DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#576 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Ommadawn »

bude wrote:
basicm wrote:Ima li ko iskustva sa skidanjem i ciscenjem dpf-a?
Ima li koristi kakve?
Ja sam poodavno probao cistiti na p807, skinuo i temeljito ispirao pod pritiskom i nekim sredstvima, vratio na auto i opet gori, efekat nula bodova, i ovi sto su placali za ciscenje 4-5 stoja su nakon kratkog vremena opet imali problem. Na kraju se toliko zacepio da se usijao i zapalio plasticnu zastitu ispod motora, srecom kod majstora se to desilo pa su ga odmah i ugasili, da je bilo u voznji :-)
Vjerovatno ima rok trajanja i onda samo zamjena pomaze. Ja sam svoj fizicki i softverski izbacio i poslije se moglo vidjeti pod jakom turom malo dima, odnosno da ga nema.
Morebit da su ti otisli senzori na njemu kao i na mom. Kod mene su doduse radili samo regeneraciju ali su mi rekli da postoji mogucnost da su otisli senzori.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#577 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by amar1994 »

basicm wrote:Najlakse ga iscupati, ali nije mi to cilj. Amare gdje je radio taj tvoj?
ne sjecam se gdje , pitat cu ga pa ti javim :thumbup:
User avatar
bude
Posts: 932
Joined: 10/11/2008 13:26

#578 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by bude »

Ommadawn wrote:
bude wrote:
basicm wrote:Ima li ko iskustva sa skidanjem i ciscenjem dpf-a?
Ima li koristi kakve?
Ja sam poodavno probao cistiti na p807, skinuo i temeljito ispirao pod pritiskom i nekim sredstvima, vratio na auto i opet gori, efekat nula bodova, i ovi sto su placali za ciscenje 4-5 stoja su nakon kratkog vremena opet imali problem. Na kraju se toliko zacepio da se usijao i zapalio plasticnu zastitu ispod motora, srecom kod majstora se to desilo pa su ga odmah i ugasili, da je bilo u voznji :-)
Vjerovatno ima rok trajanja i onda samo zamjena pomaze. Ja sam svoj fizicki i softverski izbacio i poslije se moglo vidjeti pod jakom turom malo dima, odnosno da ga nema.
Morebit da su ti otisli senzori na njemu kao i na mom. Kod mene su doduse radili samo regeneraciju ali su mi rekli da postoji mogucnost da su otisli senzori.
Ma davno je bilo, rijesio sam se auta poodavno ali sam htio ukazati i na opasnost ignorisanja ovog problema :sad:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#579 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

bude wrote:
basicm wrote:Ima li ko iskustva sa skidanjem i ciscenjem dpf-a?
Ima li koristi kakve?
Ja sam poodavno probao cistiti na p807, skinuo i temeljito ispirao pod pritiskom i nekim sredstvima, vratio na auto i opet gori, efekat nula bodova, i ovi sto su placali za ciscenje 4-5 stoja su nakon kratkog vremena opet imali problem. Na kraju se toliko zacepio da se usijao i zapalio plasticnu zastitu ispod motora, srecom kod majstora se to desilo pa su ga odmah i ugasili, da je bilo u voznji :-)
Vjerovatno ima rok trajanja i onda samo zamjena pomaze. Ja sam svoj fizicki i softverski izbacio i poslije se moglo vidjeti pod jakom turom malo dima, odnosno da ga nema.
Ja se samo pitam sta ce se desiti sa svim tim skinutim DPF-ovima sutra kad zadovoljanjanje euro-norme bude eliminatorno na tehnickom pregledu? Ljudi su za dobro jutro skidali katalizatore, evo pomalo vec montiraju zamjenske nazad...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#580 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by amar1994 »

tempuser wrote:
bude wrote:
basicm wrote:Ima li ko iskustva sa skidanjem i ciscenjem dpf-a?
Ima li koristi kakve?
Ja sam poodavno probao cistiti na p807, skinuo i temeljito ispirao pod pritiskom i nekim sredstvima, vratio na auto i opet gori, efekat nula bodova, i ovi sto su placali za ciscenje 4-5 stoja su nakon kratkog vremena opet imali problem. Na kraju se toliko zacepio da se usijao i zapalio plasticnu zastitu ispod motora, srecom kod majstora se to desilo pa su ga odmah i ugasili, da je bilo u voznji :-)
Vjerovatno ima rok trajanja i onda samo zamjena pomaze. Ja sam svoj fizicki i softverski izbacio i poslije se moglo vidjeti pod jakom turom malo dima, odnosno da ga nema.
Ja se samo pitam sta ce se desiti sa svim tim skinutim DPF-ovima sutra kad zadovoljanjanje euro-norme bude eliminatorno na tehnickom pregledu? Ljudi su za dobro jutro skidali katalizatore, evo pomalo vec montiraju zamjenske nazad...
evo sta ce :D

Image
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#581 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by sekerbay »

Da upitam nešto o ovom filteru.
Zamoli me rođak iz bosne da mu kupim taj filter za njegovu e-klasu.
I nađem ja preko ovog mog majstora. Platim oko 350 eura plus platim 80 eura kaucije. Ono, donesem njegov stari dio i on mi vrati kauciju.
Oni su se dole nešto zajebavali, neko im savjetovao da isprazne taj filter i onda je njima ostao samo ustvari taj uložak u kojem je filter :lol: onaj oklop il kako se već zove.
I sad, javljaju oni da im je ugradio neki majstor koji radi u ili kod brčkog.
Na putu kući (tuzla) lampica se opet upalila.
Je li neko imao sličnih iskustava?
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#582 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by radostan dan »

Goro, pa ti dobro znas da ce se prije bakir i mile izvrnuti na ledja nego sto ce se ti filteri ozvaniciti u bih... :mrgreen:
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#583 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Melo15 »

sekerbay wrote:Da upitam nešto o ovom filteru.
Zamoli me rođak iz bosne da mu kupim taj filter za njegovu e-klasu.
I nađem ja preko ovog mog majstora. Platim oko 350 eura plus platim 80 eura kaucije. Ono, donesem njegov stari dio i on mi vrati kauciju.
Oni su se dole nešto zajebavali, neko im savjetovao da isprazne taj filter i onda je njima ostao samo ustvari taj uložak u kojem je filter :lol: onaj oklop il kako se već zove.
I sad, javljaju oni da im je ugradio neki majstor koji radi u ili kod brčkog.
Na putu kući (tuzla) lampica se opet upalila.
Je li neko imao sličnih iskustava?
Mozda nije dijagnostikom resetovan pa ostala ista zaprljanost ucitana?
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#584 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by sekerbay »

Melo15 wrote:Mozda nije dijagnostikom resetovan pa ostala ista zaprljanost ucitana?
Pa jeste, resetovano je. Lampica se ponovo upalila u putu.
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#585 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Melo15 »

sekerbay wrote:
Melo15 wrote:Mozda nije dijagnostikom resetovan pa ostala ista zaprljanost ucitana?
Pa jeste, resetovano je. Lampica se ponovo upalila u putu.
Mozda je samo greska na motoru resetovana, mislim da treba malo "dublje" uci da se kolicina zaprljanosti resetuje, tj da izabere da je novi dpf stavljen. Ako samo gresku na motoru ugasi onda ce se opet pojaviti.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#586 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by sekerbay »

Ma druže ja samo prenosim ono što su mi javili.
Nemam blage šta je majstor uradio.
Nego naumpade mi, ako je majstor uradio sve što je trebao, može li biti da auto ima još neki kvar, pa sam zato postavio ono pitanje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#587 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

radostan dan wrote:Goro, pa ti dobro znas da ce se prije bakir i mile izvrnuti na ledja nego sto ce se ti filteri ozvaniciti u bih... :mrgreen:
Da ti je neko prije 15 god rekao da zbog neplacene kazne za parking neces moci registrovat auto, izbaditi VD itd sta bi mu odgovorio?
Sve ovo sto se pokrece i najavljuje je u sklopu priblizavanja EU i kad te ucjene ukidanjem bezviznih rezima i otkazivanje kreditnih aranzmana na sve pristajes. Zemlje EU ulozile trilione u ekologiju i da dozvole da se Bosnje do Berlina neograniceno vozikaju u cadjavim grobovima, prc Milojka!
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#588 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by radostan dan »

to je ok, tu se slažemo...ja sam mislio interno, na vožnju u okviru bih, vjerovatno i oko bih, još duzi period.
nemaju švabe interes da traže od bih i srbije, cg, makedonije i ostalih džibuti zemalja da filteri budu obavezni, jer će time blokirati mogućnost da se riješe svojih bez filtera.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#589 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

radostan dan wrote:to je ok, tu se slažemo...ja sam mislio interno, na vožnju u okviru bih, vjerovatno i oko bih, još duzi period.
nemaju švabe interes da traže od bih i srbije, cg, makedonije i ostalih džibuti zemalja da filteri budu obavezni, jer će time blokirati mogućnost da se riješe svojih bez filtera.
Kako nemaju? Sad sve ono sto vozis lokalno po BiH mozes bez ikakvih ogranicenja voziti po EU. Sta im vrijedi sad njihov napor kad im divizije komercijalnih i putnickih vozila bez katalizarora i DPF-ova spartaju cestama!
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#590 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by 530i »

Dok je Nigerije i drugih destinacija ne brinem se ja za Švabu. Malo ljudi zna ili je svjesno da BiH ima jedan od najmodernijih pasoša na svijetu...tako da ta neka paralela baš i ne stoji. Zato se i uvode ove naljepnice eko norme, brzo će doći vrijeme ekoloških zona kao i vani.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#591 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by radostan dan »

goro, ja sam tvoj upis shvatio na način da ce nijemci insistirati kod naših vlasti da u cilju priblizavanja eu iste te vlasti narede/uvedu obavezu filtera u autima koja se kotrljaju u bih, cg, srbiji i slično...razumiješ sad?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#592 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by amar1994 »

530i wrote:Dok je Nigerije i drugih destinacija ne brinem se ja za Švabu. Malo ljudi zna ili je svjesno da BiH ima jedan od najmodernijih pasoša na svijetu...tako da ta neka paralela baš i ne stoji. Zato se i uvode ove naljepnice eko norme, brzo će doći vrijeme ekoloških zona kao i vani.
neka dodje , ja sam neki dan umro iza dvojke , stao na autobuskoj da sebi dodjem od smrada i gasova :-) :run:

jos je isla niz brdo :lol: :lol:
avijon
Posts: 1529
Joined: 20/08/2012 22:10

#593 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by avijon »

Pa i kada dodju ti zakoni oni ce se sigurno odnositi na sva auta ali poslije donosenja tog zakona. Ovi sto su skinuli prije nece im nista moci
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#594 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by 530i »

avijon wrote:Pa i kada dodju ti zakoni oni ce se sigurno odnositi na sva auta ali poslije donosenja tog zakona. Ovi sto su skinuli prije nece im nista moci
Odnosit će se na svaki registrovan automobil.

Uštede onih koju kupuju polovne dizelaše iz uvoza izaći će im na nos...
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#595 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by basicm »

300-350€ je zamjenski u DE...tako da se moze od sad stediti za nabavku kad dodje vrijeme.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#596 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

radostan dan wrote:goro, ja sam tvoj upis shvatio na način da ce nijemci insistirati kod naših vlasti da u cilju priblizavanja eu iste te vlasti narede/uvedu obavezu filtera u autima koja se kotrljaju u bih, cg, srbiji i slično...razumiješ sad?
Ispravno si razumio. Naravno da ce insistirati, oni treniraju disciplinu nad svojim gradjanima, trose rilijarde na subvencije itd, a ti mu se bed katalizatora i DPF-a pojavis pred kucom. Qurko dokoljenko! Samo prati susjede, kod nas se ponavlja isti scenariji ali sa zakasnjenjem 7-10 god, a kod njih je eko test odavno eliminatoran. Tako ce ti biti i za atest sve sto nije fabriski predvidjeno za taj auto, od velicine i sirine felgi do spojlera i farova iz kucne radinosti.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#597 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Ommadawn »

sekerbay wrote:
Melo15 wrote:Mozda nije dijagnostikom resetovan pa ostala ista zaprljanost ucitana?
Pa jeste, resetovano je. Lampica se ponovo upalila u putu.
Drug, meni su isto ocistili taj jebeni DPF, dva puta i opet nakon izvjesnog vremena se lampica upalila. Sve u ovlastenom servisu radio.

Drugi put cak i nakon nepunih mjesec dana a uopste auto nisam toliko dugo vozio. Odveo ga u jedan neovlasten servis, momak ga pregledao kaze "ovdje nema ni praske pepela" i na kraju kaze da je moguce da se tu radi o senzorima koji su pokvareni i moraju se zamijeniti.

Od tad vise dizel nikad.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#598 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by radostan dan »

tempuser wrote:
radostan dan wrote:goro, ja sam tvoj upis shvatio na način da ce nijemci insistirati kod naših vlasti da u cilju priblizavanja eu iste te vlasti narede/uvedu obavezu filtera u autima koja se kotrljaju u bih, cg, srbiji i slično...razumiješ sad?
Ispravno si razumio. Naravno da ce insistirati, oni treniraju disciplinu nad svojim gradjanima, trose rilijarde na subvencije itd, a ti mu se bed katalizatora i DPF-a pojavis pred kucom. Qurko dokoljenko! Samo prati susjede, kod nas se ponavlja isti scenariji ali sa zakasnjenjem 7-10 god, a kod njih je eko test odavno eliminatoran. Tako ce ti biti i za atest sve sto nije fabriski predvidjeno za taj auto, od velicine i sirine felgi do spojlera i farova iz kucne radinosti.
onda smo se razumjeli...moj stav je sledeći - švabo neće dati da se sa čađama dolazi u njemačku, ali EU generalno neće pritiskati siromašne zemlje da donesu iste akte i propise, jer su im one skladišta za otpad iz berlina.
kad bi insistirali da i siromašni uvedu iste mjere, onda bi (zapad) sam sebi ukinuo ta skladišta.
izmjena će biti, to svakako, ali da će se stopostotno pratiti praksa EU, sumnjam.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#599 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by radostan dan »

Ommadawn wrote:
sekerbay wrote:
Melo15 wrote:Mozda nije dijagnostikom resetovan pa ostala ista zaprljanost ucitana?
Pa jeste, resetovano je. Lampica se ponovo upalila u putu.
Drug, meni su isto ocistili taj jebeni DPF, dva puta i opet nakon izvjesnog vremena se lampica upalila. Sve u ovlastenom servisu radio.

Drugi put cak i nakon nepunih mjesec dana a uopste auto nisam toliko dugo vozio. Odveo ga u jedan neovlasten servis, momak ga pregledao kaze "ovdje nema ni praske pepela" i na kraju kaze da je moguce da se tu radi o senzorima koji su pokvareni i moraju se zamijeniti.

Od tad vise dizel nikad.
nemoj tako, ja sam prvi put u votuži kupio dizela... :mrgreen:
jednostavno, nisam više mogao da se borim sa ovdašnjim mentalitetom. :mrgreen: :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#600 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by tempuser »

radostan dan wrote:
onda smo se razumjeli...moj stav je sledeći - švabo neće dati da se sa čađama dolazi u njemačku, ali EU generalno neće pritiskati siromašne zemlje da donesu iste akte i propise, jer su im one skladišta za otpad iz berlina.
kad bi insistirali da i siromašni uvedu iste mjere, onda bi (zapad) sam sebi ukinuo ta skladišta.
izmjena će biti, to svakako, ali da će se stopostotno pratiti praksa EU, sumnjam.
Pa upravo si napisao ono bitno, Svabo nece dati cadjama u Njemacku, a kako ce to sprijeciti u bezviznom rezimu nego ucjeniti, ili uvedi zakon ili vracamo vize i ukidamo kredite.
Ne brini za skladista, prvo, osim nas ima jos puno destinacija iz kojih se be stize za 6-8 h voznje i koje ce upiti sve cega oni hoce da se rjese, a drugo, sve to rade postepeno i sa vremenskom distancom da je sav otpad prakticno izvezen. Sad su vec donja granica za uvoz relativno cisti automobili, sad ce te samo pritisnuti da budu ili ispravni ili da idu pod presu!
Post Reply