Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#926 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Prije par mjeseci sam postavio sliku pravougaonog trpezarijskog stola u brvnari. Forumaš @Hakiz mi je onako u šali "šuknuo"- ok za sto, ali plastične stolice...
Naravno, niti je on to ozbiljno mislio, niti sam ja to tako shvatio. Jednostavno, koristimo šta imamo u tom trenutku.
Evo, dodje vrijeme da se i trpezarijski sto "kompletira".
Naime, umjesto pravougaonog stola, koji mi je u tom trenutku bio neko prelazno rješenje, uspio sam nabaviti okrugli sto (110 cm), koji se moze razvući u elipsu od 140 cm, te 6 trpezarijskih stolica.
Sve ovo je naravno polovno, nabavljeno preko OLX, novčano vrlo povoljno. Oboje je u izvanrednom stanju, a stolice naročito.
Mislio sam mijenjati mebl štof na stolicama, jer je bio poprilično zaprljan, ali mi se dezen svidio, štof jako dobar i čvrst, a neki đavo mi nije dao mira, pa sam ga skinuo, sve dobro oprao i ponovo klamericom tapacirao. Ispalo je super, zaista.

Image
@Hakize, "prolazi" li sada? :-D
Last edited by kuli1961 on 06/10/2023 22:14, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#927 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 05/10/2023 22:22 Prije par mjeseci sam postavio sliku pravougaonog trpezarijskog stola u brvnari. Forumaš @Hakiz mi je onako u šali "šuknuo"- ok za sto, ali plastične stolice...
Naravno, niti je on to ozbiljo mislio, niti sam ja to tako shvatio. Jednostavno, koristimo šta imamo u tom trenutku.
Evo, dodje vrijeme da se i trpezarijski sto "kompletira".
Naime, umjesto pravougaonog stola, koji mi je u tom trenutku bio neko prelazno rješenje, uspio sam nabaviti okrugli sto (110 cm), koji se moze razvući u elipsu od 140 cm, te 6 trpezarijskih stolica.
Sve ovo je naravno polovno, nabavljeno preko OLX, novčano vrlo povoljno. Oboje je u izvanrednom stanju, a stolice naročito.
Mislio sam mijenjati mebl štof na stolicama, jer je bio poprilično zaprljan, ali mi se dezen svidio, štof jako dobar i čvrst, a neki đavo mi nije dao mira, pa sam ga skinuo, sve dobro oprao i ponovo klamericom tapacirao. Ispalo je super, zaista.

Image
@Hakize, "prolazi" li sada? :-D
Dobro je, izvukao si se na vrijeme :wink:

Svaka tebi čast. Mnogi forumaši su mi (bili) dragi, ali ti si jedan od onih koje najviše poštujem. Ne pričaš puno na forumu, nego radiš, pokazuješ to šta uradiš, daješ dobre, osnovane i korisne savjete, ako nisi "najkorisniji" forumaš na forumu (ne pratim sve teme, možda ima još neko sličan u nekim drugim oblastima), pri samom si vrhu. A to šta uradiš stvarno valja.

I sve to bez svađe, provokacije, vrijeđanja i/ili omalovažavanja drugih, pametovanja, foliranja...

Skidam ti kapu, osoba si na koju bi se trebalo ugledati.

Eh, kako ovo rekoh, nastavit ću ubuduće po starom, sa provokacijama :-D
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#928 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Uhh, prvim dijelom teksta, pozitivnim, vec si me dobrano zabrinuo! :-D
Na svu sreću, slijediće :evil: :evil: :evil:

:thumbup:
Hasta la vista/astal da blista !!!!
User avatar
Rockefeller
Posts: 7326
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#929 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Rockefeller »

:thumbup:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#930 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Pored pripremnih radova na ogradi verande (pisaću i slikaću neki naredni dan, čim malo odmaknem sa poslovima), dolazi vrijeme razmišljanja čime dekorisati unutrašnjost brvnare.
Volim stare stvari, iz našeg djetinstva, ali i mladosti naših roditelja..
Tako, pored drugih stvari,sačuvao sam dvije zidne krpe/zidanice/zidnjaka/kuharice (kako ih ko zove) moje majke, a koja ih je dobila od svoje majke, moje bake.
Pretpostavljam da su dosta stare, barem nekih 80-tak godina:

Image

Image

E sad, namjera mi je da ih ustaklim, uramim, ali tako da se povremeno mogu izvaditi, oprati, ispeglati i vratiti u ram.
Pitanje je: kako ih uramiti, tj. kako ih fiksirati na paspartu ili na podlogu, čime?
Neko ljepilo, možda od štirka (štirak je prirodna tvar, topi se u vodi)? Ili pribadačama sa zadnje strane? Ili nešto treće?
Ram će biti drveni, za sada razmišljam o širini od npr 3 cm, gotovo eliptičan u presjeku, bez nekih dekoracija rama; boje, takodje za sada- jedan crveni- izmedju cinober i bordo, a drugi- plavi, nešto izmedju pariško plave i dunkl blau..
Slušam i cijenim svaku ideju, prijedlog!
Hvala!
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#931 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

Ja bih isla na ivericu, pribadace i staklo.. a za ram nesto rustikalno.. samo biras boju drva koje ce pasati sa ostatkom namjestaja.

Image

Image

Image

Vitrina mi je super👍
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#932 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hm, ima štofa za razmišljanje...podloga, tj ledja moraju biti lagana, jer su dimenzije kuharice cca 50 x 85 cm (visina x dužina)
iverica je teška, ne znam koja je najtanja, možda bi mogla šper ploča od npr 5 mm- oboje je poteško za naći kao restl
u tom slučaju, pribadače bi morale ići sa lica, tj. vidjele bi se ???
ram- imam nekih bukovih štafli ( 5 x 8 cm), možda da ih ishoblam, pa onda spalim brenerom i ispoliram voskom- NEMAM RUBIO ulje....
igraću se, u svakom slučaju
hvala!
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#933 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Da probam neke varijante koje ne traže da probijaš rad, platno, čavlićima ili heftaricom i da ga ne moraš lijepiti.

Imaš "okvirove" za slike koji su naprijed staklo, pozadi karton, nemaju ram, staklo se za pozadinu pričvrsti malo vidljivim hvataljkama. Platno ne smije biti debelo. To ti je lagano, imaš ih kupiti u dimenzijama koje ti trebaju, ne trebaš lijepiti ili pribadati platno na okvir, pritisak stakla ga drži. Lako je izvaditi platno iz okvira i očistiti i platno i okvir.

Ovo:

Image Image

Imaš slične, samo sa tankim ramom različitih boja, nešto kao ovo:

Image

Ni tu ne treba platno pribadati ili lijepiti.

Slijedeća varijanta bi mogla biti da platno rastegneš preko obične drvene ploče i pričvrstiš sa zadnje strane tapetarskim/slikarskim čavlićima. Kao što se rasteže slikarsko platno na okvir kada se slika.

Ovako:

Image

Ali, to bi možda mogao sa prvim platnom sa tvog primjera, drugo platno (ono sa valovitim crvenim ivicama) ne bi mogao tako jer bi ivice upropastio. To već probija sam rad, samo platno, pa bih ja izbjegao ako mogu.

Ili nešto na ovaj fazon, samo umjesto špage zakucaš male opruge na unutrašnje uglove i ako želiš nekoliko duž ivica okvira, umjesto štipaljki za veš uzmeš male krokodilke (Ima ih kupiti na primjer u elektronik centru) i platno hvataš krokodilkama:

Image

Krokodilke:

Image

Možeš onu varijantu sa okvirom od grana iz posta @moimoi ili bilo koji drveni okvir, a platno pričvrstiš tako što sa zadnje strane preko ivica, rubova, platna staviš letvice i ukucaš ih na okvir.

Ili, platno staviš preko nekog tankog drveta ili kartona i samo uhvati sa nekoliko drvenih štipaljki na svakoj ivici. To će izgledati "rustikalno", prava improvizacija :wink:
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#934 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

Ma meni je iverica sve sto se pravi od ostataka :D
To na sta mislim bi valjda trebao biti mediapan.
Ili recimo ova idea sto ti je @Hakiz dao sa vec gotovim okvirom i staklom pa samo kamufliras sa rusticnim ramom.

Paspartu mislim da je nepotreban.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#935 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 07/10/2023 09:49 Ma meni je iverica sve sto se pravi od ostataka :D
To na sta mislim bi valjda trebao biti mediapan.
Ili recimo ova idea sto ti je @Hakiz dao sa vec gotovim okvirom i staklom pa samo kamufliras sa rusticnim ramom.

Paspartu mislim da je nepotreban.
Iverica

Image

Medijapan

Image

Šperploča

Image
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#936 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

:thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#937 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Filter »

kuli1961 wrote: 06/10/2023 22:13 Pored pripremnih radova na ogradi verande (pisaću i slikaću neki naredni dan, čim malo odmaknem sa poslovima), dolazi vrijeme razmišljanja čime dekorisati unutrašnjost brvnare.
Volim stare stvari, iz našeg djetinstva, ali i mladosti naših roditelja..
Tako, pored drugih stvari,sačuvao sam dvije zidne krpe/zidanice/zidnjaka/kuharice (kako ih ko zove) moje majke, a koja ih je dobila od svoje majke, moje bake.
Pretpostavljam da su dosta stare, barem nekih 80-tak godina:

Image

Image

E sad, namjera mi je da ih ustaklim, uramim, ali tako da se povremeno mogu izvaditi, oprati, ispeglati i vratiti u ram.
Pitanje je: kako ih uramiti, tj. kako ih fiksirati na paspartu ili na podlogu, čime?
Neko ljepilo, možda od štirka (štirak je prirodna tvar, topi se u vodi)? Ili pribadačama sa zadnje strane? Ili nešto treće?
Ram će biti drveni, za sada razmišljam o širini od npr 3 cm, gotovo eliptičan u presjeku, bez nekih dekoracija rama; boje, takodje za sada- jedan crveni- izmedju cinober i bordo, a drugi- plavi, nešto izmedju pariško plave i dunkl blau..
Slušam i cijenim svaku ideju, prijedlog!
Hvala!
vjerovatno je najjednostavnije staviti platno u sendvic staklo+ledja od ormara, kao ovo sto je hakiz vec predlozio. jednostavno, lako za naci i funkcionise. dekorativni dio sa prednje strane je kvaka. sta vizuelno odgovara? neki jednostavan ram, kao od ugaonih letvica, malo ga ostetiti, dati mu patine. velika je povrsina, nista glomazno i tesko ne ide.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#938 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

A zašto ikakav ram? Samo staviti u taj "sendvič".
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#939 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Filter »

:roll: ma nekako mi to, moderno. kao sto slika trazi odgovarajuci ram, tako mi i ovo trazi nesto da ga pogura. mozda grijesim, vidjecemo kad kuli napravi :D
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#940 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Ma, kako su kačili prije 100 godina, tako i sada. Ne treba izmišljati toplu vodu.

A kuli će naći rješenje, u to ne sumnjam.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#941 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by holowey »

predlozio bih polozeno izmedju dva 4mm stakla i onda objeseno silkom sa stropa ili zida...nekako mi okvir ne ide na ovo, kao da bi odvukao paznju
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#942 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hvala vam na idejama, prijedlozima, vrlo zanimljivo.
Trenutno sam najblizi verziji staklo+ledja sa falcom (neki presani karton?) i feder limom (Hakiz), u kombinaciji sa drvenim "razvaljenim, oštećenim "ramom...U kući imam nekoliko upravo takvih ramova, ali bitno manjihe idmenzija.
ne znam vijdecemo jos.
U medjuvremenu sam u mom gradu trazio tu opciji (staklo + "karton", feder limovi), no nema meni potrebnih dimenzija. Da li je kome poznato gdje bi se u SA mogao naci takav ram?
Minimalno potrebne dimenzije, makar tog "kartona"/ledja su približno 85 x 50 cm, za staklo ću se lako snaći.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#943 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 10/10/2023 22:53 Hvala vam na idejama, prijedlozima, vrlo zanimljivo.
Trenutno sam najblizi verziji staklo+ledja sa falcom (neki presani karton?) i feder limom (Hakiz), u kombinaciji sa drvenim "razvaljenim, oštećenim "ramom...U kući imam nekoliko upravo takvih ramova, ali bitno manjihe idmenzija.
ne znam vijdecemo jos.
U medjuvremenu sam u mom gradu trazio tu opciji (staklo + "karton", feder limovi), no nema meni potrebnih dimenzija. Da li je kome poznato gdje bi se u SA mogao naci takav ram?
Minimalno potrebne dimenzije, makar tog "kartona"/ledja su približno 85 x 50 cm, za staklo ću se lako snaći.
Ja sam ih kupovao u OBI. Mislim da ih ima još ponegdje, ali za OBI sam siguran.

Sad, kakva im je trenutna snabdjevenost, to ne znam.

Ako ne nađeš odgovarajući okvir (nema sa dimenzijama koje ti trebaju), možeš, kada si već tamo, u OBI naručiti da ti izrežu na potrebne dimenzije ono tanko drvo/karton koji služi za leđa ormara itd, pa staviti staklo za koje kažeš da ti je lako nabaviti.

Tada bi se za ram trebao snaći. Ali, s obzirom na to da imaš i stonu pilu i preklopnu i debljaču, šta misliš da napraviš sam?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#944 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 10/10/2023 23:05
kuli1961 wrote: 10/10/2023 22:53 Hvala vam na idejama, prijedlozima, vrlo zanimljivo.
Trenutno sam najblizi verziji staklo+ledja sa falcom (neki presani karton?) i feder limom (Hakiz), u kombinaciji sa drvenim "razvaljenim, oštećenim "ramom...U kući imam nekoliko upravo takvih ramova, ali bitno manjihe idmenzija.
ne znam vijdecemo jos.
U medjuvremenu sam u mom gradu trazio tu opciji (staklo + "karton", feder limovi), no nema meni potrebnih dimenzija. Da li je kome poznato gdje bi se u SA mogao naci takav ram?
Minimalno potrebne dimenzije, makar tog "kartona"/ledja su približno 85 x 50 cm, za staklo ću se lako snaći.
Ja sam ih kupovao u OBI. Mislim da ih ima još ponegdje, ali za OBI sam siguran.

Sad, kakva im je trenutna snabdjevenost, to ne znam.

Ako ne nađeš odgovarajući okvir (nema sa dimenzijama koje ti trebaju), možeš, kada si već tamo, u OBI naručiti da ti izrežu na potrebne dimenzije ono tanko drvo/karton koji služi za leđa ormara itd, pa staviti staklo za koje kažeš da ti je lako nabaviti.

Tada bi se za ram trebao snaći. Ali, s obzirom na to da imaš i stonu pilu i preklopnu i debljaču, šta misliš da napraviš sam?
Ako u OBI Sa imaju taj "karton", a mislim da se radi o lesonitu- sa jedne strane gladak, a sa druge nekako hrapav, vjerovatno nece biti problem. Pogotovo ako se ne mora kupiti cijela ploča, vec samo potrebna dimenzija. No ako mora cijela ploča, mozda je cijelu kupim, zavisi od cijene, uvijek ce zatrebati. Preostaje samo da mi prorezu- rez dva, toliko dam ogu ubaciti u auto i gotovo. Mozda se sve poklopi, jer 25.10 idem u Sa, tj na Jahorinu- imam tamo savjetovanje (pravnici forumasi znaju o cemu je rijec).
Imam jednu plocu tanke spere, sperploce, ali je debljine 4 mm, sto mi se cini nedovoljnim: mislim da bi trebalo da debljina bude 5 mm-2 mm za utore i 3 mm "mesa".
Stakl, zaista nije problem, a ne cini mi se problematicnim da ram napravim i sam- sacuvao sam nekih 10 tak bukovih stafli (80 x 50 mm) x 1200 mm , pa ga mogu napraviti, fino izbrusiti, polirati i premazati voskom ili nauljiti. Medjutim, htio bih da taj ram u vertikalnom presjeku letvice bude eliptican, sto ne mogu izvesti rucnom glodalicom. Mozda primijenim tehniku mojih tesara kada su pravili poluoblice za brvnaru- na cetvrtastoj gredi odslijeku 2 ivice, time dobiju neki 6-ugaoni trapez, pa onda rucno tesu dok ne zaoble. Mislim da cu tako moci i ja uraditi, ali tako da ne tezim "savrsenom" zaobljenju, vec da ostavim neravnine, valove.. a bukovina, iako teza za obradu, je mnogo zahvalnija od cetinara- ne cijepa se tako lako kao cetinar.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#945 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Ja sam lesonit, ivericu, medijapan, okvirove kupovao u OBI. Iverica, medijapan i lesonit se nihe moralo kupovati u pločama (1.200x2.400 mm), moglo je samo koliko to treba. Valjda je i sada tako. Jedino može biti problem da ne dobiješ odmah. Naime, nekada si mogao otići do mjesta rezsnja, tamo ti odmah odrežu, platiš i nosiš. Onda je prije nekoliko godina uvedeno pravilo da naručiš, odrežu ti ali ne odmah nego za dan ili dva (tako planiraju kako da režu ploče, smanje škart) pa onda nosiš. Ne znam da li sada odmah režu ili za dan-dva.

I u pravu si, paradoksalno ali meko drvo (četinari) su teži za obradu od tvrdog. Upravo, kao što kažeš, zbog cijepanja, odbijanja iverja itd. Tvrdo više troši alat, ima veću masu i slično, ali ga je lakše precizno obraditi.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#946 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 10/10/2023 23:25 Ako u OBI Sa imaju taj "karton", a mislim da se radi o lesonitu- sa jedne strane gladak, a sa druge nekako hrapav, vjerovatno nece biti problem. Pogotovo ako se ne mora kupiti cijela ploča, vec samo potrebna dimenzija. No ako mora cijela ploča, mozda je cijelu kupim, zavisi od cijene, uvijek ce zatrebati. Preostaje samo da mi prorezu- rez dva, toliko dam ogu ubaciti u auto i gotovo. Mozda se sve poklopi, jer 25.10 idem u Sa, tj na Jahorinu- imam tamo savjetovanje (pravnici forumasi znaju o cemu je rijec).
Imam jednu plocu tanke spere, sperploce, ali je debljine 4 mm, sto mi se cini nedovoljnim: mislim da bi trebalo da debljina bude 5 mm-2 mm za utore i 3 mm "mesa".
Stakl, zaista nije problem, a ne cini mi se problematicnim da ram napravim i sam- sacuvao sam nekih 10 tak bukovih stafli (80 x 50 mm) x 1200 mm , pa ga mogu napraviti, fino izbrusiti, polirati i premazati voskom ili nauljiti. Medjutim, htio bih da taj ram u vertikalnom presjeku letvice bude eliptican, sto ne mogu izvesti rucnom glodalicom. Mozda primijenim tehniku mojih tesara kada su pravili poluoblice za brvnaru- na cetvrtastoj gredi odslijeku 2 ivice, time dobiju neki 6-ugaoni trapez, pa onda rucno tesu dok ne zaoble. Mislim da cu tako moci i ja uraditi, ali tako da ne tezim "savrsenom" zaobljenju, vec da ostavim neravnine, valove.. a bukovina, iako teza za obradu, je mnogo zahvalnija od cetinara- ne cijepa se tako lako kao cetinar.
Ne mora cijela ploca, samo kazes dimenzije i dok odes da platis sve izrezano.Cijena 10tak maraka s rezanjem...
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#947 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Napomena, u OBI režu samo ravno, pod 90 stepeni uglove. Ne režu krive i druge uglove.

Ima druga firma u kojoj mogu rezati krive i druge uglove.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#948 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

Filter wrote: 07/10/2023 16:19 :roll: ma nekako mi to, moderno. kao sto slika trazi odgovarajuci ram, tako mi i ovo trazi nesto da ga pogura. mozda grijesim, vidjecemo kad kuli napravi :D
:thumbup: slažem se s tobom. Okvir obavezno, minimalistički, retro. :-D

Ja bih stol i stolice obojala u boji onog ormarića ili sve u bijelo, isto u retro fazonu, kad već voli a i posjeduje porpilično starih stvari. :run:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#949 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

kuli1961 wrote: 06/10/2023 22:13 Pored pripremnih radova na ogradi verande (pisaću i slikaću neki naredni dan, čim malo odmaknem sa poslovima), dolazi vrijeme razmišljanja čime dekorisati unutrašnjost brvnare.
Volim stare stvari, iz našeg djetinstva, ali i mladosti naših roditelja..
Tako, pored drugih stvari,sačuvao sam dvije zidne krpe/zidanice/zidnjaka/kuharice (kako ih ko zove) moje majke, a koja ih je dobila od svoje majke, moje bake.
Pretpostavljam da su dosta stare, barem nekih 80-tak godina:

Image

Image

E sad, namjera mi je da ih ustaklim, uramim, ali tako da se povremeno mogu izvaditi, oprati, ispeglati i vratiti u ram.
Pitanje je: kako ih uramiti, tj. kako ih fiksirati na paspartu ili na podlogu, čime?
Neko ljepilo, možda od štirka (štirak je prirodna tvar, topi se u vodi)? Ili pribadačama sa zadnje strane? Ili nešto treće?
Ram će biti drveni, za sada razmišljam o širini od npr 3 cm, gotovo eliptičan u presjeku, bez nekih dekoracija rama; boje, takodje za sada- jedan crveni- izmedju cinober i bordo, a drugi- plavi, nešto izmedju pariško plave i dunkl blau..
Slušam i cijenim svaku ideju, prijedlog!
Hvala!
Jača štirka, duplo staklo, ili možda dvostrana ljepljiva traka, ne može štetiti platnu, ako bi nekad vadio iz okvira, tragovi trake bi spali otkuhavanjem.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#950 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@Chloe-hvala na sugestijama, no bijelu boju ne volim nikako...a mission impossible je naci bas istu nijansu boje kredenca. KAd bih je i nasao, na kredencu sam namjerno ostavio vidljivim oguljotine boje, a to ne mogu postici na stolu. Cini mi se da se smedja boja stola i stolica uklapa u retro komodu i sofu.
Zanimljiva ideja je jaci stirak i kuharicu staviti izmedj udva stakla. Sta god bude osnova kuharice, mislim da cu se ipak odluciti na ram- bez rama mi nekako kuso. Ako kemijanje sa bukvom bude dalo zamisljeni rezultat bice- voila!, a ako ne, onda ce ram biti u nekoj plavoj ili bordo. Mozda ipak ne bordo, zbog boje konca, ne znam, prelomicu kasnije.
E sad, posto se radi o maloj kolicini boje, moracu miksati. Plava boja se ne moze dobiti mijesanjem crvene i zute (suprotno misljenje je zabluda), vec mijesanjem obicne plave i zute, do zeljenog tona...
Sve ovo ce ipak sacekati da zavrsim ogradu verande. Kako idu hladni i kisoviti dani, po svoj prilici cu od kuce napraviti atelje mazala -početnika, hahaha
Ovih dana pojacam tempo rada na ogradi, jer od nedjelje slijedi kisa, vlaga. Ali ne ide bas- trenutno zavrsavam krojenje donjih dasaka ograde i elemente premazujem impregnacijom. Trenutno, nesto elemenata je sa 3 a nesto sa 4 sloja impregnacije (Ligno Protect- Komochem Visoko), idem na 6 slojeva, pa tek onda 2 sloja Irkolin Gold lazura sa voskom. A za sve te silne slojeve, treba vrijeme...MAlo to radim na silu- premazem impregnacijom, sacekam pola sata pa unesem u kucu da se sto prije osusi i sutradan ujutro- nakon barem 12 tak sati- novi sloj
Za sada, evo samo jedna sličica kako je ograda zamišljena:

Image

Postavio sam samo 3 stuba (4 x4 cm gotova proizvodnja FIS, na dva mjesta malo "fazonirani" na glodalu), cisto da vidim da li su paralele i okomice ok
Ukupno je 5 polja, i sa 69 stubova
Idemo dalje :-D
Post Reply