Drugari, jel vas strah?

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1576 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by banjaluka078 »

O strahu... Pa, definitivno se osjećam drugačije i svjesnija sam svoje okoline. Inače baš nisam neki velik ljubitelj ljudi, gužvi, izlazaka, tržnih centara, nije mi puno toga nedostajalo ni za ono vrijeme dok smo bili zatvoreni ni ljetos kad se, kao, krenulo u normalu. Ali mi je jako, jako nedostajalo otići u pozorište i kino. Kino pogotovo. Nije bila rijetkost da sam dva puta sedmično u kinu, jednom obavezno.

Juče izađem prvi put poslije 20 dana, odlazila sam samo na preglede zbog upale pluća. Nisam više mogla sjediti u kući, a sjedenje na nekom drugom mjestu je isto mirovanje, kontam. Odem u kino. Neki rani termin, kontam biće malo ljudi u sali. Prvi odlazak u kino poslije skoro 9 mjeseci. Malo traumatično. Malo više, u stvari. Čudno. Ništa grickalice, maska stalno na licu. Drugi su opušteni, bez maske, grickaju, došli u većoj grupi, pa su svi zajedno. A meni mali mozak vrišti, u zatvorenom s ljudima koje ne znam. Još nas uopšte nij ebilo puno u sali i ventilacija je bila jaka.
Oooo, moram poraditi na tome. Ili odgoditi gledanje filmova za neka bolja vremena.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#1577 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by kakavdanakneiskustvu »

ili gledati filmove na laptopu
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1578 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by banjaluka078 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 07/11/2020 15:03 ili gledati filmove na laptopu
Inače tako ide. Ali mi se gledao Tenet u kinu, zbog zvuka. I trebalo mi je drugo okruženje. Sad opet na torente. :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#1579 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by kakavdanakneiskustvu »

banjaluka078 wrote: 07/11/2020 15:06
kakavdanakneiskustvu wrote: 07/11/2020 15:03 ili gledati filmove na laptopu
Inače tako ide. Ali mi se gledao Tenet u kinu, zbog zvuka. I trebalo mi je drugo okruženje. Sad opet na torente. :)
:thumbup:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1580 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by neko_sa_strane »

Mene je lično strah jer očito virus različito djeluje kod ljudi. Meni bliski ljudi u porodici su pozitivni na SARS Cov2 ali jedini simptomi koji su prisutni su gubitak okusa i mirisa uz povremenu drhtavicu i kašalj dok oboje djece nemaju nikakvih simptoma ali oni žive u dijelu BiH u kojem ne znaju šta je smog dok se ja gušim u smogu već 8 godina i u tom periodu nikuda ne izlazim bez jebene maske. Iako dvoje od njih četvero nema fizičke aktivnosti ili je ima neznatno a ja se 3-4 puta sedmično preznojavam u teretani mene je opet strah jer za vrijeme smogovitih dana u mojim plućima kao da orkestar svira.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#1581 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by adsubzero »

Nije me strah za sebe, eto mlad sam nisam u toj rizicnoj skupini, ali mi je zao ljudi koje ovo pogodi. Poznajem mnoge koji su prebolovali i vecina su imali blaze simptome, ali znam neke koji su osjecali da se rastaju od zivota. Dalje, moja zena je doktorica i poznavala je pacijenta koji je bio sportista (planinar). Nakon sto se zarazio, otisao je na planinu da se nadise cistog zraka i ocisti pluca, a nedugo zatim je dobio tesku upalu pluca i umro. Ovo ne zaobilazi ni mlade, nazalost, a ko zna koga ce iduceg docekati takva sudbina. Samo su mi nejasni likovi koji poricu ozbiljnost situacije. Ja se ne sjecam da je jedna gripa ovo uradila (da ne spominjem ljeti) da ovako cesto cujem da je neko koga poznajem umro od "sezonske gripe", pa i mladji ljudi. :run:
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#1582 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by HomeSweetHome »

Naravno da me je strah, svakoga normalnog je valjda strah. Strah me je za djecu, za roditelje, za sestru koja je najvise izlozena kao zdravstveni radnik, za mene. Svi spadamo u rizicke grupe. Cinimo sve sto je do nas, ostalo nije u nasim rukama.
Najvise me je strah da cu pokupiti viruscinu i donijeti ga ovima za koje me je najvise strah, da cu im naskoditi, od toga imam nocne more, bukvalno. Neka nam je Bog u pomoci.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1583 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by GAU8 »

adsubzero wrote: 09/11/2020 12:59 Nije me strah za sebe, eto mlad sam nisam u toj rizicnoj skupini, ali mi je zao ljudi koje ovo pogodi. Poznajem mnoge koji su prebolovali i vecina su imali blaze simptome, ali znam neke koji su osjecali da se rastaju od zivota. Dalje, moja zena je doktorica i poznavala je pacijenta koji je bio sportista (planinar). Nakon sto se zarazio, otisao je na planinu da se nadise cistog zraka i ocisti pluca, a nedugo zatim je dobio tesku upalu pluca i umro. Ovo ne zaobilazi ni mlade, nazalost, a ko zna koga ce iduceg docekati takva sudbina. Samo su mi nejasni likovi koji poricu ozbiljnost situacije. Ja se ne sjecam da je jedna gripa ovo uradila (da ne spominjem ljeti) da ovako cesto cujem da je neko koga poznajem umro od "sezonske gripe", pa i mladji ljudi. :run:
Možda treba ići na more. Slan zrak je dobar za disajne puteve, a gustoća zraka pa time i saturacija kisikom je najveća na nultoj nadmorskoj visini. U svakom slučaju mnogo veća nego na planini.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#1584 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Naslovnica »

GAU8 wrote: 14/11/2020 22:38
adsubzero wrote: 09/11/2020 12:59 Nije me strah za sebe, eto mlad sam nisam u toj rizicnoj skupini, ali mi je zao ljudi koje ovo pogodi. Poznajem mnoge koji su prebolovali i vecina su imali blaze simptome, ali znam neke koji su osjecali da se rastaju od zivota. Dalje, moja zena je doktorica i poznavala je pacijenta koji je bio sportista (planinar). Nakon sto se zarazio, otisao je na planinu da se nadise cistog zraka i ocisti pluca, a nedugo zatim je dobio tesku upalu pluca i umro. Ovo ne zaobilazi ni mlade, nazalost, a ko zna koga ce iduceg docekati takva sudbina. Samo su mi nejasni likovi koji poricu ozbiljnost situacije. Ja se ne sjecam da je jedna gripa ovo uradila (da ne spominjem ljeti) da ovako cesto cujem da je neko koga poznajem umro od "sezonske gripe", pa i mladji ljudi. :run:
Možda treba ići na more. Slan zrak je dobar za disajne puteve, a gustoća zraka pa time i saturacija kisikom je najveća na nultoj nadmorskoj visini. U svakom slučaju mnogo veća nego na planini.
Da imam para ne bih se ni vraćao sa mora.
8)
Diogenes420
Posts: 178
Joined: 28/09/2020 12:34

#1585 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Diogenes420 »

Jel ima neko objašnjenje kako to da je većina vlada i velikih kompanija ubrzo nakon početka "pandemije" već bombardovala građane sa "novo normalno"?

Svi vi koji šutite i prihvatate ovaj teror ste neprijatelji čovječanstva.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1586 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Tesla Edison »

Diogenes420 wrote: 20/11/2020 10:53 Jel ima neko objašnjenje kako to da je većina vlada i velikih kompanija ubrzo nakon početka "pandemije" već bombardovala građane sa "novo normalno"?

Svi vi koji šutite i prihvatate ovaj teror ste neprijatelji čovječanstva.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ovo nikad neće biti normalno osim budalama
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#1587 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Naslovnica »

TESLA_EDISON wrote: 04/12/2020 18:01
Diogenes420 wrote: 20/11/2020 10:53 Jel ima neko objašnjenje kako to da je većina vlada i velikih kompanija ubrzo nakon početka "pandemije" već bombardovala građane sa "novo normalno"?

Svi vi koji šutite i prihvatate ovaj teror ste neprijatelji čovječanstva.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ovo nikad neće biti normalno osim budalama
Pojam "novo normalno" dolazi iz iste kuhinje kao i "socijalna distanca".
Fizičku distancu i opravdavam, ali socijalnu ne, dapače.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1588 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Sanjarko »

Diogenes420 wrote: 20/11/2020 10:53 Jel ima neko objašnjenje kako to da je većina vlada i velikih kompanija ubrzo nakon početka "pandemije" već bombardovala građane sa "novo normalno"?

Svi vi koji šutite i prihvatate ovaj teror ste neprijatelji čovječanstva.
Zato sto ce nam zivot bit ovakav. Jos gori za sve skoro pogotovo za sirotinju. Trajat ce ovo ko zna koliko. Novi modus operandi drzava, rezima i elita.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#1589 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by funeral blues »

Jbt ljudi pisu kako umiru mladji ljudi, fali kisika po bolnicama, fali kreveta, a ono problematizira neke sintagme novo normalno, staro normalno. Halo ba, zovi ga kako hoces, x, y, z, ali ne sputavaj ljude u borbi da ostanu zivi dok se ne nadje rjesenje za ovaj belaj. Bila je kuga, bila spanska gripa, evo sad ovo, bice ih jos.. ali to ne znaci da treba palamuditi gluposti, vec uradi sta mozes ili bar ne odmazi ovima sto rade trece smjene u skafanderima.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#1590 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Naslovnica »

funeral blues wrote: 05/12/2020 09:09 Jbt ljudi pisu kako umiru mladji ljudi, fali kisika po bolnicama, fali kreveta, a ono problematizira neke sintagme novo normalno, staro normalno. Halo ba, zovi ga kako hoces, x, y, z, ali ne sputavaj ljude u borbi da ostanu zivi dok se ne nadje rjesenje za ovaj belaj. Bila je kuga, bila spanska gripa, evo sad ovo, bice ih jos.. ali to ne znaci da treba palamuditi gluposti, vec uradi sta mozes ili bar ne odmazi ovima sto rade trece smjene u skafanderima.
To što je čovjek spomenuo "novo normalno" i kontekst, ni u kom slučaju ne dovodi u pitanje borbu protiv bolesti, niti bilo kome odmaže.
Niko ne sputava ljude u borbi da ostanu živi dok se ne nađe rješenje za ovaj belaj.
Meni je danas tačno mjesec dana kako sam testiran pozitivno, 16 dana antibiotika, Xeralta i svega ostaloga, ne osjećam se dobro ali mi pojmovi "novo normalno" i "socijalna distanca" itekako paraju uši i ne volim to da čujem jer sve ovo nije ni najmanje normalno, dapače.
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#1591 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by akcija007 »

Ne postoji novo normalno. Novo normalno je nenormalno i izaziva strah .
Strah me zbog zdravstvenog sistema. Kod nas vakcine kazu do marta u Srbiji i Hrvatskoj do kraja godine.
Srbija i Hrvatska imaju remdesivir kod nas ga nema. Tj. Interventno je uvezen ali nije zavrsio u bolnickim apotekama vec u privatnim apotekama 5000 KM je doza.
Danas citam Da je Ona zabranila da KCUS nabavi remdesivir.
Eto zbog takvih stvari me strah. Ne idem u guzve po shopping centre i sl...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1592 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by TDK-90 »

akcija007 wrote: 05/12/2020 15:51 Ne postoji novo normalno. Novo normalno je nenormalno i izaziva strah .
Mi krivo koristimo rijec normalno ( normalno je postalo ... to i to... neke devijacije u drustvu i sl. )

Ispravno je "uobicajeno" "svakodnevnica" je postalo to i to
Normalno je definicija necega sto bi trebalo biti prihvaceno za drusvo.

Ovo nije normalno i samim time nije novo normalno , svakodnevnica je postala.... :sad:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1593 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by -Chesterfield- »

Naslovnica wrote: 06/11/2020 20:17
Ali_G wrote: 06/11/2020 20:14 E bas si peh.
Hajde banjaj ruku. A super da nema promjena. Ne znam koliko bi infektolog nesto tu konkretno djelovao osim da preporuci clexan i kontrola sa 2-3 dana. Jel ti ukljucen clexan?
Nije.
U utorak vadim nalaze i na kontrolu, valjda se do tada neće zakomplicirati.
U svakom slučaju, ako D dimer nije od COVID-19, moram otkriti odakle potiče, jbte, zvoni mi hercika u najavi. :roll:
Koliki ti je bio taj D dimer?
Jesi li šta koristio od terapije za obaranje D dimera?
Imam u porodici sličan slučaj kao što si ti, i sumnjam da je taj D dimer možda bio povišen i prije zaraze virusom? Visok pritisak, aritmija, proširene vene...
Nakon bolničkog liječenja, sada koristi tablete protiv koagulacije krvi. Problem je što ima proljev. Ne znam da li je reakcija na te lijekove ili možda na K2D3 tablete?
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#1594 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Naslovnica »

-Chesterfield- wrote: 03/05/2021 20:15
Naslovnica wrote: 06/11/2020 20:17
Ali_G wrote: 06/11/2020 20:14 E bas si peh.
Hajde banjaj ruku. A super da nema promjena. Ne znam koliko bi infektolog nesto tu konkretno djelovao osim da preporuci clexan i kontrola sa 2-3 dana. Jel ti ukljucen clexan?
Nije.
U utorak vadim nalaze i na kontrolu, valjda se do tada neće zakomplicirati.
U svakom slučaju, ako D dimer nije od COVID-19, moram otkriti odakle potiče, jbte, zvoni mi hercika u najavi. :roll:
Koliki ti je bio taj D dimer?
Jesi li šta koristio od terapije za obaranje D dimera?
Imam u porodici sličan slučaj kao što si ti, i sumnjam da je taj D dimer možda bio povišen i prije zaraze virusom? Visok pritisak, aritmija, proširene vene...
Nakon bolničkog liječenja, sada koristi tablete protiv koagulacije krvi. Problem je što ima proljev. Ne znam da li je reakcija na te lijekove ili možda na K2D3 tablete?
D-dimer mi je bio oko hiljadarke, nakon 20 dana Xeralto-a došao na normalnu vrijednost.
Od novembra prošle godine pijem 1x Aspirin protect dnevno.
Do prije korone nisam čuo za taj D-dimer nalaz, a trebalo bi opet da ga prekontrolišem, čisto da vidim kako stojim nakon mjeseci Aspirina...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1595 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by -Chesterfield- »

Naslovnica wrote: 03/05/2021 22:28
-Chesterfield- wrote: 03/05/2021 20:15
Naslovnica wrote: 06/11/2020 20:17
Nije.
U utorak vadim nalaze i na kontrolu, valjda se do tada neće zakomplicirati.
U svakom slučaju, ako D dimer nije od COVID-19, moram otkriti odakle potiče, jbte, zvoni mi hercika u najavi. :roll:
Koliki ti je bio taj D dimer?
Jesi li šta koristio od terapije za obaranje D dimera?
Imam u porodici sličan slučaj kao što si ti, i sumnjam da je taj D dimer možda bio povišen i prije zaraze virusom? Visok pritisak, aritmija, proširene vene...
Nakon bolničkog liječenja, sada koristi tablete protiv koagulacije krvi. Problem je što ima proljev. Ne znam da li je reakcija na te lijekove ili možda na K2D3 tablete?
D-dimer mi je bio oko hiljadarke, nakon 20 dana Xeralto-a došao na normalnu vrijednost.
Od novembra prošle godine pijem 1x Aspirin protect dnevno.
Do prije korone nisam čuo za taj D-dimer nalaz, a trebalo bi opet da ga prekontrolišem, čisto da vidim kako stojim nakon mjeseci Aspirina...
A jesi li pio Xeralto i Aspirin zajedno? Hiljada nije puno. Ovdje je u pitanju više od deset hiljada.
I da li si imao proljev?
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#1596 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by Naslovnica »

Ne.
20 dana Xeralto, pa zatim Aspirin, evo do dana današnjeg.
Proliv mi je trajao otprilike mjesec dana nakon izlaska iz izolacije, uprkos probioticima i aktivnom uglju.
Explozivan, vodenast, više puta dnevno liptalo, skoro pa nevjerojatno koliko je to trajalo i kako je izgledalo. I odjednom prestalo.

:-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1597 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by -Chesterfield- »

Naslovnica wrote: 03/05/2021 22:45 Ne.
20 dana Xeralto, pa zatim Aspirin, evo do dana današnjeg.
Proliv mi je trajao otprilike mjesec dana nakon izlaska iz izolacije, uprkos probioticima i aktivnom uglju.
Explozivan, vodenast, više puta dnevno liptalo, skoro pa nevjerojatno koliko je to trajalo i kako je izgledalo. I odjednom prestalo.

:-)
Ok, hvala. Nadam se da će prestati proljev? Već je 33 dana od pojave simptoma na Covid. Probiotike pije, ali ne pomažu. U wc ide do tri puta dnevno.
Mislio sam sutra kupiti Lordiar 2 mg tablete za proliv. Ali ne znam koliko je to pametno uzeti na svoju ruku?
splinter
Posts: 7348
Joined: 08/10/2011 12:28

#1598 Re: Drugari, jel vas strah?

Post by splinter »

Pa jel prije uzimao preparate koje sadrže Loperamid?
Ako nije alergičan može uzeti po potrebi, u suštini lijek će odraditi svoje u smislu simptoma.
Ako se ne zaustavi mogao bi dehidrirati. Nek proba, isvakom slučaju trebalo bi mu pomoći.
Locked