Drustveni status i uloga zena u religijama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#126 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Nurudin »

Bloo wrote:
KIseljak12 wrote:
Da, prilikom namaza se smatra avretom. Razlog toga je sto je Muhammed tako rekao. Najkrace moguce receno.
Hvala :)
Zašto ti pišeš Muhamed, bez a.s??
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#127 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by KIseljak12 »

Connaisseur Karlin wrote:
KIseljak12 wrote:
Nisi ti nista podvukla u uvodnom postu. Cak si napisala slijedece

A ovo mi vise lici da zelis reci da mislis iskljucivo na abrahamske religije. S obzirom na tvoje lose baratanje jezikom, nisam uvijek siguran da te razumijem.
To nije uvodni post teme, moj uvodni post je obiljezen sa znakom Srca ( evo sad sam obiljezlia, da bolje rzmijes), 5 ili 6 na prvoj stranici, a prvih nekoliko postova su kasnije modertori postavili na temu :-D
E jebiga, napade me sto ne razumijem i ne citam uvodni post koji si ti napisala i nije prvi na temi. Nemas osnove. Da li je peti, sesti ili petstoti po redu, nije bitno. Prvi post je tradicionalno (na internetu) uvodni, a svi ostali su diskusija.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#128 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by KIseljak12 »

Nurudin wrote:
Bloo wrote:
KIseljak12 wrote:
Da, prilikom namaza se smatra avretom. Razlog toga je sto je Muhammed tako rekao. Najkrace moguce receno.
Hvala :)
Zašto ti pišeš Muhamed, bez a.s??
Jer nisam musliman, pa ne donosim salavate na njega, niti cinim dovu Allahu radi njega.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#129 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

KIseljak12 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
propisivali su ono sto su tad znali, odnosno, sto nisu znali :D

prema tvojoj logici, iako danas znamo vise od doticne uleme i rabina, vjernic i dalje trebaju slijdeiti staro i zdrastveno opsano pravilo :lol:
Vjernici trebaju sami sebi da odrede sta trebaju da slijede, a ne da im to objasnjavaju oni koji ne pripadaju tome.
Ti govoris ZNAMO, ali onda nastavljas o VJERNICIMA. Ko sam ja da im govorim kako ce da urede svoju religiju?

I Martin Luther prije nego sto je reformisao Crkvu je bio Katolik, nije bio germanski pagan, pa sa strane dobacivo "jebo papu", "jebo indulgencije"...
pa danas vecina populacije ide u skolu, zato pisem u mnozini, znamo :)

pojedini vjernici slijepo slijede stara i zdrastvneo opasna pravila , znaci, svijesno sebe ili nekog druo mogu povrijediti jer slijepo vjeruju da je to Bozija volja , a ne obicno staro pravilo rabina i ueleme :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#130 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

KIseljak12 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
KIseljak12 wrote:
Nisi ti nista podvukla u uvodnom postu. Cak si napisala slijedece

A ovo mi vise lici da zelis reci da mislis iskljucivo na abrahamske religije. S obzirom na tvoje lose baratanje jezikom, nisam uvijek siguran da te razumijem.
To nije uvodni post teme, moj uvodni post je obiljezen sa znakom Srca ( evo sad sam obiljezlia, da bolje rzmijes), 5 ili 6 na prvoj stranici, a prvih nekoliko postova su kasnije modertori postavili na temu :-D
E jebiga, napade me sto ne razumijem i ne citam uvodni post koji si ti napisala i nije prvi na temi. Nemas osnove. Da li je peti, sesti ili petstoti po redu, nije bitno. Prvi post je tradicionalno (na internetu) uvodni, a svi ostali su diskusija.
nisma ja tebe napala, tinapadas i skaces kao kokot na cudne zakljucke, a ja sam ti lijepo obralzozila :lol: nemam osnove :lol: Bloo help me :lol:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#131 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by KIseljak12 »

Connaisseur Karlin wrote:
KIseljak12 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
propisivali su ono sto su tad znali, odnosno, sto nisu znali :D

prema tvojoj logici, iako danas znamo vise od doticne uleme i rabina, vjernic i dalje trebaju slijdeiti staro i zdrastveno opsano pravilo :lol:
Vjernici trebaju sami sebi da odrede sta trebaju da slijede, a ne da im to objasnjavaju oni koji ne pripadaju tome.
Ti govoris ZNAMO, ali onda nastavljas o VJERNICIMA. Ko sam ja da im govorim kako ce da urede svoju religiju?

I Martin Luther prije nego sto je reformisao Crkvu je bio Katolik, nije bio germanski pagan, pa sa strane dobacivo "jebo papu", "jebo indulgencije"...
pa danas vecina populacije ide u skolu, zato pisem u mnozini, znamo :)

pojedini vjernici slijepo slijede stara i zdrastvneo opasna pravila , znaci, svijesno sebe ili nekog druo mogu povrijediti jer slijepo vjeruju da je to Bozija volja , a ne obicno staro pravilo rabina i ueleme :D
Ti fakat ne kontas bit vjere, jelde? Slijepo ili otvorenih ociju slijediti nesto sto je vjerski propis, svejedno je. Tanak(h), rabini, Talmud, hadisi, sve su to izvori razlicitih religija i njihovih propisa.

U Judaizmu je akcent na tumacenju Tanakha, a onaj ko je dovoljno poucen u njemu je rabin. Nema tu nekog pretvaranja da je neka odredba boziji zakon, a u stvari ljudi smislili, karte su otvorene, a tumacenje Tanakha (Talmud) je u svakodnevnom zivotu veci izvor vjere i propisa nego sam Tnkh.

Otvoreno ljudi kazu: Da je Elohim htio zabraniti to i to, zabranio bi, posto nije - dozvoljeno je.
I na kraju dobijes Institut za sabatske izume gdje se ljudi, pod vodstvom rabina, dovijaju svim mogucim nacinima da zaobidju ili olaksaju propise u vezi sabata.

Kad vec vjerujes da je bog sklopio pakt s Abrahamom, nije onda problem preci ni preko drugih tvrdnji, npr. da rabin bolje razumije Talmud nego ti.

Moras shvatiti da religije cine prvenstveno ljudi, a ne knjizurine. Danasnji Judaizam ne bi bio to sto jeste da Rambam (Maimonides), Vilna Gaon i desetine drugih nisu napisali svoja djela.
Isto tako Islam ne bi bio Islam bez imama poput ebu Hanife, Malika i drugih prema kojima imamo mezhebe, bez prvih halifa i njihovog tumacenja islama, itd.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#132 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

KIseljak12 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
KIseljak12 wrote:
Vjernici trebaju sami sebi da odrede sta trebaju da slijede, a ne da im to objasnjavaju oni koji ne pripadaju tome.
Ti govoris ZNAMO, ali onda nastavljas o VJERNICIMA. Ko sam ja da im govorim kako ce da urede svoju religiju?

I Martin Luther prije nego sto je reformisao Crkvu je bio Katolik, nije bio germanski pagan, pa sa strane dobacivo "jebo papu", "jebo indulgencije"...
pa danas vecina populacije ide u skolu, zato pisem u mnozini, znamo :)

pojedini vjernici slijepo slijede stara i zdrastvneo opasna pravila , znaci, svijesno sebe ili nekog druo mogu povrijediti jer slijepo vjeruju da je to Bozija volja , a ne obicno staro pravilo rabina i ueleme :D
Ti fakat ne kontas bit vjere, jelde? Slijepo ili otvorenih ociju slijediti nesto sto je vjerski propis, svejedno je. Tanak(h), rabini, Talmud, hadisi, sve su to izvori razlicitih religija i njihovih propisa.

U Judaizmu je akcent na tumacenju Tanakha, a onaj ko je dovoljno poucen u njemu je rabin. Nema tu nekog pretvaranja da je neka odredba boziji zakon, a u stvari ljudi smislili, karte su otvorene, a tumacenje Tanakha (Talmud) je u svakodnevnom zivotu veci izvor vjere i propisa nego sam Tnkh.

Otvoreno ljudi kazu: Da je Elohim htio zabraniti to i to, zabranio bi, posto nije - dozvoljeno je.
I na kraju dobijes Institut za sabatske izume gdje se ljudi, pod vodstvom rabina, dovijaju svim mogucim nacinima da zaobidju ili olaksaju propise u vezi sabata.

Kad vec vjerujes da je bog sklopio pakt s Abrahamom, nije onda problem preci ni preko drugih tvrdnji, npr. da rabin bolje razumije Talmud nego ti.

Moras shvatiti da religije cine prvenstveno ljudi, a ne knjizurine. Danasnji Judaizam ne bi bio to sto jeste da Rambam (Maimonides), Vilna Gaon i desetine drugih nisu napisali svoja djela.
Isto tako Islam ne bi bio Islam bez imama poput ebu Hanife, Malika i drugih prema kojima imamo mezhebe, bez prvih halifa i njihovog tumacenja islama, itd.
Milion puta sam na pdf napisala da su relgije ljudkse tvorevine, a knjizurine su nappisane upravo od kavlicirafiranih ucenjaka :D

Pravila i zkaoni su isuzetno stari , a isti su iskljucivo bili usmejreni ka tadasnjoj populaciji :)

Problem je kad vjernci slijepo slijede izzetno stara pravila,a sa istim pravilama mogu narusiti vlastito zdravlje , primjer punoljetnosti :) Drugi problm je, ako se pravila promjene, vijernici ih pocnu slijediti, nema veze ako su pravila promnili ljudi :-) :lol:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#133 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by KIseljak12 »

Connaisseur Karlin wrote:
Milion puta sam na pdf napisala da su relgije ljudkse tvorevine, a knjizurine su nappisane upravo od kavlicirafiranih ucenjaka :D

Pravila i zkaoni su isuzetno stari , a isti su iskljucivo bili usmejreni ka tadasnjoj populaciji :)

Problem je kad vjernci slijepo slijede izzetno stara pravila,a sa istim pravilama mogu narusiti vlastito zdravlje , primjer punoljetnosti :) Drugi problm je, ako se pravila promjene, vijernici ih pocnu slijediti, nema veze ako su pravila promnili ljudi :-) :lol:
Morgenzi, Kolumbo..

Propisi svih religija su usmjereni uvijek prema trenutnoj populaciji, onoj koja zivi i cuje poruku. Nisu namjenjeni ni mrtvima niti onima koji ce se roditi.

Propisi proizilaze iz tumacenja, rijetko iz same rijeci napisane negdje nekad. U bibliji ima najmanje dvije verzije onih deset zapovijedi, a krscani iako vjeruju u bibliju, smatraju da Novi Zavjet ukida zabrane Starog, tako da dobijes:

jedna knjiga - bar dva tumacenja - bar dvije religije


Za tebe i za vjernike je zajednicko to sto oboje cete priznati da je religija velikim djelom tumacenje svetih knjiga i da je to tumacenje doslo od obicnih smrtnika. Ono u cemu se razilazite je porijeklo svetih knjiga i tvoje insistiranje na njihovom ljudskom porijeklu nece nimalo poboljsati dijalog koji navodno zelis voditi s vjernicima, kao sto im neces pomoci da "vide istinu" kao sto tvrdis da radis.

Ti kao nevjernica ucis vjernike kako ce vjerovati i interpretirati svoje svete knjige. Ovo nije nista bolje od mansplaining, jedne od glavnih stvari koje, kao zena, zamjeras muskarcima i svjetskom patrijarhatu.

Ako milionima krscana nije problem da vjeruju u bezgresno zacece Marije s Isusom, te njegovo kasnije uskrsnuce, mislis da ih je fakat briga za tvoje "naucne istine" u kojima najvise vide napad na svoj nacin zivota?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#134 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by arzuhal »

KIseljak12 wrote:I Martin Luther prije nego sto je reformisao Crkvu je bio Katolik, nije bio germanski pagan, pa sa strane dobacivo "jebo papu", "jebo indulgencije"...
Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#135 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by arzuhal »

KIseljak12 wrote:
Nurudin wrote:
Zašto ti pišeš Muhamed, bez a.s??
Jer nisam musliman, pa ne donosim salavate na njega, niti cinim dovu Allahu radi njega.
Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#136 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

KIseljak12 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Milion puta sam na pdf napisala da su relgije ljudkse tvorevine, a knjizurine su nappisane upravo od kavlicirafiranih ucenjaka :D

Pravila i zkaoni su isuzetno stari , a isti su iskljucivo bili usmejreni ka tadasnjoj populaciji :)

Problem je kad vjernci slijepo slijede izzetno stara pravila,a sa istim pravilama mogu narusiti vlastito zdravlje , primjer punoljetnosti :) Drugi problm je, ako se pravila promjene, vijernici ih pocnu slijediti, nema veze ako su pravila promnili ljudi :-) :lol:
Morgenzi, Kolumbo..

Propisi svih religija su usmjereni uvijek prema trenutnoj populaciji, onoj koja zivi i cuje poruku. Nisu namjenjeni ni mrtvima niti onima koji ce se roditi.

Propisi proizilaze iz tumacenja, rijetko iz same rijeci napisane negdje nekad. U bibliji ima najmanje dvije verzije onih deset zapovijedi, a krscani iako vjeruju u bibliju, smatraju da Novi Zavjet ukida zabrane Starog, tako da dobijes:

jedna knjiga - bar dva tumacenja - bar dvije religije


Za tebe i za vjernike je zajednicko to sto oboje cete priznati da je religija velikim djelom tumacenje svetih knjiga i da je to tumacenje doslo od obicnih smrtnika. Ono u cemu se razilazite je porijeklo svetih knjiga i tvoje insistiranje na njihovom ljudskom porijeklu nece nimalo poboljsati dijalog koji navodno zelis voditi s vjernicima, kao sto im neces pomoci da "vide istinu" kao sto tvrdis da radis.

Ti kao nevjernica ucis vjernike kako ce vjerovati i interpretirati svoje svete knjige. Ovo nije nista bolje od mansplaining, jedne od glavnih stvari koje, kao zena, zamjeras muskarcima i svjetskom patrijarhatu.

Ako milionima krscana nije problem da vjeruju u bezgresno zacece Marije s Isusom, te njegovo kasnije uskrsnuce, mislis da ih je fakat briga za tvoje "naucne istine" u kojima najvise vide napad na svoj nacin zivota?
ne pada mi na pamet uciit vjernike kako da vjeruju :lol: imaju oni svoje sejhove gurue, rabine i popove :D

tema je komparacija , observacija i analiza relgija, religjskih obicja i tradicija :)

pa evo, konkretno ,abrahamske religije su formirane od strane muskaraca primarno za njihove potrebe, a ne za ravnopravnu doborbit zena i muskraca :) znaci, u stratu, religije nemaju human stav, i kao takve tvorevine , muskraci ucenjaci su dehumanizirali Boga :) drugo, treba obratiti paznju na drustva u kojim su formirane relgiije , a u kojim su i tad zene bile u neravnopravnom polozaju. :)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#137 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Nurudin »

:D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#138 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Nurudin »

KIseljak12 wrote:
Oni propisuju jedno, a ti bi da propisujes drugo, ne razlikujete se previse.

Da je po tvom, sodomija u heteroseksualnom odnosu bi bila ilegalna, a za stupanje u seksualne odnose bi se morala polagati vozacka (jebacka) dozvola.

Pod krinkom liberalizma i toboznje brige za dobrobit zena i djece, zeljela bi da nametnes represiju po svom ukusu i mjeri. To si sama potvrdila vise puta.
:lol: :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#139 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Niemand »

Vala i ova nekakva prica u kojoj je muski rod kriv za sve zivo i treba okajavati kojekakve grijehe muskih predaka mi drama ide na zivce. Hocel ikad ljudi biti prosto ljudska bica. :facepalm:

Kaaaaaman. :roll:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#140 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

Niemand wrote:Vala i ova nekakva prica u kojoj je muski rod kriv za sve zivo i treba okajavati kojekakve grijehe muskih predaka mi drama ide na zivce. Hocel ikad ljudi biti prosto ljudska bica. :facepalm:

Kaaaaaman. :roll:

Pisati ili tvrditi, da je Muski rod kriv i da moraju ocisititi povijesnu losu karmu muskih predaka je ortodoksni nonsense :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#141 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Bloo »

Jedini pravi put oslobođenja žena je potpuni nestanak spodoba poput ovih dolje i religija generalno.

Prije godinu i pol dana u povodu blagdana Velike Gospe, svećenik Ivica Raguž je u katoličkom tjedniku Glas Koncila napisao tekst pod naslovom 'Marijina poslušnost' i u njemu ovo:
Već prve stranice Svetoga pisma kazuju da je prvi grijeh nastao zbog neposlušnosti... koji najviše pogađa žene. Neposlušnost ovdje znači da je žena u iskušenju da svoj život gradi bez Boga, da ne želi imati 'glavu' - Isus Krist, Crkva, muškarac - kojoj treba biti poslušna. Neposlušnost se izriče u traženju svojih prava za jednakošću koja briše razlike, u tome da žena ne želi prihvatiti da je ona od Adama, a ne Adam od nje, da je ona drugotna, a muškarac prvotan".
HRAST -Hrast - Pokret za uspješnu Hrvatsku politička je stranka u Republici Hrvatskoj.Hrast je povezan s Europskim kršćanskim političkim pokretom.
Govoreći o Istanbulskoj konvenciji predsjednik HRAST-a je rekao: - Mislim da upravo žene, na ovaj način, s ovom ideologijom mogu nastradati, jer zamislite da vam dođe sad nekakva kolegica visoka 190 cm s 90 kg i igra s vama recimo rukomet ili, ne daj Bože, nekakvu borilačku vještinu, poručio je Ilčić.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#142 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Bloo »

S druge strane i država nam je ...

Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#143 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by arzuhal »

Pa queer ideologija (osvrt na dio ID-a) i hoće nihilistički prevrednovati ženu...Tako će žena u tradiciji biti ponižena, a u budućnosti poništena...Nepravda prema ženi će biti iskorištena za njeno poništenje: nema žene - nema poniženosti, prosto k'o pasulj.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#144 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Pa queer ideologija (osvrt na dio ID-a) i hoće nihilistički prevrednovati ženu...Tako će žena u tradiciji biti ponižena, a u budućnosti poništena...Nepravda prema ženi će biti iskorištena za njeno poništenje: nema žene - nema poniženosti, prosto k'o pasulj.
ŠTa je queer ideologija?
Misliš na rodnu?
u ID se spominje rod, ne rodna ideologija.
Rod - društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine koje određeno društvo smatra prikladnim za žene i muškarce, a ne koje određena religija smatra prikladnim.

Težiti treba poništenju guranja religije i njihovih predstavnika u svjetovne stvari.


U potpisu,

Štraca
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#145 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Bloo »

Što više gledam u ovu sliku, više me huja hvata...

@arzuhal
ID će normalizirati da i dječaci idu na ovo :P
Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#146 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Pa queer ideologija (osvrt na dio ID-a) i hoće nihilistički prevrednovati ženu...Tako će žena u tradiciji biti ponižena, a u budućnosti poništena...Nepravda prema ženi će biti iskorištena za njeno poništenje: nema žene - nema poniženosti, prosto k'o pasulj.
ŠTa je queer ideologija?
Misliš na rodnu?
u ID se spominje rod, ne rodna ideologija.
Rod - društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine koje određeno društvo smatra prikladnim za žene i muškarce, a ne koje određena religija smatra prikladnim.

Težiti treba poništenju guranja religije i njihovih predstavnika u svjetovne stvari.


U potpisu,

Štraca
:wink: :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#147 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Bloo »

Jah...
Možemo koristiti kao zajedničku himnu za naše stavove
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#148 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:Pa queer ideologija (osvrt na dio ID-a) i hoće nihilistički prevrednovati ženu...Tako će žena u tradiciji biti ponižena, a u budućnosti poništena...Nepravda prema ženi će biti iskorištena za njeno poništenje: nema žene - nema poniženosti, prosto k'o pasulj.
o kakvoj nepravdi i buducem ponistavanju zenu pises arzonja :shock:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#149 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:Jedini pravi put oslobođenja žena je potpuni nestanak spodoba poput ovih dolje i religija generalno.

Prije godinu i pol dana u povodu blagdana Velike Gospe, svećenik Ivica Raguž je u katoličkom tjedniku Glas Koncila napisao tekst pod naslovom 'Marijina poslušnost' i u njemu ovo:
Već prve stranice Svetoga pisma kazuju da je prvi grijeh nastao zbog neposlušnosti... koji najviše pogađa žene. Neposlušnost ovdje znači da je žena u iskušenju da svoj život gradi bez Boga, da ne želi imati 'glavu' - Isus Krist, Crkva, muškarac - kojoj treba biti poslušna. Neposlušnost se izriče u traženju svojih prava za jednakošću koja briše razlike, u tome da žena ne želi prihvatiti da je ona od Adama, a ne Adam od nje, da je ona drugotna, a muškarac prvotan".
HRAST -Hrast - Pokret za uspješnu Hrvatsku politička je stranka u Republici Hrvatskoj.Hrast je povezan s Europskim kršćanskim političkim pokretom.
Govoreći o Istanbulskoj konvenciji predsjednik HRAST-a je rekao: - Mislim da upravo žene, na ovaj način, s ovom ideologijom mogu nastradati, jer zamislite da vam dođe sad nekakva kolegica visoka 190 cm s 90 kg i igra s vama recimo rukomet ili, ne daj Bože, nekakvu borilačku vještinu, poručio je Ilčić.
tipican idotizam od strane KC, u HR narod sve vise prestaje placati i podrzavati stavove KC :D
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#150 Re: Drustveni status i uloga zena u religijama

Post by harač »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Pa queer ideologija (osvrt na dio ID-a) i hoće nihilistički prevrednovati ženu...Tako će žena u tradiciji biti ponižena, a u budućnosti poništena...Nepravda prema ženi će biti iskorištena za njeno poništenje: nema žene - nema poniženosti, prosto k'o pasulj.
ŠTa je queer ideologija?
Misliš na rodnu?
u ID se spominje rod, ne rodna ideologija
:lol: pitam se što su se naši talibani ušutili, ali se sjetih da su samo zakasnili :D
Post Reply