Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#2251 Re: Dozvola za oruzje

Post by moimoi »

Vela havle, vela luka, veli joze :shock:
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#2252 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

moimoi wrote: 14/01/2024 17:05 Vela havle, vela luka, veli joze :shock:
Jesi dobro?
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#2253 Re: Dozvola za oruzje

Post by Pauza »

Ne mogu da pronađem: Koja je procedura kod promjene prebivališta iz jedne opštine u drugu (obje su Kanton Sarajevo)?
CIPS sam prebacio na novu adresu i novu opštinu?

Kome se sada treba javiti sa dozvolom: Oružaru iz stare opštine ili oružaru iz nove opštine (ukoliko postoji ta pozicija u toj policiji)?
User avatar
Pacho
Posts: 52
Joined: 04/11/2010 13:41

#2254 Re: Dozvola za oruzje

Post by Pacho »

Pauza wrote: 07/02/2024 09:55 Ne mogu da pronađem: Koja je procedura kod promjene prebivališta iz jedne opštine u drugu (obje su Kanton Sarajevo)?
CIPS sam prebacio na novu adresu i novu opštinu?

Kome se sada treba javiti sa dozvolom: Oružaru iz stare opštine ili oružaru iz nove opštine (ukoliko postoji ta pozicija u toj policiji)?
Ne oružaru nego referentu za oružje u policijskoj stanici mislim staroj da odjaviš a oni će ti reći vjerovatno kako ćeš dalje
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#2255 Re: Dozvola za oruzje

Post by prankster »

Pozdrav,

kupovina pistolja u EU/Slo. Tamo sredjujem izlaznu dozvolu, u BiH ulaznu preko ministartstva vanjske trgovine. Treba li neka transportna dozvola kroz HR? Da me ne vazdigne patrola/ili granicna policija negdje na potezu GP Bregana - GP Gradiska ili Brod, nebitno. Svakako nosim na granicu BiH na carinu i ostalo, samo me interesuje ovaj dio transporta kroz HR. Molim za info/savjete.
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#2256 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

prankster wrote: 26/03/2024 01:08 Pozdrav,

kupovina pistolja u EU/Slo. Tamo sredjujem izlaznu dozvolu, u BiH ulaznu preko ministartstva vanjske trgovine. Treba li neka transportna dozvola kroz HR? Da me ne vazdigne patrola/ili granicna policija negdje na potezu GP Bregana - GP Gradiska ili Brod, nebitno. Svakako nosim na granicu BiH na carinu i ostalo, samo me interesuje ovaj dio transporta kroz HR. Molim za info/savjete.
Mislim da ti je forum zadnje mjesto gdje treba traziti odgovor na tvoje pitanje!
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#2257 Re: Dozvola za oruzje

Post by prankster »

Haj ne pametuj, pitao sam ovdje jer je neko mozda prosao kroz istu proceduru u skorije vrijeme.
CrveniKuk
Posts: 2937
Joined: 22/04/2022 21:54

#2258 Re: Dozvola za oruzje

Post by CrveniKuk »

prankster wrote: 26/03/2024 13:34 Haj ne pametuj, pitao sam ovdje jer je neko mozda prosao kroz istu proceduru u skorije vrijeme.
Najbolje mjesto za informacije je MUP, jer na kraju će ti on izdati dozvolu za oruzije. Njih upitaj, šta ti je sve potrebno, da uvežeš oruzije iz Slovenije, jer oni su vjerovatno imali ranije ta iskustva,kao sto je tvoje.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2259 Re: Dozvola za oruzje

Post by Athlon64 »

prankster wrote: 26/03/2024 13:34 Haj ne pametuj, pitao sam ovdje jer je neko mozda prosao kroz istu proceduru u skorije vrijeme.


Imaš ovdje video koji prikazuje proceduru (doduše Srbija je u pitanju), ali vjerujem da je tranzit kroz hrvatsku ono što tebi treba, pa eto pregledaj. Ja nisam pregledao pa mi javi šta vele na tu temu tranzita.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#2260 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Mislim da kao fizicko lice ne mozes uvesti oruzje u bih. Ali ne drzi me za rijec, provjeri u mup.

http://www.mvteo.gov.ba/Content/Read/pr ... la?lang=hr

Tu imas obrazac vezan za izdavanje dozvole za uvoz/izvoz oruzja i na njemu vidim da je moguce ispuniti podatke samo kao pravno lice.

Ali najbolje nazovi direktno minstarstvo 👆
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#2261 Re: Dozvola za oruzje

Post by prankster »

Ako kome bude zatrebalo, info iz Ministarstva: fizicko lice moze uvesti oruzje, barem pistolj, procedura:
- zahtjev za izdavanje uvozne dozvole u Ministarstvu (taksa 15KM + 5KM dodatno za nesto) uz predavanje nekoliko dokumenata (predracun sa porijeklom oruzja, CIPS, odobrenje MUPA za kupovinu, obrazac za izdavanje uvozne dozvole)
- sredjivanje izlazne dozvole radi prodavnica gdje je kupljeno oruzje (s tim da kupac takodje mora dostaviti neke dokumente tj kopije: pasosa, odobrenja za kupovinu i uvozne dozvole - dakle prvo rijesiti uvoznu dozvolu pa tek onda kod prodavaca izlaznu)

Ostaje tranzit kroz drzave izmedju, u mom slucaju samo HR. Pogledam ovaj video iznad, hvala.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#2262 Re: Dozvola za oruzje

Post by Better Man »

Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#2263 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
Možeš imati i pištolj za lov. Tako....nema ti smisla ta zabrana.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#2264 Re: Dozvola za oruzje

Post by Better Man »

Haris.ba wrote: 27/03/2024 09:09
Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
Možeš imati i pištolj za lov. Tako....nema ti smisla ta zabrana.
Ima smisla. Svaka osoba koja nije pripadnik policije, vojske ili sličnih službi i koja nije lovac, tj. nema papir da je položila sve što je potrebo za lovca ne može kupiti niti posjedovati oružje.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#2265 Re: Dozvola za oruzje

Post by W0rM »

Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
au contraire, legalni vlasnici oruzja ne cine s istim kriminalna djela u 99% slucajeva. Cak stavise, trebalo bi pojednostaviti kupovinu poluautomatskog oruzja za ljubitelje istog, i uvesti zakon nadjem te u svom posjedu da pljackas, palis ili radis neku stetu, posaljem te u drugu dimenziju. Apsolutno sam za osnivanje udruzenja gradjana koji ce se boriti za gore navedene prijedloge da se ozakone.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#2266 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

W0rM wrote: 27/03/2024 09:14
Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
au contraire, legalni vlasnici oruzja ne cine s istim kriminalna djela u 99% slucajeva. Cak stavise, trebalo bi pojednostaviti kupovinu poluautomatskog oruzja za ljubitelje istog, i uvesti zakon nadjem te u svom posjedu da pljackas, palis ili radis neku stetu, posaljem te u drugu dimenziju. Apsolutno sam za osnivanje udruzenja gradjana koji ce se boriti za gore navedene prijedloge da se ozakone.
Tako je.
Better Man wrote: 27/03/2024 09:13
Haris.ba wrote: 27/03/2024 09:09
Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
Možeš imati i pištolj za lov. Tako....nema ti smisla ta zabrana.
Ima smisla. Svaka osoba koja nije pripadnik policije, vojske ili sličnih službi i koja nije lovac, tj. nema papir da je položila sve što je potrebo za lovca ne može kupiti niti posjedovati oružje.
Ama nema smisla. Šta treba položiti za lovca? :D Samo se uključiš u lovačko društvo pristupnicom i ti si lovac. Jedino što bi dovelo do toga jeste da bi lovačka udruženja formalno imala članove.
Još samo jedan papir da imaš.
Mada, ne bi možda bilo loše da se uvede jedna ozbiljnija obuka sa lovca. Veoma ozbiljna taktička obuka za odstrjel...tetrjeba....
Last edited by Haris.ba on 27/03/2024 09:28, edited 3 times in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#2267 Re: Dozvola za oruzje

Post by vjeshalica »

Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
Zbog cega? Mnogo ljudi, trgovaca, zlatara,kamiondzija imaju regularne pistolje sta mislis da ga neki sroljo treba opljackati na ulici ili napasti da ga orobi?
Pistolji, oruzje ne ubija, vec ljudi. Ko hoce da ubije naci ce nacina da ga ubije i nogom od stola. Mnogo pucnjava i ubistava je pocinjeno 99% nelegalnim oruzjem i to mijesas sa ljudima koji imaju pistolje/puske, bave se lovom, ili rekreativno idu u streljane i ne prave probleme.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#2268 Re: Dozvola za oruzje

Post by Better Man »

Haris.ba wrote: 27/03/2024 09:23
W0rM wrote: 27/03/2024 09:14
Better Man wrote: 27/03/2024 09:07 Treba uvesti zabranu za posjedovanje oružja svakom čovjeku kao i prodaju oružja, tj. da niko u BiH ne može posjedovati oružje osim vojske, policije i sličnih službi i naravno lovci, ali isključivo oružje za lov.
au contraire, legalni vlasnici oruzja ne cine s istim kriminalna djela u 99% slucajeva. Cak stavise, trebalo bi pojednostaviti kupovinu poluautomatskog oruzja za ljubitelje istog, i uvesti zakon nadjem te u svom posjedu da pljackas, palis ili radis neku stetu, posaljem te u drugu dimenziju. Apsolutno sam za osnivanje udruzenja gradjana koji ce se boriti za gore navedene prijedloge da se ozakone.
Tako je.
Better Man wrote: 27/03/2024 09:13
Haris.ba wrote: 27/03/2024 09:09

Možeš imati i pištolj za lov. Tako....nema ti smisla ta zabrana.
Ima smisla. Svaka osoba koja nije pripadnik policije, vojske ili sličnih službi i koja nije lovac, tj. nema papir da je položila sve što je potrebo za lovca ne može kupiti niti posjedovati oružje.
Ama nema smisla. Šta treba položiti za lovca? :D Samo se uključiš u lovačko društvo pristupnicom i ti si lovac. Jedino što bi dovelo do toga jeste da bi lovačka udruženja formalno imala članove.
Još samo jedan papir da imaš.
Mada, ne bi možda bilo loše da se uvede jedna ozbiljnija obuka sa lovca. Veoma ozbiljna taktička obuka za odstrjel...tetrjeba....
Imam prijatelja koji je lovac i on je morao polagati neke stvari da bi imao dozvolu da bude lovac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#2269 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

Better Man wrote: 27/03/2024 10:03 Imam prijatelja koji je lovac i on je morao polagati neke stvari da bi imao dozvolu da bude lovac.
Sve ti je to formalnost. Kada imaš udruženje koje zavisi od članarina, šta misliš koliko ljudi nije postalo lovac zbog nekog ispita reda radi?
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2270 Re: Dozvola za oruzje

Post by Athlon64 »

Haris.ba wrote: 27/03/2024 10:04
Better Man wrote: 27/03/2024 10:03 Imam prijatelja koji je lovac i on je morao polagati neke stvari da bi imao dozvolu da bude lovac.
Sve ti je to formalnost. Kada imaš udruženje koje zavisi od članarina, šta misliš koliko ljudi nije postalo lovac zbog nekog ispita reda radi?
Pa ispit sam po sebi jeste za većinu formalnost, jer se pitanja dobiju unaprijed, ali vjerovao ili ne, mnogima bude i to problem naučiti.

Problem je što procedura potraje u najboljem slučaju godinu dana (pripravništvo, polaganje, čekanje dozvola) i nije nimalo jeftino, tako da treba volje i strpljenja za to i finansija, posebno u KS, gdje imaju dodatne dozvole, npr. moraš proći obuku o rukovanju oružjem posebno i platiti jako skupo (to u drugim kantonima nema) i sve to košta jako puno.

Također lovačke sekcije nisu baš toliko voljne da primaju nove članove, od članarina se plaća najvećim dijelom koncesija na lovište, društvo nema od toga nekog aman velikog interesa. Onda kad postaneš član, ti dobijaš pravo da koristiš svu infrastrukturu sekcije, koju je neko gradio godinama i decenijama, tako da vjerovao ili ne - bez dobre preporuke (ili jako finansijske donacije sekciji) neće te niko primiti tek tako sebi. U sredinama gdje je veliki interes za to, lovačko društvo postaje prilično elitističko.

Jer ako nemaš "leđa" u toj sekciji, može ti pripravništvo potrajati stvarno onoliko koliko treba (2 god.) i moraš izvršiti sve propisane zadaće u pripravničkoj knjižici, imaš koliko x moraš iznositi hranu životinjama, gradnju skloništa, itd. itd. Tako da ako ti se neko od starijih "naklati" na kosti, odustat ćeš od toga vrlo brzo. To se naravno dešava u praksi jako rijetko, jer niko bez dobre preporuke i ne ide u sekciju.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2271 Re: Dozvola za oruzje

Post by Athlon64 »



Nevjerovatan izbor.

Mislim da su BiH i Srbija trenutno zemlje s najrigidnijim zakonima o oružju u Evropi. EU je tu stvarno miljama ispred nas, valjda nam šta dobro donesu i ove EU integracije.

U Srbiji prema statistici o počinjenju krivičnih djela vatrenim oružjem: 93% nelegalnim oružjem, 6% službenim oružjem i samo 1% legalnim oružjem.
pa_djes_ba
Posts: 9
Joined: 04/09/2023 11:20

#2272 Re: Dozvola za oruzje

Post by pa_djes_ba »

Koje je prosjecno vrijeme dobijanja dozvole.
Predao sam zahtjev za dozvolu za pistolj nekad sredinom decembra, nakon mjesec dana policija mi je radila background check i rekli da je sve ok, i evo do danas nista.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2273 Re: Dozvola za oruzje

Post by Athlon64 »

pa_djes_ba wrote: 01/04/2024 14:42 Koje je prosjecno vrijeme dobijanja dozvole.
Predao sam zahtjev za dozvolu za pistolj nekad sredinom decembra, nakon mjesec dana policija mi je radila background check i rekli da je sve ok, i evo do danas nista.
3-4 sedmice svugdje osim u KS, tamo je policija užas.
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#2274 Re: Dozvola za oruzje

Post by hali gali halid »

Meni je sve trajalo oko 4 mjeseca.
di_natale
Posts: 161
Joined: 31/03/2014 21:21

#2275 Re: Dozvola za oruzje

Post by di_natale »

Ako već imam dvije lovačke puške na sebi, trebam li tražiti dozvolu za treću ili je jednostavno kupim i prijavim?
Post Reply