DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1151 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by madner »

artur morgan wrote: 30/11/2020 17:19
STARx wrote: 30/11/2020 17:01
artur morgan wrote: 30/11/2020 16:52 Da razjasnimo stereotipe,

- da li se u De tolerise skidanje dpf-a, da li se takvo auto moze registrovati i da li postoje sankcije za takve modifikacije kad se otkriju ?

- da li se u De zimi griju u gradu a posebno izvan grada u naseljima na ekoloski neprihvatljiv nacin na ugalj, drva i sl. ?

- da li loze ugalj za centralno gradsko grijanje u De ?

- da li vrijednosti sumpor dioksida u vecim gradovima u De redovno zimi prelaze preko 1.000 mikrograma ?

- da li u De je moguce toliko sjeci sumska dobra ???

Ne interesuje me njihov lifestyle vec ovo.
- Ne tolerise, ne moze, iskljucenje iz saobracaja ukoliko vide da je fizicki odsutan. Softverski se pali-gasi po potrebi.
- Ne znam :-D
- Ne prelazi
- Vrsiti vecu sjecu bez dozvola i popratne dokumentacije nije. Zaletit se sjekirom, osakatit drvo dva, ako prodje-prodje. :-D Mada je to rijetkost, mozda po ruralnim dijelovima manjih gradova..
Imali čišćeg dizela od Mercedesovog motora 300de (306 Hp) Plug-in Hybrid :mrgreen:

38 g/km CO2 :shock:

Ovo je za dizel nekada bila nuklearna fizika :-D
Sad ima to sve i svoju cijenu.
Pa i nije dizel dostigao tu vrijednost, nego ovaj e dio.

300de je 220d sa dodatnim elektromotorom i baterijom.

Na testu to super izgleda, u stvarnosti pola vremena je baterija ljudima prazna.

Samo kako su osakatili gepek...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13180
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1152 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Evolution_IV »

STARx wrote: 30/11/2020 18:24
Evolution_IV wrote: 30/11/2020 18:11
:thumbup:

da li slazes samnom da je ona njjaca AMG verzija budalastina i pozersko auto?Mislim bolja mi je G klasa kao obicni :D
Ko ima para sto da ne, ponuda za svaciji dzep.. Meni se svidja nova g400, cjenovno je van dometa za ovog zivota :-D Radio sam na G klasi jednog naseg pEvaca :D Osjetis vibracije na podu, uvija se pod gasom, sila je. Generalno su im bolji, ovi stariji barem, 55 motori od 63. Dok je 65 prica za sebe, a evo ti jedan snimak gdje mozes vidjeti njegovu moc :-D https://www.youtube.com/watch?v=KoEdKTEn19c
dobar 8) :thumbup:

meni je ovaj vrhunac mercedesa :)

Image
artur morgan
Posts: 2821
Joined: 30/04/2020 19:47

#1153 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by artur morgan »

ado-nekad-sampion wrote: 30/11/2020 18:13 Eto da ti sad meni reci koja je svrha tih pitanja. :) Sta da se pokaze, da je u Njemackoj gdje je prosjecna plata 2000 eura i stepen nezaposlenost oko 5%, gdje varanja na prijavama i rada na crno ima vrlo malo, bolje stanje nego u Bosni gdje je prosjecna plata 400 eura, stepen nezaposlenosti 40% i gdje rad na crno i prijave na minimalac cvjetaju.
Svrha,
Da je njemacki lifestyle disati cist zrak :-D

Stvarna svrha pitanja je da u odnosu prema ekologiji na zapadu nema stereotipa. Inace cemu prave ove hybride MHEV pa PHEV...a mi diskutujemo oko upotrebe uglja :-D
artur morgan
Posts: 2821
Joined: 30/04/2020 19:47

#1154 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by artur morgan »

madner wrote: 30/11/2020 18:29
artur morgan wrote: 30/11/2020 17:19
STARx wrote: 30/11/2020 17:01

- Ne tolerise, ne moze, iskljucenje iz saobracaja ukoliko vide da je fizicki odsutan. Softverski se pali-gasi po potrebi.
- Ne znam :-D
- Ne prelazi
- Vrsiti vecu sjecu bez dozvola i popratne dokumentacije nije. Zaletit se sjekirom, osakatit drvo dva, ako prodje-prodje. :-D Mada je to rijetkost, mozda po ruralnim dijelovima manjih gradova..
Imali čišćeg dizela od Mercedesovog motora 300de (306 Hp) Plug-in Hybrid :mrgreen:

38 g/km CO2 :shock:

Ovo je za dizel nekada bila nuklearna fizika :-D
Sad ima to sve i svoju cijenu.
Pa i nije dizel dostigao tu vrijednost, nego ovaj e dio.

300de je 220d sa dodatnim elektromotorom i baterijom.

Na testu to super izgleda, u stvarnosti pola vremena je baterija ljudima prazna.

Samo kako su osakatili gepek...
Plus, sto je tezak skoro 2 tone zbog baterije pretpostavljam. Sto je puno za motor od 2 000 kubika. Kad je baterija prazna, gledao sam jedan test, sad se ne sjecam jeli za ovaj motor, nije toliki pad perfimansi. Ali da je cist, to fakat jest.
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#1155 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by ado-nekad-sampion »

artur morgan wrote: 30/11/2020 20:12
ado-nekad-sampion wrote: 30/11/2020 18:13 Eto da ti sad meni reci koja je svrha tih pitanja. :) Sta da se pokaze, da je u Njemackoj gdje je prosjecna plata 2000 eura i stepen nezaposlenost oko 5%, gdje varanja na prijavama i rada na crno ima vrlo malo, bolje stanje nego u Bosni gdje je prosjecna plata 400 eura, stepen nezaposlenosti 40% i gdje rad na crno i prijave na minimalac cvjetaju.
Svrha,
Da je njemacki lifestyle disati cist zrak :-D

Stvarna svrha pitanja je da u odnosu prema ekologiji na zapadu nema stereotipa. Inace cemu prave ove hybride MHEV pa PHEV...a mi diskutujemo oko upotrebe uglja :-D
Mijesas kruske i jabuke i vrtis pricu ukrug.

Niko nije tvrdio da se Svabama jebe za ekologiju koliko se jebe ljudima u BiH. Ono sto ja i drugi neki ljudi pokusavamo objasniti je da su Svabe realne, imaju jaku ekonomiju koja moze svasta podnijeti, ali opet ne toliko jaku da kazu 'eh od sutra vise ne mozete'. Naveo sa primjer kako su pokusali prodati zabranu ispod Euro 6 dizela u zelenoj zoni, pa je zavrsilo na tome da su se neki uspanicili, mijenjali staro za novo, i od zabrane nije bilo nista. Znaci postigli su neki rezultat i to im je bila i agenda - da malo poprave stanje a ne da idu s drasticnim mjerama odmah. Znaci idu postepeno. Kad se stvore uslovi da nema vise Euro 3 npr, rece sad ne moze vise Euro 4. A uslovi ce se stvori kad se vecina ljudi otarasi Euro 3 i Euro 4 dizela, jer to mogu sebi priustiti bolje. E to je kvaka. Kaze od 2025. ne moze vise dizel, ali benzin moze od 2035, to ce zazvoniti ljudima kad budu mijanjali auto i motivisati odredjeni broj njih da uzme benzinca umjesto dizela.

I kod nas isto ide postepeno. Evo sad se ne moze vise uvesti Euro 4 ako se ne varam. Ostaje problem ogromnog broja krseva na cestama ali isto tako analogno kod Svaba kad/ako 2025. ne bude biti moguce kupiti nov dizel, polovni ce i dalje voziti, jer prodao si ljudima i rekao da mogu, sta sad hoces.

Necu namjerno da se vracam na temu uglja jer nije tema za ovaj dio foruma, ali analogija se moze povuci s utopljavanjem zgrada u DE, gdje su vlasnici dobili rok da utople zgrade a to se naravno odrazilo na kirije. Nedavno se kod prijatelja jednog utoplila zgrada (nova stolarija, termo-fasada, uz to novi lift i jos nece stvari), kirija skocila za 20%. Ti garant ocekujes da tebi zgradu utopli drzava. Ja ti repliciram da to nije realno.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2049
Joined: 14/06/2017 17:07

#1156 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by MehmedPasaMoric »

To cudo sam skidao na svakom autu ili sam vec uzimao sa izvadjenim... Greta Tumberg mi se moze samo sageti :izet:
Alispahic108
Posts: 1
Joined: 23/08/2017 10:49

#1157 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Alispahic108 »

Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#1158 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by shandrprcSA »

Alispahic108 wrote: 15/03/2021 21:15 Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
do tebe je
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1159 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by foxlife »

Alispahic108 wrote: 15/03/2021 21:15 Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
do dpf je jer ga nemas
artur morgan
Posts: 2821
Joined: 30/04/2020 19:47

#1160 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by artur morgan »

Do majstora i do loseg mu borera je :D

Sta znam, vidi sa jos nekim ko to zna da radi kako da rjesis problem. Uglavnom skidaju ga ili sta vec rade, sad ne bih moralisao oko toga iako imam svoje misljenje
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1161 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Hemel »

Alispahic108 wrote: 15/03/2021 21:15 Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
:lol: :lol:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2049
Joined: 14/06/2017 17:07

#1162 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by MehmedPasaMoric »

Alispahic108 wrote: 15/03/2021 21:15 Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
Jesi ti siguran da nisi stavio cumur u rezervoar umjesto nafte
User avatar
basicm
Posts: 10455
Joined: 16/01/2012 21:38

#1163 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by basicm »

Alispahic108 wrote: 15/03/2021 21:15 Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
Nije dovoljno izbusio, ako jeste ikako.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1164 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by STARx »

Alispahic108 wrote: 15/03/2021 21:15 Uklonio sam softwerski dpf i majstor ga probusio borerom. Medjutim sad nakon toga mi se ispusni sistem zacepi sa gareži i jedva dodje do 3000 obrtaja. Nema snage i jedva uzbrdo ide. Jednom sam ocistio i isao je lijepo. Posle toga opet isto. Zacepi se cijeli ispusni sistem i opet nema snage. Zna li neko do cega je?
Dpf se ne busi borerom nego reze brusilicom i izbija/vadi sac iznutra. Razlog zbog kojeg ti se zacepi jeste taj sto ne radi regeneraciju jer je ugasena softverski. Mozes ga rezati po sredini, izvaditi, zavariti, vratiti nazad ili staviti praznu cijev s navarenim nosacima koji odgovaraju ostatku grane.
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#1165 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by damirc_sa »

Pozdrav raja, moze li par savjeta.

U pitanju je vozilo Citroen C-Crosser 2008 godina, 2.2 HDI 115 kw, izbacio mi je gresku Partikular filtera. Sta preporucujete da uradim da li da idem negdje na masinsko ciscenje filtera (koliko je pouzdano) ili da se zavalim 1000 KM za novi. Ne skida mi se skroz DPF jer nije bez razloga postavljen moze se mozda jos nesto s.jebati na autu.

Kakvi su vasi savjeti
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#1166 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by CryogeniX »

Znam da vadim topic iz mrtvih, ali koliko se gluposti nacitah to je nevjerovatno. :skoljka:

"Ako nemas novac da servisiras auto sa dpf-om, nemoj kupovati auto sa dpf-om".
A sta ako neko ima novac da kupi potpuno novo auto, a sva nova auto, ukljucujuci benzinci, imaju dpf (gpf za benzin)?

Nije problem ni odrzavanje, pa cak ni kupovina novog dpf-a, nego regeneracija.
Zar ima neko dovoljno malouman mazohista da svojevoljno trpi regeneracije u najnepovoljnije vrijeme?

Kupim Golf 6, kad ono svakih 1000 km regeneracija.
Uradim regularni, oficijalni, VW remap, da se rijesim trzanja auta u hladnom startu zbog Dieselgate, kad ono regen poceo raditi svakih 400 km.
Prodje godinu dana, kad ono regen svakih 200 km.
Ocistim dpf, regen se popne na svakih 300 km. :sad:

Tezak dan na poslu, umoran, dodjem pred garazu, upali se regeneracija. VW genijalci nisu smislili nacin da npr. obavijesti vozaca da regeneraciju treba uraditi u narednih 100 km, i da prosto pritisne dugme kad njemu odgovara. Auto ce samo pokrenuti proces, najcesce kad se najmanje nadas, i onda hajd ponovo vozikaj auto po autoputu. A ako nemas autoput blizu, moli Boga da nema radara. Da ne spominjem notornu glupost sto nigdje ne gori lampica da je pocela regeneracija, nema obavjestenja, prosto obrtaju skoce na 1000. Eto bas ce laik to znati.

Reci da je ovakav sistem pametan, i da su ga pametni izinjeri implementirali, bi trebalo automatski vam oduzeti pravo na glasanje, pa mozda cak i na reprodukciju.

Zamislite da kupite dobar telefon, kad odjednom nece da se upali vise. Odnesete ga u servis, kad kazu vam da trebate jednom sedmicno trcati oko zgrade, da se rijesite viska radijacije iz telefona. Ne mozete odrediti tacno kad morate trcati sa telefonom, ali primijetit cete tako sto ce ekran malo jace svijetliti. U tom trenutku niposto nemojte gasiti telefon, vec odmah izadjite vani i trcite oko zgrade 10 minuta.

Koja budala bi kupila takav telefon? Naravno da vam niko za to nece reci prilikom prodaje. Naravno da ako imate imalo pameti, i ako je moguce, da cete ukloniti takvu glupost cim prije. Kad bi cak 10 godina duze zivjeli ukoliko ostavite sistem, zar bi proveli tih 10 godina trceci oko zgrade?! :run:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10381
Joined: 10/03/2022 22:16

#1167 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja stvarno ne znam zašto se ljudima ta regenracija toliko često pali.
Nikad nisam imao problem ni na jednom autu, a i Dacia, i Volvo i Ford su mi imali/imaju te DPF-ove.

Je li moguće da je samo do načina vožnje?!

Ne kažem da im trebate čupati dušu, al' stisni ga brate malo.

A ako ćeš ga voziti samo s posla na posao po gradu u petoj 40km/h, onda kupi 1.2 benzin jebem ga.
bianconero87
Posts: 87
Joined: 28/04/2014 14:29

#1168 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by bianconero87 »

CryogeniX wrote: 16/09/2022 10:21 Znam da vadim topic iz mrtvih, ali koliko se gluposti nacitah to je nevjerovatno. :skoljka:

"Ako nemas novac da servisiras auto sa dpf-om, nemoj kupovati auto sa dpf-om".
A sta ako neko ima novac da kupi potpuno novo auto, a sva nova auto, ukljucujuci benzinci, imaju dpf (gpf za benzin)?

Nije problem ni odrzavanje, pa cak ni kupovina novog dpf-a, nego regeneracija.
Zar ima neko dovoljno malouman mazohista da svojevoljno trpi regeneracije u najnepovoljnije vrijeme?

Kupim Golf 6, kad ono svakih 1000 km regeneracija.
Uradim regularni, oficijalni, VW remap, da se rijesim trzanja auta u hladnom startu zbog Dieselgate, kad ono regen poceo raditi svakih 400 km.
Prodje godinu dana, kad ono regen svakih 200 km.
Ocistim dpf, regen se popne na svakih 300 km. :sad:

Tezak dan na poslu, umoran, dodjem pred garazu, upali se regeneracija. VW genijalci nisu smislili nacin da npr. obavijesti vozaca da regeneraciju treba uraditi u narednih 100 km, i da prosto pritisne dugme kad njemu odgovara. Auto ce samo pokrenuti proces, najcesce kad se najmanje nadas, i onda hajd ponovo vozikaj auto po autoputu. A ako nemas autoput blizu, moli Boga da nema radara. Da ne spominjem notornu glupost sto nigdje ne gori lampica da je pocela regeneracija, nema obavjestenja, prosto obrtaju skoce na 1000. Eto bas ce laik to znati.

Reci da je ovakav sistem pametan, i da su ga pametni izinjeri implementirali, bi trebalo automatski vam oduzeti pravo na glasanje, pa mozda cak i na reprodukciju.

Zamislite da kupite dobar telefon, kad odjednom nece da se upali vise. Odnesete ga u servis, kad kazu vam da trebate jednom sedmicno trcati oko zgrade, da se rijesite viska radijacije iz telefona. Ne mozete odrediti tacno kad morate trcati sa telefonom, ali primijetit cete tako sto ce ekran malo jace svijetliti. U tom trenutku niposto nemojte gasiti telefon, vec odmah izadjite vani i trcite oko zgrade 10 minuta.

Koja budala bi kupila takav telefon? Naravno da vam niko za to nece reci prilikom prodaje. Naravno da ako imate imalo pameti, i ako je moguce, da cete ukloniti takvu glupost cim prije. Kad bi cak 10 godina duze zivjeli ukoliko ostavite sistem, zar bi proveli tih 10 godina trceci oko zgrade?! :run:
Potpisujem od početka do kraja. I ja imam isti problem sa 1,6 TDI. Meni se cca svakih 200 KM pali, obavezno neposredno nakon sipanja goriva. Sipao sam i kojekakve aditive za dpf, ali ništa ne pomaže.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1169 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by bitanga_sa_otesa »

ako ste u nedoumici skoriji video od bagramelija s mercedesom vam moze razjasniti neke stvari :lol:
Seawolf
Posts: 7681
Joined: 14/06/2012 22:59

#1170 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by Seawolf »

Ja vozim svoj auto već 177.500 km.

Jutros kad sam bio na servisu, na dijagnostici su pročitali da je zaprljanost DPF-a, 15%.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10381
Joined: 10/03/2022 22:16

#1171 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by ZoomZoomKiwi »

Seawolf wrote: 16/09/2022 11:34 Ja vozim svoj auto već 177.500 km.

Jutros kad sam bio na servisu, na dijagnostici su pročitali da je zaprljanost DPF-a, 15%.
Kod mene na Mondeu 21% na 197500 km, neki dan baš gledali.

Poslije toga sam ga gulio do BL, vjerovatno je sad manje :lol:
preludezalude
Posts: 5616
Joined: 07/03/2012 00:09

#1172 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by preludezalude »

Nije problem do auta koliko je do vozaca. Prvo, kupi se neadekvatno auto za svoje potrebe. Drugo, takvo auto se nepravilno vozi.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10381
Joined: 10/03/2022 22:16

#1173 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by ZoomZoomKiwi »

preludezalude wrote: 16/09/2022 11:39 Nije problem do auta koliko je do vozaca. Prvo, kupi se neadekvatno auto za svoje potrebe. Drugo, takvo auto se nepravilno vozi.
Milion posto. Boje se ljudi gasa.
User avatar
hopi
Posts: 5685
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#1174 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by hopi »

Može li se na svakim kolima vidjeti preko dijagnostike začepljenost, ili samo kod tih vaših novijih?
Pojma nemam koliko mi je.
Ali jednom mjesečno ga stisnem do 2380 obrtaja, tako da ne bi trebalo biti problema.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10381
Joined: 10/03/2022 22:16

#1175 Re: DPF/FAP filteri skidanje, off, delete

Post by ZoomZoomKiwi »

hopi wrote: 16/09/2022 11:50 Može li se na svakim kolima vidjeti preko dijagnostike začepljenost, ili samo kod tih vaših novijih?
Pojma nemam koliko mi je.
Ali jednom mjesečno ga stisnem do 2380 obrtaja, tako da ne bi trebalo biti problema.
Probaj do 3850 :lol:
Post Reply