Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#26 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by 530i »

Isto je sve, bihamk 30KM čini mi se...
artur morgan
Posts: 2824
Joined: 30/04/2020 19:47

#27 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by artur morgan »

Evo primjerak punomoći :)


P U N O M O Ć

Kojom ja ( ime i prezime vlasnika vozila ), ( sin/kći ), iz (poštanski broj i grad), ( ulica ), (država ), sa ( JMB ), ovlašćujem (ime i prezime vozača ), (sin/kći), ( JMB ) iz (poštanski broj i grad ), (ulica ), (država ), da upravlja i koristi putničko motorno vozilo čiji sam vlasnik bez bilo kakvih ograničenja, ( marke vozila ), ( tipa ), ( boje ), ( registarskih oznaka ), (broja šasije).

Posebno ovlašćujem ( ime i prezime vozača ) da sa navedenim putničkim motornim vozilom može preći državnu granicu, te upravljati, koristiti i putovati sa vozilom u inostranstvo. ( može se dodatno navesti gdje tačno u inostranstvo i kada odnosno u kojem vremenskom periodu, te radi čega, npr. odmor, posjeta rodbini, poslovno i sl. )



(Mjesto, datum ) Vlastodavac :

(Potpis : puno ime i prezime )
Ispod potpisa štampano : ime i prezime,
broj lične karte, izdata u MUP____, JMB
______________

Napomene :

1. Ovjeriti potpis u šalter sali općine ili kod notara,
2. Nakon toga prevesti na jezik zemlje u koju se putuje isključivo po sudskom tumaču odnosno prevoditelju ( osim susjedstva, ne treba prevod ). Ako nema tog sudskog tumača kao negdje za npr. skandinavske zemlje, onda na engleski jezik po sudskom tumaču za engleski. Listu sudskih tumača sa brojevima telefona imate na internetu Federalno ministarstvo pravde ( prevod neće biti skuplji od 10 do 15 KM )
3. Podatke o vozilu uzeti iz saobraćajne-potvrde o registraciji.
4. Ako je pravno lice vlasnik vozila tj. firma, ustanova i sl., onda ide Vlastodavac : naziv firme ili ustanove, JIB broj ( neko kaže i Id broj, isto je ), potpis odgovornog lica npr. direktora, i pečat, bez ovjere u općini ili kod notara, s tim da treba prevod po sudskom tumaču.

daddduka
Posts: 40
Joined: 06/12/2018 08:31

#28 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by daddduka »

Meni su trazili na turskoj granici punomoc za upravljanje vozilom i bihamkov dokument je bio dovoljan (zuta koverta, odes do bihamka i rijesis to). S druge strane, logicno bi mi bilo da ovjerena punomoc na papiru moze, ali mi se nije dalo rizikovati.

Sto se tice komsiluka i ostalih evropskih zemalja nigdje me nisu pitali o vlasniku.
DonieBrasco
Posts: 15393
Joined: 31/08/2016 16:09

#29 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by DonieBrasco »

Koji je to dokumenat od bihamka, koliko se placa ?

Da nije ovo mozda https://www.amsbih.ba/dutv/
User avatar
mayab
Posts: 27126
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#31 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by mayab »

Ja i dalje smatram da je to siva zona gdje bihamkovi "stručnjaci" žele da vam uzmu iz džepa koju kintu za prodaju zmijskog ulja (snake oil) :mrgreen:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#32 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by banjaluka078 »

Definitivno ne treba punomoć za ulazak u Hrvatsku tuđim vozilom?
kuli1961
Posts: 2426
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#33 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by kuli1961 »

Zakonski gledano- TREBA!
Osnov je u nekim medjunarodnim konvecijama, sta li ,ali i u prostoj logici.
Vozilo je pokretna stvar koja podlijeze registraciji, tj evidentiranju u javnim /policijskim evidencijama, na imenu i prezimenu vlasnika.
Prema tome, DUTV, tj dozvola za upravljanje tudjim vozilom je dokaz da je vlasnik vozila dozvolio konkretnom vozacu da upravlja vlasnikovim vozilom.
Ta DUTV se izdaje ISKLJUCIVO u AMS/AMD, na medjunarodno priznatom obrascu-domaci jezik +EN+FR.
Cak i nasa granicna policija ima ovlascenje da uskrati prelazak drzavne granice ako vozac nema tu DUTV, isto i g.policija susjedne drzave.
Sve ovo ima smisla kada vlasnik vozila nije prisutan u vozilu.
U realnom zivotu, nasa ili susjedna policija skoro nikad ne pita za DUTV. Ali imaju to ovlastenje i ako vozac nema DUTV, a vlasnik nije prisutan u vozilu, moze se desiti-zuruck nazad!
U zadnjih 20-tak godina, samo jednom mi se desilo da su mi granicne vlasti Hrvatske trazile DUTV:
Supruga i ja uzajamno jedno drugom smo potpisali/dali tu DUTV, jer nikad ne znamo kada ce ko od nas dvoje i kojim vozilom sam/sama morati putovati preko granice.
Izgleda kao namet na vilajet/porez na budale, u nekoj mjeri i jeste,(valjda kosta 25 kemona), ali oslobadja velikih problema ako neki revnostan granicni policajac odluci da dosljedno izvrsava svoja ovlastenja....
EDIT:
Pravni osnov je Medjunarodna konvencija o drumskom saobraćaju (1968.g) i Carinska Konvencija o privremenom uvozu, odnosno izvozu automobila, odnosno prevoznih sredstava, te par entietskih zakona i podzakonskih akata.
Throttle
Posts: 12960
Joined: 10/06/2016 12:35

#34 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by Throttle »

banjaluka078 wrote: 18/10/2023 11:16 Definitivno ne treba punomoć za ulazak u Hrvatsku tuđim vozilom?
Prolazim triput mjesecno, rekao mi granicni policajac da ne treba to vise. Imam punomoc, u prosjeku jednom mjesecno dajem saobracajnu i vozacku da evidentiraju prolazak, niko ne trazi punomoc. Vlasnik vozila nije nikad sa mnom
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#35 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by banjaluka078 »

Hvala na odgovorima.

Hrvati mi napisaše: "upućujemo Vas da informaciju (i eventualno izdavanje dozvole (DUTV)) zatražite od nadležnog tijela u Bosni i Hercegovini, konkretno od Auto moto saveza u Bosni i Hercegovini."
AMS RS kaže da treba i košta 25 KM.

Nije ni puno ako će se izbjeći "peglanje" od strane nekog graničara koji ima loš dan.
Post Reply