Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#1 Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Post by Vladimir RUS »

Malta, kao i Crna Gora i Moldavija su me inspirisale da otvorim ovu temu.

https://www.businessinsider.com/countri ... ort-2018-9

Razmisljam nesto kada bi nasa drzava davala drzavljanstva strancima i to za recimo milion KM investicije u otvaranje biznisa i zaposljavanje naprimjer 10 radnika po biznisu, a da broj aplikanata bude ogranicen na recimo 10000 ljudi godisnje, to bi bilo 10 milijardi KM investicija godisnje. Kada bi se takav program primjenjivao 10 godina, BiH bi bila mala Svajcarska. To bi znacilo 100 milijardi KM investicija za 10 godina i 100 hiljada novih radnih mjesta svake godine sto znaci da za jedno 5 godina stopa nezaposlenosti bi bila ispod 1 posto, a nakon toga u narednih 5 godina bi i uvozili radnike iz regiona, kao i jedan dio dijaspore bi se vratio, a i standard postojecih radnika bi nesumnjivo skocio kao posljedica tolikog priliva novca, a mozda cak i do nivoa razvijenih evropskih zemalja.

Sta mislite da li bi se to moglo "primiti" kod nas?
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2 Re: Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Post by Billy The Pljuc »

Vladimir RUS wrote:Malta, kao i Crna Gora i Moldavija su me inspirisale da otvorim ovu temu.

https://www.businessinsider.com/countri ... ort-2018-9

Razmisljam nesto kada bi nasa drzava davala drzavljanstva strancima i to za recimo milion KM investicije u otvaranje biznisa i zaposljavanje naprimjer 10 radnika po biznisu, a da broj aplikanata bude ogranicen na recimo 10000 ljudi godisnje, to bi bilo 10 milijardi KM investicija godisnje. Kada bi se takav program primjenjivao 10 godina, BiH bi bila mala Svajcarska. To bi znacilo 100 milijardi KM investicija za 10 godina i 100 hiljada novih radnih mjesta svake godine sto znaci da za jedno 5 godina stopa nezaposlenosti bi bila ispod 1 posto, a nakon toga u narednih 5 godina bi i uvozili radnike iz regiona, kao i jedan dio dijaspore bi se vratio, a i standard postojecih radnika bi nesumnjivo skocio kao posljedica tolikog priliva novca, a mozda cak i do nivoa razvijenih evropskih zemalja.

Sta mislite da li bi se to moglo "primiti" kod nas?
Ma ne treba nama uvoz stranaca i njihov kapital, para u drzavi ima. Nama treba bolje drzavno uredjenje i smanjenje preglomazne birokratije, manje korupcije i izdefiniranosti mase zakona. BiH sa svojim prirodnim resursima i bogatstvom moze biti i bolja od Svicarske al'na zalost za takvo nesto treba prvo reset u glavama uraditi jedno brat bratu oko 80% populacije na njenom prostoru a sto se nikada nece desiti.
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Post by mayab »

Ja mislim da takva slična zakonska odredba postoji, uostalom moze stranac i bez toga ulagati ovde ako hoće, a neće zbog loseg ozračja koje konstantno prave i podgrijavaju kleronacističke stranke, uz to, kome bogatom biznismenu treba da nesto znači sto bi dobio BIH drzavljanstvo ako otvori firmu i uloži pare :lol: :?: :idea:
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#4 Re: Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Post by kica »

Ja mislim da su stranci ludi da uloze par milojardi, i onda svaki dan cuju na tv-u price o ratu.

A kad im kod duguje pare, da im sudski treba 5 godina da mu firma naplati - ako ikad naplati.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5 Re: Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Post by славянин »

Nema ulaganja (barem znacajnih) zbog ogromne,tromene,nestrucne i korumpirane administracije - u paru sam blago receno nenormalnim zakonimana sve to zacinjeno sa odgovornim i kvalitetnim politicarina.

Jeftina radna snaga,sirovine,blizina eu,sporazumi sa eu - opet nema velikih ulaganja ...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#6 Re: Drzavljanstvo BiH za strance (ekonomsko drzavljanstvo na osnovu ulaganja)?

Post by Humljanin »

Imam osjećaj da otvarač teme misli da je bh državljanstvo visoko cijenjeno i da je velika potražnja za njim, doo misli da bi 10 tisuća milijunaša godišnje uložilo po milijun maraka u BiH samo da steknu naše državljanstvo. :D
Tko ima milijune, može birati drzavljanstvo bilo koje zemlje. A ne znam šta može dobiti oe našeg osim da se sakrije kada ga počnu progoniti u matičnoj zemlji :lol: Vidiš, to bi mogli patentirati kao brand "utočište za kriminalce - ne isporučujemo vas maticnim zemljama" :pisnuo:

Baj d vej, nije šala uložiti milijun iz svog džepa u nestabilnu zemlju gdje su svaki dan skandali i krize. A ni EU perspektiva nije tako blizu.
Post Reply