DRŽAVLJANSTVO BIH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

bosanac_SLO
Posts: 1
Joined: 02/05/2011 23:03

#1 DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by bosanac_SLO »

Rodjen sam 1984 u Sloveniji i slovenski sam državljanin od kad je Slovenija postala samostalna država,od raspada bivše Jugoslavije...
Oboje roditelja su mi iz BIH i imaju državljanstvo a i žive dole i imaju prijavljenu stalnu adresu...
Želeo bi predati molbu za državljanstvo i pasoš BiH,a i Slovenija mi dozvoljava dvojno državljanstvo...
Imam i original list rodjenja iz 1984 na kojem piše da sam pri rodjenju upisan kao državljanin bivše SFRJ i SR BIH...
Nisam nikad živeo u BiH niti imao prijavljen boravak dole,pa me zanima dal mogu zatražiti državljanstvo sada, na osnovu
roditelja,njihovog državljanstva BiH i lista rodjenja iz nekadašnje Jugoslavije na kojem se vodim kao državljanin SR BIH?
Kad je Slovenija postala samostalna država sam bio automatski upisan kao slovenski državljanin jer sam u SLO rodjen,
a u trenutku rodjenja 1984 sam bio upisan kao državljanin SR BiH...
I dal Bosna uopšte dozvoljava dvojno državljanstvo?
Molim za odgovor ako je neko imao sličnu situaciju ili ako neko zna dal je to izvodljivo i kakve dokumente trebam da predam molbu...

HVALA!
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by sheikh »

Ma moze,nije problem,samo otidji i to je gotovo za dva tri dana.Sa srecom :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#3 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Bellydancesuperstar »

da, dobivaš po porijeklu bez problema.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#4 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Država »

Welcome to the jungle...
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#5 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Čovjek i po' »

Po zakonu bih, imigrtanti i dijeca imigranata (to si ti) imaju apsoluno pravo na bh. drzavljanstvo. Cijeli proces ne bi trebao da traje duze od pet radnih dana. U ovom slucaju se radi o drzavljanstvu bez procesa naturalizacije. Dakle, nema uvodjena u bh. drzavljanstvo, jer ti porijeklom i jesi drzavljanin bih.

Imas zakon ovdje:
http://eudo-citizenship.eu/NationalDB/d ... nal%29.pdf

A evo ti i izvoda iz zakona:

Clan 5.
Državljanstvo BiH u skladu sa odredbama ovog zakona stice se:
1. porijeklom;
2. rodenjem na teritoriji BiH;
3. usvajanjem;
4. putem naturalizacije;
5. putem medunarodnog sporazuma.


Clan 6.
Dijete rodeno nakon stupanja na snagu Ustava stice državljanstvo BiH porijeklom:
1. cija su oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rodenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rodenja;

Dakle, ti si svakako bh. drzavljanih, no privremeno bez dokumenata bh :D
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#6 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Tranquilizer »

Ih' pa koliko je ova zemlja državljanstava podjelila, ne brini jedno manje više :lol:
MacBeth
Posts: 17
Joined: 29/09/2010 00:08

#7 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by MacBeth »

Zna li ko slucajno sa kojim drzavama BiH za sada ima potpisane sporazume o dvojnom državljanstvu? Jel' ima neka "lista" tih drzava?
Ja sam malo rovio po internetu i nasao sam samo Hrvatsku, Srbiju i Svedsku. Navodno postoje i tzv. precutna dvojna državljanstva sa SAD, Kanadom i Australijom koje bez odricanja matičnog dodjeljuju našim građanima svoja državljanstva. Nije valjda da je to sve?? Sta je sa Austrijom, Njemackom, Svicom, itd..?
dežurno zvocalo
Posts: 8
Joined: 02/06/2011 23:59

#8 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by dežurno zvocalo »

bosanac_SLO wrote:Rodjen sam 1984 u Sloveniji i slovenski sam državljanin od kad je Slovenija postala samostalna država,od raspada bivše Jugoslavije...
Oboje roditelja su mi iz BIH i imaju državljanstvo a i žive dole i imaju prijavljenu stalnu adresu...
Želeo bi predati molbu za državljanstvo i pasoš BiH,a i Slovenija mi dozvoljava dvojno državljanstvo...
Imam i original list rodjenja iz 1984 na kojem piše da sam pri rodjenju upisan kao državljanin bivše SFRJ i SR BIH...
Nisam nikad živeo u BiH niti imao prijavljen boravak dole,pa me zanima dal mogu zatražiti državljanstvo sada, na osnovu
roditelja,njihovog državljanstva BiH i lista rodjenja iz nekadašnje Jugoslavije na kojem se vodim kao državljanin SR BIH?
Kad je Slovenija postala samostalna država sam bio automatski upisan kao slovenski državljanin jer sam u SLO rodjen,
a u trenutku rodjenja 1984 sam bio upisan kao državljanin SR BiH...
I dal Bosna uopšte dozvoljava dvojno državljanstvo?
Molim za odgovor ako je neko imao sličnu situaciju ili ako neko zna dal je to izvodljivo i kakve dokumente trebam da predam molbu...

HVALA!
Nema razloga da brines za to...samo odes u Bih i predas zahtjev za to i gotovo :)...niko ti nece komplicirati ako imas oba drzavljanstva, to znam iz vlastitog iskustva ;))...samo eto sto si u BIH samo bosanski drzavljanin, a u SLO samo slovenski drzavljanin. Nije nikome bitno sto imas oba :D
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#9 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Čovjek i po' »

MacBeth wrote:Zna li ko slucajno sa kojim drzavama BiH za sada ima potpisane sporazume o dvojnom državljanstvu? Jel' ima neka "lista" tih drzava?
Ja sam malo rovio po internetu i nasao sam samo Hrvatsku, Srbiju i Svedsku. Navodno postoje i tzv. precutna dvojna državljanstva sa SAD, Kanadom i Australijom koje bez odricanja matičnog dodjeljuju našim građanima svoja državljanstva. Nije valjda da je to sve?? Sta je sa Austrijom, Njemackom, Svicom, itd..?
To sa Austrijom nikada nece biti moguce, jer austrijanci to ne rade niti sa jednom drzavom. Elem, mozes da se posluzis srpskom politikom u ovome slucaju, ako ne zelis da odustanes od BH, a zelis Austrijsko drzavljanstvo. Podneses zahtjev za ispis iz drzavljanstva, kovertiras 100 eura, dobijes papir da ne mozes biti ispisan iz bh drzavljanstva jer nisi odsluzio vojni rok, a to je za austrijance dovoljno da ti daju svoje :-)
MacBeth
Posts: 17
Joined: 29/09/2010 00:08

#10 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by MacBeth »

@Čovjek i po'

Druze, hvala ti za savjet, ali kod mene je situacija obratna :)
Naime, u godini 2003 smo se familijarno odrekli bh-drzavljanstva, jer smo uzeli austrijsko (zivimo gore od rata). Ja to nikada nisam prebolio i STVARNO bi nadasve volio da (opet) imam bh-pasos! Koliko znam BiH i Austrija nemaju bileteralni sporazum o dvojnom drzavljanstvu i tu je naravno problem. Osim toga cuo sam da ovi iz RS-a kontrolisu tu procuduru, tako da je navodno nemoguce ista odraditi...

Ili mozda ipak postoji neka "finta" u cijeloj prici?? :D Ako imas kakav savjet, PUCAJ ODMAH! ;)

Hvala unaprijed za odgovor! Pozz..
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#11 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Čovjek i po' »

Ama covjece, mani se tog zala za bosanskim. Uvjek ga mozes vratiti, kada god pozelis. Druga legalna opcija ti je da kad dodjes u BiH, jednostavno uzmes boravisnu vizu na 10 godina :) koja ti daje sva prava kao i drzavljanju BiH. Ako se bavis sportom ili slicnim stvarima (muzika, gluma, ples), nek ti neko iz opcine (tvoje) da "pocasno bh. drzavljanstvo". Austrija sa tim nema problema, ako je pocasno drzavljanstvo u pitanju.

I ima jedna, ali svakako vrijedna pomena opcija:
Lijepo zavrsis faks, zavrsis doktorat i pocnes da predajes na univerzitetu u Austriji. U tom slucaju, Austrija ti daje drzavljanstvo samim cinom potpisivanja ugovora sa austrijskim univerzitetom, bez potrebe da se odrices svog :D

Sto se tice te navodne kontorle iz RS-a. Kontrolisu oni "mudo marjanovo" - njhovo je samo da odstampaju pasos ili dokument koji im se nalogodavno posalje iz Sarajeva ili iz neke druge bh. opcine ;)
crni101
Posts: 1
Joined: 07/11/2011 13:40

#12 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by crni101 »

otac mi je rodjen u BiH, ja sam rodjen i zivim u hr,,kakve su mi sanse da dobijem drzavljanstvo i koliko bi to otprilike trajalo???
Kaffka
Posts: 1
Joined: 17/10/2013 11:44

#13 BIH DRŽAVLJANSTVO

Post by Kaffka »

Da li imam prava na BIH državljanstvo? Tatini roditelji su oboje rođeni u BIH, a i mamina mama je rođena u BIH. Ni jedan od mojih roditelja nije rođen na području BIH, kao ni ja. Bilo kakve info su korisne ili ako znate koga mogu da pitam molim vas mi recite. Hvala unapred!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#14 Re: BIH DRŽAVLJANSTVO

Post by muminovic »

Kaffka wrote:Da li imam prava na BIH državljanstvo? Tatini roditelji su oboje rođeni u BIH, a i mamina mama je rođena u BIH. Ni jedan od mojih roditelja nije rođen na području BIH, kao ni ja. Bilo kakve info su korisne ili ako znate koga mogu da pitam molim vas mi recite. Hvala unapred!
ZAKON O DRŽAVLJANSTVU BIH –

STICANJE DRŽAVLJANSTVA BIH:
porijeklom - dijete
1) čija su oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rođenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rođenja;

2) čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme rođenja djeteta a dijete je rođeno na teritoriji BiH;

3) čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rođenja, a dijete je rođeno u inostranstvu, ako bi ono inače bilo bez državljanstva;

4) rođeno u inostranstvu, a čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rođenja, pod uslovom da do vremena kada napuni 23 godine:

a) bude registrovano kod kompetentnih vlasti u BiH u zemlji ili inostranstvu;

b) ima stalno mjesto boravka na teritoriji BiH.

naturalizacijom - stranac koji je podnio zahtjev za sticanje državljanstva BiH može steći državljanstvo naturalizacijom ako ispunjava slijedeće uslove:
1) da je napunio 18 godina starosti;
2) da ima prijavljeno stalno mjesto boravka u BiH najmanje 8 g. prije podnošenja zahtjeva;
3) da poznaje jedan od jezika ustavotvornih naroda BiH;
4) da mu nije izrečena mjera bezbjednosti protjerivanja stranaca iz zemlje
5) da nije osuđivan na izdržavanje kazne za kriv. djela na zatvor duže od 3 godine;
6) da se odreknu ili na neki drugi način izgube svoje ranije državljanstvo nakon sticanja BiH državljanstva, osim ako bilateralni sporazum ne predviđa drugačije.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#15 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hrle1976 »

bosanac_SLO wrote:Rodjen sam 1984 u Sloveniji i slovenski sam državljanin od kad je Slovenija postala samostalna država,od raspada bivše Jugoslavije...
Oboje roditelja su mi iz BIH i imaju državljanstvo a i žive dole i imaju prijavljenu stalnu adresu...
Želeo bi predati molbu za državljanstvo i pasoš BiH,a i Slovenija mi dozvoljava dvojno državljanstvo...
Imam i original list rodjenja iz 1984 na kojem piše da sam pri rodjenju upisan kao državljanin bivše SFRJ i SR BIH...
Nisam nikad živeo u BiH niti imao prijavljen boravak dole,pa me zanima dal mogu zatražiti državljanstvo sada, na osnovu
roditelja,njihovog državljanstva BiH i lista rodjenja iz nekadašnje Jugoslavije na kojem se vodim kao državljanin SR BIH?
Kad je Slovenija postala samostalna država sam bio automatski upisan kao slovenski državljanin jer sam u SLO rodjen,
a u trenutku rodjenja 1984 sam bio upisan kao državljanin SR BiH...
I dal Bosna uopšte dozvoljava dvojno državljanstvo?
Molim za odgovor ako je neko imao sličnu situaciju ili ako neko zna dal je to izvodljivo i kakve dokumente trebam da predam molbu...

HVALA!
Nemoj nas lagati. Rodjen sam u Mariboru , tacnije 1975 god. i to sto sam pojacao velikim slovima nepise sigurno, jer to nije moguce bilo!!!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#16 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by muminovic »

@hrle1976

Hajde pusti neka govori sto zeli :bih:

U svakom slucaju ako ti zatreba imas preciscene tekstove: Zakon o drzavljanstvu BiH, Zakon o drzavljanstvu FBiH i Zakon o drzavljanstvu RS
malatruba76
Posts: 2
Joined: 25/11/2013 09:12

#17 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by malatruba76 »

Imam li pravo na BIH državljanstvo?

Otac mi nije rođen u BIH, ali u Sarajevu je živio od 1985. godine. Umro je prošle godine. Ja sam rođen u Zagrebu 1976. godine gdje je i on prije živio. Ne prepoznajem svoj slučaj nigdje u zakonu. Može li mi neko reći imam li pravo na državljanstvo i po kojem osnovu?

Zahvaljujem.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#18 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by filozofija »

malatruba76 wrote:Imam li pravo na BIH državljanstvo?

Otac mi nije rođen u BIH, ali u Sarajevu je živio od 1985. godine. Umro je prošle godine. Ja sam rođen u Zagrebu 1976. godine gdje je i on prije živio. Ne prepoznajem svoj slučaj nigdje u zakonu. Može li mi neko reći imam li pravo na državljanstvo i po kojem osnovu?

Zahvaljujem.
Da li je tvoj otac imao državljanstvo BiH ili da li je imao državljanstvo SR BiH do raspada Jugoslavije?
Ako nije, onda ne može.
malatruba76
Posts: 2
Joined: 25/11/2013 09:12

#19 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by malatruba76 »

Hvala na odgovoru.

Morat ću to provjeriti. U slučaju da je imao državljanstvo prije raspada Jugoslavije bih li tada imao pravo na BIH državljanstvo?
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#20 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by filozofija »

malatruba76 wrote:Hvala na odgovoru.

Morat ću to provjeriti. U slučaju da je imao državljanstvo prije raspada Jugoslavije bih li tada imao pravo na BIH državljanstvo?
Da.
Opusteno1993
Posts: 8
Joined: 08/09/2017 19:43

#21 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Opusteno1993 »

Kakva je procedura za sticanje drzavljanstva BiH,drzavljanin sam Srbije?Pozdav :bih:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#22 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by ibi »

Opusteno1993 wrote:Kakva je procedura za sticanje drzavljanstva BiH,drzavljanin sam Srbije?Pozdav :bih:
Pa da li imas zakonske uslove za to ?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#23 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by ibi »

pogledaj "sticanje" u zakonu, pa vidi da li ista ispunjavas
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#24 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by kica »

Opusteno1993 wrote:Kakva je procedura za sticanje drzavljanstva BiH,drzavljanin sam Srbije?Pozdav :bih:
Nema veze sto si drzavljanin Srbije, ako nemas uslove da stekne drzavljanstvo
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#25 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by kica »

ibi wrote:pogledaj "sticanje" u zakonu, pa vidi da li ista ispunjavas
tacno tako
Post Reply