Drugi korpus Armije BiH

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#51 Re: Tuzlanska kolona

Post by sumirprimus »

Plivac wrote:
So What! wrote:Otvaranjem ove teme ja želim da pitam ljude koji poznaju ovu oblast rata u BiH, da li se u Tuzli zaista desio zločin nad pripadnicima JNA ili je zaista Tuzlanska kolona bila herojski čin odbrane? Stvarno je teško pronaći neki objektivan tekst o ovome i ako je moguće da neko objektivno odgovori šta je ustvari napad na Tuzlansku kolonu predstavljao?
Oni su pokusali da iznesu svo oruzje (koje je po zakonu pripadalo TO, a po dogovoru trebalo da ostane u kasarni) i time nas ostave da se branimo sa ono malo lovackih pusaka sto smo imali...
Onaj ko je gledao "vatromet" ne moze a da se ne zapita, kako to da su kamioni bili nakrcani MES-om, a trebali biti prazni...
Ko je prvi poceo, ne znam, ali ne daj boze da se nismo dokopali oruzja...datum je bio 15. Maj, Sarajevo opkoljeno vec vise od mjesec dana...samo idiot ili izdajnik bi dopustio da se oruzje iznese...

Sto se tice one druge kolone, ona je prosla mirno samo zato sto je avijacija JNA zaprijetila otvoreno da ce bombardovati grad u slucaju napada...

A lazi srpske propagande nije vrijedno ni komentarisati...
To bar nema sumnje,ONI-jna,rezervisti,ćetalji kako god, su prvi zapucali,e sad planirano il neplanirano,njihov problem!
Plivac
Posts: 88
Joined: 07/10/2012 08:52

#52 Re: Tuzlanska kolona

Post by Plivac »

crnins wrote:Svu bi nam artiljeriju sa Majevice sručili na glavu da su izvukli to naoružanje, i drugu kolonu im je trebalo zabranit izvući, pa nek bombarduju svakako su nas bombardovali.
za koji đavo smo svi izdvajali novac za tu JNA, a ona SNA ispade i samo se stavila na stranu četnika i srba.
Oni su artiljeriju srucili i ovako i onako...

Poenta je da nije njima trebalo da imaju to oruzje (imali su ga vise nego dovoljno, SDS je dijelo po srpskim kucama sakom i kapom), vec da ga mi nemamo...
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#53 (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g.

Post by Liga Rojalista »

Nisam siguran jel već otvoren post na ovu temu.Uvijek sam se pitao jel komanda u Tuzli imala bilo kakav nagovještaj o dešavanjima u Srebrenici tog kobnog jula.Zašto ama baš ništa nije učinjeno da se pomogne probijanju 28.brdske brigade ka slobodnoj teritoriji?Kako to da se grupa civila i vojnika nauružani lovačkim puškama mogu probiti kilometrima kroz neprijateljske linije,a čitav korpus ne može mrdnut ni metar?
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#54 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Možda je komanda II korpusa dobila naredbu da tako postupa? Što više svijeta četnici pobiju - to "bolje" za alijinu slinavu politiku.Koliko znam,Naser Orić je na svoju ruku okupio nešto dobrovoljaca pa probio liniju i pomogao u izvlačenju ljudi.Vjerovatno su pomogle i one jedinice po linijama gdje su izmučeni ljudi dolazili.Ono što je meni krivo je inertnost kompletne Armije BiH prilikom tih dešavanja.Mogli su za 24 sata iz Sarajeva,Tuzle i Zenice dovesti 10 000 vojnika i policajaca pa da se obračunamo sa četnicima oko Zvornika i pravca izlaska srebreničana.Razbucali bi ih ko masnu krpu.Čitao sam četničke stenograme kako je kod njih vladala opšta panika jer nisu znali hoće li kolona srebreničana udariti prema Zvorniku a nisu imali više snaga da ga brane pa su naredili četničkim brigadama na linijama prema II korpusu da potpišu neko interno primirje da bi se oslobodili pritiska prema Zvorniku.Šatro su četnici dopustili otvaranje koridora ali nakon što su ih razvalili na Baljkovici i nakon gubitka samohodki,praga i tenkova.

Kako je komanda bila glupa i protiv vlastitih ljudi da su na kraju vratili četnicima zarobljene oklope...tako sam bar čuo.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#55 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by sabanss »

Meni nikako ne ide u glavu kako se nije moglo organizovati izvlacenje tih ljudi. Pa nije 10 000 ljudi isto sto i 10 pa da ih mozes tek tako opkoliti i ubijati k'o glinene golubove...

Zamisli koliko ti ljudstva treba da opkolis i zadrzis opkoljenu toliku masu ljudi uz konstantnu mogucnost da ti neprijatelj angazuje jos ljudstva u pravcima proboja sa druge strane obruca (pomenuti II korpus). Pa ako su cetnici bili deficitarni po bilo cemu, bilo je to po ljudstvu...

Meni Srebrenica smrdi na nasu inertnost, nesposobnost i ne zelim ni pomisliti - izdaju...

Kako se Zepa uspjela vecim djelom spasiti?
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#56 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Ne treba ti puno ljudstva da opkoljenu držiš nenaoružanu,neobučenu,gladnu,bosu i istraumiranu masu...trebaš imati samo dovoljno metaka za pješadiju,granata i goriva za oklope.Koliko sam ja upoznat,četnici se nigdje nisu frontalno sukobili sa tom kolonom nego su ih ubijali u zasjedama,sa strane - hinjski kako to samo oni znaju.Blokiraš na više mjesta putnu komunikaciju preko koje moraš preći,postaviš prage,tenkove,pam-ove pa lupaj do besvjesti po šumi a ona puna naroda.

Sami vrh kolone nisu puno "oštetili".U njemu su bili vojnosposobni i naoružani pripadnici Armije BiH iz Srebrenice.Namjerno neću da napišem "28 divizije" jer pisati za njih da su divizija je nebuloza svoje vrste.Zna se šta je divizija a četnici se lože kako su ih napali iz "28 divizije" kao da ih je napao marinski korpus US.Ja ni na jednom od onih preživjelih nisam vidio kompletnu maskirnu uniformu i pun RAP,a da ne pominjem čizme,šljem ili pancirne-jurišne prsluke.Nijedan od njih nije imao ni 70 kg,nisam vidio ni kod jednog kako nosi neki protivoklop.

Četnici su se razbježali i pred takvim "marincima" a onda su poklopili kolonu kad je u njoj nestali i onih sa tandžarama.istraumirani i gladni ljudi su se predavali jer im je bilo dosta svega,što mi reče jedan preživjeli,"ma neka me više ubiju da se ne patim a valjda neće pobiti ovoliki narod".Aha - neće...

Samo kad mi padne na pamet onaj snimak iz Trnova,kad škorpioni,do zuba naoružani i opremljeni vode onih nekoliko maloljetnih jadnika koji ni obuće nemaju...Da se razmijemo,da jedinica iz Srbije nigdje nije udarila na Armiju BiH ili nedaj Bože HV nego su čuvali naftna polja i hrastove šume po istočnoj Slavoniji.Ložili se na arkana,vrhunski opremljeni za naše uslove a željni malo dokazivanja,kurčenja i ubijanja.Onda su dobili priliku da iskažu svoje životinjske i koljačke nagone pa se iskalili na nekoliko jadnika...jebem li im pleme.Što nisu udarili na Lupoč gdje je bila Lasta ili na fočansku ili bošnjačku brigadu? Aha...malo sutra.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#57 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by madner »

Liga Rojalista wrote:Nisam siguran jel već otvoren post na ovu temu.Uvijek sam se pitao jel komanda u Tuzli imala bilo kakav nagovještaj o dešavanjima u Srebrenici tog kobnog jula.Zašto ama baš ništa nije učinjeno da se pomogne probijanju 28.brdske brigade ka slobodnoj teritoriji?Kako to da se grupa civila i vojnika nauružani lovačkim puškama mogu probiti kilometrima kroz neprijateljske linije,a čitav korpus ne može mrdnut ni metar?
Uglavnom zato sto je Srebrenica pala jako brzo, sto nije bilo za ocekivat.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#58 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by bingov buraz »

Srebrenica je vec bila prodana i nije se nije vjerovalo da će mladićeve snage počiniti takve zločine, računalo se na merhamet zločinaca i da će se zadovoljiti zauzimanjem grada, nažalost Srebrenica je najočitiji dokaz kakvi su nas diletanti vodili u ratu, nikad nizašto nije postojao plan B.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#59 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by madner »

Pa dobro, puno je gradova palo u BiH ali takav zlocin se nije nigdje desio.

Da je ARBiH bila u stanju voditi takve ofanzive da se probije do Srebrenice, vjerovatno bi to uradila bez da je Srebrenica bila pred padom. Jednostavno, grad je pao prebrzo da se uradi ono sto se inace moglo uraditi, natjera VRS da povuce jedinice negdje drugo.
NNNN
Posts: 301
Joined: 26/03/2013 08:42

#60 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by NNNN »

madner wrote:Pa dobro, puno je gradova palo u BiH ali takav zlocin se nije nigdje desio.

Da je ARBiH bila u stanju voditi takve ofanzive da se probije do Srebrenice, vjerovatno bi to uradila bez da je Srebrenica bila pred padom. Jednostavno, grad je pao prebrzo da se uradi ono sto se inace moglo uraditi, natjera VRS da povuce jedinice negdje drugo.
ne vjerujem da se nije znalo za pripremu ofanzive, sama ofanziva je trajala 5-6 dana, ne vjerujem da je orić slučajno izvučen prije ofanzive.

znalo se i imalo vremena, a zašto nije :? :? :?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#61 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by madner »

Kao prvo, to je bila mala operacija VRSa naspram njihovih glavnih ofanziva te godine koje su sve redom zaustavljenje. Sto se tice odnosa snaga, nije bilo realno ocekivati da ce tako brzo pasti. Pogledati pod Zepa.

Oric je povucen upravo zato sto je 28. divizija zaostala u razvoju naspram ostalih jedinica armije, da se taj manjak odkloni.
NNNN
Posts: 301
Joined: 26/03/2013 08:42

#62 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by NNNN »

madner wrote:Kao prvo, to je bila mala operacija VRSa naspram njihovih glavnih ofanziva te godine koje su sve redom zaustavljenje. Sto se tice odnosa snaga, nije bilo realno ocekivati da ce tako brzo pasti. Pogledati pod Zepa.

Oric je povucen upravo zato sto je 28. divizija zaostala u razvoju naspram ostalih jedinica armije, da se taj manjak odkloni.
nije li simptomatično da se to događa pred ofanzivu?
Galamdzija
Posts: 206
Joined: 15/04/2008 13:52

#63 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Galamdzija »

Jedini čovjek u Srebreničkoj enklavi kojeg su SVi slušali je Naser Orić. Bilo je tamo još mnogo heroja, odličnih boraca, razumnih komadanata, lokalnih baja, ali niko nije imao moć i karizmu da uveže sve borce u tom kraju. Čak i sam Naser kaže da su 1993 mogli ući u Bratunac ali da ga kako on kaže "plemenske" vođe nisu saslušali pa su umjesto tamo otišli zauzimati jezerišta ili jezera.

Sam čin pozivanja Nasera u glavni štab gdje on gubi nekih mjesec dana (mart april) smrdi na izdaju. Čim je otišao u narod je polako zahvatala panika koja je kulminirala početkom napada 5 Jula te godine. Naser je do tada odsutan preko dva mjeseca. Kaže da su njemu prijetili da će mu suditi zbog nekih nedjela i da je bolje da sjedi i šuti i uči. Kada se trebao vratiti navodno su mu saborci rekli da je bolje da ostane u slučaju da helikopter padne. Poslije nije bilo letova iz drugog korpusa za Žepu i Srebrenicu.

Pošto smrdi na izdaju, vjerujem da je Delić dobio naredbu da ne čini ništa da bi četnički pokolj izazvao vazdušne napade na položaje VRS-a i samim tim ojačao sve naše pozicije širom BiH prema neprijateljima.
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#64 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by stokton »

Meni sve to smrdi i to puno, posebno što sam se u uvjerio u nečiste radnje, das ne kažem težu riječ kod nas u Mostaru.

Samo mi nije jasno što Naser ne progovori, ako se htjeo vratit, ko mu je zabranio povratak, i ako se htjelo poć u probijanje, ko je zabranio isto, samo ime i prezime.
NNNN
Posts: 301
Joined: 26/03/2013 08:42

#65 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by NNNN »

stokton wrote:Meni sve to smrdi i to puno, posebno što sam se u uvjerio u nečiste radnje, das ne kažem težu riječ kod nas u Mostaru.

Samo mi nije jasno što Naser ne progovori, ako se htjeo vratit, ko mu je zabranio povratak, i ako se htjelo poć u probijanje, ko je zabranio isto, samo ime i prezime.
on je kriminalac kojeg izgleda drže u šaci.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#66 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by sema911s »

stokton wrote:Meni sve to smrdi i to puno, posebno što sam se u uvjerio u nečiste radnje, das ne kažem težu riječ kod nas u Mostaru.

Samo mi nije jasno što Naser ne progovori, ako se htjeo vratit, ko mu je zabranio povratak, i ako se htjelo poć u probijanje, ko je zabranio isto, samo ime i prezime.
to ime sigurno svi znamo,.,


al meni nikako nije jasno tada je armija imala tako rec pravo opasnu opremu za prisluskivanje,.u odnosu na pocetak rata,.,. znali su sta cetnici planiraju mnogo prije no sto i smisle plan,., srebrenica od tuze je toliko daleko da su ljudi pjeske pobjegli,., a da je krenulo bar hiljadu pripadnika armije BIH mladic nebi smio nista uradit,. + sto su nasi znali preko UN sta se sprema sve njihove izvjestaje su dobivali,.

al ne nikako se nista nije moglo ucinit par hiljada vojnika odmaralo na frontu cekalo kraj rata a to sto neduzni ginu,,.,
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#67 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by stokton »

sema911s wrote:
stokton wrote:Meni sve to smrdi i to puno, posebno što sam se u uvjerio u nečiste radnje, das ne kažem težu riječ kod nas u Mostaru.

Samo mi nije jasno što Naser ne progovori, ako se htjeo vratit, ko mu je zabranio povratak, i ako se htjelo poć u probijanje, ko je zabranio isto, samo ime i prezime.
to ime sigurno svi znamo,.,


al meni nikako nije jasno tada je armija imala tako rec pravo opasnu opremu za prisluskivanje,.u odnosu na pocetak rata,.,. znali su sta cetnici planiraju mnogo prije no sto i smisle plan,., srebrenica od tuze je toliko daleko da su ljudi pjeske pobjegli,., a da je krenulo bar hiljadu pripadnika armije BIH mladic nebi smio nista uradit,. + sto su nasi znali preko UN sta se sprema sve njihove izvjestaje su dobivali,.

al ne nikako se nista nije moglo ucinit par hiljada vojnika odmaralo na frontu cekalo kraj rata a to sto neduzni ginu,,.,
Ne znamo, da znamo ne bi postavljali to pitanje, nek lik skupi muda(koja je imao u ratu) i neka javno kaže ko je :twisted:
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#68 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Srebrenica i sva dešavanja oko nje su vrlo nezahvalna za komentarisanje.Stotinu puta sam se čudio zašto su se predavali dušmanima jer se ja nikad ne bih predao.To "nikad" kažem iz sarajevske perspektive ali da sam i ja bio opkoljen 3 godine,bez hrane,humanitarne pomoći (mi smo je dobijali svaki mjesec),oružja,opreme...možda bih digao ruke od svega ili na sebe.

U hrabrost i sposobnost Nasera Orića i srebreničkih boraca ne treba sumnjati.Žilavi su to ljudi,hrabri i sposobni ali ko zna šta pukne u insanu kad te neko pati toliko vremena.Nije džaba Rašo potpisivao direktive kako enklave onesposobiti bez direktnog napada.Opkoli,nedaj UN-u,crvenom krstu,humanitarnoj pomoći da uđe u enklavu a stražu na nekoliko mjesta namjerno oslabi da grupe mogu odlaziti prema Kladnju.To je uradio vrlo pametno i smišljeno tako da je bez volje za opstankom i borbom ostavio i one najgrlatije borce.

neko napisa da Armija BiH nije mogla napraviti proboj.Mogla je - itekako.Linije prema četnicima u Kladnju i okolini nisu uopšte bile tako ukopane i pokrivene artiljerijom kao linije oko Sarajeva.Svjedok i preživjeli tih događaja mi je ispričao kako je prošao liniju između snaga Armije BiH u Kladnju i četnika.Četničke bajte su bile raspoređene svakih 500 metara a na mjestima i po kilometar.Šupljine su popunjavane minskim poljima a taj moj prijatelj prešao je kroz to minsko polje nakon jake kiše kad je voda saprala lišće tako da su sve mine ostale na površini a radilo se o nasumično razbacanim pašteticama uz poneki PROM sa oslabljenom sajlom.U četničkim bajtama je bilo po 4-5 četnika linijaša,većinom starijih ljudi u SMB uniformama JNA dok su mlađe pokupili u interventne jedinice.

Druge ili rezervne linije nije bilo tako da si nakon toga mogao ići dokle ti volja i dok im pojačanje ne stigne ali za to vrijeme si mogao spasiti bar još 1000 ljudi.Lako se sada ispasti general ali je II korpus u sadejstvu sa ostalim korpusima i specijalnim jedinicama MUP-a mogao doći do Zvornika za vrlo kratko vrijeme s tim da čisto sumnjam za bi ga mogli zauzeti za duže vrijeme jer je Srbija preko rijeke a tom akcijom izbijaš na Drinu.Sigurno bi se umješao UN pa političkim pritiskom natjerao četnike na povlačenje iz enklava.Šta će mu Žepa ili Srebrenica ako mu je Zvornik ugrožen?
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#69 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by rasuta_riza »

Poprilično nezahvalno za komentarisati; neko spomenu o vezivanju srpskih snaga, taj period je popriličan broj jedinica iz raznih korpusa bio na sarajevskom ratištu pokušavajući deblokirati sarajevo, i nas iz 7. korpusa, pa 3., 1., 4. čak i 2. je bilo tamo, probavali smo na visočko-ilijaškom dijelu, konkretno ništa se nije posebno uradilo, pa onda na Treskavici, jesu se neke vukojebine odradile, ali - tada Srebrenica i Žepa padaju, mislim da smo poprilično vezali srpske snage tamo.
Koliko sam kasnije imao prilike da vidim i čujem, srbi na srebrenici nisu koristili nešto posebno iz svog arsenala, nije im bilo ni potrebno jer su imali praktički nenaoružanog protivnika. Međutim, nikada neću zaboraviti kada nam je moralista tamo negdje kod Čekrčića govorio šta ćemo im uraditi, ovo-ono, između ostalog da su snage Armije iz Srebrenice,Žepe i Goražda dobile zadatak da izvode diverzantske akcije prema četnicima kako bi se isti razvukli dok mi deblokiramo Sarajevo, kasnije sam od ljudi iz tog kraja čuo da su zaista manje grupe naših diverzanata u rejonu Zelonog Jadra napravile par akcije, što je četnicima poslužio kao savršen alibi da urade što i jesu tvrdeći da nije demilitarizovana zona. i tako. Ko je taj "mozak" iz našeg vrha koji je to naredio, po meni je saučesnik u zločinu, i definitivno se može saznati jer je to bila naredba od general štaba. Nakon pušione oko Sarajeva, taman kad smo se pakovali za Srednju Bosnu, dolazi vijest da je Goražde pred padom te se razmatra čak i opcija da se izvrši prebacivanje helikopterima za Goražde, napravljen je i spisak dobrovoljaca, i ja sam bio na listi čekanja, kasnije saznajemo da je NATO preuzeo stvar u svoje ruke tako što ih j eavionima počeo trehati, svakako da mi je to bilo mnogo draže nego opcija oko prebacivanja tamo. Dalja priča je već poznata
Last edited by rasuta_riza on 31/07/2013 13:47, edited 5 times in total.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#71 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Rasuta riza,
da su snage Armije iz Srebrenice,Žepe i Goražda dobile zadatak da izvode diverzantske akcije prema četnicima kako bi se isti razvukli dok mi deblokiramo Sarajevo, kasnije sam od ljudi iz tog kraja čuo da su zaista manje grupe naših diverzanata u rejonu Zelonog Jadra napravile par akcije, što je četnicima poslužio kao savršen alibi da urade što i jesu tvrdeći da nije demilitarizovana zona. i tako. Ko je taj "mozak" iz našeg vrha koji je to naredio, po meni je saučesnik u zločinu, i definitivno se može saznati jer je to bila naredba od general štaba.
Ja se vrlo dobro sjećam naredbe komadanta Armije BiH Rasima Delića i te naredbe o diverzantskim napadima na srpske snage.Naši su čačkali i oko Sokoca,Srebrenice,okoline Goražda.To je bilo više ujed komarca i navlačenje mobe na leđa nego neka vojnička korist.
I Goražde bi palo da četnici nisu pobili onoliki svijet u i oko Srebrenice.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#72 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by sema911s »

mozda grijesim al krivac za srebrenicu je glavno komandujuci i sada je mrtav,.,

evo covjek objasnio koliko su bile cuvane cetnicke linije i nisu se mogle nikako probit nisuu tako ispada danass a ustvari ko je probao,. niko,., svi su cutali,. cekali broj masakriranih,.,.

sada mi onaj vic o pokeru djeluje iskrenooo ,.,.,
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#73 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by _mufljuz_ »

na jednom blogu sam citao da se par dana prije pada srebrenice u kladnju skupilo artiljerije i dobrovoljaca da je narod mislio da je NATO dosa'o - sve sto dalje znam je da su se svi rasplinuli nekako ujutro a da su dobrovoljci bukvalno otimali MTS i vozila i isli samovoljno u proboj....

a naredbu za povlacenje Nasera je izd'o Enver Hadzihasanovic....
cinjenica da nikad niko nije odgovarao za veleizdaju - a bilo je dosta - sumnjivih tipova u generalstabu je bilo tovar (a svi sa urednim udbasko-kosovskim dosijeima) govori o samima nama koji biramo te iste veleizdajnike u vlast koji su bili i u ratu.... oni su i od dzenaza vlastite rodbine napravili unosan biznis... a sta se sve ne zna - ptice znaju

ako se dobro sjecam da sam cuo u haskim spisima medju kojima su stenogrami komunikacije generala VRSa tokom akcije srebrenica - oni uopste nisu imali toliku nadmoc koliko se to cinilo - cim su u ispomoc morali da zovu srpski MUP oni su bili u rasulu sto se tice ljudstva - samo ih je naoruzanje vadilo - cetaljski generali su bili iznenadjeni herojskim otporom koji im je pruzila i ta saka nenaoruzanih jada trazeci nonstop ispomoc u ljudstvu i logistici sto od Pala sto od Beograda.

samo jos da kazem da je Raso Faraoncic vec u ratu se petljao sa obavjestajno-sigurnosnim strukturama i da nimalo naivno nije preuzeo drota br. 1 u drzavi - navodno neprovjereno mu je vikic ili ademovic zvizno samarcinu kad je ovaj dos'o u predsjednistvo da urgira za neko svoje sranje kod Aljoše...

- cinjenica je da se niko nije zapitao zasto je bas to mjesto trazio - a nagadjanja zasto ostavljam citaocima - covjek cije su pune ruke saradnje sa kriminalnim srbo-crnogorskim krugovima i politikom i covjek kojem je Gladomir Dojajnik bio partijski sef u Titogradu - a kojeg je visestruko manje opljuv'o u svom huskackom biltenu nego neke "nase" lokalce....

uglavnom - moj neki rezime je da malo bandera imamo sta bi sve trebalo da visi..... od ovih danasnjih kriminalaca u stranackim foteljama do terenskih komandanata koji su najljepsu mladost zavaljivali u smrt radi vlastitih ambicija.... i svercera...
sema911s wrote:mozda grijesim al krivac za srebrenicu je glavno komandujuci i sada je mrtav,.,

evo covjek objasnio koliko su bile cuvane cetnicke linije i nisu se mogle nikako probit nisuu tako ispada danass a ustvari ko je probao,. niko,., svi su cutali,. cekali broj masakriranih,.,.

sada mi onaj vic o pokeru djeluje iskrenooo ,.,.,
Rasim Delic veze nema ni sa jednom operacijom koja je vodjena - taj je tip bio samo klimoglavac bosnjacke mafijaske vrhuske - regrutovan drito od cetalja - obicna marioneta - kojeg su zavalili i njezno ubili nakon sto je nevin odlez'o u Hagu....
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#74 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by VjecitiStudent »

U svim mirovnim pregovorima koji su vođeni od 1993. pa nadalje, enklave u Istočnoj Bosni su bile krupan problem. Predaja enklava mirnim putem je bila potpuno nezamisliva tako da nekakav dogovoreni scenarij pada Srebrenice i Žepe u kojima ne bi bilo previše žrtava uopšte nije teško zamisliti
Jedino što je bošnjačka strana pri tome potpuno potcijenila krvoločni potencijal Mladićeve vojske, po ko zna koji put.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#75 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by madner »

Sto bi imalo nekog smisla da je ovo bilo neka velika i opsezno planirana ofanziva VRS-a.

No nije, ovo im je te godine bila utjesna nagrada nakon sto su im operacije propale.
Post Reply