DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#601 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by mali_milojica »

Nijemci u EU diktiraju veće stvari, a da neće istjerati svoje što se tiče zagađenja. Njemacka je zamajac i lokomotiva cijele EU. Nju ostali samo prate.
User avatar
refffko
Posts: 1136
Joined: 05/03/2014 18:25

#602 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by refffko »

tempuser wrote:
bude wrote:
basicm wrote:Ima li ko iskustva sa skidanjem i ciscenjem dpf-a?
Ima li koristi kakve?
Ja sam poodavno probao cistiti na p807, skinuo i temeljito ispirao pod pritiskom i nekim sredstvima, vratio na auto i opet gori, efekat nula bodova, i ovi sto su placali za ciscenje 4-5 stoja su nakon kratkog vremena opet imali problem. Na kraju se toliko zacepio da se usijao i zapalio plasticnu zastitu ispod motora, srecom kod majstora se to desilo pa su ga odmah i ugasili, da je bilo u voznji :-)
Vjerovatno ima rok trajanja i onda samo zamjena pomaze. Ja sam svoj fizicki i softverski izbacio i poslije se moglo vidjeti pod jakom turom malo dima, odnosno da ga nema.
Ja se samo pitam sta ce se desiti sa svim tim skinutim DPF-ovima sutra kad zadovoljanjanje euro-norme bude eliminatorno na tehnickom pregledu? Ljudi su za dobro jutro skidali katalizatore, evo pomalo vec montiraju zamjenske nazad...
Takvo sto se nece desiti ni za dvadeset godina, ako i tad.
U krajnjen slucaji, mozes staviti nazad taj filter. A do tad, nemas nikakvih problema sa njim.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#603 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

Hoce i to puno ranije od dvaeeset godina. Ako cemo o procjenama kad ce se to desiti cuh od lika koji radi na teh. pregledu da ce eko test biti eliminatoran od 2021! Sto je najbitnije desice se preko noci, bas kao sto su se ukinule povlastice i voznja na povlastic, kao se desilo da ne mozes reg. auto ako imas kazne, kao kad je uveden atest za LPG, pa ce se gro ovih strucnjaka sto smatraju da je skidanje DPF-a rjesenje naci u neobranom grozdju. Bosnji je DPF bio trosak kad ga je imao u autu, a sad kao treba da ga ponovo ugradjuje i odrzava?! :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40650
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#604 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by konektovan »

tempuser wrote:Hoce i to puno ranije od dvaeeset godina. Ako cemo o procjenama kad ce se to desiti cuh od lika koji radi na teh. pregledu da ce eko test biti eliminatoran od 2021! Sto je najbitnije desice se preko noci, bas kao sto su se ukinule povlastice i voznja na povlastic, kao se desilo da ne mozes reg. auto ako imas kazne, kao kad je uveden atest za LPG, pa ce se gro ovih strucnjaka sto smatraju da je skidanje DPF-a rjesenje naci u neobranom grozdju. Bosnji je DPF bio trosak kad ga je imao u autu, a sad kao treba da ga ponovo ugradjuje i odrzava?! :-)
Vrati ga kad ide na tehnicki, skine kad zavrsi. Ne sumnjsm ja da ce se bosnjo opet snaci. :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#605 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

konektovan wrote:
tempuser wrote:Hoce i to puno ranije od dvaeeset godina. Ako cemo o procjenama kad ce se to desiti cuh od lika koji radi na teh. pregledu da ce eko test biti eliminatoran od 2021! Sto je najbitnije desice se preko noci, bas kao sto su se ukinule povlastice i voznja na povlastic, kao se desilo da ne mozes reg. auto ako imas kazne, kao kad je uveden atest za LPG, pa ce se gro ovih strucnjaka sto smatraju da je skidanje DPF-a rjesenje naci u neobranom grozdju. Bosnji je DPF bio trosak kad ga je imao u autu, a sad kao treba da ga ponovo ugradjuje i odrzava?! :-)
Vrati ga kad ide na tehnicki, skine kad zavrsi. Ne sumnjsm ja da ce se bosnjo opet snaci. :mrgreen:
Ma ja, cas posla! Rastavis, ubacis, sastavis, promjenis softver i na tehnicki, kad zavrsis, opet rastavi, izbacis, sastavis, prmjenis softver i goni! Trba napravitu rent-a-DPF a ga iznajmis pred tehnicki! :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#606 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by amar1994 »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40650
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#607 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by konektovan »

Ih sta ce bošnjo sve za tri godine smisliti, a da ne smisli rješenje za vec prevazidjeni dpf. :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#608 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

konektovan wrote:Ih sta ce bošnjo sve za tri godine smisliti, a da ne smisli rješenje za vec prevazidjeni dpf. :D
Koliko vidim raja uveliko kupuje zamjenske katalizatore koliko god su prevazidjeni.
User avatar
konektovan
Posts: 40650
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#609 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by konektovan »

tempuser wrote:
konektovan wrote:Ih sta ce bošnjo sve za tri godine smisliti, a da ne smisli rješenje za vec prevazidjeni dpf. :D
Koliko vidim raja uveliko kupuje zamjenske katalizatore koliko god su prevazidjeni.
Nema, eno sve redovi do carsije, k'o da iphone kupuju, ja se bas iznenadio. :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#610 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

Otidji do Barbica u Kiseljak pa pitaj, pogledaj po PIK-u listu pitanja za prodaju univerzalnih katalizatora.
User avatar
konektovan
Posts: 40650
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#611 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by konektovan »

tempuser wrote:Otidji do Barbica u Kiseljak pa pitaj, pogledaj po PIK-u listu pitanja za prodaju univerzalnih katalizatora.
Upiti su jedno, kupovina drugo. Ja znam jednog samo da je kupio katalizator, zamjenski, nov 250 KM. :mrgreen:
A razlika u cijeni zamjenskog katalizatora i dpf je poprilicna. Još ce se nacekati prodavaci istih. :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#612 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by ElRe »

https://www.youtube.com/watch?v=IC6yLcvC4ro

Objasnjeno da se DPF filter uglavnom zaprlje neispravnim dijelovima motora (dizne, turbina), a naravno utice i gradska voznja.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#613 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by UmaX »

ElRe wrote:https://www.youtube.com/watch?v=IC6yLcvC4ro

Objasnjeno da se DPF filter uglavnom zaprlje neispravnim dijelovima motora (dizne, turbina), a naravno utice i gradska voznja.
Naravno, ako makar jedna dizna nije ok, puno brze ce se zacepiti.

Nego ima jedna druga stvar. U filteru se nakuplja cadj, kao sto znamo. Problem je sto sagorijevanjem cadji nastaje pepeo, i upravo filteri sa 150k+ km imaju vec veliku kolicinu pepela - sto uzrokuje ceste regeneracije, jer tog pepela se DPF ne moze otarasit kroz regeneracije.

Ja sad ne znam kako njihovo ciscenje radi i koliko se oni bas rijese tog pepela, u kojem tacno procentu. Ali da je ovo najnoviji i veoma unosan biznis, jest. Sve je vise auta sa DPF.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#614 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Ommadawn »

Kod nas imaju firme koje se bave tim čišćenjem. Prethodno skineš DPF sa auta, pošalješ njima, oni ti očiste, čak ga i pregledaju, ukoliko je neki senzor pokvaren, srede, spakuju, pošalju nazad, platiš i plus imaš garanciju, da li jednu ili dvije godine, ne znam tačno.
Mnogi probali i zadovoljni su.
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#615 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by lavic »

Kad znas koje su postavi info.
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#616 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by basicm »

Dpf moze i kompresor rijesiti :)
Meni jedan odmetnik iz otesa ocistio kad smo nekakve plutajuce stvari mijenjali, i radi ko singerica.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#617 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by jasko__ »

Ljudi je li cist auspuh 100% siguran nacin da znas da je dpf uredu??
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#618 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by preludezalude »

Eko test ce definitivno postati eliminatoran jednog dana i bit ce problema za vozace ali ne bas velikih. Dok u praksi postane eliminatoran proci ce mnooooogo vremena. Neispravne kocnice su uvjek bile eliminatorne na tehnickom pregledu a praksa pokazuje nesto drugo. Naknadno ubaceni xenoni u farove bez leca i bez sistema za pranje farova je eliminatorno, a vidimo na cesti sta se vozi. Ima stanica za tehnicki pregled koje su rigoroznije i cak ne puste vozilo, ali isto tako veliki broj stanica radi samo da naplati. Ova drzava je ogrezla u korupciju u svim segmentima. Negdje je cijena 10 000, negdje 200, a negdje 20KM. Sve se moze kupiti i sve je na prodaju.
A stvar je vrlo jednostavno rijesiti. Zakoni postoje, pravilnici postoje...samo ih treba provoditi i sankcionisati one koji ih ne provode.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#619 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by UmaX »

jasko__ wrote:Ljudi je li cist auspuh 100% siguran nacin da znas da je dpf uredu??
Nije. To je samo znak da ima DPF.

To kakav je DPF mozes znat samo kad kupis auto i pocnes ga vozit. Dobro, u dijagnostici se moze vidjet podatak kad je bila zadnja regeneracija, al to nista ne znaci. Te kojekakve procente napunjenosti isto zajebi, nista od toga.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#620 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Norm »

Cijena DPF-a za VW, 1.9 TDI PD...
U ovlastenom - 3980KM... :izet:
Walker zamjenski - 2400KM...
Novak - 1250KM...
Sta ciniti?
Zamjeniti i biti ekoloski osvjesten u zemlji gdje se voze autobusi, kamioni i 60% vozila sa EUR >1 normom ili izvaditi za 200KM i biti dio 'stada'?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#621 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by vjeshalica »

preludezalude wrote:Eko test ce definitivno postati eliminatoran jednog dana i bit ce problema za vozace ali ne bas velikih. Dok u praksi postane eliminatoran proci ce mnooooogo vremena. Neispravne kocnice su uvjek bile eliminatorne na tehnickom pregledu a praksa pokazuje nesto drugo. Naknadno ubaceni xenoni u farove bez leca i bez sistema za pranje farova je eliminatorno, a vidimo na cesti sta se vozi. Ima stanica za tehnicki pregled koje su rigoroznije i cak ne puste vozilo, ali isto tako veliki broj stanica radi samo da naplati. Ova drzava je ogrezla u korupciju u svim segmentima. Negdje je cijena 10 000, negdje 200, a negdje 20KM. Sve se moze kupiti i sve je na prodaju.
A stvar je vrlo jednostavno rijesiti. Zakoni postoje, pravilnici postoje...samo ih treba provoditi i sankcionisati one koji ih ne provode.
Jahh posaljes furmana seljackog na vanredni tehnicki jer je on jedini meritoran oko svjetala jesu li po psu ili nisu i on ga pusti opet...kad drzava prestane uvoziti smece od dijelova od sijalice do lezaja onda moremo pricat o drzavi
Ovo je guzica guzicina
User avatar
konektovan
Posts: 40650
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#622 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by konektovan »

Norm wrote:Cijena DPF-a za VW, 1.9 TDI PD...
U ovlastenom - 3980KM... :izet:
Walker zamjenski - 2400KM...
Novak - 1250KM...
Sta ciniti?
Zamjeniti i biti ekoloski osvjesten u zemlji gdje se voze autobusi, kamioni i 60% vozila sa EUR >1 normom ili izvaditi za 200KM i biti dio 'stada'?
Još jedan u stadu, hebiga..... :mrgreen:
Sve dok ima dvičina, i drugog otpada ne bi razmišljao o ekologiji. :mrgreen:
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#623 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Norm »

konektovan wrote:
Norm wrote:Cijena DPF-a za VW, 1.9 TDI PD...
U ovlastenom - 3980KM... :izet:
Walker zamjenski - 2400KM...
Novak - 1250KM...
Sta ciniti?
Zamjeniti i biti ekoloski osvjesten u zemlji gdje se voze autobusi, kamioni i 60% vozila sa EUR >1 normom ili izvaditi za 200KM i biti dio 'stada'?
Još jedan u stadu, hebiga..... :mrgreen:
Sve dok ima dvičina, i drugog otpada ne bi razmišljao o ekologiji. :mrgreen:
BigaJe, tako ispadne...ili ces biti dio stada ili ovca za 'sisanje'...jbt 3980KM... :run:
Nego moze li mi iko objasniti fenomen koji sam primjetio u zadnje vrijeme...naime vidim na sajbi vozila stiker sa EURO normama...i onaj okrugli, iz Njemacke je zeleni sa EUR4 normom a iznad njega zalipit oni nas plavi sa EUR5 normom...jesul' to unas norme razlicite od anamo njihovih?
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#624 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by UmaX »

Nema taj njemacki zeleni nista za euro 4, to je mimo eura kategorija.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#625 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Norm »

UmaX wrote:Nema taj njemacki zeleni nista za euro 4, to je mimo eura kategorija.
Ne skonta...umene doso sa tim Njemackim zelenim i nasi metnuli isto zeleni 4...a ovi dosli sa zelenim a nasi metnuli plavi??? Mozda im nestalo zelenih?
Post Reply