Drukčiji pogled na religiju...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#51 Re: mod-comment

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote: SMRCAK!

Ovo nije tema na kojoj se po n-ti put Kur'anom i sunnetom dokazuje kako je neko otišao u zabludu i skrenuo s Pravog puta nego tema na kojoj je Nurudin započeo izlaganje svog pogleda na religiju (u njegovom slučaju na islam, kojem je tradicionalno pripadao, a odatle i svaku drugu religiju), pa se tema vodi u tom pravcu (od strane onih foumaša koji se uključe u temu), dakle DRUKČIJI pogled na religiju.

Zato se kloni ove teme ako je tvoj jedini doprinos na njoj da pokazuješ kako se to što se na njoj iznosi ne slaže s Kur'anom i sunnetom. To "svi znamo".
ok
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#52 Re: drugi pogled na religiju

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
sa logicke strane, udje u zaprljan vc pun izmeta, jeli Bog i taj izmet???? nije
KAd bih bila vjernica, moj stav bi bio slijedeći:
Bog je u svemu. U meni i tebi, u prirodi, u svemu što nas okružuje. Bog je stvorio i tebe i tvoj probavni sistem. Bog je i u tim fekalijama.
Djelići boga su rasijani posvuda i u svemu su - i u tom usranom wc-u, i u nekoj kurvi na Lašvanskoj petlji, i u nekom silovatelju, i u djetetu koje otkida glave golubovima, i u ljubavnicima koji se skrivaju zbog predbračnog seksa. Bog su i te fekalije i kožne bolesti, i HIV i rak. Bog je isto tako u sunčeva svjetlost, i zagrljaj prijatelja i sreća roditelja kad im dođeš na ručak.
Bog bi bio i srna koju zakolju vukovi zimi da bi prehranili svoje mlade.
Bog je i u onom pederu što su ga prematili navijači, te leži u vlastitoj krvi na cesti.
Bog je i u tom navijaču.



Svaki put kada pogledaš mene, kerimu, arzuhala, Nurudina, svoju ženu - gledaš djelić Boga.
Svaki put kad ti neko nanese i bol i ugodu - i to je jedan aspekt Boga.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#53 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by kerima1 »

Bloo ti i jesi prava vernica samo sto to ne znas :D Necija vjera je ljubav, empatija prema svemu, razumijevanje.
Smrcak misli da bi bilo njega da nema govana, djubreta, izmeta.cime bi se biljke hranile pa od bilja zivotinje i ljudi?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#54 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Bloo »

kerima1 wrote:Bloo ti i jesi prava vernica samo sto to ne znas :D Necija vjera je ljubav, empatija prema svemu, razumijevanje.
Smrcak misli da bi bilo njega da nema govana, djubreta, izmeta.cime bi se biljke hranile pa od bilja zivotinje i ljudi?
na'h
ja sam hejter



Od čega bi živjela čistačica Begzada da mi ne seremo!
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#55 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by kerima1 »

Bloo wrote:
kerima1 wrote:Bloo ti i jesi prava vernica samo sto to ne znas :D Necija vjera je ljubav, empatija prema svemu, razumijevanje.
Smrcak misli da bi bilo njega da nema govana, djubreta, izmeta.cime bi se biljke hranile pa od bilja zivotinje i ljudi?
na'h
ja sam hejter



Od čega bi živjela čistačica Begzada da mi ne seremo!
Reci to Smrletu :lol:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#56 Re: drugi pogled na religiju

Post by riverflow »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
sa logicke strane, udje u zaprljan vc pun izmeta, jeli Bog i taj izmet???? nije
KAd bih bila vjernica, moj stav bi bio slijedeći:
Bog je u svemu. U meni i tebi, u prirodi, u svemu što nas okružuje. Bog je stvorio i tebe i tvoj probavni sistem. Bog je i u tim fekalijama.
Djelići boga su rasijani posvuda i u svemu su - i u tom usranom wc-u, i u nekoj kurvi na Lašvanskoj petlji, i u nekom silovatelju, i u djetetu koje otkida glave golubovima, i u ljubavnicima koji se skrivaju zbog predbračnog seksa. Bog su i te fekalije i kožne bolesti, i HIV i rak. Bog je isto tako u sunčeva svjetlost, i zagrljaj prijatelja i sreća roditelja kad im dođeš na ručak.
Bog bi bio i srna koju zakolju vukovi zimi da bi prehranili svoje mlade.
Bog je i u onom pederu što su ga prematili navijači, te leži u vlastitoj krvi na cesti.
Bog je i u tom navijaču.



Svaki put kada pogledaš mene, kerimu, arzuhala, Nurudina, svoju ženu - gledaš djelić Boga.
Svaki put kad ti neko nanese i bol i ugodu - i to je jedan aspekt Boga.
lajk :)
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#57 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by riverflow »

"Na univerzum uvijek gledaj kao na živi organizam s jednim tijelom i jednom dušom. Pomisli kako je sve sadržano u tom Jednom, sve pokreće jedan impuls i sve je uzrok svemu što se dogadja. Pogledaj samo isprepleteno jato divljih ptica u letu, ili složenost tkanine." Marko Aurelije
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#58 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Bloo »

riverflow wrote:"Na univerzum uvijek gledaj kao na živi organizam s jednim tijelom i jednom dušom. Pomisli kako je sve sadržano u tom Jednom, sve pokreće jedan impuls i sve je uzrok svemu što se dogadja. Pogledaj samo isprepleteno jato divljih ptica u letu, ili složenost tkanine." Marko Aurelije
Da, sve pokreće nagon za razmožavanjem :mrgreen:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#59 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by riverflow »

Bloo wrote:
riverflow wrote:"Na univerzum uvijek gledaj kao na živi organizam s jednim tijelom i jednom dušom. Pomisli kako je sve sadržano u tom Jednom, sve pokreće jedan impuls i sve je uzrok svemu što se dogadja. Pogledaj samo isprepleteno jato divljih ptica u letu, ili složenost tkanine." Marko Aurelije
Da, sve pokreće nagon za razmožavanjem :mrgreen:
Ili možda ljubav?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#60 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Bloo »

riverflow wrote:
Bloo wrote:
riverflow wrote:"Na univerzum uvijek gledaj kao na živi organizam s jednim tijelom i jednom dušom. Pomisli kako je sve sadržano u tom Jednom, sve pokreće jedan impuls i sve je uzrok svemu što se dogadja. Pogledaj samo isprepleteno jato divljih ptica u letu, ili složenost tkanine." Marko Aurelije
Da, sve pokreće nagon za razmožavanjem :mrgreen:
Ili možda ljubav?
Jok. Darvinizam. :D
Reptilski mozak :D
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#61 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by riverflow »

Ok, kad ti kazes :wink:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#62 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Nurudin »

ne kontam što ste temu onu zatvorili ...i nije naslov bio "drukčiji " nego "drugi", jer to ima svoju simboliku po onom
islamskom kad se gleda u "haram", u ženu (u ovom slučaju u religiju ) , prvi pogled je od šejtana .
Dakle, vjernici su samo jednom pogledali i ostali u šejtanskom stanju tj. zavedeni jer im je drugi pogled zabranjen.
Drugi pogled je , kaže se , TVOJ
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#63 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Gojeni H »

kerima1 wrote:
bez obzira koliko Nurko govorio @kerimi o sopstvenom univerzumu
Nema Nurko nista sa mojim pogledima na Boga i svijet.svi smo mi svijet za sebe i ako ces po kur'anski svi smo ono sto Allah hoce da jesmo.
A vi ne možete htjeti ništa osim ono što hoće Allah, Gospodar svjetova!
Sto se ljutis?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#64 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

kerima1 wrote: Smrle brate :D Bog se manifestuje kroz sve, imas u njegovim imenima onaj koji divno stvara pa vidis krasote prirode ovdje i cijelog univerzuma.Bog ti nije zaseban entitet neko je kako mushaf kaze blizi vam od vratne zile kucavise sve i svugdje i u nama jer ga osjecamo ili vjerujemo.
Pokusaj da se Allahu oduzme bilo kakva inteligencija I smisao je star barem 2 I po hiljade godina.
Sad je to medjutim prava furka.
Allah je Stvoritelj, a onaj ko stvara ne moze biti "fluidan" I pasivan, barem ne na nacin na koji Ga se pokusava prikazati.
Last edited by Gojeni H on 28/02/2018 08:51, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#65 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote:ne kontam što ste temu onu zatvorili ...i nije naslov bio "drukčiji " nego "drugi", jer to ima svoju simboliku po onom
islamskom kad se gleda u "haram", u ženu (u ovom slučaju u religiju ) , prvi pogled je od šejtana .
Dakle, vjernici su samo jednom pogledali i ostali u šejtanskom stanju tj. zavedeni jer im je drugi pogled zabranjen.
Drugi pogled je , kaže se , TVOJ
:lol: :lol:

Pa sidje Nurko, oko. Bez tebe k'o na dzenazi.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#66 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:
kerima1 wrote: Smrle brate :D Bog se manifestuje kroz sve, imas u njegovim imenima onaj koji divno stvara pa vidis krasote prirode ovdje i cijelog univerzuma.Bog ti nije zaseban entitet neko je kako mushaf kaze blizi vam od vratne zile kucavise sve i svugdje i u nama jer ga osjecamo ili vjerujemo.
Pokusaj da se Allahu oduzme bilo kakva inteligencija I smisao je star barem 2 I po hiljade godina.
Sad je to medjutim prava furka.
Allah je Stvoritelj, a onaj ko stvara ne moze biti "fluidan" I pasivan, barem ne nacin na koji Ga se pokusava prikazati.
Ne može se "oduzeti inteligencija Allahu" , osim ako ti to nećeš.
Na primjer, shvatiš pomoću svoje inteligencije da nešto ne štima u klasičnoj religiji i njihovoj predstavi boga, u ovom slučaju
islamskog alaha. Dakle inteligencija ti govori "ovo mi nije nešto u redu" ALI , ti odnosno tvoj ego muslimana to porekne i odluči
da to odbaci i da ostane u svojoj subjektivnoj domeni i percepciji boga i(ili) svijeta .
Tako Allah u jednom obliku odlučuje da će "vjerovati u Allaha" odnosno u sebe kao takvog, a u drugom odluči da neće vjerovati
Allahu tj vjerovaće šejtanu, odnosno sebi , i vjerovaće da je on baška , a Allah baška.
Allahov samozaborav se odvija uz pomoć "šejtana" , odnosno našeg subjektivnog identiteta i jedini način na koji je moguće da
Allah zaboravi sebe, jeste taj . I zato mu je potreban šejtan, odnosno neka jaka identifikacija sa nekim djelom sebe, koja će
biti toliko jaka da će se desiti taj samozaborav da je On, Allah , Sve.
Zato kad Allah kaže šejtanu da učini sedždu Ademu, dakle čovjeku da učini sedždu , arhetipu našeg praoca i simbolu čovjeka,
šejtan to odbija jer je njemu neshvatljivo to da može da se klanja bilo kome osim Allaha, a to je inače stav sviju vjernika.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#67 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote:
Gojeni H wrote:
kerima1 wrote: Smrle brate :D Bog se manifestuje kroz sve, imas u njegovim imenima onaj koji divno stvara pa vidis krasote prirode ovdje i cijelog univerzuma.Bog ti nije zaseban entitet neko je kako mushaf kaze blizi vam od vratne zile kucavise sve i svugdje i u nama jer ga osjecamo ili vjerujemo.
Pokusaj da se Allahu oduzme bilo kakva inteligencija I smisao je star barem 2 I po hiljade godina.
Sad je to medjutim prava furka.
Allah je Stvoritelj, a onaj ko stvara ne moze biti "fluidan" I pasivan, barem ne nacin na koji Ga se pokusava prikazati.
Ne može se "oduzeti inteligencija Allahu" , osim ako ti to nećeš.
Na primjer, shvatiš pomoću svoje inteligencije da nešto ne štima u klasičnoj religiji i njihovoj predstavi boga, u ovom slučaju
islamskog alaha. Dakle inteligencija ti govori "ovo mi nije nešto u redu" ALI , ti odnosno tvoj ego muslimana to porekne i odluči
da to odbaci i da ostane u svojoj subjektivnoj domeni i percepciji boga i(ili) svijeta .
Tako Allah u jednom obliku odlučuje da će "vjerovati u Allaha" odnosno u sebe kao takvog, a u drugom odluči da neće vjerovati
Allahu tj vjerovaće šejtanu, odnosno sebi , i vjerovaće da je on baška , a Allah baška.
Allahov samozaborav se odvija uz pomoć "šejtana" , odnosno našeg subjektivnog identiteta i jedini način na koji je moguće da
Allah zaboravi sebe, jeste taj . I zato mu je potreban šejtan, odnosno neka jaka identifikacija sa nekim djelom sebe, koja će
biti toliko jaka da će se desiti taj samozaborav da je On, Allah , Sve.
Zato kad Allah kaže šejtanu da učini sedždu Ademu, dakle čovjeku da učini sedždu , arhetipu našeg praoca i simbolu čovjeka,
šejtan to odbija jer je njemu neshvatljivo to da može da se klanja bilo kome osim Allaha, a to je inače stav sviju vjernika
.
ali kako tako naopako tumacis nije mi jasno, iako jasno u Kuranu stoji zasto nije ucinio, a ti kazes totalno suprotno onome sto Kuran kaze, zasto furas svoja tumacenja koja se totalno kose sa onim sto pise....hajde da tvoja tumacenja imaju smisla, pa bi i mogao te razumjeti ali Ovako bezveze ispadas smijesan

je njemu neshvatljivo to da može da se klanja bilo kome osim Allaha
kazes njemu neshvatljivo...to je sto ti mislis a Kuran kaze totalno drugacije od onoga sto ti pricas ovdje

Allah kaze u Kuranu:

38:75.“O Iblisu!” – rekao je On – “šta te navelo da se ne pokloniš onome koga sam sobom stvorio? Jesi li se uzoholio ili misliš da si uzvišen?”
76.“Bolji sam od njega” – rekao je on – “mene si stvorio od vatre a njega od ilovače.”


jasno ti kaze zasto nije, i nema veze sa onim sto ti pises.

Kuran tvrdi nije se poklonio iz oholosti, jer je smtrao sebe bolji od covjeka, pa zato nije htio da se pokloni dok ti tvrdis, kako je on bio neki skriveni vjernik kao ja se ne klanjam nikome osim Bogu :-)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#68 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Nurudin »

Već sam objasnio to na temi koju ju Arzuhal zaključao , a kvaka je u pitanju "uzoholio si se ili si od uzvišenih" .
Za primjer uzmimo da postoji neka skala samosvijesti, na kojoj je vrhunac ili najviše ili najuzvišenije, to da je Allah
svjestan sebe kao Allaha, a niži nivoi idu tako da si svjestan samo sebe kao osobe ili sebe kao hajvana i onda sve niži i niži
oblici svijesti od majmuna do amebe ili kamena. Ne možeš samo reći "ja sam Allah" zato što si to negdje pročitao, nego
ovdje govorim o samosviejsti , pa bi takva izjava bila oholost .
To koliko razumiješ ovo što sam napisao, te određuje na toj skali , a čini mi se da ne razumiješ ništa.
Plus si bezorbrazan jer sam tebi lično na sve ovo odgovorio već nekoliko puta, tako da je ovo samo spamanje i trolanje
pravednog muslimana koji se boji da će neko od muslimanskog stada ovo pročitati .
Zato zatvarate teme, brišete, trolate itd
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#69 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote:Već sam objasnio to na temi koju ju Arzuhal zaključao , a kvaka je u pitanju "uzoholio si se ili si od uzvišenih" .
Za primjer uzmimo da postoji neka skala samosvijesti, na kojoj je vrhunac ili najviše ili najuzvišenije, to da je Allah
svjestan sebe kao Allaha, a niži nivoi idu tako da si svjestan samo sebe kao osobe ili sebe kao hajvana i onda sve niži i niži
oblici svijesti od majmuna do amebe ili kamena. Ne možeš samo reći "ja sam Allah" zato što si to negdje pročitao, nego
ovdje govorim o samosviejsti , pa bi takva izjava bila oholost .
To koliko razumiješ ovo što sam napisao, te određuje na toj skali , a čini mi se da ne razumiješ ništa.
Plus si bezorbrazan jer sam tebi lično na sve ovo odgovorio već nekoliko puta, tako da je ovo samo spamanje i trolanje
pravednog muslimana koji se boji da će neko od muslimanskog stada ovo pročitati .
Zato zatvarate teme, brišete, trolate itd
lutas puno u tumacenjima :) a sto je gore za tebe u ovom slucaju sto te sam Kuran opovrgava ili hadis
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#70 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote: Ne može se "oduzeti inteligencija Allahu" , osim ako ti to nećeš.
Na primjer, shvatiš pomoću svoje inteligencije da nešto ne štima u klasičnoj religiji i njihovoj predstavi boga, u ovom slučaju
islamskog alaha. Dakle inteligencija ti govori "ovo mi nije nešto u redu" ALI , ti odnosno tvoj ego muslimana to porekne i odluči
da to odbaci i da ostane u svojoj subjektivnoj domeni i percepciji boga i(ili) svijeta .
Tako Allah u jednom obliku odlučuje da će "vjerovati u Allaha" odnosno u sebe kao takvog, a u drugom odluči da neće vjerovati
Allahu tj vjerovaće šejtanu, odnosno sebi , i vjerovaće da je on baška , a Allah baška.
Allahov samozaborav se odvija uz pomoć "šejtana" , odnosno našeg subjektivnog identiteta i jedini način na koji je moguće da
Allah zaboravi sebe, jeste taj . I zato mu je potreban šejtan, odnosno neka jaka identifikacija sa nekim djelom sebe, koja će
biti toliko jaka da će se desiti taj samozaborav da je On, Allah , Sve.
Zato kad Allah kaže šejtanu da učini sedždu Ademu, dakle čovjeku da učini sedždu , arhetipu našeg praoca i simbolu čovjeka,
šejtan to odbija jer je njemu neshvatljivo to da može da se klanja bilo kome osim Allaha, a to je inače stav sviju vjernika.
Nurko jarane, vrti mi se. Stani nek' sjedne @riverflow do mene, pa da se oboje provozamo.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#71 Re: drugi pogled na religiju

Post by harač »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
sa logicke strane, udje u zaprljan vc pun izmeta, jeli Bog i taj izmet???? nije
KAd bih bila vjernica, moj stav bi bio slijedeći:
Bog je u svemu. U meni i tebi, u prirodi, u svemu što nas okružuje. Bog je stvorio i tebe i tvoj probavni sistem. Bog je i u tim fekalijama.
Djelići boga su rasijani posvuda i u svemu su - i u tom usranom wc-u, i u nekoj kurvi na Lašvanskoj petlji, i u nekom silovatelju, i u djetetu koje otkida glave golubovima, i u ljubavnicima koji se skrivaju zbog predbračnog seksa. Bog su i te fekalije i kožne bolesti, i HIV i rak. Bog je isto tako u sunčeva svjetlost, i zagrljaj prijatelja i sreća roditelja kad im dođeš na ručak.
Bog bi bio i srna koju zakolju vukovi zimi da bi prehranili svoje mlade.
Bog je i u onom pederu što su ga prematili navijači, te leži u vlastitoj krvi na cesti.
Bog je i u tom navijaču.

Svaki put kada pogledaš mene, kerimu, arzuhala, Nurudina, svoju ženu - gledaš djelić Boga.
Svaki put kad ti neko nanese i bol i ugodu - i to je jedan aspekt Boga.
ja da sam vjernik negirao bih tvrdnju da bog stvara materiju od sebe, jer samo ako je to tacno, onda se moze tvrditi da je on - bukvalno - u svemu, kao sto su iznutrice starih zvijezda u nama. tvrdio bih, ipse dixit, da materiju stvara bukvalno iz *nista* (ni iz nistavila tradicionalno razmljenog), ni od sebe (ni od svojih ideja, npr.), ni od praznog prostora, sasvim bukvalno ex nihilo. s obzirom na prirodu argumenta morao bih tvrditi - bez pretenzije ka bilo kakvoj logici - da je to metafizicki moguce, isto kao sto je za svemoguce bice moguce da stvori okrugli kvadrat. druga je stvar da li bi to nevjernicima bilo uvjerljivo, ali to je nacin izbjegavanja gornje stvari
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#72 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Nurudin »

pa eto zato se Mevlanini derviši vrte, jer je to lakše nego mozgati :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#73 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by Bloo »

Harac je iskocio iz glave boga :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#74 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
sa logicke strane, udje u zaprljan vc pun izmeta, jeli Bog i taj izmet???? nije
KAd bih bila vjernica, moj stav bi bio slijedeći:
Bog je u svemu. U meni i tebi, u prirodi, u svemu što nas okružuje. Bog je stvorio i tebe i tvoj probavni sistem. Bog je i u tim fekalijama.
Djelići boga su rasijani posvuda i u svemu su - i u tom usranom wc-u, i u nekoj kurvi na Lašvanskoj petlji, i u nekom silovatelju, i u djetetu koje otkida glave golubovima, i u ljubavnicima koji se skrivaju zbog predbračnog seksa. Bog su i te fekalije i kožne bolesti, i HIV i rak. Bog je isto tako u sunčeva svjetlost, i zagrljaj prijatelja i sreća roditelja kad im dođeš na ručak.
Bog bi bio i srna koju zakolju vukovi zimi da bi prehranili svoje mlade.
Bog je i u onom pederu što su ga prematili navijači, te leži u vlastitoj krvi na cesti.
Bog je i u tom navijaču.

Svaki put kada pogledaš mene, kerimu, arzuhala, Nurudina, svoju ženu - gledaš djelić Boga.
Svaki put kad ti neko nanese i bol i ugodu - i to je jedan aspekt Boga.
ja da sam vjernik negirao bih tvrdnju da bog stvara materiju od sebe, jer samo ako je to tacno, onda se moze tvrditi da je on - bukvalno - u svemu, kao sto su iznutrice starih zvijezda u nama. tvrdio bih, ipse dixit, da materiju stvara bukvalno iz *nista* (ni iz nistavila tradicionalno razmljenog), ni od sebe (ni od svojih ideja, npr.), ni od praznog prostora, sasvim bukvalno ex nihilo. s obzirom na prirodu argumenta morao bih tvrditi - bez pretenzije ka bilo kakvoj logici - da je to metafizicki moguce, isto kao sto je za svemoguce bice moguce da stvori okrugli kvadrat. druga je stvar da li bi to nevjernicima bilo uvjerljivo, ali to je nacin izbjegavanja gornje stvari
kada bi bili vjernici bili bi onda nelogicni totalno ovo vam kaze vjernik

jer nemozete samo od sebe kreirati soje misljenje o Bogu bez ikakvih dokaza, mora se hvatati za nesto, a to je Bozija knjiga ili ono sto poslanik kaze o Bogu, a mi sami od sebe da kreiramo sliku o Bogu to samo vodi u zabludu.

a dokaz ste vi, jer vjerovati da je Bog i srna koju zakolju vukovi zimi da bi prehranili svoje mlade, pa Boga ubiju :-)

tako isto i ovo:
ja da sam vjernik negirao bih tvrdnju da bog stvara materiju od sebe, jer samo ako je to tacno, onda se moze tvrditi da je on - bukvalno - u svemu,
kao eto stvori stvari iz nista to znaci Bog je ta stvar :-) uopste mi ne ide u glavu ovo rezonovanje

kao eto inzinjer kada pravi auto , Inzinjer je auto jer ga pravi i sastavlja svojim umijecem

da li inzinjer mora da postane auto??? Da li je inzinjer dio auta???

nema logike ljudi, o cemu vi to pricati, pricate na pamet cuj Bog u svemu :-) nemoze Bog biti u pasijem govnu na ulici ba, Bog ne radi nebozanske stvari, znaci nemoze on raditi ne bozanske stvari

kao dali moze biti mrtav, dali moze zaglupiti, da mu se otkine znanje i zaglupi, da prica nepovezano kao sto ljudi koji su skrenuli sa uma itd

Jasno islam kaze

Bog nije u svemu, nego je svojim bicem iznad sedam nebesa, to znaci u svojoj dimenziji van vremena i prostora, ali je prisutan svukuda sa svojim znanjem, vidom, sluhom i moci. ovo je islam, to sto vi pricate da je Bog svuda nema uporista u islamu a ni u logici, jer nezamislo je i nebozanski da se Bog nalazi u pasijem govnu na ulici.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#75 Re: Drukčiji pogled na religiju...

Post by arzuhal »

A na kraju se stvar uvijek svede na vjerovanje ili nevjerovanje, bez obzira kako govorili :mrgreen:
Post Reply