Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#951 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

Nemoj molim te plavu ni bordo.. konac je cinober crvena.. drzi se boje drva koje dominira…sve ostalo ce ugusiti sam vez. Uslikaj ostatak ambijenta. Pa da dumamo :D that’s fun
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#952 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Samo naglas "razmišljam"... imam svakakvih "drvnih sortimenata" :D pa ću ćumurati, probavati, kombinovati.. ispašće nešto
Ok, slikacu i postaviti, a primjedbe- zasto je još karton na podu (borovina) sta taj alat radi na podu i slicno- NE PRIHVATAM :-D :-D
Dozvoljavam samo pitanja, interesovanje- koje su ti ono rakiještine na komodi :-D
Šalim se, naravno!
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#953 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 11/10/2023 23:04 Samo naglas "razmišljam"... imam svakakvih "drvnih sortimenata" :D pa ću ćumurati, probavati, kombinovati.. ispašće nešto
Ok, slikacu i postaviti, a primjedbe- zasto je još karton na podu (borovina) sta taj alat radi na podu i slicno- NE PRIHVATAM :-D :-D
Dozvoljavam samo pitanja, interesovanje- koje su ti ono rakiještine na komodi :-D
Šalim se, naravno!
Izvini, ali u konkretnoj stvari ti neću vjerovati na riječ. Morat ću se lično uvjeriti.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#954 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 11/10/2023 23:12 Izvini, ali u konkretnoj stvari ti neću vjerovati na riječ. Morat ću se lično uvjeriti
Dobrodošao!
Welcome!
Wilkommen!
Bienvenuti!
Drenja
Dunja
Travarica
Kruska- karamut
divljaka
viljamovka
Biska
Šljiva
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#955 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 11/10/2023 23:20
Hakiz wrote: 11/10/2023 23:12 Izvini, ali u konkretnoj stvari ti neću vjerovati na riječ. Morat ću se lično uvjeriti
Dobrodošao!
Welcome!
Wilkommen!
Bienvenuti!
Drenja
Dunja
Travarica
Kruska- karamut
divljaka
viljamovka
Biska
Šljiva
Ah meraka u večeri rane.

Morat će se sastat društvo akšamlija kako vidim :wink:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#956 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

:thumbup:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72086
Joined: 03/10/2011 20:11

#957 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

kuli1961 wrote: 11/10/2023 22:45 @Chloe-hvala na sugestijama, no bijelu boju ne volim nikako...a mission impossible je naci bas istu nijansu boje kredenca. KAd bih je i nasao, na kredencu sam namjerno ostavio vidljivim oguljotine boje, a to ne mogu postici na stolu. Cini mi se da se smedja boja stola i stolica uklapa u retro komodu i sofu.
Zanimljiva ideja je jaci stirak i kuharicu staviti izmedj udva stakla. Sta god bude osnova kuharice, mislim da cu se ipak odluciti na ram- bez rama mi nekako kuso. Ako kemijanje sa bukvom bude dalo zamisljeni rezultat bice- voila!, a ako ne, onda ce ram biti u nekoj plavoj ili bordo. Mozda ipak ne bordo, zbog boje konca, ne znam, prelomicu kasnije.
E sad, posto se radi o maloj kolicini boje, moracu miksati. Plava boja se ne moze dobiti mijesanjem crvene i zute (suprotno misljenje je zabluda), vec mijesanjem obicne plave i zute, do zeljenog tona...
Ama kredanac je extra ... :thumbup:

Kod mene makover čeka stara fotelja koju sam nedavno našla, pokušat ću postići retro distressed, obzirom da su male površine, mogu se "igrati", ne treba puno veremena a ni materijala. Ovako nešto:

Image

Image
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#958 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Ili staru stvar očistiš i "konzerviraš" ili je skroz prefarbaš kao novu. Zašto bih farbao staru stvar pa pokušavao novu boju "postarati"? Već je stara.

To jeste, sapun, odmašćivač, metalna vuna (blaga), oprati i očistiti. Popraviti velika oštećenja, mala ne dirati, eventualno malo šmirglati ako imaju oštre ivice zbog sprečavanja povreda. Premazati voskom ili nekim drugim bezbojnim premazom zbog zaštite. I to je sve. Boja jedino u slučaju ako pravim neki novi dio da zamijenim oštećeni pa ga bojim da se uklopi. Razlike u boji nastale vremenom, izblijedjela mjesta, mjesta koja su ishabana držanjem, sjedenjem, dakle uobičajenom upotrebom itd ne diram. To jeste, sačuvam patinu.

Ili, ako neću da sačuvam patinu, ofarbam u novu boju i lakiram. Ali tada neću pokušavati da ga pravim da izgleda staro. Nema smisla. Jedino odstupanje bi bilo ako imam komplet, pa mi jedan komad nedostaje (imam 3 stolice a trebaju 4), ne mogu naći "originalnu", jedino tada bih, kada bih kupio ili pravio novu, kopirao stare, pa onda ako treba novu boju pokušao postarati da je uklopim sa ostalim.

Sve starije od 1950-ih konzervirati, mlađe prvo pokušati furnir, ako ne može, farba.

Barem ja bih tako. Svako ima svoj "look" :P
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72086
Joined: 03/10/2011 20:11

#959 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

Hakiz wrote: 12/10/2023 11:31 Ili staru stvar očistiš i "konzerviraš" ili je skroz prefarbaš kao novu. Zašto bih farbao staru stvar pa pokušavao novu boju "postarati"? Već je stara.

To jeste, sapun, odmašćivač, metalna vuna (blaga), oprati i očistiti. Popraviti velika oštećenja, mala ne dirati, eventualno malo šmirglati ako imaju oštre ivice zbog sprečavanja povreda. Premazati voskom ili nekim drugim bezbojnim premazom zbog zaštite. I to je sve. Boja jedino u slučaju ako pravim neki novi dio da zamijenim oštećeni pa ga bojim da se uklopi. Razlike u boji nastale vremenom, izblijedjela mjesta, mjesta koja su ishabana držanjem, sjedenjem, dakle uobičajenom upotrebom itd ne diram. To jeste, sačuvam patinu.

Ili, ako neću da sačuvam patinu, ofarbam u novu boju i lakiram. Ali tada neću pokušavati da ga pravim da izgleda staro. Nema smisla. Jedino odstupanje bi bilo ako imam komplet, pa mi jedan komad nedostaje (imam 3 stolice a trebaju 4), ne mogu naći "originalnu", jedino tada bih, kada bih kupio ili pravio novu, kopirao stare, pa onda ako treba novu boju pokušao postarati da je uklopim sa ostalim.

Sve starije od 1950-ih konzervirati, mlađe prvo pokušati furnir, ako ne može, farba.

Barem ja bih tako. Svako ima svoj "look" :P
Muškarac :P

Izvorno mi se ne uklapa u zamišljeni kutak, svijetao i veseo :mrgreen: crnu kožnu presvlaku ću zamijeniti platnom cvijetnog dezena, ako mi ne uspije bojanje kao pokislo onda ću prebojati normalno. :oops:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#960 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Chloe wrote: 12/10/2023 12:26
Hakiz wrote: 12/10/2023 11:31 Ili staru stvar očistiš i "konzerviraš" ili je skroz prefarbaš kao novu. Zašto bih farbao staru stvar pa pokušavao novu boju "postarati"? Već je stara.

To jeste, sapun, odmašćivač, metalna vuna (blaga), oprati i očistiti. Popraviti velika oštećenja, mala ne dirati, eventualno malo šmirglati ako imaju oštre ivice zbog sprečavanja povreda. Premazati voskom ili nekim drugim bezbojnim premazom zbog zaštite. I to je sve. Boja jedino u slučaju ako pravim neki novi dio da zamijenim oštećeni pa ga bojim da se uklopi. Razlike u boji nastale vremenom, izblijedjela mjesta, mjesta koja su ishabana držanjem, sjedenjem, dakle uobičajenom upotrebom itd ne diram. To jeste, sačuvam patinu.

Ili, ako neću da sačuvam patinu, ofarbam u novu boju i lakiram. Ali tada neću pokušavati da ga pravim da izgleda staro. Nema smisla. Jedino odstupanje bi bilo ako imam komplet, pa mi jedan komad nedostaje (imam 3 stolice a trebaju 4), ne mogu naći "originalnu", jedino tada bih, kada bih kupio ili pravio novu, kopirao stare, pa onda ako treba novu boju pokušao postarati da je uklopim sa ostalim.

Sve starije od 1950-ih konzervirati, mlađe prvo pokušati furnir, ako ne može, farba.

Barem ja bih tako. Svako ima svoj "look" :P
Muškarac :P

Izvorno mi se ne uklapa u zamišljeni kutak, svijetao i veseo :mrgreen: crnu kožnu presvlaku ću zamijeniti platnom cvijetnog dezena, ako mi ne uspije bojanje kao pokislo onda ću prebojati normalno. :oops:
Samo nemoj bijelo, zaklinjem te Arts and craftsom, Bauhausom, a naročito skandinavskim dizajnom :P
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#961 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

Sjoooj @Hakiz e … da nisi ing. po struci? :lol: Isto zvucis moj stari :D

MeScini da ovaj stol i stolice odgovaraju boji drvenarije, tako da mere proci.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72086
Joined: 03/10/2011 20:11

#962 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

Hakiz wrote: 12/10/2023 12:53
Chloe wrote: 12/10/2023 12:26

Muškarac :P

Izvorno mi se ne uklapa u zamišljeni kutak, svijetao i veseo :mrgreen: crnu kožnu presvlaku ću zamijeniti platnom cvijetnog dezena, ako mi ne uspije bojanje kao pokislo onda ću prebojati normalno. :oops:
Samo nemoj bijelo, zaklinjem te Arts and craftsom, Bauhausom, a naročito skandinavskim dizajnom :P
:oops: :mrgreen: :lol:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#963 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 12/10/2023 12:53 Samo nemoj bijelo, zaklinjem te Arts and craftsom, Bauhausom, a naročito skandinavskim dizajnom
Tako je, meštre! :-D
Mada-de gustibus non disputandum est i ljepota je u oku posmatrača
Eto, za svakog ponešto :)
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#964 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

Je li neko od vas naisao na drvene kuhinjske (visece) elemente a da se pojedinacno mogu kupiti?
Nekad je Sipad to pravio.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#965 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ograda verande...
Svih 69 stubova okupano u 6 slojeva impregnacije, sa barem 24 sata medjusučenja, isto i za donje daske. Potom, stubovi i donje daske premazane u 2 sloja lazurom sa voskom, opet usšenje barem 24 sata izmedju slojeva, dakle, bruka dana potrošenih na sušenje slojeva.
Počeo sam montazu/sastavljanje na čeonoj strani, prema terasi, jer je najkraća i evenutalne greške ću mnogo lakše otkloniti:
"Leglo" kao bombona!
Image
Nakon toga, prelazak na suprotnu stranu:
Španer zlata vrijedi!
Image
Slijedi provjera da li u "vinklu" (malo se foliram, naravno :-D ):
Image
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#966 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Idemo dalje:
Druga čeona strana je gotova:
Image
I kada je trebalo da "napadnem" frontalnu stranu- 3 polja do šume, javlja mi se posljedica greške koju nisam otklonio kada sam pravio "gelender", tj. gornji dio ograde, jer nisam donji dio gelendera ishoblao, poravnao.. Naime, gelender sam pravio od preostale poluoblice, koja od 2021 stoji pod verandom, Torziono se uvrnula, a "odokativna" metoda je rekla da nece biti većih problema kada budem slagao stubove- pogrešno, vrlo pogrešno! Juce sam poceo sklapanje jednog frontalnog polja i stubovi nisu mogli da lijepo legnu, "zazmire"; ako je dobro na donjoj dasci, na gelenderu ne valja, i obrnuto. Sve sam razmontirao i jutros kod stolara na dihtarici izravnao donje plohe gelendera, i tako osigurao da imam paralele, vazne za dobru montazu stubova.
Prvo frontalno polje je sastavljeno, sve je islo kako treba, a opet su spaneri puno pomogli:
Image
Uslijedilo je postavljanje tog polja na svoje mjesto:
Image
I na kraju, konacan izgled tog dijela ograde:
Image
Ostatak ograde-jos 2 polja, cu naknadno napraviti, obzirom da nakon hoblanja, na gelenderima moram dodatno produbiti utore za L profil(nosaci) i treba neko vrijeme da se lazura dobro osusi.
Inace, stubovi ceonih strana su 100x100 mm, samostojeci. Za pod verande su odozdo lijepljeni i pricvrseni sa po 4 vijka 5 x 120 sa sirokim sajbama, vijci su u dasku upušteni nekih 2 cm. Sami po sebi jako crvsto stoje, a polje ograde ga je još vise ucvrstilo. Konstrukcija polja ograde je: kroz donju dasku ide vijak 5 x 100 (upusten cca 3 cm) i ulazi u stub nekih 7 cm; odozgo, u gelenderu je rupa promjera 12 mm, dubine nekih 18 mm i u nju ide stub koji na vrhu ima drveni tipl 12 x cca 15 mm, bez lijepljenja (lijepio sam samo polja ceonih strana, zbog stubova "samaca". Raspon izmedju stubova-ceone strane po 14 cm, a frontalne po 13,5, moralo je tako, jer polja nisu istih dimenzija.
Morao sam napraviti (izrezati) 69 tipli (toliko je stubova), svaki na obe strane zaobliti, zalijepiti ga u stub.. Dakle, pravo more predrupa, rupa, u nekoliko razlicitih promjera, puno centriranja, odmjeravanja... Najvaznije mi je bilo naci tacnu sredinu svakog polja, oznaciti je i na gelenderu i donjoj dasci i sredinu duz ta dva elementa= visak (napravio je pramide, a gdje nece ovo malo jada od ograde :-D ), pa ptom nal ijevo i desno, označavati zadati raspon.
Sljedecu sedmicu pauzirma sa radovima i nastavljam- nadam se zavrsavam one druge. Ako to uspijem, za ovu godinu uradjeno i vise od plana...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#967 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by banjaluka078 »

@kuli1961 , milina pratiti tvoj rad. Svaka čast!

I kakva moda da je vrijednost objekta kad znaš da si lično napravio toliko toga, od krupnih stvari do sitnica i detalja. :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#968 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 22/10/2023 21:54 @kuli1961 , milina pratiti tvoj rad. Svaka čast!

I kakva moda da je vrijednost objekta kad znaš da si lično napravio toliko toga, od krupnih stvari do sitnica i detalja. :)
Hvala!
Od svega ovoga sto cackam, smisljam, premisljam, pa i zamisljam, najsmjesnije je sto mi mnogo ne vjeruju da sam "to i to" ja sam uradio, jer sa gradjevinarstvom i zanatstvom nemam nikakve profesionalne veze, niti mi je bilo ko u porodici neke od tih struka.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#969 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 22/10/2023 21:37
...Sve sam razmontirao i jutros kod stolara na dihtarici izravnao donje plohe gelendera, i tako osigurao da imam paralele, vazne za dobru montazu stubova...
Stani, zar nisi kupio debljaču, čemu stolar?

Za ostalo, znaš šta mislim o tvom radu, majstore :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#970 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 22/10/2023 22:02
Hvala!
Od svega ovoga sto cackam, smisljam, premisljam, pa i zamisljam, najsmjesnije je sto mi mnogo ne vjeruju da sam "to i to" ja sam uradio, jer sa gradjevinarstvom i zanatstvom nemam nikakve profesionalne veze, niti mi je bilo ko u porodici neke od tih struka.
Šta zna intelektualac šta je čekić? :D Kad nešto voliš i uživaš u tome, onda brzo i napreduješ, bez obzira što ti je obrazovanje sasvim drugačije.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#971 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 22/10/2023 22:08
kuli1961 wrote: 22/10/2023 21:37
...Sve sam razmontirao i jutros kod stolara na dihtarici izravnao donje plohe gelendera, i tako osigurao da imam paralele, vazne za dobru montazu stubova...
Stani, zar nisi kupio debljaču, čemu stolar?

Za ostalo, znaš šta mislim o tvom radu, majstore :thumbup:
Vrlo jednostavno, zasto stolar:
predmet hoblanja je donja ploha POLUoblice, rucno tesane-ergo, oblina nije savrsena, sto je manji problem. Veci je to sto se poluoblica stavlja tom oblinom nadole, noz debljace,tj glava povuce polublicu, ona se malo ili malo vise povije duz te obline-zaljulja i adio ravnom hoblanju. Isprobao sam na jednom škartnom komadu, ne valja...debljaca hobla gornju plohu, koju ne mogu dobiti kako treba zbog ljuljanja poluoblice
Kada je potrebno nesto hoblati/svesti na neku dimenziju i stolari prvo taj predmet provuku preko dihtarice da dobiju jednu plohu apsolutno ravnu, poslije rade sta hoces.
Za ovaj posao svetinja bi mi bila kombinovana masina npr Metabo HC 260, no cijena je cca 2400-2950 KM, sto mi je preskupo, obzirom na potrebe.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#972 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 22/10/2023 23:00
Hakiz wrote: 22/10/2023 22:08

Stani, zar nisi kupio debljaču, čemu stolar?

Za ostalo, znaš šta mislim o tvom radu, majstore :thumbup:
Vrlo jednostavno, zasto stolar:
predmet hoblanja je donja ploha POLUoblice, rucno tesane-ergo, oblina nije savrsena, sto je manji problem. Veci je to sto se poluoblica stavlja tom oblinom nadole, noz debljace,tj glava povuce polublicu, ona se malo ili malo vise povije duz te obline-zaljulja i adio ravnom hoblanju. Isprobao sam na jednom škartnom komadu, ne valja...debljaca hobla gornju plohu, koju ne mogu dobiti kako treba zbog ljuljanja poluoblice
Kada je potrebno nesto hoblati/svesti na neku dimenziju i stolari prvo taj predmet provuku preko dihtarice da dobiju jednu plohu apsolutno ravnu, poslije rade sta hoces.
Za ovaj posao svetinja bi mi bila kombinovana masina npr Metabo HC 260, no cijena je cca 2400-2950 KM, sto mi je preskupo, obzirom na potrebe.
Jasno je to.

Nego, uzmeš ravnu dasku, najbolje komad namještaja od iverice ili šperploču zbog toga što su ravne ploče. Staviš poluoblicu na tu dasku tako da je obli dio na dasci, dio koji hoćeš da izravnaš je gore okrenut, prema noževima debljače. Fiksiraš poluoblicu tako da komadiće drveta, klipove, stavljaš uz, ispod poluoblice tako da ih zalijepiš na dasku, stavljajući, podbacujući ih na mjesta na kojima će fiksirati poluoblicu da se na dasci ne pomjera, ne prevrće. Onda izravnaš debljačom gornju stranu. Kada tako dobiješ jednu stranu ravnu, lako je okrenuti 180 stepeni pa izravnati i drugu.

Ili staviš "ravnu" stranu na dasku, pa kreneš skidati materijal od oble.

Slično kao na ovom videu, samo je kod tebe ekstremnije jer je poluoblica: https://youtu.be/gml9FVgHCZ0?feature=shared

A poluoblicu možeš prije stavljanja u debljaču ugrubo "izravnati" i na tračnoj pili, ako se ne varam imaš i nju.
Last edited by Hakiz on 22/10/2023 23:47, edited 2 times in total.
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#973 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by black_noke »

moimoi wrote: 15/10/2023 17:40 Je li neko od vas naisao na drvene kuhinjske (visece) elemente a da se pojedinacno mogu kupiti?
Nekad je Sipad to pravio.
Ambyenta FIS
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#974 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 22/10/2023 23:37
kuli1961 wrote: 22/10/2023 23:00
Hakiz wrote: 22/10/2023 22:08

Stani, zar nisi kupio debljaču, čemu stolar?

Za ostalo, znaš šta mislim o tvom radu, majstore :thumbup:
Vrlo jednostavno, zasto stolar:
predmet hoblanja je donja ploha POLUoblice, rucno tesane-ergo, oblina nije savrsena, sto je manji problem. Veci je to sto se poluoblica stavlja tom oblinom nadole, noz debljace,tj glava povuce polublicu, ona se malo ili malo vise povije duz te obline-zaljulja i adio ravnom hoblanju. Isprobao sam na jednom škartnom komadu, ne valja...debljaca hobla gornju plohu, koju ne mogu dobiti kako treba zbog ljuljanja poluoblice
Kada je potrebno nesto hoblati/svesti na neku dimenziju i stolari prvo taj predmet provuku preko dihtarice da dobiju jednu plohu apsolutno ravnu, poslije rade sta hoces.
Za ovaj posao svetinja bi mi bila kombinovana masina npr Metabo HC 260, no cijena je cca 2400-2950 KM, sto mi je preskupo, obzirom na potrebe.
Jasno je to.

Nego, uzmeš ravnu dasku, najbolje komad namještaja od iverice ili šperploču zbog toga što su ravne ploče. Staviš poluoblicu na tu dasku tako da je obli dio na dasci, dio koji hoćeš da izravnaš je gore okrenut, prema noževima debljače. Fiksiraš poluoblicu tako da komadiće drveta, klipove, stavljaš uz, ispod poluoblice tako da ih zalijepiš na dasku, stavljajući, podbacujući ih na mjesta na kojima će fiksirati poluoblicu da se na dasci ne pomjera, ne prevrće. Onda izravnaš debljačom gornju stranu. Kada tako dobiješ jednu stranu ravnu, lako je okrenuti 180 stepeni pa izravnati i drugu.

Ili staviš "ravnu" stranu na dasku, pa kreneš skidati materijal od oble.

Slično kao na ovom videu, samo je kod tebe ekstremnije jer je poluoblica: https://youtu.be/gml9FVgHCZ0?feature=shared

A poluoblicu možeš prije stavljanja u debljaču ugrubo "izravnati" i na tračnoj pili, ako se ne varam imaš i nju.
Sve sam to isprobao, vjeruj- podbacivao, fiksirao. To sto si napisao je tačno, ali samo u teoriji.
Gornja tačka poluoblice ipak nije bila savršena, jer je gradja rucno tesana, pa elementi fiksiranja nisu bili dovoljni da poluoblicu drze u mjestu. Grubo ravnanje na stonom cirkularu takodje nije dalo rezultat, jer se radi o amaterskom cirkularu Einhell Eco, kome je maksimalna visina noza (proreza) 80 mm (teorijski -82 mm), a gelender je tezak oko 20+kg i dugacak od 2,05-2,10 m. Dakle morala bi biti dva proreza, sa vrlo upitnom, pa makar i grubom preciznošću. S druge strane, sila vucenja glave debljače je vrlo velika, takva da je manuelno ne mogu kontrolisati- osovina noza povuce predmet hoblanja i vuce ga "po svom".
A sve skupa, za slucaj da sam ipak ja makar pokusao da poravnam donju plohu poluoblice na bilo koji nacin, bio mi je prevelik rizik, jer nemam rezervnu, da napravim novi gelender. Zbog toga sam isprobao "kako i sta" na jednom komadu skarta i uvidio sta se desava.
Odlazak stolaru me nije nesto puno kostao- samo par sati odlaganja mog rada i 60.tak km voznje. Rezultat toga je dobijeno sta sam zelio, uz prijatan kratki razgovor sa stolarom i po čašicu dobre kruške karamut :-D
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#975 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

black_noke wrote: 22/10/2023 23:42
moimoi wrote: 15/10/2023 17:40 Je li neko od vas naisao na drvene kuhinjske (visece) elemente a da se pojedinacno mogu kupiti?
Nekad je Sipad to pravio.
Ambyenta FIS
Hvala ti, ali i ovo je sve plocasti namjestaj kao i svugdje. Nekad je Sipad imao drvni program. Tipa ove komode samo bez ladica i nogu naravno :lol: Trebaju mi samo dva viseca elementa. Posto je ostatak kuhinje zidan. A nemamo bas dobra iskustva sa stolarima, barem ovim seoskim.

Image
Post Reply