Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
lipakaja
Posts: 123
Joined: 16/05/2008 12:18

#101 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by lipakaja »


Da li slučajno imate negdje pri ruci originalnu (latinsku) verziju djela De administrando imperium, jer kako vidim ovdje svi to nešto tumače iz pete ruke, pa rekoh da vidimo malo taj original a ne prevode prevoda (obično začinjenih "historijskim činjenicama" iz glave prevodioca, nešto poput Sime Ćirkovića)? Ako ne znate dovoljno dobro latinski, onda ćemo naći nekakvu sisatu profesoricu latinskog, pa će nam ona prevesti...ili bolje, uzet ćemo po jednu profu iz sva tri "konstitutivna" naroda pa da vidimo razlike u prevodima...


Postoji samo prepis originala nema, Imam ja kod sebe prevod D.A.I na engleski, i skenirati cu iz nje stranice u temi koju budem otvorio za nekoliko dana i koja se tice Srba u Dalmaciji.
Sima je dobar historicar, kada kazem dobar mislim za Srpske standarde, on je napisao da je Bosna Srpska iz politickih razloga, u to sam ubjeden, u latinskoj verziji pise da se dva grada Katera i Desnik nalaze u Srbiji, medutim na grckom pise prema Srbiji, normalno Grcka verzija je vjerodostojnija.
Pitanje vjerodostojnosti D.A.I hmmm, ima tu stvari koje ni degen nebi napisao, ali to je primarni izvor i treba se tretirati kao takav, imamo D.A.I, Ljetopis popa Dukljanina, Hrvatska(falsifikovana) i Latinska redakcija, kome mnogi prepisuju samo literarnu vrijednost i vecina ga historicara odbacuje, a i par vizantijskim izvora koji mjestimicno spominju Bosnu, i to je to.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#102 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by pjo »

Imas i Salonitansku kroniku koja nije primarno povijesni dokument nego crkveni ali kako ju je pisao romanizirani svecenik posredno govori o Hrvatima.
JesmolSami
Posts: 5
Joined: 11/05/2008 22:17

#103 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by JesmolSami »

evo moje teorije :-D vjerovatno je postajao neki narod na sadasnjoj teritoriji bivse juge, t.j. za vrijeme rimskog carstva itd. tj. nekih 500 godina prije naseljenja tih slavenskih naroda, i onda su se oni pomijesali. e, sta mene sad nervira jeste to ako smo mi, bilo koje vjere/nacije, rodjeni u nasoj Bosni, zivimo tu, ili barem tu nam je korijen,iiii, pricamo Bosanskim jezikom/naglaskom, eh sad, zasto se bosanski-katolici i bosanski-pravoslavci nazivaju Srbima i Hrvatima? Za mene je Srbin iz Srbije, Hrvat iz Hrvatske. Nije ni cudo kolike probleme imamo... :( mozda se ne moze 100% dokazati ko smo, odakle, ciji smo, ali nam je svima korijen na nasoj teritoriji utemeljen! zasto je onda lose biti Bosanac? ako cemo po tim nekim teorijama, ni muslimani se ne nazivaju turcima... razumijete :-)
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#104 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by pjo »

JesmolSami wrote:evo moje teorije :-D vjerovatno je postajao neki narod na sadasnjoj teritoriji bivse juge, t.j. za vrijeme rimskog carstva itd. tj. nekih 500 godina prije naseljenja tih slavenskih naroda, i onda su se oni pomijesali. e, sta mene sad nervira jeste to ako smo mi, bilo koje vjere/nacije, rodjeni u nasoj Bosni, zivimo tu, ili barem tu nam je korijen,iiii, pricamo Bosanskim jezikom/naglaskom, eh sad, zasto se bosanski-katolici i bosanski-pravoslavci nazivaju Srbima i Hrvatima? Za mene je Srbin iz Srbije, Hrvat iz Hrvatske. Nije ni cudo kolike probleme imamo... :( mozda se ne moze 100% dokazati ko smo, odakle, ciji smo, ali nam je svima korijen na nasoj teritoriji utemeljen! zasto je onda lose biti Bosanac? ako cemo po tim nekim teorijama, ni muslimani se ne nazivaju turcima... razumijete :-)

Do mijesanja je sigurno doslo, no pitanje je sa kim. Iliri su davno potuceni od Rima a tijekom seoba naroda dobar dio "autohtonih" se povlacio pred nadolazecim plemenima. Goti su cak imali svoju drzavu na ovom prostoru.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#105 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Hodidjed »

pjo wrote:
JesmolSami wrote:evo moje teorije :-D vjerovatno je postajao neki narod na sadasnjoj teritoriji bivse juge, t.j. za vrijeme rimskog carstva itd. tj. nekih 500 godina prije naseljenja tih slavenskih naroda, i onda su se oni pomijesali. e, sta mene sad nervira jeste to ako smo mi, bilo koje vjere/nacije, rodjeni u nasoj Bosni, zivimo tu, ili barem tu nam je korijen,iiii, pricamo Bosanskim jezikom/naglaskom, eh sad, zasto se bosanski-katolici i bosanski-pravoslavci nazivaju Srbima i Hrvatima? Za mene je Srbin iz Srbije, Hrvat iz Hrvatske. Nije ni cudo kolike probleme imamo... :( mozda se ne moze 100% dokazati ko smo, odakle, ciji smo, ali nam je svima korijen na nasoj teritoriji utemeljen! zasto je onda lose biti Bosanac? ako cemo po tim nekim teorijama, ni muslimani se ne nazivaju turcima... razumijete :-)

Do mijesanja je sigurno doslo, no pitanje je sa kim. Iliri su davno potuceni od Rima a tijekom seoba naroda dobar dio "autohtonih" se povlacio pred nadolazecim plemenima. Goti su cak imali svoju drzavu na ovom prostoru.
Mjesavina Ilira, Romana i Slovena, ali je preovladala Slovenska komponenta. End of story.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#106 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Pietje_Bel »

Pogledajte moj video o ratu u BiH koji sam posvetio palim borcima i nasim kraljevima i kraljicama:

http://nl.youtube.com/watch?v=OQHVM7R3ASs
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#107 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Hodidjed »

Pietje_Bel wrote:Pogledajte moj video o ratu u BiH koji sam posvetio palim borcima i nasim kraljevima i kraljicama:

http://nl.youtube.com/watch?v=OQHVM7R3ASs
ima li to mozda na break.com ???
ne mogu otvorit' youtube :zoka:
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#108 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Hodidjed »

lipakaja wrote:
Chmoljo wrote:
lipakaja wrote:Ovo je tema o Bosni i Bosnjacima, Armenci i ostale stari me ne interesuje, pokrenite posebu temu o tome na odgovorajucem forumu, kao religija na primjer.
naravno da te ne interesuje, bitno je da te interesuje genocidni Vatikan...
Nomalno da me interesuje, jer genocidni krusejderi od 1203 vremena Bilinopoljske abjuracije govore nam da smo heretici, dualisti, bogomili, i to bez ikakve osnove, pokusavaju da nam nametnu molitve na njihovom jeziku, vode nemilosrdne ratove protiv nas, cak je dobar dio tzv heretika iz Dalmacije utekao u Bosnu da se spasi od golgote.
Ako cemo vec osudivati Turke hajmo to cinite za sve druge, ti sve probleme vidis u Turcima vjerovatno zbog patoloske mrznje prema Islamu.
OSMANLIJE SU BILE GORE OD CETNIKA
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#109 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Jazz_Junkie »

Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#110 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Hodidjed »

Jazz_Junkie wrote:Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
Slazem se.
RIM je dozvolio da svaki narod moli molitve na svom jeziku, i to je podrzavao i propagirao.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#111 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Van Halen »

Odkud njemu kao ateistu pravo da govori o bilo kojoj vjeri i daje sud koja je ispravnija. Stvarno pretjeruju, ako ovo nije za sankcioniranje od strane administratora onda ne znam šta je. Ako administrator i nakon ove posljednje u nizu uvreda ne reaguje onda ovaj forum gubi svaki kredibilitet. SRAMOTA :sad:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#112 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by seldzuk »

Jazz_Junkie wrote:Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
Ti to svom ćaći u Wienu pričaj :x , meni ništa nije nametnuto, već sam dobrovoljno prihvatio.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#113 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by JThomas »

Jazz_Junkie wrote:Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
pa dobro sad, to su tradicija u islamu, koliko ja znam muslimani u cijelom svijetu se mole na arapskom. vjera i tradicija su neodvojivi.

i ti turci, recimo, prihvatili su molitvu na arapskom, iako nisu arapi pokorili njih, nego oni arape.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45569
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#114 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Chmoljo »

Jazz_Junkie wrote:Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
fakat sam mislio da si malo širih pogleda, kad ono on osuđuje svaku religiju. moš' mislit jesi ti autoritet.
prvo, što neko reče, NAMETNUTO nije ništa;
drugo, da je nametnuto valjda bi bilo na TURSKOM, a ne na ARAPSKOM, genijalac (il' je to tebi sve isto);
treće, da imalo poznaješ ono što osuđuješ znao bi da se i muslimani mole na svom jeziku. forma u kojoj se obavlja namaz tj. molitva jeste na arapskom (koje ima svoje razloge - trilion puta je rečeno kako se na prevodu gubi smisao molitve), al poslije namaza dolazi DOVA koja može učiti i na ARAPSKOM i na MATERNJEM. dova, u kojoj čovjek MOLI Boga za sebe, za svoju porodicu, da mu se primi namaz itd.

čuj ON osuđuje :lol: . c c c šta ima Lenon nisam te pozno...
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#115 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by pjo »

Chmoljo wrote:
Jazz_Junkie wrote:Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
fakat sam mislio da si malo širih pogleda, kad ono on osuđuje svaku religiju. moš' mislit jesi ti autoritet.
prvo, što neko reče, NAMETNUTO nije ništa;
drugo, da je nametnuto valjda bi bilo na TURSKOM, a ne na ARAPSKOM, genijalac (il' je to tebi sve isto);

Nameutnota kultura, kako da ne.

Imena su turska ili arapska nema narodnih, vjera pa cak dobrim dijelom i nacionalna kuhinja...
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#116 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Pietje_Bel »

Hodidjed wrote:
Pietje_Bel wrote:Pogledajte moj video o ratu u BiH koji sam posvetio palim borcima i nasim kraljevima i kraljicama:

http://nl.youtube.com/watch?v=OQHVM7R3ASs
ima li to mozda na break.com ???
ne mogu otvorit' youtube :zoka:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45569
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#117 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Chmoljo »

pjo wrote:
Chmoljo wrote:
Jazz_Junkie wrote:Zato su vam Turci nametnuli molitve na arapskom jeziku, lipkaja. Kad klanjate i sami ne znate sto to sve znaci. Ja sam ateist i svaku vjeru osudjujem, ali krscani se makar mole na jeziku koji razumiju. I ne samo krscani nego skoro svaki drugi.
fakat sam mislio da si malo širih pogleda, kad ono on osuđuje svaku religiju. moš' mislit jesi ti autoritet.
prvo, što neko reče, NAMETNUTO nije ništa;
drugo, da je nametnuto valjda bi bilo na TURSKOM, a ne na ARAPSKOM, genijalac (il' je to tebi sve isto);

Nameutnota kultura, kako da ne.

Imena su turska ili arapska nema narodnih, vjera pa cak dobrim dijelom i nacionalna kuhinja...
opet ponavljam: VJERA NIJE NAMETNUTA, dokaz je da je do dana današnjeg nismo promijenili. ne mogu ja sad s tobom razglabati o tome kako u vjeri nema prisile (gdje opet ne sporim da su ljudi prelazili na Islam očekujući materijalnu dobit :roll: ) jer tebi sve što nije po volji to je nametnuto i osjećaš se ugroženim...
a kuhinja veliš nametnuta. hm. izvini buraz, i nek' mi moderatori ne zamjere, mislio sam da si bar malo inteligentniji. čuj ej kuhinja nametnuta. :shock: pa čovječe ti si... ma ne znam šta bi Ameri trebali reći majke mi. ljudi tuku kinesku, tajlandsku, talijansku i ine kuhinje pa se ne osjećaju ugroženim niti da im je to nametnuto... mislim ono čuj kuhinja nametnuta, e tobejarabi debila...
NAMETNUTO nije, PRIHVAĆENO jeste.
a imena posmatraj u religijskom kontekstu, jer lijepo je po islamskoj (ne turskoj) tradiciji davati muslimanska imena. ako nađeš nekad (a sumnjam da bi to tvoje ruke dohvatile, mogao bi se, ne daj Bože, zaraziti i postati ugrožen...) 99 lijepih Allahovih imena, možda ti bude jasnije. sasvim je druga stvar što postoji pomodarstvo i nekad i glupost kod naših ljudi pa nadjevaju imena djeci samo eto što je negdje nabasao na tu riječ u arapskom. osim toga, ako ćemo mak na konac, ima koliko hoćeš recimo, Sabina (čisto arapsko :roll: ) kod Bošnjaka... :skoljka:
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#118 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by Hodidjed »

Jedno strucno i naucno pitanje:

Sta da Osmanlije nisu dosle u Bosnu, da li bi Bogumili ipak PRIHVATILI islam?
lipakaja
Posts: 123
Joined: 16/05/2008 12:18

#119 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by lipakaja »

Vratimo se na temu, a tema je BOSNA I BOSNJACI.

Narodna imena ne postoje postoje samo semetska(Ahmed,Muhammed,Tomas,Marija...) i slavenska imena(Tomislav, Zoran,VUk...) Bosnjacka i Hrvatska narodna imena ne postoje.

Skenirane stranice iz knjige BOSNJAK od Hans Fritz-a

Image
lipakaja
Posts: 123
Joined: 16/05/2008 12:18

#120 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by lipakaja »

http://i30.klix.com/10nzx2v.jpg

http://i26.klix.com/29cwfol.jpg

http://i29.klix.com/etgkz9.jpg

http://i31.klix.com/v30htc.jpg

Eto toliko od mene, kupite knjigu na Interliberu, nije skupa, ako zelite procitati ostatak.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#121 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by pjo »

lipakaja wrote:Vratimo se na temu, a tema je BOSNA I BOSNJACI.

Narodna imena ne postoje postoje samo semetska(Ahmed,Muhammed,Tomas,Marija...) i slavenska imena(Tomislav, Zoran,VUk...) Bosnjacka i Hrvatska narodna imena ne postoje.

Zvonimir ?

Borna ?


Muslimanska djeca se i ne smiju zvati narodnim imenima.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#122 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by pjo »

Chmoljo wrote:
Nameutnota kultura, kako da ne.

Imena su turska ili arapska nema narodnih, vjera pa cak dobrim dijelom i nacionalna kuhinja...

opet ponavljam: VJERA NIJE NAMETNUTA, dokaz je da je do dana današnjeg nismo promijenili. ne mogu ja sad s tobom razglabati o tome kako u vjeri nema prisile (gdje opet ne sporim da su ljudi prelazili na Islam očekujući materijalnu dobit :roll: ) jer tebi sve što nije po volji to je nametnuto i osjećaš se ugroženim...
Napisao sam o nametnutoj kulturi a medju dijelovima te kulture naveo sam i religiju. U to dobar vrijedilo je pravilo: koje vjere feudalac te vjere i kmetovi.

a kuhinja veliš nametnuta. hm. izvini buraz, i nek' mi moderatori ne zamjere, mislio sam da si bar malo inteligentniji. čuj ej kuhinja nametnuta. :shock: pa čovječe ti si... ma ne znam šta bi Ameri trebali reći majke mi. ljudi tuku kinesku, tajlandsku, talijansku i ine kuhinje pa se ne osjećaju ugroženim niti da im je to nametnuto... mislim ono čuj kuhinja nametnuta, e tobejarabi debila...

Pomozi meni i drugima pa objasni, sta si ti ovdje napisao ?

Ljudi "tuku" kinesku hranu pa se za kinesku hranu govori da je americka ? U Bosni imas tulumbe, baklave, cevape, etc.. sto se prodaje pod nacionalnu kuhinju a u biti je turska, grcka, orijentalna...

NAMETNUTO nije, PRIHVAĆENO jeste.
a imena posmatraj u religijskom kontekstu, jer lijepo je po islamskoj (ne turskoj) tradiciji davati muslimanska imena. ako nađeš nekad (a sumnjam da bi to tvoje ruke dohvatile, mogao bi se, ne daj Bože, zaraziti i postati ugrožen...) 99 lijepih Allahovih imena, možda ti bude jasnije.
Znam ja da je lijepo ali samo primjecujem da te ljepote nije bilo do pojave Turaka. I nisu sva imena islamska, neka su potpuno turska bez ikakve religiozne veze. Nisam siguran ali ime Sefik recimo...
sasvim je druga stvar što postoji pomodarstvo i nekad i glupost kod naših ljudi pa nadjevaju imena djeci samo eto što je negdje nabasao na tu riječ u arapskom. osim toga, ako ćemo mak na konac, ima koliko hoćeš recimo, Sabina (čisto arapsko :roll: ) kod Bošnjaka... :skoljka:
Kao sto rekoh - samo primjecujem...
lipakaja
Posts: 123
Joined: 16/05/2008 12:18

#123 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by lipakaja »

pjo wrote:
lipakaja wrote:Vratimo se na temu, a tema je BOSNA I BOSNJACI.

Narodna imena ne postoje postoje samo semetska(Ahmed,Muhammed,Tomas,Marija...) i slavenska imena(Tomislav, Zoran,VUk...) Bosnjacka i Hrvatska narodna imena ne postoje.

Zvonimir ?

Borna ?


Muslimanska djeca se i ne smiju zvati narodnim imenima.
Zvonimir je Slavensko ime a skoro niko se u Hrvatskoj ne zove Borna, Hrvatska imena su Turkomenska, Hrvatska stara imena su izgubljena.Niko se vise ne zove Muhlo, Tuga, Buga... Imena poput Marija, Ivac, Tomas su semetska a semeti su Arapi i Zidovi, po tvojoj logici pola Evrope je poarabljeno.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#124 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by pjo »

lipakaja wrote:
pjo wrote: Zvonimir ?
Borna ?
Muslimanska djeca se i ne smiju zvati narodnim imenima.
Zvonimir je Slavensko ime

Opet lazes ? Blago tvojima sa tobom. Stice se dojam kako ti je laz postao stil zivota. Da ti nije Dobrica Cosic sta u rodu ?

Koji jos Slaveni koriste ime Zvonimir ?

a skoro niko se u Hrvatskoj ne zove Borna
Idemo dalje, Krešimir, Hrvoje, Trpimir...

, Hrvatska imena su Turkomenska, Hrvatska stara imena su izgubljena.Niko se vise ne zove Muhlo, Tuga, Buga...

Tug i Bug su rijeke. PrimIjeti da legenda o 7 brace i sestara se odnosi na _plemena_ a ne na stvarne likove. U konkretnom slucaju Bug je pleme koje je nastanjivalo prostor uz rijeku Bug.
Imena poput Marija, Ivac, Tomas su semetska a semeti su Arapi i Zidovi
To su religiozna imena. No, i pored takvih svi narodi imaju svoja narodna imena.
lipakaja
Posts: 123
Joined: 16/05/2008 12:18

#125 Re: Drugi o Bosni i Bosnjacima sa tri vjere

Post by lipakaja »

Da sva ta imena su Slavenska, nema tu nista Hrvatsko, Hrvati su Turkmeni.

Ogursko pleme
"Ne treba nas iznenađivati", kaže Karatay, "uloga Turaka u formiranju hrvatskog naroda, jer tadašnja Europa, od Jadranskog mora do Volge, bila je puna Turaka, i oni su zaslužni za mnoge etničke procese u srednjovjekovnoj Europi. Najkraće rečeno - tursko pleme Oguri, koje su Avari sredinom 6. stoljeća istjerali s njihove postojbine na sjeveroistoku Crnog mora u Galiciju, došli su u Dalmaciju i odande, godine 620., istjerali Avare. Tamo su došli zajedno sa Slavenima koje su zatekli u Galiciji i, kako su bili malobrojni, Oguri su i sami bili ÔposlavenjeniŐ. Država koju su u Dalmaciji osnovali, i nazvali hrvatskim imenom, bila je začetak hrvatske države i, kasnije, hrvatskog naroda", sažima svoju teoriju Karatay.
Ili, šire rečeno: ogursko je pleme često u historiografiji bilo povezivano i zamjenjivano s Bugarima, pa se to i danas, u cijelom svijetu, čini. Karatay to smatra pogrešnim, Bugare uopće ne smatra turskim plemenom. Povjesničari Ogure dijele na Bijele i Crne Ogure: Bijeli su živjeli na sjeveroistoku Kaspijskog mora. Ključnim trenutkom u njihovoj povijesti smatra trenutak kad su, nakon dolaska Avara, odjednom nestali s povijesne scene, sredinom 6. stoljeća. Kamo su nestali pred Avarima? Kamo su nestala druga plemena koja su živjela na tom prostoru znamo, no Bijelim Ogurima - brojnim, utjecajnim i moćnim u to vrijeme - gubi se svaki trag. Kako već znamo, Karatay ih nalazi u Galiciji, gdje su stupili u već opisane odnose s ondje zatečenim Slavenima, organizirajući Slavene u borbi protiv Avara, ali i poprimajući neke njihove običaje. Zatim odlaze u Dalmaciju, gdje su sada oni, zajedno sa Slavenima, pobjednici nad Avarima.
Lingvistička analiza
Da su osnivači hrvatskog naroda i države turskog porijekla, dokazuje, po Karatayu, i lingvistička analiza. Pa iako se među stručnjacima općenito smatra da nije poznato porijeklo imena "Hrvat", Karatay smatra da je ona turskog porijekla, i da se sastoji od dvije riječi: "Kur" i "Bat", i istog je porijekla kao turska historijska imena Kur-Sad, Kur-Han, Kur-Tegin... Dapače, imena braće i sestara - Klukasa, Lobela, Kosenca, Muhla, Hrvata, te Tuge i Buge također su, prema Karatayu, turska.
Svaka druga interpretacija - slavenska, germanska, ilirska, iranska, latinska, grčka - nije pružila uvjerljiva objašnjenja, dok s interpretacijom tih imena kao turskih, dakle, Kźlźk, Alpel, Kšsenci, Mugel i Korvat te sestara Tugay i Buga, nema problema ni lingvistički ni, osobito, povijesno. I imena prvih hrvatskih vladara su turska: Porin ili Branos, na primjer, smatra Karatay. Turski element tada više nije bio brojan, Turci su bili asimilirani slavenskom većinom, koju su organizirali u borbi protiv Avara, a zatim su, kad je osnovana hrvatska država u Dalmaciji, postali njihovi građani, što je sasvim uobičajena pojava u povijesti.
Karatay smatra da ga u njegovim istraživanjima podupiru srednjovjekovni grčki, ruski i latinski izvori, a u popisu literature navedeno je stotinjak knjiga: od "De Administrando Imperio" Konstantina Porfirogeneta, Herodotovih spisa do povjesničarke Nade Klaić ili suvremenih hrvatskih znanstvenika: lingvista Alemka Gluhaka ili povjesničara Ive Goldsteina i Nevena Budaka. Ipak, Karatayevu teoriju nikako se ne može se promatrati kao službeno stajalište turske historiografije, pa je s tim vjerojatno u vezi i Karatayev odlazak iz Centra za euroazijska istraživanja.
Teorije
"Prije nego što sam postavio svoju teoriju, proučio sam ostale: germansku, iransku, slavensku, avaro-bugarsku", nastavlja Karatay. "Sve trpe od ozbiljnih slabosti", kaže Karatay. Čak i "najjača" i, po njegovu mišljenju, najšire prihvaćena "iranska teorija" sasvim je slaba. Po njoj su Hrvati iransko pleme došlo s Kavkaza, sa sjevera Karpata i poslavenjeno tijekom migracija na sjeveroistok Balkana. "Ne postoji", smatra Karatay, "nikakav trag da je pleme koje bi se moglo smatrati Hrvatima obitavalo na Kavkazu, osim nekih lingvističkih indikacija, što nije dovoljno."
Slavenska je teorija, kaže, također vrlo slaba, utemeljena samo na tome da Hrvati danas govore slavenskim jezikom, dok srednjovjekovni izvori jasno pokazuju da su Hrvati bili drugačiji od ostalih Slavena, a to je krucijalno. Upravo zbog slabosti slavenske teorije proučavatelji se, po njegovu mišljenju, okreću drugim teorijama. No, sve se one zasnivaju na spekulacijama, dok u njegovoj teoriji nema uopće spekulacija. "Nisam tako slavan povjesničar da bih si mogao dopustiti spekulacije, moram biti oprezniji, osloniti se na provjerene izvore", kaže Karatay, dok na pitanje što bi njegova teorija trebala značiti nama danas, objašnjava:
"Ne tvrdim, i nikada nisam tvrdio, da su Hrvati Turci, ali sam rekao da su Turci započeli proces formiranja hrvatskog naroda. Hrvati su i Slaveni, i Turci, i Nijemci, Iliri, Talijani... Ali, Turci su započeli proces formiraja hrvatskog etnosa. To je ključni moment. No, to su bila srednjovjekovna zbivanja, i ne vidim kakvog bi utjecaja trebala imati na današnjicu. Ne želim da moja istraživanja budu iskorištena u dnevno-političke svrhe."

Image
Post Reply