Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#576 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Daz wrote: 21/05/2022 20:09 Kupio staru kucu, stara nekih 70 god. Radjena od kamena. Ima pukotina, ali ne kamena nego izmedju onog veziva koji spaja kamen. Sta mislite vrijedi li to popravljati ili ici u rusenje. Svidja mi se taj retro fazon sa kamenom ali da ne bude skuplja pita od tepsije..
Da li vrijedi popravljati zavisi od oštećenja. A to teško da na forumu neko može procijeniti. Neka ti pogleda neko stručan.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#577 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Sto rece @Hakiz , tesko je, gotovo nemoguce na forumu dobiti procjenu isplativosti. Prvo pitanje je: gdje je puklo- duz zid/ova ili na coskovima?
Posto je kuca zidana kamenom i to prije cca 70-tak godina, vjerovatno se radi o slabom krecnom malteru sa malo ili nikako cementa.
Kamena kuca je sjajna stvar, zato dovedi iskusnog gradjevinca da procijeni nacin popravke. Sta god da bude potrebno, nece biti jeftinoca, jer su danasnje cijene gradjevinskog materijala zaista otisle u vasionu! Danasnji primjer- rabic mrezica -"oko" 5 x 5 mm, ciiena je 4,91/duzni metar, hidroizolaciona traka MAPEI sirine 8 cm (2 x 4 cm), sluzi za dilatiranje glazure od zida- cca 7 KM/duzni metar.. strava!
Rusenje je zadnja, ali bas zadnja opcija. Ako se bude moralo rusiti, ja bih napravio finansijski plan i ponovo je ozidao tim istim kamenom, pa polako, do krova...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#578 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Progres:
Dogovorio sam glazuru na terasi za utorak- 20 KM/m2, sa fiber vlaknima. Nadam se da se plan nece izjaloviti.
Juce je stigla pretezna kolicina odavno narucene daske, tako da sam mogao poceti sa postavljanjem na dva zida, kod kojih ce biti postavljeno stepeniste:
Image
Visina je nekih 2 m. Sutra nastavljam- da zavrsim ovaj zid- bice malo zeznuto uklapanje oko RO, i makar zapocnem naredni, ali siguran sam da cu uspjeti.
Plan je da do sredine iduce sedmice oba zida zavrsim i javim stolaru da stepeniste moze ugradjivati.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15990
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#579 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sime_cipol »

kuli1961 wrote: 18/05/2022 22:49


Ali, ono najvaznije, sto neki objekat cini domom je to sto sam dobio drage "podstanare"- gnijezdo kosa sa 3 ptića!!! :-D :-D :-D
Image

Stay tuned, idemo dalje!
:srce:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#580 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

UPDATE:
Naravno, danas od postavljanja glazure na ploci terase- ne bi nista, stigao je samo pijesak. Trebalo bi sutra da se to uradi- nema puno posla -oko 24 m2. Nabavio sam rabic mrezicu, samoljepljivu hidroizolacionu traku (MAPEI, skupa kao da je prave od zlata platine i rodijuma!!!).
Da ne bi dan "propao"- zavrsio sam i drugu stranu dijela dugackog zida:
Image
Time je ćošak u kojem se montiraju stepenice- gotov! Preostaje da se sa stolarom dovorim oko termina montaze. Ne zuri mi se, kad, god, imam sta dalje raditi.
Gotovo sva daska sa dna slike ide na mansardu- kilav posao- uspravim 20-tak komada do plafona/otvora stepenista, potom se popnem na mansardu i slazem, jednu po jednu, ali tako da ne zarobim gore prostor, kada budem radio potkonstrukciju na mansardi, i onda opet tako...
Konstantno mi se desava da kada meni treba pomoc jos jednog para ruku, makar u ovim jednostavnim poslovima, nikaga nema, svi imaju neke "vrlo vazne obaveze"- tipa rekreacija od sat vremena u nekoj sali sa rajom, a termin je bas u sredini vremena za koje pitam za pomoc (naravno, pitam za pomoc na vrijeme- par dana ranije). A kada je tim "rukama" bila potrebna moja pomoc, bio sam na raspologanju, svoje planove i poslove sam pomjerao. E, nema vise, treba postovati staru izreku- pamti pa vrati!
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#581 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

zato sve sam, koliko god da se uradi super :)
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#582 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ma naravno- use i u svoje kljuse, langsam uber siecher
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#583 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

kuli1961 wrote: 24/05/2022 22:07 UPDATE:
Naravno, danas od postavljanja glazure na ploci terase- ne bi nista, stigao je samo pijesak. Trebalo bi sutra da se to uradi- nema puno posla -oko 24 m2. Nabavio sam rabic mrezicu, samoljepljivu hidroizolacionu traku (MAPEI, skupa kao da je prave od zlata platine i rodijuma!!!).
Da ne bi dan "propao"- zavrsio sam i drugu stranu dijela dugackog zida:
Image
Time je ćošak u kojem se montiraju stepenice- gotov! Preostaje da se sa stolarom dovorim oko termina montaze. Ne zuri mi se, kad, god, imam sta dalje raditi.
Gotovo sva daska sa dna slike ide na mansardu- kilav posao- uspravim 20-tak komada do plafona/otvora stepenista, potom se popnem na mansardu i slazem, jednu po jednu, ali tako da ne zarobim gore prostor, kada budem radio potkonstrukciju na mansardi, i onda opet tako...
Konstantno mi se desava da kada meni treba pomoc jos jednog para ruku, makar u ovim jednostavnim poslovima, nikaga nema, svi imaju neke "vrlo vazne obaveze"- tipa rekreacija od sat vremena u nekoj sali sa rajom, a termin je bas u sredini vremena za koje pitam za pomoc (naravno, pitam za pomoc na vrijeme- par dana ranije). A kada je tim "rukama" bila potrebna moja pomoc, bio sam na raspologanju, svoje planove i poslove sam pomjerao. E, nema vise, treba postovati staru izreku- pamti pa vrati!
Super radovi napreduju.... :thumbup: gnijezdo 🥰

A na ovo pamti pa vrati, nadam se da tek nećeeš biti iznenadjen reakcijama kad prvi put odbiješ biti na raspologanju.... Uuuf, imam loše iskustvo s tim. 🙈
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#584 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Što kažu-poravnio sam, tako da me bilo kakve reakcije stvarno ne mogu pogoditi, niti me zanimaju.
Za svaki naredni poziv, molbu od tih ljudi- ne mogu, nemam vremena, zauzet sam, termini mi ne odgovaraju, i ende.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#585 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Progres:
Naravno, vrlo malo stvari se dogadja bas kako je planirano, dogovoreno.
Glazura je gotova. No, kako konstantno pomalo pada kisa, mokra je, puna vlage, pa cu morati sacekati barem mjesec dana da se dobro osusi, kako bih mogao da postavim hidroizolaciju. To ujedno znaci da se odlaze i postavljanje keramike na plocu terase. Nema veze, ne zurim, nije mi prioritet, a prolongiranje ce mi dobro doci da se fizicki i finansijski, koliko -toliko, oporavim :D
Daska: konstantni problemi i problemčići...Daska duzine 3 m, koju sam postavio u ugao gdje je stepeniste, je rezana na sirinu od 12,8 cm. Medjutim, daska od 4 m duzine, kojom nastavljam rad na istom, poduznom zidu je bila rezana na sirinu od 13,2 cm. Vec na prvoj donjoj dasci sam uocio ovaj problem i odmah obavijestio stolara o problemu. Daska je morala ponovo da se "provlaci" kroz masinu na mjeru od 12,8 cm. To i nije neki problem, vec je fora u tome sto stolaru nije bilo "na ruku" da salje svoj kamion po dasku, a njegova radnja je nekih 50 km od moje lokacije. Zato sam ja angazovao prevoz, natovarili smo dasku i odvezli. Trebalo je da se daska odmah suzi. Medjutim desilo ne uzasno nevrijeme, kisa, grad, pa bi gradja gadno pokisla, sto nije nikako dobro. Odustali smo i dogovorili da sutradan dodjem po dasku. Ne lezi vraze, taj drugi dan u njegovom mjestu cijeli dan, sve do 18 sati uopste nije bilo struje. Dakle, daska je ponovo obradjena tek naredni (treci) dan. To opet znaci, ponovo angazuj prevoz.
Stolar mi duguje isporuku ostatka daske- jos nekih 60-tak kvadrata u razlicitim dimenzijama od 2,1 do 4,2 m. dogovor je ova sedmica, petak 10.6., no vidjecemo. Sreca u toj "nesreci" je u tome sto mu isplacujem ugovorenu cijenu tek kada apsolutno sva daska bude isporucena, u ugovorenoj kolicini i dimenziji. Ako bude bilo sta zavlacio, ili trazio bilo kakav dodatni novac (npr. na ime drugog prevoza kamionom) ne placam nista dok sve ne isporuci i prebijam sa mojim troskom prevoza daske radi suzavanja.
U medjuvremenu, nastavio sam sa postavljanjem daske od 4 m na dugi zid. Dosta vremena sam utrosio na precizno pravljenje rama oko prozora.
Slika trenutnog stanja zida:
Image

U subotu su postavljene i stepenice. Čista borovina, super izgledaju, vrlo sam zadovoljan. Istina, dio ograde na mansardi nije dobar, no majstor je sjajan covjek i odlican stolar. Napravice novi komad koji ce u svemu biti odgovarajuci. Posto je postavljanje tog dijela ograde vrlo jednostavno, dogovorili smo da mi po poznatoj osobi posalje taj komad i da ga sam postavim. Glupo je da dolazi radi poslica od 15 minuta, a udaljen je nekih 40 tak km od moje brvnare.
Slike stepenista:
Image
Image
Image
Image
Image
ofixaaal
Posts: 82
Joined: 18/10/2012 11:49

#586 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by ofixaaal »

Prije svega sve pohvale za Kuli :thumbup: mislim da svi pomno prate svaki napredak :-D

Usput jedno pitanje jer me zanimaju vaša razmišljanja, mišljenja i savjeti.
Ja sam odlučio zidati vikendicu dimenzija 5x6 ali bez gornje ploče. Dakle gornji sprat bi se uradio od drveta. Sada sam u dilemi na koju visinu zidati i koji ugao krova odabrati kako bi dobio više prostora na drugom spratu a prozore sa strana na prvom. Prvobitni plan je bio zidati na 2.20 m plus 20 cm coklo i na to samo krov staviti a gore popoditi. Ukoliko bi se neki blaži ugao krova stavio onda bih se morao saginjati gore kao da u rov ulazim a opet ukoliko bi rogovi bili 6 m i ugao jači od 45 stepeni izgled kuće bi bio nezgrapan i nesrazmjeran. Mislim da bi najbolje bilo dizati još za 2 bloka pa onda krov staviti ili je isplatnije da uradim drvenu konstrukciju visine 50-70 cm i na nju krov staviti :-)

Kuli zanima me ako znaš koja je visina kod tebe od poda do greda na kojima je popođen gornji sprat i vidim na ovim slikama da je i kod tebe od gornjeg poda do vjenčanice od krova ima nekih 70 cm i lijep si prostor gore dobio
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#587 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

ofixaaal wrote: 28/06/2022 12:02 Prije svega sve pohvale za Kuli :thumbup: mislim da svi pomno prate svaki napredak :-D

Usput jedno pitanje jer me zanimaju vaša razmišljanja, mišljenja i savjeti.
Ja sam odlučio zidati vikendicu dimenzija 5x6 ali bez gornje ploče. Dakle gornji sprat bi se uradio od drveta. Sada sam u dilemi na koju visinu zidati i koji ugao krova odabrati kako bi dobio više prostora na drugom spratu a prozore sa strana na prvom. Prvobitni plan je bio zidati na 2.20 m plus 20 cm coklo i na to samo krov staviti a gore popoditi. Ukoliko bi se neki blaži ugao krova stavio onda bih se morao saginjati gore kao da u rov ulazim a opet ukoliko bi rogovi bili 6 m i ugao jači od 45 stepeni izgled kuće bi bio nezgrapan i nesrazmjeran. Mislim da bi najbolje bilo dizati još za 2 bloka pa onda krov staviti ili je isplatnije da uradim drvenu konstrukciju visine 50-70 cm i na nju krov staviti :-)

Kuli zanima me ako znaš koja je visina kod tebe od poda do greda na kojima je popođen gornji sprat i vidim na ovim slikama da je i kod tebe od gornjeg poda do vjenčanice od krova ima nekih 70 cm i lijep si prostor gore dobio
Izvini na kasnom javljanju-bile su velike vrucine, pa sam malo raduckao (o tom u narednom postu), a racunar mi se gadio da ga palim...
Ovako:
U prizemlju- neto visina od poda do donje strane stropne daske je 2,80 cm, a od poda do donje strane nosive grede visina je 2,56m.. Na mansardi- zbog asimetricnog krova, jedna strana zida je visoka cca 1 m, a druga cca 80 cm. U ove mjere sam uracunao podroznicu, tj. horizontalnu gredu na koju se rogovi oslanjaju. Posto na mansardi ima malo horizontalnog stropa. nekih, 1,3 m sirine, i tu cu konacnu visinu podesiti na 2,80 m.
Mislim da ti je visina prizemlja 2,2+0,2 malo nisko, meni to vuce na klaustrofobicno. Ne znam tacno, kazu da je neki standard visine stropa 2,60-2,70 m. Izmjeri visinu u svom stanu i ako ti je ugodjaj dobar, tako uradi i u vikendici. U mojoj kuci prizemlje je visine 2,60 i OK mi je. A zasto mi je i brvnari 2,80- ne znam, ne pitaj me :D , uglavnom ta visina mi je bas OK. Stropne nosive grede zaista dolaze do izrazaja. Kose krovne plohe na mansardi i uvezano sa zidovima mansarde ce dati sasvim dovoljno prostora za pristojne ugradne komode, police itd.. a nece bitno uzeti prostora sobe na mansardi.
A u vezi ugla krovne konstrukcije, pazi, dobro se prethodno raspitaj kod strucnjaka. Negdje sam nasao da se uglom krova ne smatra ugao pod kojim se "srecu" rogovi medjusobno (sljeme), vec ugao izmedju horizontalne podroznice i roga. Ugao od 45 stepeni ili "jaci", koji spominjes, se vjerovatno odnosi na ugao pod sljemenom i zaista jeste "jako". Bilo kako bilo, taj sljemeni ugao se bez ikakvih problema moze ublaziti i to dobro, samo u tom slucaju zidovi moraju biti nesto visi. Tog "blagog" ugla na sljemenu- cca 32-34 stepena, mnogi se kod nas boje, bjeze od njega. A nema nkakvog razloga. Nekoliko zimovanja sam proveo u Austriji i Italiji, u mjestima sa jako puno snijega i blejao po njihovim drvenim kucama, fotografisao, premjeravao koliko sam mogao i znao. Sljemeni uglovi krovova su im bas jako tupi, dakle, krovne plohe su u vrlo blagoj kosini i odlicno izgleda i nimalo se ne boje nanosa snijega, tezine.
Koja ti je varijanta isplatnija? Hm..bez papira i olovke tesko je bilo sta reci. U BL kubik grube, sirove gradje je davno presao 550 KM. A sigurno su i blokovi jako poskupili (lani sam gasbetonski blok 60x20x12 cm za zidanje kupatila placao 2,70 KM/komad). Materijal za malter- grubi/fini, "ruke"?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#588 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Juni i pocetak jula je bio prosto vreo, pa nisam bas nesto puno uradio. No, jako sam zadovoljan i sa onim sto sam uradio.
Daska je konacno sva iste sirine- dva puta sam mu izvjesnu kolicinu vracao na suzavanje, a "zadrzao sam pravo" da mu ponovo neku kolicinu vratim na suzavanje, ako se ukaze potrebnim. Daska je oborenih ivica, tako da dvije daske cine fugu, koja se na stjecistu zidova mora "poklopiti. A stolar kao stolar, za njega je to sve "lamperija" i mm ili 2 mm gore-dole, ne znaci mu nista... Svih 160 m2 sam isplatio, tako da je daska "moja" :D

Progres:
Glazura i metalna ograda terase:
Image
Zid desno od ulaza i dugi zid od 7m- vazno za postavljanje stepenista , takodje gotovo (sliku sam prebacio na drugi racunar, postavicu je za koji dan).
Nastavio sam sa postalvjanjem daske na frontalni zid prema terasi. Sa danasnjim danom, napravio sam ram oko balkonskih vrata, i postavio dasku na desni dio zida do gornje tacke balkonskih vrata:
Image
tu i tamo se desi da se daska malo "baci", pa je ponekad moram hidraulicnom dizalicom uvjeriti da joj je najbolje da fino legne u nut/falc :D :
Image
postavio sam i 10 redova lijeve strane frontlanog zida:
Image
Nije jos puno ostalo na tom zidu- lijevo js 6 redova, pa onda cijelom duzinom tog zida jos 3 reda po 2 daske od 3 m, koje se srecu tacno na sredini balkonskih vrata. Malo ce biti skakljivo za upasovati, ali polako, imam strpljenja, bice ok. Siguran sam da cu to dobro uraditi, kao sto sam precizno urezao rupu i za kutiju prekidaca svjetla :D :
Image
Takodje, morao sam vrata verande podici za 4 cm- bila su prenisko postavljena, toliko da je krilo strugalo po kartonu na podu (privremeno stavljen, kao zastita poda od ostecenja). Dakle, skinuo sam kompletan kapak, krilo i stok vrata, odmjerio i vrlo pazljivo urezao gornju poluoblicu, vratio i upasovao stok (kajle, libela), 2 razupiraca na svakoj trecini stoka, pa niskoekspandirajuci purpen i onda kad je pjena potpuno osusila, vijci stoka, kapaka. Na zid verande sam djelimicno postavio potkonstrukciju i TI. cim zavrsim oblaganje forntlanog zida daskom, prelazim na finalizaciju i tog zida.
U medjuvremenu sam testirao bezbojni lak na vodenoj osnovi, sa svega 20% sjaja, sto mi savrseno odgovara. Dakle, kada sve drveno postavim (dasku, ramove, L i V lajsne na coskovima), slijedi lagano brusenje svih zidova i kompletnog stropa ekscentricnom rotacionom bruslicom, papir grid 150-180 ) i onda 4 ruke laka, sa laganim medjubrusenjem nakon prve i druge ruke (papir grid 320, ali istroseni). Upravo ovakav redoslijed sam isprobao i rezultat mi odgovara. Da ne zaboravim-VAZNO za onoga ko bude lsicno radio-prije postavljanja svake, ali bas svake daske na zid, donju, ruznu stranu daske. nalicje- presao sam sa 2 ruke istog laka. Svrha je da tim "nalicje" lakiranjem i "lice" lakiranjem sprijeci eventulano pucanje daske, bez obzira sto je daska zaista suha.
nastavice se... :D
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#589 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kaw_liga »

Svaka ti čast,što više gledam tebe to sam dalje od svoje vikendice..Tu treba znanja volje,živaca ma svega da imam novca angažirao bih te kao nadzornika gradnje i ne bih se bojao..A ovako neko ko nije upućen pred njim je sto muka...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#590 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

kaw_liga wrote: 11/07/2022 07:45 Svaka ti čast,što više gledam tebe to sam dalje od svoje vikendice..Tu treba znanja volje,živaca ma svega da imam novca angažirao bih te kao nadzornika gradnje i ne bih se bojao..A ovako neko ko nije upućen pred njim je sto muka...
Nemoj da te moja "priča" udaljava od tvoje. Dovoljno je da znas kako hoces da nesto izgleda i na tome insistiras.
Nemam neko znanje- sa gradjevinarstvom i zanatskim radovima nemam ama bas nikakve veze- moja profesija je pravna nauka. Ali, volje i zivaca imam na pretek, i naravno- ljubavi i zadovoljstva da nesto sam napravim. Za apsolutno sve poslove koje sam radim, ne treba nikakvo specijalno znanje zanatstva, vec samo malo logike, nesto alata i mnogo volje. Ako nesto ne znam, ili nadjem se u dilemi- kako ovo, ono- pitam, njuskam, gledam.
Na raznim forumima i YT sam nasao pregrst korisnih savjeta, vrijedilo je provesti sate i sate pred monitorom.
Za poslove koje sad radim - postavljanje potkonstrukcije, termoizolacije i daske, trazio sam nekoliko ponuda. Nazovi "majstori" su trazili bruku novca- najjeftinija ponuda je bila 1,500 KM????? Ako sam blesav, nisam lud. Sjeo sam za sto, papir i olovku ispred sebe, malo razmislio kako i sta bi trebalo da izgleda, pogledao video na stranici KNAUF u vezi funkcije i nacina postavljanja parne brane i krenuo... i evo ide bas kako treba.
Stolar koji mi je isporucio dasku mi rece da sam "zaj...n", jer mu se nikad nije desilo da mu neko vraca dasku na doradu, popravku. Lakonski sam mu odgovorio-dogovorili smo sirinu 13 cm, j...e mi se da li je 13cm ili 12,8- ali sva mora biti jednake sirine i tacka! i Bilo je tako, za sada :D .
A za savjete, iskustvena misljenja- koji lak, koji premaz /lazura, koje tehnike, itd...- ovdje nas ima nekoliko koji smo ili vec sagradili ili gradimo, pa ti mozemo prenijeti nasa iskustva.
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#591 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Meni je, recimo, teško pratiti kulijeve postove. Svaka ti čast, sjajno ti ide, ali ja pola tih izraza, pogotovo kolokvijalnih, ne razumijem pa mi je teško pratiti

Banalan primjer, šta je, dovraga, daska colerica, daska od col, inč, 2,54 cm debljine? Šta je nut/falc? To neki izraz na iskrivljenom Njemačkom?

Malo karikiram, ali fakat, kolokvijalni izrazi, pogotovo oni koje koriste majstori na jednom području, a koji su nastali tako što je neki gastarbsjter iz Njemačke krenuo na odmor "kući" pa se na autobanu i do granice sa Jugoslavijom taj izraz pretvorio u nešto drugo (kako se ispravno sa Njemačkom kaže "šarafciger" :)), a pitanje je da li ga taj naš junak i u Njemačkoj ispravno koristi, su mi Španska sela, Klingonski jezik :lol:

Problem nas koji smo učili sa youtube ili iz bjelosvjetskih knjiga, a ne direktno od majstora :lol:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#592 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by anex »

Da malo spamam...

Ako ne znaš šta je daska colarica ne trebaš ni tražiti ništa na ovoj temi :lol:
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#593 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

anex wrote: 11/07/2022 14:24 Da malo spamam...

Ako ne znaš šta je daska colarica ne trebaš ni tražiti ništa na ovoj temi :lol:
A kako ću, onda, naučiti :P

Možda i znam, pod drugim imenom :lol:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#594 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Bas i nisam uvjeren, @hakiz-e, da ne znas ili nisi cuo za pojmove- daska colarica, nut/ falc i ko zna sta još? Mogu shvatiti da ti je stran pojam nut, ali falc-ne! Pojmovi koje koristim su ovdje uobicajeni, uvrijezeni, odomaceni. Sa druge strane, pojam "daska od inča"nije...Moje znanje, bolje reci prikupljanje znanja se takodje zasniva na YT i internet forumima, ali i na razgovore i skupljanje informacija od zanatlija. Za falc-u maltene svakom stovaristu drvene gradje, kada trazis OSB plocu, prva stvar koju prodavac pita je falcana/nefalcana? I pokaze obe...i gotovo, pojam je usvojen. Podloska/sajba, vijak/saraf, glodalica/freza,waservaga/libela, itd itd.. Ali- slauf vaga, bit,forstner glodalo- prosto nema drugog izraza.
Kad opisujem sta radim, zaista mi je nekad smarajuce pisati- pomicno mjerilo, pa napisem šubler- i koliko vidim, niko ne pita sta je to.
Ne vidim nista strano ili lose u tim kolokvijalnim izrazima. Oni su ujedno i element bogatstva i raznolikosti naseg jezika
Ali, ako ima neki izraz/pojam za koji ne znas sta znaci, nije problem- pitaj, pojasnice se funkcija, metod i bice sve jasno :mrgreen:
Mene nije bilo sramota da pitam tesara- sta su cvinge? pitao i saznao..
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#595 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Nisam ni rekao da ima nešta loše.

Kada sam išao u školu, ovo smo zvali šubler:

Image

A šiber smo zvali otvor na krovu automobila "Otvori šiber, vruće u autu".
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#596 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Koliko sam ja upućen, šubler/pomično mjerilo je ovo:Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#597 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

A zamisli kada bismo koristili tacan pojam:
"Vernijeovo mjerilo"... bilo bi: ha, sta reče? :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#598 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 11/07/2022 19:41 A zamisli kada bismo koristili tacan pojam:
"Vernijeovo mjerilo"... bilo bi: ha, sta reče? :mrgreen:
Meni mater :shock: :twisted: :lol:
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#599 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

A to je li šiber ili šubler i inače kaže li se za nešta ovako ili onako:

Šta je pilav, riža ili tjestenina :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#600 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Nego, jesi li koristio haftere?

:lol:
Post Reply