Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by jasko__ »

Sa stranice Bihamka:

Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH neophodan je dokument za sve vozače koji koriste tuđe vozilo prilikom putovanja van granica BiH. Ovaj dokument služi kao dokaz nadležnim organima zemlje u koju se putuje da vozilo nije otuđeno, odnosno da se vozač njime služi uz izričit pristanak vlasnika.
DTV se izdaje uz prisustvo vlasnika i korisnika vozila. Vlasnik mora predočiti saobraćajnu / prometnu dozvolu, a korisnik BH pasoš.
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH se izdaje na vremenski period do isteka registracije (maksimalno do jedne godine).
Cijena izdavanja je 25KM.

Kakva su vaša iskustva sa ovim..je li neophodno, mogul imat belaja...nije problem u 25 KM nego sto mora vlasnik biti tu..a žena na kojoj je auto je podaleko i komplikacija bi bila izvaditi ovu dozvolu
User avatar
hopi
Posts: 5673
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by hopi »

ma pričalo se već o ovome na forumu, šta će ti ta glupost
ako se dobro sjećam rezime je bio da bihamk nema pravo izdavati ovaj dokument, a oni na granici nemaju pravo zabraniti da pređeš granicu

ukratko ne bacaj pare na to
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#3 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by AmirBaa »

jasko__ wrote:Sa stranice Bihamka:

Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH neophodan je dokument za sve vozače koji koriste tuđe vozilo prilikom putovanja van granica BiH. Ovaj dokument služi kao dokaz nadležnim organima zemlje u koju se putuje da vozilo nije otuđeno, odnosno da se vozač njime služi uz izričit pristanak vlasnika.
DTV se izdaje uz prisustvo vlasnika i korisnika vozila. Vlasnik mora predočiti saobraćajnu / prometnu dozvolu, a korisnik BH pasoš.
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH se izdaje na vremenski period do isteka registracije (maksimalno do jedne godine).
Cijena izdavanja je 25KM.

Kakva su vaša iskustva sa ovim..je li neophodno, mogul imat belaja...nije problem u 25 KM nego sto mora vlasnik biti tu..a žena na kojoj je auto je podaleko i komplikacija bi bila izvaditi ovu dozvolu
mislim da je to samo ubleha da uzmu 25 km. Mama vozi auto koje je na meni vec 5 godina i ide godisnje 4-5 puta preko granice, nikad problema nije imala.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#4 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by Sydnor »

Ja sam prelazio sa očevim autom, tj na njemu saobraćajna, nije me niko ni pitao za to :-) samo zeleni karton treba imat.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#5 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by jasko__ »

Slažem se ljudi da ne treba za isto prezime...što je i logično
Ali šta kada nije takav slučaj???
User avatar
hopi
Posts: 5673
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by hopi »

pa nema nikakve veze što je isto prezime, nije kao da piše negdje u zakonu da je dozvoljeno ako je isto prezime

saobraćajna i zeleni karton i vozi
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#7 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by UmaX »

Mislim da je problem samo kad je auto uvezeno na povlasticu.

Zato sto se desavalo da ljudi prodaju pravo na povlasticu.
NediM17
Posts: 21600
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by NediM17 »

hopi wrote:pa nema nikakve veze što je isto prezime, nije kao da piše negdje u zakonu da je dozvoljeno ako je isto prezime

saobraćajna i zeleni karton i vozi
Joj, kad se samo sjetim iza rata kako je nasa murija uzimala lopatom za voznju tudjeg vozila bez punomoci. Imas saobracajnu, zeleni karton, nije prijavljena kradja zdra'o.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#9 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by tempuser »

To oko DTV je nakaradno bas kao i cijela drzava.
S jedne strane, najnormalnija stvar je da krovna nacionalna turing organizacija i clanica AIT i FIA izdaje DTV na AIF/FIA usvojenom obrascu, ali je kod nas BIHAMK u zakonskom vakuumu jer nema ovlastenje za ovjeru tudjeg potpisa, sto izdavanje DTV-a zapravo jeste. Zadnju put kad se raspravljalo o tome amandman da se BIHAMK ovlasti je bio u parlamentarnoj proceduri.
S druge strane, osim sto neovlasteno izdaje dokument (istini za volju, onoga ko bi eventualno u inostranstvu trazio od vozaca DTV apsolutno nije briga ima li BIHAMK ovlastenje) BIHAMK obmanjuje javnost tvrdnjom na zvanicnoj stranici da je DTV neophodan dokument za sve vozače koji koriste tuđe vozilo prilikom putovanja van granica BiH. Za pocetak u zemljama okruzenja nije.
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#10 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by DonieBrasco »

Najlakse je da ti osoba ciji je auto dadne punomc, to kosta par maraka kad se ovjeri.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#11 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by maliq53 »

Ja to vadio kad sam prelazio granicu a jos isao sa bratom skupa, na njemu auto nije mogao voziti pa hajd reko da izvadimo za svaki slucaj... Uglavnom davali mi taj papir odma uz dokumente i primjetio sam da uglavnom gledaju kao u cudu sta je ovo sad niti nesta posebno bendaju taj dokument samo ga sa strane ostave... Tako da sam se bezveze zaletio i nemoj vaditi bezveze...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by insomnia78 »

Isto ko i medjunarodna vozacka :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#13 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by 530i »

insomnia78 wrote:Isto ko i medjunarodna vozacka :lol:
Međunarodna vozačka dozvola ipak treba u nekim slučajevima, kada ideš u zemlje koje ne koriste latinicu recimo. Doduše Srbija ne pravi problem, ali ostali svi bi mogli tjerat mak na konac. A također i na drugim kontinentima, tamo ne priznaju našu dozvolu bez obzira na razumljivost.
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by mayab »

http://www.facebook.com/notes/bihamk/pl ... 122236010/

Evo danas na FBuku i ovo, ljudi ih u komentarima popljuvali momački! :lol: :lol: :lol: :izet: :izet:

Pazi im izjave "Ako planirate putovanje za prvomajske praznike, treba vam i Međunarodna vozačka dozvola. "

kakvi hohštapleri
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by insomnia78 »

Jos kad vidis kako ta MVD izgleda :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by insomnia78 »

Istina je da za neke zemlje treba “prevod vozacke” ali zemlje u koje nasi najvise idu bez problema prihvataju i nasu VD.
U Fr se taj papir dobije dzaba. Apliciras putem interneta i sano im posaljes koverat sa markicom
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#18 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by 530i »

Izgleda ovako kako se i vidi na ovoj slici na bihamkovom facebooku. Druga je stvar što oni muntaju neupućene da im uvijek i svugdje treba, ali postoje države koje naprosto ne priznaju našu vd, bez ove međunarodne. Ne možeš npr. uzeti rentacar.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by insomnia78 »

Postoje ali Bosnjak ne ide u te zemlje :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#20 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by 530i »

Možda mi nećeš vjerovati, ali neko i ode :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by insomnia78 »

Ne radi se o tome. Otidji pa upitaj trebal za Njemacku
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by tempuser »

Otisao moj buraz poslije tsunamija i Fukushime u Japan, cijeli pojas razoren, gradovi obrisani sa lica zemlje, ali nema voziti bez MVD. Ganjali, molili, kumili da mu izdaju ovdje na osnvou skeniranih dokumenta.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#23 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by Doda37 »

mayab wrote:http://www.facebook.com/notes/bihamk/pl ... 122236010/

Evo danas na FBuku i ovo, ljudi ih u komentarima popljuvali momački! :lol: :lol: :lol: :izet: :izet:

Pazi im izjave "Ako planirate putovanje za prvomajske praznike, treba vam i Međunarodna vozačka dozvola. "

kakvi hohštapleri
To je taj sitni čar svojstven ovim prostorima, daj da te zajebem za 20 KM pa ne moraš vise nikada doći do nas
adisonE
Posts: 158
Joined: 17/04/2008 20:16

#24 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by adisonE »

Ja sam prošle godine zvao graničnu službu i ljudi mi bukvalno rekli da samo trebaju biti uredni papiri od auta i treba ti zeleni karton... Ja na granicu, najnormalnije prešao..
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#25 Re: Dozvola za upravljanje tuđim vozilom koje prelazi granicu BiH /DTV/

Post by DonieBrasco »

Kakva je situacija danas sa ovim u 2021 ?

Treba li punomoc da za upravljanje tuđim vozilom po BiH a i u insostranstvu ?

Ne mislim na vozila od roditelja, porodice gdje je isto prezime u dokumentima, nego od drugih osoba, ne frimi. Nije vrijedno peglanja sa domacom policijom a ne negdje na granici ili u inostranstvu, ako se vec moze dobiti dozvola.
Post Reply