Drugi korpus Armije BiH

Post Reply
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1676 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by BosnaOnlineOrg »

Vega_Brothers wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:A bas kao da moze jedan komandant korpusa da odbije naredjenje....svi ovi sa Baketove platne liste ne pitaju zasto vrhovni komandant ARBiH nije naredio polazak na Podrinje...seljacka posla...
- Do pada velikog slobodnog teritorija u Podrinju(1993.) i proglašenja zaštićene zone kažu ratište oko "Koridora"(Brčko, Gradačac) vezalo glavninu snaga

- Od vremena zaštićene zone pa do jula 1995. kažu nisu htjeli ničim ugroziti status zaštićene zone a neka opća ofanziva na Podrinje bi bila upravo to, a i svakako nisu nili uvjereni da je Armija RBiH u stanju prodrijeti do Srebrenice

- U julu 1995. nema mjesta nikakvim teorijama zavjere, jedinicama Armije RBiH je naređeno da urade koliko su u stanju. I one su uradile koliko su uradile. Iskazane slabosti uglavnom se mogu objasniti "deblokadom Sarajeva", odnosno dio jakih jedinica 2. korpusa je bio na sarajevskom ratištu, oni koji su ostali su učestovali u borbenim dejstvima u cilju razvlačenja neprijatelja tokom deblokade, gubici i iscrpljenost su pogodili i jedne i druge.
Hajde da pricamo cinjenicama bez tvojih ili mojih misljenja.

Da li je Naseru Oricu i komandnom kadru 25. Divizije 2. Korpusa ARBiH naredjeno da izadju iz Srebrenice i ko im je naredio?

Da bi se ti i ja uzdrzali od nasih komentara, imam jos jedno pitanje, a to je: Da li postoji u historiji ijedan grad koji se odbranio tako sto je sav vojno-komandni kadar iznjesten iz istog?

Hvala unaprijed!
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1677 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

BosnaOnlineOrg wrote:
Hajde da pricamo cinjenicama bez tvojih ili mojih misljenja.

Da li je Naseru Oricu i komandnom kadru 25. Divizije 2. Korpusa ARBiH naredjeno da izadju iz Srebrenice i ko im je naredio?

Da bi se ti i ja uzdrzali od nasih komentara, imam jos jedno pitanje, a to je: Da li postoji u historiji ijedan grad koji se odbranio tako sto je sav vojno-komandni kadar iznjesten iz istog?

Hvala unaprijed!
Ti nisi iznio ni jednu činjenicu, samo pitanja i seoske mitove koji se stalno ponavljaju.

Jedinice iz Srebrenice i Žepe su bile 28., a ne 25. divizija.

To zašto je Naser izašao na slobodnu teritoriju ima više verzija, moguće da je bilo poziva sa različitih strana iz različitih razloga, a on je odlučio kad i kojem pozivu će se odazvati. Tadašnji komadant 2. korpusa Podrinjac S. Delić kaže da ga nije on pozvao, uostalom Naser sam u svojoj knjizi kaže da je zapravo poziv stigao iz Generalštaba:
Okupio sam stab 28.divizije, glavne ljude u Ratnom predsjednistvu Srebrenice, svoje vojne saradnike i kazao im da imam pismeni poziv iz Generalstaba ARBiH da dodjem
A i iz Generalštaba je ako se ne varam poziv stigao od E. Hadžihasanovića, još jednog Podrinjca.

Na osnovu čega treba vjerovati da bi se išta značajnije drugačije odvilo i da je Naser bio u Srebrenici? Oružane snage Armije RBiH su vojno poražene na tom prostoru već u prvoj polovici 1993. godine, Naser je tad bio tu. Neki smatraju da je Naserov odlazak oslabio vojsku dok neki sasvim suprotno tvrde da je njegovo prisustvo zapravo slabilo vojsko(šverc, prostitucija, tajanstvena ubistva i nestanci...). I kakva je to vojska uopće koja vojno - organizacijski zavisi od jednog čovjeka?

Uostalom, Naser je iz Srebrenice izašao početkom aprila, 4 mjeseca prije napada, oni koji smatraju da bi njegovo prisustvo nešto promjenilo prije bi se trebali zapitati što se nije vratio. I to je objašnjeno, ali ja ne bi da po 10. put pišem jedno te isto.

Kad sa sigurnošću spominješ "sav vojno-komandni kadar" koji je tobože izvučen iz Srebrenice zasigurno znaš tačno imena i funkcije tih ljudi?

Načelnik štaba 28. divizija Ramiz Bećirović je bio u Srebrenici u trenutku napada. 28. divizija se sastojala od jedne brigade u Žepi i više brigada u Srebrenici, komadant svake od tih brigada u Srebrenici se nalazio u toj zaštićenoj zoni u trenutku napada.


Da li se može govoriti o "cijelom vojno - komandnom kadru" ako su oni bili tamo? Zašto iznosite neistine?
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1678 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by BosnaOnlineOrg »

Vega_Brothers wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:
Hajde da pricamo cinjenicama bez tvojih ili mojih misljenja.

Da li je Naseru Oricu i komandnom kadru 25. Divizije 2. Korpusa ARBiH naredjeno da izadju iz Srebrenice i ko im je naredio?

Da bi se ti i ja uzdrzali od nasih komentara, imam jos jedno pitanje, a to je: Da li postoji u historiji ijedan grad koji se odbranio tako sto je sav vojno-komandni kadar iznjesten iz istog?

Hvala unaprijed!
Ti nisi iznio ni jednu činjenicu, samo pitanja i seoske mitove koji se stalno ponavljaju.

Jedinice iz Srebrenice i Žepe su bile 28., a ne 25. divizija.

To zašto je Naser izašao na slobodnu teritoriju ima više verzija, moguće da je bilo poziva sa različitih strana iz različitih razloga, a on je odlučio kad i kojem pozivu će se odazvati. Tadašnji komadant 2. korpusa Podrinjac S. Delić kaže da ga nije on pozvao, uostalom Naser sam u svojoj knjizi kaže da je zapravo poziv stigao iz Generalštaba:
Okupio sam stab 28.divizije, glavne ljude u Ratnom predsjednistvu Srebrenice, svoje vojne saradnike i kazao im da imam pismeni poziv iz Generalstaba ARBiH da dodjem
A i iz Generalštaba je ako se ne varam poziv stigao od E. Hadžihasanovića, još jednog Podrinjca.

Na osnovu čega treba vjerovati da bi se išta značajnije drugačije odvilo i da je Naser bio u Srebrenici? Oružane snage Armije RBiH su vojno poražene na tom prostoru već u prvoj polovici 1993. godine, Naser je tad bio tu. Neki smatraju da je Naserov odlazak oslabio vojsku dok neki sasvim suprotno tvrde da je njegovo prisustvo zapravo slabilo vojsko(šverc, prostitucija, tajanstvena ubistva i nestanci...). I kakva je to vojska uopće koja vojno - organizacijski zavisi od jednog čovjeka?

Uostalom, Naser je iz Srebrenice izašao početkom aprila, 4 mjeseca prije napada, oni koji smatraju da bi njegovo prisustvo nešto promjenilo prije bi se trebali zapitati što se nije vratio. I to je objašnjeno, ali ja ne bi da po 10. put pišem jedno te isto.

Kad sa sigurnošću spominješ "sav vojno-komandni kadar" koji je tobože izvučen iz Srebrenice zasigurno znaš tačno imena i funkcije tih ljudi?

Načelnik štaba 28. divizija Ramiz Bećirović je bio u Srebrenici u trenutku napada. 28. divizija se sastojala od jedne brigade u Žepi i više brigada u Srebrenici, komadant svake od tih brigada u Srebrenici se nalazio u toj zaštićenoj zoni u trenutku napada.


Da li se može govoriti o "cijelom vojno - komandnom kadru" ako su oni bili tamo? Zašto iznosite neistine?
Ok, vidjecu sta imam pa postaviti ovdje. Ja mislim da imam to .

I da, mi smo 25. Divizija, bivsa 5 OG, Srebrenica je bila 28. Divizija.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1679 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by BosnaOnlineOrg »

izvor Avdo Huseinovic - Naser od Gazimestana do Haga i nazad

poziv Naseru

Image

onda dodatno naredjenje da krene

Image

pa onda Naserovo pismo i odgovor

Image

Interesantno je da se preskace komanda 2. Korpusa pri komunikaciji sa Naserom, i da nacelnik Generalstaba direktno izdaje naredjenja komandantu divizije.

Koliko se sjecam da je u Srebrenici ostao Ramiz Becirevic, nacelnik staba, a zanimljivo, mi koji smo u vrijeme pada Srebrenice bili u Tuzli se nismo smjeli mrdnuti a gradom su kolale price o razmjeni gradova, Tuzle za Banja Luku....
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1680 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Citat iz priloga: "8. marta 1993. godine u rejonu Vranovače kod Brčkog pripadnici Armije Bosne i Hercegovine zarobili su a zatim na najsvirepiji način u selu Boderište ubili 13 zarobljenih srpskih boraca..."


Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1681 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Opis fotografije:" Željko "Arkan" Ražnatović, smatran ratnim zločincem iz Srbije, posmatra neprijateljske položaje kroz periskop 23. marta na liniji fronta u blizini malog naselja Teočak na planini Majevica, nekih devet kilometara sjeverno od Tuzle, grada pod kontrolom Muslimana."


http://www.gettyimages.co.uk/detail/new ... id51971114
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1682 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Necenzurisana verzija snimka onoga što su kod Teočaka iza sebe ostavile jedinice Istočno - bosanskog korpusa VRS 26. marta 1993. godine

BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1683 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by BosnaOnlineOrg »

Da je rat ajao jos malo palo bi Gorazde a zatim i Teocak...taj grad je os strane naseg vodjstva tretiran kao smetnja... Ali ne bi od njih nikad nastala Srebrenica taman kad bi 100 Alija naredili da se povuku...
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1684 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Crkli linkovi pa ponovno postavljam biografije nekih od poginulih boraca Gradačca

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Natpis na ostacima Oklopnog voza

Image
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#1685 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Spartan17 »

Večeras u 21:15 na RTRS dokumentarni film Bitka u Smolući. Baš me zanima kako će četalji prikazati masovna ubistva civila po Dobošnici kao još jednu srpsku pobedu :-)
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#1686 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by bh.tornjak »

Pitar s Kariba wrote:
PM72 wrote:
P.S.Gdje nađe podatak o 1000 mrtvih u pomenute dvije brigade? Imaš li ikakav drugi izvor sem sranja koje je zapisivao Rasim?
Iako ovo pitanje ne bi trebalo da je upućeno meni već Us-u, pogledah malo po netu, pa nađoh ove, reklo bi se najnezavisnije podatke što se mogu naći:

http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... ma-bih-997

ukupni vojni gubici u Brčkom su 1159
ukupni vojni gubicu u Gradačcu su 728

s tim što su ovo gubici na sve tri strane za čitav rat ... ne mogu da nađem posebno za ARBiH, HVO i BPC.
jedino se može pretpostaviti, ako se uzme u obzir sastav stanovništva i vojna moć pojedinih formacija, da se u Gradačcu sigurno radi uglavnom o ARBiH a u Brčkom ja bih procijenio da recimo 60% otpada na ARBiH.
tako da bi i u Brčkom i Gradačcu ukupan broj poginulih vojnika ARBiH bio oko 700, što znači ukupno oko 1400 za čitav rat.
s obzirom da su najžešće borbe oko koridora vođene do sredine '93 i da je u tom periodu bila najizraženija vojna i organizaciona premoć snaga BPC, moglo bi se reći da je ovaj broj od 1000 poginulih vojnika 107. i 108. brigade ARBiH do sredine '93 realan ... nažalost!
prema knjizi "Brcanskim sehidima i poginulim borcima 108./215. brigade Armije RBiH (Brcko)" taj broj je daleko manji.
Broj poginulih je 556
Image

Image

moram da dodam da je na brcanskom ratistu poginulo 138 boraca iz drugih opstina.
dakle,ukupno 694 poginula borca



neka im je laka zemlja bosanska
stranacc
Posts: 941
Joined: 30/04/2006 06:11
Location: Amerika to je rad i znoj

#1687 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by stranacc »

Drugi korpus

Bilo je u drugom dobrih brigada , al ni jedna nije iz tuzle.

Mi dok smo bili na linijama uvjek se cekalo da i tuzla proglasi autonomiju...
A ko borci ...ma za opstinu od 100000 su bili jedno veliko nista.

Vidim povlaci se prva muslimanska
Prva muslimanska je odradi,a vise nego sve tuzlanske brigade.
Kladanj,
Vares
Vozuca
Visoka glavica


Da se ne vracamo koliko se preko glave prebavilo u cerskoj , kamenici ...


O naseru i uzimanju stolice


Googlaj glodjansko brdo
Zazmiri i zamisli 200 vojnika krene na dobro utvrdjeno brdo -glodjansko--

Pet sati kasnije nije da je brdo zauzeto nego je gotovo svaki cetnik poginuo na njemu
Preko 100 cetnika
Tuzlanske brigade za godinu dana nisu mogle ni blizu dobaviti
Naser kad bi ishao u rat nije se islo u napad klasicni ..nego ides da nesto zauzmes... ako ne uspijes onda si mrtav

Eh tako bi bilo i sa stolicom..

Al sta vi u tuzli znate o ratu


Sta mislis zasto zvornicka brigada cetnicka ima toliko mrtvih
Pa bratunacka , pa vlasenicka


One sto su ratovale kontra slavnom drugog korpusa nemaju bog zna gubitaka... :run:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1688 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

Bolje da nisi nista napisao. Blage veze ti nemas.
stranacc
Posts: 941
Joined: 30/04/2006 06:11
Location: Amerika to je rad i znoj

#1689 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by stranacc »

Maraschino wrote:Bolje da nisi nista napisao. Blage veze ti nemas.
Srefom ti znash...


Nego koja je to poznata jedinica iz opstine od 100 000 ljudi?
Zivinice imaju ose, sprecanski , ovo ono
Kalesija vukove
..
..
Tuzla?
lukavac?
Srebrenik?
Nisu imali plaho linije pa ih bolio racku...
Drugi korpus pogranicne opstine su ginule u tuzli je korzo radio svaku noc..
Kafe se pile normala..
Jedino su imali miliciju
Jah i izdajnika su imali


Al hej

Podrinje treba braniti prva muslimanska ...teocak teocanska ..oni nisu za rat..

Al hebaji ga
Slijedeci put su na lazost oni prva linija

Pa ce imati priliku da se dokazu.

Drugi korpus generalno jedan veliki kurac od vojne organizacije..
Bio i ostao
Sve ostalo je pisanje u vjetar


Na zalost!!
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1690 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by salik79 »

stranacc wrote:
Maraschino wrote:Bolje da nisi nista napisao. Blage veze ti nemas.
Srefom ti znash...


Nego koja je to poznata jedinica iz opstine od 100 000 ljudi?
Zivinice imaju ose, sprecanski , ovo ono
Kalesija vukove
..
..
Tuzla?
lukavac?
Srebrenik?
Nisu imali plaho linije pa ih bolio racku...
Drugi korpus pogranicne opstine su ginule u tuzli je korzo radio svaku noc..
Kafe se pile normala..
Jedino su imali miliciju
Jah i izdajnika su imali


Al hej

Podrinje treba braniti prva muslimanska ...teocak teocanska ..oni nisu za rat..

Al hebaji ga
Slijedeci put su na lazost oni prva linija

Pa ce imati priliku da se dokazu.

Drugi korpus generalno jedan veliki kurac od vojne organizacije..
Bio i ostao
Sve ostalo je pisanje u vjetar


Na zalost!!

Je li te stid?! Imam osjecaj da cetalj sjedi s druge strane i trola...

Velis Ose i nesto "sprecanski". Sta "sprecanski"?!

Jesi li cuo za Balte i, recimo, Spidere/Spajdere?! Klinac si ti moj cuo. Kako ces i cuti, kada Bosnu ni na vijestima u tom vaktu nisi gled'o.

Spideri su, inace, oni sto zarobise onog cicu, cetalja, sto zadnji ostade (maksimalno utvrdjen i snabdjeven da 10 dana roka bez prestanka) sa svojim "sijacem smrti", da "grebe tursku majku" na Ozrenu.

Al', sta ti znas...
stranacc
Posts: 941
Joined: 30/04/2006 06:11
Location: Amerika to je rad i znoj

#1691 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by stranacc »

Vjeruj mi na REC

Od prvog dana bio ABIH
17 godina

O Baltama slabo ko ima neko visoko misljenje...to je bila krema..jok ratnici
Nije rat trajao dva dana ...
Za grad velicine tuzle je sramota da rezultati budu to sto jesu.

Cijela tuzla nije povalila cetnika za citav rat koliko taj naser za prvih deset mjeseci
Just saying....
A imali ste boga oca


Bilo je pojedinaca :bih:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1692 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by seln »

stranacc wrote:Vjeruj mi na REC
Verujemo.
stranacc
Posts: 941
Joined: 30/04/2006 06:11
Location: Amerika to je rad i znoj

#1693 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by stranacc »

seln wrote:
stranacc wrote:Vjeruj mi na REC
Verujemo.
E jesi se za Golemo uVatio...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1694 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by seln »

stranacc wrote:
seln wrote:
stranacc wrote:Vjeruj mi na REC
Verujemo.
E jesi se za Golemo uVatio...
Ako je golemo, tvoje sigurno nije.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1695 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Škobo Habu »

Gojeni H wrote:
Svi koji su ratovali oko Olova znali su da su Olovske luke bile oaza prekolinijskog sverca.
Inace, tokom rata su cetnicki obavjestajci pribjegavali lukavoj strategiji formiranja izlovanih dzepova sverca, radi omeksavanja linija, uspavljivanja vojnika Armije RBiH a onda i zauzimanja nasih polozaja.
E, onda ti sigurno nisi ni ratov'o na olovskom ratištu. :roll:

Sve do pada Crne Rijeke to područje je bilo oaza šverca između srpske, hrvatske i bošnjačke strane. Ljudi iz Tuzle, Živinica i Banovića su dolazili gore pa uzimali srpske cigare da bi kasnije prodavali na tamošnjim pijacama.

Mene samo čudi kako su Olovske Luke mogle biti "oaza šverca", ako se zna da su na tom području pokušane dvije najžešće ofanzive? 92. i 93. godine.
Tu i tamo možda je neki poznanik Srbin nekom svome jaranu u odori ABiH dobacio koju paklicu "Veka", no da je bilo šverca tipa ovoga kojeg ti navodiš - to je niđe veze priča.

Stanovnici tih nekih 3 sela izmedju Olova i Ilijasa, koja su cetnici zauzeli u novembru 1993. god. maltene nisu znali za rat prije toga.
Rat je bio negdje daleko, oni su jedva davali seoske straze i zivjeli u miru sa svojim komsijama. Trgovina je cvjetala, a domaci su se upustili u sverc-komerc. I onda jednog dana 1993. god. cetnici ulaze u ova sela, ubijaju skoro svo musko stanovnistvo ukljucujuci djecu i starije, protjeruje ostatak stanovnistva, pale barem jednu dzamiju, a izbjeglice silaze u selo Solun.
Znači, govorimo o Crnoj Rijeci.

By the way, nije mi je ni malo žao. Ni onbda, ni sada.
Dolaskom u Solun, moglo se primijetiti da medju izbjeglicama ima vrlo malo cak i muske djece. Od odraslih muskaraca ko je uspio pobjeci nije imao nikakvog iskustva u ratovanju i nisu uopste bili upotrebljivi u borbi.

Olovo je u ovo vrijeme bilo pred padom, isto kao jos jednom pocetkom 1994. god. Ljudi cesto nisu svjesni kako je malo falilo da izgubimo Olovo, i kako je nevjerovatna hrabrost i zelja da se cetnici zaustave, relativno malog broja boraca, ustvari spasila grad.
Logistika je bila skoro ravna nuli.
Pred padom sigurno nije bilo kao što je to bilo u avgustu 92. godine kada su Srbi na potezu Olovski Luka započeli tenkovsko-pješadijski napad.
Tada je srpski napad zaustavljen samo pukim čudom, zapravo prisebnosti momka koji je svoju zadnju "zolju" ispalio u tenk koji je već probio našu liniju. Pripadnici olovskog TO-a su se već počeli povlačiti, nastao je opštui haos, ali upravo je ta "zolja" zaustavila tenk, a Srbi su se nakon toga počeli povlačiti.

Nakon tog napada, ubrzo je, u jesen 92. pokušan još jedan od strane Srba, no on nije bio ni blizu uspješan kao predhodni. Na našoj strani je tada bilo preko dvadeset ranjenih i nekoliko poginuli, dok su Srbi, isto tako, imali dosta mrtvih, mada nikada nisu iznjeli konkretne brojke.

94. je bilo kritično Kruševo, kao i svo ono područje prema Crnoj Rijeci, kada su Srbi zauzeli određene kote i faktički doveli Olovo u polu-okruženje, i tada se uspjelo zadnjim naporima da vrate zauzeta područja. Koliko znam tada su jedinice 2.Korpusa došle u ispomoć i bile su od presudnog značaja po pitanju kontra-udara.

A, što se Alije i alijića tiče u pogledu logistike i naoružanja - čast pojedincima koji su imali muda u presudnim momentima, i koji su bili dovoljno, ne hrabri, već ludi, da slabo nauružani stanu na crtu Srbima, mi, Olovčići, nemamo šta zahvaliti ni SDA, ni Izetbegoviću.

Da se njih pitalo - mi bi završili ko pola Istočne Bosne.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1696 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by decembar2017 »

Gojeni H wrote:
Svi koji su ratovali oko Olova znali su da su Olovske luke bile oaza prekolinijskog sverca.
Inace, tokom rata su cetnicki obavjestajci pribjegavali lukavoj strategiji formiranja izlovanih dzepova sverca, radi omeksavanja linija, uspavljivanja vojnika Armije RBiH a onda i zauzimanja nasih polozaja.
Ma citav prostor 2 Korpusa je kiksao sto se tice kontra-obavjestajnog rada. Ne mislim samo na vojni dio vec i na civilne komponente tih struktura.

Otmica oficira TO odma na pocetku agresije.
Diverzije 5-e kolone u Tuzli.
Diverzije ubacenih cetnickih jedinica na toj teritoriji.
Masakar mladosti na Kapiji.
Bombardovanje kasarne Husinska Buna pred polazak u akciju jedinica u njoj.

Sve to pokazuje da je kontra-obavjestajno bilo velikih propusta citavo vrijeme agresije.
I ne ukazujem ovo da bi bacao blato na to podrucje, vec samo da se pokaze da je bilo propusta u toj vrlo vaznoj komponenti odbrane.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1697 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by славянин »

Kako i koliko je 2. Korpus bio efikasan/neefikasan i koliko se borio i sta je postigao kao vojna formacija - onome ko ima barem koeficijent inteligencije iznad 80 moze da zakljuci sa pogledom na ovu kartu - barem ja tako skromno mislim :)
Image
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1698 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by PM72 »

ma sve se vidi... :zid:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1699 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by decembar2017 »

Nije mi bio cilj da omalovazavam 2 Korpus ali je ocigledno bilo problema u radu kontra-obavjestajene sluzbe. Koliko je to uticalo na rezultate to ne mogu reci ali gledano samo na primjerima koje sam naveo vidi se da je imalo ozbiljne posljedice.
Ako je najbolje da se zabije glava u pijesak i negira da je bio taj problem to je ok sto se mene tice ali guranje glave u pijesak ne znaci da tog problema nije bilo pa vi kako hocete.

@PM , koliko sam mogao da pohvatam na ovom forumu ti si iz Sarajeva, zar ne ? Ako je tako nemoj barem ti da ismijavas Tuzlu sto se tice ove problematike jer ako je iko bio losiji u tome to je bilo u Sarajevu. Jer nije mi zelja da se bilo ko ismijava i ova problematika koristi za bacanje blata vec samo da se skrene paznja na to da je bio taj problem i da se ukaze na to sta je taj problem napravio.
archi_a
Posts: 10356
Joined: 11/12/2011 18:11

#1700 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by archi_a »

Kakva crna kontraobavještajna služba? Šta, mogla je da predvidi svako ispaljenje granate? Rat je bio! Po meni, svaliti odgovornost za četničke masakre usljed granatiranja, na njih, nigdje veze. Treba nekome drugo uputiti pitanje, kako je moguće da u sred rata neko organizuje okupljanje i postrojavanje tolikog broja vojnika u kasarni koja je po defaultu ucrtana u sve moguće artiljerijske, topografske karte vojske koja se povukla sa te lokacije? Kako je moguće da u sred rata radi korzo, da raja regularno šeta po centru čaršije, pije kafu po baštama?
Razumijem da je nakon godina ratnih dešavanja stanovništvo trebalo ispusni ventil, trebalo način da se "osjeti" normalnim čovjekom, ali to je bilo neodgovorno ponašanje. Da se kontraobavještajna služba pitala, mogla je komotno reći, sklonite se sa svih lokacija 24/7, ali ko je njih slušao.
P. S. Tek od 94 se može govoriti o ustroju ARBiH u pravom smislu te riječi, uvezanu, sa tačnom hijerarhijom, povezanom logistikom, sistemom komandovanja i vezom. Do tada smo imali "partizanske" odbrambene jedinice. Ovo je moje lično mišljenje. Ne moramo se slagati
Post Reply