Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#1126 Re: Dozvola za oruzje

Post by Atego »

ako sam dobro razumio,u slučaju da dođe do upotrebe oružja sa dozvolom gdje će neko biti ranjen ili ubijen,jedina razlika između imaoca dozvole i onog što ga posjeduje na crno jeste što će ovaj sa nelegalnim naoružanjem dobiti dodatnih 6 mjeseci zatvora? :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1127 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

Atego wrote:ako sam dobro razumio,u slučaju da dođe do upotrebe oružja sa dozvolom gdje će neko biti ranjen ili ubijen,jedina razlika između imaoca dozvole i onog što ga posjeduje na crno jeste što će ovaj sa nelegalnim naoružanjem dobiti dodatnih 6 mjeseci zatvora? :D
Ako dokaze da je oruzje nabavio iz straha usljed prijavljenih prijetnji i privremenu neuracunljivost u trenutku koristenja oruzja u samoodbrani i bolje ce proci.

Teoretski, jasno.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#1128 Re: Dozvola za oruzje

Post by nepoznati988 »

Atego wrote:ako sam dobro razumio,u slučaju da dođe do upotrebe oružja sa dozvolom gdje će neko biti ranjen ili ubijen,jedina razlika između imaoca dozvole i onog što ga posjeduje na crno jeste što će ovaj sa nelegalnim naoružanjem dobiti dodatnih 6 mjeseci zatvora? :D
Tako nekako.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#1129 Re: Dozvola za oruzje

Post by ho oponopono »

...šta je ovo pokušaji vidimo se u čitulji, mnogo zajebane fele...Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1130 Re: Dozvola za oruzje

Post by moonca »

Ramzess Veliki wrote:
Atego wrote:ako sam dobro razumio,u slučaju da dođe do upotrebe oružja sa dozvolom gdje će neko biti ranjen ili ubijen,jedina razlika između imaoca dozvole i onog što ga posjeduje na crno jeste što će ovaj sa nelegalnim naoružanjem dobiti dodatnih 6 mjeseci zatvora? :D
Ako dokaze da je oruzje nabavio iz straha usljed prijavljenih prijetnji i privremenu neuracunljivost u trenutku koristenja oruzja u samoodbrani i bolje ce proci.

Teoretski, jasno.
Teoretski, male ili ti nikakve shanse.

Zbog prijetnji i straha postoji policija i dr koji takve slucajeve rjesavaju profesionalno i efikasno. :wink:
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1131 Re: Dozvola za oruzje

Post by espn »

moonca wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Atego wrote:ako sam dobro razumio,u slučaju da dođe do upotrebe oružja sa dozvolom gdje će neko biti ranjen ili ubijen,jedina razlika između imaoca dozvole i onog što ga posjeduje na crno jeste što će ovaj sa nelegalnim naoružanjem dobiti dodatnih 6 mjeseci zatvora? :D
Ako dokaze da je oruzje nabavio iz straha usljed prijavljenih prijetnji i privremenu neuracunljivost u trenutku koristenja oruzja u samoodbrani i bolje ce proci.

Teoretski, jasno.
Teoretski, male ili ti nikakve shanse.

Zbog prijetnji i straha postoji policija i dr koji takve slucajeve rjesavaju profesionalno i efikasno. :wink:
Eno ih sve slučajevi koje je naša policija rješila brzo i efikasno.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1132 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Kako ce proci onaj s PTSP-om, a koji ohladi nekog mazluma? Jel' jos uvijek 1-3 mjeseca na psihijatrijskom promatranju, i haj kuci? :D

Sta sad zakon kaze o tome? :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1133 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Kako ce proci onaj s PTSP-om, a koji ohladi nekog mazluma? Jel' jos uvijek 1-3 mjeseca na psihijatrijskom promatranju, i haj kuci? :D

Sta sad zakon kaze o tome? :D
... a da navratimo nekog da vidimo ??? :lol:
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#1134 Re: Dozvola za oruzje

Post by Livorno »

https://www.google.com/amp/s/avaz.ba/vi ... ka%3famp=1

Referent koji radi na izdavanju dozvola, navodno naplacivao neke takse :shock: :roll:
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#1135 Re: Dozvola za oruzje

Post by vivax »

Livorno wrote:https://www.google.com/amp/s/avaz.ba/vi ... ka%3famp=1

Referent koji radi na izdavanju dozvola, navodno naplacivao neke takse :shock: :roll:
Nije navodno i mene je uzeo :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1136 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali jomu »

ZAKON O NABAVLJANJU, DRŽANJU I NOŠENJU ORUŽJA I MUNICIJE

("Sl. novine Kantona Sarajevo", br. 1/2018)


https://www.paragraf.ba/propisi/kantona ... icije.html








Kompliciran bh. sistem zadaje glavobolje vlasnicima oružja, ima 12 zakona o posjedovanju oružja!

https://avaz.ba/vijesti/bih/431934/bih- ... nju-oruzja
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1137 Re: Dozvola za oruzje

Post by Maraschino »

Nema druge nego se preseliti u brlog. Tamo pojednostavili procedure tako da svaki kriminalac moze imati oruzje a lovacko u neogranicenim kolicinama.
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#1138 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Pametni ljudi. Treba sad očekivati od ovih naših da zakomplikuju maksimalno dalje nabavljanje oružja, a možda čak da im i mi sa postojećim dozvolama vratimo isto.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1139 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Al' u brlogu se uvodi i placanje poreza na posjedovano oruzje :D
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#1140 Re: Dozvola za oruzje

Post by mishic »

Komplikovana procedura za dozvolu ide u prilog ilegalnom posjedovanju a onda i prometu naoružanja, jasno ko dan. Država koja jasno definira i zna šta želi ne donosi ovako kontradiktorne propise.
Onaj ko misli na sebe i svoju zaštitu uključujući tu i porodicu i imovinu razmišlja o sebi i oneme što želi zaštititi.
Ovi što prvo razmišljaju o onom drugom koji bi eventualno mogao da ih ugrozi prave samo još veći prostor kriminalu i kriminalcima.
Za mene je to "drugo poluvrijeme" a o njemu se razmišlja tek nakon prvog. Ako izgubim prvo moram se pomiriti sa porazom.
Ili najjednostavnije, živ je živ a mrtav mrtav. Izbor je jednostavan.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1141 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

Ramzess Veliki wrote:
Dozer wrote:Smijes upotrijebiti samo reciprocnu odbrambenu silu. Drugim rijecima, pucati smijes samo ako onaj s druge strane ima pistolj, sto onda moras dokazati na sudu da je namjeravao da puca.
Ili, ako ih je fizicki vise, sto opet na sudu moras dokazati da ti je zivot bio ugrozen.
Ili, ako si napadnut hladnim oruzjem, s tim sto ga ne smijes ubiti, nego samo raniti. A, i to onda moras dokazati na sudu da je bilo neophodno da pucas jer te pokusao ubosti.

Mah...peripetije ba. Zakon je tako nastiman da zapravo ide u korist krimosima. Zato, brate, u vugla, pa vreca za smece, planina. Nek' jedu zivotinje, gladne su ionako.
A ... ako mu posthumno stavis u ruku svoj neki neprijavljeni pistolj? :oops:
Dovoljno je da mu strpaš neku igračkicu koja iole liči na pištolj. :mrgreen:
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#1142 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Dozer wrote:Al' u brlogu se uvodi i placanje poreza na posjedovano oruzje :D
Mislim da su to uveli ranije pa su zato prodavali baš jeftino i sam sam hajrovao. Možda se varam jer sam samo onako preletio onaj nekakav tekst ali zar im sad neće ukinuti porez.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1143 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Mislim da je to bila najava i da su radi toga krenuli prodavati da ne bi morali placati, a da se sad tek uvodi taj porez.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24173
Joined: 08/09/2005 20:08

#1144 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

Jesu u KS poceli izdavati dozvole? Rijesen problem sa nedostatkom prakticne nastave?
LordRaven
Posts: 286
Joined: 11/05/2006 21:37
Location: Seher Sarajevo

#1145 Re: Dozvola za oruzje

Post by LordRaven »

Ja jos uvijek ne znam da je i jedan klub dobio dozvolu za obuku :cry: trebali su prebaciti na P.akademiju i do sad bi sve funkcionisalo. Prosla godina od usvajanja zakona a i dalje neprovodiv.

Ima li neko vise info?
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1146 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Klubovi imaju pravo obucavanja. Problem je sto to nije zakonski uvezano na nacin da se ta obuka 100% priznaje kao validna.
U MUP-u ce vam traziti ako imate i potvrdu nekog KPS o zavrsenoj obuci, i uvazice je, ali ce vas ipak opet poslati na obuku u MUP.
To je stvar love, nista vise.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24173
Joined: 08/09/2005 20:08

#1147 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

Pa ima li Mup praktičnu nastavu nakon koje možeš završiti proceduru?
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1148 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Iskreno - ne znam. Znam da obucavaju o zakonima, bla,bla. Imaju i poligon na Vracama, ali da li se obavlja i ta obuka, ne znam.
nookey
Posts: 1016
Joined: 13/10/2010 21:42

#1149 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Jesu li kod nas dozvoljene i ppu i fmj municija za licnu zastitu? U pitanju je 7.62 CZ
Skontao sam. Pomijesao sam stvari...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1150 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

PPU - Proizvodjac (Prvi partizan Uzice).
FMJ - vrsta zrna (Full Metal Jacket)
Logicno - oboje je dozvoljeno.
Last edited by Dozer on 05/06/2019 15:39, edited 1 time in total.
Post Reply