Draško Stanivuković

Post Reply
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3951 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

deogest wrote: 05/07/2021 20:11 Ne zna da u Beogradu ima skoro 150 000 muslimana. Ne zna da je jedan od najvecih multietnickih gradova u Europi, bio jos za vrijeme Juge, a i sada. U Beograd kad odes osjecas se svjetski. Nek ode i provjeri. Jedina metropola na ovim prostorima. :thumbup:
Nemaš pojma koliko veze imam sa Beogradom decenijama. :mrgreen: Posljednje dvije džamije u cijeloj Srbiji zapaljene. Bajrakli džamija 18. marta 2004. Niška Islam Hadrovića džamija isto. Učenici Beogradske medrese vješto izbjegli linč penjući se na okolne krovove. Prvi osnovni sud u Beogradu donio je 17. jula 2013. godine presudu prema kojoj niko nije osuđen konkretno za paljenje džamije. Samozapalile se. 26. maja 2017. bagerima srušena novosagrađena džamija u Zemun polju. Sva ta sloboda u 21. stoljeću.

Ko je gledao večeras Plenum na FTV mogao je čuti od svih sudionika tvrdnje da dok Beograd priča priču iz drugog non papera Memorandum 2 da neće biti normalnog regiona sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Kosovom kao potencijalnim 'srpskim svetom'. Nakon sat vremena i 4 minute dobija aplauze na pitanje o Kosovu da bi prešao na Bosnu i Hercegovinu i veže ga za Kosovo. Prije par sedmica. Jel' to taj Beograd u koji su uprte oči bosanskih Srba među kojima je i Stanivuković? :mrgreen:

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3952 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

To nema više nijedne džamije u Srbiji? :shock: :-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3953 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2021 22:11 To nema više nijedne džamije u Srbiji? :shock: :-)
Ima, Bajrakli i Niška su obnovljene, ali nedovoljno za normalan vjerski život. Snalaze se ljudi tamo sa nekim kućicama koje pretvaraju u mesdžide da zadovolje one najosnovnije potrebe. Ima nekoliko koje su Jusufspahići uspjeli isposlovati.Njihov otac je u jednom gradu gdje je živjelo dosta muslimana tražio dozvolu za mesdžid i nisu mu dali pa je on kao fol kupio sebi vikendicu da bi je poslije uvakufio za potrebe muslimana. Dovijaju se na razne načine. Prije par sedmica na novosadskoj je osvanuo nacistički križ.
Sjećam se tamo nekada davno sam dolazio na Filološki u Beogradu i kancelarija sekretara nije bila ispred dekanove kancelarije nego u onom holu ispred svih onih kancelarija i vrata. Na zidu iza njega je bila nacrtana preko cijelog zida slika Beograda iz mislim 19. stoljeća i bilo je na slici oko dvadesetak minareta. Bili su sa mnom još neki prijatelji i pitam gdje su lokacije danas tih džamija i rekoše da su porušene prilikom njemačkog bombardovanja Beograda. :-) Jedan mi reče da im je u prvom svjetskom ratu trebalo dosta olova i bakra za municiju pa su skidali sa kubeta čime su džamije pokrivene i zub vremena dovršio ih nepokrivene. :-) Poslije sam dolazio još jednom i izgleda da su prekrečili zid.
Nakon dobijanja nezavisnosti 1878, Srbija je zvanično bila nadležna da poruši džamije ako joj smetaju, sem zvanične. Beograd je tako u 20. vek ušao sa samo jednom džamijom, koja je sačuvana do danas u Gospodar Jevremovoj, a reč je upravo o Bajrakli džamiji.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#3954 Re: Draško Stanivuković

Post by banjaluka078 »

vatrogasac wrote: 06/07/2021 00:07
¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2021 22:11 To nema više nijedne džamije u Srbiji? :shock: :-)
Ima, Bajrakli i Niška su obnovljene, ali nedovoljno za normalan vjerski život.
Osim po Pazaru, Sjenici...
U BG me čudi da i ono turbe na Kalemegdanu nisu srušili.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3955 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

banjaluka078 wrote: 06/07/2021 09:32 U BG me čudi da i ono turbe na Kalemegdanu nisu srušili.
Ima i jedno na Dorćolu odmah ispod Studentskog trga. Mislim da su opstala zahvaljujući starom muftiji Hamdiji kojem su pošto je Bajrakli džamiju doveo u normalno stanje jer je prije njega bilo svratište za noćne pivopije da se rasterete i zaraslo u koprive donijeli 3-4 komada voštanih figura ljudi kako klanjaju i on izbacao. Iz nekakvog zavoda za nešto mu roncali, ali on ih nije zarezivao. Nije dao da ih vrate. :mrgreen:
Ima temelj džamije u Studentskom parku odmah lijevo od ulaza. Kopali su nešto za vodovod jer pukle cijevi i naiđu na kamene zidove pa su sav taj dio otkopali da utvrde šta je i po mihrabu i kako je okrenuta tim prednjim dijelom prema jugoistoku nije bilo teško utvrditi da je nekada bila džamija manjih dimenzija. Stojalo tako mjesec dana i zatrpali i zasijali travu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3956 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

vatrogasac wrote: 06/07/2021 00:07
¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2021 22:11 To nema više nijedne džamije u Srbiji? :shock: :-)
Ima, Bajrakli i Niška su obnovljene, ali nedovoljno za normalan vjerski život. Snalaze se ljudi tamo sa nekim kućicama koje pretvaraju u mesdžide da zadovolje one najosnovnije potrebe. Ima nekoliko koje su Jusufspahići uspjeli isposlovati.Njihov otac je u jednom gradu gdje je živjelo dosta muslimana tražio dozvolu za mesdžid i nisu mu dali pa je on kao fol kupio sebi vikendicu da bi je poslije uvakufio za potrebe muslimana. Dovijaju se na razne načine. Prije par sedmica na novosadskoj je osvanuo nacistički križ.
Sjećam se tamo nekada davno sam dolazio na Filološki u Beogradu i kancelarija sekretara nije bila ispred dekanove kancelarije nego u onom holu ispred svih onih kancelarija i vrata. Na zidu iza njega je bila nacrtana preko cijelog zida slika Beograda iz mislim 19. stoljeća i bilo je na slici oko dvadesetak minareta. Bili su sa mnom još neki prijatelji i pitam gdje su lokacije danas tih džamija i rekoše da su porušene prilikom njemačkog bombardovanja Beograda. :-) Jedan mi reče da im je u prvom svjetskom ratu trebalo dosta olova i bakra za municiju pa su skidali sa kubeta čime su džamije pokrivene i zub vremena dovršio ih nepokrivene. :-) Poslije sam dolazio još jednom i izgleda da su prekrečili zid.
Nakon dobijanja nezavisnosti 1878, Srbija je zvanično bila nadležna da poruši džamije ako joj smetaju, sem zvanične. Beograd je tako u 20. vek ušao sa samo jednom džamijom, koja je sačuvana do danas u Gospodar Jevremovoj, a reč je upravo o Bajrakli džamiji.
Znači, u Srbiji imaju samo tri džamije: jedna beogradska , novosadska i niška?!

Dobro, vjerniče, neću provjeravati, vjerujem ti na riječ.



Rušenje i skrnavljenje džamija je odraz mržnje i zla, što je za svaku osudu. Razumijevanje uzroka to ne potire i ne opravdava.

Priču o kulturno-administrativnom centru jedne države, svemu što taj centar danas nudi, svesti na rušenje i skrnjavljenje džamija kroz viševjekovnu prošlost tog grada - odraz je iste te mržnje i zla. Razumijevanje uzroka to ne potire i ne opravdava.

Razlika je samo u tome što je ovo prvo rušilačko taloženo vijekovima u jednom narodu, a ovo drugo, zasljepljujuće, decenijama u pojedincu.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3957 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

¤ jelena ¤ wrote: 07/07/2021 06:49 Znači, u Srbiji imaju samo tri džamije: jedna beogradska , novosadska i niška?!

Dobro, vjerniče, neću provjeravati, vjerujem ti na riječ.
Zavisi da li brojimo Sandžak u ovoj priči. Napisao sam da pored ove dvije sa munarama imaju improvizovane kućice koje se koriste kao džamije, ali nisu džamije. Adaptirana unutrašnjost za najosnovnije vjerske aktivnosti. U Subotici ima isto džamija sa munarom. Zar nije malo indikativno da je to jedina nova sa munarom. Ti znaš da u Šapcu ima 1000 muslimanskih domaćinstava, a ne daju im normalnu džamiju nego su nešto improvizovali pa nekakve cijevi simbolizuju munare.

Image

Reako sama da ima u Novom Sadu, ali isto nije džamija nego mesžid kao u Šapcu.

Image

I još nekoliko sličnih kućica/mesdžida koje iznutra uzgledaju ovako, a u funkciju su džamija.

Image
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3958 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

Njih dvoje na kraju ove sapunice će se vjenčati...



User avatar
zarko.filip
Posts: 1613
Joined: 26/02/2010 21:44

#3959 Re: Draško Stanivuković

Post by zarko.filip »

vatrogasac wrote: 07/07/2021 10:58
¤ jelena ¤ wrote: 07/07/2021 06:49 Znači, u Srbiji imaju samo tri džamije: jedna beogradska , novosadska i niška?!

Dobro, vjerniče, neću provjeravati, vjerujem ti na riječ.
Zavisi da li brojimo Sandžak u ovoj priči. Napisao sam da pored ove dvije sa munarama imaju improvizovane kućice koje se koriste kao džamije, ali nisu džamije. Adaptirana unutrašnjost za najosnovnije vjerske aktivnosti. U Subotici ima isto džamija sa munarom. Zar nije malo indikativno da je to jedina nova sa munarom. Ti znaš da u Šapcu ima 1000 muslimanskih domaćinstava, a ne daju im normalnu džamiju nego su nešto improvizovali pa nekakve cijevi simbolizuju munare.

Image

Reako sama da ima u Novom Sadu, ali isto nije džamija nego mesžid kao u Šapcu.

Image

I još nekoliko sličnih kućica/mesdžida koje iznutra uzgledaju ovako, a u funkciju su džamija.

Image
Bujanovac,Presevo i Medvedja.60 dzamija.Ili i ta tri mjesta necemo racunati u ovoj prici :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3960 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

Šta je rekoh šta je Beograd? Tako oni uvijek spomenu Dodiku i Stanivukoviću.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je danas u Vili "Mir" "srpsku djecu iz Federacije BiH i Hrvatske"."Molim vas da učite ćirilicu, latinicu također, da poštujete svoje komšije, da se volite međusobno, ali da uvijek čuvate svoje srpsko ime i prezime, da volite Srbiju i Beograd, ali i mjesta u kojima živite", poručio je Vučić ovoj djeci.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3961 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

BG = Aleksandar Vučić, a i Zemlja je ravna ploča....btw. :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3962 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

¤ jelena ¤ wrote: 09/07/2021 22:08 BG = Aleksandar Vučić, a i Zemlja je ravna ploča....btw. :D
Ne znam jesi li čitala uobičajene fraze kako je Vašington poslao poruku, a Moskva odgovorila zbog čega se Tel Aviv zabrinuo.... Tako se politika kroji iz Beograda u kojem sjedi Vučić koji je prošle godine dobio oko 63 posto glasova i tom većinom formira politiku i unutar svoje zemlje i vanjsku. Vučić evo više ne krije svoje licemjerstvo spram Bosne i Crne Gore i u ovim zemljama traži satelite koji će odrađivati posao za njega. I onda mi neko kaže kako je Beograd neutralan. Ajde more....
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3963 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

:roll:

Mmmda, 63% od ukupnog broja ljudi koji su izašli na izbore u Srbiji je glasalo za Vučića.

Što će reći da 4 ipo miliona građana Srbije nije glasalo za Vučića.

To mu ga dođe milion - milion ipo više od ukupnog broja stanovnika BiH.


I to bi generalizovalo. :-)

Idi u prirodu, bolan, zatupiše te mediji.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3964 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

¤ jelena ¤ wrote: 10/07/2021 09:14 :roll:

Mmmda, 63% od ukupnog broja ljudi koji su izašli na izbore u Srbiji je glasalo za Vučića.

Što će reći da 4 ipo miliona građana Srbije nije glasalo za Vučića.

To mu ga dođe milion - milion ipo više od ukupnog broja stanovnika BiH.


I to bi generalizovalo. :-)

Idi u prirodu, bolan, zatupiše te mediji.
Beograd danas.

Image
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3965 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

:roll:

A okupiljeni su reakcija desničara na obilježavanje 26. godišnjice genocida u BG, što je uobičajena pojava 10 - 11. jula, svake godine....

Na linku ima i slika prisutnih, za one sklone tom vidu manipulacije. Nisu sve samo neka slova...

https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... u-genocida



No, tema je gradonačelnik Banja Luke iliti naša avlija.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3966 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

¤ jelena ¤ wrote: 11/07/2021 07:51 No, tema je gradonačelnik Banja Luke iliti naša avlija.
U tome i jeste problem što ja ne vidim svjetonazorski Stanivukovića među Ženama u crnom. Svojim izjavama je bliži ovima što su došli da ometaju Žene u crnom i pošalju poruku da svi ne misle kao one. A Stanivuković ne priznaje sud u Hagu, ni presude nego taj sud naziva neprijateljskim za njegov narod, Ako Karadžić i Mladić nisu krivi za počinjena djela kako to sud tvrdi šta jesu onda? Samo komadanti koji su vodili njegovog strica u odbrani srpskog naroda od pobješnjelih ustaša i mudžahedina koji su trebali da realizuju islamsku deklaraciju Alije Izetbegovića. U narodu je u toku rata nastala izreka: "Kada bi Muslimani uhvatili Radovana Karadžića, mijenjali bi ga za Ristu Đogu".
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#3967 Re: Draško Stanivuković

Post by vatrogasac »

Naša zajednička rezolucija je jačanje odnosa između naših gradova, ali i naših republika.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#3968 Re: Draško Stanivuković

Post by banjaluka078 »

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3969 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

Prvi grad u BiH i regionu gdje roditelji osnovcima ne kupuju udžbenike, nego ih škola dijeli?! :lol:

Bolan ne bio u Brčkom je tako ihahaaaaj....

eo deceniju da ja znam, a vjerovatno i duže.
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#3970 Re: Draško Stanivuković

Post by putokaz1 »

Negdje 1998 TK
''Ovaj udžbenik je besplatan ,donacija neke arapske zemlje''
-Morate platiti 5 KM :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3971 Re: Draško Stanivuković

Post by ¤ jelena ¤ »

Dobro, evo sad, zaebanciju na stranu :D
to jeste hvale vrijedan potez jer udžbenici nisu jeftini - najblaže rečeno.
Samo nema potrebe lagati narod ako si već uradio nešto konkretno, a korisno.

Msm..laganje od strane nekog funkcionera je neminovno :D ali u ovom slučaju skroz bespotrebno.
zrakomlat
Posts: 10234
Joined: 23/09/2012 17:22

#3972 Re: Draško Stanivuković

Post by zrakomlat »

Image

Malo nespretno napisano ali nema veze.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3973 Re: Draško Stanivuković

Post by Hakiz »

Baš s mjerom.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#3974 Re: Draško Stanivuković

Post by banjaluka078 »

Mostarci nasikirali Draška...a kakve smo selfije i portrete mogli vidjeti!

https://www.6yka.com/novosti/stanivukov ... nas-dijele
doktor78
Posts: 2970
Joined: 14/09/2006 11:02

#3975 Re: Draško Stanivuković

Post by doktor78 »

Dobro je i rekao. Njegova izjava od juče apsolutno ne odstupa od ranijih.
Ali o tome neka razmišljaju oni što su ga grlili i ljubili po Panonskom jezeru.
Post Reply