Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#176 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 28/01/2021 12:14 cilj je do jeseni da bude useljivo, fasadu akobogda do kraja ljeta, imam ponudu nekih 35KM/m2 sa svim, kažu i kamene klupice na prozorima u tu cijenu
Ako ti za fasadu, tutto completo traze 35KM/m2, odmah prihvati, pogotovo sto ce ti stiropor biti 10 cm. To je sasvim korektna ponuda uz uslov da postuju redoslijed postavljanja fasade:
-pocetna lajsna (u nekim slicajevima moze i bez nje, ali je vrlo korisna i lajsna sama po sebi nije skupa)
-odgovarajuce ljepilo -. Ceresit, Rofix, itd
-mrezica, kant lajsne
-dvije ruke ljepila po postavljenom stiroporu
-zavrsni fasadni sloj, granulacija po zelji, mnogi savjetuju da bude u rasponu od 1,5-2 mm
- boja- akrilna, radi pranja, odrzavanja
-opcija- vec obojen fasadni sloj u zeljenoj boji
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#177 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by mk ultra »

kuli1961 wrote: 28/01/2021 19:52
mk ultra wrote: 28/01/2021 12:14 cilj je do jeseni da bude useljivo, fasadu akobogda do kraja ljeta, imam ponudu nekih 35KM/m2 sa svim, kažu i kamene klupice na prozorima u tu cijenu
Ako ti za fasadu, tutto completo traze 35KM/m2, odmah prihvati, pogotovo sto ce ti stiropor biti 10 cm. To je sasvim korektna ponuda uz uslov da postuju redoslijed postavljanja fasade:
-pocetna lajsna (u nekim slicajevima moze i bez nje, ali je vrlo korisna i lajsna sama po sebi nije skupa)
-odgovarajuce ljepilo -. Ceresit, Rofix, itd
-mrezica, kant lajsne
-dvije ruke ljepila po postavljenom stiroporu
-zavrsni fasadni sloj, granulacija po zelji, mnogi savjetuju da bude u rasponu od 1,5-2 mm
- boja- akrilna, radi pranja, odrzavanja
-opcija- vec obojen fasadni sloj u zeljenoj boji
Nekakvi momci iz Olova, zvao ih na jesen, al sam bio tad kratak sa parama

Kazu za 3 dana gotovo :mrgreen:
Sacekat cu kraj ljeta pa onda
Njihova skela i sve...
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#178 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 28/01/2021 19:49 Stari je hobi stolar, ja sam irget i oko sokolovo da ne fuli mjeru
Mjesalica i slicno mi nije strano, mada znam kad kaze 5 kolica betona izađe najmanje na 70
Sve je on radio, stepenice, stolariju, konstrukciju, krovište prekrojio... krov i polaganje konstrukcije su majstori radili da se ne penjemo mi
Ja radim struju
Skupa cemo plocice
Vodu ce nam jedan ciko i tako... uglavnom u vlastitoj reziji, polahko i precizno i po PS...

Jbt sjecam se prije 15god kad smo rigips kuci radili smijali nam se kad smo parne brane placali xxx para,moglo ovako moglo onako, evo nije pomaklo milimetra nista :mrgreen:
Jbt, a danas PP/VN folija i parna brana, maltene dzabe! Konkretne cijene ter papira versus PP/VN:
terpapir Fragmat- sa posipom 10 m2=cca 14,50 KM (ljetos uzeo jednu rolnu da pokrijem privremeni poljski WC, pa znam cijenu)
PP/VN- 100 -200 g/m2- od 1,15 KM do 2,50 KM/m2- Tondach, Vinkovci, URSA, KNAUF, pa biraj
Parna brana od 1,25- 2,05 KM/m2 (ova najskuplja je KNAUF 200 g/m2 Alu)
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#179 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 28/01/2021 19:55
kuli1961 wrote: 28/01/2021 19:52
mk ultra wrote: 28/01/2021 12:14 cilj je do jeseni da bude useljivo, fasadu akobogda do kraja ljeta, imam ponudu nekih 35KM/m2 sa svim, kažu i kamene klupice na prozorima u tu cijenu
Ako ti za fasadu, tutto completo traze 35KM/m2, odmah prihvati, pogotovo sto ce ti stiropor biti 10 cm. To je sasvim korektna ponuda uz uslov da postuju redoslijed postavljanja fasade:
-pocetna lajsna (u nekim slicajevima moze i bez nje, ali je vrlo korisna i lajsna sama po sebi nije skupa)
-odgovarajuce ljepilo -. Ceresit, Rofix, itd
-mrezica, kant lajsne
-dvije ruke ljepila po postavljenom stiroporu
-zavrsni fasadni sloj, granulacija po zelji, mnogi savjetuju da bude u rasponu od 1,5-2 mm
- boja- akrilna, radi pranja, odrzavanja
-opcija- vec obojen fasadni sloj u zeljenoj boji
Nekakvi momci iz Olova, zvao ih na jesen, al sam bio tad kratak sa parama

Kazu za 3 dana gotovo :mrgreen:
Sacekat cu kraj ljeta pa onda
Njihova skela i sve...
Zaista perfektna cijena. Naravno, bilo bi dobro znati koje materijale koriste, npr stiropor- EPS Lastro, Winerberger, Ursa, pa ljepila itd..
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#180 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Dilema oko dimnjaka:
Zidovi su drveni, u jednom cosku treba ozidati dimnjak. Elementi dimnjaka ce biti SCHIEDEL sentovi, sve sto ide, da ne nabrajam. Visina- za sada 6 m, max 7 m+ kapa. Dimnjak polazi iz prizemlja, naravno. Izvor grijanja- peć (gusana, ili nesto kao Kreka Weso) ili kamin, jos nisam prelomio.
Dok ne vidim sa majstorom sta on misli, prvo pitanje bi bilo- koji promjer otvora -160, 200 mm? Ili?
Tj, moze li promjer od 160 mm biti OK ako se kasnije odlucim za kamin?
Drugo- obzirom da je zid drveni, da li bi bilo korisno i potrebno staviti neku termoizolaciju izmedju dimnjackog elementa i zida, za svaki slucaj,bez obzira na konstrukciju dimnjackog plasta?
Npr. nasao sam da bi KNAUF Fireboard A1 bila ok.
Presjek SCHIEDEL dimnjaka je na ovom linku: https://www.schiedel.com/ba/proizvodi/s ... ka/klasik/
Ima li kakvo iskustvo, misljenje, dobro bi mi doslo.
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#181 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

Dovoljno bi ti bila vina izmedju "cilindra" i šenta
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#182 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@kurty
šta je to "vina"? zaista nikad nisam za to čuo
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#183 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

kuli1961 wrote: 29/01/2021 10:20 @kurty
šta je to "vina"? zaista nikad nisam za to čuo
ne znam ni ja sta je "vina"..
htio sam napisati "vuna"... moja greska, izvinjavam se na brzom kucanju

Image
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#184 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

:D sve ok, kroz ispravku typing mistake sam razumio :D

svakako da vuna, tj termouze koje ide u paketu+ sama konstrukcija vanjskog plasta uloška služi u svrhu sprečavanja paljenja
no, postojii i ono da đavo ne spava, viri iza ćoška...
ok hvala
Hakiz
Posts: 40544
Joined: 30/07/2015 20:01

#185 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/01/2021 20:24 Dilema oko dimnjaka:
Zidovi su drveni, u jednom cosku treba ozidati dimnjak. Elementi dimnjaka ce biti SCHIEDEL sentovi, sve sto ide, da ne nabrajam. Visina- za sada 6 m, max 7 m+ kapa. Dimnjak polazi iz prizemlja, naravno. Izvor grijanja- peć (gusana, ili nesto kao Kreka Weso) ili kamin, jos nisam prelomio.
Dok ne vidim sa majstorom sta on misli, prvo pitanje bi bilo- koji promjer otvora -160, 200 mm? Ili?
Tj, moze li promjer od 160 mm biti OK ako se kasnije odlucim za kamin?
Drugo- obzirom da je zid drveni, da li bi bilo korisno i potrebno staviti neku termoizolaciju izmedju dimnjackog elementa i zida, za svaki slucaj,bez obzira na konstrukciju dimnjackog plasta?
Npr. nasao sam da bi KNAUF Fireboard A1 bila ok.
Presjek SCHIEDEL dimnjaka je na ovom linku: https://www.schiedel.com/ba/proizvodi/s ... ka/klasik/
Ima li kakvo iskustvo, misljenje, dobro bi mi doslo.
Pa, ako ćeš mirnije spavati, a neće ti nešto poremetiti...
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#186 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Pincic »

Evo, detaljne upute za urbanističku za opštinu Ilidža. Koliko sam shvatio i ostalim opštinama u Kantonu Sarajevo je manje-više isto. Ali, da ne bi bilo lutanja najbolje je prvo provjeriti u Službi za prostorno uređenje opštine gdje se gradi ili gdje se planira graditi objekat.
Prvi korak.
Šalter sala Općine, na Info pultu dobijete obrazac za izdavanje Urbanističke saglanosti.
Ispunite podatke tipa Ime Prezime, br. LK, adresa stanovanja, adresa gdje se planira gradnja.
Tip objekta:
Stambeni (kuća)
Vikend
Poslovni
Pomoćni
Itd
Dimenzije i spratnost.
Uz ovaj obrazac prilažete ove dokumente:
1. Dokaz o vlasništvu zemljišta
2. ZK izvadak – ne stariji od 6 mjeseci (Ovo dobijate u sudu, ali onaj ured kod Centralnog zatvora – preko puta Amerikanca) Taksena marka 5 KM, kupuje se u trafici u Mis Irbinoj – kod policije ili trafika u ŠIPADovoj zgradi u Titovoj) Pripremiti se za čekanje u redu, velike su gužve.
3. Kopija kastarskog plana - ovo dobijate u opštini ( nisam siguran, mislim da je 40 KM uplata – bez brige, daće vam podatke za uplatu)
4. Idejno rješenje sa tekstualnim opisom i objekta i građevinske situacije – Ovo (projekat) radi projektant koji mora biti ovjeren i potpisan od strane dipl. Ing. Arhitekture – tražite najpovoljnijeg, osim ako ne želite nešto aman-zaman. Neće vam prihatiti u Službi za prostorno ako nije potpisan. Cijene se nevjerovatno razlikuju od arhitekte do arhitekte.
5. Lična na uvid i CIPS prijava
Sve ovo pripremite i pravac šalter sala, šalter 9 čini mi se.
Nakon što predate sve nabrojano (Prvo gledaju uplatnicu :D i idejni projekat) telefonski će vas zvati iz Službe za prostorno uređenje i dogovoriti sa vama kada će njihova komisija izaći na lice mjesta zajedno sa vama. Ovo ide iznenađujuće brzo – mene su već nakon par dana zvali. Susretljivi su i prilagođavaju se vašem vremenu.
Kada dođe komisija, (ne zaboravite ponijeti ličnu kartu) na brzinu obiđu plac, konstatuju da radovi nisu započeli – da nema na placu stalnog objekta. Mada tolerišu napr. zidanu šupu sa WC-om ako je očito da je šupica ili ostava u normalnim dimenzijama. Ne ono.. izlili temelje, ploču i podrum i kažete ma to je samo šupa :D . Traže od vas da odredite približno tačan položaj objekta. Udaljenosti od granica parcele. Ovo morate ranije usaglasiti sa ukućanima jer će taj položaj biti ucrtan i u idejno rješenje i kasnije u Građevinsku dozvolu.
Zatim, oni šalju u Zavod za prostorno uređenje Katona Sarajevo i kada (ako) dobijete njihovu saglasnost - nije predviđen napr Auto put ili slično na vašoj parceli. Služba za prostorno uređenje izdaje RJEŠENJE ZA URBANISTIČKU SAGLASNOST – uplatićete 30 KM da preuzmete Rješenje koje nakon 15 dana od primitka postaje pravosnažno. Unutar ovih 15 dana možete se vi žaliti, komšije itd. Ako odmaknete dovoljno od ograde niko vam ne može probleme praviti (kod mene je sa jedne strane 14, sa druge 18 metara)
Doooobro razmislite i usaglasite sa ukućanima sve oko izgradnje, položaja itd. Ako se nakon pravosnažnosti Rješenja predomislite, hoćete bilo šta da mjenjate... skoro sve ove radnje morate ponoviti! Najbitnije je da opet sve morate uplaćivati!

Za Građevinsku slijedi uputstvo
PS
U Urbanističkoj vam je NAGLAŠENO DA NE MOŽETE POČETI ČAK NI PRIPREMNE GRAĐEVINSKE RADNJE DOK NE DOBIJETE GRAĐEVINSKU DOZVOLU!!! U Urbanističkoj imate precizno i taksativno nabrojano šta vam je potrebno za dobijanje Građevinske dozvole. O ovome ću ovih dana pisati.
Ako još treba neko pojašnjenje - izvolite :)
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#187 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

da ovdje dodam ponesto, sa aspekta propisa Republike Srpske, jer postoji mogucnost da neko od forumasa ima zemljiste na podrucju RS, iako prebiva u F BiH, a stanovanje i plac su blizu, pa (makar u teoriji) zeli nesto sagraditi:
sve isto, do faze urb. saglasnosti, osim sto u RS nema rjesenja o urbanistickoj saglasnosti, vec tzv. lokacijski uslovi- sadrzajno gotovo identican dokument kao i urb. saglasnost ,ali se ne smatra rjesenjem, pa nema zalbenog postupka, osim u zekonom propisanom izuzetku (ovdje je nebitan).
Prije izdavanja lokacijskih uslova, morate imati UTU tj. urbanisticko tehicke uslove, koji- vrlo slicno kao i u F BiH sadrze opsiran opis i situaciju na terenu (graficki prikaz medja, strana svijeta,putni prilaz), sa ucrtanim polozajem objekta na terenu (udaljenost od medjnih linija). Ukoliko zemljiste na kome se zeli graditi nije obuhvaceno RP-om, tj. regulacionim planom, ti UTU sadrze i tzv. strucno misljenje- da li se moze graditi, pod kojim uslovima itd. U fazi lokacijskih uslova nije potreban nikakav, pa ni idejni projekat. ako nema RP, to je povoljnije, jer nema naknade za uredjenje zemljista i rente,ali ima naknada za pretvaranje poljoprivrednog zemljista u gradjevinsko, sto je sve faza izdavanja g. dozvole.
Bitno je znati da i UTU sa, ili bez strucnog misljenja, svejedno, moraju biti sacinjeni od projektantske kuce/biroa koji je licenciran za te vrste poslova, dakle, mora biti ovjeren. Cijene UTU-a- od- do....Primjer: moj plac je u ruralnom podrucju, nije u obuhvatu RP, pa su UTU sadrzavali to "strucno misljenje", cijena je bila 500 KM. Kao osnov za izradu, dao sam im kopiju izvoda iz zk. uloska tj. "zk. izvadak", kopiju posjedovnog lista i kopiju katastarskog plana. Pitali su da im pribavim "digitalnu podlogu"- to je vjerovatno dokument koji u digitalnom obliku sadrzi koordinatne tacke coskova parcele, da bi mogli odrediti te kooordinatne tacke za lokaciju objekta. Nisam imao, naravno, pa su sami rekli da ce to vidjeti sa nadleznom kancelarijom za geodeziju (u RS- Rep, uprava za geodetske i imovinskopravne poslove, Podrucna jedinica..(naziv grada, opstine)). Pitlai me jesam li sta gradio- nisam, a odveo sam predstvanika tep rjektantskek uce na lice mjesta, da vidi opsti izgled i jos jednom provjeri "stajne tacke", udaljenost od objekta..
Kao sto i @Pincic kaze, vodite racuna o udaljenosti od komsije, medja. Mislim da su nasim milim i predragim :-D entitetima propisi u ovome ostali isti- tj. minimalna udaljenost od susjednog (komsijskog) objekta je 6 m , sto u praksi znaci da objekat morate odmaknuti od medje minimalno 3 m. Ove i druge distance su inace, u praksi, propisane opstinskim odlukama o gradjevinskom zemljistu.
Uz UTU+str. misljenje, dokaze o zemlji, treba pribaviti i saglasnost davalaca javnih usluga, tj Elektro, vodo-preduzece, telekom (ako tu ima mrezu).
Kad sve ovo pribavite, izdaju se lokacijski uslovi, koji dokemnt je osnov zai zdavanje gradj. dozvole.
Idemo dalje...
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#188 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

UPDATE za krovni pokrivac- lim koji imitira crijep:
danas utvrdo dogovorio: lim 0,5 mm ("Alternativa" Elite - tamno crveni ili zagasito zeleni), vjetro-lajsne, horizontalni i vertikalni oluci 100 mm, kuke, "šišmiš" snjegobrani, opšav dimnjaka, vijci i ostali potrebni sitni materijal, kaplaje(sljemenjače, poklopci), ruke = 2500 KM fiksno + za 2 dana rada dobar doručak+ gajba pive (ovu klopu i cugu bih svakako obezbijedio)
User avatar
no_sekirli
Posts: 4346
Joined: 02/10/2013 18:36

#189 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by no_sekirli »

kuli1961 wrote: 01/02/2021 21:33 UPDATE za krovni pokrivac- lim koji imitira crijep:
danas utvrdo dogovorio: lim 0,5 mm ("Alternativa" Elite - tamno crveni ili zagasito zeleni), vjetro-lajsne, horizontalni i vertikalni oluci 100 mm, kuke, "šišmiš" snjegobrani, opšav dimnjaka, vijci i ostali potrebni sitni materijal, kaplaje(sljemenjače, poklopci), ruke = 2500 KM fiksno + za 2 dana rada dobar doručak+ gajba pive (ovu klopu i cugu bih svakako obezbijedio)
Dobar si pregovarac druze :thumbup:
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#190 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ma nisam, ova cijena je rezultat prijateljstva i mog dugogodisnjeg odbijanja da drugu-limaru naplatim moje savjete iz struke, cestu (pravnu) pomoc, itd itd. Fora je u tome sto on to zna da cijeni, pa mi je znacajno spustio cijenu ruku, a izbunarao mi je cijene materijala sa dobrim rabatom (sifra:"solarno" placanje)
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#191 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by MMM1977 »

kuli1961 wrote: 27/01/2021 11:43 Upravo sam dobio važeći cjenovnik lima koji imitira crijep i svega ostalog potrebnog za ovu vrstu krovnog pokrivača, proizvodjac Limometal Cazin. Ako koga interesuje, neka mi u PP posalje svoju e-mail adresu da mogu proslijediti.
Npr. m2 lima u formi Biber, košta 12.60 KM/m2, pokrivna širina je 1,15 m.
Taj koji pokriva 1,15 izbjegavaj. Radi se o limu koji, radi uštede materijala, se malo nabire (iz 1,25m u 1,15m) i po njemu ne možeš hodati ni bilo šta. Maximalna širina je 1,10m da išta valja a najbolje je 1,00m. I u svakom slučaju uzmi trapezni lim, za vikendicu puno jači i bolji.

Nadalje, izbjegavati kineski lim (a puno je tržište tog lima), debljina minimalno 0.50mm. Sve ovo provjeriti, garancije svi daju ali u klauzulama se ograde od svega.

Što se tiče vijaka, bitno je da je neoprenska podloška a ne gumena jer guma izgori i onda dolazi do propuštanja vode a ako je još i loše obojen onda dolazi do hrđanja.

Ako treba bilo šta po tom pitanju, slobodno piši. 25 godina sam u tom poslu.
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#192 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Pincic »

MMM1977 wrote: 03/02/2021 21:07
kuli1961 wrote: 27/01/2021 11:43 Upravo sam dobio važeći cjenovnik lima koji imitira crijep i svega ostalog potrebnog za ovu vrstu krovnog pokrivača, proizvodjac Limometal Cazin. Ako koga interesuje, neka mi u PP posalje svoju e-mail adresu da mogu proslijediti.
Npr. m2 lima u formi Biber, košta 12.60 KM/m2, pokrivna širina je 1,15 m.
Taj koji pokriva 1,15 izbjegavaj. Radi se o limu koji, radi uštede materijala, se malo nabire (iz 1,25m u 1,15m) i po njemu ne možeš hodati ni bilo šta. Maximalna širina je 1,10m da išta valja a najbolje je 1,00m. I u svakom slučaju uzmi trapezni lim, za vikendicu puno jači i bolji.

Nadalje, izbjegavati kineski lim (a puno je tržište tog lima), debljina minimalno 0.50mm. Sve ovo provjeriti, garancije svi daju ali u klauzulama se ograde od svega.

Što se tiče vijaka, bitno je da je neoprenska podloška a ne gumena jer guma izgori i onda dolazi do propuštanja vode a ako je još i loše obojen onda dolazi do hrđanja.

Ako treba bilo šta po tom pitanju, slobodno piši. 25 godina sam u tom poslu.
Hvala ti za ove informacije. Meni je ovo više nego dragocjeno. Uskoro očekuj od mene seriju pitanja :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#193 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Za @MMM1977 :
Da, identicno mi je rekao i moj prijatelj: sirina 1,00, neoprenska sajba/dihtung, d=0,5 mm, a sto se tice uzorka- ipak necu uzeti trapez- previse izgleda "industrijski", ni cazinski biber. Najpriblizniji je sarajevskoj Alternativi-forma Elite. Drug zna gdje i kako ce nabaviti, a da nije "kosooki", penziju je zaradio sa skarama i limom u ruci. Tebi svakako hvala na ponudi za pomoc.
Evo jedno pitanje- da li se filc stavlja samo na trapezne limove, tj tamo gdje je pokrivanje privrednih objekata i gdje nema paropropusne folije, ili se stavlja i na ove "crijep" limove?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#194 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by zijancer »

MMM1977 wrote: 03/02/2021 21:07Taj koji pokriva 1,15 izbjegavaj. Radi se o limu koji, radi uštede materijala, se malo nabire (iz 1,25m u 1,15m)i po njemu ne možeš hodati ni bilo šta. Maximalna širina je 1,10m da išta valja a najbolje je 1,00m.
Možeš li malo pojasniti ovo 'nabiranje'? O čemu se radi, da li je u pitanju tanji sloj ili nešto drugo, šta? kako? zašto? zašto se to ne dešava i na tablama od 1.0m?
:)
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#195 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

jedino sto taj trapezni lim izgleda malo je rec ko m... :D :(
znaci neoprenska podloska? bog me ubio ako ja nisam sluso savjete da je bolja gumena :lol:
znaci plohe od 1.00?
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#196 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

hocete dodatni popust???

subler i debljinu lima izmerite :D :D :D :D
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#197 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

neka ako covjek ima iskustvo fino je ovo. korisni savjeti sto da ne.. :thumbup:
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#198 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Popusti, uvijek, svuda i vazda! :D
Eto, kad sam otisao kod jednog distributera Knauf mrdjalica i pitao za cijene LDS 002 UV i kamenu min.vunu od 5 i 10 cm, kad su culi koje kolicine mi trebaju, sami rekose- jedinicna maloprodajna cijena za svaki proizvod niza za 30-40 feniga po jedinici mjere, a prevoz dzabaka.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#199 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by visuljak »

Skoro mi majstori zavrsili neki posao oko nastresnice i ja kupim one ostatke lima, malo je reci da je kao papir. Ja ga sa tri prsta motam u ruci i ispravljam pa se sjeti starog oluka kojega sam morao brusilicom sjeci jer mi trebao jedan komad.

@kurty je u pravu.
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#200 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

nego kuli de ti zaokruzi cifru za to sve. sto bi rekli podvuci refu koliko te izlazi ta kuca? :)
Post Reply