Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#76 Re: Dozvola za oruzje

Post by -Romeo- »

Prolaznik wrote:
-Romeo- wrote:
uzgred, koji si pištolj kupio?

Trebalo bi da se vidi po avataru :) - G19
a sve se nema :roll:
User avatar
AdNaN88
Posts: 302
Joined: 14/07/2008 21:38
Location: Sarajevo

#77 Re: Dozvola za oruzje

Post by AdNaN88 »

Ellinor wrote:Može li neko reći da li je elektrošoker ( tačnije "TASER") dozvoljen u BiH? Pitam jer kad se ode na web stranicu proizvođača ("Taser International") blokiraju pristup kupovini ukoliko je IP iz BiH..
nije dozvoljen elektrosoker kao ni nosenje teleskopske palice,plinskog pistolja itd.spadaju u hladno oruzje kod nas.Jedino ti ne treba dozvola za papreni sprej/suzavac koji kosta 20KM to sam nedavno davao link djevojci koja je htjela kupiti sebi a ima u army shop-u :) .A sve od navedenog mozes uzeti cak i u oglasima ih prodaju recimo elektrosoker 80KM,teleskopska palica 40KM,plinski pistolj oko 200KM.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#78 Re: Dozvola za oruzje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
AdNaN88
Posts: 302
Joined: 14/07/2008 21:38
Location: Sarajevo

#79 Re: Dozvola za oruzje

Post by AdNaN88 »

Prolaznik wrote:U KS peper sprej je dozvoljen ali samo ženskim osobama. Tako piše u zakonu.

:lol: :lol: :lol: cuo sam za to ali nisam nista htio pisati reko mozda nije provjereno.Nista onda jedino mu preostaje ako hoce da ga koristi nabaciti kakvu periku i nasminkati se :D a sad fkt mislim da sam isto cuo AKO hoces da isti koristis odes u mup i dobije kao neku potvrdu i mozes koristiti,sad je samo pitanje da li mu je ofirno ici i traziti to :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#80 Re: Dozvola za oruzje

Post by ExNihilo »

AdNaN88 wrote:
Prolaznik wrote:U KS peper sprej je dozvoljen ali samo ženskim osobama. Tako piše u zakonu.

:lol: :lol: :lol: cuo sam za to ali nisam nista htio pisati reko mozda nije provjereno.Nista onda jedino mu preostaje ako hoce da ga koristi nabaciti kakvu periku i nasminkati se :D a sad fkt mislim da sam isto cuo AKO hoces da isti koristis odes u mup i dobije kao neku potvrdu i mozes koristiti,sad je samo pitanje da li mu je ofirno ici i traziti to :lol:

Ja sam iz Ze-do kantona, ovdje sprej nije dozvoljen, al se moze normala kupit u prodavnici oruzja za 10 KM :lol:
Ma interesovao me je ovaj taser, sto ispuca one dvije električne diode, a ne obicni elektrošoker. Da mi je to negdje nabavit :D


Image
User avatar
AdNaN88
Posts: 302
Joined: 14/07/2008 21:38
Location: Sarajevo

#81 Re: Dozvola za oruzje

Post by AdNaN88 »

Ellinor wrote:
AdNaN88 wrote:
Prolaznik wrote:U KS peper sprej je dozvoljen ali samo ženskim osobama. Tako piše u zakonu.

:lol: :lol: :lol: cuo sam za to ali nisam nista htio pisati reko mozda nije provjereno.Nista onda jedino mu preostaje ako hoce da ga koristi nabaciti kakvu periku i nasminkati se :D a sad fkt mislim da sam isto cuo AKO hoces da isti koristis odes u mup i dobije kao neku potvrdu i mozes koristiti,sad je samo pitanje da li mu je ofirno ici i traziti to :lol:

Ja sam iz Ze-do kantona, ovdje sprej nije dozvoljen, al se moze normala kupit u prodavnici oruzja za 10 KM :lol:
Ma interesovao me je ovaj taser, sto ispuca one dvije električne diode, a ne obicni elektrošoker. Da mi je to negdje nabavit :D


Image
znam ovo,gledao sam na discovery :D policija koristi.Ali sranje je ovo,kad se nekom "zabiju" u kozu sta ces poslije?Vaditi rucno? :lol: Nisam vidio sta rade poslije ali sigurno ubacuju kao nove "kockice" gdje stoje te diode pa bi ti valjalo stalno to nabavljati,ne isplati ti se :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#82 Re: Dozvola za oruzje

Post by ExNihilo »

AdNaN88 wrote:
Ellinor wrote:
AdNaN88 wrote:

:lol: :lol: :lol: cuo sam za to ali nisam nista htio pisati reko mozda nije provjereno.Nista onda jedino mu preostaje ako hoce da ga koristi nabaciti kakvu periku i nasminkati se :D a sad fkt mislim da sam isto cuo AKO hoces da isti koristis odes u mup i dobije kao neku potvrdu i mozes koristiti,sad je samo pitanje da li mu je ofirno ici i traziti to :lol:

Ja sam iz Ze-do kantona, ovdje sprej nije dozvoljen, al se moze normala kupit u prodavnici oruzja za 10 KM :lol:
Ma interesovao me je ovaj taser, sto ispuca one dvije električne diode, a ne obicni elektrošoker. Da mi je to negdje nabavit :D


Image
znam ovo,gledao sam na discovery :D policija koristi.Ali sranje je ovo,kad se nekom "zabiju" u kozu sta ces poslije?Vaditi rucno? :lol: Nisam vidio sta rade poslije ali sigurno ubacuju kao nove "kockice" gdje stoje te diode pa bi ti valjalo stalno to nabavljati,ne isplati ti se :)

Ovaj je za civilnu upotrebu, a policija koristi neki X26. Imas samo jednom mogucnost diode ispaliti, neutralisu potpuno zrtvu i nisu vise upotrebljive, a onda kupis novo punjenje i ubacis.
Ma dobro, ne bih kupovo svaki dan, nisam manijak :D
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#83 Re: Dozvola za oruzje

Post by black »

Prolaznik wrote:
-Romeo- wrote:
uzgred, koji si pištolj kupio?

Trebalo bi da se vidi po avataru :) - G19
jos samo kupi 'bubreg' sa skrivenom futrolom, izgleda kao i klasicni samo sto jednim potezom otkacis prednji dio i stoljpi je odmah pri ruci...
evo kao ovaj (ima i boljih od ovog)

Image
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#84 Re: Dozvola za oruzje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#85 Re: Dozvola za oruzje

Post by Vragolan »

Ellinor wrote:

Image
e fakat ima li ovo igdje kod nas kupiti
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#86 Re: Dozvola za oruzje

Post by ExNihilo »

Vragolan wrote:
Ellinor wrote:

Image
e fakat ima li ovo igdje kod nas kupiti

Ma prodaje ih samo proizvođač (Taser International) a njega nema na našem tržištu. E sad, jedino ako ima negdje na crno :D
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#87 Re: Dozvola za oruzje

Post by Vragolan »

Ellinor wrote:
Vragolan wrote:
Ellinor wrote:

Image
e fakat ima li ovo igdje kod nas kupiti

Ma prodaje ih samo proizvođač (Taser International) a njega nema na našem tržištu. E sad, jedino ako ima negdje na crno :D
ne mora biti bas ovaj nego bilo koji taser, naravno sto jaci to je bolji
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#88 Re: Dozvola za oruzje

Post by ExNihilo »

Ellinor wrote:
Vragolan wrote:
Ellinor wrote:

Image
e fakat ima li ovo igdje kod nas kupiti

Ma prodaje ih samo proizvođač (Taser International) a njega nema na našem tržištu. E sad, jedino ako ima negdje na crno :D
ne mora biti bas ovaj nego bilo koji taser, naravno sto jaci to je bolji[/quote]


Ovo je jedini taser koji se proizvodi( i kojeg koristi policija sirom svijeta). Ostali "elektrošokeri" su stun gun-ovi (iako se nekad nepravilno nazivaju taserima), a njihova jačina i efekat nisu ni približne ovom taseru.

Stun gunovi su bezze :D

Image
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#89 Re: Dozvola za oruzje

Post by braca »

Procedura je slijedeca (PU Centar):

Odes u PU Centar i tamo dobijes formulare. Ne ides na ljekarski pregled. Uplatis 100 KM, popunis formulare, nabavis uvjerenja o PREKRŠAJNOM nekaznjavanju u smislu narusavanja javnog reda i mira. Krivicnu smijes imati, no prekrsajna o javnom redu i miru te diskvalificira. Znaci, ako imas krivicnu 20 godina robije radi drpljene love, to nije prepreka. Ukoliko imas prekrsajnu o javnom redu i miru pravosnaznu, dvije godine se ceka zastara, pa tek onda mozes ponovno aplicirati.

Dakle, ako si popunio formulare, dobio uvjerenja o nekaznjavanju, uplatio 100 KM, to predajes na PU Centar. AKO, kazem AKO ti odobre nabavku oruzja, tek onda ides na ljekarski pregled i dajes novu lovu za pregled (50 KM).

Takodjer, pohadjas kurs za rukovanje oruzjem, cijena 100 KM.

Nakon toga dobijas odobrenje za kupovinu oruzja (to moras uraditi u roku od 6 mjeseci), koje nakon kupovine prijavljujes u PU Centar i dobijas oruzni list koji znaci i dozvolu za nosenje i za posjedovanje i sve ostalo. Name razdvajanja. Jedna je dozvola i zove se oruzni list.

Oruzni list vazi za Bosnu i Hercegovinu, dakle moze se nositi i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH.

Za onoga pametnjakovica koji kaze da nosi oruzje i van BiH, samo da kazem da ako ga uhvate da mu sljeduje 3 godine zatvora. Oruzje ne smije izlaziti iz BiH.
obmar
Posts: 19
Joined: 13/12/2009 14:38

#90 Re: Dozvola za oruzje

Post by obmar »

"braca" hvala za informacije.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#91 Re: Dozvola za oruzje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 21:02, edited 1 time in total.
obmar
Posts: 19
Joined: 13/12/2009 14:38

#92 Re: Dozvola za oruzje

Post by obmar »

braca wrote:Procedura je slijedeca (PU Centar):

Odes u PU Centar i tamo dobijes formulare. Ne ides na ljekarski pregled. Uplatis 100 KM, popunis formulare, nabavis uvjerenja o PREKRŠAJNOM nekaznjavanju u smislu narusavanja javnog reda i mira. Krivicnu smijes imati, no prekrsajna o javnom redu i miru te diskvalificira. Znaci, ako imas krivicnu 20 godina robije radi drpljene love, to nije prepreka. Ukoliko imas prekrsajnu o javnom redu i miru pravosnaznu, dvije godine se ceka zastara, pa tek onda mozes ponovno aplicirati.

Dakle, ako si popunio formulare, dobio uvjerenja o nekaznjavanju, uplatio 100 KM, to predajes na PU Centar. AKO, kazem AKO ti odobre nabavku oruzja, tek onda ides na ljekarski pregled i dajes novu lovu za pregled (50 KM).

Takodjer, pohadjas kurs za rukovanje oruzjem, cijena 100 KM.

Nakon toga dobijas odobrenje za kupovinu oruzja (to moras uraditi u roku od 6 mjeseci), koje nakon kupovine prijavljujes u PU Centar i dobijas oruzni list koji znaci i dozvolu za nosenje i za posjedovanje i sve ostalo. Name razdvajanja. Jedna je dozvola i zove se oruzni list.

Oruzni list vazi za Bosnu i Hercegovinu, dakle moze se nositi i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH.

Za onoga pametnjakovica koji kaze da nosi oruzje i van BiH, samo da kazem da ako ga uhvate da mu sljeduje 3 godine zatvora. Oruzje ne smije izlaziti iz BiH.
Imam oruzani list na pištolj koji sam izgubio u ratnim dejstvima a to nisam jos nigdje prijavio.

Šta mi predlazes da radim? :?

Pozdrav!
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#93 Re: Dozvola za oruzje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:59, edited 1 time in total.
obmar
Posts: 19
Joined: 13/12/2009 14:38

#94 Re: Dozvola za oruzje

Post by obmar »

Prijavio sam ja to 1993 na Igmanu ali neznam kako je to evidentireno.
Imam i svjedoke tako da se i ne bojim nekih posljedica.
Otici cu i objasniti o cemu se radi pa da vidim sta ce mi reci.
Muderiz
Posts: 47
Joined: 10/01/2004 00:00

#95 Re: Dozvola za oruzje

Post by Muderiz »

Vragolan wrote:
Ellinor wrote:

Image
e fakat ima li ovo igdje kod nas kupiti
da jos kad bi se to smjelo nositi kod nas :roll:

muskarci ne smiju pepper sprej nositi, a kamoli ovo...
Sado_Macan
Posts: 2
Joined: 16/01/2010 13:10

#96 Re: Dozvola za oruzje

Post by Sado_Macan »

black wrote:
Prolaznik wrote:
-Romeo- wrote:
uzgred, koji si pištolj kupio?

Trebalo bi da se vidi po avataru :) - G19
jos samo kupi 'bubreg' sa skrivenom futrolom, izgleda kao i klasicni samo sto jednim potezom otkacis prednji dio i stoljpi je odmah pri ruci...
evo kao ovaj (ima i boljih od ovog)

Image

Gdje ovo mogu nabavit i koliko kosta?
Hvala
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#97 Re: Dozvola za oruzje

Post by black »

Sado_Macan wrote:
Gdje ovo mogu nabavit i koliko kosta?
Hvala
pokusaj u onoj prodavnici na stupu, mozes viditi i na zrno.ba kosta 45 km
User avatar
BigBalabuto
Posts: 97
Joined: 11/12/2005 10:39

#98 Re: Dozvola za oruzje

Post by BigBalabuto »

koja je procedura za nasljedjivanje oruzija nakon ostavinske rasprave?
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#99 Re: Dozvola za oruzje

Post by svemirska_vjeverica »

Šole wrote:Ja sam instruktor policijskog preživljavanja, probao sam sprej i elektrošoker na sebi. Preporučio bih sprej svima jer poslije one seanse krenuću i na nož i pištolj (karikiram) ali na sprej fala i živio. Efekat je užasan, domet do 3,50m grlo, usta, nos, oči otvoreni dijelovi kože su idealni za aplikaciju, mada i kosa i garderoba dugo vremena nose čestice u sebi. 5 dana poslije kod svakog tuširanja je garantovano plakanje. najgori je efekat trljanja očiju i naravno moraš isprati vodom sve to i tada imaš osječaj da držiš svoje oči u rukama i gniječiš ih, a u grlu od šoka sam sebe gušiš. 45 minuta poslije prskanja možeš mu raditi bukvalno šta želiš jer nije u stanju pružiti nikakav otpor. Upotreba spreja ispod 1,50m garantuje penetraciju čestica u kožu, ali to ga ne ubija, čak nije zabilježen niti jedan slučaj povrijeđivanja onog na kome se sprej aplicira, voda je osnovni nosivi medij mexičke paprike koju iz boce izbacuje Azot. Na svijetu postoji 3% populacije koja je imuna na sprej, pa kako vam se zalomi. Elektrošoker (pištolj-tezer) sam probao u New Mexicu, pištolj poput GLOCK-a 19 ima bateriju za 3 šoka, 10-ak metara žice i 2 igle. Kada te spuca šokerom imaš osječaj da se sav ukočiš i treseš i naravno u fetusnom si položaju. Ručni elektrošokeri rade na slićnom principu samo što moraš imati neposredni kontakt s licem isključivo ruke i noge, glava i torzo ni pod razno, lica koja imaju pejsmejker i slabo srce mogu umrijeti. Aplikacija je ispod "sekunde" sve preko dovodi do kome.
Vec dva puta sam koristio sprej u fizikom okrsaju, i nisam zadovoljan rezultatom. Vrlo je tesko "nacijaljati" protiviniku u oci, pogotovo ako on nosi naocale. Prije dvije godine "testirao" sam teleskopsku palicu i jako sam zadovoljan.

http://de.wikipedia.org/wiki/Teleskopschlagstock
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#100 Re: Dozvola za oruzje

Post by gilbert »

Hej koliko je Glock 19 u SA ? Jaro me pitao sad ja mislim da je kostao u KM Trade 1300 KM .
Post Reply