Dronovi - Quadcopter letjelice

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#51 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by zlo zlo »

Android Knego wrote:
zlo zlo wrote:uglavnom bio je jeftiniji u fisu nego da s ebaya naručivali. Fina igračkica, dobra za vježbanje :D .
u kojem fisu?
bio je i u katalogu tada, ja ga u Mostaru kupila.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#52 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Android Knego »

zlo zlo wrote:
Android Knego wrote:
zlo zlo wrote:uglavnom bio je jeftiniji u fisu nego da s ebaya naručivali. Fina igračkica, dobra za vježbanje :D .
u kojem fisu?
bio je i u katalogu tada, ja ga u Mostaru kupila.
ok, hvala.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#53 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Da malo dignem temu. Može li se javiti neko ko ima Phantoma 3 Standard da napiše koju što se tiče dosadašnjeg iskustva, koje su mu prednosti i mane? Hvala.
Cupko_
Posts: 795
Joined: 22/01/2015 16:56

#54 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Cupko_ »

Sarayman wrote:Da malo dignem temu. Može li se javiti neko ko ima Phantoma 3 Standard da napiše koju što se tiče dosadašnjeg iskustva, koje su mu prednosti i mane? Hvala.
Imam ja i evo prodao bi ga, kupujem felge pa mi treba love :) Iskustva za sad super, nisam požalio ni marke koju sam dao za njega. Platio sam ga 1185 i imam garanciju još do januara iduće godine.
Uglavnom pravio sam i par snimaka "profi" s njim, radio reklamu za jedan popularni tržni centar i sl., ništa naravno da bi se od toga moglo živjeti, al ako se malo posveti tome, može se fin džeparac uzimati, ko ima vremena za snimanje i obradu odnosno postprodukciju.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#55 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Cupko_ wrote:
Sarayman wrote:Da malo dignem temu. Može li se javiti neko ko ima Phantoma 3 Standard da napiše koju što se tiče dosadašnjeg iskustva, koje su mu prednosti i mane? Hvala.
Imam ja i evo prodao bi ga, kupujem felge pa mi treba love :) Iskustva za sad super, nisam požalio ni marke koju sam dao za njega. Platio sam ga 1185 i imam garanciju još do januara iduće godine.
Uglavnom pravio sam i par snimaka "profi" s njim, radio reklamu za jedan popularni tržni centar i sl., ništa naravno da bi se od toga moglo živjeti, al ako se malo posveti tome, može se fin džeparac uzimati, ko ima vremena za snimanje i obradu odnosno postprodukciju.
Barem si uspio zaraditi nesto i otplatiti jedan manji dio cijene drona, sto je svakako pohvalno. Koliko vidim, trenutno im je cijena niza od vremena kada si ti kupovao pa cu vjerovatno nabaviti bas ovaj model. Najjeftiniji je od serije 3 a pravi dovoljno dobre snimke cak i za nesto ozbiljniju upotrebu. Imam mogucnost da po nesto visoj cijenu kupim polovan ali malo koristen Pro ali nisam siguran koliko je pametno. Vidjecu jos, uglavnom poslije praznika planiram nesto uciniti po ovom pitanju.
Cupko_
Posts: 795
Joined: 22/01/2015 16:56

#56 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Cupko_ »

Sarayman wrote:
Cupko_ wrote:
Sarayman wrote:Da malo dignem temu. Može li se javiti neko ko ima Phantoma 3 Standard da napiše koju što se tiče dosadašnjeg iskustva, koje su mu prednosti i mane? Hvala.
Imam ja i evo prodao bi ga, kupujem felge pa mi treba love :) Iskustva za sad super, nisam požalio ni marke koju sam dao za njega. Platio sam ga 1185 i imam garanciju još do januara iduće godine.
Uglavnom pravio sam i par snimaka "profi" s njim, radio reklamu za jedan popularni tržni centar i sl., ništa naravno da bi se od toga moglo živjeti, al ako se malo posveti tome, može se fin džeparac uzimati, ko ima vremena za snimanje i obradu odnosno postprodukciju.
Barem si uspio zaraditi nesto i otplatiti jedan manji dio cijene drona, sto je svakako pohvalno. Koliko vidim, trenutno im je cijena niza od vremena kada si ti kupovao pa cu vjerovatno nabaviti bas ovaj model. Najjeftiniji je od serije 3 a pravi dovoljno dobre snimke cak i za nesto ozbiljniju upotrebu. Imam mogucnost da po nesto visoj cijenu kupim polovan ali malo koristen Pro ali nisam siguran koliko je pametno. Vidjecu jos, uglavnom poslije praznika planiram nesto uciniti po ovom pitanju.
Ako si zainteresovan za ovaj moj polovan, javi se pa mozda se uspijemo dogovorit, a ako ces nov onda sretno s kupovinom i nadam se da ce zadovoljit ocekivanja :)
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#57 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Cupko_ wrote: Ako si zainteresovan za ovaj moj polovan, javi se pa mozda se uspijemo dogovorit, a ako ces nov onda sretno s kupovinom i nadam se da ce zadovoljit ocekivanja :)
Imas pp
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#58 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Hajmo ljudi, poceli ste fino prve dvije stranice i kao da ste nestali. Evo i ja se pridruzujem korisnicima DJI Phantom 3 Standarda. Naime, kupio sam novu letjelicu i vec imam 3 leta po 20-ak minuta. Snimci su odlicni, zaista za ove novce niko ne nudi vise.
Modest Musorgski
Posts: 1027
Joined: 26/07/2012 20:08

#59 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Modest Musorgski »

pritefterim se da.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#60 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Evo jos jedan pokusaj da ozivimo temu, valjda ce se neko javiti da nam prenese barem dio svog iskustva..
Cupko_
Posts: 795
Joined: 22/01/2015 16:56

#61 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Cupko_ »

Sarayman wrote:Evo jos jedan pokusaj da ozivimo temu, valjda ce se neko javiti da nam prenese barem dio svog iskustva..
Ja sam pokrenuo temu kad sam kupovao svoj Phantom 3 Standard i prenosim iskustvo da sam ga prodao prije 2 mjeseca :D kupio sam ga za oko 1100KM koliko se sjećam a prodao sam ga za 950 nakon 7 mjeseci korištenja. Tada su mi neki forumaši savjetovali da uzmem Pro verziju i slično, da ću se pokajati sa ovom Standard, međutim nisam se ni najmanje pokajao. Iz hobija sam vozao ovo čudo i bio sam jako zadovoljan. Usput sam i zaradio nešto novaca jer sam u par navrata snimao kojekakve događaje i time sam i više nego nadoknadio ovu razliku u novcu kojeg sam dao i za kojeg sam ga prodao. Tako da svakom ko prvi puta kupuje ovo i koristit će ga iz hobija - preporučujem P3S verziju koja je i više nego odlična za svakog početnika a ukoliko ste snalažljivi i znate bar osnove montaže videa, možete nešto i zaraditi. Nisu to neki ogromni novci ali ako bi se posvetili samo tome, može biti solidan mjesečni džeparac.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#62 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Cupko_ wrote:
Sarayman wrote:Evo jos jedan pokusaj da ozivimo temu, valjda ce se neko javiti da nam prenese barem dio svog iskustva..
Ja sam pokrenuo temu kad sam kupovao svoj Phantom 3 Standard i prenosim iskustvo da sam ga prodao prije 2 mjeseca :D kupio sam ga za oko 1100KM koliko se sjećam a prodao sam ga za 950 nakon 7 mjeseci korištenja. Tada su mi neki forumaši savjetovali da uzmem Pro verziju i slično, da ću se pokajati sa ovom Standard, međutim nisam se ni najmanje pokajao. Iz hobija sam vozao ovo čudo i bio sam jako zadovoljan. Usput sam i zaradio nešto novaca jer sam u par navrata snimao kojekakve događaje i time sam i više nego nadoknadio ovu razliku u novcu kojeg sam dao i za kojeg sam ga prodao. Tako da svakom ko prvi puta kupuje ovo i koristit će ga iz hobija - preporučujem P3S verziju koja je i više nego odlična za svakog početnika a ukoliko ste snalažljivi i znate bar osnove montaže videa, možete nešto i zaraditi. Nisu to neki ogromni novci ali ako bi se posvetili samo tome, može biti solidan mjesečni džeparac.
Ja sam svoj P3S danas opet malo vozio tj. letio i bilo je zaista odlično. Već na visini od 200 metara on je sitna tačkica i možeš ga vidjeti iz prve samo ako je nebo vedro ili ako je veliki bijeli oblak iznad njega, inače moraš tragati za njim iako ga čuješ negdje gore u dualjini (glasan je poprilično ali u granicama normalnog). Inače, potpuno se slažem da je više nego dobar i sposoban za početnika, te pravi izbor ko prelazi sa igračke na ozbiljan dron. I ja ću ga koristiti još koji mjesec, prodati i onda ide vjerovatno Mavic koji stane u 5 puta manju torbu, za razliku od ovog ruksaka koji nije nimalo mali.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#63 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Hadzi Lojo »

Koliko tesku kameru moze ponijeti?
Cupko_
Posts: 795
Joined: 22/01/2015 16:56

#64 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Cupko_ »

Hadzi Lojo wrote:Koliko tesku kameru moze ponijeti?
Na njemu dolazi DJI 2.7K kamera (veoma, veoma kvalitetna) a inače može ponijeti do nekih 1KG težine uz to.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#65 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by orinoco »

Cupko_ wrote:
Hadzi Lojo wrote:Koliko tesku kameru moze ponijeti?
Na njemu dolazi DJI 2.7K kamera (veoma, veoma kvalitetna) a inače može ponijeti do nekih 1KG težine uz to.
Ako neko konstruiše mehanizam za odbacivanje tereta daljinskim upravljnjem, dron može nositi običnu ručnu bombu i ispustiti je.... čime postaje potencijalno opasno oruđe. Neke države već zahtijevaju registraciju i dozvolu leta dronova, ali u slučaju bombe to nema negog značaja. Jedino da dronovi imaju ugrađen čip koji registruje i šalje na neki server koordinate i putanje leta.
IstinitaPoruka
Posts: 371
Joined: 06/10/2015 14:27

#66 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by IstinitaPoruka »

orinoco wrote:
Cupko_ wrote:
Hadzi Lojo wrote:Koliko tesku kameru moze ponijeti?
Na njemu dolazi DJI 2.7K kamera (veoma, veoma kvalitetna) a inače može ponijeti do nekih 1KG težine uz to.
Ako neko konstruiše mehanizam za odbacivanje tereta daljinskim upravljnjem, dron može nositi običnu ručnu bombu i ispustiti je.... čime postaje potencijalno opasno oruđe. Neke države već zahtijevaju registraciju i dozvolu leta dronova, ali u slučaju bombe to nema negog značaja. Jedino da dronovi imaju ugrađen čip koji registruje i šalje na neki server koordinate i putanje leta.
Ima to već na DJI, naravno, svako može napraviti bilo kakav uređad samo da se može pomjerati i postaje potencijalna opasnost. Isto tako bi i auta trebalo zabraniti, jer više sam viđao auta-vozača samoubica nego dronova..Nadajmo se da to neće nikom na um pasti..
Ne shvataš da ljudi već naruče dijelove i uz malo korištenje lemilice i rada u softveru, može dobiti isto takav učinak..
Gledajte pozitivne strane drona, snimanje i slikanje iz neobičnih uglova, potraga za nestalima (već je bila jedna uspješna akcija). Ima još tu masa stvari koje se mogu iskoristiti, samo treba izguglati i razmisliti..
Btw. koristim godinu i po letjelicu
IstinitaPoruka
Posts: 371
Joined: 06/10/2015 14:27

#67 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by IstinitaPoruka »

Dupli
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#68 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Hadzi Lojo »

Ma koriste ih i za potpaljivanje pozara, navodno su u Hrvatskoj pronasli dijelove drona u pozarnoj zoni.
Isto kod nas, onaj pozar na Prenju, nije mogao sam planut nema sanse, a da se neko pentro gore da kresne sibicu isto nije logicno.

Dosta je pozara bilo na nepristupacnim terenima da bi bilo slucajno.
IstinitaPoruka
Posts: 371
Joined: 06/10/2015 14:27

#69 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by IstinitaPoruka »

Hadzi Lojo wrote:Ma koriste ih i za potpaljivanje pozara, navodno su u Hrvatskoj pronasli dijelove drona u pozarnoj zoni.
Isto kod nas, onaj pozar na Prenju, nije mogao sam planut nema sanse, a da se neko pentro gore da kresne sibicu isto nije logicno.

Dosta je pozara bilo na nepristupacnim terenima da bi bilo slucajno.
Moguće da je uslijed pada letjelice, baterija bila zapaljena te zapalila okolo što se nalazilo. Naravno, uvijek, kao i sa svakom tehnikom treba djelovati oprezno. Pa i mobiteli se zapale uslijed punjenja pa načine veliku štetu..
Btw. za sam da se uvede ako ništa neki registar letjelica, koje bi prilikom i carinjenja i prodavanja po raznim prodavnicama u Bosni glasile na vlasnika, kao i obuka novih letača, jer bio sam u prilici da dam letjelicu poznaniku koji je rekao da zna upravljati rc uređajima da bi podigao dron na 30m i bukvalno pustio gas. Sreća pa nije bilo ljudi okolo..Greške se mogu dešavati---
Ima li još neko da upravlja nekom letjelicom? :)
Čini mi se da je po Hrvatskoj to puno više rašireno nego ovdje
User avatar
thekupus
Posts: 6863
Joined: 25/06/2011 22:38

#70 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by thekupus »

IstinitaPoruka wrote: bio sam u prilici da dam letjelicu poznaniku koji je rekao da zna upravljati rc uređajima da bi podigao dron na 30m i bukvalno pustio gas.
Dosta ljudi koji upravljati nauce na DJI dronovima na drugim pravi tu gresku, jer su naviknuti na auto-hover

Ako si na to mislio
IstinitaPoruka
Posts: 371
Joined: 06/10/2015 14:27

#71 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by IstinitaPoruka »

thekupus wrote:
IstinitaPoruka wrote: bio sam u prilici da dam letjelicu poznaniku koji je rekao da zna upravljati rc uređajima da bi podigao dron na 30m i bukvalno pustio gas.
Dosta ljudi koji upravljati nauce na DJI dronovima na drugim pravi tu gresku, jer su naviknuti na auto-hover

Ako si na to mislio
Ne, već bukvalno nije nikako upravljao letjelicama, i misli da je to lagano.. Ali obično ko god dobro barata sa džojsticima, dobar je i u upravljanju (uz malo vježbe).. Uostalom, ne reaguje svaki mozak isto i ne posmatra isto letjelicu..
Ako kome treba 150mah i 500-600mah 3.7v baterija, nek se javi, prodajem, jeftinije nego na piku :)
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#72 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Toto »

Hadzi Lojo wrote:Ma koriste ih i za potpaljivanje pozara, navodno su u Hrvatskoj pronasli dijelove drona u pozarnoj zoni.
Isto kod nas, onaj pozar na Prenju, nije mogao sam planut nema sanse, a da se neko pentro gore da kresne sibicu isto nije logicno.

Dosta je pozara bilo na nepristupacnim terenima da bi bilo slucajno.
A Bi li se dronovima mogla saditi izgorjela šuma na nepristupačnim terenima. Sjemenke nisu teške 1 kg sjemenki po jednom letu nije velAk trošak.
Savremeni Gorani ne "vozaju" više ašove već dronove.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#73 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Sarayman »

Sto se posuđivanja drona tice, to se ne radi nikada. Gora je situacija nego sa alatom ili autom, a postoji nepisano pravilo da se alat, auto pa tek onda zena ne daju nikome :D . Dron je osjetljiviji od prva dva i nikad nisi siguran da ces ga licno ti koji si vlasnik sigurno prizemljiti iz ovog ili onog razloga. Zadnji moj let prosle subote imao sam scenu da mi se DJI Go aplikacija nakratko smrzla usljed gubitka signala sa dronom a potom i ugasila. Dron je bio na nekih 200 m visine iznad mene i kad sam vidio Home screen mobitela, ohladio se! Medjutim, dron je bio zakljucan (spojen na 10 satelita) te ostao mirno lebdjeti u mjestu a ja na prvu, iznenadjen nestankom slike odreagovao zestokim stresom iako se nije vidjelo na meni. Trebalo mi je oko 30 sec. da opet pokrenem aplikaciju kako bih dobio kameru i sve ostale informacije na ekranu mobitela.
Cujem da se desavaju i napadi prica grabljivica na dron pa je tako jedan amaterski bukvalno odnesen.
Postoji jos dosta nepredvidjenih situacija koje se mogu desiti i iskusnim letacima (nalet jakog vjetra pa onda borba, problem sa baterijom a dron podaleko, kontakt drona i prepreke a prepreka je sve sto nije zrak). Stoga, dron se nikad ne posudjuje nikome. Svaki pad bi bio preskup jer samo kamera i gimbal za P3S koji je najjeftiniji DJI kostaju oko 580 KM a uopste nisu dijelovi drona vec dodatak. Plus troskovi popravke drona (ako je uopce moguce) ode na pribliznu vrijednost novog. Jedino sto mogu dozvoliti nekome je da nakratko i lagano upravlja njim dok sam ja tu a dron na bezbjednoj visini daleko od bilo cega. Ono, iz moje ruke :wink:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32519
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#74 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by Bobi »

a postoji nepisano pravilo da se alat, auto pa tek onda zena ne daju nikome :D
...i hemijska olovka :P
The BEN10
Posts: 7595
Joined: 19/09/2011 09:03

#75 Re: Dronovi - Quadcopter letjelice

Post by The BEN10 »

Šta se od dronova može kupiti do 200-300 KM (bez carine i poreza)? :)
Služilo bi za igru sa djecom i tako, kamera poželjna ne nužno nešto posebno kvalitetna.
Post Reply