DRŽAVLJANSTVO BIH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Opusteno1993
Posts: 8
Joined: 08/09/2017 19:43

#26 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Opusteno1993 »

Imam,ili bolje receno imao sam..Majka mi je rodjena u BiH i drzavljanin je Federacije BiH,al sam navrsio 23 godine a po zakonu je do 23 godine moguce preko jednog roditelja.. :(
Pa me interesuje da li ima neki nacin da ne traje predugo?
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#27 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Pauza »

Ima način, da se oženiš, pa predaš papire, dobiješ privremeni boravak godinu dana , pa još godinu i tražiš stalni boravak, nakon toga pošto si iz Srbije i BiH ima potpisan bilateralni sporazum sa Srbojom, tražiš BiH Državljanstvo, i ako nisi neki belaj pravio u Sr ili BiH, dobićeš 100%.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#28 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by musicman80 »

Sto ce ikome BH drzavljanstvo? Ako vec zivite vani, uzeli ste drzavljanstva tih zemalja, sto je I logicno, koja prava mozete ostvarivati BIH a da ih vec ne ostvarujete u zemljama u koji a zivite?
Opusteno1993
Posts: 8
Joined: 08/09/2017 19:43

#29 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Opusteno1993 »

Hvala na informacijama :o
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#30 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hAZNADAR »

Opusteno1993 wrote:Imam,ili bolje receno imao sam..Majka mi je rodjena u BiH i drzavljanin je Federacije BiH,al sam navrsio 23 godine a po zakonu je do 23 godine moguce preko jednog roditelja.. :(
Pa me interesuje da li ima neki nacin da ne traje predugo?
Entiteti nisu drzave. Vidim na drugoj temi o dvojnom drzavljanstvu spominjes BiH i RS uporedo.
Informacije na svoja pitanja mozes naci u rekordno vrijeme telefonskim pozivom ambasadi ili na internetu.

Tako da je tvoj nastup ovdje ocigledan jeftin pokusaj provokacije.
Opusteno1993
Posts: 8
Joined: 08/09/2017 19:43

#31 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Opusteno1993 »

Ni najmanje mi nije bilo na pameti da i koga uvrijedim ja volim BiH kao svoju drzavu jer to na neki nacin i jeste moja drzava jer mi je majka tamo rodjena i zivjela i zato sam se raspitivao za oba entiteta gdje mi lakse dobiti drzavljanstvo da sto prije postanem drzavljanin BiH..Izvinjavam se svima koji su se nasli uvrijedjeni..Lijep pozdrav svima :)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#32 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hAZNADAR »

Opusteno1993 wrote:Ni najmanje mi nije bilo na pameti da i koga uvrijedim ja volim BiH kao svoju drzavu jer to na neki nacin i jeste moja drzava jer mi je majka tamo rodjena i zivjela i zato sam se raspitivao za oba entiteta gdje mi lakse dobiti drzavljanstvo da sto prije postanem drzavljanin BiH..Izvinjavam se svima koji su se nasli uvrijedjeni..Lijep pozdrav svima :)
Ne postoji drzavljanstvo RS ili Federacije BiH. U svakoj opcini u BiH bez obzira koji je entitet postoji ured pri policiji koji vodi brigu o tome, plus konzulat ili ambasada vani.
Mnogi iz dijaspore koji su se rodili i zivijeli u BiH su se namucili da dobiju drzavljanstvo jer su morali nalaziti rodni list, stare dokumente poput licne, zdravstvene,.. Srecom u Sarajevu postoji baza podataka i svi stari maticni brojevi koje mozes naci na osnovu imena i prezimena i imena oca.
Mislim da nije moguce dobiti drzavljanstvo bilo koje drzave samo zato ako je jedan roditelj rodjen tu. Procedura za dovijanje BiH drzavljanstva za sve izvana mora imati minimum prijavljenu adresu u BiH. Moguce je bez vecih problema imati nekretnine u BiH, prijavljenu firmu,...ako si strani drzavljanin. Tako da drzavljanstvo BiH u neku ruku nije nepohodno niti ima neku prakticnu korist. Pasos BiH rijetko koristim - losa iskustva na granicama.

Iskreno receno - navikao sam da ljudi iz BiH pokusavaju dobiti drzavljanstva Srbije i Hrvatske docim BiH drzavljanstvo nije bas privlacno susjedima. Tako da je prijatno cuti da je i ovo drzavljanstvo na cijeni.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#33 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hrle1976 »

hAZNADAR wrote:
Opusteno1993 wrote:Ni najmanje mi nije bilo na pameti da i koga uvrijedim ja volim BiH kao svoju drzavu jer to na neki nacin i jeste moja drzava jer mi je majka tamo rodjena i zivjela i zato sam se raspitivao za oba entiteta gdje mi lakse dobiti drzavljanstvo da sto prije postanem drzavljanin BiH..Izvinjavam se svima koji su se nasli uvrijedjeni..Lijep pozdrav svima :)
Ne postoji drzavljanstvo RS ili Federacije BiH. U svakoj opcini u BiH bez obzira koji je entitet postoji ured pri policiji koji vodi brigu o tome, plus konzulat ili ambasada vani.
Mnogi iz dijaspore koji su se rodili i zivijeli u BiH su se namucili da dobiju drzavljanstvo jer su morali nalaziti rodni list, stare dokumente poput licne, zdravstvene,.. Srecom u Sarajevu postoji baza podataka i svi stari maticni brojevi koje mozes naci na osnovu imena i prezimena i imena oca.
Mislim da nije moguce dobiti drzavljanstvo bilo koje drzave samo zato ako je jedan roditelj rodjen tu. Procedura za dovijanje BiH drzavljanstva za sve izvana mora imati minimum prijavljenu adresu u BiH. Moguce je bez vecih problema imati nekretnine u BiH, prijavljenu firmu,...ako si strani drzavljanin. Tako da drzavljanstvo BiH u neku ruku nije nepohodno niti ima neku prakticnu korist. Pasos BiH rijetko koristim - losa iskustva na granicama.

Iskreno receno - navikao sam da ljudi iz BiH pokusavaju dobiti drzavljanstva Srbije i Hrvatske docim BiH drzavljanstvo nije bas privlacno susjedima. Tako da je prijatno cuti da je i ovo drzavljanstvo na cijeni.
Postijalo je ako ga nisu ukinuli. Ja sam jedne prilike nesto ocu ganjao prije cca. 5 godina, i izdali mi papir na kojem pisem drzavljanstvo BiH a onda drugi na kojem pise drzavljanstvo kojeg entiteta. No zajebancija.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#34 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote:
hAZNADAR wrote:
Opusteno1993 wrote:Ni najmanje mi nije bilo na pameti da i koga uvrijedim ja volim BiH kao svoju drzavu jer to na neki nacin i jeste moja drzava jer mi je majka tamo rodjena i zivjela i zato sam se raspitivao za oba entiteta gdje mi lakse dobiti drzavljanstvo da sto prije postanem drzavljanin BiH..Izvinjavam se svima koji su se nasli uvrijedjeni..Lijep pozdrav svima :)
Ne postoji drzavljanstvo RS ili Federacije BiH. U svakoj opcini u BiH bez obzira koji je entitet postoji ured pri policiji koji vodi brigu o tome, plus konzulat ili ambasada vani.
Mnogi iz dijaspore koji su se rodili i zivijeli u BiH su se namucili da dobiju drzavljanstvo jer su morali nalaziti rodni list, stare dokumente poput licne, zdravstvene,.. Srecom u Sarajevu postoji baza podataka i svi stari maticni brojevi koje mozes naci na osnovu imena i prezimena i imena oca.
Mislim da nije moguce dobiti drzavljanstvo bilo koje drzave samo zato ako je jedan roditelj rodjen tu. Procedura za dovijanje BiH drzavljanstva za sve izvana mora imati minimum prijavljenu adresu u BiH. Moguce je bez vecih problema imati nekretnine u BiH, prijavljenu firmu,...ako si strani drzavljanin. Tako da drzavljanstvo BiH u neku ruku nije nepohodno niti ima neku prakticnu korist. Pasos BiH rijetko koristim - losa iskustva na granicama.

Iskreno receno - navikao sam da ljudi iz BiH pokusavaju dobiti drzavljanstva Srbije i Hrvatske docim BiH drzavljanstvo nije bas privlacno susjedima. Tako da je prijatno cuti da je i ovo drzavljanstvo na cijeni.
Postijalo je ako ga nisu ukinuli. Ja sam jedne prilike nesto ocu ganjao prije cca. 5 godina, i izdali mi papir na kojem pisem drzavljanstvo BiH a onda drugi na kojem pise drzavljanstvo kojeg entiteta. No zajebancija.
Nisu ga ukinuli. Postoji državljanstvo države Bosne i Hercegovine i paralelno s njime entitetsko državljanstvo. hAZNADAR nije up to date.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#35 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hAZNADAR »

Korisnikk wrote:
Nisu ga ukinuli. Postoji državljanstvo države Bosne i Hercegovine i paralelno s njime entitetsko državljanstvo. hAZNADAR nije up to date.
To sto je entitet naveden - nije drzavljanstvo.

I u bivsem YU pasosu su imao dodate inicijale republika.

Spominjete dodatak entiteta u pasosu kao da se radi o dvojnom drzavljanstvu.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#36 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Korisnikk »

hAZNADAR wrote:
Korisnikk wrote:
Nisu ga ukinuli. Postoji državljanstvo države Bosne i Hercegovine i paralelno s njime entitetsko državljanstvo. hAZNADAR nije up to date.
To sto je entitet naveden - nije drzavljanstvo.

I u bivsem YU pasosu su imao dodate inicijale republika.

Spominjete dodatak entiteta u pasosu kao da se radi o dvojnom drzavljanstvu.
Ja ne znam o kakvom navođenju entiteta govoriš pošto ništa takvo ne vidim na pasošu. No, nevezano za putne isprave postoji državljanstvo entiteta. Pročitaj zakone o državljanstvu FBiH, RS i BiH. To nije državljanstvo u punom smislu riječi kao državljanstvo države BiH primjera radi ali državljanstvo entiteta postoji, iako bi bilo bolje da ne postoji jer je i ono samo jedan od instrumenata separacije stanovništva. Dakle tvoja kategorička tvrdnja - ne postoji državljanstvo entiteta - je pogrešna. Postoji, ali nije državljanstvo u punom smislu riječi.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#37 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hAZNADAR »

Korisnikk wrote:
hAZNADAR wrote:
To sto je entitet naveden - nije drzavljanstvo.

I u bivsem YU pasosu su imao dodate inicijale republika.

Spominjete dodatak entiteta u pasosu kao da se radi o dvojnom drzavljanstvu.
Ja ne znam o kakvom navođenju entiteta govoriš pošto ništa takvo ne vidim na pasošu. No, nevezano za putne isprave postoji državljanstvo entiteta. Pročitaj zakone o državljanstvu FBiH, RS i BiH. To nije državljanstvo u punom smislu riječi kao državljanstvo države BiH primjera radi ali državljanstvo entiteta postoji, iako bi bilo bolje da ne postoji jer je i ono samo jedan od instrumenata separacije stanovništva. Dakle tvoja kategorička tvrdnja - ne postoji državljanstvo entiteta - je pogrešna. Postoji, ali nije državljanstvo u punom smislu riječi.
Hebo me svak ako ja kontam sta ti pricas.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#38 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Korisnikk »

hAZNADAR wrote: Hebo me svak ako ja kontam sta ti pricas.
Evo pojašnjenje za glupe. Postoji državljanstvo entiteta.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#39 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hrle1976 »

Korisnikk wrote:
hAZNADAR wrote: Hebo me svak ako ja kontam sta ti pricas.
Evo pojašnjenje za glupe. Postoji državljanstvo entiteta.

Postoji drzavljanstvo eniteta. Kao sto sam napisao prije cca. 5 godina mozda cak i malo jace nesto sam ocu ganjao i trako mu trebalo sve te neke papirologoje. I dobijem u njegovo ime papir da je drzavljan BiH. A onda ako me pamcenje prati plavi papir na kojem je pisalo da je i drzavljan eniteta Federacija.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#40 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote: Postoji drzavljanstvo eniteta. Kao sto sam napisao prije cca. 5 godina mozda cak i malo jace nesto sam ocu ganjao i trako mu trebalo sve te neke papirologoje. I dobijem u njegovo ime papir da je drzavljan BiH. A onda ako me pamcenje prati plavi papir na kojem je pisalo da je i drzavljan eniteta Federacija.
Nek se ja i ti jednom slažemo.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#41 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by muminovic »

hrle1976 wrote:
Korisnikk wrote:
hAZNADAR wrote: Hebo me svak ako ja kontam sta ti pricas.
Evo pojašnjenje za glupe. Postoji državljanstvo entiteta.

Postoji drzavljanstvo eniteta. Kao sto sam napisao prije cca. 5 godina mozda cak i malo jace nesto sam ocu ganjao i trako mu trebalo sve te neke papirologoje. I dobijem u njegovo ime papir da je drzavljan BiH. A onda ako me pamcenje prati plavi papir na kojem je pisalo da je i drzavljan eniteta Federacija.
Bolje da se ne mijesas u pravo nikako, jer se ne razumjes, bavi se svojim fahom, ako tako nesto postoji.

Svako treba da se bavi samo svojim fahom, a ne tudjim.

(osim onih koji nemaju nikakav fah, ili imaju beskonacno vremena i misle da sve znaju).
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#42 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by hAZNADAR »

Pitacu jarana iz Brckog da li je drzavljanin Brckog.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#43 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by muminovic »

hAZNADAR wrote:Pitacu jarana iz Brckog da li je drzavljanin Brckog.
To podrucje odlucuje da li ce uzeti jednog ili drugog entiteta.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#44 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Korisnikk »

hAZNADAR wrote:Pitacu jarana iz Brckog da li je drzavljanin Brckog.
Muminović ti je već objasnio.
Opusteno1993
Posts: 8
Joined: 08/09/2017 19:43

#45 Re: DRŽAVLJANSTVO BIH

Post by Opusteno1993 »

Nothing....🇧🇦🇧🇦🇧🇦
Post Reply