drugi pogled na religiju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#926 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:Divno, a mnogi vjernici su i poslije fracuskog masakra novinarske agencije su pofrzavali ubistvo osoba radi karikature :roll:
Mah...

Prava reakcija je kao kod rahmetli Sulejmana Čelebija, turskog pjesnika iz 15. stoljeća koji je, kada je čuo vrijeđanje i izrugivanje Poslaniku, ispjevao svoj čuveni Mevlud od 600 distiha kojim je izrazio divljenje i svoju ljubav prema Poslaniku :-D
Reakcija mladog Getea na Volterovo izrugivanje Muhammedu (dobro, Volter je ipak veličiona za Šarli Ebdo :mrgreen:) bila je Oda Muhammedu, itd.

Kada oni krenu frontalno da pljuju po Poslaniku, kod mene krene sa salavatima i selamima...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#927 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Divno, a mnogi vjernici su i poslije fracuskog masakra novinarske agencije su pofrzavali ubistvo osoba radi karikature :roll:
Mah...

Prava reakcija je kao kod rahmetli Sulejmana Čelebija, turskog pjesnika iz 15. stoljeća koji je, kada je čuo vrijeđanje i izrugivanje Poslaniku, ispjevao svoj čuveni Mevlud od 600 distiha kojim je izrazio divljenje i svoju ljubav prema Poslaniku :-D
Reakcija mladog Getea na Volterovo izrugivanje Muhammedu (dobro, Volter je ipak veličiona za Šarli Ebdo :mrgreen:) bila je Oda Muhammedu, itd.

Kada oni krenu frontalno da pljuju po Poslaniku, kod mene krene sa salavatima i selamima...
netocno arzo

znamo svi vrlo dboro : sto je kritika, sto je karikatura, sto je crni humor ili sto je pljuvanje :D

radi viceva se ne ubijau osobe :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#928 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:netocno arzo

znamo svi vrlo dboro : sto je kritika, sto je karikatura, sto je crni humor ili sto je pljuvanje :D

radi viceva se ne ubijau osobe :-)
Halali, ja kad krenem s netočnostima nekad se ne znam zaustavit :mrgreen:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#929 Re: drugi pogled na religiju

Post by aurora313 »

Gojeni H wrote:
aurora313 wrote: Nema nikakve sumnje da je autor većine onoga što je u Kuranu Muhamed, ali da su kasnije sa materijalom došli ‘supisci‘ i ‘suautori.‘ To ne bi trebalo da bude diskutabilno. ...
:shock: :lol:
Izuzetno skromno od tebe kolega. Nakon 14 vijekova analiza, dokazivanja, pobijanja, sve dileme si razrijesio.
All hail Caesar!
Naivnost mi nije jaka strana. A dosta sam naučio prateći detalje oko religioznih nastanaka i postanaka u obje najpopularnije vjere.
Nejse.
Muhamedu je trebalo dvadesetak godina da izdiktira i prepriča do u detalj prenešeno od Džibrila. Valjda je isto toliko trebalo i bogu da to prenese Džibrilu, s tim da sve to stane u jednu knjigu koja se može naučiti napamet.
Zašto, kako, čemu 20 godina...? Definitivno zato jer je to pisao, korigovao, čitao tuđe, poredio, i trudio se da napravi nešto bolje za svoje okruženje i tradicije društva u kojem je živio. Ne za Maje ili Aboridžine.
Za mene je već samo ovo dovoljno da izvučem svoje zaključke.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#930 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

aurora313 wrote:
Gojeni H wrote:
aurora313 wrote: Nema nikakve sumnje da je autor većine onoga što je u Kuranu Muhamed, ali da su kasnije sa materijalom došli ‘supisci‘ i ‘suautori.‘ To ne bi trebalo da bude diskutabilno. ...
:shock: :lol:
Izuzetno skromno od tebe kolega. Nakon 14 vijekova analiza, dokazivanja, pobijanja, sve dileme si razrijesio.
All hail Caesar!
Naivnost mi nije jaka strana. A dosta sam naučio prateći detalje oko religioznih nastanaka i postanaka u obje najpopularnije vjere.
Nejse.
Muhamedu je trebalo dvadesetak godina da izdiktira i prepriča do u detalj prenešeno od Džibrila. Valjda je isto toliko trebalo i bogu da to prenese Džibrilu, s tim da sve to stane u jednu knjigu koja se može naučiti napamet.
Zašto, kako, čemu 20 godina...? Definitivno zato jer je to pisao, korigovao, čitao tuđe, poredio, i trudio se da napravi nešto bolje za svoje okruženje i tradicije društva u kojem je živio. Ne za Maje ili Aboridžine.
Za mene je već samo ovo dovoljno da izvučem svoje zaključke.
U kuranu stoji zasto 23 godine a ne odjednom, pa da citas kuran i razmislio o njegovim porukama dobio bi odgovor.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#931 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:netocno arzo

znamo svi vrlo dboro : sto je kritika, sto je karikatura, sto je crni humor ili sto je pljuvanje :D

radi viceva se ne ubijau osobe :-)
Halali, ja kad krenem s netočnostima nekad se ne znam zaustavit :mrgreen:
ozbilljno pitanje: Koji dio zakona u Islamu naredjuje ili odobrava ubistvo osoba koje su kritikovle religiju ili Muhameda? ( da podvucem, ne pitam o primjerima "pljuvanja" ) :) Zasto je tesko prhvatiti kritku ako nije zlonamjerna ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#932 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote: ozbilljno pitanje: Koji dio zakona u Islamu naredjuje ili odobrava ubistvo osoba koje su kritikovle religiju ili Muhameda? ( da podvucem, ne pitam o primjerima "pljuvanja" ) :) Zasto je tesko prhvatiti kritku ako nije zlonamjerna ?
Ne znam za taj zakon.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#933 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ozbilljno pitanje: Koji dio zakona u Islamu naredjuje ili odobrava ubistvo osoba koje su kritikovle religiju ili Muhameda? ( da podvucem, ne pitam o primjerima "pljuvanja" ) :) Zasto je tesko prhvatiti kritku ako nije zlonamjerna ?
Ne znam za taj zakon.
pa zasto vjernci odbravaju slucaj ubistva Charels Hebdo ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#934 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ozbilljno pitanje: Koji dio zakona u Islamu naredjuje ili odobrava ubistvo osoba koje su kritikovle religiju ili Muhameda? ( da podvucem, ne pitam o primjerima "pljuvanja" ) :) Zasto je tesko prhvatiti kritku ako nije zlonamjerna ?
Ne znam za taj zakon.
pa zasto vjernci odbravaju slucaj ubistva Charels Hebdo ?
To moraš pitati te koji odobravaju, ne znam...Ili misliš da svi vjernici odobravaju taj masakr?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#935 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:
Ne znam za taj zakon.
pa zasto vjernci odbravaju slucaj ubistva Charels Hebdo ?
To moraš pitati te koji odobravaju, ne znam...Ili misliš da svi vjernici odobravaju taj masakr?
pa pisali su , ne trebam ih vise pitati, bili su sretni i odbravali su takav akt :roll:

kakvo ti je to djetinjastvo pitanje : da li mislim da svi odobravaju :-)

ako jedna osoba odobri stav osoba koje su se radovale , bi trebalo biti zabrinajvajuce za ostatak grupe koaj nije odobravala :roll:

trece, imali su dio grupe, koaj je sutala, nije ni krikitkovala, a nije ni osudila akt!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#936 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote: pa pisali su , ne trebam ih vise pitati, bili su sretni i odbravali su takav akt :roll:

kakvo ti je to djetinjastvo pitanje : da li mislim da svi odobravaju :-)

ako jedna osoba odobri stav osoba koje su se radovale , bi trebalo biti zabrinajvajuce za ostatak grupe koaj nije odobravala :roll:

trece, imali su dio grupe, koaj je sutala, nije ni krikitkovala, a nije ni osudila akt!
Pa takvi su ljudi...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#937 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote: pa pisali su , ne trebam ih vise pitati, bili su sretni i odbravali su takav akt :roll:

kakvo ti je to djetinjastvo pitanje : da li mislim da svi odobravaju :-)

ako jedna osoba odobri stav osoba koje su se radovale , bi trebalo biti zabrinajvajuce za ostatak grupe koaj nije odobravala :roll:

trece, imali su dio grupe, koaj je sutala, nije ni krikitkovala, a nije ni osudila akt!
Pa takvi su ljudi...
da, ali svi, zjaedno, predstavljaju jednu religiju, znaci, vjernik zdrave pameti i zdravog rezona je outsider , a takvi su manjina u svakoj relgijii :)

zato se ne treba braniti od dobronamjerne kritike , upravo za dobrobit zdravijeg drustva vjernika
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#938 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote: znaci, vjernik zdrave pameti i zdravog rezona je outsider , a takvi su manjina u svakoj relgijii :)
Dobro, prekidam konverzaciju...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#939 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote: znaci, vjernik zdrave pameti i zdravog rezona je outsider , a takvi su manjina u svakoj relgijii :)
Dobro, prekidam konverzaciju...
:thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#940 Re: drugi pogled na religiju

Post by arzuhal »

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#941 Re: drugi pogled na religiju

Post by Connaisseur Karlin »

joj jeste vi muskarci Skorpije nedokazni :D


Astolrogija je jedna oblik religije,a njene inforamcije i tekstovi su kasnije prihvaceni u religijama :)

Skorpija se spominje u Bibliji :P
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#942 Re: drugi pogled na religiju

Post by Irsar »

aurora313 wrote:Muhamedu je trebalo dvadesetak godina da izdiktira i prepriča do u detalj prenešeno od Džibrila. Valjda je isto toliko trebalo i bogu da to prenese Džibrilu, s tim da sve to stane u jednu knjigu koja se može naučiti napamet.
Zašto, kako, čemu 20 godina...?
Zato jer prenos, spoznaja, razumijevanje i primjena istine i stvari koje su podrazumijevane tom istinom nisu teret koji se može tek tako ponijeti i "napamet" naučiti olako.

Muhammed a.s. je imao veliki zadatak da, kao čovjek, zaprimi Božiju Riječ. Znaš li ti šta to zaista znači? Božija Riječ je nepresušna, beskonačna, valjalo je prvo Bogu da beskonačnost istina koju On posjeduje sažme i pretvori u oblik shvatljiv čovjeku, pa onda da čovjek to sve primi i "ponese" u život. I dok je Bogu to sve lako, čovjeku je upravo suprotno.

Muhammed a.s. je bio samo čovjek kao i svaki drugi, sa umnim i fizičkim limitacijama koje su podrazumijevane za čovjeka, te iako mu je direktno dolazila Božija Riječ ipak je do njega bilo da tu Riječ ispravno shvati, da o njoj razmišlja i da se njome vodi. To zahtijeva vrijeme.

Drugo, čak i ako stavimo Muhammeda a.s. po strani, ostaju ostali ljudi, još slabijih kapaciteta i još manje sposobni i voljni da 1. prime i shvate istinu i 2. da se tom istinom vode u praktičnom životu. Muhammed a.s. je bio i učitelj, između ostalog, te baš kao što se niti studentima ne daje odjednom da nauče i shvate, a pogotovo ne da primijene svo znanje struke koju studiraju, iz prostog razloga što to ne bi mogli ma kako se nama to činilo "lakim", isto tako niti sljedbenici Muhammeda a.s. nisu mogli odjednom sve prihvatiti.
Definitivno zato jer je to pisao, korigovao, čitao tuđe, poredio, i trudio se da napravi nešto bolje za svoje okruženje i tradicije društva u kojem je živio. Ne za Maje ili Aboridžine.
Za mene je već samo ovo dovoljno da izvučem svoje zaključke.
Naravno, slobodan si imati i vlatita (pogrešna ili ne) viđenja svega ovoga. No umjesto da ovdje pobijam tvoje tvrdnje, možda za promjenu da ostaviš bar malo prostora i za "nešto više". Možda si čak i u pravu, u principu, ali to ne znači da si "pohvatao" sve detalje. Vrijedilo bi ti da pokušaš uzeti u obzir i koji detalj o kojem do sada nisi razmišljao, sa ili bez poništavanja ostalih svojih stavova. Kao što su detalji koje sam iznio gore.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#943 Re: drugi pogled na religiju

Post by Irsar »

Gojeni H wrote:
Nurudin wrote: Jedan je autor svega , pa tako i Kur'ana.
"On" stvara i muslimana i kršćana "od zakvačka" , odnosno ti sa svojom energijom , kuvetom, sviješću , se
zakačiš za islamsku ideologiju i tako stvaraš sebe .
Ti si svoj vlastiti stvoritelj "iz ničega".
Dobro, dobro, skonto sam ...
:lol: :D
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#944 Re: drugi pogled na religiju

Post by Irsar »

Nurudin wrote:Ne, nego se od tebe ne može pričati ni disati ni na jednoj temi . Iako imaš lepezu tema na kojima možeš iznositi
svoje "dokaze" . Ti si samo neodgojeno derište , koje se derla okolo i normalni ljudi ne mogu od njega pričati
Meni nije jasno zašto se ne koristi Bogom data ignore/foe funkcija foruma? Poštedi čovjeka puno skrolanja po stranicama nekada...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#945 Re: drugi pogled na religiju

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote: znaci, vjernik zdrave pameti i zdravog rezona je outsider , a takvi su manjina u svakoj relgijii :)
Dobro, prekidam konverzaciju...
:lol: :lol: :lol:

Da si ti ziv i zdrav. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#946 Re: drugi pogled na religiju

Post by HAVANA »

Kod ovog bi cak i ja otiso na propovijed,da cujem sta ima rec. :D https://m.youtube.com/watch?feature=you ... gY8a5Q0AFE
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#947 Re: drugi pogled na religiju

Post by aurora313 »

Irsar wrote:Muhammed a.s. je bio samo čovjek kao i svaki drugi, sa umnim i fizičkim limitacijama koje su podrazumijevane za čovjeka, te iako mu je direktno dolazila Božija Riječ ipak je do njega bilo da tu Riječ ispravno shvati, da o njoj razmišlja i da se njome vodi. To zahtijeva vrijeme.
Dijelove tvog komentara oko istine ne shvatam u kakvoj su vezi sa Muhamedovim stvaranjem islama. Prihvatam da si u pravu da je on bio normalan čovjek kojem je trebalo mnogo vremena da nauči mnoge stvari.

Najprije, imao je kontakte i pričao sa drugim trgovcima koji su putovali, kao i vođama trgovačkih karavana koji su mu davali određeno znanje oko tradicija područja iz kojih su oni dolazili. Dalje, razgovori sa ljudima iz tadašnje Arabije ali i iz drugih krajeva, kao i rani sveti materijali uključujući i one iz Biblije koji su mu dolazili pod ruku, oblikovali su njegova mišljenja i viđenja islama kao moguće vjere.

Jesi li se ikada zapitao kako i zašto bog nije dao više pozitivnih mišljenja o vlastitom sinu-paćeniku—umro za moje grijehe :-?—koji valjda i dalje sjedi uz njega na nebu? Zašto nije poslao Isusa na Zemlju da neke stvari raščisti nego troši 23 godine vremena sa Muhamedom, a stvara svijet i sve ostalo za šest dana!?

Jasno mi je zašto je po islamu božiji sin sekundaran, jer treba samo da ima ulogu poslanika kao i Muhamed i ništa više. Ali, nije li to neobično? Možda je Džibril prenio Muhamnedu više prljavih tračeva o nekoj familijarnoj nebeskoj svađi što ostavljam drugima na maštu. Bilo kako bilo, prgav nekakav otac.

Nakon te 23 godine kako Smrle navodi, Muhamed je poslagao ideje za Kuran. I nije to baš tako sve bilo pakovano od prvog dana. Ti sam ističeš ...te iako mu je direktno dolazila Božija Riječ ipak je do njega bilo da tu Riječ ispravno shvati, da o njoj razmišlja i da se njome vodi... Doduše, ja opet kontam da kada Bog nešto kaže, nema tu šic-mic i razmišljanja: ima da se tačno zabilježi, prihvati i primjenjuje kao Deset zapovijesti. Ali slažem se da je realnije da kako je vrijeme odmicalo a uslovi se mijenjali, misli i stavovi su se godinama formirali, korigovali, polirali i podešavali. I naravno da je Muhamed i sam direktno učestvovao u svemu tome... bio pismen ili ne.

Ne vidim ništa kontraverzno u ovome, jer je svaka vjera nastala na isti način... ljudskim umom i rukom.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#948 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

aurora313 wrote:
Irsar wrote:Muhammed a.s. je bio samo čovjek kao i svaki drugi, sa umnim i fizičkim limitacijama koje su podrazumijevane za čovjeka, te iako mu je direktno dolazila Božija Riječ ipak je do njega bilo da tu Riječ ispravno shvati, da o njoj razmišlja i da se njome vodi. To zahtijeva vrijeme.
Dijelove tvog komentara oko istine ne shvatam u kakvoj su vezi sa Muhamedovim stvaranjem islama. Prihvatam da si u pravu da je on bio normalan čovjek kojem je trebalo mnogo vremena da nauči mnoge stvari.

Najprije, imao je kontakte i pričao sa drugim trgovcima koji su putovali, kao i vođama trgovačkih karavana koji su mu davali određeno znanje oko tradicija područja iz kojih su oni dolazili. Dalje, razgovori sa ljudima iz tadašnje Arabije ali i iz drugih krajeva, kao i rani sveti materijali uključujući i one iz Biblije koji su mu dolazili pod ruku, oblikovali su njegova mišljenja i viđenja islama kao moguće vjere.

Jesi li se ikada zapitao kako i zašto bog nije dao više pozitivnih mišljenja o vlastitom sinu-paćeniku—umro za moje grijehe :-?—koji valjda i dalje sjedi uz njega na nebu? Zašto nije poslao Isusa na Zemlju da neke stvari raščisti nego troši 23 godine vremena sa Muhamedom, a stvara svijet i sve ostalo za šest dana!?

Jasno mi je zašto je po islamu božiji sin sekundaran, jer treba samo da ima ulogu poslanika kao i Muhamed i ništa više. Ali, nije li to neobično? Možda je Džibril prenio Muhamnedu više prljavih tračeva o nekoj familijarnoj nebeskoj svađi što ostavljam drugima na maštu. Bilo kako bilo, prgav nekakav otac.

Nakon te 23 godine kako Smrle navodi, Muhamed je poslagao ideje za Kuran. I nije to baš tako sve bilo pakovano od prvog dana. Ti sam ističeš ...te iako mu je direktno dolazila Božija Riječ ipak je do njega bilo da tu Riječ ispravno shvati, da o njoj razmišlja i da se njome vodi... Doduše, ja opet kontam da kada Bog nešto kaže, nema tu šic-mic i razmišljanja: ima da se tačno zabilježi, prihvati i primjenjuje kao Deset zapovijesti. Ali slažem se da je realnije da kako je vrijeme odmicalo a uslovi se mijenjali, misli i stavovi su se godinama formirali, korigovali, polirali i podešavali. I naravno da je Muhamed i sam direktno učestvovao u svemu tome... bio pismen ili ne.

Ne vidim ništa kontraverzno u ovome, jer je svaka vjera nastala na isti način... ljudskim umom i rukom.
Zasto bi muhammed iznosio svoje sramote i greske u Kuranu??

Zasto bi muhammed sam sebi prijetio smrcu u kuranu ako bi on nesto dodao od sebe a da nije od Boga??

Zasto muhammed da hvali zenu iz druge drzave i drugog naroda Mariju majku isusovu a ni da spomene svoje zene i kcerke po imenu koje je tako volio??

Zasto da muhammed zagovara stvari sto se protive normi tadasnjeg drustva, alkohol, blud, kockanje, kamata itd

Zasto muhammed (ako je sarlatan) nije iskoristio situaciju kod pomracenja sunca (a mogao je vrlo lahko) kad mu je sin umro slucajno se desilo pomracenje sunca narod poceo govoriti da se pomracilo zbog smrti muhammedova sina, kad je muhammed to cuo rekao im je, ne pomracuje se sunce ni zbog cije smrti sunce i mjesec su dva Allahova stvorenja?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#949 Re: drugi pogled na religiju

Post by Nurudin »

Uistinu je on govor Poslanika plemenitog
a nije govor nikakva pjesnika – kako vi nikako ne vjerujete!
Niti je govor proroka, malo čega se sjećate!
Objava je od Gospodara svjetova.
A da je slagao na Nas neke riječi,
Doista bismo ga zgrabili za desnicu

Korkut: a onda mu žilu kucavicu presjekli,
Mlivo : Potom doista presjekli njegovu aortu,
(Al-Haqqa-Čas neizbježni 39-45)


Allahov Poslanik, s.a.v.s., razbolio se poslije Oprosnog hadždža i bolovao je više od dva mjeseca. Dok je bolovao na samrtničkoj postelji, govorio je svojoj supruzi Aiši, radijallahu anha,.:

”Aiša, ja i sada osjećam ljutinu hrane koju sam pojeo na Hajberu. Otrov koji sam toga dana pojeo razdire mi žilu kucavicu.” [11]

Prenosi se, u vjerodostojnim predajama, preko velikog broja prenosilaca, da je jedna židovkinja na dan Hajbera poklonila Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., pečenu ovcu. Nakon što je Allahov Poslanik, s.a.v.s., stavio zalogaj u usta, rekao je: ‘Obavijestila me je da se u njoj nalazi otrov.’

Oni rekoše: ‘Da.’

Poslanik, s.a.v.s., ih upita: ‘A zašto ste to uradili?’

Oni rekoše: ‘Ako si lažac, mi ćemo se tebe riješiti, a ako si Vjerovjesnik, s.a.v.s., otrov ti neće naškoditi.”’


Zanimljive podudarnosti :? :?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#950 Re: drugi pogled na religiju

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote:Uistinu je on govor Poslanika plemenitog
a nije govor nikakva pjesnika – kako vi nikako ne vjerujete!
Niti je govor proroka, malo čega se sjećate!
Objava je od Gospodara svjetova.
A da je slagao na Nas neke riječi,
Doista bismo ga zgrabili za desnicu

Korkut: a onda mu žilu kucavicu presjekli,
Mlivo : Potom doista presjekli njegovu aortu,
(Al-Haqqa-Čas neizbježni 39-45)


Allahov Poslanik, s.a.v.s., razbolio se poslije Oprosnog hadždža i bolovao je više od dva mjeseca. Dok je bolovao na samrtničkoj postelji, govorio je svojoj supruzi Aiši, radijallahu anha,.:

”Aiša, ja i sada osjećam ljutinu hrane koju sam pojeo na Hajberu. Otrov koji sam toga dana pojeo razdire mi žilu kucavicu.” [11]

Prenosi se, u vjerodostojnim predajama, preko velikog broja prenosilaca, da je jedna židovkinja na dan Hajbera poklonila Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., pečenu ovcu. Nakon što je Allahov Poslanik, s.a.v.s., stavio zalogaj u usta, rekao je: ‘Obavijestila me je da se u njoj nalazi otrov.’

Oni rekoše: ‘Da.’

Poslanik, s.a.v.s., ih upita: ‘A zašto ste to uradili?’

Oni rekoše: ‘Ako si lažac, mi ćemo se tebe riješiti, a ako si Vjerovjesnik, s.a.v.s., otrov ti neće naškoditi.”’


Zanimljive podudarnosti :? :?
A to sto je zagrizao otrov i nije umro dok je njegov kolega isto zagrizao i umro kad su jeli zatrovanu ovcu.
Pa je muhammed zivio jos dugo tek Allah dao da se aktivira otrov pri njegovoj smrti pa da umre kao sehid....to nista ti ne znaci sto ga otrov nije ubio odmah nego je cekalo dok se zavrsi objava jos nekoliko godina....na to zazmiris jel de....
Locked