drugi pogled na religiju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#901 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Znači ipak nećeš ljudski . Nešto sam predosjećao .. ;)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#902 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Ja lično nisam promijenio suštinu svog svjetonazora uopće. Postoji "hvala bogu" tema "Sufizam" na forumu, i postoji moji
prvi postovi o tome koji su jednako "heretički" kao i danas. Nikad moja percepcija nije bila ta koju zastupa majnstrim islam.
Jedino što se promijenilo je moje idealiziranje Muhameda i islama , a moje trenutno naglašavanje islamsko-muhamednaske
ružne strane , ima svoje uzroke u ponašanju muslimana na ovom forumu , a i tvoje između ostalog , kao moderatora i
samoproglašenog autoriteta za sve. Ne dozvoljava(te)š drugi pogled na religiju
, hinjski je prepuštaš internet ratniku za islam da spama i smara, povremeno i ti ismijavajući taj drugi pogled.
a već sam ti na početku rekao da pozicija sa koje to radiš, kao musliman po svim mjerilaima, ti to ne dopušta, jer je ona sama
prelaka meta i za ismijavanje i za kritiku.
Ti odaberi : ili hinja ili čovjek koji nema problem sa drugačijim pogledima, ni kao musliman ni kao moderator.
Ne stavlja mi na teret nešto u čemu sam učestvuješ, kao što su rasprave s vječito problematičnim Smrckom. Ti s njim ulaziš u rasprave i objašnjavanja, daš mu povoda i materijala, a poslije mene prozivaš što na nešto ne reagujem.
cackaju osinje gnijezdo i kad se ose rasprse svukuda eto ih tebi da kukaju :lol:

ljudi jednostavno uzivaju da pljuju po islamu, a ja isto tako uzivam da raskrinkam njihove laze , pa zato i donosim dokaze, a to oni ne vole bas da ih se osporit argumentovano, pa im muka bude.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#903 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Ne, nego se od tebe ne može pričati ni disati ni na jednoj temi . Iako imaš lepezu tema na kojima možeš iznositi
svoje "dokaze" . Ti si samo neodgojeno derište , koje se derla okolo i normalni ljudi ne mogu od njega pričati
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#904 Re: drugi pogled na religiju

Post by kerima1 »

ljudi jednostavno uzivaju da pljuju po islamu, a ja isto tako uzivam da raskrinkam njihove laze , pa zato i donosim dokaze, a to oni ne vole bas da ih se osporit argumentovano, pa im muka bude.
Ti i na ocite ajete donosis svoj neki sud, kao znas ti bolje i od samog Allaha.time nista ne kazes i sugovornici nemaju zelje sa tobom diskutovati.probaj to promijeniit kod sebe.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#905 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:Znači ipak nećeš ljudski . Nešto sam predosjećao .. ;)
Moguće da čak i to drukčije razumijevamo i tumačimo, to šta je ljudski.

Eto postavio sam ti ljudski pitanje na tvoju izričitu tvrdnju da Rumi nije musliman po vjerovanju i po djelovanju, praksi, pa sam očekivao i ljudski odgovor.
Ja se slažem da je Rumijevo razumijevanje islama, vjere, Boga, etc. daleko iznad razumijevanja mase, puka, kao i dobrog dijela fakiha, učenjaka izvanjskog, formalnog znanja islama. Ali tvrditi da on nije musliman po vjerovanju (i praksi, jer islam i jeste praksa, iman je vjerovanje), gledano s Rumijeve tačke, iz ugla onoga o čemu je on govorio, bilo bi tačnije i uputnije kazati da je Muhammed, alejhi-selam, prestao biti musliman, prevazišao taj okvir, nadrastao ga, i postao nešto što nije po "standardima današnjeg islama" ili poimanja današnjih (i nekadašnjih) muslimana :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#906 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

kerima1 wrote:
ljudi jednostavno uzivaju da pljuju po islamu, a ja isto tako uzivam da raskrinkam njihove laze , pa zato i donosim dokaze, a to oni ne vole bas da ih se osporit argumentovano, pa im muka bude.
Ti i na ocite ajete donosis svoj neki sud, kao znas ti bolje i od samog Allaha.time nista ne kazes i sugovornici nemaju zelje sa tobom diskutovati.probaj to promijeniit kod sebe.
koje ocite ajete koji moj sud???
sugovornici nemaju zelje sa tobom diskutovati.probaj to promijeniit kod sebe
naravno da salabajzeri tipa nurudin i asubrnpal nemaju zelje , jer oni ne vole kada ih se ospori, njihvoe lazi sa adokazima i argumentima...kako ce imati zelju, ja argumentima i dokazima ubijam zelju u njima za daljnom diskusijom

cak sta vise i zelim da ih usutkam da ne diskutuju, jer neznaju diskutovati pa pametniji su kad sute nego gluposti kad mlatarju na forumu.

Meni vala i nije neki cilj da ja sa njima nesto diskutujem, nego vise je uzivanje moje u razotrkivanju njihovih lazi, u tome uzivam.

KOji su to salabajzeri ti uopste nisi svjestan, pogledaj molim te oni dodju sa forom

Islam odobrava zensko suncenje...(ali postoje dvije vrste zenskog sunecenje, zabranjeno i dozvoljeno, zabranjeno je faraonsko gdje se kidaju klitorisi, a dozovljeno je estetsko da se otkloni visak kozice oko vagine i klitorisa radi estetike i sexualnog stimulisanja)

pa ti onda postiraju videa onog zabranjenog, sto islam zabranjima ali ti oni serviraju, vidite sta vam islam odobra...to je covjce zabluda , ili namjerna ili nenamjerna, odvodjenje ljudi neukih u zabludu

i ja uzivam da ukazujem na njhove zablude, oni mene jednostavno hrane sa informacijama da te njihove lazi sameljem i onda ponudim u mojoj moci koliko je pravi odgovor.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#907 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

arzuhal wrote:
Nurudin wrote:Znači ipak nećeš ljudski . Nešto sam predosjećao .. ;)
Moguće da čak i to drukčije razumijevamo i tumačimo, to šta je ljudski.

Eto postavio sam ti ljudski pitanje na tvoju izričitu tvrdnju da Rumi nije musliman po vjerovanju i po djelovanju, praksi, pa sam očekivao i ljudski odgovor.
Ja se slažem da je Rumijevo razumijevanje islama, vjere, Boga, etc. daleko iznad razumijevanja mase, puka, kao i dobrog dijela fakiha, učenjaka izvanjskog, formalnog znanja islama. Ali tvrditi da on nije musliman po vjerovanju (i praksi, jer islam i jeste praksa, iman je vjerovanje), gledano s Rumijeve tačke, iz ugla onoga o čemu je on govorio, bilo bi tačnije i uputnije kazati da je Muhammed, alejhi-selam, prestao biti musliman, prevazišao taj okvir, nadrastao ga, i postao nešto što nije po "standardima današnjeg islama" ili poimanja današnjih (i nekadašnjih) muslimana :mrgreen:
Ljudski je dozvoljavati svakome da bude ono što jest i u čemu se osjeća najkomotnije.
Religiozni ljudi po svom habitusu i zbog defaultne prirode same religije, to ne dopuštaju .
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#908 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:naravno da salabajzeri tipa nurudin i asubrnpal nemaju zelje , jer oni ne vole kada ih se ospori, njihvoe lazi sa adokazima i argumentima...kako ce imati zelju, ja argumentima i dokazima ubijam zelju u njima za daljnom diskusijom

....

KOji su to salabajzeri ti uopste nisi svjestan, pogledaj molim te oni dodju sa forom
Prvo, nećeš ovim etiketiranjem ništa postići, nećeš pojačati svoju argumentaciju, nećeš učvrstiti svoju poziciju, upravo suprotno.
Drugo, ti si sad (evo jedan primjer u moru) potpuno bespotrebno SVE PONOVIO po pitanju ne/slaganja oko ženskog obrezivanja na temi na kojoj se o tome i ne raspravlja, e kako bi dokazao nečije šalabajzerstvo...Zato te ljudi i vide kao "sveprisutnog" forumaša koji svaku temu navodi na jedan te isti mlin.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#909 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:
arzuhal wrote:
Nurudin wrote:Znači ipak nećeš ljudski . Nešto sam predosjećao .. ;)
Moguće da čak i to drukčije razumijevamo i tumačimo, to šta je ljudski.

Eto postavio sam ti ljudski pitanje na tvoju izričitu tvrdnju da Rumi nije musliman po vjerovanju i po djelovanju, praksi, pa sam očekivao i ljudski odgovor.
Ja se slažem da je Rumijevo razumijevanje islama, vjere, Boga, etc. daleko iznad razumijevanja mase, puka, kao i dobrog dijela fakiha, učenjaka izvanjskog, formalnog znanja islama. Ali tvrditi da on nije musliman po vjerovanju (i praksi, jer islam i jeste praksa, iman je vjerovanje), gledano s Rumijeve tačke, iz ugla onoga o čemu je on govorio, bilo bi tačnije i uputnije kazati da je Muhammed, alejhi-selam, prestao biti musliman, prevazišao taj okvir, nadrastao ga, i postao nešto što nije po "standardima današnjeg islama" ili poimanja današnjih (i nekadašnjih) muslimana :mrgreen:
Ljudski je dozvoljavati svakome da bude ono što jest i u čemu se osjeća najkomotnije.
Religiozni ljudi po svom habitusu i zbog defaultne prirode same religije, to ne dopuštaju .
A šta rade nereligozni ljudi, slobodnog duha i uma, poput tebe: na jasno postavljeno pitanje u vezi svojih izričitih tvrdnji izbjegavaju, sasvim slobodno i slobodoumno, da daju odgovor? :mrgreen:
Ili: da li bi bilo sada ljudski, s moje strane, da ne zahtijevam od tebe odgovor po pitanju tvoje tvrdnje da Rumi nije bio musliman jer se ti ne osjećaš baš najkomotnije po tom pitanju?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#910 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Rumi sam kaže da ne pripada ni jednom religijskom sistemu i eksplicitno navodi i islamski .
Ne znam šta i kome tu treba objašnjavati . Mnogi islamski pravnici ga ne smtraju muslimanom.
Da li je on musliman po svojoj tradiciji? Jeste , kao i što sam i ja i mnogi drugi.

Tebi je bitno da li je on nastavio klanjati ili nije ? To je skroz neprovjerivo, jer islamski izvori koji ga žele zadržati
ili se okititi Rumijevim ugledom, kažu da jest. Dok drugi izvori, tipa iranska spisateljica Nahal Tajodod , u svojoj biografskoj
knjizi "sagorjeli Rumi" , iznosi drugačije podatke. Tipa da je Rumi imao sexualne odnose sa svojim učenicima.
Ko je tu najbliže istini, teško je znati sa današnje distance, a nije toliko ni važno .
Dakle, ja ne govorim ni jest Rumi poštovao islamske propise, ni nije ...ja to ne znam , a ne znaš ni ti koji izričito
tvrdi da jest.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#911 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:Rumi sam kaže da ne pripada ni jednom religijskom sistemu i eksplicitno navodi i islamski .
De navedi te stihove, mislim da je riječ o stihovima...
Ne znam šta i kome tu treba objašnjavati . Mnogi islamski pravnici ga ne smtraju muslimanom.
Koji islamski pravnici, možeš li nabrojati neke, navesti njihove stavove da vidimo kako argumentuju, zašto bi ga proglasili nemuslimanom?

Tebi je bitno da li je on nastavio klanjati ili nije ? To je skroz neprovjerivo, jer islamski izvori koji ga žele zadržati
ili se okititi Rumijevim ugledom, kažu da jest. Dok drugi izvori, tipa iranska spisateljica Nahal Tajodod , u svojoj biografskoj
knjizi "sagorjeli Rumi" , iznosi drugačije podatke. Tipa da je Rumi imao sexualne odnose sa svojim učenicima.
Ko je tu najbliže istini, teško je znati sa današnje distance, a nije toliko ni važno .
Dakle, ja ne govorim ni jest Rumi poštovao islamske propise, ni nije ...ja to ne znam , a ne znaš ni ti koji izričito
tvrdi da jest.
Ja na osnovu onoga što je on sam ostavio iza sebe, kroz svoja djela, kao i sve zapise o njemu i sjećanja učenika, tvrdim da je Rumi živio kao musliman i bio musliman koji je izvršavao islamske propise, s tim da je njegova duhovna i srčana spoznaja bila daleko iznad spoznaje muslimanskih masa, kao i velikog broja učenjaka izvanjskog, fakiha ili šerijatskih pravnika čije je svo znanje svedeno i određeno poznavanjem formalnih propisa vjere. A pogotovo je njegov pjesnički izraz bio neponovljiv.
Ljudi svikli da islam motre isključivo ili kroz ispovjedanje vjere kod puka ili kroz ljude zauzete bavljenjem formalnim propisima Vjerozakona, ne mogu da pojme Rumija kao muslimana koji, baš kao i ovi prethodni, obavlja namaz, posti ramazan, zikri, radi halal a izbjegava haram, itd.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#912 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Što ću ti navoditi, stihovi "Šta da se radi o muslimani ..." su pre-poznati , tako da neću da se zahmetim onim što
obojica znamo.
Također znamo da cijele islamske škole akaida (bogospoznaje) , smatraju i Rumija i Arebija izašlim iz vjere.
Ako te baš zanima, mr islamskog prava Zijo Ljakić , ima video na yt gdje navodi islamske pravnike koji govore
o Rumijevoj herezi .
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#913 Re: drugi pogled na religiju

Post by asurbanipal »

Smrcak15 wrote:
Islam odobrava zensko suncenje...(ali postoje dvije vrste zenskog sunecenje, zabranjeno i dozvoljeno, zabranjeno je faraonsko gdje se kidaju klitorisi, a dozovljeno je estetsko da se otkloni visak kozice oko vagine i klitorisa radi estetike i sexualnog stimulisanja).

Nema šta, razbucao si dokazima, s tim što na 80 % stvari koje postavim ja ili neko drugi od forumaša izbjegavaš odgovoriti ili se pak sam zapetljaš u svojim kvaziargumentima.

Mislim da će nakon tvojih dokaza Allax ubaciti ajet o sunećenju žena i da muslimanima nakon toga slijedi progres u svim segmentima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#914 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:
Islam odobrava zensko suncenje...(ali postoje dvije vrste zenskog sunecenje, zabranjeno i dozvoljeno, zabranjeno je faraonsko gdje se kidaju klitorisi, a dozovljeno je estetsko da se otkloni visak kozice oko vagine i klitorisa radi estetike i sexualnog stimulisanja).
Nema šta, razbucao si dokazima, s tim što na 80 % stvari koje postavim ja ili neko drugi od forumaša izbjegavaš odgovoriti ili se pak sam zapetljaš u svojim kvaziargumentima.

Mislim da će nakon tvojih dokaza Allax ubaciti ajet o sunećenju žena i da muslimanima nakon toga slijedi progres u svim segmentima.
Nema šta, razbucao si dokazima, s tim što na 80 % stvari koje postavim ja ili neko drugi od forumaša izbjegavaš odgovoriti ili se pak sam zapetljaš u svojim kvaziargumentima.
ne izbjegajem nista, odgovorim na sve, pa ako vidim da se ponavljate, onda preskacem da odgovaram ako sam vec odgovorio....a ako mislis da ja nesto izbjegajem varas se
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#915 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote: Što se tiče gornje priče, ona je metafora "poslanika" koji se nalazi u svima nama, odnosno čiste svijesti
prevedene u metaforu ogledala. Rumi tu uopće ne govori o stvarnom, istorijskom Muhamedu , niti o njegovom
karakteru. Muhamed je u njegovoj poeziji uvijek tretiran kao simbol , nikako kao osoba.
Jedno se mora priznati - odgovorima na pitanja o svom vjeroucenju ostavljas covjeka bez teksta.

Na pitanje gdje se Bog opisao na nacin na koji ga ti opisujes, odgovaras u Kur'anu.
Pitanje o autorstvu nad Kur'anom, odgovor je Muhamed a.s.
Na logicko pitanje, o kontradiktornosti ove dvije izjave, tvoj odgovor je da su Bog i Poslanik a.s. isto.
Rasprava = nemoguca misija.

Prva stvar na koju podsjeca ova tvoja vjera je Borg (Nurko Borg :D) iz Zvjezdanih staza, sa kolektivnom svijescu.
Asimilirani ste, svaki otpor je uzaludan. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#916 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

aurora313 wrote: Nema nikakve sumnje da je autor većine onoga što je u Kuranu Muhamed, ali da su kasnije sa materijalom došli ‘supisci‘ i ‘suautori.‘ To ne bi trebalo da bude diskutabilno.
Niko, ali niko, sa i bez pomoći boga ili bogova, nije mogao da skupi Kuran iz dijelova i parčića sa kostiju, kože, kamena, drveta, živih krava ili koječega (na čemu su pisari navodno tačno zapisali svaku Muhamedovu riječ dok je propovjedao po čaršiji), koje je onda neka valjda nevidiljiva ruka uredno skupila u jednu knjigu.
Ako je Muhamed skupljeno i napisano vidio—bez obzira da li je bio pismen ili ne—onda je on ko-autor, kao što su oni koji su naručili da im profesionalni pisci skupljaju materijal i pomažu u pisanju vlastite biografije.
Ako to nije, onda je tu što-šta promaklo, i zato bi božiji autoritet Kurana trebao biti upitan.
:shock: :lol:

Izuzetno skromno od tebe kolega. Nakon 14 vijekova analiza, dokazivanja, pobijanja, sve dileme si razrijesio.
All hail Caesar!
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#917 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:
Nurudin wrote: Što se tiče gornje priče, ona je metafora "poslanika" koji se nalazi u svima nama, odnosno čiste svijesti
prevedene u metaforu ogledala. Rumi tu uopće ne govori o stvarnom, istorijskom Muhamedu , niti o njegovom
karakteru. Muhamed je u njegovoj poeziji uvijek tretiran kao simbol , nikako kao osoba.
Jedno se mora priznati - odgovorima na pitanja o svom vjeroucenju ostavljas covjeka bez teksta.

Na pitanje gdje se Bog opisao na nacin na koji ga ti opisujes, odgovaras u Kur'anu.
Pitanje o autorstvu nad Kur'anom, odgovor je Muhamed a.s.
Na logicko pitanje, o kontradiktornosti ove dvije izjave, tvoj odgovor je da su Bog i Poslanik a.s. isto.
Rasprava = nemoguca misija.

Prva stvar na koju podsjeca ova tvoja vjera je Borg (Nurko Borg :D) iz Zvjezdanih staza, sa kolektivnom svijescu.
Asimilirani ste, svaki otpor je uzaludan. :D
Odnosno nemoguća je , jer se tu nema šta osporiti .
Slobodno ti vjeruj da ja vjerujem , meni to ne smeta ako misliš da je to nešto na šta se "palim".
Moje insistiranje na tome da svoje stavove ne okarakterišem kao "vjerovanje" , jesu isključivo zato što ih
ja smatram racionalno prihvatljivim, razumljivim.
Muhamed jeste doslovno autor Mushafa, u to se nema šta vjerovati. Samo se može vjerovati da to nije on nego je to neki
entitet izvan njega. To su jako jednostavne postavke
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#918 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote: Odnosno nemoguća je , jer se tu nema šta osporiti .
Slobodno ti vjeruj da ja vjerujem , meni to ne smeta ako misliš da je to nešto na šta se "palim".
Moje insistiranje na tome da svoje stavove ne okarakterišem kao "vjerovanje" , jesu isključivo zato što ih
ja smatram racionalno prihvatljivim, razumljivim.
Muhamed jeste doslovno autor Mushafa, u to se nema šta vjerovati. Samo se može vjerovati da to nije on nego je to neki
entitet izvan njega. To su jako jednostavne postavke
Ali posto je tvoj bog, onda to znaci da je tacna i tvrdnja da je tvoj bog autor Kur'ana.

Pa, logicno, ha ja. Zato sam i rekao da je rasprava = nemoguca misija. :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#919 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:
Nurudin wrote: Odnosno nemoguća je , jer se tu nema šta osporiti .
Slobodno ti vjeruj da ja vjerujem , meni to ne smeta ako misliš da je to nešto na šta se "palim".
Moje insistiranje na tome da svoje stavove ne okarakterišem kao "vjerovanje" , jesu isključivo zato što ih
ja smatram racionalno prihvatljivim, razumljivim.
Muhamed jeste doslovno autor Mushafa, u to se nema šta vjerovati. Samo se može vjerovati da to nije on nego je to neki
entitet izvan njega. To su jako jednostavne postavke
Ali posto je tvoj bog, onda to znaci da je tacna i tvrdnja da je tvoj bog autor Kur'ana.

Pa, logicno, ha ja. Zato sam i rekao da je rasprava = nemoguca misija. :D
Jedan je autor svega , pa tako i Kur'ana.
"On" stvara i muslimana i kršćana "od zakvačka" , odnosno ti sa svojom energijom , kuvetom, sviješću , se
zakačiš za islamsku ideologiju i tako stvaraš sebe .
Ti si svoj vlastiti stvoritelj "iz ničega".
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#920 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote: Jedan je autor svega , pa tako i Kur'ana.
"On" stvara i muslimana i kršćana "od zakvačka" , odnosno ti sa svojom energijom , kuvetom, sviješću , se
zakačiš za islamsku ideologiju i tako stvaraš sebe .
Ti si svoj vlastiti stvoritelj "iz ničega
".
tacno osjetim kako si mi se popeo na mozak i krenuo ga silovati :izet: i ne samo moj nego si krenuo da svakoga da uzjases na forumu :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#921 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

Da li se dana su svijetu radi "drugog pogleda na religiju" Islam jos uvijek prkaticira c e n z u r a i rade prijetenje intelktulacima koji pokusavaju brazloziti Islam iz drugacijeg ugla?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#922 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote: Jedan je autor svega , pa tako i Kur'ana.
"On" stvara i muslimana i kršćana "od zakvačka" , odnosno ti sa svojom energijom , kuvetom, sviješću , se
zakačiš za islamsku ideologiju i tako stvaraš sebe .
Ti si svoj vlastiti stvoritelj "iz ničega".
Dobro, dobro, skonto sam ...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#923 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Connaisseur Karlin wrote:Da li se dana su svijetu radi "drugog pogleda na religiju" Islam jos uvijek prkaticira c e n z u r a i rade prijetenje intelktulacima koji pokusavaju brazloziti Islam iz drugacijeg ugla?
Naravno, i danas važi smrtna kazna za napuštanje islama.
Jedan od islamskih intelektualaca današnjice, Tariq Ramadan , iako spada u srednju dogmatsku struju islama, shvatio je da
je ta kazna ruglo za muslimane i pokušao razgovarati sa ostalim muslimanskim učenjacima na tu temu.
S nokta ga proglasili izdajnikom
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#924 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

Nurudin wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Da li se dana su svijetu radi "drugog pogleda na religiju" Islam jos uvijek prkaticira c e n z u r a i rade prijetenje intelktulacima koji pokusavaju brazloziti Islam iz drugacijeg ugla?
Naravno, i danas važi smrtna kazna za napuštanje islama.
Jedan od islamskih intelektualaca današnjice, Tariq Ramadan , iako spada u srednju dogmatsku struju islama, shvatio je da
je ta kazna ruglo za muslimane i pokušao razgovarati sa ostalim muslimanskim učenjacima na tu temu.
S nokta ga proglasili izdajnikom
Divno, a mnogi vjernici su i poslije fracuskog masakra novinarske agencije su pofrzavali ubistvo osoba radi karikature :roll:
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#925 Re: drugi pogled na religiju

Post by ratomir »

tema je drugi pogled na religiju,ja je jos nisam vidio ni prvi put.
haj znaj mozda je to ljubav na prvi pogled 8)
Locked