tražili 180 ects bodova iz odgovarajuće struke za stručnog saradnika, u SBK. U prosvjeti je 240 minimum (za učiteljicu).
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1153 Re: drzavni ispit

Post by Sociolog »

Opstine, ministarstva na lokalnom nivou?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7747
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1154 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

Ministarstva pri kanton: evropske integracije, privreda i tako to.
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#1155 Re: drzavni ispit

Post by wickerman »

use your illusion wrote:
Idemedosumom wrote:Stručni ispit ti je filter koji treba oboriti one koji nemaju štelu. U mom slučaju su recimo, na stranicu tek nekih 5-6 dana prije samog ispita postavili literaturu iz koje će pitanja biti. Poslije pismenog dijela odma je slijedio i usmeni dio.

Nikakve koristi od položenog stručnog ispita nemamo ako nas ne prime na posao. Ako bi kojim slučajem osoba koja je primljena ned'o Bog preminula, zatim se odmah ponovo raspisao konkurs za isto radno mjesto, ti bi ponovo morao polagati taj isti stručni. Dakle, za razliku od položenog ioz, ovaj stručni je "jednokratan".
Sve to znam...samo me zanima kako izgleda intervju da otprilike imam predstavu..je li ti daju neki zadatak da rijesis vezano za to konkretno radno mjesto ( tipa rjesenje i sl.) ili je to samo usmeno(veebalno)
Intervju ti izgleda tako da se prvo predstavis i kaze gdje si i sta si radio.
Onda te poslije pitaju pitanja iz zakona i to obicno zakona koji se tice konkretno te institucije. U biti imaju 5-6 pitanja kojeg pitaju prvog i stotog kandidata,tako da u biti samo oni koji prvi udju mogu slabije znati od ovih ostalih. Generalno nemas razlike u znanju kandidata jer svi su prepisali na pismenom jedni od drugih, a na usmenom su svi isto odgovorili. Jedina je razlika kad dobijes plavu kovertu da si odbijen na rang listi bude sin ili cerka direktora neke ustanove, drzavne firme ili ministra.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1156 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

Sociolog wrote:
use your illusion wrote:
Idemedosumom wrote:Stručni ispit ti je filter koji treba oboriti one koji nemaju štelu. U mom slučaju su recimo, na stranicu tek nekih 5-6 dana prije samog ispita postavili literaturu iz koje će pitanja biti. Poslije pismenog dijela odma je slijedio i usmeni dio.

Nikakve koristi od položenog stručnog ispita nemamo ako nas ne prime na posao. Ako bi kojim slučajem osoba koja je primljena ned'o Bog preminula, zatim se odmah ponovo raspisao konkurs za isto radno mjesto, ti bi ponovo morao polagati taj isti stručni. Dakle, za razliku od položenog ioz, ovaj stručni je "jednokratan".
Sve to znam...samo me zanima kako izgleda intervju da otprilike imam predstavu..je li ti daju neki zadatak da rijesis vezano za to konkretno radno mjesto ( tipa rjesenje i sl.) ili je to samo usmeno(veebalno)
Pozz, jedno glupo pitanje? Jeli se, iko uspio zaposliti kao strucni saradnik , s bakaureat diplomom, prvog ciklusa, u Institucijama?
U institucijama se jedino i iskljucivo mozes zaposliti štelom, nebitno kakvu diplomu imaš.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1157 Re: drzavni ispit

Post by victom »

U institucijama se jedino i iskljucivo mozes zaposliti štelom, nebitno kakvu diplomu imaš.
:thumbup:
u 95% slučajeva. U 5% slučajeva nekad stvarno trebaju nekog ko zna i hoće raditi posao. :D
Last edited by victom on 01/03/2021 05:07, edited 2 times in total.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1158 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

victom wrote:
U institucijama se jedino i iskljucivo mozes zaposliti štelom, nebitno kakvu diplomu imaš.
:thumbup:
u 95% slučajeva. U 5% slučajeva nekad stvarno trebaju nekog ko zna i hoće raditi posao. :D
U 100 posto slučajeva! Garantujem. Sad su se sjetili da štele i druga mjesta.
skocko13
Posts: 1
Joined: 13/06/2017 15:12

#1159 Re: drzavni ispit

Post by skocko13 »

Pozdrav je li istina kad se polozi jednom ispit općeg znanja na federalnom nivou on ubuduće važi za sve konkurse tj. ne mora se vise polagat. A na drzavnom nivou mora se poloagat svaki konkurs? :roll:
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1160 Re: drzavni ispit

Post by use your illusion »

[quote="skocko13"]Pozdrav je li istina kad se polozi jednom ispit općeg znanja na federalnom nivou on ubuduće važi za sve konkurse tj. ne mora se vise polagat. A na drzavnom nivou mora se poloagat svaki konkurs? :roll:[
Istina je :)
amber1
Posts: 3
Joined: 01/03/2017 20:03

#1161 Re: drzavni ispit

Post by amber1 »

Pozdrav, da li je neko mozda u skorije vrijemw polagao strucni ispit za zemljisnoknjizne referente, pa me zanimaju iskustva, nacin ispitivanja .... unaprojed hvala
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#1162 Re: drzavni ispit

Post by Murphy90 »

Na novom prijemnom obrascu Agencije za državnu službu FBiH pod tačkom 4.Ispit profesionalne nadogradnje/usavršavanja je navedeno sljedeće: " Ako imate položen ispit profesionalne nadogradnje, naznačite koji (označite sa X, ili podebljajte ili zaokružite):

□ NE, nemam položen ispit
□ DA, položen Javni ispit, broj:______________________ datum: _______________ izdat od ADS BiH.
□ DA, položen Ispit općeg znanja, broj:_______________ datum________________ izdat od ADS FBiH.
□DA, položen stručni upravni ispit, broj: ______________ datum________________ izdat od_______________.
□ DA, položen pravosudni ispit, broj:__________________datum________________ izdat od_______________.

Napomena: Kandidati koji dostave dokaz o položenom stručnom upravnom ispitu, javnom ispitu ili pravosudnom ispitu izuzimaju se od polaganja ispita općeg znanja."

Imam položen ispit općeg znanja pri Agenciji za državnu službu FBiH, međutim u napomeni je navedeno da su od polaganja ispita općeg znanja izuzeti oni kandidati koji dostave dokaz o položenom stručnom upravnom ispitu, javnom ispitu ili pravosudnom ispitu, dakle zanima me da li ovo znači da opet moram polagati ispit općeg znanja za ovaj konkretni konkurs ili će biti dovoljno da priložim uvjerenje o položenom ispitu općeg znanja.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1163 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

Murphy90 wrote:Na novom prijemnom obrascu Agencije za državnu službu FBiH pod tačkom 4.Ispit profesionalne nadogradnje/usavršavanja je navedeno sljedeće: " Ako imate položen ispit profesionalne nadogradnje, naznačite koji (označite sa X, ili podebljajte ili zaokružite):

□ NE, nemam položen ispit
□ DA, položen Javni ispit, broj:______________________ datum: _______________ izdat od ADS BiH.
□ DA, položen Ispit općeg znanja, broj:_______________ datum________________ izdat od ADS FBiH.
□DA, položen stručni upravni ispit, broj: ______________ datum________________ izdat od_______________.
□ DA, položen pravosudni ispit, broj:__________________datum________________ izdat od_______________.

Napomena: Kandidati koji dostave dokaz o položenom stručnom upravnom ispitu, javnom ispitu ili pravosudnom ispitu izuzimaju se od polaganja ispita općeg znanja."

Imam položen ispit općeg znanja pri Agenciji za državnu službu FBiH, međutim u napomeni je navedeno da su od polaganja ispita općeg znanja izuzeti oni kandidati koji dostave dokaz o položenom stručnom upravnom ispitu, javnom ispitu ili pravosudnom ispitu, dakle zanima me da li ovo znači da opet moram polagati ispit općeg znanja za ovaj konkretni konkurs ili će biti dovoljno da priložim uvjerenje o položenom ispitu općeg znanja.
Koliko mi je poznato, ispit općeg znanja se polaže za svaki konkurs na koji se prijavis ukoliko nemaš položen jedan od ova tri.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#1164 Re: drzavni ispit

Post by ovo_mi_je_nick »

Pa izuzet si od polaganja jer si polozio. Trebas samo prije odrzavanja ispita, za ostale kandidate koji nemaju polozen ispi, dostaviti uvjerenje da te evidentiraju da si "pristupio" ispitu i polozio ranije.

Ako ne prilozis dokaz onda te vode kao da si odustao od konkursne procedure.
_lucia_
Posts: 1
Joined: 24/10/2017 18:59

#1165 Re: drzavni ispit

Post by _lucia_ »

Pozdrav svima :)
Interesuje me da li je neko u skorije vrijeme polagao ili planira da polaze strucni upravni u ministarstvu? Nesto vise informacija o nacinu ispitivanja, da li su blic pitanja ili lekcijska, kakav je pismeni dio..??
Postove na ovu temu sam uglavnom procitala,mada uvijek ima dodatnih ptianja, a trenutno ucim iz prirucnika iz 2011.godine, pa me isto zanima da li je to dovoljno??

Hvala svima unaprijed
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#1166 Re: drzavni ispit

Post by Murphy90 »

Pa izuzet si od polaganja jer si polozio. Trebas samo prije odrzavanja ispita, za ostale kandidate koji nemaju polozen ispi, dostaviti uvjerenje da te evidentiraju da si "pristupio" ispitu i polozio ranije.

Ako ne prilozis dokaz onda te vode kao da si odustao od konkursne procedure.
Da li je dovoljno da pošaljem uvjerenje o položem ispitu općeg znanja uz dokumentaciji ili je neophodno da lično odem na dan održavanja ispita i odnesem uvjerenje?
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#1167 Re: drzavni ispit

Post by ovo_mi_je_nick »

Pojaviš se prije održavanja ispita i doneseš na uvid uvjerenje jer i tako se drugi krug ispita odmah radi (ko položi IOZ.
User avatar
Garak
Posts: 188
Joined: 06/10/2007 16:59

#1168 Re: drzavni ispit

Post by Garak »

Ispit položen u Brčko Distriktu, je li priznat u svim kantonima u Federaciji?
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#1169 Re: drzavni ispit

Post by hugollino »

Negdje sam pročitao ali ne mogu to naći ni potvrditi korz pravilnike. Da li doktori nauka moraju polagati državni ispit ili su oslobođeni?

Doktorirao sam u Hrvatskoj ali po bolonjskom sistemu!


Zanima me situacija i za Federaciju i za RS i za Brčko distrikt.

Hvala!
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1170 Re: drzavni ispit

Post by mk ultra »

hugollino wrote:Negdje sam pročitao ali ne mogu to naći ni potvrditi korz pravilnike. Da li doktori nauka moraju polagati državni ispit ili su oslobođeni?

Doktorirao sam u Hrvatskoj ali po bolonjskom sistemu!


Zanima me situacija i za Federaciju i za RS i za Brčko distrikt.

Hvala!
Doktori nauka po bilo kojem sistemu i magistri po starom sistemu su oslobođeni stručnog ispita
e ne znam sad, priznaje se i to iz HR, samo vjerujem treba neki prapir uz to
podnesi zahtjev
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1171 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:31, edited 1 time in total.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#1172 Re: drzavni ispit

Post by didzej1602 »

ognjenaptica wrote:Pozdrav svima! :)

Nedavno sam zavrsila volontiranje tj. strucno osposobljavanje i prvi put se prijavljujem na konkurs ADS FBIH. Imam neke nedoumice u vezi popunjavanja samog prijavnog obrasca i opcenito podnosenja prijave. Jedino radno iskustvo koje imam jeste kao volonter. Da li u rubrici 5. RADNO ISKUSTVO U STRUCI KAO VOLONTER/PRIPRAVNIK i rubrici 5.1. RADNI STAŽ U STRUCI NAKON STICANJA VSS, pisem jedno te isto, odnosno navodim podatke o volonterskom ili rubriku 5.1. ostavljam praznu? U konkursu je navedeno da se trazi radni staz od najmanje 1 godinu, a ja imam radno iskustvo, odatle nejasnoce.
Kada dostavljate trazenu dokumentaciju, ako imate diplomu o zavrsenom I ciklusu, kao i diplomu o zavrsenom II ciklusu, koju dostavljate, I, II ili obje?

Unaprijed hvala
Ja sam popunjavala samo rubriku - radno iskustvo kao volonter/pripravnik, ovo pod 5.1. sam ostavljala prazno. Zasad je bilo uvijek ok.
Dostavljaš diplomu prvog ciklusa.
Obrati pažnju na stranici adsfbih imaš obavijest vezanu za nova pravila prilikom prijavljivanja na konkurse, zavisno da li imaš položen ispit općeg znanja ili ne, ako nemaš dostavljaš prijavni obrazac i mislim potvrdu o iskustvu/stažu. Sretno :)
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1173 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

____
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:30, edited 1 time in total.
ognjenaptica
Posts: 15
Joined: 03/01/2018 12:46

#1174 Re: drzavni ispit

Post by ognjenaptica »

___
Last edited by ognjenaptica on 26/12/2020 16:29, edited 1 time in total.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#1175 Re: drzavni ispit

Post by didzej1602 »

ognjenaptica wrote:Umalo da zaboravim... Dakle, čisto da budem 100% sigurna, bez obzira na mjesto prebivališta, moguće je aplicirati na konkurse u svim kantonima?
Možeš na sve konkurse bez obzira na mjesto prebivališta.

Stečeno zvanje pišeš zvanje koje si stekla diplomom prvog ciklusa (dipl. pravnik u mom slučaju), znači pod 3. navodiš sve vezano za dodiplomski studij tj. osnovnu diplomu, a ispod imaš odjeljak naučna zvanja magistar nauka i doktor nauka, tu pišeš za II ciklus.
Pod 5 popunjavaš samo radno iskustvo kao volonter/pripravnik, i pod 5.3. napišeš samo 1 godina, 0 mj, 0 dana, kao ukupno radnog staža što imaš.
Što se tiče prepisa, misli se vjerovatno ukoliko si na fakultetu imala neki strani jezik pa si izvršila prepis te ocjene kao dokaz o poznavanju. Obično raja polaže informatiku ili engl jezik na fakultetu pa prepis te ocjene koriste za konkurs.
Ja to nisam popunjavala jer nisam polagala na fakultetu, imam diplomu za rad na računaru ali nema broja, tako da sam tu samo crticu stavila, navela sam datum izdavanja i ko je izdao, i bilo je sve ok :)
Post Reply