drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Svetlana
Posts: 155
Joined: 03/07/2007 21:04

#1 drzavni ispit

Post by Svetlana »

zanima ma koji su uslovi i gde se moze priajviti i polagati drzavni ispit za drzavnog sluzbenika
hvala
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2 Re: drzavni ispit

Post by melb26sa »

Svetlana wrote:zanima ma koji su uslovi i gde se moze priajviti i polagati drzavni ispit za drzavnog sluzbenika
hvala
Jesi gledala na http://www.ads.gov.ba?
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#3 Re: drzavni ispit

Post by nebojeplavo »

Taj ispit vise ne postoji u obliku kojem je postojao nekad, sad svaki drzvani sluzbenik prije postavljanja polaze ispit koji se sastoji iz tri dijela: javni ispit, pismeni i usmeni ispit (zadnja 2 su prilagodjena za svaku poziciju pojedinacno).
Jedino postoji mogucnost polaganja javnog ispita, koji je isti za sve sluzbenike, i kojeg polazes tako sto se prijavis na neki konkurs i polazes ga kao dio konkursne procedure :D
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#4 Re: drzavni ispit

Post by ninja-san »

Polagao sam prije 6 mjeseci.
Ako polazes na drzavnoj razini, prijavljujes se u Ministarstvu pravde BIH, koje ima komisiju za polaganje strucnog ispita.

Uglavnom, postoje dvije varijante prijavljivanja za polaganje.
Jedna je da ces svakako polagati u okviru konkursne procedure za neko radno mjesto a druga je da si vec uposlen a po zakonu ti firma trazi da u roku od 6 mjeseci polozis strucni ispit.

Placa se 400 KM, a prirucnik za polaganje imas na http://www.ads.gov.ba.

Komisija ne pegla puno i stalo im je da polozis, ali moras znati osnovne stvari....

Ne znam za koji drzavni ispit pitas, ali ovo sto treba za rad u organima uprave sada se zove Strucni ispit za rad u organima uprave....
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#5 Re: drzavni ispit

Post by amrica »

Sad je puno lakse, polaze se pismeno, prije bilo usmeno, 5 ispitivaca svaki po 3 pitanja, nemas vremena da razmisljlas, nego odmah moras odgovarati, a iza sjedi 20-30 "slusaca". I dobro su peglali, fakat se moralo sve znati.
Svetlana
Posts: 155
Joined: 03/07/2007 21:04

#6 Re: drzavni ispit

Post by Svetlana »

zanima me konkretno za oblast finansija, obzirom da sam ekonomista, da li se to polaze preko ministarstva finansija ili sve ide preko ministarstva pravde
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#7 Re: drzavni ispit

Post by amrica »

Taj ispit koji se zove i drzavni ili strucni, zasnovan je na pravu, polaze se Ustav, ustrojstvo drzave, entiteta, nadleznosti raznih nivoa vlasti, kancelarijsko poslovanje.... Tako je bar bilo kad sam ja polagala. I ja sam ekonomista, ali sam polagala zajedno sa DGS-om, pilotima, pravnicima, ....
User avatar
Princ_Caspian
Posts: 6
Joined: 05/04/2008 17:44

#8 Re: drzavni ispit

Post by Princ_Caspian »

ninja-san wrote:Polagao sam prije 6 mjeseci.
Ako polazes na drzavnoj razini, prijavljujes se u Ministarstvu pravde BIH, koje ima komisiju za polaganje strucnog ispita.

Uglavnom, postoje dvije varijante prijavljivanja za polaganje.
Jedna je da ces svakako polagati u okviru konkursne procedure za neko radno mjesto a druga je da si vec uposlen a po zakonu ti firma trazi da u roku od 6 mjeseci polozis strucni ispit.

Placa se 400 KM, a prirucnik za polaganje imas na http://www.ads.gov.ba.

Komisija ne pegla puno i stalo im je da polozis, ali moras znati osnovne stvari....

Ne znam za koji drzavni ispit pitas, ali ovo sto treba za rad u organima uprave sada se zove Strucni ispit za rad u organima uprave....

Kakvih 400Km??

Ja sam ga polozila rposle godine tako sto sam se prijavila na neki konkurs za koji sam imala uvjete naravno, pa su me pozvali da polazem javni ispit.

To moraju da urade i ne placa se...CCCC sto ne mogu ovih dezinformacija.

Anyways, PRIJAVI SE NA KONKURS I POLAŽI.

Imas na ads.gov.ba sve, imas i javni online, sto su zapravo pitanja koja budu na ispitu, predlazem ti da po njima spremis.
Lilana
Posts: 67
Joined: 26/05/2008 13:13

#9 Re: drzavni ispit

Post by Lilana »

Princ_Caspian wrote:
ninja-san wrote:Polagao sam prije 6 mjeseci.
Ako polazes na drzavnoj razini, prijavljujes se u Ministarstvu pravde BIH, koje ima komisiju za polaganje strucnog ispita.

Uglavnom, postoje dvije varijante prijavljivanja za polaganje.
Jedna je da ces svakako polagati u okviru konkursne procedure za neko radno mjesto a druga je da si vec uposlen a po zakonu ti firma trazi da u roku od 6 mjeseci polozis strucni ispit.

Placa se 400 KM, a prirucnik za polaganje imas na http://www.ads.gov.ba.

Komisija ne pegla puno i stalo im je da polozis, ali moras znati osnovne stvari....

Ne znam za koji drzavni ispit pitas, ali ovo sto treba za rad u organima uprave sada se zove Strucni ispit za rad u organima uprave....

Kakvih 400Km??

Ja sam ga polozila rposle godine tako sto sam se prijavila na neki konkurs za koji sam imala uvjete naravno, pa su me pozvali da polazem javni ispit.

To moraju da urade i ne placa se...CCCC sto ne mogu ovih dezinformacija.

Anyways, PRIJAVI SE NA KONKURS I POLAŽI.

Imas na ads.gov.ba sve, imas i javni online, sto su zapravo pitanja koja budu na ispitu, predlazem ti da po njima spremis.
U pravu ste oboje :)
Dakle, ako ispunjavaš uvjete iz konkursa, a nemaš položen javni ispit, omogućava ti se polaganje istog u sklopu konkursne procedure. Ispit se sastoji od po 6 pitanja iz 7 oblasti (ustavni sistem, radni odnosi, kancelarijsko poslovanje, evropske integracije itd.).
U suprotnom, prijaviš se za polaganje Ministarstvu pravde BiH i polažeš na način i po cijenu koju je napisao ninja-san.
Ovo su pravila za polaganja "javnog ispita" - dakle za državni nivo.
Ukoliko pak polažeš "ispit općeg znanja" - na federalnom nivou, procedura je drugačija.
I javni i ispit općeg znanja se priznaju ukoliko konkurišeš na neko radno mjesto u javnoj administraciji.
Više informacija o oba ispita, čak i ispitna pitanja te literaturu za spremanje ispita možeš naći na stranicama agencija za državnu službu BiH, odnosno FBiH.
User avatar
LK
Posts: 158
Joined: 15/08/2007 15:04

#10 Re: drzavni ispit

Post by LK »

Zanima me da li je neko vec polafao stručni ispit sa VŠS pred Federalnom komisijom Federalnog Ministarstva vravde.. Konkretnije zanimaju me iskustva.. nacina polaganja.. Kako se polaze pisneni dio isputa? i slicno svesto znate pisite :) HVALA
stručnjak
Posts: 2
Joined: 24/02/2009 08:40

#11 Re: drzavni ispit

Post by stručnjak »

Dajte ljudi, da li je netko polagao taj ispit? sta pitaju recite ??????
Mene konkretno interesira stručni ispit za namještenike -srednja stručna sprema.
Lako ću za pismeni dio ali usmeni kako pitaju po pitanjima ili ti da temu da pričaš?
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#12 Re: drzavni ispit

Post by anjusha »

Na mom strucnom ispitu su me pitali direktno pitanja vezana za posao. Uglavnom su bila da vide koliko poznajem opcenito oblast u kojoj bih trebala raditi, neke dodatne regulative koje nisu bile na pismenom dijelu, odjele npr koji se bave time, pitali me prakticno sta bih ja uradila kad bi ... i to je to. I onako malo o meni, ko sam, sta sam zavrsila, gdje, zasto sam se prijavila na taj posao i eto.
Sretno!
lelica
Posts: 83
Joined: 07/08/2008 07:45

#13 Re: drzavni ispit

Post by lelica »

e i ja sam u fazi kada trebam polagati taj ispit (državni ispit ili ispit općreg znanja ili stručni upravni ispit)........... koliko sam ja upoznata sa procedurom to ide ovako: ako je riječ o federaciji bih (adsfbih - agencija za državnu službu fbih) onda se ispit polaže po izlasku nekog konkursa u kojem se traži tvoja stručna sprema........regularno se prijaviš na ispit, navedeš da nemaš položen ispit općeg znanja i onda čekaš da se završi konkursna procedura i da te zovu na ispit.........u međuvremenu učiš ako nisi ranije pripremio ispit :D ...............ali ako hoćeš da polažeš bez konkursa onada se prijaviš u ministarstvo pravde bih (državni nivo) izletiš 400 km i opet polažeš ispit..........kod njih čak imaš i popravni koji košta 100km.............sve imaš na web stranici min. pravde bih ili na adsbih (agencija za državnu službu bih).......tu imaš i priručnik koji možeš sebi skinuti i po kojem se uči..........za polaganje na federalnom nivo se koristi priručnik za polaganje ispita općeg znanja za državne službenike u organima državne službe u fbih (ovo je ono što se tiče vss a za sss nisam upoznata).........e to je ono koliko ja znam
sada mi treba pomoć nekoga ko je već konkurisao na neki konkurs.........kada se u konkursu kaže da je potrebno dostaviti uvjerenje o poznavanju stranog jezika i rada na računaru koja uvjerenja su validna i koji stepen.........ako ima neko da zna odgovor molim da mi javi hitno mi je........
stručnjak
Posts: 2
Joined: 24/02/2009 08:40

#14 Re: drzavni ispit

Post by stručnjak »

zahvaljujem anjusha :-D
već mi je malo lakše
znaš li da li isti dan dobiješ papire ako si položio
inače koliko to sve traje
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#15 Re: drzavni ispit

Post by anjusha »

Sto se tice opceg dijela drzavnog ispita, nakon sto si ga polozio, mislim da prvog iduceg radnog dana mozes otici u Agenciju za državnu/federalnu službu da ti izdaju određenu potvrdu da si to položio. (Zavisi gdje si polagao ispit). Mislim da je polagati na federalnom nivou malo lakse jer ti neke stvari ne trebaju da ih ucis, a federalni ispit vrijedi na drzavnom nivou i obratno.
Čula sam također da izdaju i nekakve diplome, ali to tek oko 2 mjeseca nakon polaganja. Ja sam ispit polozila krajem decembra, tako da nisam nista dobila u tom smislu.

Sto se tice stručnog dijela drzavnog ispita, ne dobijas nikakvu potvrdu, vec samo te upute dalje na interview. Rezultati se znaju u oba slučaja u roku pola sata do 2 sata nakon polaganja jer komisija odmah pristupa pregledanju testova na licu mjesta.

Nadam se da je ovo pomoglo! Sretno!
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#16 Re: drzavni ispit

Post by wendy »

jos jedno pitanje: procitala sam sve sto stoji na ads.gov.ba, ali nigdje nisam mogla naci informaciju u tome da li ovaj javni ispit (dakle, koji se polaze nezavisno od konkursa) mogu polagati pripravnici i kada? Tj. da li je uslov određeno vrijeme, tj iskustvo i da li moras cekati da odradis pripravnicki pa tek onda....
lelica
Posts: 83
Joined: 07/08/2008 07:45

#17 Re: drzavni ispit

Post by lelica »

wendy wrote:jos jedno pitanje: procitala sam sve sto stoji na ads.gov.ba, ali nigdje nisam mogla naci informaciju u tome da li ovaj javni ispit (dakle, koji se polaze nezavisno od konkursa) mogu polagati pripravnici i kada? Tj. da li je uslov određeno vrijeme, tj iskustvo i da li moras cekati da odradis pripravnicki pa tek onda....
naravno da moraš čekati da odradiš pripravnički odnosno moraš imati minimum 1 godinu radnog iskustava. odi na web stranicu ministarstva pravde bih tamo imaš sve čak i priručnik po kojem se uči.........sretno
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#18 Re: drzavni ispit

Post by wendy »

okej, tek mi sada nista nije jasno :? ads govori o postojanju dva ispita: javnom i stručnom, a na stranici ministarstva pravde se pominje strucni upravni ispit. i sta ja sada tu trebam polagati i u kojoj su korelaciji ?!? ima li neko da je ovo nedavno odradio, pa da zna lijepo, sistematicno objasniti :)
lelica
Posts: 83
Joined: 07/08/2008 07:45

#19 Re: drzavni ispit

Post by lelica »

wendy wrote:okej, tek mi sada nista nije jasno :? ads govori o postojanju dva ispita: javnom i stručnom, a na stranici ministarstva pravde se pominje strucni upravni ispit. i sta ja sada tu trebam polagati i u kojoj su korelaciji ?!? ima li neko da je ovo nedavno odradio, pa da zna lijepo, sistematicno objasniti :)
stručni upravni ispit = javni ispit za državne službenike u institucijama bih = pravosudni ispit = ispit općeg znanja.......... e valjda će ti sad biti malo jasnije........znači ako imaš položen bilo koji od ovih ispita to ti je isto i možeš pristupiti stručnom ispitu, a stručni ispit ti je vezan za radno mjesto za koje konkurišeš........... znači moraš prvo polagati ispit općeg znanja ili neki od ovih drugih ispita koje sam već navela i kad ga položiš onda tek možeš pristupiti stručnom ispitu vezanom za radno mjesto za koje je konkurs raspisan........... ono što ti piše na ads.gov.ba (državni nivo) ili na ads.fbih.gov.ba (federalni nivo) to se polaže u okviru konkursne procedure...........ono što ti piše na stranici ministarstva pravde bih to ti je data mogućnost da polažeš bez konkursa s tim da se taj ispit plaća 400 km.........znači bilo koji od ovih ispita da položiš imaš pravo da pristupiš stručnom ispitu.........eto toliko od mene nadam se da sam barem malo pomogla
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#20 Re: drzavni ispit

Post by swirl »

Ja sam polagala drzavni ispit prosle godine. Helem, evo ispocetka cu, ako zadovoljavate sve uvjete iz konkursa, pozovu vas da polazete drzavni ispit, koji je kao eliminatorni ispit za daljnju proceduru. Drzavni ispit se sastoji od slijedecih oblasti:

Ustavni sistem BiH
Sistem drzavne uprave BiH
Upravni postupak i upravni spor
Radni odnosi u javnom sektoru i državna uprava
Uredsko poslovanje u državnoj upravi
Javne finansije u institucijama Bosne i Hercegovine
Osnove evropskih integracija

Ja sam dobila od prijateljice prirucnik za ucenje, koji je skracena verzija zakona, jer zaista nema potrebe da se sjedi i uci zakon, jer previse toga ima. Takodjer, imate na stranici ADS BiH on line sample ispit, koji preporucujem da uradite, jer medju tim pitanjima se nalaze pitanja koja budu na drzavnom ispitu. Ja sam stvarno sjedila, i ucila za taj ispit. Potvrdu da ste polozili vam posalju direktno na kucnu adresu, ne morate ici tamo da je dobijete. Sto se tice strucnog ispita, imate pismeni dio, i usmeni. Ispit je usko vezan za poziciju za koju aplicirate. Na pismenom ispitu se mozete koristiti literaturom, i bitno je da dobijete minimum od 75 bodova, da biste stekli uvjete da idete dalje na usmeni. Na usmenom vas ispituje komisija, u kojoj se obicno nalaze ljudi iz institucije gdje ste aplicirali, i 2 sluzbenika ADS-a. Sretno.
bosancica2008
Posts: 26
Joined: 01/08/2008 12:43

#21 Re: drzavni ispit

Post by bosancica2008 »

Moze li iko malo vise reci o polaganju strucnog ispita? Znam da se sastoji od usmenog i pismenog dijela, ali, da li sam dobro shvatila jedan post iznad - da se tokom pismenog ispita moze koristiti literatura? Koliko pitanja bude na pismenom, a koliko na usmenom? Na sta su bazirana?
Koliko na usmenom bude clanova komisije? Kako se odlucuje o prolazu? Je li u pitanju sistem bodovanja i je li, kao sto pretpostavljam, oni koji su najuspjesniji dobijaju posao? Ja sam tek polozila javni ispit i jos nisam dobila poziv za strucni. Zanima me koliko se ceka na taj poziv? Ukoliko kandidat uspjesno prodje na oba dijela strucnog ispita, nakon koliko vremena pocinje raditi?
Hvala unaprijed na odgovorima:)
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: drzavni ispit

Post by Truba »

ak nemas stelu ne pokusavaj
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#23 Re: drzavni ispit

Post by swirl »

bosancica2008 wrote:Moze li iko malo vise reci o polaganju strucnog ispita? Znam da se sastoji od usmenog i pismenog dijela, ali, da li sam dobro shvatila jedan post iznad - da se tokom pismenog ispita moze koristiti literatura? Koliko pitanja bude na pismenom, a koliko na usmenom? Na sta su bazirana?
Koliko na usmenom bude clanova komisije? Kako se odlucuje o prolazu? Je li u pitanju sistem bodovanja i je li, kao sto pretpostavljam, oni koji su najuspjesniji dobijaju posao? Ja sam tek polozila javni ispit i jos nisam dobila poziv za strucni. Zanima me koliko se ceka na taj poziv? Ukoliko kandidat uspjesno prodje na oba dijela strucnog ispita, nakon koliko vremena pocinje raditi?
Hvala unaprijed na odgovorima:)
Da, na pismenom dijelu ispita se moze koristiti literatura (kada dobijes poziv za pismeni, to ce ti pisati u tom pismu). Na pismenom ispitu koji sam ja polagala, bila su dva pitanja. Radis ih na kompjuteru, i odgovor za jedno pitanje ne moze biti duzi od 1 stranice. Pitanja se obicno izvuku iz konteksta konkursa za radno mjesto. Nisam ni ja znala, procitala konkurs, vidjela opis poslova, i iz toga otprilike skontala sta bi moglo biti na ispitu. u ADSu mi rekli da odem na internet stranicu Ministarstva za koje sam aplicirala, i da to sve pregledam. Napisala sam vec, clanova komisije ima 5, i prisutan je jedan uposlenik ADSa. Clanovi komisije su zaposlenici Ministarstva, ili gdje si vec aplicirala. Broj pitanja na usmenom ne znam, meni je bilo 5, to se mijenja. Za pismeni ispit, poziv moze stici odmah, ili se ceka, sve to ovisi, nema nista konkretno. Neki odmah objavi konkurs, odmah poziv za javni, pismeni, strucni i gotovo. Za neke se ceka mjesecima. Znaci, minimum 75 bodova da bi se pristupilo usmenom. Oni te pismeno obavijeste jesi li polozila ili ne. I jeste, sistem je bodovanja. Ne zamjeri, ali mislim da se malo i sama moras potruditi. Sve ove info imas na stranici ADS BiH, i odluke kako se polazu ispiti, i sve, koliko clanova ima komisija, ma sve, bas sve. Ako te jos nesto interesuje, posalji PP. Sretno!
Brankoilo
Posts: 1
Joined: 17/03/2009 14:50

#24 Re: drzavni ispit

Post by Brankoilo »

Ima li neko ko je polagao državni ispit (tačnije stručni upravni ispit) u ministarstvu pravde za višu stručnu spremu (a može i ako je za neku drugu :) ) ?

Interesuje me pismeni dio ispita tj. kako to izgleda, koliko zadataka, o čemu, koje je forma i tako dalje ( u principu sve čega se ko sjeća).

Interesuju me i ostali utisci o ispitu, koliko je teško, sve što je bitno ili zanimljivo...

Hvala!
mikilauda76
Posts: 85
Joined: 25/07/2008 10:49

#25 Re: drzavni ispit

Post by mikilauda76 »

lelica wrote:e i ja sam u fazi kada trebam polagati taj ispit (državni ispit ili ispit općreg znanja ili stručni upravni ispit)........... koliko sam ja upoznata sa procedurom to ide ovako: ako je riječ o federaciji bih (adsfbih - agencija za državnu službu fbih) onda se ispit polaže po izlasku nekog konkursa u kojem se traži tvoja stručna sprema........regularno se prijaviš na ispit, navedeš da nemaš položen ispit općeg znanja i onda čekaš da se završi konkursna procedura i da te zovu na ispit.........u međuvremenu učiš ako nisi ranije pripremio ispit :D ...............ali ako hoćeš da polažeš bez konkursa onada se prijaviš u ministarstvo pravde bih (državni nivo) izletiš 400 km i opet polažeš ispit..........kod njih čak imaš i popravni koji košta 100km.............sve imaš na web stranici min. pravde bih ili na adsbih (agencija za državnu službu bih).......tu imaš i priručnik koji možeš sebi skinuti i po kojem se uči..........za polaganje na federalnom nivo se koristi priručnik za polaganje ispita općeg znanja za državne službenike u organima državne službe u fbih (ovo je ono što se tiče vss a za sss nisam upoznata).........e to je ono koliko ja znam
sada mi treba pomoć nekoga ko je već konkurisao na neki konkurs.........kada se u konkursu kaže da je potrebno dostaviti uvjerenje o poznavanju stranog jezika i rada na računaru koja uvjerenja su validna i koji stepen.........ako ima neko da zna odgovor molim da mi javi hitno mi je........
Molim vas pitanje jedno....
Znaci sa jedne strane ima javni ispit za drzavni nivo i sa druge ispit opceg znanja za federalni nivo. E sad, prirucnik za polaganje javnog ispita se moze skinuti sa internet stranice ADS BiH, dok prirucnik za polaganje ispita opceg znanja za federalni nivo se uopste ne moze skinuti. Sad sam zvao ADS Federacije BiH i kazu mi da se mora kupiti taj prirucnik koji kosta 70KM.

Isto tako sam i pitao gdjicu. koja mi se javila na telefon, da li je prirucnik isti i za drzavni i za federalni nivo (jer sto bi bezveze placao ako imam na internetu), i ona mi jednostavno nije znala odgovoriti.

Da li mi ko moze reci ista o tome? Hvala
Post Reply