Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Podforum za motocikliste...
Post Reply
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1 Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by TouringBiker »

Po novom austrijskom zakonu: do 10.000 EUR kazne i zapljena motora na 3 dana, ko dize na zadnji tocak, pali gume, pucanje iz auspuha i sl.

https://www.motorradonline.de/ratgeber/ ... agnahmung/

Image
Last edited by TouringBiker on 02/06/2022 17:42, edited 1 time in total.
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#2 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by scarface32 »

To treba svugdje uvesti
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#3 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by exliberal-ex »

Sto je sasvim ok...mene bi malo zajebavali za pucanje iz auspuha al jebaji ga
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by broj dva »

Pametno. Jedna stvar je da kreteni rizikuju svoj zivot ali takvim ponasanjem na cestama ugrozavaju i moj zivot. Ja bi im oduzimao motore (i automobile), nije ljudsko pravo sudjelovati u saobracaju...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by Dope_Man »

broj dva wrote: 13/06/2022 09:35 Pametno. Jedna stvar je da kreteni rizikuju svoj zivot ali takvim ponasanjem na cestama ugrozavaju i moj zivot. Ja bi im oduzimao motore (i automobile), nije ljudsko pravo sudjelovati u saobracaju...
:thumbup:
Upravo, nije pravo vec mogucnost. Ako neces da postujes jednostavna pravila, izgubis mogucnost.

A kome se izvodi nesto ima staza za takve stvari, plati termin pa uzivaj.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#6 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by TouringBiker »

10.000 eura - Austrija udvostručuje moguću kaznu za dizanje na zadnji točak

Amandman: Od sredine maja, dizanje na zadnji ili prednji točak i paljenje guma u Austriji mogu stajati do 10.000 eura kazne. Barem tako kaže 40. amandman austrijskog zakona o motornim vozilima koji je sada stupio na snagu. Doslovno stoji da se na ovaj način može kazniti "ponašanje koje ne odgovara svojstvima motornog vozila". A to uključuje: "(...) upotrebu motornog vozila pri kojoj ne postoji uvijek kontakt između kolovoza i svih točkoa", odnosno vožnju na prednjem ili stražnjem točku. Isto se odnosi i na namjerno stvaranje buke kroz izostanak paljenja (pucanje iz auspuha). Prema ÖAMTC-u, zakon bi zapravo trebao biti usmjeren više prema automobilskoj pozerskoj i tuning sceni, ali se može primijeniti i na motocikle. Dizanje na zadnji točak općenito nije zabranjeno u Njemačkoj.

Također novo: vozila mogu biti konfikovana u Austriji na do 72 sati, ako postoji opasnost od ponavljanja prekršaja - dakle npr. kod moto susreta, motorijada i sl.

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#7 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by Ramzess Veliki »

Srecom pa ne znam vozit na jednom tocku. :mrgreen:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5914
Joined: 25/12/2010 04:56

#8 Re: Drasticne kazne za dizanje na zadnji i sl. u Austriji

Post by B6Redhell »

Koje preseravanje jednog sistema. . , doci ce vrijeme kad ce ograniciti broj prdeža po danu.. bejagi se oni brinu za neciju sigurnost i bezbjednost. A pola austrije im u isilu… :run:
Post Reply