Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#952 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

I sta sad, mi koji smo 2007 mijenjali oruzne listove, jel moramo vaditi ljekarsko? Ili se to opet racuna 10g od ovog zakona?
mn187
Posts: 2
Joined: 24/01/2018 16:18

#953 Re: Dozvola za oruzje

Post by mn187 »

Veliki pozdrav svima,

Zanima me vase misljenje ili mozda iskustva sa ovim pistoljem:
Nedavno sam kupio pistelj HS 9 Standard SS.
Prvo sam zelio da kupim glock 19 gen 4, ali tom trenutku ih nisu imali pa mi je prodavac preporucio Hs.
S obzirom da nakon izdavnja rjesenja za nabavku nisam kupio pistolj oko 5 mjeseci na kraju vise nisam ni mogao cekati pa sam uzet Hs koji je jos i jeftiniji.

Zanima me misljenje ljudi, da li sam napravio los izbor i da li je glok puno bolji od hs?
(iskreno Hs mi mnogo dobro lezi, ali na zalost nisam jos ni od koga dobio licno iskustvo sa hs pistoljima)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#954 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

Glock jeste bolji od HS-a, ali ta razlika, jednom prosječnom imaocu vatrenog oružja, ne znači ništa. Ako ćeš pištolj nosati samo zbog lične zaštite i godišnje ispaliti stotinjak metaka, manje-više, svaki nov pištolj će poslužiti svrsi.

Za takvu namjenu i HS je poprilično dobar pištolj tako da nisi pogriješio, nećeš valjda ispaljivat' 10 000 metaka godišnje. :skoljka:
mn187
Posts: 2
Joined: 24/01/2018 16:18

#955 Re: Dozvola za oruzje

Post by mn187 »

S4mpion wrote:Glock jeste bolji od HS-a, ali ta razlika, jednom prosječnom imaocu vatrenog oružja, ne znači ništa. Ako ćeš pištolj nosati samo zbog lične zaštite i godišnje ispaliti stotinjak metaka, manje-više, svaki nov pištolj će poslužiti svrsi.

Za takvu namjenu i HS je poprilično dobar pištolj tako da nisi pogriješio, nećeš valjda ispaljivat' 10 000 metaka godišnje. :skoljka:
Hvala vam na odgovoru,
Ma naravno par puta godisnje u streljanu i to je to.
Iako bi ja volio godinje 10 000 ispaljivati ali to sigurno sebi ne mogu priustiti. Ako sam dobro informisan u streljani komad je 0,50 KM.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#956 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Moze li preporuka za pištolj. Opcija o sto mi treba je da nije pretezak i prevelik ali ni premal. Da je 9 mm i koristio bi se za licnu zastitu. Nikakva velika opterecenja, ponekad mozda u streljanu. Pozeljno bi bile i cijene cisto radi uporedbe. Hvala unaprijed...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#957 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

Otprilike bi ti mogli odgovarati(cijene su za nove pištolje):

Glock 17 1400-1500KM:
Image

Glock 19 1300-1400KM:
Image

XDM 4.5 oko 1100KM:
Image

Beretta 81fs oko 1300KM:

Image

To su otprilike pištolji koje bi mogao kod nas nabaviti bez poteškoća, a koji su kvalitetni i koji mogu zadovoljiti tvoje potrebe. Možda bi ti odgovarao još i CZ 100 ili 110, jako dobar pištolj, vrti se oko hiljadarke:
Image
ali zadnjih godina je Češku Zbrojovku jako teško nać' u ponudi.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#958 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Ovaj cz sam bio zapikao jer je lagan i manji oko 660 grama al udjoh na neki forum cini se americki i oni ga popljuvase. Hvala ti u svakom slucaju.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#959 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Glock 19 - pravo mali i kompaktan (mozes ga za pasom nositi ima ona unutarnja futrola se kupiti da ne zulja),pouzdan - jes samo da ne kod nas previse zacijenjen..
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#960 Re: Dozvola za oruzje

Post by Boemica »

Ako imam pištolj, smijem li ga prodat, onako, k'o da prodajem kauč?
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#961 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Osobi koja ima dozvolu, da. Naravno, pod uslovom da je i tvoj pištolj sa dozvolom, odnosno registrovan. :D
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#962 Re: Dozvola za oruzje

Post by Njanjavi »

Koji su uslovi da se dobije dozvola za nošenje oruzja, jel isto dobiti dozvolu za lovačko oruzje i licno naoruzanje i ako nije kakvi su uslovi za dobijanje obje dozvole ako su različite.
Nisam nikad hapšen ni kaznjavan nizasta, da li to ima veze sa tim, jel utice to na odluku kad se podnese zahtjev.
Meni rece nedavno lik da nema šanse više da se dobije dozvola za lično naoruzanje, kaze satro to sad smiju samo nosit agenti i inspektori.
A gledajući temu haman svi imate utoke jebo vas mis :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#963 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

Njanjavi wrote:Koji su uslovi da se dobije dozvola za nošenje oruzja, jel isto dobiti dozvolu za lovačko oruzje i licno naoruzanje i ako nije kakvi su uslovi za dobijanje obje dozvole ako su različite.
Nisam nikad hapšen ni kaznjavan nizasta, da li to ima veze sa tim, jel utice to na odluku kad se podnese zahtjev.
Meni rece nedavno lik da nema šanse više da se dobije dozvola za lično naoruzanje, kaze satro to sad smiju samo nosit agenti i inspektori.
A gledajući temu haman svi imate utoke jebo vas mis :lol:
Ima shema ... odes kod prodavaca, on te uclani u lovacko drustvo, platis turu i plecku instruktoru i polozis lovacki ispit i tako mozes kupiti poluautomatski karabin sa snajperom. Mislim da sa lovackom clanskom kartom mozes napuniti podrum sa cim zelis.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#964 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

STEYR S-9
Meni je ovo divan pistol za licnu upotrebu.
Image

A ako zelis duzu cijev mozes uzeti M-9:

Image

Cijena novog je oko 1200 KM u Koteksu.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#965 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote:
Njanjavi wrote:Koji su uslovi da se dobije dozvola za nošenje oruzja, jel isto dobiti dozvolu za lovačko oruzje i licno naoruzanje i ako nije kakvi su uslovi za dobijanje obje dozvole ako su različite.
Nisam nikad hapšen ni kaznjavan nizasta, da li to ima veze sa tim, jel utice to na odluku kad se podnese zahtjev.
Meni rece nedavno lik da nema šanse više da se dobije dozvola za lično naoruzanje, kaze satro to sad smiju samo nosit agenti i inspektori.
A gledajući temu haman svi imate utoke jebo vas mis :lol:
Ima shema ... odes kod prodavaca, on te uclani u lovacko drustvo, platis turu i plecku instruktoru i polozis lovacki ispit i tako mozes kupiti poluautomatski karabin sa snajperom. Mislim da sa lovackom clanskom kartom mozes napuniti podrum sa cim zelis.
Malo sutra - sada je uredjeno to , ima polaganje svake godine u 2 termina sa tim da moras biti clan lovackog drustva godinu. Ne ide kao prije :wink:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#966 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Njanjavi wrote:Koji su uslovi da se dobije dozvola za nošenje oruzja, jel isto dobiti dozvolu za lovačko oruzje i licno naoruzanje i ako nije kakvi su uslovi za dobijanje obje dozvole ako su različite.
Nisam nikad hapšen ni kaznjavan nizasta, da li to ima veze sa tim, jel utice to na odluku kad se podnese zahtjev.
Meni rece nedavno lik da nema šanse više da se dobije dozvola za lično naoruzanje, kaze satro to sad smiju samo nosit agenti i inspektori.
A gledajući temu haman svi imate utoke jebo vas mis :lol:
Odes u policijsku stanicu gdje ti je previvaliste i podneses zahtjev (150 maraka) - posle kad te provjere i sve ides na zdravstveni pregled , kad to zavrsis dobijes dozvolu da kupis oruzije - odes kupis vratis se u policijsku da ga upisu i dobijes oruzani list.
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#967 Re: Dozvola za oruzje

Post by Atego »

славянин wrote: Odes u policijsku stanicu gdje ti je previvaliste i podneses zahtjev (150 maraka) - posle kad te provjere i sve ides na zdravstveni pregled , kad to zavrsis dobijes dozvolu da kupis oruzije - odes kupis vratis se u policijsku da ga upisu i dobijes oruzani list.
koliko sve košta do kupovine samog pištolja ?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#968 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:Malo sutra - sada je uredjeno to , ima polaganje svake godine u 2 termina sa tim da moras biti clan lovackog drustva godinu. Ne ide kao prije :wink:
Moras biti clan godinu dana da bi podnio zahtjev za lovaru? :shock:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#969 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Atego wrote:
славянин wrote: Odes u policijsku stanicu gdje ti je previvaliste i podneses zahtjev (150 maraka) - posle kad te provjere i sve ides na zdravstveni pregled , kad to zavrsis dobijes dozvolu da kupis oruzije - odes kupis vratis se u policijsku da ga upisu i dobijes oruzani list.
koliko sve košta do kupovine samog pištolja ?
150 maraka u policijskoj zahtjev i 50 zdravstveni - plus 25 maraka cini mi se kad se vratis sa oruzijem naplate izdavanje oruzanog. Sada to policijska stanica provjeri dali si kaznjavan i sve - ne ko prije idi vadi u sud i opstinu rodjenja itd.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#970 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote:
славянин wrote:Malo sutra - sada je uredjeno to , ima polaganje svake godine u 2 termina sa tim da moras biti clan lovackog drustva godinu. Ne ide kao prije :wink:
Moras biti clan godinu dana da bi podnio zahtjev za lovaru? :shock:
Da tako nekako ima minimum -(nisam siguran koliko je tacno vremenski) jos valja ti potrefiti kda je termin za polaganje - nekada bude samo jednom godisnje ...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#971 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:
Ramzess Veliki wrote:
славянин wrote:Malo sutra - sada je uredjeno to , ima polaganje svake godine u 2 termina sa tim da moras biti clan lovackog drustva godinu. Ne ide kao prije :wink:
Moras biti clan godinu dana da bi podnio zahtjev za lovaru? :shock:
Da tako nekako ima minimum -(nisam siguran koliko je tacno vremenski) jos valja ti potrefiti kda je termin za polaganje - nekada bude samo jednom godisnje ...
To je dobar propis. Ja bih i za pistol I revolver uveo obaveznu obuku i polaganje ispita.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#972 Re: Dozvola za oruzje

Post by channel10 »

Može li se kupiti onaj gumeni "stap" :mrgreen: na izvlačenje bez ikakvih dozvola i treba li dozvola za njegovo nosenje?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#973 Re: Dozvola za oruzje

Post by Boemica »

славянин wrote:
Njanjavi wrote:Koji su uslovi da se dobije dozvola za nošenje oruzja, jel isto dobiti dozvolu za lovačko oruzje i licno naoruzanje i ako nije kakvi su uslovi za dobijanje obje dozvole ako su različite.
Nisam nikad hapšen ni kaznjavan nizasta, da li to ima veze sa tim, jel utice to na odluku kad se podnese zahtjev.
Meni rece nedavno lik da nema šanse više da se dobije dozvola za lično naoruzanje, kaze satro to sad smiju samo nosit agenti i inspektori.
A gledajući temu haman svi imate utoke jebo vas mis :lol:
Odes u policijsku stanicu gdje ti je previvaliste i podneses zahtjev (150 maraka) - posle kad te provjere i sve ides na zdravstveni pregled , kad to zavrsis dobijes dozvolu da kupis oruzije - odes kupis vratis se u policijsku da ga upisu i dobijes oruzani list.
Ma jašta, ja imam psihičke probleme i dva pištolja, pusti šuplje, sve se može in Bosnia. :lol:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#974 Re: Dozvola za oruzje

Post by Njanjavi »

I ako prodjem i dobijem dozvolu, imam li pravo svoj pištolj nositi sa sobom kada idem u grad ili ga smijem samo drzati u kuci?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#975 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Njanjavi wrote:I ako prodjem i dobijem dozvolu, imam li pravo svoj pištolj nositi sa sobom kada idem u grad ili ga smijem samo drzati u kuci?
Pa naravno da imas, moras kutiju ojacanu imati u kuci po pravilu kada deponujes ga tj. ne nosis sa sobom (mada tu dosta je labav opis pa se moze izvuc se bezze kutijom)
Post Reply