DROGIRAJU LI SE KLINICI U SARAJEVU

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#51

Post by Jimmy_The_Saint »

Hajde da se drogiramo, nek' se oči sjajeeeeeeee :lol:

E moj Santos, prangija za dilere? Ja bolan ne znam skontat' narkića niti dilera, na nos da mi ga nasadiš. Stara škola, jebi ga. Bili su neki Tarzanovići u mahali mi u mene, podstanarčili kuća do kuće, jedan dan dođe murija, spenga ih i izuzme 32 kile nečega od njih, ja se ibretio :-)
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#52

Post by Rania »

mIRCerka wrote:
Rania wrote:@mircerka

Ja se nikad nisam salila na racun jadnih etiopljana ili bilo koje vulnerable group i zaista mislim da je zbijati sale na racun osnovaca koji se mozda drogiraju krajnje neukusno.

Sto ne znaci da negiram postojanje date pojave. Samo mi se nikako ne svidja zbijanje takvih sala. A vjeruj mi i to da iz mene progovara roditelj!
Ja nisam roditelj, ali sam tetka jedne predivne 11godisnje djevojcice. Koja je usla u pubertet. I tesko je komunicirati. Sestra i ja se trudimo biti otvorene prema njoj, jer je politika AKO NE PRICAMO O TOME TO SE NECE NI DESITI pogresna, a to je pristup 85% roditelja koje ja znam.
I opet da budem iskrena, vecina tih sala su u stvari stvarni dogadjaji malo drugacije prepricani i docarani humora radi.
TO JE REALNOST a ne fikcija.

.
E vidis sa ovim boldiranim se 100% slazem. Djecu treba educirati i konstantno sa njima pricati o tome.

Ali to ne znaci da ove zezancije na racun osnovaca ikoga educiraju - samo se izruguju jednom ozbiljnom problemu danasnjice.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#53

Post by uvjek dobar gost »

... Ja sam stanovnikAlipašinog polja B faza...

Problem je što je policija dio tala, alo pa ljudi bez posljedica dilaju godinama, dok ja svako jutro ustajem i idem na posao, ti isti dileri su super situirani, a da ne govorim na kakvoj nozi žive velike zvijeri... sve se zna, mislim ko i šta prodaje a policija ni prstom da makne...
Pa normalno je da će se oteti kontroli... kad je lakše nabaviti spid, hors, bobe il koku nego zeleniš.... a plus to roditelji su mahom nezainteresovani sa kim im se djeca druže, gdje izlaze i kako se ponašaju van kuće....

Prevencija znači informaciju, da roditelji znaju više da prenesu djeci tad djeca ne bi smatrala da je gudrovina nešto što je In , nešto što je cool...

Treba ovisnike vodati po školama da prenose svoja iskustva djeci i da onda djeca iz prve ruku čuju šta su posljedice...

Meni je pravo krivo što je masa neka mojih poznanika zbog gluposti svoje i zbog svega što nam se zbiva prešlo na horkana.... sad kad ih sretnem ... to me pogodi pravo... no pitanje jo kome je u interesu da su nam djeca na drogama.....
Sve dok je lakše i prihvatljivije krast i dilat nego ići svaki dan na posao... biće nam vako, a to znači duži pendrek i veći zatvori....

Vrijeme je da se krene !!!!
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#54

Post by Jimmy_The_Saint »

uvjek dobar gost wrote:... Ja sam stanovnikAlipašinog polja B faza...

Problem je što je policija dio tala, alo pa ljudi bez posljedica dilaju godinama, dok ja svako jutro ustajem i idem na posao, ti isti dileri su super situirani, a da ne govorim na kakvoj nozi žive velike zvijeri... sve se zna, mislim ko i šta prodaje a policija ni prstom da makne...
Pa normalno je da će se oteti kontroli... kad je lakše nabaviti spid, hors, bobe il koku nego zeleniš.... a plus to roditelji su mahom nezainteresovani sa kim im se djeca druže, gdje izlaze i kako se ponašaju van kuće....

Prevencija znači informaciju, da roditelji znaju više da prenesu djeci tad djeca ne bi smatrala da je gudrovina nešto što je In , nešto što je cool...

Treba ovisnike vodati po školama da prenose svoja iskustva djeci i da onda djeca iz prve ruku čuju šta su posljedice...

Meni je pravo krivo što je masa neka mojih poznanika zbog gluposti svoje i zbog svega što nam se zbiva prešlo na horkana.... sad kad ih sretnem ... to me pogodi pravo... no pitanje jo kome je u interesu da su nam djeca na drogama.....
Sve dok je lakše i prihvatljivije krast i dilat nego ići svaki dan na posao... biće nam vako, a to znači duži pendrek i veći zatvori....

Vrijeme je da se krene !!!!
A malo stare dobre Titove DSZ?

Pa da slučajno i u mraku poneko od tih zvjerki padne niz neke malo tvrđe stepenice? Samo pitam, ne bih da se namećem. :D
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#55

Post by Rania »

uvjek dobar gost wrote:...

Treba ovisnike vodati po školama da prenose svoja iskustva djeci i da onda djeca iz prve ruku čuju šta su posljedice...
Ovo je super stvar. Nazalost pretpostavljam da nase drustvo puno predrasuda ne bi prihvatilo ovakav pristup u osnovnim skolama. A sigurno bi imalo efekta, puno vise nego bilo kakva prica.

Ovu ideju treba podrzati i nekako ispromovirati.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#56

Post by mIRCerka »

Rania wrote:
E vidis sa ovim boldiranim se 100% slazem. Djecu treba educirati i konstantno sa njima pricati o tome.

Ali to ne znaci da ove zezancije na racun osnovaca ikoga educiraju - samo se izruguju jednom ozbiljnom problemu danasnjice.

pa osnovaca nema na forumu ( makar se nadam)....

nas humor je oduvijek bio crnjak pravi, ali odrazava situaciju u drustvu...
nazalost...


za TELL A STORY pristup se slazem u potpunosti...
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#57

Post by Jimmy_The_Saint »

A DSZ? :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#58

Post by manijak1 »

:oops: ONO pa DSZ :oops:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#59

Post by mIRCerka »

:roll: mozes komuniste otjerati iz bosne, ali ne mozes komunizam iz bosanaca ( :D )
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#60

Post by Reina »

Rania wrote:
uvjek dobar gost wrote:...

Treba ovisnike vodati po školama da prenose svoja iskustva djeci i da onda djeca iz prve ruku čuju šta su posljedice...
Ovo je super stvar. Nazalost pretpostavljam da nase drustvo puno predrasuda ne bi prihvatilo ovakav pristup u osnovnim skolama. A sigurno bi imalo efekta, puno vise nego bilo kakva prica.

Ovu ideju treba podrzati i nekako ispromovirati.
ne znam da li je to bilo u osnovnim ali znam primjer gdje su lijeceni ovisnici u organizaciji nekih udruzenja isli po nekim srednjim skolama pricali o stetnosti i posljedicama, itd. pa su se onda sastajali u amfiteatrima ucenici, roditelji, lijeceni ovisnici, roditelji ovisnika i razgovarali o tome, medjutim to bi trebalo organizovati u svim skolama i svake godine ....
Last edited by Reina on 14/12/2006 12:18, edited 1 time in total.
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#61

Post by Hendrix »

Interesantno je kako uvijek za najgore stvari bude kriva "raja".Ono "Raja to radi pa i ja...".Ko da niko mozga svog nema :?
Isto kao i za pušenje u srednjoj,svi iz mog razreda su u toj fazi bili,sakriju se iza škole i vire da ih neko ne skonta a u interesu im da svi znaju da puše,e to nikad nisam skonto :-D
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#62

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 11:09, edited 1 time in total.
plimpi
Posts: 92
Joined: 29/10/2006 10:51
Location: Sarajevo

#63

Post by plimpi »

User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#64

Post by uvjek dobar gost »

... Ni svjesni mi nismo koliko određeni krugovi zarađuju na našoj muci, sva ta gudra, sve te djevojke koje nude ljubav za novac.... tu su nule koje mi za života nećemo vidjeti, dijelom ti novci finansiraju političke partije, finansiraju politiku koja nas gura pod zemlju polako ali sigurno...

Ja nisam konzumirao drogu do neke 18. il 19.-te godine, ma na pamemi nije padala jer imao sam opcija i mogućnosti, a ruku na srce ne može se baš reći da pred sami rat nije bilo gudre... tad je bio pravi bum...

A sad kad se okrenem oko sebe.... djeca jesu na hemiji i to isključivo, ne konzumiraju zeleniš jer ih kao spušta.... hej...

Prije koju godinu dok još sam izlazio, u jednom lokalu prifura mi djevojka na oko fina i baci neku spiku.... nakon razgovora upita ona mene... imaš li bobu... ja nako zbunjen gledam u nju... a ona opet... imaš li bobu i da me vodiš kući... ja nako zbunjen pitam je gdje živiš... kad ona meni ne mojoj već tvojoj kući da se malo zabavljamo....
I na kraju ja jesam otišao kući svojoj ali sam.. jer bobu nisam imao a dama nije htjela zeleniš....

Eh eto to je to...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#65

Post by zlata »

Hendrix wrote:Je li istina da se Kice drogira?Kruže mahalske priče.pa kontam nako fin momak,ali opet znam ih i ja finih dosta.
Ja imam par prijatelja koji aktivno puše travu od 1-2 srednje,sad imaju oko 25-28 godina,toliko su im mozgovi spori.Fakat ih je trava sjebala,majke mi ,sporo kontaju,ne mogu dan bez trave izdržat i tačno znaš po izrazu face ima li trave za uzeti ili nema.Ne vjerujem da su ikad na teže išli ali ih i vutra dobro oderala.
Nazalost....ljudi nisu svjesni kol'ko trava "przi" mozak. Na stranu legalizacija...i duhan je legaliziran...pa svakodnevno ljudi krepavaju od rakova...djeca se radjaju sa raznim poslijedicama koje uzrokuju pusenje i duhan...a tek kad bi smo poceli malo ozbiljnije proucavati poslijedice visegodisnjeg "travaranja".
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#66

Post by pjegica »

Moje misljenje je da bi se trebao smisliti neki pametniji nacin za borbu protiv droge.
Jednom godisnje u osnovnoj i najmanje dva puta godisnje u srednjoj skoli su nam drzali casove "posvecene borbi protiv ovisnosi". Dolazili su nam ljudi iz raznih organizacija, "bivsi" narkomani su nam pricali svoja tuzna iskustva, na praksi smo gledali vrsnjake koji umiru od droge ili se muce sa apstinencijalnom krizom. I pored svega toga iz razreda i iz skole znam dosta njih koji su vec odavno na horsu. Pricom mozemo odvratiti interesovanje za drogu jednom broju osoba. Ali ne svima. Sport, muzika, ples takodjer odvaja jedan dio mladih od droge, ali opet ne sve.
I ne znam kakve metode i mjere budemo poduzimali u buducnosti, droge nece nestati. Jednostavno rjesenje treba traziti negdje drugo.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#67

Post by zlata »

pjegica wrote:Moje misljenje je da bi se trebao smisliti neki pametniji nacin za borbu protiv droge.
Jednom godisnje u osnovnoj i najmanje dva puta godisnje u srednjoj skoli su nam drzali casove "posvecene borbi protiv ovisnosi". Dolazili su nam ljudi iz raznih organizacija, "bivsi" narkomani su nam pricali svoja tuzna iskustva, na praksi smo gledali vrsnjake koji umiru od droge ili se muce sa apstinencijalnom krizom. I pored svega toga iz razreda i iz skole znam dosta njih koji su vec odavno na horsu. Pricom mozemo odvratiti interesovanje za drogu jednom broju osoba. Ali ne svima. Sport, muzika, ples takodjer odvaja jedan dio mladih od droge, ali opet ne sve.
I ne znam kakve metode i mjere budemo poduzimali u buducnosti, droge nece nestati. Jednostavno rjesenje treba traziti negdje drugo.
Pa *ebem ga ja.....da je neJa na trzistu (Droge)....nebi se niko mog'o ni drogirat. Sto ih nije bilo (dilera i narkomana) kad je moj caca bio balavac!. Najveci problem....je trziste. Tesko ce se neko fiksati....ako ne moze nabaviti sranje. Jedino da odseli u Afganistan...pa sadi sebi lale u basci.
U nasaj zemlji....uspjesni vele-dileri su i "biznismeni"....a sa $$$ mogu kupiti i slobodu i BiH drzavljastvo. Sve dok njima biznis "ide"....dok slobodno setaju....umjesto da leze u Zenici...ili na nekom Golom Otoku....bit'ce i narkomana.

Najzanimljivije je da se slabo drogiraju ti isti bijedni proizvodjaci droge (napr. Afganistan) nego nadju budale na bogatom zapadu. Izgleda da njihova surova siromastina ima vise smisla.... :roll:
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#68

Post by urbanagerila »

Hajde da probamo prebaciti temu ...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=31556
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#69

Post by malamaca »

Nemamo mi pojma koliko je narkomanija rasiren problem naseg drustva. Buduci da zivim preko puta osnovne skole, vidjela sam djecu koja su mi jedva pa prerasla struk kako pusu sintelan, puse travu. Vidjela sam iza skole veoma mladog momka koji sebode u jezik... Nevjerovatno.
Kakav karakter djeteta od 13 godina, molim ja vas lijepo? Djetetu karakter formiraju roditelji. Nije karakter nesto s cim se radjas.
Meni su moji roditelji formirali karakter vis-a-vis droge pricama da ne ispustam casu iz vida, da ni od kog ne uzimam cigaru, da pazim kako se ponasam inace ce me objesiti na Marin Dvor jer od njih nista ne mogu sakriti, provjerama ko su djeca s kojom se druzim i milion i po pitanja tipa gdje si bili, sta si radila, s kim si bila, sta ste pricali, sta ste jeli i pili, pusi li Sandra, zna li joj mama da pusi itd. od kojih mi se povracalo i u tom trenutku sam mislila "daj izmlati me, molim te, samo me ne peglaj".
Problem je u tome da roditelji nemaju vremena za djecu. Ne primjecuju da su djeca potistena, da se osjecaju odbacenima, nevoljenima i zapostavljenima. I k tomu jos, da prostis, i kad to uvide, ne razumiju da potistenost nece rijesiti "hajd' gledaj filmove do kad hoces i kakve hoces", odbacenost "evo, sine, tene od 300 KM kad imaju svi nek imas i ti", i da ljubav i paznju ne zamjenjuje kompjuter, mobitel i 10 KM "za kifle" svaki dan.
S djecom treba razgovarati, a ne drzati im govor, cuti ih a ne slusati, vidjeti ih a ne gledati. Djeca nisu kriva, oni su djeca i veze nemaju sta je zapravo droga. Svojim ponasanjem salju signale, samo ih roditelji nemaju kad citati. :(
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#70

Post by malamaca »

Jos zaboravih reci kako cinjenica da je neko zavrsio fakultet, ima dobar posao i zivi zivot na visokoj nozi ne znaci nista, kad je u pitanju ova tema. Kazu da masa ovisnika pripada bas ovakvim krugovima. :(
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#71

Post by uvjek dobar gost »

Roditelji moraju znati o drogama, kao i o masi drugih stvari , više od svije djece.... moja je parola da neće neki sitni mangupi učiti moje djete o bilo čemu već će djete prvo informacije vidjeti i čuti od mene... a kod nas je problem što pilitičko-mafijaški krugovi hajruju puno para na drogama, kao i na prostituciji uostalom...

Vrijeme je da se krene !!!!
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#72

Post by Santos »

Nevezano za drogu licno ali itekako povezano za kako uradit nesto pozitivno kad ti murijas kojem si prijavio kradju isti postavlja kasnije pitanje.Buraz bil ti meni mogo dovuc Pasata .Boli ga kurac sto je meni obijeno auto.Preso na svoj slucaj.O cemu se radi.Mjesto da meni nesto kaze o toj kradji tipa ufaticemo ga mislimo da su ti i ti on sa mog slucaja sto mu je poso da rjesava vidio u meni osobu koja bi njemu mozda mogla pomoc tj, da mu uvede kakvog povoljnog dobrog malo preso itd,Pasata naravno sto jeftinije.Kako sa tim drotom da sprjecis ili pokusas sprjecit nesto u vezi Droge.
caki-cakica
Posts: 15
Joined: 23/11/2006 23:05
Location: bec

#73

Post by caki-cakica »

:roll: lalala nemoj se ljutit da te pitam nesto...jel to imas iskustva sa SANDZAKLIJAMA...i kako si to mislila da su oni krivi za sve to...jer i ja sam jedna od njih!! hahaha
tacno je to sto ti pises....vidi se da imas iskustva ....a za takve ljude sto kazes ..da se nemoze rec da uzimaju....imam takvih pored mene...CAK DIJELIM JASTUK SNJIM... :lol: :lol: .....da uzimaju danas svi od ovih malo jacih...ali to su odrasli...a ne KLINCI!!!! sarajewo je puno droge...
lalala mozda znam na koje mislis SANDZAKLIJE :roll:
caki-cakica
Posts: 15
Joined: 23/11/2006 23:05
Location: bec

#74

Post by caki-cakica »

malamaca wrote:Nemamo mi pojma koliko je narkomanija rasiren problem naseg drustva. Buduci da zivim preko puta osnovne skole, vidjela sam djecu koja su mi jedva pa prerasla struk kako pusu sintelan, puse travu. Vidjela sam iza skole veoma mladog momka koji sebode u jezik... Nevjerovatno.
Kakav karakter djeteta od 13 godina, molim ja vas lijepo? Djetetu karakter formiraju roditelji. Nije karakter nesto s cim se radjas.
Meni su moji roditelji formirali karakter vis-a-vis droge pricama da ne ispustam casu iz vida, da ni od kog ne uzimam cigaru, da pazim kako se ponasam inace ce me objesiti na Marin Dvor jer od njih nista ne mogu sakriti, provjerama ko su djeca s kojom se druzim i milion i po pitanja tipa gdje si bili, sta si radila, s kim si bila, sta ste pricali, sta ste jeli i pili, pusi li Sandra, zna li joj mama da pusi itd. od kojih mi se povracalo i u tom trenutku sam mislila "daj izmlati me, molim te, samo me ne peglaj".
Problem je u tome da roditelji nemaju vremena za djecu. Ne primjecuju da su djeca potistena, da se osjecaju odbacenima, nevoljenima i zapostavljenima. I k tomu jos, da prostis, i kad to uvide, ne razumiju da potistenost nece rijesiti "hajd' gledaj filmove do kad hoces i kakve hoces", odbacenost "evo, sine, tene od 300 KM kad imaju svi nek imas i ti", i da ljubav i paznju ne zamjenjuje kompjuter, mobitel i 10 KM "za kifle" svaki dan.
S djecom treba razgovarati, a ne drzati im govor, cuti ih a ne slusati, vidjeti ih a ne gledati. Djeca nisu kriva, oni su djeca i veze nemaju sta je zapravo droga. Svojim ponasanjem salju signale, samo ih roditelji nemaju kad citati. :(
e bravo ...to si dobro rekla...jer i tako je u stvarnom zivotu...
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#75

Post by shin »

caki-cakica wrote::roll: lalala nemoj se ljutit da te pitam nesto...jel to imas iskustva sa SANDZAKLIJAMA...i kako si to mislila da su oni krivi za sve to...jer i ja sam jedna od njih!! hahaha
tacno je to sto ti pises....vidi se da imas iskustva ....a za takve ljude sto kazes ..da se nemoze rec da uzimaju....imam takvih pored mene...CAK DIJELIM JASTUK SNJIM... :lol: :lol: .....da uzimaju danas svi od ovih malo jacih...ali to su odrasli...a ne KLINCI!!!! sarajewo je puno droge...
lalala mozda znam na koje mislis SANDZAKLIJE :roll:
Neko se osjeca prozvano :D
Post Reply