Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zigson
Posts: 2896
Joined: 04/04/2015 22:17

#1651 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Nema na cemu drug :lol:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1652 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

zigson wrote: 29/04/2021 14:19 Nema na cemu drug :lol:
:D
Zanzibarko
Posts: 6
Joined: 19/03/2021 17:40

#1653 Re: Dozvola za oruzje

Post by Zanzibarko »

Pozdrav svima na forumu.
Pitao bih ima li neko na prodaju neku finu zbrojevku p09 ili cz 75b ili 85b? Sa papirima podrazumjeva se.
Hvala
zigson
Posts: 2896
Joined: 04/04/2015 22:17

#1654 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Zanzibarko wrote: 04/05/2021 23:32 Pozdrav svima na forumu.
Pitao bih ima li neko na prodaju neku finu zbrojevku p09 ili cz 75b ili 85b? Sa papirima podrazumjeva se.
Hvala
@Dozer je prodavao p09
Zanzibarko
Posts: 6
Joined: 19/03/2021 17:40

#1655 Re: Dozvola za oruzje

Post by Zanzibarko »

Hvala 🙂
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#1656 Re: Dozvola za oruzje

Post by ruud »

Ima li ko da se razumije i kaže valja li čemu CZ 75 B niklovan i kol'ko bi to para bilo? Zafaljivam.
zigson
Posts: 2896
Joined: 04/04/2015 22:17

#1657 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

ruud wrote: 05/05/2021 10:15 Ima li ko da se razumije i kaže valja li čemu CZ 75 B niklovan i kol'ko bi to para bilo? Zafaljivam.
Dobar pistolj, malo potezak za nosati, cini mi se da je oko 1kg prazan. Dodaj jos metke i izadje pofino. Ali nemas fule sa njim
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#1658 Re: Dozvola za oruzje

Post by Comanche »

Zanzibarko wrote: 05/05/2021 09:33 Hvala 🙂

CZ 75 je odlican pistolj. Jedino sto je malo povelik i potezak za nositi. Taj nikl je po meni jedna od najgorih zastita na pistolju. Ako vec hoces nesto da sjaji onda je krom puno bolji.
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#1659 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

zigson wrote: 29/04/2021 14:19 Nema na cemu drug :lol:
Ispričavam se :D
Soldier0209
Posts: 132
Joined: 19/01/2020 19:34

#1660 Re: Dozvola za oruzje

Post by Soldier0209 »

Maloprije sam naletio na clanak u crnoj hronici gdje su covjeka uhapsili ne znam razlog, ali mi je zapelo za oko ovaj dio gdje pise da ima odobrenje, a opet ne podliježe zakonu, pa ako moze neko pojasniti. Image
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1661 Re: Dozvola za oruzje

Post by drndalo »

Član 38

(Zabrana nošenja i upotrebe oružja)
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#1662 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Vjerovatno je ili zatečen u objektu gdje je istaknuta zabrana unošenja ili mu je pisano da je oružje nosio na javnom mjestu (bolje rečeno na mjestu gdje se okupilo više ljudi) ili je u jednom trenutku pokazao oružje u vidu prijetnje, ili je kontrolisan zbog prijetnje drugoj osobi a pronađen mu pištolj, ili ga je neko prijavio da mu je primjetio oružje čime je izazvan strah ili nelagoda kod druge osobe. :D Može biti bilo šta od ovoga. Uglavnom, ako nije bio pod uticajem alkohola, ako nije on prijetio drugoj osobi, ako mu se ne dokaže da je učestvovao u narušavanju javnog reda i mira i ako nije povratnik u činjenju KD-a, malo će sačekati i biće mu vraćeno oružje.
Ako mu se, pak, bilo šta od gore navedenog dokaže, izgubit će dozvolu i pištolj.
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1663 Re: Dozvola za oruzje

Post by Peryton_ »

Imam dozvolu, dosad nisam imao potrebu nositi oruzje, znaci bilo je u kuci cijelo vrijeme.I veceras, ne znam sta mi bi, ponesem ga sa sobom.Pistolj u pretincu, okvir izvadjen.
Zaustavlja me MUP TK, redovna kontrola, ja hop u pretinac po saobracajnu kad ispade okvir na sjediste :run:
Ne znam ko se vise sasro ja ili policajac.Kaze, gospodine, duzni ste prijaviti da nosite oruzje, rekoh nisam stigao.Sreca pa je dozvola bila u saobracajnoj, umalo da ne nastradam po clanku 38. :skoljka:
Edit: da sam bio u USA, bila bi dzenaza.Moja greska kad se vratim sad, trebao sam isti momenat reci da nosim oruzje, ali neiskustvo..
zigson
Posts: 2896
Joined: 04/04/2015 22:17

#1664 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Peryton_ wrote: 08/05/2021 01:27 Imam dozvolu, dosad nisam imao potrebu nositi oruzje, znaci bilo je u kuci cijelo vrijeme.I veceras, ne znam sta mi bi, ponesem ga sa sobom.Pistolj u pretincu, okvir izvadjen.
Zaustavlja me MUP TK, redovna kontrola, ja hop u pretinac po saobracajnu kad ispade okvir na sjediste :run:
Ne znam ko se vise sasro ja ili policajac.Kaze, gospodine, duzni ste prijaviti da nosite oruzje, rekoh nisam stigao.Sreca pa je dozvola bila u saobracajnoj, umalo da ne nastradam po clanku 38. :skoljka:
Edit: da sam bio u USA, bila bi dzenaza.Moja greska kad se vratim sad, trebao sam isti momenat reci da nosim oruzje, ali neiskustvo..
Ne do bog da ti je zatrebao..
I da, ako imas dozvolu vec, mora pistolj uvijek uz tebe biti. Znaci ne smije u pretincu, na sjedistu, u gepeku i sl. Ili je u torbici koja je na tebi ili za pasom. Ne znam kako te nije policajac opomenuo za to, imao si srece ili se sasro ko sto kazes :lol:

S druge strane, dozvole za takmicare im omogucavaju da nose oruzje u kutijama koje su namjenjene za oruzje i oni ih ne smiju nositi uz sebe, dok ti smijes i moras.
Ako grijesim nek me neko ispravi
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1665 Re: Dozvola za oruzje

Post by Peryton_ »

Vidis, to nisam znao.Mislim, nije ni bitno, prvenstveno sam oruzje nabavio za kucu i ne nosim ga okolo.Navodim primjer kako nesiskustvo i doza neznanja moze uvaliti u probleme.Uzeli su oruzje i dozvolu i provjerili sve, nisu mi nista rekli dodatno.
Situacija je izgledala komicno, kao top lista nadrealista.On ceka saobracajnu, kad ispade okvir, on u fazonu ' ohoho sta je to' :lol: ' okvir, nosim oruzje' :roll:
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#1666 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Ne moraš odmah kad te policajac zaustavi govoriti da imaš oružje, samo ako te pita. Oružje možeš držati u torbici, u pretincu ili u gepeku. Ne smiješ držati "samo" oružje na krilu ili na sjedištu jer se i to smatra "javnim pokazivanjem". Okvir ne moraš odvajati od pištolja, samo ne smije biti metak u cijevi.
acer5101
Posts: 428
Joined: 06/08/2012 09:42

#1667 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Ima li neko pouzdanu informaciju kakva je procedura kad se sva papirologija prikupi i dostavi u PU radi izdavanje rješenja tj. dozvole za nabavu oružja?
Prikupio sve, ljekarsko, obuka i dostavio sve u PU 15.04. i još nikad se nisu javili.
Pa su mi rekli da sad komisija treba da izda rješenje. Zar je potrebno toliko vremena da se izda rješenje? Kontam da ovi u PU ne očekuju da ih poguram ili da neko urgira :)?
Zanzibarko
Posts: 6
Joined: 19/03/2021 17:40

#1668 Re: Dozvola za oruzje

Post by Zanzibarko »

Ja sam cekao mjesec i po nedavno druze. Najbolje ti je nazovi referenta u svojoj PU i pitaj, ja sam zvao svako par dana :D . Ne cekaju nikakvo urgiranje sigurno.
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#1669 Re: Dozvola za oruzje

Post by rahmetli dedo »

nije istina da metak ne smije biti u cijevi (Kanton Sarjevo)
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1670 Re: Dozvola za oruzje

Post by MorningStar »

rahmetli dedo wrote: 23/05/2021 17:11 nije istina da metak ne smije biti u cijevi (Kanton Sarjevo)
Clan 37
(3) Fizičko lice ne smije nositi oružje kada je pod uticajem alkohola, opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, odnosno u takvom stanju da nije u mogućnosti shvatiti značenje svog postupanja, odnosno vladati svojom voljom.

(4) Oružje na javnom mjestu se ne smije učiniti vidljivim drugim građanima, odnosno nositi na način kojim se može izazvati osjećanje fizičke ugroženosti, uznemirenosti ili negodovanje građana.

(5) Van lovišta ili strelišta, vatreno, lovačko i sportsko oružje mora se držati, odnosno nositi u futroli ili namjenskom koferu/torbi za oružje i ne smije biti napunjeno.

(6) Prilikom prenošenja oružje ne smije biti napunjeno, odnosno metak ne smije biti u cijevi i mora se nalaziti u odgovarajućim futrolama, kutijama ili spremnicima za prijenos oružja
Padobranac jedan.
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#1671 Re: Dozvola za oruzje

Post by rahmetli dedo »

Prenošenje nije nošenje. Eksplicitno sam pitao policajca koji drži obuku, Dino (zaboravio prezime) i on rekao da smije. Osim toga, kako nositi revolver?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1672 Re: Dozvola za oruzje

Post by MorningStar »

rahmetli dedo wrote: 23/05/2021 17:49 Prenošenje nije nošenje. Eksplicitno sam pitao policajca koji drži obuku, Dino (zaboravio prezime) i on rekao da smije. Osim toga, kako nositi revolver?
Eksplicitno ti krsis sigurnosno pravilo pored toga sto krsis i zakon.U zakonu se navodi "ne smije biti metak u cijevi" u revolveru je metak u dobosu.
5) Van lovišta ili strelišta, vatreno, lovačko i sportsko oružje mora se držati, odnosno nositi u futroli ili namjenskom koferu/torbi za oružje i ne smije biti napunjeno.
Sta se smatra napunjeno ti pise u clanu 6 (metak u cijevi)

Pored zakonskih osnova da ne pricamo o cisto sigurnosnih pravila koja se primjenjuju ako znas rukovati oruzjem. Nositi revolver (naravno ne sa cekicom nategnutim) nije ni priblizno opasno kao staviti recimo glok rapetiran sa metkom u cijevi gdje je okidac "lak" te mozes prilikom vadjenja sebi tamam u nogu i to vertikalno metak smjestit da ni fiksator ti kost ne moze sastaviti.

Koja PU je taj Dino ?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1673 Re: Dozvola za oruzje

Post by MorningStar »

acer5101 wrote: 20/05/2021 11:49 Ima li neko pouzdanu informaciju kakva je procedura kad se sva papirologija prikupi i dostavi u PU radi izdavanje rješenja tj. dozvole za nabavu oružja?
Prikupio sve, ljekarsko, obuka i dostavio sve u PU 15.04. i još nikad se nisu javili.
Pa su mi rekli da sad komisija treba da izda rješenje. Zar je potrebno toliko vremena da se izda rješenje? Kontam da ovi u PU ne očekuju da ih poguram ili da neko urgira :)?
Zavisi kad komisija u tvojoj PU zasjeda - ako imas srece pa ublizu nakon sto si predao a nema puno zahtjeva ide brzo.Ako ti se potrefilo pa je komisija skoro zasjedala valja ti cekati - negdje zasjeda svaka tri mjeseca negdje svakih 6 i tako..
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#1674 Re: Dozvola za oruzje

Post by rahmetli dedo »

obuka je bila u prostorijama ili PU Novo Sarajevo, ili onog mupa gdje su pasoši, ne sjećam se baš. ali mislim da je bila za cijeli kanton jer nas je bilo iz svih opština, pa ne znam tačno kojem mupu pripada pomenuti policajac. Što se tiče nošenja sa ili bez metka u cijevi (tamo gje zakon dopušta), ne bih polemisao o tome, ko je glup, neutreniran i nepažljiv, nek se upuca, a meni je to prihvatljiv rizik. Hvala na ovom citiranom zakonu, moraću se malo konsultovati.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1675 Re: Dozvola za oruzje

Post by MorningStar »

rahmetli dedo wrote: 23/05/2021 18:38 obuka je bila u prostorijama ili PU Novo Sarajevo, ili onog mupa gdje su pasoši, ne sjećam se baš. ali mislim da je bila za cijeli kanton jer nas je bilo iz svih opština, pa ne znam tačno kojem mupu pripada pomenuti policajac. Što se tiče nošenja sa ili bez metka u cijevi (tamo gje zakon dopušta), ne bih polemisao o tome, ko je glup, neutreniran i nepažljiv, nek se upuca, a meni je to prihvatljiv rizik. Hvala na ovom citiranom zakonu, moraću se malo konsultovati.
To je bila teorijska nastava i polaganje , u sali saobracajne policije (siva zgrada).

Obrati paznju da li si dobro cuo/razumio to sto je rekao predavac.Oruzje u KS smijes nositi sa okvirom ali ne sa metkom u cijevi - u ZDK moras odvojeno nositi okvir i oruzje naprimjer.

Sto se tice sigurnosti i to - nemas skoro nikakve razlike u reakciji ako se malo istreniras na povlacenju/potezanju oruzja - a nosenje rapetiranog pistolja predstavlja znacajan rizik sto se tice slucajnog opaljenja- ili slucajnog opaljenja pri vadjenju/potezanju.

Imat ces dodatnu obuku za rukovanje oruzjem -mislim da se sad drzi u skenderiji.

Nema na cemu , lp.
Post Reply