Dream Theater

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Slo Burner
Posts: 5305
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#26 Re: Dream Theater

Post by Slo Burner »

Vjerovatno 4 najbolja muzicara na jednom mjestu ikad, ali meni jednostavno nikad nisu sjeli. Valjda zato sto sam prerano naisao na punk i hardcore

User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#27 Re: Dream Theater

Post by So What! »

ExNihilo wrote:
So What! wrote:Uglavnom greške ima i moje, ali opet dolazim oda zaključka da smo obojica donekle upravu. U principu tačno je da dvojac nije koristio label DT-a, ali oni su osovina ove pjesme.

Osovina DT-a su Myung-Portnoy-Petrucci. Mnogi su vjerovali da kada ode jedan nema više DT-a, otišao Portnoy po meni su postali još bolji. Petrucci jest ključan faktor benda, ali apsolutno ne mora značiti da nema DT-a bez njega.

Na drugoj strani jedan Iced Earth ima Jona Schaffera koji mijenja postave kako stigne, ali baza fanova i dalje se povećava. Tu su i kod nas za par dana i kako inforamcije kruže, koncert je još malo pa rasprodan. Uglavnom, poštujem tvoje mišljenje svakako. Ako si fan progressive metala, također možeš uvidjeti na Queensryche scenariju gdje smo dobili dva benda, o kvalitetu neću da govorim, ali tu imamo dva benda i neki fanovi su ostali podijeljeni, neki zgotivili oba, a neki oba i prekrižili. Ja bi se vjerovatno opredjelio za onaj gdje pjeva LaBrie, uživo jest loš frajer, ali za mene nema DT-a bez njegovog glasa.

I usput kada bi nekim čudom došli i u Sarajevo, ja sam vazda njihov koncert zamišljao u Narodnom pozorištu, nekako to nije bilo kakav metal bend.
Pa dobro, osovina ove pjesme je svakako Moore, kojeg više nema u DT, a ne LeBrie i Rudess. Hem je Moore napisao pjesmu (i tekst i muziku), koja je za njega duboko lična, hem zbog klavijatura i njihove uloge u pjesmi...a on klavijaturista :D Čak se bojim da bez Moorea pjesma ne bude totalno nakaradno izvedena. Ali, vidjet ćemo.

Inače, zadnji album je pokidao i mislim da je među najboljima. Što se setliste tiče, fakat mi je čudno da ne sviraju The Bigger Picture i Behind The Veil sa novog albuma. Također, bizarno mi je što sviraju 5 pjesama sa Awake. Ali, sve u svemu - zadovoljan sam :D

Novi album Iced Eartha je, također, jako dobar. Neću moći prisustvovati koncertu, javite kako je prošlo :thumbup:
Ja i ti haman volimo sve isto kod DT-a, pa to su i meni najdraže pjesme s novog albuma i baš je glupost čista da barem jednu ne sviraju uživo. Nećemo više o Space Dye Vestu (iako ne bi bilo ništa bez LaBriea :P ), pjesma je eargasm i da izvedena je u full sastavu prije par dana u Madridu, sinoć sam baš htio postat video:



Javimo ti za Iced Earth, i usput je si li slušao posljednji samostalni LaBrieov album?
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#28 Re: Dream Theater

Post by mefistofilis »

oni se ljudima mogu svidati ili ne svidati. ali, sto se tice "muzickog dostignuca" (ne uzimajuci u obzir popularnost) oni bas imaju kapaciteta da postanu pravi klasik.
ne znam da li cete me shvatiti sta zelim reci.
ali: uz Led Zepelin cu uvijek staviti DT ispred Metallice, Slayer-a , IM-a i sta ja znam.
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#29 Re: Dream Theater

Post by LSD »

Slo Burner wrote:Vjerovatno 4 najbolja muzicara na jednom mjestu ikad, ali meni jednostavno nikad nisu sjeli. Valjda zato sto sam prerano naisao na punk i hardcore

pa tako nekako :thumbup:
DT ima odlicne muzicare, sve sami virtuozi na svojim instrumentima....jedno vrijeme sam ih intenzivnije slušao, ne samo njih nego i slicne bendove, kad sam upao u tu neku prog fazu :D ....ali generalno oni su predobar i nekako preozbiljan bend da bi bio lud za njima ...u odnosu na ostale metal bendove djeluju kao kakavi muzicki akademici, zato su mi i brzo dosadili :D trebaš biti baš fanatik te grupe ,da bi ih pratio.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#30 Re: Dream Theater

Post by So What! »

atorniji putnik wrote:oni se ljudima mogu svidati ili ne svidati. ali, sto se tice "muzickog dostignuca" (ne uzimajuci u obzir popularnost) oni bas imaju kapaciteta da postanu pravi klasik.
ne znam da li cete me shvatiti sta zelim reci.
ali: uz Led Zepelin cu uvijek staviti DT ispred Metallice, Slayer-a , IM-a i sta ja znam.
Da, da oni su ljudi koji su u dosta mračniju i agresnivniju muzika, ako je tkao možemo nazvati unijeli upravo taj magijski element. Oni su oni svijetli bendovi metala, ali ne oni plačipičkasti nego oni koje poštuju i oni koji ih ne gotive jer prave jednu ozbiljnu muziku. Čitava plejada bendova je slejdeći njihov uzor započela praviti metalske simfonije, epove, balade (ne Nothing Else Matters balade nego Ministry of The Lost Souls balade) itd...

Images and Words je jedan klasik, jedna gromada od albuma. Za mene lično od progresive, za moj pojam lično može im parirati Porcupine Tree i Kansas, mada oni nemaju veze s metalom.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#31 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

So What! wrote:
Ja i ti haman volimo sve isto kod DT-a, pa to su i meni najdraže pjesme s novog albuma i baš je glupost čista da barem jednu ne sviraju uživo. Nećemo više o Space Dye Vestu (iako ne bi bilo ništa bez LaBriea :P ), pjesma je eargasm i da izvedena je u full sastavu prije par dana u Madridu, sinoć sam baš htio postat video:


Javimo ti za Iced Earth, i usput je si li slušao posljednji samostalni LaBrieov album?
Haman. :D

LaBrieov album sam baš počeo slušati prije nekoliko dana, preslušao 3-4 pjesme, onda me nešto omelo i nisam završio. Gledat ću da to ispravim, kakvi su tvoji utisci?

Da, vidim pominješ Ministry of the Lost Souls - kako je to jaka pjesma :thumbup:
LSD wrote:
pa tako nekako :thumbup:
DT ima odlicne muzicare, sve sami virtuozi na svojim instrumentima....jedno vrijeme sam ih intenzivnije slušao, ne samo njih nego i slicne bendove, kad sam upao u tu neku prog fazu :D ....ali generalno oni su predobar i nekako preozbiljan bend da bi bio lud za njima ...u odnosu na ostale metal bendove djeluju kao kakavi muzicki akademici, zato su mi i brzo dosadili :D trebaš biti baš fanatik te grupe ,da bi ih pratio.

Tačno, sve si rekao. Ljudi su umjetnici, u klasičnom smislu te riječi. :D

Kao potpora tome često navedem drugi dio (instrumentalni) pjesme Count of Tuscany. Ovo je za mene čista, nepatvorena, umjetnost. O ovome bi se esej mogao napisati :D Evo neko ga je, baš, izdvojio:


User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#32 Re: Dream Theater

Post by So What! »

Poslušo, solidan, meni valja, ali da je kvalitet neki Bogzna i nije. Još jedna genijalna stvar sa pretposljednjeg albuma, i neko je fenomenalno ukomponovao u ovaj fan video:

User avatar
ultima_palabra
Posts: 55478
Joined: 15/12/2008 16:53

#33 Re: Dream Theater

Post by ultima_palabra »

how many dream theater fan does it take to screw a lightbulb?
2 - one to screw it, one to change it from LIGHT TO DARK, DARK TO LIGHT, LIGHT TO DARK, DARK TO LIGHT
:lol:
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#34 Re: Dream Theater

Post by So What! »

ultima_palabra wrote:
how many dream theater fan does it take to screw a lightbulb?
2 - one to screw it, one to change it from LIGHT TO DARK, DARK TO LIGHT, LIGHT TO DARK, DARK TO LIGHT
:lol:
dobaaaaaaaar, još jedno genijalno djelo sa Images and Wordsa :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#35 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

Bio večeras na koncertu. Surealno iskustvo. Ko ne ode u Zagreb, zajebo se do kraja života. :D

Petrucci - mitska ličnost, njegove vještine i karizma prkose zakonima racionalnog univerzuma. Mislim da sam se zaljubio.

Postavim kasnije video, iako mi je kamera za QRZA.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#36 Re: Dream Theater

Post by So What! »

ExNihilo wrote:Bio večeras na koncertu. Surealno iskustvo. Ko ne ode u Zagreb, zajebo se do kraja života. :D

Petrucci - mitska ličnost, njegove vještine i karizma prkose zakonima racionalnog univerzuma. Mislim da sam se zaljubio.

Postavim kasnije video, iako mi je kamera za QRZA.
Pričaaaaaj!!!
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#37 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

So What! wrote:
ExNihilo wrote:Bio večeras na koncertu. Surealno iskustvo. Ko ne ode u Zagreb, zajebo se do kraja života. :D

Petrucci - mitska ličnost, njegove vještine i karizma prkose zakonima racionalnog univerzuma. Mislim da sam se zaljubio.

Postavim kasnije video, iako mi je kamera za QRZA.
Pričaaaaaj!!!
Ko ide na koncert, a ne želi spoilere, nek ne čita :D Dake, spoiler alert. :D


Muzički, čista perfekcija. Čak je i LaBrie bio daleko iznad svog uobičajenog live nivoa. Nije se dešavalo da reve ko magarac. :D Petrucci, već sam gore sve rekao. Myung - nevjerovatno koliko se lik uživi dok svira, imam osjećaj da potpuno izgubi osjećaj za prostor i vrijeme. Rudess standardno dobar, nije ništa zajebao kod Space Dye Vest, što je najbitnije. :D Mangini - presmiješan lik, totalno luckast, kakve samo face pravi dok lupa. Imam osjećaj da nikad bolje nisu funkcionirali kao cjelina, čista harmonija, pozitivna energija pršti među njima.

Produkcijski nisam očekivao ništa posebno, ali sam se pozitivno iznenadio. Otvorili su koncert sa False Awakening Suite, bend i bina skriveni iza projekcijskog platna na kome piči animacija koja povezuje motive sa svih dosadašnjih album covera. Nakon toga, platno pada, bend se pojavljuje i rokaju Enemy Inside. Evo kako je to izgledalo:



Između većine pjesama bile su kraće animacije sa motivima albuma ili pjesama koje će fanovi, vjerujem, prepoznati. Da ne nabrajam redom :D Jaka stvar je bila kad su izašli na scenu (za treći i završni čin) i počeli svirati Overture 1928, a iza na platnu odbrojava od 2014 do 1928. Dakle, produkcijski fantastično:thumbup: Light Show je bio strašno dobar, također.

Što se tiče same svirke, izdvojio bih i Manginijev drum solo na 05:35:



Ko kaže da nije dostojan nasljednik Portnoya? :D

Ovako je izgledao Space-Dye Vest. Bio si u pravu, izveli su je perfektno. Bojao sam se da LaBrie ne usere, ali je bio na nivou:



Na pauzi (od 15 min) napravili su lijep gest. Na platnu su puštali mix youtube videa raznoraznih ljudi koji su im "odali počast" svirajući njihove covere, praveći animacije o njima i sl. Naprimjer, pustili su ovu lavicu:



ili ovog giganta :lol: :



ili ovo :D :D :D



Tužan sam što je prošlo. Dođe mi da idem u Zagreb ponovo. :D
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#38 Re: Dream Theater

Post by So What! »

Vjerujem da su tu ubacili i onu djecu, učeniak Aaron O'Keefea što izvode Pull Me Under. Hvala puno! Mislim kad bi Mozart ustao njih bi slušao, ljudi koji su ziasta dostojn svoga imena jer doslovno prave bajkovitu i maštovitu muziku, pravi teatar snova. Još pogotovo na koncertima. Nažalost nisam imao priliku da ih gledam nikad uživo, ali gledao sam DVD-e i moram reći da su im animacije genijalne.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#39 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

So What! wrote:Vjerujem da su tu ubacili i onu djecu, učeniak Aaron O'Keefea što izvode Pull Me Under. Hvala puno! Mislim kad bi Mozart ustao njih bi slušao, ljudi koji su ziasta dostojn svoga imena jer doslovno prave bajkovitu i maštovitu muziku, pravi teatar snova. Još pogotovo na koncertima. Nažalost nisam imao priliku da ih gledam nikad uživo, ali gledao sam DVD-e i moram reći da su im animacije genijalne.
Jesu. Stavili su i tu djecu :) Bilo je dosta toga, nisam uspio sve zapamtit. :D
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#40 Re: Dream Theater

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:26, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#41 Re: Dream Theater

Post by So What! »

Kada kažem plačipičkasti mislim na one bendove npr. Bullet for My Valentine (da se ne lažemo slušam ga povremeno), koji nemaju respect među komplet rajom koja sluša metal. Dream Theater na drugu stranu respectuju svi, bez obzira da li ih slušali ili ne, a ne sviraju taj mračniji metal, nego ja lično Dream Theter slušam kada osjetim potrebu za boljim raspoloženjem, al onim najpozitivnijim. Pogrešno sma se izrazio u gornjem postu, a ti si me vjerovanto pogrešno razumio.

Nisam ni rekao da su začetnici tog žanra, ali da su ga podigli na neku višu razinu, to sigurno jesu. Danas, zarađuju možda najviše od svih prog bendova, ali njihov kocnert je jedan pravi show kao što smo rekli i vrijedi ga pogledati. Vjerujem da ima dosta bendova koja im mogu parirati, ali ima milion bendova koji mogu parirati (svirački) i Rolling Stonesima, ali treba imati nešto više od toga.

S druge strane slažem se u većini toga što si napisao, pogotovo vezano za prog metal žanr. Bendovi su isklišejirani, imdiž je kod većine isti, niko nije unio ništa novo u žanr.
Last edited by So What! on 03/02/2014 04:32, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

Glupost mi je umjetnost predstavljati kao svojevrsno egzaktno područje u kome se da kvantificirati šta je bolje/gore u apsolutnom smisu te riječi (dakle, kao općevažeće). Bolje/gore postoji samo u kontekstu subjektivnog doživljavaja i ličnih preferencija. Svaka "ljestvica" (naj)boljih bendova i albuma je isključivo subjektivna. Primjerice, kolega @Cybernetic smatra da je kvalitet muzike DTa "drastično opao nakon Awake". Iako poštujem njegovo mišljenje, ne slažem se s istim. Po meni je zadnji album među najboljim. Samim tim, nema potrebe da jedno ili drugo mišljenje predstavljamo kao "urezano u kamenu" i univerzalno, već isključivo kao naše lične afinitete.

Jednako mi je blesav hipsterski argument da "popularizacija i komercijaizacija moraju obavezno značiti pad kvalitete". Ko kaže? Internet?
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#43 Re: Dream Theater

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:28, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#44 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

Cybernetic wrote:
ExNihilo wrote:Glupost mi je umjetnost predstavljati kao svojevrsno egzaktno područje u kome se da kvantificirati šta je bolje/gore u apsolutnom smisu te riječi (dakle, kao općevažeće). Bolje/gore postoji samo u kontekstu subjektivnog doživljavaja i ličnih preferencija. Svaka "ljestvica" (naj)boljih bendova i albuma je isključivo subjektivna. Primjerice, kolega @Cybernetic smatra da je kvalitet muzike DTa "drastično opao nakon Awake". Iako poštujem njegovo mišljenje, ne slažem se s istim. Po meni je zadnji album među najboljim. Samim tim, nema potrebe da jedno ili drugo mišljenje predstavljamo kao "urezano u kamenu" i univerzalno, već isključivo kao naše lične afinitete.

Jednako mi je blesav hipsterski argument da "popularizacija i komercijaizacija moraju obavezno značiti pad kvalitete". Ko kaže? Internet?
Nije to druze nikakav hipsterski argument nego logican zakljucak. Kada si dio industrije kao DT (Roadrunner), zrtvujes umjetnicku slobodu za trziste. Moras konstantno traziti novu publiku sto ovdje znaci djecurliji. No svatko zna da su DT izvrsni muzicari. Ne slazem se da bolj/gore postoji samo u licnom dozivljaju i preferencijama. Sto se nekome licno svidja je jedna stvar, ali postoje objektivni kriteriji za kvalitet i kreativnost. Kenny G je mnogo popularniji od Wayne Shortera i Coltranea, ali im ne moze ni prismrditi kada je u pitanju sposobnost.

P.S.: hipsteri su mainstream :D

Da li to znači da se Roadrunner upliće u kreativni proces DTa i sugerira kakav album treba biti, pa tako ograničava umjetničku slobodu ili nešto drugo? I možeš li navesti koji su to objektivni kriteriji za kreativnost? Nije li ta izjava sama po sebi paradoksalna - ako kreativnost ima objektivne kriterije, onda više nije kreativnost. :D

Što se tiče ovog poređenja koje navodiš, ja nisam ni rekao da je popularnost = sposobnost, ali isto tako odbijam nejednakost po kojoj je obavezno nepopularnost > popularnost u kontekstu kvalitete.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#45 Re: Dream Theater

Post by So What! »

Kakogod, Dream Theater je mašinerija sam za sebe. Da li su se okrenuli komercijalnijem zvuku po meni? Da, jesu, ali da li još uvijek imaju tu svoju esenciju, da, imaju. I tu za mene priča završava, posljednji album, fenomenalan, možda su jedino zafrkali što su posljednji live album snimili u Buenos Airesu, a ne u Čileu gdje je atmosfera bila mnogo mnogo bolja.

P.S. za ove brojne kucačke greške u mojim postovima, krivite moju tastaturu, iz nekog razloga sporo šalje signale, pa dolazi da jedno slovo ide ispred drugog i sl.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#46 Re: Dream Theater

Post by So What! »

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#47 Re: Dream Theater

Post by ExNihilo »

User avatar
ultima_palabra
Posts: 55478
Joined: 15/12/2008 16:53

#48 Re: Dream Theater

Post by ultima_palabra »

Bio sam preko vikenda u Zagrebu, ali nisam mogao ostati duže... ni set lista nije bila baš pretjerano motivirajuća, mada je sigurno bio dobar koncert. Valjda navrate još koji put.
TDN
Posts: 597
Joined: 04/07/2014 23:20

#49 Re: Dream Theater

Post by TDN »

mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#50 Re: Dream Theater

Post by mefistofilis »

ExNihilo wrote:

Da li to znači da se Roadrunner upliće u kreativni proces DTa i sugerira kakav album treba biti, pa tako ograničava umjetničku slobodu ili nešto drugo? I možeš li navesti koji su to objektivni kriteriji za kreativnost? Nije li ta izjava sama po sebi paradoksalna - ako kreativnost ima objektivne kriterije, onda više nije kreativnost. :D

Što se tiče ovog poređenja koje navodiš, ja nisam ni rekao da je popularnost = sposobnost, ali isto tako odbijam nejednakost po kojoj je obavezno nepopularnost > popularnost u kontekstu kvalitete.
ma ja mislim da ne postoje ljudi koji njima mogu nesto reci kad je u pitanju "muziciranje" :D
mislim da njima svi apsolutno dozvole da rade sto god hoce jer je proces kroz koji prolazi snimanje jednog njihovog albuma bolesno kompleksan i onda tu ni Roadrunner niti bilo ko drugi nema mnogo prostora da nesto "izvolijeva" (daj mi malo ovoga, malo onoga).
njihovu jednu pjesmu izdavacka kuca moze jednostavno prihvatiti ili odbaciti ako razumijete sta zelim da kazem :D
Post Reply