Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#351 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by RagibUzoriti »

Ovo je tema koju cu da pratim :D

Ja sam trenutno u fazi sa jednim projektom, ali daleko od Bosne.

Kupio sam neki plac u Skandinaviji i sve su opcije u igri.
Iskren da budem, volio bih ustediti koju stotinu hiljada KM i kupiti brvnaru/vikendicu iz BiH, SRB i uvesti ovamo, medjutim problem je montaza.
Svi koji rade po BiH nisu bas voljni doci ovamo i montirati sve to, i ako bi im se sve platilo i to bas dobro 😃.

Plac ima dozvolu za izgradnju 150 kvadrata iskoristivog prostora pa isao bih na opciju minimalno 4 spavace sobe, kupatilo, toalet.

Vidjet cemo sta ce na kraju biti.

@kuli1961 sretno sa nastavkom radova, ali za moj pojam ploca te je malo poskupo izasla? 🙄
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#352 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

RagibUzoriti wrote: 22/05/2021 22:43 Ovo je tema koju cu da pratim :D

Ja sam trenutno u fazi sa jednim projektom, ali daleko od Bosne.

Kupio sam neki plac u Skandinaviji i sve su opcije u igri.
Iskren da budem, volio bih ustediti koju stotinu hiljada KM i kupiti brvnaru/vikendicu iz BiH, SRB i uvesti ovamo, medjutim problem je montaza.
Svi koji rade po BiH nisu bas voljni doci ovamo i montirati sve to, i ako bi im se sve platilo i to bas dobro 😃.

Plac ima dozvolu za izgradnju 150 kvadrata iskoristivog prostora pa isao bih na opciju minimalno 4 spavace sobe, kupatilo, toalet.

Vidjet cemo sta ce na kraju biti.

@kuli1961 sretno sa nastavkom radova, ali za moj pojam ploca te je malo poskupo izasla? 🙄
Sto se tice nasih proizvodjaca, ja znam da radnja Pere Gavura iz Šipova ima poprilicno angazmana u Austriji. Na YT imas video prilog o tom proizvodjacu, a tamo su i kontakti. Medjutim, pored toga sto zaista lijepo radi (mada nem znam vrstu i kvalitet gradje koju koristi), cuo sam i neke negativne stvari u pogledu pouzdanosti u postovanju dogovorenih ili ugovorenih rokova. O tome ne mogu ovako javno, jer je "rekla-kazala", mada je izvor pouzdan.
Na ovoj temi ili temi "montazne kuce" sam procitao pohvalu za firmu Steco Bijeljina, madam oja inicijalna iskustva san jima i nisu bas za hvalu, pa mozda i njih kontaktiras.
A sto se tice cijene "ploce"-to nije samo ploca, vec zamasan iskop i izgradnja betonskog dijela objekta, bruto dimenzija 11 x 7 m, sa garazom ispod ploce terase (6 x 4 m ), zidanje zidova garaze betonskim blokovima, te sa podrumom 6 x 2 m ispod tijela temeljne ploce, te sa strane-duz duzeg, 7 metarskog zida, jos 4 betonska stuba dimenzije 0,3 x 0,2m x 1 (do 2,3m visine, zbog pada terena) koji su u funkciji oslonca stubova plohe krova i ujedno element verande. Prvi i zadnji stub su dodatno povezani sa temeljem dvjema horizontalnim AB gredama, a dodatno su temeljnim trakama medjusobno uvezani. Cak, sad vidim da cu i 2-gi i 3-ci stub povezati za temelj, kako bih dobio oslonac za sredisnju gredu poda verande, jer dasku poda (smrca d_5 cm) raspona 3 m, nije moguce povezati samo na krajevima, uvija se po sredini bez tog sredisnjeg oslonca.
26 K KM-puno novca- da, jeste, ali da li je skupo? Obzirom na to sta je i kako je sve uradjeno- mislim da nisam preplatio. Ovdje sam pisao kako sam odbio neke ponude, jer su bile vrlo uopstene i bez ijednog iole detaljnijeg opisa, predmjera. S druge strane, firma kojoj sam povjerio gradnju je sve zaista vrlo kvalitetno uradila- npr. kvalitetna unutrasnja hidroizolacija temeljnih zidova, odgovarajuci beton (ugradjeno je oko 56 kubika!!)viseslojno nabijanje tampona- popuna temelja, pa na kraju npr. i rasplaniravanje iskopane zemlje (cca 150 kubika) po samom placu. Samo ova stavka je kostala 800 KM i vrijedi mi svaku paru, jer je dobro uradjeno. Da sam isao na opciju odvoza i deponovanje iskopanog materijal,a kostalo bi me preko 1.200 KM. Takodje, stavka beton- nabavka i ugradnja, je kostala oko 8.600 KM...imao sam na raspolaganju i imam sve otpremnice i fakture, tako da sam mogao pratiti cijene. Gdje je sve ostalo...(nabavka zeljeza, mreza, potrebno bigovanje..) itd itd..
Kako god bilo- skupo ili ne, to sam zavrsio, prebolio, a dobio sam rezultat kojim sam jako zadovoljan.
U pogledu "drvenarije" zapisujem apsolutno sve- od prvog eksera, pa do piva, jela (jelo i pice mi nije obaveza, vec moj ćeif) i svega ostalog..zelim znati koliko ce me kostati "od ploce do zakljucane brvnare" (sa postavljenom stolarijom, podovima i krovnim pokrivacem), za ovu sezonu.
EDIT: nisam spomenuo da je u cijenu "temelja" uslo i prosjecanje pristupne "ceste" od kapije do garaze, duzine cca 23-24 m, sa nasipanjem 4-5 kamiona tampona (cca 25 kubika...) i jos monogo mnog "sitnijih" stvari- npr.na slikama vidljiva 3 ulazna stepenika i ploca 7 x 3 m ispred i oko ulaza, zatim trotoar i stepeniste (11 stepenika) od ulaznog platoa do garaze..
User avatar
Rockefeller
Posts: 7223
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#353 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Rockefeller »

@RagibUzoriti

Dobar si Raga, ja jos gledam gdje cu i sta cu. Kad je jebeno zemljiste od 500 m2 250 hiljada minimum. Valja se selit iz Berlina.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#354 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by RagibUzoriti »

@kuli1961 sad procitah sve, ti to ipak malo ozbiljnije radis. Na kraju ce ispasti vise kuca nego vikendica ili brvnara bez obzira na materijal / trupce koje si koristio 😃.

Sto se tiče one firme iz Bijeljine nisu se udostojili niti da odgovore na mail niti da se jave nakon razgovora.
Diletanti u ovom projektu su apsolutno nepoželjni, da me ne bi izasla skuplja pita neg tepsija.

@Rockefeller sam plac za vikendicu je od 900 kvadratnih metara i placen je oko nekih 200 milja KM(govorim o markama kad se prebace iz Krune), i to sam prošao super sve nogama u guzicu da se udaram. 300 metara od vrha planine i granice sa Swe.
Skijaska staza prolazi ispred vikendice na toj udaljenosti da malo jaci covjek moze kamen sa placa na stazu dobaciti.
Osim toga u cijenu ukljuceni svi priključci, fiber internet, ski-inn, ski-out.
Mjesto je Trysil i onaj ko se bavi ski sportovima zimi, zna o cemu pricam. Proljece i ljeto rijeka Ljøra 3 kilometra odatle, lososa i pastrmke ko u priči.
I ono sto je prevagnulo, jeste sto je kanton ogranicio izgradnju vikendica u buducnosti na ovom mjestu,popularno mjesto, porodicno i ovdje cijene samo mogu u buducnosti da idu u nebesa.
Zadnjih 75 placeva je u opticaju i to je to.

https://youtu.be/gkMdzKzVrNQ
User avatar
Rockefeller
Posts: 7223
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#355 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Rockefeller »

@RagibUzoriti

:thumbup:

Ma pravi, onda je to to. Ne bi se ja sa nasim neozbiljnim zajebav‘o.

Bas je komplikovano ali polako, ne zuris nigdje :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#356 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Update:
Danas nas je vrijeme posluzilo- nije bilo kise.
Postavljene su i fiksirane sve stropne grede- 9 komada, na odgovarajuci razmak. Komadima poluoblica su popunjene "rupe" izmedju tih greda i postavljene su poluoblice po sirini objekta. Sve to ujedno sluzi i kao osnova za postavljanje poluoblica naredne etaze- mansarde, sto se radi od sutra.
Sutra ujutro stizu Porotherm "siporeks" blokovi za zidanje kupatila (znacajno su jeftiniji od Ytong-a, a kvalitativna razlika zanemarljiva!), zida se kupatilo i dimnjak (Schiedel Uniplus 16) do visine stropa.
Na sebe sam preuzeo zadatak da prije zidanja kupatila, postavim parnu branu- hocu da to bude precizno-da svaki cosak bude dobro ukrojen, fiksiran=propisno zaptiven.
Slike:
Image
Image
Image
Image

Takodje, danas sam dozivio jedno razocarenje, sto je jos jedan dokaz da zivimo u Apsurdistanu:
Kao parnu branu koristim Knauf Homeseal LDS 35. Proizvodjac preporucuje (cak i insistira) da se za lijepljenje brane na podlogu -CW ili UD profil, ili drvo (kao kod mene) koristi njihova obostrano ljepljiva traka Solifit 2, a za lijepljenje preklopa -jednostrano ljepljiva traka Solifit 1 (YT je prepun video prikaza kako se to radi, vrlo je jednostavno). Rekoh, hajde, dobro poslusacu i pokusao sam kupiti Solifit 2 (Solift 1 nije bio problem). Medjutim te trake, koja je jako jako skupa- u ovoj nasoj lijepoj domaji, vec duze vrijeme jednostavno NEMA! Navodno, nema je ni u Novom Marofu (Slovenija), sto je ili glavno skladiste ili mjesto proizvodnje dijela programa Knauf.... Posredno pitam predstavnika KNAUF Insulation BiH- zasto insistirate(preporucujete) neki vas proizvod koji ne uvozite i kojeg nema???? Naravno, nema razumnog odgovora. Dakle, bio sam spreman da izvalim dzep i prilicno skupo platim nesto sto fabrika preporucuje, ali ne daju ...Potom sam pitao montere Knauf sistema, koju traku koristiti za fiksiranje parne brane- ljudi rekose- koju god obostrano ljepljivu traku nadjes, nju uzmi!
Potpuno je ista prica i sa Knauf Solimur trajno-elasticnim kitom, koji sluzi za lijepljenje parne brane za vertikalne zavrsetke plohe (krajevi zida, krovista)- NEMA ga na nasem trzistu! Umjesto Solimura, koristicu Ceresit FT 101, ista svrha, zavrsava posao, za dvostruko manje pare!
Dakle, i kad hoces da nesto uradis po preporucenim/zahtijevanim standardima- ne moze!
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#357 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 24/05/2021 22:06
Takodje, danas sam dozivio jedno razocarenje, sto je jos jedan dokaz da zivimo u Apsurdistanu:
Kao parnu branu koristim Knauf Homeseal LDS 35. Proizvodjac preporucuje (cak i insistira) da se za lijepljenje brane na podlogu -CW ili UD profil, ili drvo (kao kod mene) koristi njihova obostrano ljepljiva traka Solifit 2, a za lijepljenje preklopa -jednostrano ljepljiva traka Solifit 1 (YT je prepun video prikaza kako se to radi, vrlo je jednostavno). Rekoh, hajde, dobro poslusacu i pokusao sam kupiti Solifit 2 (Solift 1 nije bio problem). Medjutim te trake, koja je jako jako skupa- u ovoj nasoj lijepoj domaji, vec duze vrijeme jednostavno NEMA! Navodno, nema je ni u Novom Marofu (Slovenija), sto je ili glavno skladiste ili mjesto proizvodnje dijela programa Knauf.... Posredno pitam predstavnika KNAUF Insulation BiH- zasto insistirate(preporucujete) neki vas proizvod koji ne uvozite i kojeg nema???? Naravno, nema razumnog odgovora. Dakle, bio sam spreman da izvalim dzep i prilicno skupo platim nesto sto fabrika preporucuje, ali ne daju ...Potom sam pitao montere Knauf sistema, koju traku koristiti za fiksiranje parne brane- ljudi rekose- koju god obostrano ljepljivu traku nadjes, nju uzmi!
Potpuno je ista prica i sa Knauf Solimur trajno-elasticnim kitom, koji sluzi za lijepljenje parne brane za vertikalne zavrsetke plohe (krajevi zida, krovista)- NEMA ga na nasem trzistu! Umjesto Solimura, koristicu Ceresit FT 101, ista svrha, zavrsava posao, za dvostruko manje pare!
Dakle, i kad hoces da nesto uradis po preporucenim/zahtijevanim standardima- ne moze!
:thumbup: za napredak.

Za apsurdistan: Kupi uređaj bilo kojeg proizvođača, na primjer mobitel Samsunga, tamo će pisati da se za punjene baterije tog mobitela preporučuje Samsungov punjač. A svi znamo da može bilo koji. Pokušavaju proizvođači osim osnovnog proizvoda da ljude takvim upozorenjima natjeraju da i dodatnu opremu kupe njihovu, a ne od konkurencije. Nije razlog to što će njihov proizvod raditi samo sa njihovom opremom ili bolje raditi sa njihovom opremom, nego da kupiš što više od njih. Pozitivna stvar takvog načina, pogotovo ako nisi stručan za te stvari, je ta da ne razmišljaš koja oprema drugog proizvođača će raditi sa osnovnim proizvodom prvog proizvođača. Sve ti piše, kupi šta piše i to je to.

Tako da se ne trošiš na te stvari, neka te ne dotiču, ako nema Knauf ima Henkel, nije ništa gori ako nije i bolji. Ako nema Henkel ima neko treći :)

Uostalom, pda probaš naći sve proizvode iz ovog videa https://www.youtube.com/watch?v=VE3oU72Ixhw mislim da bi imao probleme.

Kod nas je to sve sirotinjeski, neko se hvali da je zastupnik ili uvoznik neke firme a u praksi ima 10 -20 % ponude te firme. Čast izuzecima.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#358 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

RagibUzoriti wrote: 22/05/2021 22:43 Ovo je tema koju cu da pratim :D

Ja sam trenutno u fazi sa jednim projektom, ali daleko od Bosne.

Kupio sam neki plac u Skandinaviji i sve su opcije u igri.
Iskren da budem, volio bih ustediti koju stotinu hiljada KM i kupiti brvnaru/vikendicu iz BiH, SRB i uvesti ovamo, medjutim problem je montaza.
Svi koji rade po BiH nisu bas voljni doci ovamo i montirati sve to, i ako bi im se sve platilo i to bas dobro 😃.

Plac ima dozvolu za izgradnju 150 kvadrata iskoristivog prostora pa isao bih na opciju minimalno 4 spavace sobe, kupatilo, toalet.

Vidjet cemo sta ce na kraju biti.

@kuli1961 sretno sa nastavkom radova, ali za moj pojam ploca te je malo poskupo izasla? 🙄

reci da bi im platio 50- 100 000 KM i rjesio si problem
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#359 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Možda ljudi ne mogu lako dobiti radne dozvole i slično. Ne može firma iz jedne države tek tako otići raditi u drugu. A iz BiH, koliko nas poštuju, još teže.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#360 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

Hakiz wrote: 27/05/2021 09:02 Možda ljudi ne mogu lako dobiti radne dozvole i slično. Ne može firma iz jedne države tek tako otići raditi u drugu. A iz BiH, koliko nas poštuju, još teže.
cuo si onu "stigao me cijenom"
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#361 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by RagibUzoriti »

kurty wrote: 27/05/2021 08:58
RagibUzoriti wrote: 22/05/2021 22:43 Ovo je tema koju cu da pratim :D

Ja sam trenutno u fazi sa jednim projektom, ali daleko od Bosne.

Kupio sam neki plac u Skandinaviji i sve su opcije u igri.
Iskren da budem, volio bih ustediti koju stotinu hiljada KM i kupiti brvnaru/vikendicu iz BiH, SRB i uvesti ovamo, medjutim problem je montaza.
Svi koji rade po BiH nisu bas voljni doci ovamo i montirati sve to, i ako bi im se sve platilo i to bas dobro 😃.

Plac ima dozvolu za izgradnju 150 kvadrata iskoristivog prostora pa isao bih na opciju minimalno 4 spavace sobe, kupatilo, toalet.

Vidjet cemo sta ce na kraju biti.

@kuli1961 sretno sa nastavkom radova, ali za moj pojam ploca te je malo poskupo izasla? 🙄

reci da bi im platio 50- 100 000 KM i rjesio si problem
Hoću reći ću im :-) 🤣🤣🤣
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#362 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kurty wrote: 27/05/2021 09:43
Hakiz wrote: 27/05/2021 09:02 Možda ljudi ne mogu lako dobiti radne dozvole i slično. Ne može firma iz jedne države tek tako otići raditi u drugu. A iz BiH, koliko nas poštuju, još teže.
cuo si onu "stigao me cijenom"
Nisam.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#363 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

Hakiz wrote: 27/05/2021 13:19
kurty wrote: 27/05/2021 09:43
Hakiz wrote: 27/05/2021 09:02 Možda ljudi ne mogu lako dobiti radne dozvole i slično. Ne može firma iz jedne države tek tako otići raditi u drugu. A iz BiH, koliko nas poštuju, još teže.
cuo si onu "stigao me cijenom"
Nisam.
kako...
nisi zainteresovan za neki posao... cija je realna cijena recimo 1 000 KM... amaterski je reci "necu da to radim", pa ti das ponudu za taj posao 2 000 KM...
i ... jbg... druga strana prihvati
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#364 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kurty wrote: 27/05/2021 13:35
Hakiz wrote: 27/05/2021 13:19
kurty wrote: 27/05/2021 09:43

cuo si onu "stigao me cijenom"
Nisam.
kako...
nisi zainteresovan za neki posao... cija je realna cijena recimo 1 000 KM... amaterski je reci "necu da to radim", pa ti das ponudu za taj posao 2 000 KM...
i ... jbg... druga strana prihvati
Eh, i ja iz Skandinavije, ti daš ponudu ja prihvatim a ti ne dobiješ radnu dozvolu. Šta onda?

Čovjek je tražio da mu firma iz BiH dođe u Skandinaviju i tamo montira kuću. Firma u BiH odbila. Iako je amaterski, razumijem ih. Možda su izračunali da im se zarada ne isplati kada pogledaju šta sve moraju uraditi da bi imai pavo da tamo rade.

Ja htio naručiti nešto. Bh. uvoznik provjerio i kaže da može naručiti ali minimalno 5 komada, glavni dobavljač za Istočnu Evropu gdje mi pripadamo ima takve uslove. A otkako je bh. uvoznik otvorio firmu, to mu niko prije mene nije tražio. I on bi u tom slučaju uvezao i platio 5 komada, meni prodao jedan, a četiri bi mu stajala neprodana. A zarada na mom jednom mu ne bi pokrila troškove ostala četiri.

Ja ga razumijem. Možda da je neka druga oblast trgovine u kojoj bi prodaja drugih proizvoda pokrila troškove ona četiri, pa da mi izađe u sustret i zadrži kao mušteriju na mojoj narudžbi sada bude u gubitku nadajući se da će u konačnici ipak biti na dobitku. Ali to je samo u domenu teorije i mašte. Realno, ne isplati mu se. A ni meni da kupujem 5 proizvoda kada mi treba samo jedan. Hajde da su zdravlje i život u pitanju, nešto veoma važno pa ne pitam za cijenu. Ali nije takva situacija, pa se ni njemu ni meni ne isplati.

Imam druga koji je radio u prodavnici kafe-aparata u Njemačkoj. I priča on, došao neki lik, pravo težak za saradnju. Drug nije mogao sa njim da izađe na kraj i zovne gazdu. Gazda poslijje 10 minuta kaže liku, Gospodine, evo Vam podaci drugih firmi koje se ovim bave, mi vam ne možemo pomoći. Lik izludio i gazdu i ovaj ga radije izgubio kao mušteriju nego da ga trpi.

Tako da ima razloga kada firma, čovjek, odustanu od trenutne zarade jer im se, kada podvuku crtu, ne isplati.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#365 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by RagibUzoriti »

Hakiz wrote: 27/05/2021 14:12

Čovjek je tražio da mu firma iz BiH dođe u Skandinaviju i tamo montira kuću. Firma u BiH odbila. Iako je amaterski, razumijem ih. Možda su izračunali da im se zarada ne isplati kada pogledaju šta sve moraju uraditi da bi imai pavo da tamo rade.

Fazon je jedne druge prirode. Vecina ih radi na crnjaka, samo kes i nista fakture i regulara.

Pitam ih dajte mi ponudu za XY model, moj prevoz, ja cu vam obezbjediti spavanje, hranu i karte. Sve ce vam biti obezbjedjeno, samo treba neko sa iskustvom da sastavi brvnaru(kanadski onaj stil sa oblicama).
I onda pocinju zamuckivanja.

Al evo izgleda nasao sam neku firmu iz Srbije koji vec rade po Swe.
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#366 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

RagibUzoriti wrote: 27/05/2021 16:32
Hakiz wrote: 27/05/2021 14:12

Čovjek je tražio da mu firma iz BiH dođe u Skandinaviju i tamo montira kuću. Firma u BiH odbila. Iako je amaterski, razumijem ih. Možda su izračunali da im se zarada ne isplati kada pogledaju šta sve moraju uraditi da bi imai pavo da tamo rade.

Fazon je jedne druge prirode. Vecina ih radi na crnjaka, samo kes i nista fakture i regulara.

Pitam ih dajte mi ponudu za XY model, moj prevoz, ja cu vam obezbjediti spavanje, hranu i karte. Sve ce vam biti obezbjedjeno, samo treba neko sa iskustvom da sastavi brvnaru(kanadski onaj stil sa oblicama).
I onda pocinju zamuckivanja.

Al evo izgleda nasao sam neku firmu iz Srbije koji vec rade po Swe.
Dobro si, meni nije palo na pamet. Čuj, bh. firma a da radi na crnjaka i bez računa. Nemoguće...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#367 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Evo me sa apdejtom, nakon nekog vremena...
Radilo se, IZMEDJU kiša... vrijeme mi bas ne ide na ruku. Koristi se puno električnog alata, radi se vani, pa cim (ne)vrijeme okrene na kišu, kamaraj alat, pokrivaj, pokrivaj gradju...fuj!
No, i pored nesretnog vremena, uspjelo se ponesto uraditi.
"slika govori vise od hiljadu rijeci":
Plafon konacno "popodjen"..
Image
Oko tog poda je bilo dosta problema: "gospon inzinjer" koji je radio specifikaciju je dao neku povrsinu daske za pod, koja nema veze ni s mozgom, ni sa neto/bruto dimenzijama. Pored toga, specificirao je duzinu svake daske od 3 m, koja je relativno slabo iskoristiva, tj bilo je puno skarta, a neka povrsina same daske nije bila dobro ni rezana ni falcovana. Doslo je do manjka nekih 12m2. Uspio sam naruciti dasku, sada na bruto dimenziju u odnosu na gredu, na konkretan raspon (xy kvadrata na 1,7 m, a AB kvadrata na 3 m, debljine 45 mm. Medjutim, jadac! Niko od stolara NECE da mi falca tako malu povrsinu- kazu treba im kao cijeli dan da usteluju masinu i ne isplati im se-"sitan posao". J...o ih sitan posao- muka mi je vise od te price sitan posao- radije ce cijeli dan gluvariti i govoriti kako nema posla, a nece "na sitno". Neka crknu, propadnu! Dakle, daska je na placu, gruba, sa pilane, a treba biti rezana u formi lamperije i svedena na d=40 mm, sta sad? Sreca, pa imam stoni cirkular-falcali smo obicni L falc- bitno da se dobije preklop, potom rucnim hoblicima preglali (iz zeze smo to nazvali "rucni abrihter"), tanjili i tek onda eksenticne brusilice u sake- grid 180 i 220 i peglaj, gladi...Uspjeli, na kraju.Sve leglo, "zažmirilo"
Juce su dignuti i rogovi:
Image
Image
A danas su i dume gotove:
Image
Image
Iako ova druga lsika izgleda kao da nije gotovo, ipak jeste- sve iskrojeno, postavljeno, zategnuto, samo je do mene- nisam fotografisao na kraju.
Sutra se postavlja osnova stubova verande i nastavak rogova za krov verande (na drugoj slici vidljivo da je desna strana rogova kraca u odnosu na lijevu).
U medjuvremenu, obostrano je impregnirana apsolutno sva daska za krov (Komocid i Ligno Protect- hvala clanu @kurty na savjetu, iskustvu). Dok mestri rade na verandi, ja krecem sa zavrsnim slojem lazure nalamperiji- vidljivim dijelom krovne daske (cca 61 m2)- Irkolin GOLD (UV zastita, vosak). To jednostavno MORA biti gotovo zakljucno sa nedjeljom, jer se u nedjelju uvece ocekuje pogorsanje vremena, a za taj premaz treba prostora- ne moze daska na dasu, ne mogu se stavljati lege.
Za sada, planirano je da "metnemo noge pod sto i kosulje za majstore okacimo na rog" u srijedu, jer bi pretezan dio krova (ako ne i cijeli) sa daskom,folijom, letvom i kontraletvom mogao i trebao bi biti gotov tog dana, negdje do 12-1 PM.
Ima jos bruka posla, idemo dalje...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#368 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Image
Detalj stubova na ulaznim vratima- konacan izgled- vec spomenuti Irkolin Gold UV, dezen bor. Meni odlicn izgleda, u lazuri ima voska, treba dobro izmijesati (najbolje ugrijati kantu u serpi sa vrlo toplom vodom i mijesati, da se vosak sjedini sa pigmentom. Nakon mazanja, dobije se odredjeni sjaj, ali to nije onaj blješteći, kao npr lak za camce. Drugim rijecima, upravo ono sto sam i htio.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#369 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Guadalajara »

Kuli odlično... :-D
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#370 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Kako ljudi prave drvenu kuću :)

https://www.youtube.com/watch?v=6HMa5tofqps
User avatar
sime_cipol
Posts: 15992
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#371 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sime_cipol »

Ovi japanci kao da su iz druge galaksije, a ne planete :thumbup:
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#372 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

sime_cipol wrote: 12/06/2021 18:11 Ovi japanci kao da su iz druge galaksije, a ne planete :thumbup:
Ali pazi, toliko posla, toliko truda, obraćanja pažnje na detalje, na precizno uklapanje itd, i umjesto da to bude izloženo kao u muzeju, da svako vidi i da se svakome može majstor hvaliti kako je napravio savršen spoj, prekriju ga zidom (glinom u ovom slučaju). Prava potvrda pravila da svaki posao uradiš najbolje što možeš, koliko god taj posao izgledao mali i beznačajan.

A to govori i o osjećaju ponosa i dostojanstva. Pravim spoj dvije daske koji se neće vidjeti? Napraviću ga da bude savršen. Nisam Bosanac da sfušerim.

Da smo četvrtinu tako ponosni sami na sebe, da imamo dio tog dostojanstva, ovdje bi bila milina živjeti.

Koliko li samo ta kuća košta, nastranu materijal i sve, tu ima radnih sati da se plate u milionima dolara. I skoro nigdje mašine, sve ruka.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7223
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#373 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Rockefeller »

Hakiz wrote: 12/06/2021 16:38 Kako ljudi prave drvenu kuću :)

https://www.youtube.com/watch?v=6HMa5tofqps
:thumbup:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#374 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by holowey »

Hakiz wrote: 12/06/2021 16:38 Kako ljudi prave drvenu kuću :)

https://www.youtube.com/watch?v=6HMa5tofqps
250 godina totalne izolacije od ostatka svijeta i nedostatak zeljezne rude je doveo do savrsenstva obrade onoga cega imaju - drveta...
Hakiz
Posts: 39938
Joined: 30/07/2015 20:01

#375 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

holowey wrote: 13/06/2021 10:43
Hakiz wrote: 12/06/2021 16:38 Kako ljudi prave drvenu kuću :)

https://www.youtube.com/watch?v=6HMa5tofqps
250 godina totalne izolacije od ostatka svijeta i nedostatak zeljezne rude je doveo do savrsenstva obrade onoga cega imaju - drveta...
Nije samo drvo. Keramika itd.

Stvar je u filozofiji, pristupanju poslu. Azija, neki dijelovi specijalno, ima taj mentalitet stremljenja savršenstvu, zato mnogo mladih pada u depresiju i čini samoubistva kada podbace u školi. Japanci su ekstrrmi tog mentaliteta. Pogledaj tehniku kumiko, malo nejapanaca, neazijata, bi imalo strpljenja i posvećenosti za to. Ne da nema takvih ljudi i drugdje, ali su izuzetak.
Ima ona izreka koja glasi "Koliko god si dobar u nečemu, uvijek postoji barem jedan Azijat koji je bolji."
Post Reply