Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#976 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Boemica wrote: Ma jašta, ja imam psihičke probleme i dva pištolja, pusti šuplje, sve se može in Bosnia. :lol:
Ajd dobro ako ti tako kazes :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#977 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Moras imati sef. Nije bas labavo oko toga. Ili celicnu kutiju s kljucem (ala one kase za lovu).
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#978 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Dozer wrote:Moras imati sef. Nije bas labavo oko toga. Ili celicnu kutiju s kljucem (ala one kase za lovu).
Kaze ojacana kutija sa bravom ili sef.Pa kad ti dodju na kontrolu ako nisi kupio malo sjednes ha ja i sredis to (mada rijetko to da dodju , osim kad tek nabavis) , ali u cemu je problem 100 maraka za dobru kutiju sa bravom - kad imas 1000-1500 maraka za oruzije imas i 100 da ga cuvas propisno jel..
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#979 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

Konkretno u KS, pištolj možete nositi sa sobom, ali ne smijete sa njim u kafiće, tržne centre i sl.

Osim ako nemate značku.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#980 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Što se tiče sefa, to je prvenstveno zaštita za vas same, ako imate ukućane, malu djecu. Ne mogu da vjerujem da ljudi nabave oružje i rizikuju sa ostavljanjem istog u kući, bez zaštite. :oops:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#981 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

A sef moze posluziti i za odlaganje zlata i deviza.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#982 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

S4mpion wrote:Konkretno u KS, pištolj možete nositi sa sobom, ali ne smijete sa njim u kafiće, tržne centre i sl.

Osim ako nemate značku.
Mozes ako nije naznaceno sa stikerom zabrana ulaska sa oruzijem jel... (naravno domovi zdravlja,bolnice i slicno se podrazumjeva)
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#983 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Zabranjeno je pokazivanje, u šta se računa i ocrtavanje oružja ako je ispod košulje ili jakne, jer ćete sigurno imati problem ako vas neko prijavi, ko sjedi za susjednim stolom zbog osjećaja nelagode ili straha, a policija izađe na teren.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#984 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

славянин wrote:
S4mpion wrote:Konkretno u KS, pištolj možete nositi sa sobom, ali ne smijete sa njim u kafiće, tržne centre i sl.

Osim ako nemate značku.
Mozes ako nije naznaceno sa stikerom zabrana ulaska sa oruzijem jel... (naravno domovi zdravlja,bolnice i slicno se podrazumjeva)
Ne može, po zakonu nije dozvoljeno unositi oružje u ugostiteljske objekte bez obzira imali oni istaknut stiker ili ne.

S druge strane, stikeri se koriste kako bi se zabranilo unošenje vatrenog oružja u objekte koji(npr) nisu okarakterisani kao ugostiteljski.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#985 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

славянин wrote:
Dozer wrote:Moras imati sef. Nije bas labavo oko toga. Ili celicnu kutiju s kljucem (ala one kase za lovu).
Kaze ojacana kutija sa bravom ili sef.Pa kad ti dodju na kontrolu ako nisi kupio malo sjednes ha ja i sredis to (mada rijetko to da dodju , osim kad tek nabavis) , ali u cemu je problem 100 maraka za dobru kutiju sa bravom - kad imas 1000-1500 maraka za oruzije imas i 100 da ga cuvas propisno jel..
Naravno. :thumbup:
----------
Ukratko - ne smijete ga unositi ni u jedan javni objekat, a u to spadaju svi ugostiteljski objekti, prodavnice, trzni centri, javne ustanove i institucije, bolnice, domovi zdravlja, itd..
Smijete ga imati sa sobom na ulici, u svom autu, u svojoj kuci, u prirodi (lov, ribolov, planinarenje i sl.), i to je to.

Upotrijebiti ga smijete samo u nuznoj samoodbrani, sto je pomalo idiotski uredjeno zakonom jer podrazumijeva da smijete pucati samo na onoga ko je vec potegao oruzje na vas i - pucao. Zakonodavci su ovdje malo fulili poentu zastite i samoodbrane, jer ispada da se mozete braniti samo uzvracanjem vatre, a pri tome su zaboravili jedan sitni detalj - ako je taj tamo precizan, vi vise ne mozete uzvratiti i odbraniti se jer ste tada vec ili ranjeni ili mrtvi. Glupost.
Druga upotreba je ako ste brojcano fizicki nadjacani i gdje postoji mogucnost tezih tjelesnih povreda. Ono - njih dvojica, ja i babo sami - ne pije vode.

A, ako ste vec prinudjeni da ga upotrijebite u slucaju da ste brojcano nadjacani, a oni nemaju vatreno oruzje, i pri cemu zaista morate biti toliko sposobni u procjeni da vam zaista prijete teze tjelesne ozljede, inace ce vas sud proglasiti krivim, onda mu/im pucajte ispod koljena jer vas tad bar nece optuziti za pokuaj ubistva. Iznad koljena ide ta optuzba.

A ako je neko potegao pistolj na vas...ja licno tu ne bih cekao da on prvi puca, nego bih mu hladno sprasio metak u pluca ili u glavu, i vozdra. Logicno, ako za ovo postoje uslovi, tj. ako je takva situacija (logicno je da necete potezati ouzje ukoliko ste vec na nisanu). A sud onda neka radi sta hoce, jebe mi se. Moja parola u toj situaciji je jednostavna - bolje da lezim ja njega i neka njegova porodica bude ucviljena, nego da on lezi mene i da su moja djeca sirocad. Zakon me u toj situaciji savrseno ne zanima.

Zastita privatne imovine, sto pokretne sto nepokretne, po zakonu ne podrazumijeva upotrebu vatrenog oruzja protiv kriminalaca. Drugim rijecima, ako vidite da vam neko krade auto, ne smijete pucati jer vam time nije ugrozen zivot (po meni - budalastina, jer oruzje i jeste nabavili da zastitite sebe, porodicu i imovinu. Ako ga ne upotrijebite precizno, onda se desi ono kao na Dobrinji prije neki dan). Ako zateknete krimice u svom vlasnistvu (stan, kuca i sl.), opet ga ne smijete upotrijebiti sve dok se ne desi neki od prva 2 gornja slucaja.
Naravno, ovo je sto se zakona tice. Ono sto se ne tice zakona jeste da uvijek na raspolaganju imate vrece za smece, gepek, a i Igman, Bjelasnicu, itd.. A zivotinje tamo su uvijek gladne. :D
Last edited by Dozer on 16/09/2018 23:06, edited 2 times in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#986 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Jos se i metci moraju prijaviti :D nista za svadbu ne pikaju :D
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#987 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

IPSC članska rješava mnogo toga i što se tiče metaka i što se tiče nošenja, odnosno prenošenja oružja npr. u tržnom centru, kad svratiš da pojedeš nešto, vraćajući se sa treninga. Nisam ja Boga mi, pričaju ljudi. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#988 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

Dozer wrote: A, ako ste vec prinudjeni da ga upotrijebite u slucaju da ste brojcano nadjacani, a oni nemaju vatreno oruzje, i pri cemu zaista morate biti toliko sposobni u procjeni da vam zaista prijete teze tjelesne ozljede, inace ce vas sud proglasiti krivim, onda mu/im pucajte ispod koljena jer vas tad bar nece optuziti za pokuaj ubistva. Iznad koljena ide ta optuzba.
I zakon je, od strane neukih ljudi, formiran po pretpostavci da će metak u koljeno zaustavit' nekog ko ima spreman pištolj u rukama. To što ti napadača, u nekim situacijama, trebaš pogodit' isključivo u glavu ili prsa da bi se odbranio, zakon ne uzima u obzir.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#989 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

@archi_a
Tesko da ti to moze pomoci. Mogao si ga ostaviti u autu, ili prvo svratiti kuci i ostaviti. Zna se gdje se ovdje trenira IPSC i gdje su oba strelista (Pasino i Visoko), tako da ti taj "argument" bas i nece proci.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#990 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

Što se tiče odbrane lične imovine, loša stvar kod metaka je to što ih valja pravdat', zato...

nek uđu u trag ovome:
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#991 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

S4mpion wrote:
Dozer wrote: A, ako ste vec prinudjeni da ga upotrijebite u slucaju da ste brojcano nadjacani, a oni nemaju vatreno oruzje, i pri cemu zaista morate biti toliko sposobni u procjeni da vam zaista prijete teze tjelesne ozljede, inace ce vas sud proglasiti krivim, onda mu/im pucajte ispod koljena jer vas tad bar nece optuziti za pokuaj ubistva. Iznad koljena ide ta optuzba.
I zakon je, od strane neukih ljudi, formiran po pretpostavci da će metak u koljeno zaustavit' nekog ko ima spreman pištolj u rukama. To što ti napadača, u nekim situacijama, trebaš pogodit' isključivo u glavu ili prsa da bi se odbranio, zakon ne uzima u obzir.
To je ako oni nemaju vatreno oruzje, ali ih je vise, a mozda pored toga imaju i kakve motke, nozeve i sl.. U slucaju da ima(ju), rekoh sta bih ja.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#992 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Dozer wrote:@archi_a
Tesko da ti to moze pomoci. Mogao si ga ostaviti u autu, ili prvo svratiti kuci i ostaviti. Zna se gdje se ovdje trenira IPSC i gdje su oba strelista (Pasino i Visoko), tako da ti taj "argument" bas i nece proci.
:D To sam i ja rekao, al ko će "njega" natjerati da ostavi bebicu u autu. Ne da da ga neko dodirne, može al iz njegove ruke. SIg bebica brataneeee. hahahhahaa
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#993 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

archi_a wrote:
Dozer wrote:@archi_a
Tesko da ti to moze pomoci. Mogao si ga ostaviti u autu, ili prvo svratiti kuci i ostaviti. Zna se gdje se ovdje trenira IPSC i gdje su oba strelista (Pasino i Visoko), tako da ti taj "argument" bas i nece proci.
:D To sam i ja rekao, al ko će "njega" natjerati da ostavi bebicu u autu. Ne da da ga neko dodirne, može al iz njegove ruke. SIg bebica brataneeee. hahahhahaa
Ponasaj se normalno i neces imati problem i ako hodas sa oruzijem po centrima itd. Budi krkan upasces u probleme sa ili bez oruzija.

Sto se tice odbrane , koliko znam ide pravilo reciprotiteta tj. Ne mozes pucati ako se pobijes pa makar i da je ne znam sta (jel bas moras pucati - uostalom ako vise ih krene na tebe bez oruzija dovoljno ce biti da povuces isto,ako to je pali pucaj upozorenje, i to ne djeluje po potkoljenici) , a ako neko povuce oruzije pa naravno da ces pucati u njega - ko tu razmislja o zakonu kad neko oce da te upuca...
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#994 Re: Dozvola za oruzje

Post by hali gali halid »

Zar nije bilo 100KM uz zahtjev? :blento:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#995 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

hali gali halid wrote:Zar nije bilo 100KM uz zahtjev? :blento:
Koliko se ja sjecam 150 maraka , prije godinu i nesto - mozda grijesim
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#996 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

100 KM taksa + ljekarsko
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#997 Re: Dozvola za oruzje

Post by VladaFBiH »

S4mpion wrote:Što se tiče odbrane lične imovine, loša stvar kod metaka je to što ih valja pravdat', zato...

nek uđu u trag ovome:
Image
*ebe ih rok upotrebe :) :) tj. postaju jako "nestabilne" s godinama :) istina uvijek je držiš rastavljenu pa se rizik jako smanjuje ali i dalje je sam "upaljač" opasan
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#998 Re: Dozvola za oruzje

Post by seln »

Gledam ove Glokove, desert iglove, folove-golove...
jesu li medju nama zbilja takvi profesionalci, kojima bi to pri upotrebi oruzja bilo odlucujuce?
Ja mog CZ M57 7,62 kupio za 400 KM, sasvim legalno u prodavnici oruzja.
Otisao do strelista, ispucao dva okvira i od tada je u sefu.

Glede upotrebe i samoodbrane: zakoni su glupi do tri qrca...
u principu, ako se drzis zakona, sanse da budes ubijen su ti oko 95%, jer je na drugoj strani kockoglavi krimos koji ne jebe zakon ni 2% i koji ce tih 5 godina, koliko mu dosude za tvoju glavu, prelezati na jednoj strani.
Takodje, imovinu ne smijes stititi... znam covjeka kojem su manje-vise pred njegovim ocima iznijeli skoro sve iz kuce, a on u sefu ima pistolj, lovacku sacmaricu i lovacki karabin. Uostalom, svi ste citali o slucaju onog krajisnika, koji je poslije n-te provale u kucu svoju imovinu zastitio kasikarom, ciji je osigurac zavezao za bravu. Zavrsio je na sudu zbog pokusaja ubistva.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#999 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Upravo o tome i ja pricam. Zakoni ovdje stite kriminalce.

A da promijene samo jednu stvar u zakonu, tj. da u njega ubace bukvalno samo jednu recenicu koja bi glasila: "Fizickom licu je dozvoljeno da na bilo koji raspolozivi nacin zastiti svoju licnu privatnu pokretnu i/ili nepokretnu imovinu, sto ukljucuje i upotrebu legalnog vatrenog oruzja.", stopa raznoraznog kriminala, a pogotovo upada u kuce/stanove i kradje vozila, bili bi prepolovljeni u roku mjesec dana.
Logicno, ovo moraju slijediti i jasno precirizani uslovi, kao i rigorozne kazne u slucaju laznih upotreba te neke sile i oruzja.

I onda se sigurno ne bi desavalo da s prozora vidis kako ti klepaju auto, pocnes se derati na njih i dizati galamu, oni odu i onda se vrate nakon 15 minuta i opletu ti rafal po zgradi i prozorima.
Ili, zateknes ga/ih u kuci/stanu/garazi, poranjavas (ili potamanis, sto je najbolje, jer onda vise ne moras razmisljati hoce li se kloc vratiti kad ozdravi, pa da ti se nesto sveti, a i pomogao si ciscenju drustva), i ne brines hoces li ti lezati jer si upucao kretena kojeg si zatekao u svom privatnom vlasnistvu.

Ali, ovo se nikad nece dogoditi jer ovim vlastima i odgovara sve to, a mnogi su i u talu.
I sve dok se dozvole za nabavku, drzanje i nosenje izdaju za "licnu zastitu", a istovremeno zakon zabranjuje upotrebu u tu svrhu, imacemo sta imamo...
Last edited by Dozer on 17/09/2018 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1000 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Dozer wrote:Moras imati sef. Nije bas labavo oko toga. Ili celicnu kutiju s kljucem (ala one kase za lovu).
Ja od kako sam vidio ovo
https://www.youtube.com/watch?v=fjrTTlxWTIY
Jaranu sam savjetovao ovo ispod.
Vidite kako je on to lijepo napravio.

Image
Post Reply