Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#601 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Možda jesam, možda nisam :mrgreen:
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#602 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by suspect_zero »

Kuli Majstore :thumbup: .....stepenice super, hoće biti kamin neki?....djeluje tako toplo, mirno i mogu samo zamisliti miris :)
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#603 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ne, kamin necu stavljati- na jednoj od prethodnih slika se vidi pozicija dimnjaka, pa bi kamin zauzeo preveliki dio tog ćoška brvnare.
Umjesto kamina, već sam kupio gusanu peć sa velikim staklenim vratima- Plamen Pozega, model Gala:
Image
Hvala za komentar o stepenistu!
A miris.. upravo da bih ga sto vise ocuvao, koristim lakove/premaze na vodenoj osnovi za podove i zidove- nitro i poliuretanski lakovi "zatvore" drvo, ne diše, ne miriši...
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#604 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by suspect_zero »

Fina ova peć, vidi se kad gori i obasja sobu, vatra pucketa a napolju snijeg do koljena...a nigdje ne moraš ići 🥰
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#605 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

I oko te peći ima jedna, meni simpaticna, pričica...
Cijelu godinu istrazujem peći, razne proizvodjače, gledam po OLX sta se nudi itd itd..Nije mi svejedno koliko kosta, bitan mi je nacin placanja (jer imam jos milion stvari da kupim..), dakle, moram biti oprezan da se ne zaletim, moram sve dobro iskalkulisati.
I tako, krajem marta, tacnije 31.3. ove godine, odlucim da kupim ovu Galu. Odem u FIS BL, cijena joj nekih 850 KM (tu je bila najjeftinija), i mogu je uzeti na beskamatne rate do 12 mjeseci- skontam- to mi je nekih 70-tak KM mjesecno, mogu to hladno isfinansirati. Trgovcu kazem- uzecu ovu peć, ali sutra 01.4. jer je uzimam na RF Shopping karticu, pa da mi prva rata bude u maju. Kaze trgovac- na tu cijenu imate jos 15% popusta, ali moze samo na 6 rata-sto je cca 723 KM, pa je mjesecno cca 120 KM. Gotovo- kupljeno! Po dogovoru, isporucena je za par dana direktno u brvnaru. :-D
A u medjuvremenu, 3 rate su otplacene...
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#606 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Progres:

Frontalni/balkonski zid je završen:
Image
Bocni/zid verande- gotovo sav pripremljen za oblaganje daskom:
Image
Treba jos da sklonim frizider i da skinem prateci gornji element kuhinje i da tako oslobodim jos taj komad zida (2,80 x 0,9 m), postavim potkonstrukciju, stavim TI, parnu branu i oblozim daskom. Time je oblaganje prizemlja daskom zavrseno.
Potom, nabavka lajsni- L i V profil, krojenje i postavljanje. Kad to zavrsim, cijelo prizemlje praznim (sav alat i ostale gluposti vani), smirglanje kompletne drvenarije- zidovi, strop, usisavanje i onda farbanje bezbojnim vodenim lakom- 4 ruke.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#607 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by _Reds_ »

Gjde nadješ L drvene lajsne ? I kojih su dimenzija?

Meni trebaju malo većih dimenzija, tj. jedna strana da je 25cm, a druga 4 cm. Ne znam može li se to uopće poručiti gdje.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#608 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Trenutno, u Banjaluci sam ih nasao samo na jednom mjestu- Centrum. Dimenzije su 28 x 28 mm x 2,4 m. Ocajno su skupe- 14,95 KM/komad.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#609 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

_Reds_ wrote: 18/07/2022 13:30 Gjde nadješ L drvene lajsne ? I kojih su dimenzija?

Meni trebaju malo većih dimenzija, tj. jedna strana da je 25cm, a druga 4 cm. Ne znam može li se to uopće poručiti gdje.
Na ivicu daske od 23x2 cm cm zalijepi ili drugačije (ekser, šaraf) pričvrsti okomito dasku od 2x4 cm. Tako ćeš dobiti dasku L profila 25x4x2 cm. Ako ti treba druga debljina, samo preračunaj.

Prije ćeš ih tako dobiti nego tražeći da ih kupiš, čini mi se.

Druga opcija ti je da kupiš dasku 25x4 cm po cijeloj dužini, pa da glodalicom ili drugačije skidsš materijal da dobiješ L profil.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#610 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Trazena lajsna dimenzija 25 x4 cm jednostavno ne postoji u prodaji. Umjesto vijka (da se pravilno izrazim, kako bi me @hakiz razumio i da ne koristim iskrivljene tudjice :D ), predlozio bih lijepljenje nekim D 2 ljepilom za drvo i jos zakivanje tankim obucarskim ekserima (30 mm)- ili jos bolje- accu ili pneumatski pistolj za eksere od 32 mm -glava im je vrlo mala, gotovo nevidjliva.
Glodanje, da bi se dobio zeljeni profil- mission impossible.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#611 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 18/07/2022 20:33 Trazena lajsna dimenzija 25 x4 cm jednostavno ne postoji u prodaji. Umjesto vijka (da se pravilno izrazim, kako bi me @hakiz razumio i da ne koristim iskrivljene tudjice :D ), predlozio bih lijepljenje nekim D 2 ljepilom za drvo i jos zakivanje tankim obucarskim ekserima (30 mm)- ili jos bolje- accu ili pneumatski pistolj za eksere od 32 mm -glava im je vrlo mala, gotovo nevidjliva.
Glodanje, da bi se dobio zeljeni profil- mission impossible.
Ma, naravno da niko ne bi glodao, ne isplati se, ali, čisto tehnički, može se.

Zašto D2, a ne D3, možda će napolju biti :P

Sada ozbiljno, jedino rješenje je dvije daske i spojiti ih da dobije šta želi.

P. S. Ovaj vijak nisam razumio, da to nije zavrtanj?

:wink:
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#612 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Vidi google prevodilac ili upitaj Klajica :mrgreen:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#613 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

kuli1961 wrote: 11/07/2022 21:34 Ne, kamin necu stavljati- na jednoj od prethodnih slika se vidi pozicija dimnjaka, pa bi kamin zauzeo preveliki dio tog ćoška brvnare.
Umjesto kamina, već sam kupio gusanu peć sa velikim staklenim vratima- Plamen Pozega, model Gala:
Image
Hvala za komentar o stepenistu!
A miris.. upravo da bih ga sto vise ocuvao, koristim lakove/premaze na vodenoj osnovi za podove i zidove- nitro i poliuretanski lakovi "zatvore" drvo, ne diše, ne miriši...
Lajkam, gledala sam ovakvu peć kod kolegice na vikendici.... Dobra. :-D
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#614 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hvala, nadam se da nisam promašio.
Ako jesam, skupa će mi biti škola
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#615 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Uzasna je vrućina, ne mogu baš puno uraditi. Dok zbrišem sa posla, dodjem kući, presvučem se, usput kupim nešto za jelo, već je 12 ili više sati.
Ali, u subotu, jučer i danas, ponešto se i uradilo... :-D
"Kuhinjski" zid je gotov! Sva daska postavljena, sve lajsne- L i V- takodje postavljene. Zidna ploha osmirglana ekscentričnom rotacionom brusilicom od 150 mm disk, -stari, isluzeni smirgl papir grid 150, pa potom 3 ruke 1 K "vodenog" laka (koga zanima naziv proizvodjača, neka mi se javi u PP) sa laganim brušenjem nakon prve ruke- sjaj je neki saten, tj 20%, sto mi sasvim odgovara. Vraćen je i kuhinjski element, frižider, sprovedena instalacija za LED rasvjetu ispod kuhinjskih elemenata (pogriješio sam- kupio LED od 120 cm, a smije 90-100 cm max, ovih 20 cm prelazi na šporet, bojim se topljenja, u perspektivi...sreća, jeftino je), slike:
Image
Image

Detalj, podna lajsna;
tražio da kupim, jednostavno nema! Iskoristio sam postojeću dasku (morao sam dobro prebrati, sračunati, da ne potrošim dasku koja će mi trebati za mansardu). Sa 20 mm debljine stanjio na 12 mm, potom izrezao na širinu od 6 cm, glodalicom (frezom) oborio/zaoblio ivicu i to je to. Kucam je Einhell hobby accu pistoljem, moze za ovu svrhu. NESTAĆE MI MUNICIJE/eksera- MORAM HITNO TRAŽITI GDJE MOGU KUPITI!!!
Image

Danas sam nastavio "zidati" ostatak istog zida. Do gornje vodoravne ivice štoka je 16 redova. Dosta vremena sam potošio da precizno uklopim rupu za kutiju utičnice. Koristio sam i dasku koja je imala oštećenja, iskrivila se, mjerio, preračunavao gdje, sta i kako mogu iskoristiti. Pored toga, svaka dasku sam prije postavljanja, osmirglao brusilicom- da je tako mnogo lakša i brža priprema za lakiranje, naučio sam na "kuhinjskom" zidu.. :D
Sa današnjim danom, postavio sam 17 redova daske, a taj 17-ti red sam za širinu štoka morao urezati 6 mm da bi precizno sjeo.. užas,, kamo sreće da je centimetar ili više... oči su mi "pobijelile" dok sam to uspio podesiti. Na kraju, današnje stanje je:
Image
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#616 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 25/07/2022 22:45 NESTAĆE MI MUNICIJE/eksera- MORAM HITNO TRAŽITI GDJE MOGU KUPITI!!!
Ako je ova klamerica: https://www.masineialati.ba/shop/elektr ... -tc-en-20/

Ja sam eksere za nju kupovao u OBI.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#617 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Nije to, ali u svakom slučaju, hvala na pomoći. U medjuvremenu, bas na masineialati.ba, našao sam i naručio, stiže za 2-3 dana.
Ekseri su 32 mm, debljina 1,2 mm ,a glava je 2 mm -T forma.
Pistolj je TE CN 18 Li- nije los za moje potrebe, ali nije za profesionalnu ili zahtjevniju upotrebu. Trazi da povrsina udara bude apsolutno ravna, tj, da glava čekića bude okomita na povrsinu. Ako je pod uglom, neće- npr. daska sa M/Ž utorom- ne moze se kucati u utor (pod uglom).
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#618 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 25/07/2022 23:06 Nije to, ali u svakom slučaju, hvala na pomoći. U medjuvremenu, bas na masineialati.ba, našao sam i naručio, stiže za 2-3 dana.
Ekseri su 32 mm, debljina 1,2 mm ,a glava je 2 mm -T forma.
Pistolj je TE CN 18 Li- nije los za moje potrebe, ali nije za profesionalnu ili zahtjevniju upotrebu. Trazi da povrsina udara bude apsolutno ravna, tj, da glava čekića bude okomita na povrsinu. Ako je pod uglom, neće- npr. daska sa M/Ž utorom- ne moze se kucati u utor (pod uglom).
Izvini.

Kada si napisao "hobi" ja pomislio na onaj električni.

Električni je pravi hobi, ekseri su 14 mm, zato sam na njega pomislio.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#619 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hvala tebi što si htio što prije pomoći. Svaka informacija je zlata vrijedna.
Od 2014. godine- poplave- u mojoj dragoj ali i jadnoj Banjaluci, više nema OBI-ja, toliko mi fali...Centrum je "poklopio", ali je tanak u mnogim stvarima.
Malo se "oporavim" kada odem u Zg, pa gotovo obavezno skoknem do BAUHAUS-a.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#620 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 25/07/2022 23:39 Hvala tebi što si htio što prije pomoći. Svaka informacija je zlata vrijedna.
Od 2014. godine- poplave- u mojoj dragoj ali i jadnoj Banjaluci, više nema OBI-ja, toliko mi fali...Centrum je "poklopio", ali je tanak u mnogim stvarima.
Malo se "oporavim" kada odem u Zg, pa gotovo obavezno skoknem do BAUHAUS-a.
:kakoste:

Spominjao si rođaka koji može umjesto tebe u OBI, zato sam OBI spomenuo.

A ima i dostava, samo ne znam ni kakva je niti koliko košta, nikada je nisam koristio.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#621 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Nakon nekog vremena, opet javljanje:

Sa jucerasnjim danom, mislim da sam zavrsio prizemlje.
To znaci da je postavljena sva daska i sve lajsne u coskovima i na rubovima,sve lakirano.
Posto je boja stropnih greda i stropa bitno odudarala od boje daske, morao sam da ih brusim. Uzasan posao- radio iznad sebe na merdevinama, sitna drvena prasina, direktno u oci i usta. Ako stavim zastitne naocare i masku, nista ne vidim, naocale se magle.... na kraju radio sam samo pod maskom, bez naocara, pa svakih 10-15 minuta sam morao ispirati oci.
Na slici dole, vidi se razlika u boji. No, to je jedna od greda koja je manje odudarala bojom, bilo ih je koje su vec poprimile bitno tamniju boju:
Image
Postavljanje ugaonih lajsni (14 x 14 mm) je haos sam po sebi! Nekoliko greda se iskrivilo, pa sam ih morao urezivati da lajsna koliko-toliko bude vertikalna, da se ne pojavi prevelika rupa. Na 3 mjesta ipak nisam uspio izbjeci te rupe, "zazore", pa sam ih popunio mjesavinom drvene prasine i D3 ljepila (dobro je ispalo!), uz prethodno postavljanje krep trake oko rupa da izbjegnem naknadno smirglanje.
Podrazumijeva se da sam tokom brusenja milion puta premjestao alat i ostale mrdjalice koje se nalaze u prstoriji, vec mi se zgadilo :roll:
Kada sam zavrsio brusenje, usisivacem sam usisao strop, grede, sve zidove i pod, pa potom sve to prebrisao vlaznom krpom- kazu-"otprasiti povrsinu"- fujjj...
Uslijedilo je lakiranje- Sayerlack -vodeni 1 K, 20% sjaja, prakticno se ne razredjuje (0,03 l vode- rakijska casica -na 1 l laka). Prva ruka, susenje (jako brzo) pa lagano rucno brusenje istrosenim smirglom 320 (opet!!!!!), pa brisanje, potom- druga i treca ruka laka. Daska je suha, pa upija lak kao blesava! Cak mislim da cu dio dugackog zida, sa prozorom, morati i cetvrtu ruku. No, to cu tek sutra procijeniti. Ako bude potrebno, nije strasno- to je nekih 15-tak mnutra posla.
Slike zavrsenog prostora:
Image
Image
Image
Image
U prizemlju je preostalo da zavrsim jos dva detalja-sakriti spoj dasaka od 3 i 4 m (slika 2) i postaviti podne lajsne.
Odgovarajuce podne lajsne ne mogu kupiti, jednostavno ih nema, pa cu ih sam napraviti, identicno kao za zid do frizidera. Medjutim, to ne mogu sad da radim, vec tek kad oblozim sve zidove na mansardi. Tek tada cu tacno znati koliko i koja duzina daske mi ostaje. Ista je prica i sakrivanjem spoja- treba mi duzina od cca 2,60 m, a sirinu cu tek odrediti, i odabrati kojim glodalom fazonirati ivice. Zamisao mi je da ta "maska" imitira stub, nisam jos definitivno odlucio, vidjecemo.
Stay tuned...
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#622 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Vidio sam ovaj post u trenutku kada je išla emisija Grand designs. Slučajno? :-D
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#623 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 21/08/2022 13:02 Vidio sam ovaj post u trenutku kada je išla emisija Grand designs. Slučajno? :-D
Čist slučaj, Hakize....
Štaviše, gledao sam svega nekoliko epizoda GD-a, i to sasvim slučajno, ne znam ni na kom kanalu ni u kom terminu
Ovo što ja radim je samo:
- odraz sklonosti prema drvetu,
-velika zelja da za nešto konkretno mogu reći- ovo sam ja uradio/napravio,
-realno- poprilično velikoj uštedi novca umjesto plaćanja "ruku",
-činjenica da mi "majstori" ne bi baš toliko pazili na zazore, paralele, vertikale, horizontale, uklapanje fuga..
-i konačno- zelja/unutrašnji zahtjev da stvarno stanje bude zaista onako kako sam zamislio
Inače, da nije ovoga, ko bi iole normalan, sve ovo- od potkonstrukcije pa do zavrsne ugaone lajsne, radio ama bas sve i to potpuno sam, bez icije pomoći?
Npr. pakleno je teško baratati daskom dugačkom 4 m, koja se krivi i ovamo i onamo. a mora "leći" u utor (falc :D ) potpuno pravilno, horizontalno, paralelno...
E, sad slijedi zamjena postojećih, prljavih, prašnjavih kartona na podu novim (fali mi jos za oko 10-tak m2)- dok ne "legnu" kakvi ocuvani bosanski ili pirotski ćilimi, selidba kompletnog alata na mansardu (materijal je odavno već gore) i sve ovo isto raditi na mansardi
Dakle, nastavljamo!
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#624 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Počinju radovi na mansardi!
Trenutno stanje- hrkljuš :mrgreen: :
Image
Image
Image

Uspio sam danas postaviti potkonstrukciju na 5 rogova, za sad sve dobro ide:
Image
Last edited by kuli1961 on 20/09/2022 10:24, edited 2 times in total.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#625 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Progres na mansardi:
Zavrsena potkonstrukcija u sobi, osim 3a detalja-jedna horizontalna letva prema suprotnom rogovima, jedna dodatna letva na kosini, izmedju krova i pregradnog zida i ram oko prozora. To cu naknadno uraditi, nije frka.
Juce sam postavio prvi sloj termoizolacije (14 cm) u 4 polja krovista. Nakon toga, stavljam dodatnih 10 cm izolacije u kroviste (ukupno 24 cm TI+ 2 cm debljina daske), a u zidove 10 cm+2 cm daske.
Cilj mi je da sto prije pripremim kompletnu sobu za podaščavanje i postavim dasku i tako oslobodim prostor sobe, jer u nju moram preseliti dasku i izolaciju namijenjenu za antre.
Evo kako to trenutno izgleda:
Image
Image
Image
Image
Image
Post Reply