Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#326 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Rockefeller »

:thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#327 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

4.maja se krenulo sa gradnjom. Prvi zadatak- nivelacija i postavljanje pocetnih greda. Rubovi ploce su -naravno- :evil: neravni, nejednake visine, pa se tu dosta vremena potrosilo da se sve dovede u apsolutnu vaservagu. Slika pocetne grede:
Image
Potom je uslijedilo urezivanje, stimanje, pasovanje i polaganje ostalih greda. Sistem gradnje je takav da se u beton ankerisu dugacke sipke, one sa dugackim navojima, koje prolaze kroz poluoblicu, gotovo svaka postavljena poluoblica steze se vijkom i tako dalje. Kako se zid penje, vijak se navaruje, tako da var bude u drvetu i ne smeta narednoj matici. Izmedju poluoblica se nalazi letvica 1,5 x 5 cm, potrebne duzine, koja se postavlja u utor (falc) i gornje i donje poluoblice, funkcija joj je dihtung. Slika:
Image
Visoki stubovi, vidljvi na narednoj slici, su dimenzija 200 x 200 mm, zaobljeni samo na jednoj strani prema vani, imaju funkciju dodatnog ukrucenja konstrukcije i sluze kao osnova za postavljanje vanjske stolarije:
Image
Zakljucno sa jucerasnjim danom, stanje je ovakvo:
Image
Image
Image

Majstori su zaista odlicni, znaju "znanje", vrlo sam zadovoljan.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#328 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by KB9 »

kolko racunas da ce te sve izac na kraju kad zavrsis?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#329 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Racunica je u toku, trenutno je negdje oko 25 K KM- drvo, stolarija, krovni pokrivac, kupatilo, ruke i prateci materijal. Struja u objektu, termoizolacija krova i zidova, zavrsna obloga zidova, stepeniste, ograda verande i terase, glazura i keramika terase- to sve naknadno od ove jeseni pa nadalje, cijenu ne mogu ni predvidjeti, gradj.mat jako varira. Temelj sa podrumom, garazom, kanalizacionim sistemom( sept.jama i cijevi) je kostao 28 K KM.
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#330 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Pincic »

Ovo odlično izgleda kuli. Sa srećom nek' ti je. Već si pisao ali sam zaboravio. Koje su dimenzije?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#331 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Pincic wrote: 09/05/2021 13:02 Ovo odlično izgleda kuli. Sa srećom nek' ti je. Već si pisao ali sam zaboravio. Koje su dimenzije?
Hvala na cestitkama! Dimenzije: 7 x 6m stambeni dio, terasa 4 x 6 m, bocna veranda 3 x 7 m, mansarda- kao i stambeni dio, ali realno neto manje kbadrata, jer jedan zid je 6 poluoblica, a drugi 5 pa pocinje krovna ploha.
User avatar
p206
Posts: 7940
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#332 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by p206 »

nek je sa srećom, lijepo izgleda, kao i šuma okolo
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#333 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

p206 wrote: 09/05/2021 21:33 nek je sa srećom, lijepo izgleda, kao i šuma okolo
Hvala!
Da, šuma je zakon. Zbog nje, tj zbog mog insistiranja da se što manje stabala obara, odbio sam neke ponude za temelje, koje su bile nešto jeftinije od prihvaćene. Dugo sam posmatrao kretanje sunca, ujutro, popodne, kako bih sto bolje pozicionirao brvnaru. Terasa je osunčana preko cijelog dana, a veranda (skroz lijevo na zadnjoj slici, ne vidi se iz ugla slikanja) je tik do šume i stalno je u hladu, a uvijek ima nekog vjetrića. Mislim da nisam pogriješio sa pozicioniranjem.
Naravno, predvidio sam komunikaciju izmedju terase i verande (trouglasta rampa), mada još uvijek ne znam tačne dimenzije trougla. No to je detlaj koji se lako rješava na licu mjesta.
User avatar
p206
Posts: 7940
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#334 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by p206 »

samo da te posluzi lijepo vrijeme, ne sumnjam da ce biti dobro

šuma, hlad i ptice su meni veći odmor od neke plaže i mora..
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#335 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

p206 wrote: 09/05/2021 21:51 samo da te posluzi lijepo vrijeme, ne sumnjam da ce biti dobro

šuma, hlad i ptice su meni veći odmor od neke plaže i mora..
E, sa vremenom ima malo igranke... yr.no predvidja narednu sedmicu kao stabilnu, bez padavina. Medjutim, moji majstori pocev od cetvrtka proslavljaju Bajram, što mi je sasvim OK , iako ja nisam vjernik. To znaci da ce naredne sedmice raditi 2 dana (pon. i uto) i potom idu kući- zive 75 km od lokacije. Nastavak radova, pa do okoncanja ugovorenog posla- krovna letva i kontraletva, rade, a to je ona druga sedmica. A bas tu drugu sedmicu weather forecast je zeznut. tj relativno kišovito...
Nema veze, započelo se, završiće se, kad tad (realno- do kraja maja)- ako zatreba, najloni su spremni...gradja je svakako impregnirana i pokrivena
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#336 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Update:
Majstori stigli na plac u ponedjeljak, sve krenulo kako treba, kad ono....crkla glavna motorka! A bez nje se prosto ne moze nista raditi. Trci, juri, leti ganjaj- nadjosmo majstora koji obeca da ce je do sutra (tj, juce-utorak) popraviti. Nadjoh u medjuvremenu i zamjensku motorku i ponovo se pocelo raditi tek popodne oko 4,30..
Juce- utorak- sve ide po planu, radi se punom parom sa dvije motorke (majstorska popravljena), plac "zvoni", milina slusati i gledati, precizno, kako treba- postavi, upaši, ponovo postavi stavi, provjeri libelom, zategni.
Nocas udari kisa, nije stala do kasnog jutra. Majstori odose kuci, objektivno ne mogu raditi. Slijede bajramski praznici, nastavljaju u ponedjeljak. Na moju zalost, i naredna sedmica je "šarena". Šta je tu je, završiće se, nadam se do kraja mjeseca :P
Čekam da se pretezni dio gradje postavi, da oslobodim prostor za blokove (zidanje kupatila), sljunak, pijesak i kamen šakaš-za vanjsko malterisanje garaže i betoniranje trotoara uz garazu.
Juce sam isplatio dodatno ugovoreni dio gradje, i time tu obavezu otkacio. Nekih 26-27 kubika gradje (kompletna drvenarija, pocev od pocetne poluoblice, pa zakljucno sa krovnom letvom i kontraletvom), raznih dimenzija (od 2,00 m pa do 8 m duzine)+susenje u susari mjesec ipo dana+80 kvadrata zaista prvoklasnog borovog brodskog poda- ukupno 9.000,00 KM.
Stolarija je takodje sva gotova- (nesto preko polovine sam vec ofarbao, tj, tankoslojna+debeloslojna lazura), sve je na placu osim 2 vrata i dupli kapak- nemam trenutno dovoljno mjesta u garazi)-4.850,00 KM- dakle i to je otkačeno- "štrihirano".
Stanje sa sadašnjim danom:
(visina zida lijevo je nekih 2,16-2,26 m):
Image
Image
(visina zida desno, nekih 1,40 m):
Image
Image
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#337 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Pincic »

Nisam stručan za ovo, ali meni do sada ovo izgleda jednostavno savršeno! Svaka čast @kuli1961 :thumbup:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#338 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Rockefeller »

Jos kad se i okolo sredi, top :thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#339 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hvala na čestitkama i lijepim željama!
Iako ni ja nisam stručnjak, majstor, već dugo vremena čačkam, petljam oko drveta i srodnih zanata, tako da mi neki pojmovi, situacije, materijali, tehnike, način rješavanja itd nisu strani.
Tokom gradnje temelja, jako sam se trudio i majstorima "pio krv" insistirajući i konstantno provjeravajući dijagonale temelja. I one su zaista perfektne- obe su 9,20 m! (drugi korijen iz zbira kvadrata kateta- Pitagorina teorema :D , tj. 7 x 6 m=49+36=85=9,21) Imam grešku od 1 cm na tih 9,2 m- ali lako smo je sakrili..
Zašto ovo spominjem?
Pa evo zašto- ako dijagonale nisu identične, objekat nije pravougaon, nije u vinklu. Da je klasicna gradnja- AB stub, cigla, blok, malter, veca razlika bi se na datoj duzini i sirini mogla sakriti, popeglati, ali u drvetu- jednostavno ne moze. Majstori tesari su se cudili kako je greska dijagonala zanemarljivo mala. Prvog dana tesarskih radova im je bilo cudno kako tamo neki pravnik (to mi je zanimanje) zna i razumije sta je vaservaga, slaufvaga, koji je znacaj dijagonala...zinuli su kad su u garazi vidjeli moj stoni (istina, amaterski) cirkular...
Iako imam gresku u visinama ploce-beton nije jednako izliven na rubovima ploce, to cemo moci ispeglati tako sto cemo spolja ubaciti fazoniranu tanku poluoblicu, a iznutra zadihtovati neekspandirajucom pur pjenom.
Moram reci i to da su majstori zaista izvanredni- nema sanse da fiksiraju poluoblicu prije nego utvrde da je apsolutno u nuli, tj. da je horizontalna, a svako malo provjeravaju- kako se zid penje- da je i on u libeli, tj. apsolutno vertikalan. Za sada nema problema sa time. A kad dodju na red stropne grede, koje su zaista masivne- 24 x 16 cm(!!) x 7 m, citava konstrukcija ce biti dodatno učvršćena. Tada ja stupam na scenu, jos jednom lagano smirglanje zidova, jos jedan sloj impregnacije, pa 2 sloja lazure sa voskom.
Nakon krovnog pokrivača, ostaje još jako puno posla da se uradi- elektroinstalacija (osim kupatila), termoizolacija krova i zodova, stepeniste, unutrasnja obloga zidova, terasa, ograda terase i verande- to ce sve morati sacekati....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#340 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Kuli, odlično si napravio što si kontrolisao majstore da ti temelje naprave kako treba. Da to nije urađeno, možda bi tek na krovu nastao belaj.

Kao što smo govorili, kada god majstor kaže, e ovo je gotovo, a ti (investitor) se uhvatiš libele, metra, laserskog, ručnog, viske, svega i provjeriš. Bolje da ponovo radi tada nego da poslije bude "Šta sad". I ne treba ih slušati kada kažu "Ma, nije to ništa, to će se srediti". Neka, hajde to odmah sredi ili neću platiti.

Po fotografijama, a kako ti kažeš da sve nekoliko puta provjere da je "u nuli", izgleda da majstori fakat hoće da naprave posao kako treba. Kako sada izgleda, biće to bombona.

:thumbup:

P. S.

Nije 9,21 nego 9,22 u stvari 9,2195...

:evil:

Malo moram bockati :-D
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#341 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by KB9 »

predobro, tacno sam ljubomoran :)

u zdravlju i sreci da je koristis :thumbup:
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#342 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by L u c i f e r »

Kuli, respekt, samo pisi i slikaj, pratim :thumbup: :thumbup: :thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#343 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 13/05/2021 02:51 Kuli, odlično si napravio što si kontrolisao majstore da ti temelje naprave kako treba. Da to nije urađeno, možda bi tek na krovu nastao belaj.

Kao što smo govorili, kada god majstor kaže, e ovo je gotovo, a ti (investitor) se uhvatiš libele, metra, laserskog, ručnog, viske, svega i provjeriš. Bolje da ponovo radi tada nego da poslije bude "Šta sad". I ne treba ih slušati kada kažu "Ma, nije to ništa, to će se srediti". Neka, hajde to odmah sredi ili neću platiti.

Po fotografijama, a kako ti kažeš da sve nekoliko puta provjere da je "u nuli", izgleda da majstori fakat hoće da naprave posao kako treba. Kako sada izgleda, biće to bombona.

:thumbup:

P. S.

Nije 9,21 nego 9,22 u stvari 9,2195...

:evil:

Malo moram bockati :-D
Zaokruzujem na 2 decimale, pa je 9,21 hahahahaah
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#344 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

KB9 wrote: 13/05/2021 07:29 predobro, tacno sam ljubomoran :)

u zdravlju i sreci da je koristis :thumbup:
Hvala!
Sve ovo slikam i opisujem iz razloga sto nekome, ko se odluci na slicno, moze posluziti kao ideja, sugestija. Meni je trebalo skoro 3 godine da osmislim, skontam, pronjuskam. Pokazalo se dobrim sto nisam zurio, a i finansijski mi je mnogo lakse.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#345 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 13/05/2021 18:02
Hakiz wrote: 13/05/2021 02:51 Kuli, odlično si napravio što si kontrolisao majstore da ti temelje naprave kako treba. Da to nije urađeno, možda bi tek na krovu nastao belaj.

Kao što smo govorili, kada god majstor kaže, e ovo je gotovo, a ti (investitor) se uhvatiš libele, metra, laserskog, ručnog, viske, svega i provjeriš. Bolje da ponovo radi tada nego da poslije bude "Šta sad". I ne treba ih slušati kada kažu "Ma, nije to ništa, to će se srediti". Neka, hajde to odmah sredi ili neću platiti.

Po fotografijama, a kako ti kažeš da sve nekoliko puta provjere da je "u nuli", izgleda da majstori fakat hoće da naprave posao kako treba. Kako sada izgleda, biće to bombona.

:thumbup:

P. S.

Nije 9,21 nego 9,22 u stvari 9,2195...

:evil:

Malo moram bockati :-D
Zaokruzujem na 2 decimale, pa je 9,21 hahahahaah
Koliko je 2+2/2?

Po ekonomskom kalkulatoru je 2, po inžinjerskom je 3.

Šta ti kažeš :lol:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#346 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 13/05/2021 20:37
kuli1961 wrote: 13/05/2021 18:02
Hakiz wrote: 13/05/2021 02:51 Kuli, odlično si napravio što si kontrolisao majstore da ti temelje naprave kako treba. Da to nije urađeno, možda bi tek na krovu nastao belaj.

Kao što smo govorili, kada god majstor kaže, e ovo je gotovo, a ti (investitor) se uhvatiš libele, metra, laserskog, ručnog, viske, svega i provjeriš. Bolje da ponovo radi tada nego da poslije bude "Šta sad". I ne treba ih slušati kada kažu "Ma, nije to ništa, to će se srediti". Neka, hajde to odmah sredi ili neću platiti.

Po fotografijama, a kako ti kažeš da sve nekoliko puta provjere da je "u nuli", izgleda da majstori fakat hoće da naprave posao kako treba. Kako sada izgleda, biće to bombona.

:thumbup:

P. S.

Nije 9,21 nego 9,22 u stvari 9,2195...

:evil:

Malo moram bockati :-D
Zaokruzujem na 2 decimale, pa je 9,21 hahahahaah
Koliko je 2+2/2?

Po ekonomskom kalkulatoru je 2, po inžinjerskom je 3.

Šta ti kažeš :lol:
hm... prema onom dobrom osnovnom obrazovanju koje dobih davno, u doba danas mnogima omrznute SFRJ, pravilo bi bilo- prvo postavi prioritetne racunske operacije, pri cemu mnozenje i dijeljenje ima prioritet nas sabiranjem i oduzimanjem...
Ako ne grijesim ovim pravilom, skor je 3.
A i moj instinkt nekadasnjeg advokata (u kom zanatu se uvijek "ide" na visu cifru :D :D :D ) skor je opet 3 :-D :D :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#347 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Dajem si slobodu da ovdje dam jedan mali, malecki savjet svim buducim investitorima vikendice, DIY majstorima, entuzijastima, voljnim da i sami nesto urade i time znacajno ustede, a nemaju pri ruci rodjaka, prijatelja iskusnog gradjevinca (kakav sami sam):
Sta god vam padne na um- ideja, problem, neki detalj (npr. kako rijesiti spoj zida i grede, prelaz sa necega na nesto, koji materijal upotrijebiti za nesto, itd itd), kako je neko rijesio/uradio neki detalj- zapisite, nacrtajte, slikajte! Kao podsjetnik, te zabiljeske jako dobro dodju u fazi razrade/izrade.
Radni sto mi je vec mjesecima pretrpan papirima, sa kojekakvim crtezima nekog detalja, pitanjima.. Taj princip je meni jako puno pomogao.
Drugo, postujte pravila gradnje svake faze, na osnovnim konstruktivnim elementima objekta nemjste stedjeti- bolje je gradnju produziti na 2 sezone ako dzep ne dozvoljava odmah sve, nego nesto skarabudziti ("da ugradim bilo sta, samo da uselim u vikendicu") i poslije godimana krpiti, uzaludno popravljati, sto je visestruko skuplje.
I pored tog pristupa, desilo mi se da sam potpuno zaboravio da predvidim izgled dimenzije gradje za predulaz/nadstresnicu ulaznih vrata! Kad sam se toga sjetio, bilo je povuci-potegni- uvece zvao vlasnika pilane, izdiktirao kakva mi gradja treba i vec sam se bio pomirio da ce gradja biti sirova, tj da nema sanse da udje u susaru. Medjutim, pukim slucajem, uspio sam- kaze da ujutro sijece neku gradju istih dimenzija (10x12 cm, razne duzine) i da ce i meni izrezati i staviti u susaru..Rezultat- i taj dio gradje je jednako suh kao i sva ostala...
Da mi se tako nesto ne bi ponovo desilo, vec sada sam si nacrtao raspored i mjesto svih elektro-izlaza- uticnice, prekidaci, svjetlo, razvodne kutije, fasadna rasvjeta, vanjska rasvjeta itd.. iako struju ove sezone ne mogu raditi.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#348 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Greška
Last edited by Hakiz on 13/05/2021 22:47, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#349 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 13/05/2021 22:10 Dajem si slobodu da ovdje dam jedan mali, malecki savjet svim buducim investitorima vikendice, DIY majstorima, entuzijastima, voljnim da i sami nesto urade i time znacajno ustede, a nemaju pri ruci rodjaka, prijatelja iskusnog gradjevinca (kakav sami sam):
Sta god vam padne na um- ideja, problem, neki detalj (npr. kako rijesiti spoj zida i grede, prelaz sa necega na nesto, koji materijal upotrijebiti za nesto, itd itd), kako je neko rijesio/uradio neki detalj- zapisite, nacrtajte, slikajte! Kao podsjetnik, te zabiljeske jako dobro dodju u fazi razrade/izrade.
Radni sto mi je vec mjesecima pretrpan papirima, sa kojekakvim crtezima nekog detalja, pitanjima.. Taj princip je meni jako puno pomogao.
Drugo, postujte pravila gradnje svake faze, na osnovnim konstruktivnim elementima objekta nemjste stedjeti- bolje je gradnju produziti na 2 sezone ako dzep ne dozvoljava odmah sve, nego nesto skarabudziti ("da ugradim bilo sta, samo da uselim u vikendicu") i poslije godimana krpiti, uzaludno popravljati, sto je visestruko skuplje.
I pored tog pristupa, desilo mi se da sam potpuno zaboravio da predvidim izgled dimenzije gradje za predulaz/nadstresnicu ulaznih vrata! Kad sam se toga sjetio, bilo je povuci-potegni- uvece zvao vlasnika pilane, izdiktirao kakva mi gradja treba i vec sam se bio pomirio da ce gradja biti sirova, tj da nema sanse da udje u susaru. Medjutim, pukim slucajem, uspio sam- kaze da ujutro sijece neku gradju istih dimenzija (10x12 cm, razne duzine) i da ce i meni izrezati i staviti u susaru..Rezultat- i taj dio gradje je jednako suh kao i sva ostala...
Da mi se tako nesto ne bi ponovo desilo, vec sada sam si nacrtao raspored i mjesto svih elektro-izlaza- uticnice, prekidaci, svjetlo, razvodne kutije, fasadna rasvjeta, vanjska rasvjeta itd.. iako struju ove sezone ne mogu raditi.


:thumbup:

Uvijek je dobro čuti savjete nekoga ko je na "vlastitoj koži" učio.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#350 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

UPDATE:
Nakon nekoliko dana loseg, kisovitog vremena, juce je zavrsena montaza konstrukcije prizemlja, slike:
Image
Image
Neto visina (mjereno od nule buduceg poda, pa do dna stropne grede) je 2,52 m.
Danas je pripremljeno (hoblanje, smirglanje, falcovanje, ponovo impregnacija) svih 9 stropnih greda, tj. medjuspratna konstrukcija i prva je postavljena- na kant, naravno. To jos nisam fotografisao, jer ta prva greda na fotografiji ne bi dosla do izrazaja. Veoma su masivne, dimenzije su 24 x 16 cm x 6,30 m. Izgled im je zaista fantastican, tako da ih necu nicim tonirati (bajc,lazura ili slicno) ici ce samo bezbojni premaz u nekom polumat tonu!
Jasno je da te dimenzije nisu potrebne radi statike, vec iskljucivo radi izgleda enterijera.
Konacna visina stropa ce biti 2,52+,24=2,76 m. Gledano odozgo, na te stropne grede ce biti postavljene daske d=5 cm, obradjeno u formi brodskog poda sa jedne (donje) strane, koji ce biti vidjliv iz prizemlja.
Imali smo malo problema u postavljanju poluoblica za 2 posljednja reda konstrukcije zidova- rijec je o gredama od 7 i 8 m. U procesu susenja su se malo "bacile", srecom nije bilo torzionog uvrtanja. Morali smo vise puta svaku gredu da skinemo, tu i tamo hoblamo rubove, sve dok nismo dobili da cijelom duzinom "zazmiri". Svaka greda je ucvrscena na 5 tacaka- 2 čerta (u svaki čert po 2 eksera od 200 mm) i jos 3 beskonacna vijka (fi 12 mm) sa sirokim podloskama i maticama, u odgovarajucem rasponu.
Vrijeme nam bas ne ide na ruku- ove sedmice je 3 puna dana kisilo. Ni naredna sedmica nije bas sjajna-za naredni ponedjeljak, utorak i petak je prognozirana neka kisa, kisica.. nadam se da nece biti gadno, jer je za utorak planirano zidanje kupatila i dimnjaka, do stropne grede. Ako i bude lose vrijeme, prolongiracemo, ima najlona za pokrivanje gradje :D
Majstori dolaze u ponedjeljak, nastavljamo!
Post Reply