Dražen Petrović

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#76 Re: Dražen Petrović

Post by Tomahawk11 »

Drazen je bio sjajan kosarkas, ali mislim ne bolji od Dirka. Dirk se nece vise roditi. Najbolji evropski kosarkas.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#77 Re: Dražen Petrović

Post by Better Man »

kakavdanakneiskustvu wrote:@Better Man,je li po tebi petrović bolji košarkaš i od novickog?
S jedne strane jeste! Evo da objasnim zašto! Dražen je jednu prosječnu Cibonu odveo do 2 naslova prvaka Evrope i odveo ih je do naslova pobjednika Kupa kupova. Šibenku je odveo do 2 finala Kupa Koraća i jednom Cibonu. Real je odveo do pobjednika Kupa kupova. Predvodio je reprezentaciju do evropskog i svjetskog zlata, a tu su i srebra sa Olimpijada, kao i srebra i bronze sa Evropskih i svjetskih prvenstava. Nowitzki jedini trofej koji je osvojio je NBA prsten. Sa reprezentacijom nije napravio ništa značajno. Dražen da nije tragično poginuo sigurno bi osvojio NBA prsten i to bi bila samo potvrda njegove genijalnosti, jer i bez njega je najveći! Evropljanin sa najboljom karijerom u smislu trofeja je Toni Kukoč, koji je imao sreću da ode u Chicago Bullse i što je bio šlag na tortu u njegovoj karijeri i gledajući ste strane i on je napravio daleko više od Novitzkog koji sigurno spada među najbolje košarkaše Evrope i svijeta.
Last edited by Better Man on 18/11/2012 23:23, edited 1 time in total.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#78 Re: Dražen Petrović

Post by Hodidid »

Da gledajuci po NBA ucinku Kukoc je definitivno broj 1 Evropljanin sa tri titule. Naravno da su tu bili Pipen, Jordan, Grant ali Toni je itekako ostavio svoj obol u Bullsima. I tacno je Novitzki nikad nije napravio nista znacajno sa Njemackom.Drazen je napravio fantasticne stvari i na klupskom i na reprezentativnom nivou.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#79 Re: Dražen Petrović

Post by Tomahawk11 »

Zaboravljas da je Dirk osvojio taj prsten protiv strasne ekipe Heata, protiv zvijezda koje su se sprdale s njim kad je i bolestan davao lekcije Wadeu i Jamesu, da su pomeli jedne Lakerse, da ne pricamo o tome koliki je njegov znacaj bio za njemacku reprezentaciju....ne moze tako, imas vrhunskih igraca koji nisu nikad osvojili trofej, kad me neko pita o velicini igraca, nabrajati klupske/reprezentativne trofeje ne govori previse o njemu samom, moze biti i na klupi, a osvojiti 10 prstenova, nije najbolji igrac zbog toga.
Dirk je poseban kosarkas, taman da nije ni jedan trofej osvojio. Treba postovati i Drazena, covjeku je nesreca prekinula karijeru i zivot, pa iz tog razloga ne pricati SBB KBB.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#80 Re: Dražen Petrović

Post by Hodidid »

Tacno poredim ga sa playmakerima i tu si u pravu.Drazen je bio suter ali kako god igrali su na bekovskim pozicijama i jedni i drugi. Drazen je takodjer preuzimao ulogu play-a po potrebi ali nebitno to sad. To je moje subjektivno misljenje da je bio bolji od Stocktona ali Stockton je imao stil igre koji meni licno bas i nije jako sjedao.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#81 Re: Dražen Petrović

Post by Tomahawk11 »

Ma nezahvalno je pricati o tome ko je bolji. Koliko ima kosarkasa sa Dirkovim predispozicijama, a da ima takvu kosarkasku inteligneciju? Najbolji je, ali necemo ga porediti sa igracima na drugim pozicijama :-) e necemo tako. Trpao je i Mirza, sta je sve radio u Realu i Bosni, ali nikad nije otisao u NBA da pokaze sta moze. Sad da neko kaze da je najbolji evropski kosarkas, bilo bi: nije nikad bio u NBA.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#82 Re: Dražen Petrović

Post by Chemist »

Ne mozes tako o Nowitzkom, ipak je Drazen u reprezentaciji SFRJ pored sebe imao jos 3 NBA igraca (Radja, Kukoc, Divac) dok Nowitzki igra sa skoro anonimusima (u poredjenju sa nabrojanim is SFRJ). Meni je zao sto se nije desio susret mozda najjace europske ekipe ikad SFRJ i originalnog Dream Team-a, mislim da bi to bila antologija, medjutim to je sve sbb kbb, nedavno je jedan rus izasao sa pricom o relativizaciji lika i djela Drazena Petrovica, malo po malo izlaze te neke price o njegovim manama kao kosarkasa i kao osobe (sasvim logicno, svi ih imamo), ali da je Drazen neprezaljena legenda, to svakako jeste
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#83 Re: Dražen Petrović

Post by Tomahawk11 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Better Man wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:@Better Man,je li po tebi petrović bolji košarkaš i od novickog?
S jedne strane jeste! Evo da objasnim zašto! Dražen je jednu prosječnu Cibonu odveo do 2 naslova prvaka Evrope i odveo ih je do naslova pobjednika Kupa kupova. Šibenku je odveo do 2 finala Kupa Korača i jednom Cibonu. Real je odveo do pobjednika Kupa kupova. Predvodio je reprezentaciju do evropskog i svjetskog zlata, a tu su i srebra sa Olimpijada, kao i srebra i bronze sa Evropskih i svjetskih prvenstava. Nowitzki jedini trofej koji je osvojio je NBA prsten. Sa reprezentacijom nije napravio ništa značajno. Dražen da nije tragično poginuo sigurno bi osvojio NBA prsten i to bi bila samo potvrda njegove genijalnosti, jer i bez njega je najveći! Evropljanin sa najboljom karijerom u smislu trofeja je Toni Kukoč, koji je imao sreću da ode u Chicago Bullse i što je bio šlag na tortu u njegovoj karijeri i gledajući ste strane i on je napravio daleko više od Novitzkog koji sigurno spada među najbolje košarkaše Evrope i svijeta.


ta cibona nije bila prosječna,u njoj su do dolaska dražena igrala tri reprezentativca jugoslavije,nakić,knego i aco
repku je predvodio ali sa fantasičnim saigračima kakvih novicki ni blizu nije imao,njemu je okulaja bio jedini iole kvalitetniji saigrač dok je dražen uz sebe imao kukoča koji je a ne dražen bio mvp SP 1990.,divca,rađu,zdovca i da dalje nabrajam,draženovi saigrači u yu repci su milion puta kvalitetniji od dirkovih u njemačkoj repci,a ia satakvim saigračima dirk je osvajao medalje
:thumbup: kakavdanak, upravo to, koliko je covjek individualno odskakao u onoj reprezentaciji Njemacke. Sve go anonimus :-)
alanskoda
Posts: 577
Joined: 08/10/2008 21:48

#84 Re: Dražen Petrović

Post by alanskoda »

User avatar
mahir985
Posts: 175
Joined: 11/05/2012 10:15

#85 Re: Dražen Petrović

Post by mahir985 »

Drazen je sigurno jedan od najboljih 3 evropska igraca koji su igrali u NBA, tu su jos i Sabonis i Kukoc. Ali za mene licno na prvom mjestu je neprikosnoven Dirk. Kakve veze ima sto Dirk nije nista u Evropi osvojio, pa covjek je sa 20 godina otisao u NBA. Vec poslije druge sezone je bio jedan od nosilaca igre i zabijao oko 25 poena i imao uvijek blizu 10 skokova. Vrhunac tome je naravno sto je proglasen MVP-em i odveo svoj tim do naslove sa najbolje receno iznadprosjecno talentovanom ekipom maveriksa protiv Miami-a sa tri buduca Hall of Famera na vrhuncu svojih karijera...A opet je i argument reprezentacije absoulutno bezveze, pa molim te se kojim majstorima je Drazen imao priliku da igra, a ko je bio sa Novizkijem u ekipi?

A da je petrovic bolji od stoktona ili thomasa :lol: :lol: :lol:

E sad da Drazenova karijera nije prekinuta tragedijom, vjerovatno je da bi se nasao na drugom mjestu. Upravo zato i zbog jos par okolnosti je tesko porediti ovu trojicu igraca (Drazen, Sabonis, Kukoc). Drazen je kada je tek dosao imao jednog od 50 najboljih NBA kosarkasa Clyde Drexlera na njegovoj poziciji...Sabonis je tek kada je polako ulazio u veteranske godine sa 31 godinom pristupio NBA ligi...A Kukoc iako je bio vazna karika u Bullsima, u vecini drugih ekipa bio starter i nosilac igre, a na njegovoj poziciji je bio jedan Scottie Pippen. Kada su se Bulls raspali kraje 90-ih Toni je bio najbolji scorer, skakac i asistent u Bullsima...

Druga stvar je ta sto se ne mogu Evropski trofeji iz tog vremena porediti sa NBA. Evropska kosarka je ipak bila dosta slabija tada u odnosu na NBA. Dokaz tome i jeste sto je reprezentacija SAD-a u 90-im rutinski pobjedjivale svakoga sa po 20 razlike, pa jbt ni u finalima nije nikad bili ni priblizno gusto. Danas je evropska kosarka dosta jaca, a to se vidi i na prvenstvima iz prosle decenije kada su Ameri znali dobro popusiti.

Tako da je tesko i nezahvalno uporediti njih trojicu i zakljuciti koji je bolji. Ako bi sudili po karijerama meni bi ovdje Kukoc bio prvi, pa Sabonis pa Drazen...

A DIvac jeste stavrno igracina bio i gotivim ga kao lika iako ima dosta cetnickog u njemu, ali covjek nije ni najbolji evropski centar (Sabonis, Gasol, Smits) koji je igrao u NBA, a kamoli igrac.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#86 Re: Dražen Petrović

Post by Hodidid »

The mailman je legenda. Ne dirajte mi ga. :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#87 Re: Dražen Petrović

Post by Tomahawk11 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Hodidid wrote:The mailman je legenda. Ne dirajte mi ga. :D


ali nije nikad ništa osvojo,kao i dirk sa repkom

Anthony s Heatom uze prosle sezone prsten. Znaci li to da je on jedan od najboljih centara? :mrgreen:
User avatar
mahir985
Posts: 175
Joined: 11/05/2012 10:15

#88 Re: Dražen Petrović

Post by mahir985 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Hodidid wrote:The mailman je legenda. Ne dirajte mi ga. :D


ali nije nikad ništa osvojo,kao i dirk sa repkom
Pa naravno da se samo prstenovi broje, zato se i smatra da je jedan Robert Horry sa svojih 7 prstenova igracina u poredjenju sa levatima poput Ewinga, Barkleya-a ili Malone-a, koji nikada prsten nisu vidjeli :D
User avatar
mahir985
Posts: 175
Joined: 11/05/2012 10:15

#89 Re: Dražen Petrović

Post by mahir985 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
mahir985 wrote:Drazen je sigurno jedan od najboljih 3 evropska igraca koji su igrali u NBA, tu su jos i Sabonis i Kukoc. Ali za mene licno na prvom mjestu je neprikosnoven Dirk. Kakve veze ima sto Dirk nije nista u Evropi osvojio, pa covjek je sa 20 godina otisao u NBA. Vec poslije druge sezone je bio jedan od nosilaca igre i zabijao oko 25 poena i imao uvijek blizu 10 skokova. Vrhunac tome je naravno sto je proglasen MVP-em i odveo svoj tim do naslove sa najbolje receno iznadprosjecno talentovanom ekipom maveriksa protiv Miami-a sa tri buduca Hall of Famera na vrhuncu svojih karijera...A opet je i argument reprezentacije absoulutno bezveze, pa molim te se kojim majstorima je Drazen imao priliku da igra, a ko je bio sa Novizkijem u ekipi?

A da je petrovic bolji od stoktona ili thomasa :lol: :lol: :lol:

E sad da Drazenova karijera nije prekinuta tragedijom, vjerovatno je da bi se nasao na drugom mjestu. Upravo zato i zbog jos par okolnosti je tesko porediti ovu trojicu igraca (Drazen, Sabonis, Kukoc). Drazen je kada je tek dosao imao jednog od 50 najboljih NBA kosarkasa Clyde Drexlera na njegovoj poziciji...Sabonis je tek kada je polako ulazio u veteranske godine sa 31 godinom pristupio NBA ligi...A Kukoc iako je bio vazna karika u Bullsima, u vecini drugih ekipa bio starter i nosilac igre, a na njegovoj poziciji je bio jedan Scottie Pippen. Kada su se Bulls raspali kraje 90-ih Toni je bio najbolji scorer, skakac i asistent u Bullsima...

Druga stvar je ta sto se ne mogu Evropski trofeji iz tog vremena porediti sa NBA. Evropska kosarka je ipak bila dosta slabija tada u odnosu na NBA. Dokaz tome i jeste sto je reprezentacija SAD-a u 90-im rutinski pobjedjivale svakoga sa po 20 razlike, pa jbt ni u finalima nije nikad bili ni priblizno gusto. Danas je evropska kosarka dosta jaca, a to se vidi i na prvenstvima iz prosle decenije kada su Ameri znali dobro popusiti.

Tako da je tesko i nezahvalno uporediti njih trojicu i zakljuciti koji je bolji. Ako bi sudili po karijerama meni bi ovdje Kukoc bio prvi, pa Sabonis pa Drazen...

A DIvac jeste stavrno igracina bio i gotivim ga kao lika iako ima dosta cetnickog u njemu, ali covjek nije ni najbolji evropski centar (Sabonis, Gasol, Smits) koji je igrao u NBA, a kamoli igrac.


mislim da je divac imao bolju karijeru od smitsa,možda čak i od sabonisa,iako je to teško porediti jer je sabonis kratko igrao u nba a i kasno je došao u nba
Haj za Smitsa bi se i moglo raspravljati, ali bolji od Sabe :lol: Po covjek je bio bolji od Divca cak sa sjebanim koljenima, a da ne pricam od Sabonisu u najboljim godinama evo tebi dva videa. U prvom video ces vidjet sta je Sabonis sa 22 godine radio jednom americkom timu u kojem je protivnicki centar jedan David Robinson. A u drugom video je kraj utakmice SFRJ i Sovjetskog saveza, molim te obratni paznju na manupsku tricu Sabonisa, a sam naslov sugestira "fenomenalnu" akciju Divca...

http://www.youtube.com/watch?v=06usV6451ik

http://www.youtube.com/watch?v=XugQZHO3S1k

Edit: Zaboravih staviti video :oops:
Last edited by mahir985 on 19/11/2012 00:32, edited 1 time in total.
User avatar
mahir985
Posts: 175
Joined: 11/05/2012 10:15

#90 Re: Dražen Petrović

Post by mahir985 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Hodidid wrote:Da gledajuci po NBA ucinku Kukoc je definitivno broj 1 Evropljanin sa tri titule. Naravno da su tu bili Pipen, Jordan, Grant ali Toni je itekako ostavio svoj obol u Bullsima. I tacno je Novitzki nikad nije napravio nista znacajno sa Njemackom.Drazen je napravio fantasticne stvari i na klupskom i na reprezentativnom nivou.


granta nije bilo u bullsima kad su osvajali drugi put tri titule zaredom
Upravu si, nije. Ali jeste zato Dennis Rodman...
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#91 Re: Dražen Petrović

Post by hrastov žižak »

harden je bolji od dražena :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58693
Joined: 03/08/2010 19:04

#92 Re: Dražen Petrović

Post by kakavdanakneiskustvu »

.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25770
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#93 Re: Dražen Petrović

Post by BHF_Manijak »

Ko to tebi obrisa postove pa sad svaku temu sebi markiras?! :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58693
Joined: 03/08/2010 19:04

#94 Re: Dražen Petrović

Post by kakavdanakneiskustvu »

BHF_Manijak wrote:Ko to tebi obrisa postove pa sad svaku temu sebi markiras?! :mrgreen:



admin,pogriješio,pa se sad ja sjeba od posla
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25770
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#95 Re: Dražen Petrović

Post by BHF_Manijak »

Skonto sam, vidim istreso si se odmah negdje na temi! :mrgreen: :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58693
Joined: 03/08/2010 19:04

#96 Re: Dražen Petrović

Post by kakavdanakneiskustvu »

BHF_Manijak wrote:Skonto sam, vidim istreso si se odmah negdje na temi! :mrgreen: :thumbup:



gdje ne bi,nisam od juče na forumu
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#97 Re: Dražen Petrović

Post by Arminovski »

Gledao i jednog i drugog. Drazen uvijek. Jedan je osvojio prsten ali drugi je promijenio citavu ligu tj odnos prema igracima iz Evrope. Jedan je legenda euro kosarke, drugi je bog. Nemaju iste predispozicije niti su igrali u isto vrijeme ali Drazen ce se pamtiti vise. Da je Drazen bio kasnija generacija puno bi lakse usao u NBA i obratno, Dirk puno teze. Drazen bi u danjasnjoj NBA i po danasnjim pravilima 100% imao bolji ucinak. Dirk i svi ovi ostali sa bivsih yu prostora bi trebali biti zahvalni njemu sto uopste imaju mjesto u NBA...

Za kraj, ne mislim da bi Drazen osvojio prsten. Jordan je bio na vrhu, puno drugih all star igraca i timova isto. Mozda, ali tesko tesko. Trebalo bi se puno toga poklopiti oko njega u Netsima a sto nije ni nakon njega. 90-tih su svi cekali da Jordan ode na odmor pa da imaju barem neku sansu.

Moze da ne prljamo temu vise poredjenjima i umjesto toga odamo pocast?




cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#98 Re: Dražen Petrović

Post by cove41 »

Arminovski wrote:Gledao i jednog i drugog. Drazen uvijek. Jedan je osvojio prsten ali drugi je promijenio citavu ligu tj odnos prema igracima iz Evrope. Jedan je legenda euro kosarke, drugi je bog. Nemaju iste predispozicije niti su igrali u isto vrijeme ali Drazen ce se pamtiti vise. Da je Drazen bio kasnija generacija puno bi lakse usao u NBA i obratno, Dirk puno teze. Drazen bi u danjasnjoj NBA i po danasnjim pravilima 100% imao bolji ucinak. Dirk i svi ovi ostali sa bivsih yu prostora bi trebali biti zahvalni njemu sto uopste imaju mjesto u NBA...

Za kraj, ne mislim da bi Drazen osvojio prsten. Jordan je bio na vrhu, puno drugih all star igraca i timova isto. Mozda, ali tesko tesko. Trebalo bi se puno toga poklopiti oko njega u Netsima a sto nije ni nakon njega. 90-tih su svi cekali da Jordan ode na odmor pa da imaju barem neku sansu.

Moze da ne prljamo temu vise poredjenjima i umjesto toga odamo pocast?



Slažem se da je bio igračina, ali staviti ga iznad Dirka ??? Ma daj ba...Niti približno ! Jedino što se može polemisati između: Petrović, Kukoč, Divac, Stojaković, Sabonis.....Al' budimo objektivni, Dirk je najbolji evropljanin ikad i biće u top 20 NBA igrača ikad ! Kraj priče...


stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#99 Re: Dražen Petrović

Post by stokton »

Slučajno nabasa na ovu temu, a pošto sam uvijek bio zaljubljenik u loptanje pod obručima i pratio košarku od sredine 80ih, a i sada ponekad pogledam basket kad uhvatim vremena posebno nba playoff i reprezentativna takmičenja i ja bih iz prve ruke imao šta reć u ovoj raspravi.

Ne znam koliko su neki od vas koji pišete uživo gledali pobrojane igrače ali na youtubeu se vjerovatno može svašta pronaći, a kome je bitna statistika ima najbolju stranicu za košarku basketballreference

Prije svega mislim da je u najmaju ruku glupo porediti igrače koji su igrali u različito vrijeme( Dražena i Dirka i sl.) jer je svaki u svoje vrijeme bio najbolji ili jedan od najboljih. Kako ćemo znati kako bi Dirk igrao u 90ima a Dražen u Dirkovo vrijeme. Samim time mislim da priča tu završava.

A vidim niko ne spominje evropske igrače koji su igrali prije osamdesetih kao što su Krešo Ćosić, Menegin, Bjelov, Dalipagić, Kićanović.

Ovo me podsjeća na nebuloze oko poređenja Pelea Maradone i Mesija. Svako od njih je najbolji u svojoj eri i nerazumno je stavljat jednog ispred drugog.

E sada ovdje neki govore o pojedinačnim uspjesima i time žele da dokažu da je neko bolji od drugog što je smješno, jer džaba tebi sve tvoje umjeće ako imaš slabe ili prosječne suigrače tako mislim da i ta poređenja padaju u vodu.

Vidim da neki porede Dražena sa Stocktonom, Thomasom, Maloneom itd što su takođe nebuloze jer su ovi ako ne među najvećih deset a onda sigurno među 15 koji su ikada igrali košarku.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58693
Joined: 03/08/2010 19:04

#100 Re: Dražen Petrović

Post by kakavdanakneiskustvu »

Rob_Atl wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:kojih 6 godina je petrović izabran za najboljeg evropljanina?
Na wiki-u pise sve fino 1986, 1989, 1992, 1993 samo sto je 1986 i 93 po dva puta biran, ne znam kakav je sistem tad bio ali pise 6 puta da je biran, malo zagooglaj i bice ti jasno sve



ako ćemo tako i kukoč je bio 9 puta izabran za najboljeg evropskog košarkaša
Post Reply